МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
20.09.2007 N 314
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
N 253 від 15.03.2013)
Про затвердження Методичних рекомендацій
застосування критеріїв визначення ефективності
управління об'єктами державної власності
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
економіки
N 660 від 10.11.2008
Наказом Міністерства економічного розвитку і
торгівлі
N 240 від 18.03.2011 )
На виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2007 N 832 "Про затвердження Порядку здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності та критеріїв визначення ефективності управління об'єктами державної власності" та з метою підвищення якості управління об'єктами державної власності наказую:
1. Затвердити Методичні рекомендації застосування критеріїв визначення ефективності управління об'єктами державної власності, що додаються.
2. Відповідальність за проведення моніторингу ефективності управління державною власністю покласти на директора департаменту реформування відносин власності Гоцулова М.В.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Максюту А.А. ( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Міністр А.К.Кінах
Затверджено
Наказ Міністерства
економіки України
20.09.2007 N 314
Методичні рекомендації
застосування критеріїв визначення ефективності
управління об'єктами державної власності
( У тексті Методичних рекомендацій слова "статутний фонд"
у всіх відмінках та формах числа замінено словами
"статутний капітал" у відповідному відмінку та числі
згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і
торгівлі N 240 від 18.03.2011 )
1. Загальні положення
1.1. Дані Методичні рекомендації розроблено відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2007 N 832 "Про затвердження Порядку здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності та критеріїв визначення ефективності управління об'єктами державної власності" з метою здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності.
1.2. Контроль за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності здійснюється шляхом проведення моніторингу додержання законності суб'єктами управління та суб'єктами господарювання щодо використання та збереження державного майна, оцінки ефективності суб'єктами управління фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, обов'язків, визначених відповідно до законодавства.
Завданням моніторингу є збір, накопичення, аналіз інформації про виконання суб'єктами управління функцій з управління об'єктами державної власності. ( Підпункт 1.2 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
1.3. Моніторинг ефективності управління об'єктами державної власності здійснюється на двох рівнях:
а) суб'єктами управління щодо об'єктів державної власності;
б) Мінекономіки щодо здійснення управлінських функцій суб'єктами управління.
Фондом державного майна щодо ефективності управління корпоративними правами держави відповідно до критеріїв ефективності управління корпоративними правами держави, затвердженими наказом Фонду державного майна від 24.06.2004 N 1241 "Про затвердження критеріїв оцінки ефективності управління корпоративними правами держави". Інформація щодо проведеного Фондом державного майна моніторингу надається до Мінекономіки.
1.4. Суб'єкти управління:
міністерства та інші органи виконавчої влади (уповноважені органи);
органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами;
державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші господарські організації (господарські структури);
Національна академія наук, галузеві академії наук.
1.5. Об'єкти державної власності, щодо яких повинні бути застосовані ці Методичні рекомендації:
суб'єкти господарювання, які діють на основі лише державної власності;
суб'єкти господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів. ( Підпункт 1.5 пункту 1 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
1.6. Моніторинг ефективності управління об'єктами державної власності здійснюється на основі застосування відповідних критеріїв визначення ефективності управління суб'єктами господарювання.
1.7. Критерії визначення ефективності управління суб'єктами господарювання державного сектору економіки встановлюються з метою оцінки ефективності виконання за звітний період суб'єктом управління своїх функцій, визначених відповідно до чинного законодавства.
1.8. Критеріями визначення ефективності управління економіки є рівень значення чи відповідність виконання вимог щодо системи показників, що характеризують результати фінансово-господарської діяльності, стан використання та збереження державного майна суб'єктами господарювання державного сектору економіки (далі - суб'єкт господарювання), які належать до сфери повноважень суб'єктів управління.
1.9. Основою для проведення розрахунків оцінки ефективності управління об'єктами державної власності є фінансові плани, дані фінансової та статистичної звітності, форми і порядок подання якої затверджені чинним законодавством (форми N 1 та 1-м; форми N 2 та 2-м; форма N 1-ПВ "Звіт з праці" (місячна) та 1-ПВ (квартальна); форма N 1-Б "Звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість"), форма N 1-підприємництво "Звіт про основні показники діяльності підприємства" (річна) . ( Підпункт 1.9 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
1.10. Критерії оцінки ефективності управління об'єктами державної власності базуються на даних фінансової та статистичної звітності, показниках, розрахованих за загальноприйнятими методами та інформації щодо використання та збереження державного майна. ( Підпункт 1.10 пункту 1 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
1.11. Користувачами результатів моніторингу є суб'єкти управління та Мінекономіки, які здійснюють моніторинг. Результати моніторингу можуть бути основою для розроблення та здійснення заходів щодо оптимізації структури державного сектору економіки та підвищення ефективності його функціонування.
1.12. Звітним періодом для проведення моніторингу є календарний рік та квартал. Проміжна (квартальна) звітність, яка охоплює певний період, складається підсумком, що наростає, з початку звітного року.
1.13. Інформація подається суб'єктами управління до Мінекономіки в терміни:
до 15 квітня року, наступного за звітним (звіт за минулий рік);
до 15 травня поточного року (звіт за 1 квартал);
до 15 серпня поточного року (звіт за 1 півріччя);
до 15 листопада поточного року (звіт за 9 місяців). ( Підпункт 1.13 пункту 1 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
2. Класифікація об'єктів державної власності за групами
Критерії визначення ефективності управління об'єктами державної власності застосовуються суб'єктами управління та узагальнюються за такими групами підприємств:
група 1 - державні підприємства (державні комерційні та казенні підприємства);
група 2 - суб'єкти господарювання, державна частка у статутному капіталі яких становить від 50 до 100 відсотків;
група 3 - суб'єкти господарювання, державна частка у статутному капіталі яких становить від 25 до 50 відсотків або дорівнює 50 відсоткам.
Крім того, із загального підсумку виділяється інформація щодо таких підприємств:
стратегічно важливі підприємства (С);
стратегічно важливі підприємства-монополісти (СМ);
підприємства-монополісти (М);
природні монополісти та підприємства, плановий розрахунковий розмір чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень (50); ( Абзац пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
підприємства, що не підлягають приватизації (НЕП);
підприємства (організації), які знаходиться в процедурі банкрутства (РМ - розпорядження майном; С - санація; Л - ліквідація);
потенційно екологічно небезпечні підприємства (підприємства, вид економічної діяльності яких визначений як такий, що становить підвищену екологічну небезпеку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку" (від 27.07.1995 N 554 із змінами і доповненнями) - ЕН;
суб'єкти господарювання, які є містоутворюючими в місті обласного або районного підпорядкування (містоутворюючим пропонується визначити підприємство, кількість працівників якого з урахуванням членів їх сімей становить не менше половини чисельності населення адміністративно-територіальної одиниці, у якій воно розташоване), - МУ;
малі підприємства - (МП). ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
3. Показники, які застосовуються для оцінки результатів
фінансово-господарської діяльності
3.1. Для оцінки результатів діяльності суб'єктів господарювання застосовуються такі групи показників: ( Абзац перший підпункту 3.1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
некомерційні (соціально-економічні) показники;
показники виконання фінансових планів; ( Абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
показники стану активів та інвестиційно-інноваційної діяльності;
показники фінансової ефективності (показники, що характеризують ефективність фінансових аспектів діяльності);
показники щодо стану використання та збереження державного майна.
3.2. До некомерційних (соціально-економічних) показників належать: середньооблікова кількість штатних працюючих; середня заробітна плата; заборгованість із заробітної плати; витрати на соціальні заходи (порівняно з відповідним періодом попереднього року).
3.3. До показників виконання фінансових планів належать: обсяги (темпи зростання) чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистого прибутку (збитку); частина прибутку (доходу), що перераховується до державного бюджету; дивіденди, нараховані на акції (частки), що належать державі в статутному капіталі господарських товариств, обсяг капітальних інвестицій (порівняно із затвердженими обсягами згідно з фінансовими планами суб'єктів господарювання). ( Підпункт 3.3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
3.4. До показників стану активів та інвестиційно-інноваційної діяльності належать: вартість активів; вартість власного капіталу; витрати на технологічні інновації; ступінь зносу основних засобів (порівняно з попередніми показниками). ( Підпункт 3.4 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
3.5. До показників ефективності фінансових аспектів діяльності належать: рентабельність активів, рентабельність діяльності, коефіцієнт фінансової стійкості, коефіцієнт покриття, коефіцієнти загальної та абсолютної ліквідності, коефіцієнт забезпечення власними коштами (порівняно з нормативними чи попередніми їх значеннями).
Повний перелік показників, що використовуються при здійсненні моніторингу, їх знаходження у звітності підприємства та порядок їх розрахунку наведено в додатку 1.
3.6. До показників щодо використання та збереження майна належать: виконання керівником суб'єкта господарювання умов контракту; призначення керівника за конкурсом (для тих підприємств, призначення керівників яких передбачено законодавством); відчуження та передача в оренду державного майна відповідно до вимог законодавства.
3.7. Суб'єкт управління на основі бухгалтерської та фінансової звітності суб'єктів господарювання та інформації щодо стану та збереження майна заповнює форми, передбачені в додатках 2 - 8.4, аналізує їх основні показники і відповідно до критеріїв оцінює ефективність управління об'єктами державної власності. ( Підпункт 3.7 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
4. Визначення критеріїв оцінки ефективності управління
об'єктами державної власності
4.1. Оцінка ефективності управління державним майном суб'єктів господарювання здійснюється суб'єктами управління на підставі критеріїв визначення ефективності фінансово-господарської діяльності та стану використання і збереження майна, які складаються з обов'язкових (оціночних) та додаткових критеріїв (інформаційні, що можуть бути використані для додаткової більш детальної характеристики різних аспектів діяльності суб'єкта господарювання), залежно від особливостей фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання.
4.2. Обов'язкові критерії ефективності:
1. Відсутність заборгованості із заробітної плати.
2. Виконання фінансового плану за показниками:
2.1. Чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).
2.2. Чистого прибутку (збитку).
2.3. Частини чистого прибутку, що перераховується до державного бюджету.
( Підпункт 2.4 підпункту 4.2 пункту 4 виключено на підставі Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
2.5. Капітальних інвестицій.
3. Показники фінансової діяльності та стану основних засобів:
3.1. Рентабельність діяльності (більше 0).
3.2. Коефіцієнт покриття (більше 1).
3.3. Ступінь зносу основних засобів (70 відсотків - критична межа). ( Підпункт 3 підпункту 4.2 пункту 4 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
4. Виконання керівником суб'єкта господарювання умов контркту (виконуються чи не виконуються). Оцінка "виконуються" ставиться при виконанні 75 відсотків вимог, передбачених контрактом.
5. Дотримання вимог законодавства щодо призначення керівника підприємства за конкурсом для тих підприємств, призначення керівників яких передбачено законодавством (крім малих підприємств) - дотримуються чи не дотримуються. ( Підпункт 5 підпункту 4.2 пункту 4 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
6. Дотримання вимог законодавства суб'єктами господарювання щодо відчуження державного майна (дотримуються чи не дотримуються).
7. Дотримання вимог законодавства суб'єктами господарювання щодо передачі в оренду державного майна (дотримуються чи не дотримуються).
4.3. У разі необхідності суб'єкт управління до кінця року, що передує звітному, залежно від особливостей фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання може визначати додаткові критерії (показники), передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2007 N 832 "Про затвердження Порядку здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності та критеріїв визначення ефективності управління об'єктами державної власності" та підпунктами 3.2-3.6 цих Методичних рекомендацій.
У цілому до окремого суб'єкта господарювання державного сектору економіки можуть застосовуватися не більше 14 критеріїв (показників).
Для розрахунку оцінки ефективності управління об'єктами державної власності застосовуються обов'язкові критерії:
для державних підприємств - 12;
для підприємств, призначення керівників яких за конкурсом законодавством не передбачено - 11 (крім підпункту 4 підпункту 4.2 пункту 4);
для малих підприємств - 10 (крім підпунктів 4 та 5 підпункту 4.2 пункту 4);
для казенних підприємств - 9 (крім підпунктів 3.1, 3.2 та 3.3 підпункту 4.2 пункту 4). ( Підпункт 4.3 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
5. Застосування критеріїв ефективності управління
об'єктами державної власності
5.1. Оцінка ефективності управління суб'єктами господарювання може мати такі значення:
позитивне (ефективне) управління;
задовільне управління;
негативне (неефективне) управління.
5.2. Управління державним підприємством (крім малого та казенного) може бути оцінено як ефективне за умови, якщо виконуються всі обов'язкові критерії ефективності, визначені підпунктом 4.2. ( Абзац перший підпункту 5.2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Управління малим та казенним підприємством може бути оцінено як позитивне (ефективне), якщо виконуються такі обов'язкові критерії ефективності для малих підприємств: 1, 2.1, 2.2, 2.3, 2.5, 3.1, 3.2, 3.3, 6, 7, для казенних: 1, 2.1, 2.2, 2.3, 2.5, 4, 5, 6, та 7, визначені підпунктом 4.2. ( Абзац другий підпункту 5.2 пункту 5 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
5.3. Управління державним підприємством (крім малого та казенного) може бути оцінено як задовільне за умови, якщо виконуються більше ніж 70 відсотків обов'язкових критеріїв ефективності, визначених підпунктом 4.2. ( Абзац перший підпункту 5.3 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Управління малим та казенним підприємством може бути оцінено як задовільне за умови, якщо виконуються більш ніж 50 відсотків обов'язкових критеріїв ефективності, визначених абзацом другим підпункту 5.2. ( Абзац другий підпункту 5.3 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
5.4. Управління державним підприємством, у тому числі малим та казенним, може бути оцінено як неефективне за умови, якщо не виконуються умови, передбачені підпунктом 5.3.
Управління непрацюючими підприємствами та непрацюючими підприємствами-банкрутами (суб'єктами господарювання, які не здійснювали у звітному періоді фінансово-господарську діяльність), оцінюються як негативне (неефективне). ( Підпункт 5.4 пункту 5 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Управління підприємствами, по яким інформація щодо їх діяльності відсутня, оцінюються як негативне (неефективне). ( Підпункт 5.4 пункту 5 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 ) ( Підпункт 5.4 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
5.5. Діяльність державних господарських об'єднань, концернів, корпорацій, які підпорядковані суб'єктам управління (центральним органам виконавчої влади), оцінюється відповідно до підпунктів 5.2, 5.3 та 5.4 пункту 5. ( Підпункт 5.5 пункту 5 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
5.6. ( Абзац перший підпункту 5.6 пункту 5 виключено на підставі Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Загальна інформація щодо виконання критеріїв ефективності стосовно суб'єктів господарювання наводиться згідно з додатком 9 та узагальнені дані щодо оцінки ефективності суб'єктів господарювання за групами підприємств - згідно з додатком 10.
5.7. Суб'єкти управління на підставі оцінки ефективності управління суб'єктів господарювання, аналізу їх фінансово-господарської діяльності, майнового стану, інвестиційно-інноваційної діяльності тощо визначають основні чинники, що позитивно та негативно впливали на функціонування галузі, а також наводять заходи (з оцінкою орієнтовної їх ефективності), що здійснювалися ними та були спрямовані на підвищення ефективності управління об'єктами державної власності в секторі економіки (додаток 11).
5.8. У разі коли рівень управління окремих суб'єктів господарювання оцінено як "задовільно" або "негативно", суб'єкти управління аналізують причини, що призвели до такого стану, та подають відповідні висновки і пропозиції Мінекономіки для узагальнення та подальшого подання Кабінетові Міністрів України та іншим органам відповідно до Порядку здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2007 N 832, щодо:
1. Необхідності реорганізації чи реструктуризації безперспективних та стабільно збиткових підприємств.
2. Приватизації об'єктів, які втратили ознаки загальнодержавного значення або перебування яких у державній власності є неперспективним.
3. Перегляду та скорочення переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, визначених Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" ( 847-14 ).
4. Зміни суб'єкта управління з метою оптимізації управління суб'єктами господарювання.
5. Зміни організаційно-правової форми господарювання державного підприємства на господарське товариство.
6. Передачі в комунальну власність з метою зміцнення майнової бази територіальних громад.
7. Закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств або їх відчуження.
8. Передачі в управління холдинговим компаніям корпоративних прав, які становлять понад 50 відсотків статутного капіталу.
9. Заходів щодо вдосконалення механізму запобігання банкрутству чи відновлення платоспроможності підприємств.
10. Заходів щодо вдосконалення моніторингу та державного регулювання функціонування стратегічно важливих підприємств та підприємств-монополістів.
11. Доцільності проведення державного фінансового аудиту або інспектування певних суб'єктів господарювання.
12. Доцільності перевірки фактів порушень законодавства у сфері управління об'єктами державної власності посадовими особами, відповідальними за стан фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, та уповноваженими особами, які виконують функції з управління корпоративними правами держави.
13. Внесення змін до законодавства.
14. Інших пропозицій.
6. Організаційно-інформаційне забезпечення моніторингу
6.1. Суб'єкти управління щокварталу протягом 45 днів після закінчення звітного кварталу та до 15 квітня року, що настає за звітним (терміни визначені підпунктом 1.13), подають до Мінекономіки інформаційно-аналітичні матеріали (доповідна записка та інформаційно-аналітичні форми згідно з додатками 2-13) про ефективність управління суб'єктами господарювання. ( Підпункт 6.1 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
6.2. У доповідній записці повинна міститися така інформація:
6.2.1. Загальна характеристика кількості та структури суб'єктів господарювання (за їх організаційно-правовою формою та статусом підприємств, зазначених у підпункті 2.1 цих Методичних рекомендацій).
6.2.2. Показники фінансово-господарської діяльності та стан виконання фінансового плану та платоспроможності (виконання фінансового плану щодо обсягу чистого доходу; чистого прибутку; надходження частини прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету, та дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, які є в державній власності; наявності дебіторської та кредиторської (у тому числі простроченої) заборгованості; кількості рентабельних підприємств та їх відсотка в загальній кількості підприємств; платоспроможності підприємств; суми заборгованості з виплати заробітної плати та її зміни порівняно з відповідним періодом попереднього року тощо).
6.2.3. Характеристика майнового стану суб'єктів господарювання (у частині вартості та збереження цілісності активів, у тому числі майна, що не ввійшло до статутних капіталів підприємств при їх корпоратизації та приватизації або залишилось після ліквідації підприємств чи організацій; стану основних фондів (їх первісна вартість та знос); забезпечення розвитку виробництва (капітальні інвестиції).
6.2.4. Аналіз прийнятих управлінських рішень з обґрунтуванням щодо їх доцільності (додатки 8 - 8.4): ( Абзац перший підпункту 6.2.4 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
а) створення, реорганізації, реструктуризації, ліквідації суб'єктів господарювання, заснованих на державній власності, згідно з вимогами Закону України "Про управління об'єктами державної власності" в частині прийняття рішень щодо реорганізації, реструктуризації підприємств, які не підлягають приватизації, погодження Кабінетом Міністрів України рішень щодо створення, реорганізації та ліквідації підприємств-стратегів;
б) реорганізації та ліквідації заборонених до приватизації об'єктів з обов'язковим попереднім унесенням змін до Закону України від 07.07.1999 N 847 "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації";
в) дотримання вимог законодавства під час відчуження об'єктів державної власності - статей 75, 141 Господарського кодексу України ( 436-15 ) та постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 N 803 "Про затвердження Порядку відчуження об'єктів державної власності";
г) дотримання вимог законодавства щодо передачі в оренду державного майна - Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 N 786 "Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна";
ґ) прийняття рішення щодо майна, яке не ввійшло до статутних капіталів господарських товариств; наявність укладених договорів зберігання зазначеного майна;
д) укладання договорів про спільну діяльність, інвестиційних договорів, договорів управління майном та стан виконання їх умов;
е) передачі державного майна в заставу з дотриманням вимог щодо погодження з органом управління та забезпечення проведення незалежної оцінки;
є) отримання економічного ефекту від діяльності господарських товариств, до статутних капіталів яких передане державне майно.
6.2.5. Ефективність проведення процедури банкрутства та відновлення платоспроможності підприємств (розпорядження майном, санація, ліквідація). Заходи, які вживаються органом управління та керівником підприємства щодо запобігання банкрутству суб'єкта господарювання (додаток 12).
6.2.6. Управління корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, у тому числі державних, національних, холдингових компаній (форми 2-8.4). ( Підпункт 6.2.6 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
6.2.7. Виконання керівниками суб'єктів господарювання умов контракту (додаток 13).
6.2.8. Призначення керівників суб'єктів господарювання за результатами конкурсів відповідно до підпункту "г" пункту 18 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" ( 185-16 ) та постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 N 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання", інших нормативно-правових актів, що регулюють зазначені питання (додаток 2, графи 18, 19, 20 та 21). ( Підпункт 6.2.8 пункту 6 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
6.2.9. Аналіз показників (оцінки) щодо ефективності управління об'єктами державної власності згідно з додатком 9.
6.2.10. Висновки та пропозиції щодо ефективності управління об'єктами державної власності відповідно до підпункту 5.8 цих Методичних рекомендацій.
6.3. Матеріали, зазначені в підпункті 6.1, подаються на паперових носіях (в одному примірнику) та у вигляді файлів засобами електронного зв'язку. ( Підпункт 6.3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
7. Визначення ефективності здійснення управлінських
функцій суб'єктами управління
7.1. Мінекономіки на підставі поданих суб'єктами управління аналітичних матеріалів та інформації про ефективність управління об'єктами державної власності за відповідний період узагальнює їх та оцінює ефективність управління кожного суб'єкта управління.
7.2. Оцінка ефективності діяльності суб'єктів управління здійснюється на підставі критеріїв визначення ефективності управління об'єктами державної власності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2007 N 832, та може мати такі значення:
позитивне (ефективне) управління;
задовільне управління;
негативне (неефективне) управління.
Відповідно до зазначеної постанови інформація щодо ефективності управління об'єктами державної власності подається Кабінетові Міністрів України, а у разі погіршення показників фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання внаслідок неефективного управління об'єктами державної власності - до ГоловКРУ та правоохоронних органів.
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 1
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ПЕРЕЛІК
показників, що застосовуються при оцінці ефективності
управління об'єктами державної власності
---------------------------------------------------------------------------
| N |Група показника,| Одиниця |Первинна | Порядок |Норматив, |
| з/п |назва показника | виміру |статистична | розрахунку | порогове |
| | | |інформація | |значення, |
| | | | | | бажана |
| | | | | |тенденція |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|1 |Некомерційні | | | | |
| |(соціально- | | | | |
| |економічні) | | | | |
| |показники | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|1.1 |Середньооблікова| осіб |форма N 1-ПВ |статистична | |
| |кількість | | |звітність | |
| |штатних | |"Звіт з праці" | | |
| |працівників | |(термінова - | | |
| | | |місячна), рядок| | |
| | | |1040, графа 2 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|1.2 |Середня | гривень |форма N 1-ПВ |рядок 1070, |збільшення|
| |заробітна плата | | |графа 2 | |
| | | |"Звіт з праці" |рядок 1040, | |
| | | |(термінова - |графа 2 | |
| | | |місячна), рядок| | |
| | | |1070, графа 2, | | |
| | | |рядок 1040, | | |
| | | |графа 2 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|1.3 |Сума | тис. |форма N 1-ПВ |статистична |зменшення |
| |заборгованості | гривень | |звітність | |
| |із заробітної | |"Звіт з праці" | | |
| |плати | |(термінова - | | |
| | | |місячна), рядок| | |
| | | |2010, графа 1 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|1.4 |Відрахування на | тис. |форма N 2 |статистична |збільшення|
| |соціальні заходи| гривень | |звітність | |
| | | |"Звіт про | | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати", | | |
| | | |рядок 250, | | |
| | | |графа 3 | | |
| | | |форма N 2-м | | |
| | | |"Звіт про | | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати", | | |
| | | |рядок 110, | | |
| | | |графа 3 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|2 |Виконання | | | | |
| |показників | | | | |
| |фінансових | | | | |
| |планів | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|2.1 |Чистий дохід | -"- |форма N 2 | -"- | -"- |
| |(виручка) від | | | | |
| |реалізації | |"Звіт про | | |
| |продукції | |фінансові | | |
| |(товарів, робіт,| |результати", | | |
| |послуг) | |рядок 035, | | |
| | | |графа 3 | | |
| | | |форма N 2-м | | |
| | | |"Звіт про | | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати", | | |
| | | |рядок 030, | | |
| | | |графа 3 | | |
| | | |фінансовий план| | |
| | | |підприємства | | |
| | | |рядок 005 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|2.2 |Чистий прибуток | -"- |форма N 2 | -"- | |
| |(збиток) | | | | |
| | | |"Звіт про | | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати", | | |
| | | |рядок 220 | | |
| | | |(225), графа 3 | | |
| | | |форма N 2-м | | |
| | | |"Звіт про | | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати", | | |
| | | |рядок 190, | | |
| | | |графа 3 | | |
| | | |фінансовий план| | |
| | | |підприємства | | |
| | | |рядок 023/1 | | |
| | | |(023/2) | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|2.3 |Частина чистого | -"- |фінансовий план|фінансовий | -"- |
| |прибутку | |підприємства |план | |
| |(доходу), що | | |підприємства| |
| |перераховується | |розділ II | | |
| |до державного | |"Розподіл | | |
| |бюджету | |чистого | | |
| | | |прибутку", | | |
| | | |рядок 024 (025)| | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|2.4 |Частина | -"- |фінансовий план| -"- | -"- |
| |дивідендів, | |підприємства | | |
| |нарахованих на | | | | |
| |акції (частки), | |розділ II | | |
| |що належать | |"Розподіл | | |
| |державі в | |чистого | | |
| |статутному капі-| |прибутку", | | |
| |талі господарсь-| |рядок 026/1 | | |
| |ких товариств та| | | | |
| |перераховуються | | | | |
| |до державного | | | | |
| |бюджету | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3 |Показники стану | | | | |
| | активів та | | | | |
| | інвестиційно- | | | | |
| | інноваційної | | | | |
| | діяльності | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.1 |Активи | тис. |форма N 1 |статистична |збільшення|
| | | гривень | |звітність | |
| | | |"Баланс", | | |
| | | |рядок 280, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
| | | |форма N 1-м | | |
| | | |"Баланс", | | |
| | | |рядок 280, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.2 |Власний капітал | -"- |форма N 1 | -"- | -"- |
| | | |"Баланс", рядок| | |
| | | |380, графи 3, 4| | |
| | | |форма N 1-м | | |
| | | |"Баланс", | | |
| | | |рядок 380, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.3 |Дебіторська | -"- |форма N 1-Б |статистична | |
| |заборгованість | | |звітність: | |
| | | |(I розділ - |форма N 1-Б | |
| | | |річна, місячна;|(II розділ -| |
| | | |II розділ - |річна, | |
| | | |річна, |квартальна),| |
| | | |квартальна) |рядок 010, | |
| | | |"Звіт про |графи 2 і 3 | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати і | | |
| | | |дебіторську та | | |
| | | |кредиторську | | |
| | | |заборгованість"| | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.4 |Кредиторська | -"- |форма N 1-Б |статистична | |
| |заборгованість | | |звітність: | |
| | | |(I розділ - |форма N 1-Б | |
| | | |річна, місячна;|(II розділ -| |
| | | |II розділ - |річна, | |
| | | |річна, |квартальна),| |
| | | |квартальна) |рядок 010, | |
| | | |"Звіт про |графи 5 і 6 | |
| | | |фінансові | | |
| | | |результати і | | |
| | | |дебіторську та | | |
| | | |кредиторську | | |
| | | |заборгованість"| | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.5 |Ступінь зносу |відсотків|форма N 1 |форма N 1, |не більше |
| |основних засобів| | |рядок 032 х |70 |
| | | |"Баланс", рядки|100 |відсотків |
| | | |031 та 032, |форма N 1, | |
| | | |графа 4 |рядок 031 | |
| | | |форма N 1-м |форма N 1-м,| |
| | | | |рядок 032 х | |
| | | |"Баланс", рядки|100 | |
| | | |031 та 032, |форма N 1-м,| |
| | | |графа 4 |рядок 031 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.6 |Капітальні | тис. |фінансовий план|фінансовий |збільшення|
| |інвестиції | гривень |підприємства |план | |
| | | | |підприємства| |
| | | |таблиця 2, | | |
| | | |сума рядків | | |
| | | |002-006 та 008 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|3.7 |Витрати на | тис. |форма N 1- |форма N 1- |збільшення|
| |технологічні | гривень |підприємництво |підприємниц-| |
| |інновації | |"Звіт про |тво | |
| | | |основні | | |
| | | |показники | | |
| | | |діяльності | | |
| | | |підприємства" | | |
| | | |(річна), рядок | | |
| | | |710, графа 1 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4 | Показники | | | | |
| | фінансової | | | | |
| | діяльності | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.1 |Коефіцієнт | |форма N 2 |форма N 2, |більше 0 |
| |рентабельності | | |рядок 220 |збільшення|
| |активів | |рядок 220 |(225) | |
| | | |(225) |(форма N 1, | |
| | | |форма N 1 |рядок 280, | |
| | | | |графи | |
| | | |рядок 280, |3+4)/2 | |
| | | |графи 3, 4 |форма N 2-м,| |
| | | |форма N 2-м |рядок 190 | |
| | | | |(форма N | |
| | | |рядок 190 |1-м, рядок | |
| | | |форма N 1-м |280, графи | |
| | | | |3+4)/2 | |
| | | |рядок 280, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.2 |Коефіцієнт | |форма N 2 |форма N 2, | -"- |
| |рентабельності | | |рядок 220 | |
| |діяльності | |рядок 220 |(225) | |
| | | |(225) та рядок |форма N 2, | |
| | | |035 |рядок 035 | |
| | | |форма N 2-м |форма N 2-м,| |
| | | | |рядок 190 | |
| | | |рядок 190 та |форма N 2-м,| |
| | | |рядок 030 |рядок 030 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.3 |Коефіцієнт | |форма N 1 |форма N 1, | -"- |
| |фінансової | | |рядок 380 | |
| |стійкості | |рядки 380, |форма N 1, | |
| | | |480, 620, |рядки 480 + | |
| | | |графа 4 |620 | |
| | | |форма N 1-м , |форма N 1-м,| |
| | | | |рядок 380 | |
| | | |рядки 380, |форма N 1-м,| |
| | | |480, 620 |рядки 480 + | |
| | | | |620 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.4 |Коефіцієнт | |форма N 1 |форма N 1, | більше 1 |
| |покриття | | |рядок 260 |збільшення|
| | | |рядки 260, |форма N 1, | |
| | | |620, |графа 620 | |
| | | |графа 4 |форма N 1-м,| |
| | | |форма N 1-м |рядок 260 | |
| | | | |форма N 1, | |
| | | |рядки 260, 620 |графа 620 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.5 |Коефіцієнт | |форма N 1 |форма N 1, |збільшення|
| |загальної | | |рядок 260 | |
| |ліквідності | |рядки 260, |форма N 1, | |
| | | |480, 620 |рядки | |
| | | |форма N 1-м |480+620 | |
| | | | |форма N 1-м,| |
| | | |рядки 260, |рядок 260 | |
| | | |480, 620 |форма N 1-м,| |
| | | | |рядки | |
| | | | |480+620 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.6 |Коефіцієнт | |форма N 1 |форма N 1, |0,2-0,35 |
| |абсолютної | | |рядки | |
| |ліквідності | |рядки 230, |230+240 | |
| | | |240, 620, |форма N 1, | |
| | | |графа 4 |рядок 620 | |
| | | |форма N 1-м |форма N 1-м,| |
| | | | |рядки | |
| | | |рядки 260, |230+240 | |
| | | |480, 620 |форма N 1-м,| |
| | | | |рядок 620 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|4.7 |Коефіцієнт | |форма N 1 |форма N 1, |більше 0,1|
| |забезпеченості | | |рядки 260 - |збільшення|
| |власними коштами| |рядки 260, 620 |620 | |
| | | |форма N 1-м |форма N 1, | |
| | | | |рядок 260 | |
| | | |рядки 260, 620 |форма N 1-м,| |
| | | | |рядки 260 - | |
| | | | |620 | |
| | | | |форма N 1-м,| |
| | | | |рядок 260 | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5 | Довідкові | | | | |
| | показники | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.1 |Чистий дохід | -"- |форма N 2 | -"- | |
| |(виручка) | | | | |
| |від реалізації | |рядок 035, | | |
| |продукції | |графи 3, 4 | | |
| |(товарів, робіт,| | | | |
| |послуг) | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.2 |Собівартість | -"- |форма N 2, | -"- | |
| |реалізованої | | | | |
| |продукції | |рядок 040, | | |
| |(товарів, робіт,| |графи 3, 4 | | |
| |послуг) | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.3 |Валовий прибуток| -"- |форма N 2, | -"- | |
| | | |рядок 050, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.4 |Фінансові | -"- |форма N 2, | -"- | |
| |результати від | | | | |
| |звичайної | |рядок 170 | | |
| |діяльності до | |(175), | | |
| |оподаткування | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.5 |Чистий прибуток | -"- |форма N 2, | -"- | |
| |(збиток) | | | | |
| | | |рядок 220 | | |
| | | |(225), | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.6 |Використання | тис. | |внутрішня | |
| |частки прибутку | гривень | |документація| |
| |на розвиток | | | | |
| |виробництва | | | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.7 |Необоротні | -"- |форма N 1 |статистична | |
| |активи | | |звітність | |
| | | |рядок 080, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.8 |Нематеріальні | -"- |форма N 1 | -"- | |
| |активи - | | | | |
| |залишкова | |рядок 010, | | |
| |вартість | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.9 |Основні засоби: | -"- | | -"- | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.9.1 |первісна | -"- |форма N 1 | -"- | |
| |вартість | | | | |
| | | |рядок 031, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.9.2 |знос | -"- |форма N 1 | -"- | |
| | | |рядок 032, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.10 |Оборотні активи | -"- |форма N 1 | -"- | |
| | | |рядок 260, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.11 |Забезпечення | -"- |форма N 1 | -"- | |
| |наступних витрат| | | | |
| |і платежів | |рядок 430, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.12 |Довгострокові | -"- |форма N 1 | -"- | |
| |зобов'язання | | | | |
| | | |рядок 480, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
|------+----------------+---------+---------------+------------+----------|
|5.13 |Поточні | -"- |форма N 1 | -"- | |
| |зобов'язання | | | | |
| | | |рядок 620, | | |
| | | |графи 3, 4 | | |
---------------------------------------------------------------------------
( Додаток 1 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 2
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
про суб'єкти господарювання, які знаходяться
в управлінні _________ за _________
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N |Повне найменування суб'єкта господарювання |Код за| Загальна кількість, одиниць |Місцезнаходження |Код |
|з/п| |ЄДРПОУ|------+-----------------------------------------------------------------------|(адреса) суб'єкта|території|
| | | |Всього| в тому числі: | господарювання |(КОАТУУ) |
| | | |(гр. 4|--------+-------------------------+----------+-------------------------| | |
| | | |+ |працюючі| з них: |непрацюючі| з них: | | |
| | | |гр. 7)|підпри- |--------------+----------|підприєм- |-------------------------| | |
| | | | |ємства |підприємства- |стані |ства |підприємства- |стані | | |
| | | | |(П) |банкрути |реоргані- |(Н/П)* |банкрути |реоргані- | | |
| | | | | |(стадії |зації, | |(стадії |зації, | | |
| | | | | |банкрутства**)|ліквідації| |банкрутства**)|ліквідації| | |
| | | | | | |за | | |за | | |
| | | | | | |рішенням | | |рішенням | | |
| | | | | | |органу | | |органу | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
|1 | 2 | 3 | 4 | | | | | | | 11 | 12 |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |Усього щодо суб'єкта управління (1+2+3) | | | | | | | | | Х | Х |
| |у тому числі за групами підприємств: | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
|1 |державні підприємства - усього (1.1+1.2) | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |з них: | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
|1.1|державні комерційні підприємства - усього, | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств: | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
|1.2|казенні підприємства - усього, | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств: | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
|2 |господарські товариства з державною часткою| | | | | | | | | | |
| |понад 50 відсотків - усього, | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств: | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
|3 |господарські товариства з державною часткою| | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |50 відсотків та менше - усього, | | | | | | | | | | |
|---+-------------------------------------------+------+------+--------+--------------+----------+----------+--------------+----------+-----------------+---------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств | | | | | | | | | | |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|Організаційно-| Розмір | Статус |Розмір земельної| Прізвище,|Призначення |Заключено |Розірвано |Проведено |
| правова форма|державної|підприємства | ділянки щодо |ім'я, по |керівника за|контрактів з|контрактів з|конкурсів***|
| підприємства | частки |(позначення)***| суб'єкта |батькові |конкурсом |керівниками |керівниками | |
|(згідно з |(щодо | |господарювання |керівника |(так/ні) |підприємств,|підприємств,| |
|КОПФГ) |господар-| |(загальна, га) | | |одиниць |одиниць | |
| |ських | | | | | | | |
| |това- | | | | | | | |
| |риств), | | | | | | | |
| |відсотків| | | | | | | |
|--------------+---------+---------------+----------------+----------+------------+------------+------------+------------|
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
|--------------+---------+---------------+----------------+----------+------------+------------+------------+------------|
| | | | | | | | | |
|--------------+---------+---------------+----------------+----------+------------+------------+------------+------------|
| | | | | | | | | |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------
* НП - непрацюючі підприємства - підприємства, які у звітному
періоді не здійснювали фінансово-господарську діяльність.
** РМ - розпорядження майном, С - санація, Л - ліквідація.
*** С - стратегічно важливі підприємства; СМ - стратегічно
важливі підприємства-монополісти; М - підприємства-монополісти; 50
- природні монополісти, підприємства, плановий розрахунковий обсяг
чистого прибутку яких перевищує 50 млн гривень; ЕН - потенційно
екологічно небезпечні підприємства; НЕП - підприємства, що не
підлягають приватизації; МУ - містоутворюючі підприємства, МП -
малі підприємства. Характеристики статусу підприємства наводяться
через кому.
**** Графа 21 - заповнюється лише суб'єктом управління -
строчка "Усього".
( Додаток 2 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 3
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
НЕКОМЕРЦІЙНІ ПОКАЗНИКИ
діяльності суб'єктів господарювання, які знаходяться
в управлінні ______________ за ___________
---------------------------------------------------------------------
| N | Повне | Код за| Середньооблікова кількість |
|з/п|найменування |ЄДРПОУ | штатних працівників* |
| | суб'єкта | |----------------------------------------|
| |господарювання| | за звітний | за |Різниця |
| | | | період | попередній |показни-|
| | | | (форма N 1-ПВ | період |ків, |
| | | | (термінова- | (форма N 1-ПВ |графа 4-|
| | | | місячна) | (термінова- |графа 5 |
| | | | рядок 1040, | місячна) | |
| | | | графа 2) | рядок 1040, | |
| | | | | графа 2) | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
| |Усього щодо | Х | | | |
| |суб'єкта | | | | |
| |управління, | | | | |
| |(1+2+3) | | | | |
| |у тому числі | | | | |
| |за групами | | | | |
| |підприємств: | | | | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
|1 |державні | Х | | | |
| |підприємства -| | | | |
| |усього | | | | |
| |(1.1+1.2) | | | | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
| |з них: | | | | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
|1.1|державні | Х | | | |
| |комерційні | | | | |
| |підприємства -| | | | |
| |усього, | | | | |
| |у тому числі | | | | |
| |щодо окремих | | | | |
| |підприємств | | | | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
|1.2|казенні | Х | | | |
| |підприємства -| | | | |
| |усього, | | | | |
| |у тому числі | | | | |
| |щодо окремих | | | | |
| |підприємств | | | | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
|2 |господарські | | | | |
| |товариства з | | | | |
| |державною | | | | |
| |часткою понад | | | | |
| |50 відсотків -| | | | |
| |усього, | | | | |
| |у тому числі | | | | |
| |щодо окремих | | | | |
| |підприємств | | | | |
|---+--------------+-------+---------------+---------------+--------|
|3 |господарські | Х | | | |
| |товариства з | | | | |
| |державною | | | | |
| |часткою 50 | | | | |
| |відсотків та | | | | |
| |менше - | | | | |
| |усього, | | | | |
| |у тому числі | | | | |
| |щодо окремих | | | | |
| |підприємств | | | | |
---------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Середня заробітна плата* | Сума заборгованості із заробітної плати | Витрати на соціальні заходи |
|-------------------------------------------+-------------------------------------------+----------------------------------------|
|за звітний | за |Різниця | за звітний | за | Різниця |за звітний |за попередній | Різниця |
| період | попередній |показників,| період | попередній |показників,| період | період |показників,|
|форма N 1-ПВ | період |графа 7 - |форма N 1-ПВ | період | графа 10 -|(форма N 2 | (форма N 2 | графа 13 -|
| (термінова- | форма |графа 8 | (термінова- |(форма N 1-ПВ | графа 11 | рядок 250, | рядок 250, | графа 14 |
| місячна) | N 1-ПВ | | місячна), |(термінова- | | графа 3) | графа 4) | |
| рядок 1070, | (термінова- | | рядок | місячна), | | | | |
| графа 2 | місячна) | | 2010, графа 1 | рядок | | | | |
| рядок 1040, | рядок 1070, | | | 2010, графа 1 | | | | |
| графа 2 | графа 2 | | | | | | | |
| | рядок 1040, | | | | | | | |
| | графа 2 | | | | | | | |
|---------------+---------------+-----------+---------------+---------------+-----------+-------------+--------------+-----------|
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
|---------------+---------------+-----------+---------------+---------------+-----------+-------------+--------------+-----------|
| | | | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------
* У рядках "Усього" наводиться загальне значення фонду оплати
праці усіх підприємств суб'єкту управління, поділеного на
середньооблікову кількість штатних працівників усіх підприємств.
При складанні квартальної звітності сума ділиться: на 3, на 6, на
9 та річної - на 12. Розрахунки здійснюються у гривнях.
Малими підприємствами наводяться дані із форм
N 1-підприємництво (річна) на N 1-підприємництво (коротка) (річна).
( Додаток 3 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 4
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ПОКАЗНИКИ ВИКОНАННЯ ФІНАНСОВИХ ПЛАНІВ
діяльності суб'єктів господарювання,
які знаходяться в управлінні
_______________ за ______________
-------------------------------------------------------------------------------------
|N з/п| Повне | Код за |Затверджено| Чистий дохід (виручка) від реалізації |
| |найменування |ЄДРПОУ |(погоджено)|продукції |
| | суб'єкта | |фінансових |---------------------------------------|
| |господарювання| | планів, | план (рядок | факт (рядок | відсоток |
| | | | так/ні | 005 | 005 | виконання |
| | | | | фінансового | фінансового |фінансового|
| | | | | плану | плану | плану |
| | | | |підприємства)|підприємства)| (графа |
| | | | | | |6х100 графа|
| | | | | | | 5) |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| |Усього щодо | Х | | | | |
| |суб'єкта | | | | | |
| |управління, | | | | | |
| |(1+2+3) | | | | | |
| |у тому числі | | | | | |
| |за групами | | | | | |
| |підприємств: | | | | | |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| 1 |державні | Х | | | | |
| |підприємства -| | | | | |
| |усього, | | | | | |
| |(1.1+1.2) | | | | | | |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| |з них: | | | | | |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| 1.1 |державні | Х | | | | |
| |комерційні | | | | | |
| |підприємства -| | | | | |
| |усього, | | | | | |
| |у тому числі | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | |
| |підприємств | | | | | |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| 1.2 |казенні | Х | | | | |
| |підприємства | | | | | |
| |- усього, | | | | | |
| |у тому числі | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | |
| |підприємств | | | | | |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| 2 |господарські | | | | | |
| |товариства з | | | | | |
| |державною | | | | | |
| |часткою понад | | | | | |
| |50 відсотків -| | | | | |
| |усього, | | | | | |
| |у тому числі | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | |
| |підприємств | | | | | |
|-----+--------------+----------+-----------+-------------+-------------+-----------|
| 3 |господарські | Х | | | | |
| |товариства з | | | | | |
| |державною | | | | | |
| |часткою 50 | | | | | |
| |відсотків та | | | | | |
| |менше - | | | | | |
| |усього, | | | | | |
| |у тому числі | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | |
| |підприємств | | | | | |
-------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Чистий прибуток (збиток) | Частина чистого прибутку, що | Капітальні інвестиції |
| |перераховується до державного бюджету| |
|--------------------------------------+-------------------------------------+--------------------------------------|
|план (рядок| факт (рядок | відсоток |план (рядок|факт (рядок | відсоток | план | факт | відсоток |
| 023/1 | 023/1 (023/2)| виконання | 024 (025) | 024 (025) | виконання|(таблиця 2, |(таблиця 2, | виконання|
| (023/2) |фінансового |фінансового|фінансового|фінансового |фінансового|сума рядків |сума рядків |фінансового|
|фінансового| плану | плану | плану | плану | плану |002-006; 008 |002-006; 008| плану |
| плану |підприємства) | (графа | підприєм- |підприємства)| (графа |фінансового |фінансового | (графа |
| підприєм- | |9х100/графа| ства) | | 12х100/ | плану | плану | 15х100/ |
| ства) | | 8) | | | графа 11)|підприємства)|підприємства| графа 14)|
|-----------+--------------+-----------+-----------+-------------+-----------+-------------+------------+-----------|
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
_______________
* У графах 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14 та 15 дані наводяться
підсумком, що наростає (тобто сума відповідних граф фінансових
планів підприємства з I кварталу по звітний).
( Додаток 4 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 5
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ПОКАЗНИКИ
стану активів та інвестиційно-інноваційної
діяльності суб'єктів господарювання,
які знаходяться в управлінні
за ____________ (період, рік)
(тис. гривень)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Група | Код | Вартість активів | Первісна вартість | Знос основних | Оборотні активи | Власний капітал |Довгострокові| Поточні |
|з/п|підприємств,| за | | основних засобів | засобів | | |зобов'язання |зобов'язання|
| | повне |ЄДРПОУ|-------------------------+-------------------------+-------------------------|-------------------------+-------------------------| на кінець | на кінець |
| |найменування| | на початок | на кінець | на початок | на кінець | на початок | на кінець | на початок | на кінець | на початок | на кінець | звітного | звітного |
| |підприємства| |звітного року| звітного |звітного року| звітного |звітного року| звітного |звітного року| звітного |звітного року| звітного | періоду | періоду |
| | | |(форма N 1 | періоду |(форма N 1 | періоду |(форма N 1 | періоду |(форма N 1 | періоду |(форма N 1 | періоду | (форма N 1 | (форма N 1 |
| | | | рядок 280, |(форма N 1 | рядок 031, |(форма N 1 | рядок 032, |(форма N 1 | рядок 260, |(форма N 1 | рядок 380, |(форма N 1 | рядок 480, | рядок 620,|
| | | | графа 3) | рядок 280,| графа 3) | рядок 031,| графа 3) | рядок 032,| графа 3) | рядок 260,| графа 3) | рядок 380,| графа 4) | графа 4) |
| | | | | графа 4) | | графа 4) | | графа 4) | | графа 4) | | графа 4) | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |Усього щодо | х | | | | | | | | | | | | |
| |суб'єкта | | | | | | | | | | | | | |
| |управління, | | | | | | | | | | | | | |
| |(1+2+3) | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |у тому числі| | | | | | | | | | | | | |
| |за групами | | | | | | | | | | | | | |
| |підприємств:| | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| 1 |державні | х | | | | | | | | | | | | |
| |підприємства| | | | | | | | | | | | | |
| |- усього, | | | | | | | | | | | | | |
| |(1.1+1.2) | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |з них: | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
|1.1|державні | х | | | | | | | | | | | | |
| |комерційні | | | | | | | | | | | | | |
| |підприємства| | | | | | | | | | | | | |
| |- усього, | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |у тому числі| | | | | | | | | | | | | |
| |щодо окремих| | | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
|1.2|казенні | х | | | | | | | | | | | | |
| |підприємства| | | | | | | | | | | | | |
| |- усього, | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |у тому числі| | | | | | | | | | | | | |
| |щодо окремих| | | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| 2 |господарські| х | | | | | | | | | | | | |
| |товариства з| | | | | | | | | | | | | |
| |державною | | | | | | | | | | | | | |
| |часткою | | | | | | | | | | | | | |
| |понад 50 | | | | | | | | | | | | | |
| |відсотків - | | | | | | | | | | | | | |
| |усього, | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |у тому числі| | | | | | | | | | | | | |
| |щодо окремих| | | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| 3 |господарські| х | | | | | | | | | | | | |
| |товариства з| | | | | | | | | | | | | |
| |державною | | | | | | | | | | | | | |
| |часткою 50 | | | | | | | | | | | | | |
| |відсотків та| | | | | | | | | | | | | |
| |менше - | | | | | | | | | | | | | |
| |усього, | | | | | | | | | | | | | |
|---+------------+------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------+-------------+-----------|-------------+------------+
| |у тому числі| | | | | | | | | | | | | |
| |щодо окремих| | | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Дебіторська заборгованість | Кредиторська заборгованість | Витрати на технологічні інновації |
| |---------------------------------------------------------------------------------------------------------| |
| | | Усього | з неї прострочена | |
|------------------------------------------------------+-------------+--------------------------------------+-------------+--------------------------------------+ |
| усього | з неї прострочена | на початок | на кінець звітного періоду | на початок | на кінець звітного періоду | |
|--------------------------+---------------------------| звітного | (форма N 1-Б (річна, квартальна), | звітного | (форма N 1-Б (річна, квартальна), | |
| на початок | на кінець | на початок | на кінець | періоду | рядок 010, графа 5) | періоду | рядок 010, графа 6) | |
| звітного | звітного | звітного | звітного |(форма N 1-Б |--------------------------------------|(форма N 1-Б |--------------------------------------+-----------------------------------------|
| періоду | періоду | періоду | періоду | (річна, |Усього| в тому числі: | (річна, |Усього| в тому числі: |за звітний рік|за попередній | Різниця |
|форма N 1-Б |(форма N 1-Б |(форма N 1-Б |(форма N 1-Б | квартальна) | |-------------------------------| квартальна) | |-------------------------------| (форма 1- |рік (форма 1- |показників |
| (річна, | (річна, | (річна, | (річна, | рядок 010, | |Заборгованість |Заборгованість | рядок 010, | |Заборгованість |Заборгованість |підприємництво|підприємництво|(графа 28 -|
| квартальна)|квартальна), | квартальна) |квартальна), | графа 5) | |перед |перед | графа 6) | |перед |перед | (річна), | (річна), | графа 29) |
| рядок 010, | рядок 010, | рядок 010, | рядок 010, | | |Державним |Пенсійним | | |Державним |Пенсійним | рядок 710, | рядок 710, | |
| графа 2) | графа 2) | графа 3) | графа 3) | | |бюджетом |фондом | | |бюджетом |фондом | графа 1 | графа 1 | |
|------------+-------------+-------------+-------------+-------------+------+---------------+---------------+-------------+------+---------------+---------------+--------------+--------------+-----------+
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
|------------+-------------+-------------+-------------+-------------+------+---------------+---------------+-------------+------+---------------+---------------+--------------+--------------+-----------+
| | | | | | | | | | | | | | | |
|------------+-------------+-------------+-------------+-------------+------+---------------+---------------+-------------+------+---------------+---------------+--------------+--------------+-----------+
| | | | | | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 5 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 6
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ПОКАЗНИКИ
фінансової діяльності суб'єктів господарювання,
які знаходяться в управлінні
__________ за __________ (період, рік)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Група | Код за | Рентабельність | Рентабельність |Коефіцієнт |Коефіцієнт | Коефіцієнт |Ступінь |
|з/п| підприємств, | ЄДРПОУ | активів форма N 2, | діяльності |фінансової |покриття | загальної |зносу |
| | повне | | рядок 220 (225), | форма N 2, |стійкості |форма N 1 | ліквідності |основних |
| | найменування | | графа 3х100 |рядок 220 (225) х 100|форма N 1 |рядок 260, | форма N 1 |засобів |
| | підприємства | | (форма N 1, |форма N 2, рядок 035 |рядок 380, |графа 4 | рядок 260 |форма N 1, |
| | | |рядок 280, графа 3 + | (відсотків) |графа 4 |форма N 1, | (форма N 1, |рядок 032 |
| | | |форма N 1, рядок 280,| |(форма N 1,|рядок 620, | рядок 480 |х 100 |
| | | |графа 4)/2(відсотків)| |рядок 480, |графа 4 | + рядок 620)|форма N 2, |
| | | | | |графа 4+ | | |рядок 031, |
| | | | | |форма N 1, | | |(відсотків)|
| | | | | |рядок 620, | | | |
| | | | | |графа 4) | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
| |Усього щодо | х | | | | | | |
| |суб'єкта | | | | | | | |
| |управління, | | | | | | | |
| |у тому числі | | | | | | | |
| |за групами | | | | | | | |
| |підприємств: | | | | | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
| 1 |державні | х | | | | | | |
| |підприємства -| | | | | | | |
| |усього, | | | | | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
| |з них: | | | | | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
|1.1|державні | х | | | | | | |
| |комерційні | | | | | | | |
| |підприємства -| | | | | | | |
| |усього | | | | | | | |
| |у тому числі | | | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | | | |
| |підприємств: | | | | | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
|1.2|казенні | х | | | | | | |
| |підприємства -| | | | | | | |
| |усього, | | | | | | | |
| |у тому числі | | | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | | | |
| |підприємств: | | | | | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
| 2 |господарські | х | | | | | | |
| |товариства з | | | | | | | |
| |державною | | | | | | | |
| |часткою понад | | | | | | | |
| |50 відсотків -| | | | | | | |
| |усього, | | | | | | | |
| |у тому числі | | | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | |
|---+--------------+--------+---------------------+---------------------+-----------+-----------+-------------+-----------|
| 3 |господарські | х | | | | | | |
| |товариства з | | | | | | | |
| |державною | | | | | | | |
| |часткою 50 | | | | | | | |
| |відсотків та | | | | | | | |
| |менше - | | | | | | | |
| |усього, | | | | | | | |
| |у тому числі | | | | | | | |
| |щодо окремих | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 6 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 7
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ДОВІДКОВІ ПОКАЗНИКИ
діяльності суб'єктів господарювання,
які знаходяться в управлінні _________
за ________________
(тис. гривень)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Група підприємств, повне |Код за| Чистий дохід (виручка) |Собівартість реалізованої | Валовий прибуток | Чистий прибуток | Використання чистого |
|з/п| найменування підприємства |ЄДРПОУ|від реалізації продукції |продукції (товарів, робіт,| (збиток) | (збиток) | прибутку на розвиток |
| | | |(товарів, робіт, послуг) | послуг) | | | виробництва |
| | | |-------------------------+--------------------------+-------------------------------|---------------------------|------------------------|
| | | |за звітний |за попередній| за звітний |за попередній| за звітний | за попередній |за звітний| за попередній |за звітний|за попередній|
| | | | період | період | період | період | період | період | період | період | період | період |
| | | |(форма N 2 | (форма N 2 | (форма N 2 | (форма N 2 | (форма N 2 | (форма N 2 |(форма N 2| (форма N 2 | | |
| | | |рядок 035, | рядок 035, | рядок 040, | рядок 040, | рядок 050, |рядок 050 (055),| рядок 220|рядок 220 (225),| | |
| | | | графа 3) | графа 4) | графа 3) | графа 4) |(055) графа 3)| графа 4) | (225), | графа 4) | | |
| | | | | | | | | | графа 3) | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
|1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
| |Усього щодо суб'єкта управління,| х | | | | | | | | | | |
| |у тому числі за групами | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
|1 |державні підприємства - усього, | х | | | | | | | | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
| |з них: | | | | | | | | | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
|1.1|державні комерційні підприємства| х | | | | | | | | | | |
| |- усього, | | | | | | | | | | | |
| |у тому числі щодо окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
|1.2|казенні підприємства - усього, | х | | | | | | | | | | |
| |у тому числі щодо окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
|2 |господарські товариства з | х | | | | | | | | | | |
| |державною часткою понад 50 | | | | | | | | | | | |
| |відсотків - усього, | | | | | | | | | | | |
| |у тому числі щодо окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+--------------------------------+------+-----------+-------------+------------+-------------+--------------+----------------|----------+----------------|----------+-------------|
|3 |господарські товариства з | х | | | | | | | | | | |
| |державною часткою 50 відсотків | | | | | | | | | | | |
| |та менше - усього, | | | | | | | | | | | |
| |у тому числі щодо окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 7 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 8
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ЗВЕДЕНА ІНФОРМАЦІЯ
про прийняті управлінські рішення
стосовно державного майна суб'єктів управління
_________________ за __________
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Суб'єкт | Об'єкти, за якими прийнято управлінські рішення |Балансова |Загальна |
| управління |---------------------------------------------------------------------------------------------------------|(залишкова |вартість |
| та суб'єкти |юридичних |структурних |нерухомого |окремого |акції (частки, |земельних |вартість |продажу, |
| господарювання |осіб, |підрозділів, |майна чи його |індивідуально |паї), |ділянок, |об'єкту, |передачі, |
| |кількість/тис.грн.|кількість/тис.грн.|частини, |визначеного |що належать |кількість/га|тис. грн. |реструктуризації|
| | | |кількість/тис.грн|майна, |державі у майні | | |чи ліквідації |
| | | | |кількість/тис.грн.|господарських | | |майна, |
| | | | | |товариств та | | |тис. грн. |
| | | | | |інших об'єднань, | | | |
| | | | | |кількість/тис.грн| | | |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Усього | | | | | | | | |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Відчужено | | |гр. 2 стр. 1 |гр. 3 стр. 1 | |гр. 4 стр. 1|гр. 7 стр. 1|гр. 9 стр. 1 |
| | | |дод. 8.1 |дод. 8.1 | |дод. 8.1 |дод. 8.1 |дод. 8.1 |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Приватизовано |гр. 2 стр. 1 |гр. 3 стр. 1 |гр. 4 стр. 1 | |гр. 5 стр. 1 |гр. 6 стр. 1|гр. 8 стр. 1|гр. 9 стр. 1 |
| |дод. 8.2 |дод. 8.2 |дод. 8.2 | |дод. 8.2 |дод. 8.2 |дод. 8.2 |дод. 8.2 |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Передано в оренду|гр. 2 стр. 1 |гр. 3 стр. 1 |гр. 4 стр. 1 |гр. 5 стр. 1 | |гр. 6 стр. 1|гр. 9 стр. 1|графи 10, 11 та |
| |дод. 8.3 |дод. 8.3 |дод. 8.3 |дод. 8.3 | |дод. 8.3 |дод. 8.3 |12 дод. 8.2 |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Списано | | | | | | | | |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Передано в | | | | | | | | |
|комунальну | | | | | | | | |
|власність | | | | | | | | |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Передано в | | | | | | | | |
|управління | | | | | | | | |
|іншому органу | | | | | | | | |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Реструктуризовано| | | | | | | | |
|(реорганізовано),| | | | | | | | |
|в стадії | | | | | | | | |
|ліквідації | | | | | | | | |
|(ліквідовано) | | | | | | | | |
|-----------------+------------------+------------------+-----------------+------------------+-----------------+------------+------------+----------------|
|Тощо | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 8 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 8.1
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
про прийняті управлінські рішення
стосовно відчуження державного майна
суб'єктів управління за ________ рік
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Суб'єкт | Об'єкти, за якими прийнято |Орган, який|Спосіб |Балансова |Вартість |Вартість |Отримані |
| управління | управлінські рішення |погоджував |відчуження|(залишкова)|майна за |продажу, |кошти, |
| та суб'єкти |----------------------------------------|або надавав|майна |вартість |результатами|тис. грн.|тис. грн.|
|господарювання|нерухоме |інше окреме |Земельні |дозвіл на |(аукціон, |об'єкту |незалежної | | |
| |майно (об'єкт)|індивідуально |ділянки, |відчуження |конкурс, |відчуження,|оцінки | | |
| |чи його |визначене |га | |біржа) |тис. грн. |(початкова | | |
| |частини, |майно, | | | | |вартість), | | |
| |тис. грн. |тис. грн. | | | | |тис. грн. | | |
|--------------+--------------+--------------+----------+-----------+----------+-----------+------------+---------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|--------------+--------------+--------------+----------+-----------+----------+-----------+------------+---------+---------|
|Усього |кількість/ |кількість/ |кількість/| х | х | | | | |
|відчужено |тис. грн. |тис. грн. |га | | | | | | |
|--------------+--------------+--------------+----------+-----------+----------+-----------+------------+---------+---------|
|в т.ч. по | | | | | | | | | |
|суб'єктах | | | | | | | | | |
|господарювання| | | | | | | | | |
|--------------+--------------+--------------+----------+-----------+----------+-----------+------------+---------+---------|
|1. |назви/тис.грн.|назви/тис.грн.|назви/га | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
|--------------+--------------+--------------+----------+-----------+----------+-----------+------------+---------+---------|
|2. | -"- | -"- | -"- | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
|--------------+--------------+--------------+----------+-----------+----------+-----------+------------+---------+---------|
|3. | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Рекомендації доповнено додатком 8.1 згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Додаток 8.2
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
про прийняті управлінські рішення
стосовно приватизації державного майна
суб'єктів управління ________ за ________ рік
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Суб'єкт | Об'єкти, за якими прийнято управлінські рішення |Орган, який|Балансова |Вартість |Отримані |
| управління |---------------------------------------------------------------------|погоджував |(залишкова)|продажу, |кошти, |
| та суб'єкти |юридичних |структурних |об'єктів |акцій |земельні |або |вартість |тис. грн.|тис. грн.|
|господарювання|осіб |підрозділів |незавершеного |(частки, |ділянки, |здійснював |об'єкту | | |
| |(у разі |(цехи, |будівництва |паї), що |на яких |приватиза- |продажу, | | |
| |продажу ЦМК)|виробництва,|та |належать |розташовані |цію |тис. грн. | | |
| | |дільниці, |законсервованих|державі у |об'єкти, які | | | | |
| | |інші |об'єктів |майні |підлягають | | | | |
| | |підрозділи) | |господарських|приватизації,| | | | |
| | | | |товариств |га | | | | |
| | | | |та інших | | | | | |
| | | | |об'єднань | | | | | |
|--------------+------------+------------+---------------+-------------+-------------+-----------+-----------+---------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|--------------+------------+------------+---------------+-------------+-------------+-----------+-----------+---------+---------|
|Усього |кількість/ |кількість/ |кількість/ |кількість/ |кількість/ | х | | | |
|приватизовано:|тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |га | | | | |
|--------------+------------+------------+---------------+-------------+-------------+-----------+-----------+---------+---------|
|в т.ч. по | | | | | | | | | |
|суб'єктах | | | | | | | | | |
|господарювання| | | | | | | | | |
|--------------+------------+------------+---------------+-------------+-------------+-----------+-----------+---------+---------|
|1. |назви/ |назви/ |назви/ |назви/ |назви/ | | | | |
| |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |га | | | | |
|--------------+------------+------------+---------------+-------------+-------------+-----------+-----------+---------+---------|
|2. | -"- | -"- | -"- | -"- | -"- | | | | |
| | | | | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Рекомендації доповнено додатком 8.2 згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Додаток 8.3
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
про прийняті управлінські рішення
стосовно відчуження державного майна
суб'єктів управління __________ за ________ рік
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Суб'єкт | Об'єкти, які передано в оренду |Термін |Орендо-|Балансова |Надходження від оренди, тис.грн.|Просрочені|
| управління |-----------------------------------------------------------|договору|давець |(залишкова)|--------------------------------|орендні |
| та суб'єкти |юридичних |структурних |нерухомого |іншого |земельних |оренди | |вартість |до |до |до |платежі, |
|господарювання|осіб |підрозділів |майна |окремого |ділянок, | | |майна, |державного|суб'єкту |суб'єкту |тис. грн. |
| |(цілісний |(філії, цехи,|(будівлі, |індивіду- |га | | |тис. грн. |бюджету |господарю-|управління| |
| |майновий |дільниці) |споруди, |ально | | | | | |вання | | |
| |комплекс) | |приміщення)|визначеного| | | | | | | | |
| | | |та їх |майно, | | | | | | | | |
| | | |площа, |тис. грн. | | | | | | | | |
| | | |тис. кв.м | | | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|Усього - |кількість/|кількість/ |кількість/ |кількість/ |кількість/| х | х | | | | | х |
|(I+II) |тис. кв.м |тис. кв.м |тис. кв.м |тис. кв.м |тис. га | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|I. Передано в | | | | | | | | | | | | |
|оренду ФДМ у | | | | | | | | | | | | |
|звітному | | | | | | | | | | | | |
|періоді | | | | | | | | | | | | |
|(наростаючим | | | | | | | | | | | | |
|підсумком) - | | | | | | | | | | | | |
|всього | | | | | | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|в тому числі: | | | | | | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|за суб'єктами |назви/кв.м|назви/кв.м |назви/кв.м |назви/кв.м |назви/ | | | | | | | |
|господарювання| | | | |тис. га | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|II. Передано | | | | | | | | | | | | |
|в оренду | | | | | | | | | | | | |
|органом | | | | | | | | | | | | |
|управління та | | | | | | | | | | | | |
|суб'єктом | | | | | | | | | | | | |
|господарю- | | | | | | | | | | | | |
|вання у | | | | | | | | | | | | |
|звітному | | | | | | | | | | | | |
|періоді | | | | | | | | | | | | |
|(наростаючим | | | | | | | | | | | | |
|підсумком) - | | | | | | | | | | | | |
|всього | | | | | | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|в тому числі: | | | | | | | | | | | | |
|--------------+----------+-------------+-----------+-----------+----------+--------+-------+-----------+----------+----------+----------+----------|
|за суб'єктами | | | | | | | | | | | | |
|господарю- | | | | | | | | | | | | |
|вання | | | | | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Примітка. Графи 10, 11, 12 та 13 по об'єктам, які передані в
оренду ФДМ, суб'єктами управління та суб'єктами господарювання не
заповнюються.
( Рекомендації доповнено додатком 8.3 згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Додаток 8.4
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
про прийняті управлінські рішення
стосовно державного майна суб'єкта управління
________ за ________ рік
--------------------------------------------------------------------------
| Суб'єкт | Об'єкти, за якими прийнято управлінські рішення |
| управління |---------------------------------------------------------|
| та суб'єкти |списано |передано в|передано в|реструктури- |тощо |
|господарювання| |комунальну|управління|зовано | |
| | |власність |іншому |(реорганізо- | |
| | | |органу |вано), в | |
| | | | |стадії | |
| | | | |ліквідації | |
| | | | |(ліквідовано)| |
|--------------+----------+----------+----------+-------------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|--------------+----------+----------+----------+-------------+----------|
|Усього |кількість/|кількість/|кількість/|кількість/ |кількість/|
|прийнято |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |
|інших рішень: | | | | | |
|--------------+----------+----------+----------+-------------+----------|
|в т.ч. по | | | | | |
|суб'єктах | | | | | |
|господарювання| | | | | |
|--------------+----------+----------+----------+-------------+----------|
|1. |кількість/|назви/ |назви/ |назви/ |назви/ |
| |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |тис. грн. |
|--------------+----------+----------+----------+-------------+----------|
|2. | -"- | -"- | -"- | -"- | -"- |
| | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------
( Рекомендації доповнено додатком 8.4 згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Додаток 9
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
виконання критеріїв ефективності
управління державними підприємствами, які здійснювали
господарську діяльність у звітному періоді ___________
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Повне найменування суб'єкта |Код за| Усього | заборгованість із | чистий дохід | чистий прибуток | частина чистого | капітальні інвестиції |
|з/п| господарювання |ЄРДПОУ| працюючих | заробітної плати, | (виручка) від | (збиток), | прибутку, що | додаток 4 |
| | | |підприємств| додаток 3 | реалізації, | додаток 4 | перераховується до | |
| | | | | | додаток 4 | | державного | |
| | | | | | | | бюджету, додаток 4 | |
| | | | |-----------------------+---------------------+----------------------+----------------------+-----------------------|
| | | | | гр. 12, | якщо | гр. 7, | якщо | гр. 10,| якщо | гр. 13,| якщо | гр. 16,| якщо |
| | | | |тис. грн.| гр. 12 <= 0,| % вико-|гр. 7 >=100,| % вико-|гр. 10 >=100,| % вико-|гр. 13 >=100,| % вико-|гр. 16 >= 100,|
| | | | | | то | нання | то 1, | нання | то 1, | нання | то 1 | нання | то 1, |
| | | | | |виставляється| | якщо < 100,| | якщо < 100, | | якщо < 100, | | якщо < 100, |
| | | | | | значення 1, | | то 0 | | то 0 | | то 0 | | то 0 |
| | | | | | якщо > 0, | | | | | | | | |
| | | | | | то 0 | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| |Усього підприємств: | х | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| |у тому числі: | | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| 1 |державні комерційні підприємства - усього,| х | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств | | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| 2 |малі підприємства - усього, | х | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств | | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| 3 |казенні підприємства - усього, | х | | | | | | | | | | | |
|---+------------------------------------------+------+-----------+---------+-------------+--------+------------+--------+-------------+--------+-------------+--------+--------------|
| |у тому числі щодо окремих підприємств | | | | | | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|рентабельність | коефіцієнт | ступінь зносу | виконання | дотримання | дотримання | дотримання |загальна | Оцінка ефективності|
| діяльності, | покриття, | основних засобів, | керівником | законодавства | законодавства щодо | законодавства |кількість | управління* |
| додаток 6 | додаток 6 | додаток 6 | суб'єкта | щодо призначення | відчуження | щодо передачі в |виконаних |--------------------|
|---------------+----------------+----------------------------|господарювання | керівника за | державного майна | оренду державного |критеріїв,|ефек-|задо- |незадо-|
|якщо гр. 5 > 0,|якщо гр. 7 >= 1,| гр. 9, |якщо гр. 9 >= 70%,|умов контракту,| конкурсом |(при дотриманні - 1,| майна | одиниць |тивне|вільне|вільне |
| то 1, | то 1, |фактичне | то 1, | додаток 13, | (призначення | не дотриманні - 0) |(при дотриманні - 1,| | | | |
| якщо <= 0, | якщо <= 1, |значення,| якщо <= 70%, | гр. 4; | яких передбачено | | не дотриманні - 0) | | | | |
| то 0 | то 0 | % | то 0 |(при виконанні | законодавством), | | | | | | |
| | | | | - 1, |додаток 2, графа 18 | | | | | | |
| | | | |не виконанні - |(при дотриманні - 1,| | | | | | |
| | | | | 0) | не дотриманні - 0) | | | | | | |
|---------------+----------------+---------+------------------+---------------+--------------------+--------------------+--------------------+----------+-----+------+-------|
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
|---------------+----------------+---------+------------------+---------------+--------------------+--------------------+--------------------+----------+-----+------+-------|
| | | | | | | | | | | | |
|---------------+----------------+---------+------------------+---------------+--------------------+--------------------+--------------------+----------+-----+------+-------|
| | | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------
* Оцінка ефективності управління розраховується за формулою
по: державному підприємству - 12 х 100 / гр. 23; малим
підприємствам - 10 х 100 / гр. 23; казенним підприємствам -
9 х 100 / гр. 23 додатку 9 з урахування вимог підпунктів 4.3, 5.1,
5.2, 5.3, 5.4 Методичних рекомендацій. По підприємствам,
призначення керівників яких за конкурсом законодавством не
передбачено, при оцінці ефективності управління зазначений
критерій не враховується, розрахунок здійснюється: 11 х 100 /
гр. 23.
( Додаток 9 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 10
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
щодо оцінки ефективності управління державними
підприємствами по _____________ за __________
------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Назва | Загальна | Ефективне | Задовільне | Неефективне |
|з/п| суб'єкта |кількість |----------------------------------------------+-----------------------|
| | управління |державних |загальна |відсоток від|загальна |відсоток від |загальна | відсоток |
| | |підприємств|кількість| загальної |кількість| загальної |кількість| загальної |
| | | | | кількості | | кількості | | кількості |
| | | | |графа 4х100 | | графа 6х100 | | графа 8х100 |
| | | | |----------- | | ----------- | | ----------- |
| | | | | графа 3 | | графа 3 | | графа 3 |
|---+-------------+-----------+---------+------------+---------+-------------+---------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|---+-------------+-----------+---------+------------+---------+-------------+---------+-------------|
| |Усього | | | | | | | |
|---+-------------+-----------+---------+------------+---------+-------------+---------+-------------|
| |у тому числі:| | | | | | | |
|---+-------------+-----------+---------+------------+---------+-------------+---------+-------------|
| 1 |Працюючі | дод. 2, | дод. 9, | | дод. 9, | | дод. 9, | |
| |державні | гр. 5 | гр. 24 | | гр. 25 | | гр. 26 | |
| |підприємства | | | | | | | |
|---+-------------+-----------+---------+------------+---------+-------------+---------+-------------|
| 2 |Непрацюючі | дод. 2, | | | | | | |
| |державні | гр. 8 | х | х | х | х | | |
| |підприємства | | | | | | | |
|---+-------------+-----------+---------+------------+---------+-------------+---------+-------------|
| 3 |Інформація | | х | х | х | х | | |
| |щодо | | | | | | | |
| |діяльності | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | |
| |відсутня | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 10 в редакції Наказу Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 11
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
щодо здійснення суб'єктом управління ____________
за _________ заходів щодо вдосконалення умов
господарювання та проведення державної
політики в галузі
------------------------------------------------------------------
| N з/п | Захід | Зміст заходу | Позитивні чи негативні |
| | | | наслідки впровадження |
| | | | заходу. Орієнтовний |
| | | | економічний ефект, млн. |
| | | | гривень |
|-------+-------+---------------------+--------------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|-------+-------+---------------------+--------------------------|
| | | | |
|-------+-------+---------------------+--------------------------|
| | | | |
------------------------------------------------------------------
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 12
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
щодо суб'єктів господарювання, що станом на ____ року
знаходяться в процедурі банкрутства
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Назва | Код |Організаційно-| Статус | Дата | Процедура | Припинено справу про банкрутство (дата)**** | Інформація |
|з/п| суб'єкта |підприємства|правова форма |підприємства*|порушення |банкрутства***|-------------------------------------------------| про хід |
| |управління, |за ЄДРПОУ |господарювання| |та номер | |ліквідовано| відновлено платоспроможність |справи про |
| | група | | за КОПФГ | | справи, | | |-------------------------------------|банкрутство,|
| |підприємств, | | | |код | | |шляхом | шляхом |у зв'язку з| інші |вжиті |
| |назва | | | |ініціатора| | |санації|укладання|виконанням |випадки|заходи |
| |підприємства | | | |порушення | | | | мирової | боржником | | |
| | | | | |справи** | | | | угоди |зобов'язань| | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |Усього, | Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |у тому числі | | | | | | | | | | | |
| |за суб'єктами| | | | | | | | | | | |
| |управління: | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |усього щодо | Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
| |суб'єкта | | | | | | | | | | | |
| |управління, | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |у тому числі:| Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| 1 |державні | Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
| |підприємства | | | | | | | | | | | |
| |(крім | | | | | | | | | | | |
| |казенних), | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |з них щодо | | | | | | | | | | | |
| |окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| 2 |казенні | Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
| |підприємства,| | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |з них щодо | | | | | | | | | | | |
| |окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| 3 |господарські | Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
| |товариства з | | | | | | | | | | | |
| |часткою | | | | | | | | | | | |
| |держави понад| | | | | | | | | | | |
| |50 відсотків,| | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |з них щодо | | | | | | | | | | | |
| |окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| 4 |господарські | Х | Х | Х | Х | Х | | | | | | |
| |товариства з | | | | | | | | | | | |
| |часткою | | | | | | | | | | | |
| |держави 50 | | | | | | | | | | | |
| |відсотків та | | | | | | | | | | | |
| |менше, | | | | | | | | | | | |
|---+-------------+------------+--------------+-------------+----------+--------------+-----------+-------+---------+-----------+-------+------------|
| |з них щодо | | | | | | | | | | | |
| |окремих | | | | | | | | | | | |
| |підприємств | | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* У стовпчику 5 наводяться коди статусу підприємств:
С - стратегічно важливі підприємства; СМ - стратегічно важливі
підприємства-монополісти; М - підприємства-монополісти;
МП - природні монополісти; 50 - підприємства, плановий
розрахунковий розмір чистого прибутку яких перевищує 50 млн.
гривень; ЕН - потенційно екологічно небезпечні підприємства;
НЕП - підприємства, що не підлягають приватизації.
** У стовпчику 6 наводяться дата порушення та номер справи, а
також код ініціатора: Державна податкова адміністрація - 01;
Пенсійний фонд - 02; державні підприємства - 03; інші - 04.
*** У стовпчику 7 наводиться код процедури банкрутства:
РМ - розпорядження майном; С - санація; Л - ліквідація.
**** У стовпчиках 8-12 у рядках "Усього" наводиться кількість
суб'єктів, стосовно яких порушено справу про банкрутство.
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов
Додаток 13
до Методичних рекомендацій
застосування критеріїв
визначення ефективності
управління об'єктами
державної власності
ІНФОРМАЦІЯ
щодо виконання керівниками суб'єктів господарювання
умов контракту ______________ за _________ рік
------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N |Код за| Назва | Загальна | Виконання вимог, передбачених контрактом |
|з/п|ЄДРПОУ| суб'єкта | оцінка |-------------------------------------------------------------------|
| | |господарю-|виконання | здійс- |досягнен- |здійснення |зобов'язання|зобов'язання|інші |
| | |вання, де |керівником| нення |ня |заходів із | щодо | щодо |зобов'я-|
| | |за |суб'єкта | заходів |запланова-|капіталіза-|ефективного | збереження | зання |
| | |контрактом|господа- |із поліп-|них |ції |використан- | робочих | |
| | |призначено|рювання | шення |щомісяч- |доходів, | ня та | місць, | |
| | |керівника |умов |техніко- |них над- |які | збереження |забезпечення| |
| | | |контракту | еконо- |ходжень до|передбача- | майна | виплати | |
| | | | | мічних |бюджетів |ється | підприєм- | заробітної | |
| | | | |характе- | |одержати | ства | плати | |
| | | | | ристик | |від | |працівникам | |
| | | | |підприєм-| |управління | | та | |
| | | | | ства | |державним | | ліквідації | |
| | | | | | |майном | | її | |
| | | | | | | | |заборговано-| |
| | | | | | | | |сті (у разі | |
| | | | | | | | | наявності) | |
|---+------+----------+----------+---------+----------+-----------+------------+------------+--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
------------------------------------------------------------------------------------------------------
_______________
Примітка:
1. У стовпчиках 5-10 негативна оцінка позначається "0",
позитивна - "1". У разі відсутності відповідних позицій у
контракті ставиться позначка "Х".
2. У стовпчику 4 ставиться оцінка "виконуються" чи "не
виконуються". Оцінка "виконуються" ставиться при виконанні 75
відсотків вимог, передбачених контрактом.
( Додаток 13 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки N 660 від 10.11.2008 )
Директор департаменту реформування відносин власності М.В.Гоцулов