МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ З НАГЛЯДУ ЗА РЕЖИМАМИ
СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ І ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ

ЛИСТ
16.10.2007 N 01/10-2212

Депутату Хорольської
районної ради Квітці Ю.В.
с. Ковалі Хорольського
району Полтавської обл.

Щодо розгляду звернення

На виконання доручення Мінпаливенерго України Держенергонагляд розглянув Ваше звернення щодо періодичності, термінів та процедури здійснення перевірок споживачів енергії посадовими особами Держенергонагляду та повідомляє.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форм їх власності та видів діяльності здійснюється у відповідності до вимог Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 N 929 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 N 131).

На підставі норм статті 9 Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), статті 14 Закону України "Про теплопостачання" ( 2633-15 ) та згаданого Положення наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 року N 817 затверджена Інструкція з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів (далі - Інструкція), вимоги якої поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форм їх власності та видів діяльності. Інструкція зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за N 71/10351 та встановлює порядок організації й проведення обстежень, їх види, періодичність, перелік та форми документів, що складаються за результатами обстеження, порядок їх заповнення тощо.

Дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) від 05.04.2007 N 877-V поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у тому числі на здійснення державного енергетичного нагляду.

На сьогодні у відповідності до доручення Кабінету Міністрів України від 16.06.2007 N 26363/2/1-07 розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" та проект Закону України "Про внесення змін до Законів України "Про електроенергетику", "Про теплопостачання" та Кодексу України про адміністративні правопорушення", якими норми чинного законодавства у сфері державного нагляду приводяться до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ).

Після затвердження Кабінетом Міністрів України критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності та періодичності обстежень суб'єктів господарської діяльності, віднесених до відповідних ступенів ризику, нормативно-правові акти, якими у своїй діяльності керується Держенергонагляд, будуть приведенні у відповідність до вимог Закону ( 877-16 ).

У 2007 році, до внесення у встановленому порядку змін до законодавчих актів та інших нормативних документів, Держенергонагляд здійснює державний енергетичний нагляд згідно з вимогами Положення та Інструкції.

Слід зазначити, що Закон ( 877-16 ) оприлюднено 25.06.2007 в Офіційному віснику України, N 44, стор. 12, тому його норми частини 1 статті 22 набирають чинності 26.12.2007, за винятком частин першої та другої статті 5, які набирають чинність 01.01.2008.

Від цієї дати слід починати відлік здійснення органами державного нагляду (контролю) планових заходів, перелік питань за якими на I квартал 2008 року має бути оприлюднений в мережі Інтернет до 25.12.2007.

У той же час позапланові заходи здійснюватимуться органами державного нагляду (контролю) у порядку, встановленому статтею 6 Закону ( 877-16 ). При цьому згідно норм частини 1 статті 6 Закону, однією із підстав здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами проведених планових заходів.

Головний державний інспектор України з
енергетичного нагляду В.Лушкін