ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
06.08.2007 N 71
Про Роз'яснення щодо складання робочими
групами обліку виборців списків виборців
на звичайних і закордонних виборчих
дільницях, форми відомостей про громадян
України для підготовки проведення позачергових
виборів народних депутатів України
30 вересня 2007 року
З метою підготовки проведення позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року, відповідно до статей 41, 47, 102-3 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 1665-15 ), беручи до уваги положення Закону України "Про Державний реєстр виборців" ( 698-16 ), керуючись статтями 12, 13, пунктом 2 частини другої статті 16, пунктами 2, 4 статті 17, пунктами 1, 10 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 ), Центральна виборча комісія постановляє:
1. Затвердити Роз'яснення щодо складання робочими групами обліку виборців списків виборців на звичайних і закордонних виборчих дільницях для підготовки проведення позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року (додаток 1).
2. Встановити:
форми відомостей про громадян України, що подаються до робочих груп обліку виборців (додатки 2-22 );
форму відомостей про громадян України, які проходять службу у військових частинах (формуваннях), дислокованих за межами України, що подаються до дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць для уточнення списків виборців на закордонних виборчих дільницях (додаток 23);
форму відомостей про осіб, які зареєстровані в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, фактично перетнули державний кордон України і на момент подання відомостей відсутні дані про їх повернення на територію України, що подаються органами державної прикордонної служби до окружних виборчих комісій за три дні до дня виборів (додаток 24).
3. Цю постанову надіслати Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству закордонних справ України, Міністерству юстиції України, Міністерству оборони України, Міністерству праці та соціальної політики України, Міністерству охорони здоров'я України, Державному департаменту України з питань виконання покарань, Державній податковій адміністрації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державному комітету архівів України, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським радам для доведення до відома відповідно сільських, селищних, міських голів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, а також робочим групам обліку виборців після їх утворення.
Голова Центральної виборчої комісії В.ШАПОВАЛ
Додаток 1
до постанови Центральної виборчої комісії
від 6 серпня 2007 року N 71
Роз'яснення
щодо складання робочими групами обліку
виборців списків виборців на звичайних
і закордонних виборчих дільницях для підготовки
проведення позачергових виборів народних
депутатів України 30 вересня 2007 року
Ці Роз'яснення розроблено з метою забезпечення складання списків виборців на звичайних і закордонних виборчих дільницях (далі - списки) для підготовки проведення позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року (далі - вибори депутатів), забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України принципів і засад виборчого процесу та однакового застосування законодавства України про вибори на всій території України.
1. Загальні положення
1.1. Складання списків здійснюється згідно з відповідними положеннями статей 41, 47 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 1665-15 ) (далі - Закон) у порядку і з особливостями, встановленими статтею 102-3 Закону ( 1665-15 ), Закону України "Про Державний реєстр виборців" ( 698-16 ), який набирає чинності 1 жовтня 2007 року, цими Роз'ясненнями, відповідно до Конституції ( 254к/96-ВР ) та законів України.
1.2. Використання при складанні списків основних механізмів і процедур, визначених Законом України "Про Державний реєстр виборців" ( 698-16 ), полягає, зокрема, в застосуванні під час уточнення відомостей про виборців заходів з періодичного поновлення персональних даних Державного реєстру виборців (далі - Реєстр), передбачених статтею 22 цього Закону ( 698-16 ), здійсненні публічного контролю за складанням і уточненням списків.
1.3. Виборці включаються до відповідного списку за місцем свого проживання та адресою житла, визначеними на підставі відомостей реєстрації згідно із Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" ( 1382-15 ), або перебування на строковій службі у військових частинах (формуваннях), дислокованих на відповідній території, чи проживання або перебування у зарубіжних країнах за умови їх перебування на консульському обліку.
1.4. До списків включаються громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, яких судом визнано недієздатними, до списків не включаються.
1.5. Виборець може бути включений до списку тільки один раз на одній виборчій дільниці.
1.6. Списки складаються за відповідними формами, затвердженими Центральною виборчою комісією постановами від 2 серпня 2007 року N 58.
1.7. У списку зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові виборця, дата народження виборця; місце проживання та адреса житла виборця; для військовослужбовців строкової служби - адреса місця перебування; відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно.
1.8. Відомості про дату народження виборця вносяться до списку арабськими цифрами: число та місяць - двоцифровими числами; рік - чотирицифровим числом (наприклад, 01.01.1970).
1.9. Місце перебування виборця визначається відповідно до відомостей, наданих керівниками місцевих військових комісаріатів, командирами військових частин (формувань), дислокованих на відповідній території, керівниками місцевих органів виконання покарань Державного департаменту України з питань виконання покарань, дипломатичних та інших офіційних представництв та консульських установ України в іноземних державах, Міністерством оборони України.
1.10. Відомості про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися вносяться до списків на звичайних виборчих дільницях шляхом відповідної відмітки напроти його прізвища у графі "Примітки".
1.11. Список має наскрізну нумерацію виборців.
1.12. Відомості про виборців у списку зазначаються у порядку їх адрес так, щоб відомості про виборців з однаковою адресою житла були розміщені у списку поруч.
1.13. Формування списків в електронному вигляді здійснюється засобами програмного забезпечення Інформаційно-аналітичної підсистеми "Списки виборців" Єдиної Інформаційно-аналітичної підсистеми "Списки виборців".
1.14. Друкування списків здійснюється на аркушах паперу формату А-3 з двох боків.
2. Складання списків на звичайних виборчих дільницях
2.1. Складання списків на звичайних виборчих дільницях здійснюється робочими групами обліку виборців (далі - робочі групи), утвореними згідно із статтею 102-3 Закону ( 1665-15 ) районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських рад (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року N 942 "Питання утворення робочих груп обліку виборців".
2.2. До складання та уточнення списків виборців у відповідних територіальних громадах робоча група залучає сільських, селищних, міських (міст районного значення) голів, голів районних у місті рад або інших посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їх повноваження.
2.3. Забезпечення робочих груп необхідною для складання списків інформацією здійснюється працівниками, визначеними Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством юстиції України, Міністерством оборони України, Державним департаментом України з питань виконання покарань у кожному територіальному органі відповідальними за взаємодію з робочими групами.
2.4. Списки складаються:
1) на основі електронної бази даних загальних списків виборців по відповідній адміністративно-територіальній одиниці, що були надані робочій групі Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому постановою Центральної виборчої комісії від 2 серпня 2007 року N 59;
2) з використанням списків виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі яких проводилося голосування на останніх виборах депутатів;
3) шляхом уточнення даних про виборців, яке полягає в узагальненні та відповідному врахуванні відомостей про громадян України, що подаються робочій групі керівниками відповідних органів, установ, організацій, командирами військових частин (формувань), визначеними частиною восьмою статті 102-3 Закону ( 1665-15 ).
2.5. Уточнення списків здійснюється з метою забезпечення:
- виключення з відповідного списку тих виборців, які з дня останніх виборів депутатів: померли; змінили адресу житла і вибули на проживання за межі, в яких утворено відповідну звичайну виборчу дільницю (згідно з відомостями про реєстрацію місця проживання чи звільнення в запас після закінчення строкової військової служби); призвані на строкову військову службу; втратили право голосу (у зв'язку з припиненням громадянства України; визнання судом недієздатними); зняті з реєстрації за юридичною адресою спеціалізованого закладу, який відповідно до закону здійснює облік бездомних громадян, розташованого у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- включення до відповідного списку осіб, які з дня останніх виборів депутатів набули права голосу (у зв'язку з виповненням на день проведення виборів 18 років; набуттям громадянства України; поновленням судом дієздатності); змінили адресу житла і прибули на проживання на територію, в межах якої утворено відповідну звичайну виборчу дільницю (згідно з відомостями про реєстрацію місця проживання чи звільнення в запас після закінчення строкової військової служби); були зареєстровані за юридичною адресою спеціалізованого закладу, розташованого у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, який відповідно до закону здійснює облік бездомних громадян;
- відповідності відомостей про виборців, які з дня останніх виборів депутатів змінили прізвище, ім'я, по батькові, дату народження; змінили адресу житла в межах території, на якій утворено відповідну звичайну виборчу дільницю (згідно з відомостями про реєстрацію місця проживання чи звільнення в запас після закінчення строкової військової служби); постійно нездатні пересуватися самостійно.
2.6. Списки на звичайних виборчих дільницях, які використовувалися під час голосування на останніх виборах депутатів і були передані на збереження до архівних установ, надаються робочій групі відповідними архівними установами не пізніш як за сорок сім днів до дня виборів.
2.7. Відповідні місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують надання відповідними архівними установами робочій групі копій списків без підписів виборців у встановлений Законом ( 1665-15 ) строк.
2.8. До відповідної робочої групи не пізніш як за тридцять днів до дня виборів відомості про громадян України подають:
1) керівник відповідного районного (міського, районного у місті) органу Міністерства внутрішніх справ України:
а) про громадян України, зареєстрованих за місцем проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, яким після дня останніх виборів депутатів виповнилося або на день позачергових виборів виповниться 18 років;
б) про осіб, які після дня останніх виборів депутатів набули громадянства України та отримали тимчасове посвідчення громадянина України або паспорт громадянина України і зареєстровані за місцем проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;
в) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів змінили реєстрацію місця проживання в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
г) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів зареєстрували своє місце проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;
д) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів зняті з реєстрації за місцем проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;
е) про осіб, громадянство України яких припинено після дня останніх виборів депутатів;
2) керівник відповідного районного (міського, районного у місті) органу Міністерства юстиції України:
а) про виборців, які проживали у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та померли після дня останніх виборів депутатів;
б) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів змінили прізвище, ім'я, по батькові, дату народження;
3) керівник місцевого військового комісаріату:
а) про виборців, які проживали на відповідній території та після дня останніх виборів депутатів призвані на строкову військову службу;
б) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів звільнилися в запас після закінчення строкової військової служби;
4) командир військової частини (формування), дислокованої в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці:
а) про виборців - військовослужбовців строкової служби, які пізніш як за дванадцять місяців (а військовослужбовців, які проходять строкову військову службу на кораблях, суднах і в берегових частинах бойового забезпечення Військово-Морських Сил Збройних Сил України та Морської охорони Державної прикордонної служби України - пізніш як за вісімнадцять місяців) до дня позачергових виборів прибули для проходження служби у цій військовій частині (формуванні);
б) про інших виборців, які після дня останніх виборів депутатів прибули для проживання на території дислокації цієї військової частини (формування);
в) про виборців (у тому числі військовослужбовців строкової служби), які після дня останніх виборів депутатів вибули з території дислокації цієї військової частини (формування);
5) керівник відповідного районного (міського, районного у місті) органу опіки та піклування:
а) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів були визнані судом недієздатними, внаслідок чого над ними була встановлена опіка;
б) про осіб, щодо яких судом після дня останніх виборів депутатів було скасовано рішення про визнання їх недієздатними, внаслідок чого над ними була припинена опіка;
6) керівник відповідного районного (районного у місті) органу охорони здоров'я, установи соціального захисту, сільський, селищний, міський (міста районного значення) голова - про виборців, які постійно нездатні пересуватися самостійно, для включення цих осіб до витягу із списку виборців для забезпечення голосування за місцем перебування;
7) керівник розташованого в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці спеціалізованого закладу, який відповідно до закону здійснює облік бездомних громадян:
а) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів зареєстровані за юридичною адресою закладу;
б) про виборців, які після дня останніх виборів депутатів зняті з реєстрації за юридичною адресою закладу;
8) керівники місцевих органів виконання покарань Державного департаменту України з питань виконання покарань:
а) про громадян України, які відбувають покарання в установах, розташованих на відповідній території;
9) керівник органу державної податкової адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці - про осіб, які внесені до державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
2.9. Керівники місцевих органів виконання покарань Державного департаменту України з питань виконання покарань подають відомості про громадян України, які відбувають покарання у відповідних установах, до тих робочих груп, повноваження яких поширюються на адміністративно-територіальну одиницю за місцем реєстрації таких громадян.
2.10. Керівниками органів державної податкової адміністрації до робочих груп подаються відомості лише щодо тих осіб, які мають право голосу і проживають у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці на підставі відомостей реєстрації місця проживання та адреси житла, визначених згідно із Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" ( 1382-15 ).
2.11. Вказані відомості подаються на паперових носіях та в електронному вигляді. З метою забезпечення при складанні списків обробки даних в електронному вигляді відомості про громадян України, що подаються до робочої групи, формуються програмними засобами Microsoft Excel, із застосуванням таблиці кодування символів WIN1251.
2.12. Достовірність відомостей засвідчується підписом керівника відповідного органу, установи, організації, командира військової частини (формування) та скріплюються відповідною печаткою.
2.13. Робоча група забезпечує опрацювання відомостей про громадян України, поданих керівниками місцевих органів виконання покарань Державного департаменту України з питань виконання покарань, з метою виключення з відповідних списків тих виборців, які відбувають покарання.
2.14. Робоча група забезпечує опрацювання відомостей про громадян України, які мають право голосу, поданих керівником органу державної податкової адміністрації, з метою включення до відповідних списків тих виборців, які внесені до державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці і проживають на території, на якій утворено відповідну звичайну виборчу дільницю, згідно з відомостями про реєстрацію місця проживання.
2.15. Складання списків на звичайних виборчих дільницях завершується не пізніш як за двадцять днів до дня виборів.
2.16. Списки на кожній звичайній виборчій дільниці, утвореній у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, виготовляються у двох примірниках і підписуються керівником відповідної робочої групи, а також відповідним сільським, селищним, міським (міста районного значення або обласного, республіканського а Автономній Республіці Крим значення без районного поділу) головою, головою районної у місті ради або іншою посадовою особою, яка згідно із законом здійснює його повноваження, підпис якого (якої) засвідчується печаткою відповідної ради.
3. Передавання списків на звичайних виборчих дільницях
окружним виборчим комісіям
3.1. Керівник робочої групи не пізніш як за сімнадцять днів до дня виборів передає підписані у встановленому порядку списки по кожній звичайній виборчій дільниці, що утворені у межах відповідної території, у двох примірниках на паперових носіях та в електронному вигляді відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні.
3.2. Передавання списків здійснюється на засіданні окружної виборчої комісії. Про передачу списків складається акт за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.
3.3. Акт підписується всіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою цієї комісії.
3.4. Перший примірник акта мають право підписати присутні на засіданні окружної виборчої комісії кандидати у депутати, представники партій (блоків) у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій (блоків), офіційні спостерігачі. Один примірник акта зберігається у керівника робочої групи, другий - в окружній виборчій комісії.
4. Складання списків
на закордонних виборчих дільницях
4.1. Списки по кожній закордонній виборчій дільниці, які були утворені для проведення останніх виборів депутатів, складаються робочою групою обліку виборців при Міністерстві закордонних справ України.
4.2. Списки підписуються заступником Міністра закордонних справ України - керівником робочої групи при Міністерстві закордонних справ України, підпис якого засвідчується відповідною печаткою.
4.3. До списків виборців на закордонних виборчих дільницях включаються лише ті виборці, які на час складання списків перебувають на консульському обліку.
4.4. Виборці, які проходять службу у військових частинах (формуваннях), дислокованих за межами України, включаються до списків в порядку уточнення за рішенням відповідної дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці.
4.5. Списки на закордонних виборчих дільницях виготовляються на паперових носіях в одному примірнику.
4.6. Ці списки на паперовому носії та в електронному вигляді передаються Міністерством закордонних справ України до дільничних виборчих комісій відповідних закордонних виборчих дільниць не пізніш як за дванадцять днів до дня виборів.
5. Здійснення громадського контролю за процесом
складання та достовірністю списків
5.1. Здійснення громадського контролю за процесом складання та достовірністю списків забезпечується членами центральної та регіональних (в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі) контрольних груп, утворених Центральною виборчою комісією.
5.2. Члени контрольних груп мають право:
1) знайомитися із перебігом складання та уточнення списків виборців на виборчих дільницях;
2) отримати від робочої групи на свою письмову вимогу електронну копію списків виборців на виборчих дільницях (станом на день передачі списків виборців окружній виборчій комісії).
5.3. Повноваження щодо здійснення громадського контролю за процесом складання та достовірністю списків на закордонних виборчих дільницях здійснюються членами центральної контрольної групи.
Секретар Центральної виборчої комісії Т.ЛУКАШ
З Додатками 2-24 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Постанови".