КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
IV сесія V скликання
РІШЕННЯ
N 440/1101 від 26.04.2007
Про затвердження звіту про виконання Програми
соціально-економічного та культурного розвитку
м. Києва на 2006 рік
Відповідно до статті 80 Бюджетного кодексу України ( 2542-14 ) та пункту 23 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) Київська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити звіт про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку м. Києва на 2006 рік згідно з додатком.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення Київради
від 26.04.2007 N 440/1101
Звіт
"Про виконання Програми соціально-економічного
та культурного розвитку м. Києва на 2006 рік"
Упродовж 2006 року у м. Києві вдалося створити належні передумови для усталення тенденції економічного зростання, підвищення доходів і якості життя населення, завдяки чому поліпшились позиції столиці серед регіонів України, вона вийшла на провідне місце за переважною більшістю характеристик соціально-економічного розвитку.
Ресурсний потенціал, диверсифікована структура економіки, переваги, пов'язані зі столичним статусом, у поєднанні з узгодженими діями органів влади сприяли зростанню споживчого попиту та розширенню внутрішнього ринку міста, пожвавленню широкого спектра видів економічної діяльності та ланок господарського комплексу. Київ продовжує демонструвати високу інвестиційну привабливість, відкритість та готовність до активної участі в європейських і світових інтеграційних процесах.
3.1. Розвиток людського потенціалу
3.1.1. Демографічна ситуація та міграційна політика
Відповідно до Програми в місті Києві за участю міської влади здійснювались заходи щодо створення передумов для поліпшення демографічної ситуації.
Структура і чисельність населення в місті змінювалась за рахунок природного та міграційного рухів.
Демографічний стан суспільства в місті характеризувався відносною стабілізацією чисельності населення при від'ємному природному прирості (за січень-грудень 2006 року - 1,8 тис.осіб).
Чисельність наявного населення в місті на 01.01.2007 за очікуваними статистичними даними визначена у кількості 2718,1 тис. осіб, що на 24,9 тис. чоловік більше, ніж в аналогічному періоді минулого року (2693,2 тис. осіб) та становить 99,7% передбачених програмним завданням на 2006 рік.
Ця тенденція підтримується міжрегіональним перерозподілом мігрантів та пояснюється вищими за середньоукраїнський рівнями оплати праці та життя населення у столиці, а також найкращим серед решти регіонів попитом на ринку праці.
У грудні місяці проти січня місяця 2006 року збільшилась кількість народжених на 25,9%.
Все ж народжуваність дітей у звітному періоді не перевищила статистику смертності киян (28101 осіб проти 29920 осіб), що пояснюється високим рівнем освіти населення, широкими можливостями для професійного росту та самореалізації, активного залучення жінок до суспільного виробництва. Все це призвело до від'ємного значення природного руху населення міста. Відмічається позитивна тенденція зменшення від'ємного значення коефіцієнту природного приросту з - 1,4 у 2005 році до - 0,7 у 2006 р.
Протягом 2006 року порівняно з 2005 роком збільшилась кількість випадків смертності дітей віком до 1 року: 226 проти 197. Основними причинами смертності немовлят залишаються вроджені аномалії та стани, що виникають у перинатальному періоді.
Позитивним у демографічній ситуації є тенденція збільшення у грудні місяці проти січня місяця 2006 року кількості укладених шлюбів більш, ніж на 53% (1535 проти 1001), а також той факт, що статистика зареєстрованих шлюбів у 2006 році перевищила статистику зареєстрованих розлучень по місту Києву більш, ніж в 2 рази (23302 проти 10597).
3.1.2. Зайнятість населення і ринок праці
У 2006 році організація зайнятості населення міською владою здійснювалась у відповідності до завдань Київської міської програми "Зайнятість населення на 2006-2007 роки", яка спрямовувалась на запобігання масовому безробіттю, збереження існуючих та створення нових робочих місць, організацію професійної підготовки та підвищення кваліфікації безробітних, підтримку самозайнятості та підприємницькій діяльності.
У звітному періоді у м. Києві організована зайнятість 51,1 тис. громадян, які перебували на обліку в службах зайнятості, з них проходили професійне навчання 7,1 тис. чол., брали участь в громадських роботах - 9,4 тис. чол. Працевлаштовано у 2006 році 34,6 тис. чол., що на 1,7% більше, ніж у 2005 р., з них одержали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності 475 чол., працевлаштовані на дотаційні робочі місця 473 чол. Найбільша питома вага з працевлаштування у галузях: оптова та роздрібна торгівля, обробна промисловість, операції з нерухомістю, надання послуг.
У місті стабілізувався стан зайнятості у всіх сферах економіки, в промисловості, на транспорті та зв'язку. Зростає чисельність зайнятих в будівництві, оптовій та роздрібній торгівлі, готельному та ресторанному бізнесі. Постійно відбувається суттєве збільшення попиту на робочу силу, кількість вакансій в базі даних служби зайнятості за підсумками 2006 року становить 3-2,4 тис. один., число безробітних у місті станом на 01.01.2007 року становить 6,2 тис. чол.
У звітному періоді завдяки зменшенню кількості вивільнених працівників та зростанню попиту на робочу силу міській владі вдалося досягти більш низького навантаження на 1 робоче місце - на одного безробітного в столиці припадає 5 вакансій, в той час як по Україні на 1 робоче місце претендують 4 безробітних.
У 2006 році в усіх сферах економічної діяльності створено 82,7 тис. нових робочих місць, що на 14,9% перевищує прогнозні показники Програми.
Динаміка заробітної плати по Україні
та м. Києву за 2006 рік
З Динамікою заробітної плати по Україні та по м.Києву за 2006 рік можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
Кількість працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, станом на 01.01.2007 становить 966 осіб або 0,1% до загальної кількості штатних працівників.
Найбільші обсяги заборгованості із виплати заробітної плати мають підприємства Деснянського (1666,3 тис. грн.), Печерського (1313,4 тис. грн.), Шевченківського (997,2 тис. грн.), Дарницького (937,2 тис. грн.), Солом'янського (821,0 тис. грн.) та Святошинського (695,8 тис. грн.) районів.
Фінансовий стан суб'єктів господарювання
За 2006 рік загальний фінансовий результат суб'єктів господарювання міста від звичайної діяльності до оподаткування (без урахування малих підприємств) становив 30293,8 млн. грн., що на 68,0% більше, ніж у минулому році.
Станом на 01.01.2007 року 3172 підприємств та організацій міста (69,6% від загальної кількості, що звітували) отримали прибуток у сумі 35346,6 млн. грн.; 1385 суб'єктів господарювання (30,4%) отримали збитки на суму 5052,8 млн. грн.
Вирішальну роль у формуванні позитивного фінансового результату відіграли підприємства: промисловості - 11049,3 млн. грн.; фінансової діяльності - 8052,4 млн. грн.; пошти та зв'язку - 5687,5 млн. грн.; підприємства, які здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям - 2272,1 млн. грн.; торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку - 1384,6 млн. грн.
Найбільший від'ємний фінансовий результат отримали підприємства іншого наземного транспорту - 151,7 млн. грн., прибирання сміття та знищення відходів - 5,7 млн. грн.
Складною залишається ситуація з платіжною дисципліною. Станом на 01.01.2007 обсяг заборгованості суб'єктів господарювання міста становив: дебіторської - 119,6 млрд. грн., у т.ч. довгострокова - 11,2 млрд. грн., поточна - 108,4 млрд. грн., кредиторської - 160,9 млрд. грн., у т.ч. довгострокова - 26,2 млрд. грн., поточна - 134,7 млрд. грн.
У порівнянні з початком 2006 року поточна дебіторська заборгованість збільшилась на 8,5% або 8489,6 млн. грн., а поточна кредиторська - на 7,1% або 8881,0 млн. грн.
Одночасно, порівняно з початком 2006 року зменшилась прострочена дебіторська заборгованість на 20,2%, прострочена кредиторська заборгованість - на 29,5%, і становили відповідно 28,6% та 19,4% від обсягу поточної дебіторської та поточної кредиторської заборгованості.
Найбільші суми дебіторської і кредиторської заборгованості мають суб'єкти господарювання таких видів діяльності, як: "Промисловість" (43,4 млрд. грн. та 42,4 млрд. грн.), "Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку" (31,4 млрд.грн. та 52,2 млрд.грн.), "Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям" (24,1 млрд. грн. та 34,7 млрд. грн.), "Діяльність транспорту та зв'язку" (8,6 млрд. грн. та 17,5 млрд. грн.), "Будівництво" (4,2 млрд. грн. та 7,4 млрд. грн.) та "Фінансова діяльність" (5,7 млрд. грн. та 4,4 млрд. грн.).
За 2006 рік обсяги дебіторської і кредиторської заборгованості зросли на підприємствах торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (на 27,6% та 30,2% відповідно), установах, що займаються фінансовою діяльністю (на 29,5% та 37,5% відповідно), підприємствах промисловості (на 13,0% та 11,0% відповідно), будівництва (на 5,0% та 42,3% відповідно), транспорту і зв'язку (на 24,6% та 13,6% відповідно).
Обсяги дебіторської та кредиторської заборгованості на підприємствах комунального сектора становили 1,97 млрд. грн. та 2,04 млрд. грн., що становить в структурі заборгованості по місту 1,6% та 1,3% відповідно.
Ціни і тарифи
Економічна ситуація на споживчому ринку товарів та послуг за грудень 2006 року зумовлена дією багатьох факторів. Це, насамперед, динаміка обсягів виробництва промислової та сільськогосподарської продукції, обсягів пропонування товарів та послуг, а також зростання платоспроможного попиту населення.
Аналіз споживчих цін на товари народного споживання та послуги протягом січня-грудня 2006 року (грудень 2006 року до грудня 2005 року) свідчить про нарощування темпів росту цінових показників. У цілому за цей період підвищення цін у м. Києві становило 9,2%.
Продовольчі товари при цьому подорожчали в середньому на 9,3%.
Чинником збільшення загального індексу споживчих цін на продовольчі товари було подорожчання фруктів на 56,9%, хліба і хлібобулочних виробів - на 33,7%, круп і бобових - на 23,3%, масла вершкового - на 12,6%.
У той же час у грудні 2006 року дешевше, ніж у грудні 2005 року, були у продажу м'ясо і птиця, цукор та соняшникова олія.
У групі непродовольчих товарів підвищення цінових показників у грудні 2006 року порівняно з груднем 2005 року становило 1,3%. На 6,9% - друковані видання, на 2,9% - медикаменти, на 2,5% - меблі.
Поряд з цим, за цей період послуги подорожчали на 14,3%. Серед послуг у наведений період найбільше підвищення цін і тарифів спостерігалося на пасажирському залізничному транспорті - на 33,3%. Також на 30,7% стала більшою вартість послуг зв'язку, 18,9% - послуги з надання початкової загальної освіти, на 16,0% - електроенергії, газу, тепла та води.
Індекс цін виробників промислової продукції у грудні поточного року до рівня грудня 2005 року становив 120,4%. При цьому цінові показники у добувній промисловості зросли на 63,7%, в обробній - на 12,9%. За видами економічної діяльності найбільш відчутним було зростання у виробництві інших неметалевих мінеральних виробів - на 38,5%; машинобудуванні - на 20,8%; хімічній та нафтохімічній промисловості - на 25,2%.
3.2. Розвиток соціальної сфери
3.2.1. Житлове господарство
У 2006 році на території міста введено в експлуатацію 1301,0 тис.кв.м загальної житлової площі в багатоповерхових житлових будинках та будинках малоповерхової та котеджної забудови, що складає 100% річного завдання, в той же час - 108,3% до обсягу введеного житла у 2005 році.
За рахунок коштів, залучених від населення, побудовано 1047,9 тис.кв.м загальної площі житла, що на 36,4% більше, ніж у 2005 році.
За замовленням міськдержадміністрації введено в дію 74 багатоповерхові житлові будинки загальною житловою площею 661,4 тис.кв.м, що становить майже 91% річної програми.
У звітному періоді за рахунок коштів спеціального фонду міського бюджету для черговиків квартобліку введено 79,3 тис.кв.м загальної житлової площі, що в 2,2 раза більше, ніж у 2005 році.
Фінансування житла здійснювалось за такими програмами:
- для забезпечення житлом черговиків квартобліку з фінансуванням із розрахунку 50% вартості квартир - кошти міського бюджету, 50% - кошти населення було введено 28,0 тис.кв.м;
- для забезпечення житлом молодих сімей та одиноких громадян за рахунок пільгового довгострокового кредиту (молодіжне будівництво) введено в експлуатацію 21,4 тис.кв.м загальної житлової площі;
- для забезпечення житлом пільгових громадян, що перебувають на квартобліку, - 26,2 тис.кв.м;
- для забезпечення житлом військовослужбовців за рахунок субвенції з державного бюджету було побудовано 3,7 тис.кв.м.
За замовленням підприємств та організацій міста у звітному періоді побудовано 38 багатоповерхових житлових будинків загальною площею 533,5 тис.кв.м, що становить 105,3% річної програми і в 1,6 раза перевищує минулорічний рівень.
Індивідуальними забудовниками побудовано 93,3 тис.кв.м загальної житлової площі в будинках малоповерхової та котеджної забудови.
Одночасно, забудовниками міста здійснювалась реконструкція житлових будинків з надбудовою мансард, приріст площі після введення яких в експлуатацію становить 12,7 тис.кв.м.
Разом з тим, у 2006 році замовниками-забудовниками не введено в експлуатацію у м. Києві 23 житлові будинки загальною житловою площею - 203,5 тис.кв.м.
Відповідно до загальноміських заходів "Твій дім, твоє подвір'я" проводився комплекс робіт щодо утримання житлового фонду та прибудинкових територій у належному санітарно-технічному стані. Зокрема, здійснено заміну і модернізацію 1200 ліфтів, виконано роботи по ремонту покрівель та ремонту фасадів на 1200 житлових будинках, у тому числі на 600 житлових будинках проведено герметизацію стиків панелей. Влаштовано 500 майданчиків та придбано 1600 контейнерів.
Всього виконано ремонтних робіт на суму 239,5 млн. грн. або на 100,5%, в тому числі:
- за рахунок районних бюджетів при плані 163,4 млн. грн. фактично виконано 165,1 млн. грн. (101%);
- за рахунок міського бюджету при плані 74,8 млн. грн. фактично виконано 74,4 млн. грн. (99,6%).
За рахунок зазначених коштів виконані ремонтні роботи по приведенню будинків, інженерних мереж до належного стану на суму 100,7 млн. грн., з яких 24 млн. грн. направлено на ремонт сходових кліток в 649 будинках, а 58,1 млн. грн. направлено на ремонт інженерних мереж та обладнання в 1196 будинках.
Відремонтовано 852 фасади на суму 31,2 млн. грн.; 651 покрівлю площею 579,7 тис.кв.м на суму 35,1 млн. грн. Відремонтовано, модернізовано та замінено 200 ліфтів на 28,9 млн. грн.
Виконано робіт з благоустрою прибудинкових територій на суму 43,6 млн. грн.
За 2006 рік проводились роботи по проектуванню та реконструкції на 26 житлових будинках, в тому числі переобладнання шести гуртожитків під житлові будинки.
За звітний рік виконано робіт по реконструкції житлового фонду всього на суму 51,6 млн. грн., в тому числі:
- за рахунок інвесторів - 51279,3 тис. грн.;
- за рахунок районних у м. Києві державних адміністрацій - 350,7 тис. грн.
Протягом 2006 року за даними районів оснащено в наявному житловому фонді м. Києва загальнобудинковими засобами обліку та регулювання споживання води, а саме лічильниками: гарячої води - 589 шт., що становить 73,6% до завдання на 2006 рік; холодної води - 665 шт., теплового опалення - 450 шт. (відповідно 120,9% та 37,5% річної Програми ).
3.2.2. Комунальне господарство
Одне із провідних місць в системі розвитку міського самоврядування та зміцнення його економічних основ займає формування та підвищення ефективності функціонування суб'єктів господарювання, що утворені за участю майна територіальної громади міста Києва.
Аналіз розвитку комунального сектору економіки міста показав певні позитивні зрушення. За 2006 рік по галузі "Комунальне будівництво" за замовленням Київської міської державної адміністрації освоєно 403,7 млн. грн., за рахунок яких:
Завершені роботи по:
- спорудженню тролейбусної лінії від вул. Героїв Дніпра по вул. Зої Гайдай, Маршала Тимошенка, Маршала Малиновского до вул. Л.Гавро (4,3 км);
- реконструкції Кловського узвозу та вул. Мечнікова з розширенням проїжджої частини та демонтажем трамвайної колії по вул. Мечнікова;
- будівництву мереж зовнішнього освітлення по Столичному шосе від 23 км до 29 км;
- будівництву транспортної розв'язки на перетині просп. Ватутіна і вул. Бальзака;
- спорудженню 2 надземних пішохідних переходів;
- протизсувним та укріплювальним роботам на території навколо Свято-Пантелеймонівського собору (2,4 га);
- виконанню комплексу протизсувних заходів на схилах, прилеглих до провулка Киянівського (1,5 га), та на схилах Наддніпрянського шосе (3,0 га), на вул. Лауреатській (2,0 га);
- будівництву нового каналізаційного колектора на вул. Сирецькій (I черга) та по вул. Алма-Атинській (4,6 км), реконструкції каналізаційного колектора по вул. Богатирській (0,8 км).
З метою підвищення надійності роботи системи водопостачання та водовідведення у звітному періоді на об'єктах водопостачання та водовідведення виконувались такі роботи: водопостачання та каналізування малоповерхової забудови району Біличі та Ново-Біличі; будівництво комплексу споруд артезіанського водопостачання ж/м Осокорки Північні та водопровідної магістралі по просп. Григоренка (I черга); Південно-Західному колекторі, другій нитці Головного міського каналізаційного колектора тощо.
З метою покращення благоустрою міста та оздоровлення існуючих зелених насаджень підприємством зеленого господарства КО "Київзеленбуд" у 2006 році виконувались роботи по утриманню зелених насаджень в належному фізіологічному та санітарному стані, захист насаджень від хвороб і шкідників, охорона від пожеж та порушників природоохоронного законодавства.
Продовжувались роботи по реконструкції і благоустрою парку Перемоги (I та II черга), парку Вічної слави, парку національного технічного університету України (КПІ) тощо.
Спецуправлінням протизсувних підземних робіт велись постійні спостереження щодо запобігання виникненню зсувних процесів та виконувались протизсувні заходи.
З метою забезпечення надійного захисту зсувонебезпечних територій міста продовжувались роботи по виконанню комплексу протизсувних заходів на схилах парку Вічної слави, протизсувні заходи на схилах Батиєвої гори в районі вул. Дружньої, 17-25.
Протягом року вживались заходи щодо поліпшення шляхового сполучення та стану міських доріг.
З метою поліпшення шляхового сполучення та зовнішнього вигляду міста протягом звітного періоду здійснювались будівництво та реконструкція загальноміських магістралей, транспортних вузлів, шляхів, а саме:
- реконструкція бульвару Перова та просп. Визволителів з реконструкцією транспортної розв'язки на примиканні просп. Визволителів до просп. Броварського;
- реконструкція транспортної розв'язки на Московській площі;
- спорудження Подільського мостового переходу через р. Дніпро;
- спорудження тролейбусних ліній від пл. Амурської до вул. Касіяна, від Ленінградської площі до станції метро "Чернігівська";
- спорудження надземних та підземних пішохідних переходів тощо.
3.2.3. Охорона здоров'я
У звітному періоді у сфері охорони здоров'я діяльність міської влади була спрямована на реалізацію міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я киян на 2003-2011 рр.", метою якої визначено поліпшення демографічної ситуації, збереження і зміцнення здоров'я населення, підвищення якості та ефективності медико-санітарної допомоги, забезпечення соціальної справедливості і прав громадян на охорону здоров'я, що дозволило забезпечити безкоштовними медикаментами хворих на туберкульоз, гемофілію, цукровий діабет, онкохворих, хворих на СНІД, оплачувалась вартість кардіостимуляторів при операційному втручанні для кардіохворих тощо.
На реалізацію міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я киян на 2003-2011 рр." з міського бюджету у 2006 році було виділено та профінансовано 40824,0 тис. грн., в тому числі на: боротьбу зі СНІДом - 700,0 тис. грн., боротьбу з туберкульозом - 478,6 тис. грн., цукровим діабетом - 15512,7 тис. грн., на онкологію - 1149,3 тис. грн., кардіологію - 3120,4 тис. грн., гемодіаліз - 10000,0 тис. грн., імунопрофілактику - 670,1 тис. грн., трансплантацію кісткового мозку - 1600,0 тис. грн., репродуктивне здоров'я нації - 700,0 тис. грн., придбання гормональних реактивів - 300,0 тис.грн., придбання гормонів росту - 89,2 тис. грн., придбання фактора 8-9 - 2269,0 тис. грн., трансферти на лікування киян - 4234,8 тис. грн.
На забезпечення виконання заходів щодо поліпшення обслуговування громадян міста, які потребують соціальної допомоги і підтримки, затверджених міською комплексною програмою "Турбота", у 2006 році з міського бюджету було виділено та профінансовано 8870,4 тис. грн., в тому числі на: набори для новонароджених - 1200,0 тис. грн., штучні кришталики - 1150,0 тис.грн., ендопротезування - 3730,5 тис. грн., слухопротезування - 2500,0 тис. грн., набори для інвалідів ВВВ - 89,9 тис. грн., набори продуктів для хворих на туберкульоз - 200,0 тис. грн.
За звітний період збережена мережа лікувальних закладів системи Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, кадровий та технічний потенціал. Число відвідувань на одного мешканця амбулаторно-поліклінічних закладів залишилось на рівні минулого року та становило 11,0.
Набули подальшого розвитку денні стаціонари при амбулаторно-поліклінічних закладах та стаціонари вдома, кількість ліжок яких становила 1608 (за 2005 рік - 1599 ліжок), в них проліковано хворих 121465 (за 2005 рік - 114592 хворих). У стаціонарах вдома було проліковано 232938 хворих (за 2005 рік - 228010 хворих).
У місті функціонують 20 закладів, що працюють на засадах загальної лікарської практики/сімейної медицини, а саме: 8 поліклінік з дільницями загальної лікарської практики/сімейної медицини, 4 поліклініки з відділенням сімейних лікарів, 3 самостійні амбулаторії сімейних лікарів, 5 амбулаторій на території обслуговування поліклінік, в них працюють 65 лікарів та 60 медсестер загальної практики/сімейної медицини.
Відкрита дільниця сімейного лікаря в поліклініці N 1 Солом'янського району на вул. Гарматній, 36.
За 2006 рік бригадами швидкої медичної допомоги виконано 553977 виїздів проти 539347 виїздів за минулий рік, що на 1000 мешканців становило 205,7 виїзда проти 202,3 виїзді у 2005 році.
За звітний період в лікарнях міста системи Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення кількість пролікованих хворих зменшилась і становила 517390 хворих, що на 1165 хворих менше, ніж за відповідний період минулого року.
Середнє число днів роботи ліжко-місця зменшилось та становило 309,6 дня (за 2005 рік - 314,5 дня). Скоротилась середня тривалість лікування хворих в стаціонарі, яка становить 11,2 дня (за 2005 рік - 11,4 дня). Загальна кількість ліжок у лікарняних закладах системи Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення становить 18848 ліжок, у тому числі для обслуговування дорослого населення - 16248 ліжок, дітей - 2600 ліжок.
Для підвищення рівня профілактики захворювань за місцем проживання проводились профілактичні огляди таких категорій киян: вагітних жінок, учасників Великої Вітчизняної війни, інвалідів війни, дітей, чорнобильців, групи ризику.
У місті функціонували 5 районних центрів "Здоров'я" - у Голосіївському, Дарницькому, Оболонському, Печерському та Шевченківському районах та 1 міський у Шевченківському районі.
У кожному районі міста функціонували кабінети планування сім'ї. Впроваджено єдині стандарти надання медичної допомоги. Постійно проводиться робота по забезпеченню та модернізації всіх рододопоміжних лікувальних закладів медичним обладнанням.
В усіх пологових будинках створені відділення інтенсивної терапії для новонароджених. Вагітні проходять обстеження в міському медико-генетичному центрі та лікарні "Охматдит".
У м. Києві працює 31 дитячий амбулаторно-поліклінічний заклад. У системі Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення працюють 11 дитячих стаціонарів, загальний ліжковий фонд яких складає 2600 ліжок. У 2006 році було забезпечено санаторно-курортне лікування 18490 дітей, в тому числі пільгових категорій - 15673 дітей.
У 2006 році на будівництві об'єктів охорони здоров'я:
1) введено в експлуатацію у Святошинському районі - міський центр профілактики і боротьби зі СНІДом на вул. Крамського, 21-а та I пусковий комплекс реконструкції та будівництва прибудови до поліклініки N 4 на вул. Академіка Булаховського, 26 на 350 відвідувань за зміну, у Шевченківському районі - науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії на вул. Чорновола, 28/1 на 100 ліжок, у Печерському районі - дитячу клінічну лікарню на вул. Професора Підвисоцького на 110 ліжок та 150 відвідувань за зміну.
2) здійснювалось: будівництво Київського міського центру серця на вул. Братиславській, 5-а, реконструкція корпусу N 4 Київської міської онкологічної лікарні під хоспіс для онкологічних хворих на вул. Верховинній, 69, реконструкція корпусів міської клінічної лікарні N 14 під Київський міський центр крові на вул. Зоологічній, 3.
3.2.4. Освіта
У звітному періоді діяльність міської влади в галузі "Освіта" була спрямована на реалізацію Національної доктрини розвитку освіти, підвищення якості навчально-виховного процесу та забезпечення його відповідності сучасним вимогам.
З метою продовження процесу переходу на інноваційний шлях розвитку в 2006 році навчальні заклади міста були доукомплектовані 546 мультимедійними проекторами та 285 інтерактивними дошками у комплекті з проекторами, 88 ноутбуками.
Згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 22.03.06 N 503 протягом року в загальноосвітніх навчальних закладах міста було встановлено 254 навчально-комп'ютерні комплекси, 83 автоматизовані робочі місця для бібліотек, 99 комп'ютерів для установ освіти комунальної власності територіальної громади м. Києва.
За звітний період відремонтовано в навчальних закладах міста 170 покрівель, 89 фасадів, 1120 погонних метрів теплових мереж. У 315 навчальних закладах відремонтовано внутрішні системи опалювання, холодного і гарячого водопостачання. У 272 навчальних закладах відремонтовано зовнішні мережі. Виконано обробку дерев'яних конструкцій горищ вогнезахисною сумішшю в 32 навчальних закладах, а також ремонт та обслуговування електрообладнання на суму 1053,0 тис. грн. На виконання протипожежних заходів освоєно 3,1 млн. грн.
На виконання проекту "Київський підручник" учні загальноосвітніх навчальних закладів міста отримали понад 41000 примірників підручників і навчальних посібників на 1,0 млн. грн.
У 2006 році за рахунок коштів районних бюджетів в школах міста продовжувалось безкоштовне харчування учнів 1-4 класів; забезпечувалось харчування гарячими обідами учнів 5-11 класів, які за висновками медичних комісій потребують дієтичного харчування. Здійснювалось харчування учнів 5-11 класів вітамінізованими напоями, молоком, кисломолочними продуктами, соками та булочними виробами. Крім того, з 1 вересня 2006 року діти - сироти, діти з малозабезпечених сімей, які навчалися у загальноосвітніх навчальних закладах (1-11 класи), забезпечувались безкоштовними сніданками.
Згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 15.03.06 N 456 дітям-сиротам, які навчалися в професійно-технічних навчальних закладах м. Києва, щомісячно надавались безкоштовні продовольчі набори (вартістю 100 грн).
Протягом 2006 року 55 позашкільних навчальних закладів системи освіти відвідувало 78,3 тис. дітей (30,4% учнів загальноосвітніх навчальних закладів міста). Крім того, у шкільних гуртках, спортивних секціях та творчих об'єднаннях займалися 154,2 тис. учнів (63% від загальної їх кількості).
На оздоровлення дітей влітку 2006 року з міського бюджету по галузі "Освіта" використано коштів в сумі 8,65 млн. грн. Всього через систему освіти міста оздоровлено 34131 школяр.
У 2006 році на будівництві об'єктів освіти введено в експлуатацію добудову до спеціалізованої школи N 115 на вул. Кавказькій, 10 у Солом'янському районі (на 130 учнівських місць), I чергу (блок А) реконструкції з добудовою школи N 23 у с. Биківня в Деснянському районі (на 285 уч. місць), початкову школу на вул. І.Дубового, 47-а у Дніпровському районі (на 200 уч. місць), II пусковий комплекс (блоки N 3 і N 4) реконструкції та будівництва прибудови школи N 76 на вул. Жмеринській, 8 у Святошинському районі; дитячий дошкільний заклад у 3-а м-ні жилмасиву Оболонь на 120 місць в Оболонському районі.
Крім того, в 2006 році здійснювалось:
1) будівництво дитячого садка і школи 1-го ступеня з басейном у 9 м-ні жилмасиву Позняки (діл. 6); навчального корпусу педагогічного коледжу на вул. Маршала Тимошенка, 13-б; 2 дитячих дошкільних закладів у 3-а м-ні жилмасиву Оболонь; загальноосвітньої школи, дитячого садка-школи та дитячого садка у 3 мікрорайоні жилмасиву Позняки в Дарницькому районі, загальноосвітньої школа N 279 на вул. Леніна, 50 в м-ні Жуляни.
2) реконструкція з прибудовою спеціалізованої школи N 107 на вул. Введенській, 35 і середньої школи N 193 на вул. Світлицького, 22; реконструкція з добудовою спеціалізованої школи N 177 (з поглибленим вивченням біотехнологій) на вул. Курській, 12.
3.2.5. Культура
У звітному періоді основними напрямками діяльності столичної влади в галузі культура були збереження і примноження культурної спадщини української нації, забезпечення виконання завдань та заходів, спрямованих на розвиток установ культури і мистецтва, створення достатнього рівня задоволення духовних потреб населення, відродження духовних традицій.
З метою збереження та відтворення визначних пам'яток історії та культури виконувались роботи по реставрації та відновленню будівель майнового комплексу військового містечка N 5 на вул. Січневого Повстання, 28-30 під культурно-мистецький та музейний комплекс "Мистецький арсенал", проведенню археологічних досліджень, консервації і тимчасовій музеєфікації залишків фундаменту Десятинної церкви на вул. Володимирській, 2-а, відтворенню Успенського собору Києво-Печерської лаври тощо.
В 45 закладах культури виконано ремонтно-будівельні роботи на суму 25036,7 тис. грн.
З метою підготовки об'єктів культури до роботи в осінньо-зимовий період 2006-2007 року Головним управлінням культури і мистецтв здійснено ремонт покрівель і фасадів, теплових пунктів, вузлів обліку та інших робіт на суму 1200,0 тис. грн.
У 2006 році на виконання міської комплексної програми "Розвиток музейної справи в м. Києві на 2006-2010 роки" відкрито після капітального ремонту Київський літературно-меморіальний музей М.Рильського, музей М.Грушевського та музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків. Проведено урочистості з нагоди Міжнародного дня музеїв у приміщенні Українського центру народної культури "Музей Івана Гончара"; автоматизовано облік музейного фонду Музею історії міста Києва.
На здійснення заходів, передбачених програмою "Розвиток бібліотечної справи в м. Києві на 2003-2006 роки", 29 вересня було проведено святкування Всеукраїнського дня бібліотек в приміщенні Київського академічного театру оперети. У Центральній бібліотеці ім. Т.Г.Шевченка для дітей відбулося відкриття Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги. У рамках програми продовжувалася робота по комплектуванню фондів публічних бібліотек столиці (на зазначені цілі з міського бюджету було використано 2267,0 тис. грн.), здійснювалась автоматизація бібліотечних процесів.
Бібліотеці української літератури в м. Москва, з нагоди відкриття бібліотеки у новому приміщенні, було передано кращі зразки української літератури.
Театрами та концертними організаціями, підпорядкованими Головному управлінню культури і мистецтв, за звітний період було представлено 30 театральних прем'єр і 6 нових масштабних концертних програм. Крім того, 18 музичних зустрічей було підготовлено Творчою вітальнею ім. Івана Козловського.
Відбулась презентація проекту "Київ - Європейська столиця - 2010" для глав дипломатичних представництв у Києві та для представників європейської громадськості у Брюсселі, проведений концерт видатних українських митців, що працюють за кордоном, "На Україну повернусь".
Проводились загальноміські культурно-мистецькі заходи, серед яких: молодіжне мистецьке свято "Молодь за любов та єдність" (до Дня Святого Валентина), народні гуляння та концерти (з нагоди загальнодержавних свят) та багато інших; було влаштовано 12 творчих фестивалів та конкурсів.
У 2006 році на будівництві об'єктів культури завершено роботи по встановленню малих архітектурних форм Київського державного театру ляльок на вул. Грушевського, 1-а.
В 2006 році здійснювались: реконструкція будівлі на Андріївському узвозі, 20 (А, Б) під Київський драматичний театр на Подолі, будівництво павільйону людиноподібних мавп та павільйону слонів Київського зоопарку.
Проводились роботи зі створення культурно-мистецького та музейного комплексу "Мистецький арсенал", відтворення інтер'єрів Успенського собору Києво-Печерської лаври, проводились археологічні дослідження, консервація і тимчасова музеєфікація залишків фундаменту Десятинної церкви на вул. Володимирській, 2-а.
Продовжувались роботи з реставрації будинку під Київську дитячу школу мистецтв N 2 (з прибудовою концертної зали) на вул. Воровського, 2.
3.2.6. Туризм
У звітний період здійснювався комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності роботи туристичних організацій міста.
У 2006 році проведено ряд нарад, семінарів, конференцій, презентацій для керівників туристичних підприємств м. Києва, представників громадських організацій, засобів масової інформації з питань розвитку туристичної індустрії міста та її перспектив.
Протягом 2006 року в м. Києві діяло 1134 підприємства туристичної галузі. Отримали ліцензію на провадження туристичної діяльності 173 підприємства, що дозволило створити біля 500 нових робочих місць. Видано 167 дозволів фахівцям туристичного супроводу та екскурсійного обслуговування груп туристів та туристів, що здійснюють подорож індивідуально.
З метою висвітлення туристичного потенціалу м. Києва на міжнародному туристичному ринку місто єдиним стендом "Київ туристичний" прийняло участь у міжнародній туристичній біржі "BIT-2006" у м. Мілані (Італія), у міжнародній туристичній біржі "ITB" у м. Берліні (Німеччина) та у міжнародних туристичних виставках MITT "Подорожі та туризм", "Tour-Salon 2006" у м. Познані (Польща) та "Великий шовковий шлях" у м. Ташкенті (Узбекистан), у виставці європейської ініціативи і бізнесу та конгрес-туризму "IEBTM-2006" у м. Барселоні (Іспанія), у міжнародному туристичному ярмарку "MITF" у м. Москві (Росія).
Проведено Київську міжнародну виставку-ярмарку "Київ - древня та сучасна столиця України" та спеціалізовані традиційні туристичні салони дитячого, молодіжного та сімейного відпочинку "Канікули. Весна-Літо" та "Канікули. Осінь-Зима". У заходах взяли участь понад 200 київських туристичних організацій міста.
Протягом 2006 року проведені заходи зі спортивно-оздоровчого туризму, а саме: відкриті змагання м. Києва з техніки водного туризму "Весняні води", відкрита першість м. Києва з техніки велосипедного туризму, чемпіонат м. Києва з техніки гірського туризму, зліт туристів районів м. Києва, традиційний відкритий зліт туристів м. Києва, відкриті сімейні змагання "Мама, тато, я - туристична сім'я", Кубок м. Києва з техніки пішохідного туризму (смуга перешкод), відкриті зимові змагання з техніки спортивного туризму, в яких брало участь близько 100 міських команд.
У рамках міжнародної туристичної виставки "Україна 2006" проведено виставку-презентацію рекламно-інформаційної продукції про туристичний потенціал м. Києва. Видано путівники, буклети, карти, сувенірні фотоальбоми, календарі, значки, презентаційний відеофільм "Київ туристичний".
3.2.7. Фізична культура і спорт
Київ є на сьогодні одним з найбільших фізкультурно-спортивних центрів України, де за підтримки Київської міської влади проводиться значна робота щодо покращення фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи.
У місті функціонує 81 спортивна школа: 37 дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ДЮСШ) та 44 спеціалізовані спортивні дитячо-юнацькі школи олімпійського резерву (СДЮШОР), 5 Центрів олімпійської підготовки (з легкої атлетики, дзюдо, греко-римської боротьби, спортивної та художньої гімнастики), 2 школи вищої спортивної майстерності (ШВСМ), училище фізичної культури, ліцей спортивного профілю.
У 2006 році почали функціонувати 8 нових спортивних шкіл: 4 нові ДЮСШ в Деснянському (N 23), Дніпровському (N 21), Оболонському (N 22) та Шевченківському (N 24) районах, ДЮСШ "Прометей" для дітей-інвалідів у Солом'янському районі, СДЮШОР з гандболу у Святошинському районі, 2 ДЮСШ "Спартак" Київської міської ради фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" м. Києва. Відкриті центри олімпійської підготовки з греко-римської боротьби, спортивної та художньої гімнастики.
Продовжувалось прийняття дитячих спортивних шкіл до комунальної власності територіальної громади міста, зокрема: спортивних шкіл Київської міської організації товариства сприяння обороні України (ДЮСТШ) з технічних видів спорту та радіоспорту.
Протягом 2006 року в місті проведено 375 змагань міського рівня, в яких брали участь понад 46,5 тис. чол. Спортсмени-кияни у складі збірних команд міста брали участь у 242 міжнародних і всеукраїнських змаганнях, у яких взяли участь понад 8,9 тис. чол. На проведення спортивно-масових заходів за звітний період використано 9,8 млн. грн.
У 2006 році відбулися першості міста серед учнів професійно-технічних навчальних закладів з баскетболу, волейболу, міні-футболу, настільного тенісу, гирьового спорту, легкої атлетики. Відповідно до програми IV літніх спортивних ігор молоді України проведені змагання з дзюдо, важкої атлетики, синхронного плавання, самбо та підводного плавання, баскетболу, боксу, пляжному волейболу, спортивної та художньої гімнастики, софтболу, стрільби з лука, стрибків на батуті, сучасного п'ятиборства, настільного тенісу, фехтування.
У 2006 році спортсмени Київського міського центру "Інваспорт" браняли участь у 242 змаганнях і заходах різного рівня, в яких взяло участь 5118 чоловік. На проведення спортивно-масових заходів та навчально-тренувальної роботи за звітний період використано 137,7 тис. грн. Спортсмени-інваліди у 2006 році брали участь у 60 чемпіонатах, кубках та першостях України, на яких вибороли 136 золотих, 87 срібних та 65 бронзових нагород.
Для залучення населення до занять фізичною культурою і спортом та надання їм платних послуг на спортивних спорудах в м. Києві діють 106 спортивних підліткових клубів, 53 реабілітаційно-відновлювальні центри, 116 тренажерних залів, 10 консультаційних пунктів, 8 кімнат психологічного розвантаження.
У Голосіївському, Деснянському та Святошинському районах працюють центри фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх".
У 2006 році в усіх районах міста за місцем проживання проведені спартакіади "Тато, мама, я - спортивна сім'я!".
Проведено ремонтні роботи на дитячо-оздоровчій спортивній базі в затоці річки Десьонка.
2797 вихованців ДЮСШ та СДЮШОР м. Києва оздоровлено на базах відпочинку Закарпаття, Полтавської, Миколаївської та Одеської областей та 65 вихованців ДЮСШ інвалідів оздоровлено на базі "Бригантина" у с. Коблево Миколаївської області.
У 2006 році проводились роботи по будівництву 2 футбольних полів зі штучним покриттям на вул. Лайоша Гавро, 24-а та вул. Героїв Космосу, 3, 2 футбольних полів на вул. І.Кудрі, 22 та просп. Лісовому, 17-в, а також стадіону з трибунами на вул. Вербицького, 23.
3.2.8. Соціальний захист населення
З метою підвищення життєвого рівня населення та підтримки соціально вразливих верств населення протягом 2006 року в місті реалізовувались заходи загальнодержавних, міських та районних програм, спрямованих на соціальний захист населення.
Продовжувалось виконання цільових соціальних програм "Діти-інваліди", "Старше покоління", а також заходів, затверджених загальноміською та районною програмами "Турбота", спрямованих на підвищення соціальних гарантій мешканцям столиці, надання матеріальної та гуманітарної допомоги малозабезпеченим верствам населення.
Відповідно до міської та районних комплексних програм "Турбота" територіальними центрами проводиться значна робота по організації надання натуральної та грошової допомоги малозабезпеченим групам населення.
В органах соціального захисту населення у січні-грудні на обліку перебувало 47,6 тис. одержувачів допомоги сім'ям з дітьми та майже 3,0 тис. малозабезпечених сімей, яким відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ( 1768-14 ) призначено допомогу на суму 85,0 млн. грн. та 8,8 млн. грн. відповідно.
Особлива увага у звітному періоді була приділена матеріальній допомозі 2725 інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, якої виплачено 20,6 млн. грн., в т. ч. перераховано органам Пенсійного фонду 11,2 млн. грн. для виплати соціальної пенсії 8075 інвалідам.
334 одержувачам державної соціальної допомоги, які не мають права на пенсію, та інвалідам надано матеріальну допомогу в сумі 604,4 тис. грн.
У місті створена досить розгалужена інфраструктура соціального обслуговування громадян похилого віку, інвалідів, інших соціально незахищених категорій населення. Це 1 міський та 11 районних територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів, в яких на обліку 43,3 тис. користувачів соціальних послуг, охоплених різноманітними формами обслуговування.
Домінуючою формою обслуговування залишається надання соціально-побутової допомоги одиноким непрацездатним громадянам в домашніх умовах.
На надомному обслуговуванні заходяться близько 16 тис. одиноких непрацездатних громадян, які обслуговуються силами 1188 соціальних працівників.
У 2006 році 65,6 тис. малозабезпечених громадян отримали допомогу на суму майже 6,5 млн. грн. за рахунок коштів місцевих бюджетів, позабюджетних коштів, спонсорських внесків.
У звітному періоді проводились роботи: по реконструкції санаторію "Перше Травня" під психоневрологічний інтернат в Оболонському районі (Пуща-Водиці); реконструкції з прибудовою будівлі колишнього дитсадка N 403 для розміщення територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів м. Києва та центру ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів на вул. О.Теліги, 37-г; будівництву та реконструкції існуючих будівель центру соціальної адаптації для жінок, які не мають визначеного місця проживання, на вул. Юнкерова, 37; реконструкції майнового комплексу ДКП кінотеатр "Слава" під палац ветеранів на вул. Бастіонній, 11.
3.2.9. Підтримка сім'ї, дітей і молоді
Відповідно до Програми в місті Києві за участю міської влади здійснювались заходи щодо посилення інституту сім'ї, підтримки дітей та молоді.
Протягом 2006 року продовжили своє функціонування 157 підліткових клубів за місцем проживання, в яких працюють 967 гуртків. У клубах позашкільною роботою охоплено 20116 неповнолітніх, з них 1064 - діти з багатодітних сімей, 224 - з неблагополучних сімей, 299 - діти-сироти, 79 - діти із студентських сімей, 84 - діти, які перебувають на обліку в Службі у справах неповнолітніх.
Всі підліткові клуби свою діяльність спрямовують на формування вмінь та навичок за інтересами, забезпечення потреб неповнолітніх у творчій самореалізації та інтелектуальному, духовному і фізичному розвитку, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створення умов для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров'я неповнолітніх.
Протягом літа 2006 року Київським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді було організовано оздоровлення 1285 дітей - клієнтів соціальних служб різних соціальних категорій дітей з багатодітних сімей, дітей з сімей, які знаходяться під соціальним супроводом, дітей з неповних родин (виховують одинокі матері, одинокі батьки, напівсироти), дітей-сиріт, які не є клієнтами соціальних служб, дітей-інвалідів, які не є клієнтами соціальних служб. Було також забезпечено оздоровлення та відпочинок дітей з медико-соціальними проблемами під супроводом батьків та соціальних працівників (всього взяли участь в програмі 63 дитини з 59 сімей з проблемами в контексті ВІЛ/СНІД).
Для оперативного вирішення комплексних соціальних проблем населення в м. Києві продовжили роботу Будинки соціальних послуг за адресами: вул. О.Довженка, 2; вул. Новодарницька, 26; вул. Лайоша Гавро, 7-Г.
В мережі центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді протягом звітного періоду було сформовано та працювало 158 спеціалізованих формувань, з них - 118 спеціалізованих соціальних служб, 40 - консультативних пунктів за основними напрямками роботи: освітньо-профілактичний, соціальна робота з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями, соціальна робота з сім'ями та бездоглядними дітьми, соціальний супровід та консультування дітей, молоді кризових категорій, освітньо-методичний.
Від масових форм роботи спеціалізовані формування перейшли до індивідуальної адресної допомоги, яка стала більш поширеною. Протягом 2006 року надано 250109 індивідуальних послуг 98419 киянам.
З метою популяризації цінностей здорового способу життя, благополуччя в сім'ях протягом звітного періоду через мережу спеціалізованих соціальних служб та спільно з партнерськими організаціями щомісячно проводились інформаційно-просвітницькі акції.
У 2006 році для надання оперативної комплексної психологічної допомоги дітям, молоді, різним категоріям сімей та запобігання дитячій бездоглядності, соціального захисту прав дітей продовжила свою діяльність міська СССМ "Центр психологічної допомоги сім'ї". Протягом року спеціалістами Центру 2515 особам надано 3489 індивідуальних психологічних послуг.
У цілодобовому режимі при Київському міському центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді продовжив роботу "Телефон довіри". Спеціалістами (за телефоном) у січні-грудні 2006 року було надано 5892 послуги.
Протягом 2006 року первинну консультативну допомогу отримували як учасники наступних соціальних програм: "Міжвідомчий цілодобовий підрозділ "Інформаційно-консультативна соціально-наркологічна цілодобова приймальня" (4275 звернень), "Міський центр соціальної допомоги сім'ї та молоді "Крок за кроком" (3459 послуг).
Продовжено реалізацію програми "Міська спеціалізована соціальна служба "Центр замісної підтримуючої терапії", основна мета якої - забезпечення доступу активних споживачів наркотиків до АРТ та дотримання ними режиму цього лікування у м. Києві, зниження ризику ВІЛ-інфікування. Протягом звітного періоду учасникам курсу було надано 2438 індивідуальних консультацій.
У січні-грудні 2006 року спеціалістами мережі РЦСССДМ здійснено 1186 інспектувань соціально-побутових умов проживання багатодітних та неповних сімей.
До вирішення соціальних питань дітей, молоді та різних категорій сімей залучено 61 партнерську організацію м. Києва.
3.3. Безпека життєдіяльності людини
3.3.1. Охорона навколишнього природного середовища
Протягом 2006 року Київською міською державною адміністрацією значна увага приділялась реалізації Київської міської програми охорони навколишнього природного середовища на період до 2007 року, нормалізації екологічного стану в місті щодо попередження забруднення усіх компонентів довкілля - зниженню рівня забруднення атмосферного повітря, поліпшенню стану водного басейну, збереженню природного земельного фонду та покращенню санітарно-естетичного стану столиці.
Протягом звітного періоду були виконані наступні роботи.
У галузі покращення стану атмосферного повітря:
- проведено комплекс заходів по зменшенню негативного впливу на довкілля міста сміттєспалювального заводу "Енергія", а саме - впроваджено режими спалювання твердих побутових відходів у котлоагрегатах філіалу "Завод "Енергія" Київенерго" з досягненням мінімальних значень хімічного недопалу (зменшення викидів CO, метану, вуглеводнів та мінімізація вмісту органічних сполук у шламах), розроблено робочу документацію впровадження автоматизації топочного процесу спалювання твердих побутових відходів та виконані роботи із забезпечення передачі даних від реконструйованої у 2004 році системи приладів постійно діючого контролю величин викидів (фактичний обсяг фінансування робіт - 529,6 тис. грн.);
- з метою зменшення негативного впливу автотранспорту на атмосферне повітря 218 одиниць комунального автотранспорту оснащено системами зменшення вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах автотранспортних засобів комунальної власності.
У галузі покращення стану водних ресурсів:
- для покращення якості очищення стічних вод, запобігання забрудненню р. Дніпро, а також зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від первинних відстійників виконано ряд заходів на Бортницькій станції аерації, а саме:
- заміна механічних решіток грабельного відділення цеху блоку очисних споруд N 3;
- заміна системи аерації аеротенку N 9 другого блоку та аеротенків N 12, 13 другого і третього блоків;
- придбання флокулянта для гідравлічного ущільнення стабілізовано-активного мулу (загальний обсяг фінансування - 4395,66 тис. грн.);
- виконано очищення та благоустрій каскаду озер Райдужний, водойм у парках "Відрадний" та "Орлятко" (загальний обсяг фінансування - 3992,1 тис. грн.); закінчено роботи з реалізації проекту з розчистки і ремонту споруд Русанівського каналу та концепції розвитку прилеглої до каналу території (3930,00 тис. грн.);
- виконано передпроектні розробки та проведено геохімічні дослідження якісного стану донних відкладів р. Дарниця (Дарницького меліоканалу). Вартість виконаних робіт - 34,8 тис. грн.
У галузі поводження з відходами:
- виконані заходи зі збору і демеркуризації відпрацьованих ртутьвмісних ламп, що зберігаються в бюджетних закладах та установах міста (100,00 тис. грн.);
- для припинення надходження тритію у ґрунтові води розпочаті роботи по здійсненню першочергових природоохоронних заходів на ДМСК "Радон" (мінімізація наслідків радіаційної аварії). Вартість робіт - 1000,00 тис. грн., фактично профінансовано - 298,78 тис. грн.
У галузі покращення стану зеленого господарства міста:
- проведено благоустрій та облаштування скверу по вул. Котельникова, 32/11 у Святошинському районі (150,00 тис. грн.);
- продовжуються роботи з інвентаризації природних комплексів території природно-заповідного фонду м. Києва (проекти відводу);
- здійснено впорядкування території дендрологічного парку "Юнацький" (25,00 тис. грн.);
- виконані невідкладні заходи з лікування і заповідання вікових дерев - пам'яток природи в м. Києві (14,00 тис. грн.).
У галузі моніторингу стану довкілля міста:
- виконувалися роботи з розробки проектів та встановлення автоматизованих стаціонарних постів спостереження за станом атмосферного повітря на житлових масивах Троєщина та Харківському;
- модернізація стаціонарних постів контролю рівнів забруднення атмосферного повітря, оснащення димових труб ТЕЦ-5 ДАЕК "Київенерго" стаціонарними комплексами екологічного контролю за викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря з передачею даних до ІАЦ та ЦОМ;
- роботи з продовження створення системи моніторингу з орієнтацією на "кризову" підсистему;
- створення системи обміну інформацією між ІАЦ та ЦОМ, інші заходи (загальний обсяг профінансованих робіт - 1780,95 тис. грн.).
Для забезпечення просвітницької роботи протягом звітного періоду профінансовано заходів на суму близько 400 тис. грн. - еколого-просвітницька робота на базі КП "Київський міський Будинок природи" та заходи, що виконувалися громадськими екологічними організаціями.
В цілому, протягом звітного періоду було профінансовано природоохоронних заходів на 16190,68 тис. грн.
3.3.2. Техногенна безпека
Станом на кінець 2006 року в м. Києві зареєстровано 506 потенційно небезпечних об'єктів, з них: 34 підприємства, які використовують у своєму виробництві хімічнонебезпечні речовини (серед яких слід виділити ВАТ "Радикал", Деснянську та Дніпровську водопровідні станції), один токсичнонебезпечний об'єкт (Державне науково-виробниче підприємство "Захід"), два радіаційнонебезпечних об'єкта (Інститут ядерних досліджень, Державний міжобласний спецкомбінат Українського державного об'єднання "Радон"), 5 екологічнонебезпечних об'єктів.
У м. Києві протягом 2006 року зареєстрована 421 надзвичайна ситуація, у тому числі: техногенного характеру - 227, природного - 13, соціально-політичного - 181. Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 127 осіб, в т.ч. 5 дітей, травмовано 82 особи (з них одна дитина). Силами військової частини Д-0040 та піротехнічної групи розмінування комунальної аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку" 35 разів виконувались роботи щодо ліквідації надзвичайних ситуацій, пов'язаних з виявленням боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (знешкоджено 45 од.).
Головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій здійснювалась робота по перевірці підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності і підпорядкування, щодо дотримання законодавства у сфері цивільного захисту (цивільної оборони) населення, функціонування структурних підрозділів з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій. Так, протягом 2006 року проведено комплексні перевірки стану цивільного захисту (цивільної оборони) та техногенної безпеки: двох районів м. Києва - Голосіївського і Солом'янського; міської служби цивільної оборони річкового транспорту, створеної на базі ВАТ "Київський річковий порт"; готовності пляжів і місць масового відпочинку населення на водних об'єктах м. Києва та рятувальних станцій (постів) на воді до купального сезону (16 пляжів, 35 зон відпочинку, 12 рятувальних станцій, З рятувально-водолазних станції, 6 рятувальних постів); трьох лісопаркових господарств (КП "Дарницьке лісопаркове господарство", КП "Лісопаркове господарство "Конча-Заспа", КП "Святошинське лісопаркове господарство"); готовності комунальних служб (районні ШЕУ) м. Києва до осінньо-зимового сезону 2006/2007 років; комплексну інспекційну перевірку стану цивільної оборони і техногенної безпеки шкільних та дошкільних закладів міста (у складі комісії); огляд-конкурс на кращу захисну споруду (у складі комісії); перевірено 66 об'єктів господарювання, з них потенційно небезпечних об'єктів - 53 (хімічно небезпечних - 33, пожеженебезпечних - 12, вибухо-пожеженебезпечних - 8).
Реалізація завдань у сфері підвищення рівня техногенної та природної безпеки, орієнтованих на сталий соціально-економічний розвиток, сприяє зниженню рівня ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
3.3.3. Охорона праці
Протягом 2006 року службами охорони праці міського та районного рівнів вживалися заходи щодо:
- Посилення контролю за створенням і додержанням керівниками підприємств безпечних умов праці на виробництві.
Керівників підконтрольних підприємств, установ та організацій зобов'язано розробити заходи з профілактики виробничого травматизму та профзахворювань. Державними інспекціями охорони праці було проведено 8128 перевірок підприємств міста, з них: 7530 - оперативних, 540 - цільових, 58 - комплексних.
Вживалися заходи щодо посилення нагляду за створенням і додержанням керівниками безпечних умов праці на виробництві. Було призупинено роботи - 11150 разів, виявлено 80,6 тис. порушень нормативних актів з охорони праці. Накладено штрафів на керівників та працівників підприємств за порушення Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ) та вимог безпеки - 3390, з них на керівників - 1114. Прийнято постанови про адміністративні стягнення на суму 320,0 тис. грн. За порушення законодавства про охорону праці 16 матеріалів направлено слідчим органам (без урахування матеріалів розслідування нещасних випадків зі смертельними наслідками).
- Надання методичної, інформаційної, правової та практичної допомоги підприємствам міста в організації систем управління охороною праці.
Відділами з питань охорони праці райдержадміністрацій переглянуто 3589 колективних договорів, у яких передбачено вирішення найважливіших питань запобігання аварійності, виробничому травматизму та професійним захворюванням. Переглянуто 2773 посадові інструкції. Надано допомогу у розробленні та реалізації системи управління охороною праці 1073 підприємствам. На 161 підприємстві були організовані служби охорони праці. Проведено 9 засідань рад з питань безпечної життєдіяльності населення, 23 наради та 12 семінарів з питань охорони праці.
Відділами охорони праці міської та районних держадміністрацій здійснюється підтримка розвитку громадських та недержавних організацій, які займаються питаннями охорони праці. Підприємствам малого бізнесу надається методична допомога, інформаційне та правове забезпечення, практична допомога в організації систем управління охороною праці. Створена Київська міська Асоціація спеціалістів з питань охорони праці та безпечної життєдіяльності населення. Розроблені пам'ятки по охороні праці для малих 4 підприємств, які видаються власнику при реєстрації підприємницької діяльності.
- Навчання та підвищення рівня знань з питань охорони праці керівників підприємств та відповідальних посадових осіб.
У навчально-методичних центрах міста організовано і проводиться навчання та підвищення рівня знань з питань охорони праці керівників підприємств та спеціалістів з цих питань. Зокрема протягом звітного періоду пройшли таке навчання 14204 чол. Державними інспекціями охорони праці випускалися інформаційні листки щодо стану травматизму на підприємствах міста. Спільно з Київською міською Радою профспілок проведено огляд-конкурс "Краще підприємство з охорони праці у м. Києві", на що з міського бюджету виділено 37,0 тис. грн.
Хоча впродовж 2006 року досягнуто певних позитивних зрушень щодо стану промислової безпеки на підприємствах міста - на 4,5% зменшена кількість загиблих на виробництві (85 проти 89 у 2005 році), на 6,2% знижено кількість травмованих (925 проти 986 у 2005 році), рівень виробничого травматизму на підприємствах міста залишається ще дуже високим.
Стабільними галузями у цьому є:
- будівництво та промисловість будматеріалів (травмовано 213 чол., а загинув 31 чол., що становить, відповідно 23,1% та 36,5% від усіх травм по місту);
- машинобудування (78 травм, з них 4 смертельні).
Найбільше нещасних випадків сталося внаслідок падіння потерпілого (загинуло 27 чол.); дорожньо-транспортних пригод (24 чол.); падіння або обрушення предметів (9 чол.) тощо. Основні причини цього були: незадовільна організація робіт, порушення трудової і виробничої дисципліни, порушення технологічних процесів, недоліки у навчанні безпечним прийомам праці, незастосування засобів індивідуального захисту, дорожньо-транспортні пригоди.
3.3.4. Громадська безпека
Протягом 2006 року робота правоохоронних органів міста у сфері законності і правопорядку здійснювалась у таких напрямах:
- Зниження рівня криміналізації та забезпечення громадської безпеки населення.
Протягом звітного періоду простежується стійка тенденція до оздоровлення кримінальної ситуації в столиці. На території міста зареєстровано 28302 злочини, що на 12,9% менше, ніж за аналогічний період минулого року. З числа зареєстрованих злочинів 26589 (86,5%) - загальнокримінальної та решта 13,5% - економічної спрямованості. При цьому розкрито - 11704 злочини загальнокримінальної спрямованості, в т.ч.: умисних убивств - 127, тяжких тілесних ушкоджень - 189, розбійних нападів - 307, пограбувань - 1593, крадіжок - 2804, хуліганства - 321 та незаконних заволодінь транспортними засобами - 223; розшукано 1166 злочинців, які переховувалися від правосуддя, та 229 безвісно зниклих громадян.
- Протидія економічній злочинності та корупції.
Реалізуючи вимоги Закону України "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ) органами МВС задокументовано 51 факт корупційних діянь з боку посадових осіб; складено 193 адміністративні протоколи; судами розглянуто 164 матеріали, за результатами чого 93 посадові особи притягнуто до адміністративної відповідальності.
У сфері економіки протягом звітного періоду виявлено 1713 злочинів з яких 608 - тяжких та 369 - особливо тяжких. У сфері службової діяльності викрито 586 злочинів, у тому числі 113 випадків хабарництва та 310 злочинів у сфері господарської діяльності.
На пріоритетних напрямках економіки викрито 267 злочинів у сфері приватизації, з яких 86 - пов'язані з земельними відносинами та 173 - у паливно-енергетичному комплексі.
Сума матеріальних збитків, завданих державі та потерпілим громадянам злочинами економічної спрямованості, становить близько 23 млн. грн., з яких забезпечено відшкодування на загальну суму 16,8 млн. грн. (70,8%).
- Посилення боротьби з пияцтвом та наркоманією.
Протягом звітного періоду виявлено 3246 злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків. Кількість розслідуваних таких злочинів у порівнянні з минулим роком зросла на 14,6% (з 2625 до 3008).
З незаконного обігу вилучено 12280,1 кг наркотичних засобів та психотропних речовин, в т.ч.: макової соломи - 167,3 кг, 12098,2 кг марихуани, майже 26,0 кг опію, кокаїну - 1353,5 г та амфітаміну - 10,5 кг (45 тис. доз) та 116,2 г героїну.
Перекрито 91 міжрегіональний канал надходження наркотичної сировини з областей України та 29 міжнародних каналів надходження психотропної речовини з Бельгії, Польщі, Угорщини та Росії в м. Київ.
Активізовано роботу з протидії незаконному обігу наркотиків на території розважальних закладів (виявлено 138 фактів, в результаті порушено 49 кримінальних справ).
З початку року задокументовано 64 факти збуту сильнодіючих і отруйних лікарських препаратів, з яких 36 - з аптечних закладів. За вказаними фактами порушено 33 кримінальні справи.
- Запобігання негативним проявам серед неповнолітніх.
На 14,4% (з 849 до 727) зменшилась кількість злочинів, учинених неповнолітніми. До кримінальної відповідальності притягнуто 517 та до адміністративної 741 підліток. З громадських місць вилучено 2967 неповнолітніх, які займалися бродяжництвом та жебрацтвом, з них 122 - поміщено до приймальника-розподільника, 995 - до притулків для неповнолітніх та 205 - на лікування у медичні заклади.
Крім того, виявлено 190 злочинів у сфері громадської моральності, у тому числі пов'язаних з торгівлею людьми - 7, пропагандою культу насильства - 6, ввезенням, виготовленням, збутом та розповсюдженням порнографічних предметів - 109, створенням або утриманням місць розпусти і звідництвом - 52, сутенерством або втягненням особи у зайняття проституцією - 16.
- Зниження рівня незаконної міграції.
У 2006 році здійснено перевірку понад 17,2 тис. об'єктів можливого перебування іноземців, а також понад 15,4 тис. квартир і приватних будинків. Виявлено 1610 нелегальних мігрантів, у тому числі 320 осіб у складі 27 організованих груп нелегалів. За порушення міграційного законодавства притягнуто до адміністративної відповідальності 6315 осіб, з них 5394 іноземці та 921 громадянин України, у т.ч. 134 - посадові особи.
Дільничними інспекторами міліції здійснювався контроль за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі, з яких 595 - перебувають під адміністративним наглядом. За порушення встановлених обмежень 52 особи цієї категорії притягнуто до кримінальної та 1932 - до адміністративної відповідальності, 367 особам оголошено офіційні застереження про можливість встановлення відносно них адміністративного нагляду.
- Профілактика побутового і дорожньо-транспортного травматизму.
На вулицях м. Києва протягом звітного періоду сталося 3288 дорожньо-транспортних пригод, що на 2,1% менше аналогічного періоду минулого року (3357), у яких загинуло 333 (- 1,8%) та травмована 3941 (- 0,9%) особа.
Станом на 01.01.2007 поставлено на облік 762 місця (ділянки) концентрації дорожньо-транспортних пригод. Державтоінспекцією міста проведено обстеження цих місць та намічено заходи з удосконалення організації дорожнього руху.
Підрозділами державної служби охорони при ГУМВС України в м. Києві забезпечується охорона 11,5 тис. об'єктів різних форм власності. Під централізованим спостереженням перебувають понад 25,1 тис. приміщень з особистим майном громадян. Протягом 2006 року внаслідок ужитих заходів, спрямованих на профілактику крадіжок, інших злочинних посягань, прийнято під охорону 3461 об'єкт та 3525 квартир громадян.
3.5. Бюджетно-фінансова політика
3.5.1. Фінансові ресурси
Завдяки ефективному економічному зростанню основних макропоказників, здійсненню організаційно-правових заходів по наповненню бюджету за січень-грудень 2006 року до Зведеного бюджету зібрано 35074,1 млн. грн. податків і зборів, що більше, ніж за відповідний період 2005 року на 34,9% (9072,0 млн. грн. додаткових надходжень).
З врахуванням погашення бюджетної заборгованості перед платниками податку на додану вартість надходження до Зведеного бюджету за січень-грудень 2006 року становили 32551,9 млн. грн., що більше, ніж у 2005 році на 41,6% (9558,1 млн. грн. додаткових надходжень).
Надходження податків та платежів
до Зведеного та Державного бюджетів за 2006 рік
З Діаграмою надходження податків та платежів до Зведеного та Державного бюджетів за 2007 рік можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
До Державного бюджету за 2006 рік зібрано 28982,9 млн. грн., що на 32,0% (+7022,0 млн. грн.) більше, ніж у 2005 році.
З врахуванням погашення бюджетної заборгованості перед платниками податку на додану вартість надходження до Державного бюджету за січень-грудень 2006 року становили 26460,7 млн. грн., що більше рівня 2005 року на 39,6% (7508,2 млн. грн. додаткових надходжень).
До бюджету столиці за січень-грудень 2006 року мобілізовано 6091,2 млн. грн. надходжень, що контролюються Державною податковою адміністрацією у м. Києві, що на 50,7% більше рівня надходжень за відповідний період 2005 року (+2049,9 млн. грн.).
Темпи зростання надходжень основних податків, зборів та обов'язкових платежів порівняно з відповідним періодом 2005 року становили:
- податок з доходів фізичних осіб - 162% (+1833,8 млн. грн.);
- плата за землю - 115% (+64,1 млн. грн.);
- місцеві податки і збори - 119% (+16,3 млн. грн.);
- податок з власників транспортних засобів - 146% (+37,1 млн. грн.);
- плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності (без плати по нафтопродуктах) - 108% (+12,4 млн. грн.);
- плата за ліцензії на виробництво, право експорту, імпорту, оптову та роздрібну торгівлю спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами - 145% (+16,7 млн. грн.).
Виконання планових бюджетних показників за січень-грудень 2006 року забезпечено на 119,0% (+974,5 млн. грн.).
Станом на 01.01.2007 сума податкового боргу за податковими зобов'язаннями по м. Києву становила 3271,1 млн. грн., що на 1570,1 млн. грн. (або на 32,4%) менше, ніж на початок 2006 року.
Найбільший податковий борг за податковими зобов'язаннями в загальній сумі має підприємство НАК "Нафтогаз України" - 1634,2 млн. грн. або 50%.
За рахунок вжитих податковими органами міста заходів по погашенню податкового боргу протягом 2006 року до Зведеного бюджету України надійшло 1278,3 млн. грн.
До Державного бюджету за рахунок вжитих заходів стягнення податкової заборгованості мобілізовано 1267,7 млн. грн., до місцевих бюджетів - 10,6 млн. грн.
За січень-грудень 2006 року до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету залучено 701,9 млн. грн., що становить 102,9% річного завдання.
Із загального обсягу:
- Головним управлінням економіки та інвестицій залучено 626,7 млн. грн. (що становить 119,1% до встановленого річного завдання), в тому числі від сплати пайових коштів інвесторів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, коштів в порядку компенсації за інженерну підготовку території - 622,9 млн. грн. (140,0% відповідно) та коштів від інвестиційних угод - 3,8 млн. грн. (4,7% відповідно);
- Головним управлінням контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном м. Києва - 75,0 млн. грн. від плати за право розташування об'єктів зовнішньої реклами (100,0% відповідно);
- Головним управлінням комунальної власності м. Києва - 76,9 тис. грн. від права за оренду нежитлових приміщень (7,7% відповідно);
- Головним управлінням земельних ресурсів - 163,5 тис. грн. за угодами резервування земельних ділянок та від проведення відкритих торгів з продажу права оренди земельних ділянок (0,2% відповідно).
Станом на 01.01.2007 до бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві мобілізовано 11750,7 млн.грн., що на 36,5% більше, ніж за минулий рік. На виплату пенсій мешканцям міста спрямовано 4237,2 млн. грн., перераховано до Пенсійного фонду України - 5859,5 млн. грн., що на 29,9% та 20,5% більше, ніж у минулому році.
Поряд з цим, в поточному році відмічається зростання недоїмки по внесках до Пенсійного фонду, яка станом на 01.01.2007 становить 28,3 млн. грн., що на 5,8 млн. грн. більше, ніж у минулому році.
Найбільшу суму боргу продовжують мати підприємства: ТОВ "Українські середземноморські авіалінії" (1843,7 тис. грн.), ДП "Завод "Генератор" (1110,7 тис. грн.), Дослідний завод зварювального устаткування ім. Є.О.Патона (1031,9 тис. грн.), ДП СКБ "Спектр" (847,2 тис. грн.), Центральний науково-дослідний інститут навігації та управління (481,3 тис. грн.).
3.5.2. Інвестиційна політика
Міська влада спрямовує свої зусилля та проводить політику на створення сприятливих умов щодо залучення інвестицій в економіку міста, від яких найбільшим чином залежить стабільний розвиток економіки, структурна її перебудова, економічне зростання, створення нових робочих місць, модернізація обладнання та впровадження нових технологій, підвищення конкурентоспроможності продукції на зовнішньому та внутрішньому ринках. При цьому іноземні інвестиції розглядаються не тільки як додаткові кошти, але і як механізм переносу нових знань і технологій, виробничих стандартів, менеджменту, підвищення інтеграційних процесів у світову економіку.
Протягом 2006 року в економіку міста було спрямовано 1608,4 млн. дол. США іноземних інвестицій, що у 2,1 раза більше, ніж у 2005 році.
За даними підприємств та організацій, які звітують в органи державної статистики, обсяг прямих іноземних інвестицій накопиченим підсумком станом на 1 січня 2007 року становив 5538,2 млн. дол. США, що на 40,9% більше порівняно з обсягом інвестицій, внесених в економіку Києва на початок 2006 року, і на душу населення становить 2099,0 доларів США.
Основною формою залучення прямих іноземних інвестицій є грошові внески - 1461,6 млн. дол. США (90,9% від загального обсягу внесених інвестицій) та внески у вигляді рухомого та нерухомого майна - 65,7 млн. дол. США (4,0%).
У структурі іноземного капіталу можна виділити групу найбільш привабливих видів економічної діяльності, в які протягом 2006 року спрямовувалась переважна кількість іноземних інвестицій. Так, у минулому році найактивніше іноземні інвестори працювали у наступних сферах: фінансова діяльність - внесено 773,3 млн. дол. США (у 2,1 раза більше, ніж у 2005 році), операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам - 432,5 млн. дол. США (у 3,6 раза більше), будівництво - 337,6 млн. дол. США (у 10,1 раза більше), оптова та роздрібна торгівля - 252,2 млн. дол. США (у 2,2 раза більше).
Аналізуючи розподіл прямих іноземних інвестицій за їх географічною структурою, можна відзначити, що найбільші суми інвестицій у 2006 році надійшли: із Кіпру - станом на 01.01.2007 року сума коштів, вкладених нерезидентами цієї країни, становила 1094,2 млн. дол. США або 19,8%, Нідерландів - 732,0 млн. дол. США або 13,2%, Сполученого Королівства - 572,4 млн. дол. США або 10,3%, Австрії - 548,4 млн. дол. США або 9,9%, Віргінських островів, Британських - 328,2 млн. дол. США або 5,9%.
З метою залучення інвесторів до фінансування будівництва або реконструкції станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів житлової та соціальної інфраструктури міста постійно діючою комісією із залучення інвесторів (утвореною розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 26.12.03 N 2442) протягом 2006 року було проведено 3 засідання, на яких розглядалися питання щодо залучення інвесторів до фінансування розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.
По інвестиційному об'єкту щодо будівництва торговельно-офісного комплексу з паркінгом на місці котлованів над конструкцією станційного комплексу станції метрополітену "Житомирська" (загальною вартістю 32,9 млн. грн. з врахуванням ПДВ) визначено переможця.
Завдяки проведеним конкурсам до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету надійшло коштів від інвестиційних угод на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста на суму 3,7 млн. грн.
3.6. Реальний сектор економіки
3.6.1. Макроекономічні тенденції
У 2006 році міській владі вдалося зберегти не лише стабільність в місті, а й забезпечити зростання основних показників соціально-економічного розвитку.
За попередніми розрахунками ВДВ у 2006 році порівняно з минулим роком зросла у реальному вимірі на 9,0% та склала у номінальному вимірі 87,8 млрд. грн. (по Україні 7,0%).
Зростання ВДВ відбулося за рахунок дії позитивних чинників:
- розширення споживчого попиту на внутрішньому ринку як на товари, так і на послуги, що зумовлено високими темпами зростання реальних доходів населення;
- підвищення ділової активності у всіх видах економічної діяльності, які надають послуги та виробляють продукцію;
- підвищення інвестиційної активності.
У місті Києві формується 18% валової доданої вартості в структурі валового внутрішнього продукту країни.
За обсягами ВДВ на душу населення (32,4 тис. грн.) м. Київ займає лідируюче положення серед регіонів України
У структурі ВДВ міста частка сфери послуг становить 85,7%, матеріального виробництва - 14,3%, що відповідає світовим тенденціям розвитку столичних міст.
Основний внесок в економічне зростання та найбільша частка у структурі валової доданої вартості припадає на такі галузі, як оптова та роздрібна торгівля (22,8%), транспорт та зв'язок (18,7%), операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам (15,5%), фінансова діяльність (14,6%), промисловість (10,1%).
До пріоритетних напрямів діяльності міської влади належать підвищення добробуту населення та розв'язання низки соціальних і економічних проблем, в першу чергу зниження рівня бідності.
Послідовно реалізуються основні напрями та пріоритети політики щодо підвищення грошових доходів населення.
За 2006 рік рівень номінальної середньомісячної заробітної плати у м. Києві становив 1729,11 грн., що на 31,6% більше, ніж у відповідному періоді минулого року, у 3,4 раза більше встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб та у 1,7 раза перевищує показники по Україні (1041,44 грн.).
Індекс реальної заробітної плати за січень-грудень 2006 року становив 121,0%.
Середній розмір пенсії по м. Києву станом на 01.01.2007 року становив 611,21 грн., що на 60,8% перевищує прожитковий мінімум, встановлений для непрацездатних осіб (380,0 грн.), та на 26,9% більше порівняно з відповідним періодом минулого року.
Протягом 2006 року поліпшився фінансовий стан суб'єктів господарювання міста. За січень-грудень 2006 року загальний фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування суб'єктів господарювання міста становив майже 30,3 млрд. грн., що на 68,0% більше, ніж у відповідному періоді минулого року.
Позитивна динаміка в реальному секторі економіки супроводжується зростанням надходжень податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджетів усіх рівнів. За 2006 рік надходження до Зведеного бюджету України зросли на 41,6% порівняно з відповідним періодом минулого року та становили майже 32,6 млрд. грн.
Протягом 2006 року міська влада зосереджувала зусилля на проведенні ефективної інвестиційної політики, спрямованої на створення сприятливих умов, щодо залучення інвестицій в економіку міста, від яких найбільшим чином залежить стабільний розвиток економіки, структурної її перебудови, економічне зростання, створення нових робочих місць, модернізація обладнання та впровадження нових технологій, підвищення конкурентоспроможності продукції на зовнішньому та внутрішньому ринках.
Протягом 2006 року в економіку міста було спрямовано 1608,4 млн. дол. США іноземних інвестицій, що у 2,1 раза більше, ніж у 2005 році.
При цьому іноземні інвестиції розглядаються не тільки як додаткові кошти, але і як механізм переносу нових знань і технологій, виробничих стандартів, менеджменту, підвищення інтеграційних процесів у світову економіку.
За даними статистики, обсяг прямих іноземних інвестицій накопиченим підсумком станом на 1 січня 2007 року становив 5538,2 млн. дол. США, що на 40,9% більше порівняно з обсягом інвестицій, внесених в економіку Києва на початок 2006 року, і на душу населення становить 2099,0 доларів США.
3.6.3. Науково-технічна та інноваційна діяльність
Важливою ознакою накопичення позитивних якісних зрушень у виробничій сфері є посилення інноваційної складової економічного зростання.
У 2006 році збільшилась кількість інноваційно-активних промислових підприємств, при цьому частка реалізованої інноваційної продукції становила понад 16% загального обсягу реалізованої продукції.
Найбільш сприятливими для нововедень залишаються підприємства машинобудування - 45,8%, харчової промисловості - 40%, хімічної та нафтохімічної промисловості - 38,9% у загальній кількості промислових підприємств.
Серед підприємств найбільш сприятливими до нововведень були:
ВАТ "Укрпластик" - освоєно виробництво дев'ятишарових полімерних плівок;
ДРВЗ - впроваджено у виробництво 16 нових технологічних процесів, зокрема: ремонт похилих надресорних балок візків; ремонт колісних пар; складання роликового буксового вузла колісних пар; виготовлення посилюючої планки кришки люка піввагона та ін.;
ВАТ "Меридіан" - впроваджено у виробництво технологію тамподруку на криволінійних поверхнях; освоєно виробництво лічильника електроенергії трифазного "меридіан ЛТЕ-1-03" з 485 інтерфейсом для автоматизованих систем обліку;
ДНВП "Електронмаш" - підготовка виробництва та впровадження технології виготовлення друкованих плат 5 класу точності, HAL-технологій; освоєно створення комплекту електронного обладнання для автоматизованого управління вітровими електричними установками потужністю 600 кВт;
ВАТ "Київський завод автоматики ім. Петровського" - освоєно виробництво пристрою для розпилення пальних рідин для спецтехніки;
ВАТ "Експериментально-механічний завод" - проведено модернізацію плазмового різання (Київ-4) та впроваджено нову лінію виготовлення зварних балок;
ВАТ "Цукроавтомат" - освоєно виробництво агрегату для спалювання сміття;
ВАТ "Київський завод "Граніт" - освоєно виробництво фігурного профілю і складної фасонної обробки.
Впровадження технологічних інновацій дало змогу підвищити технічний рівень і конкурентоспроможність продукції та поліпшити фінансово-економічний стан підприємств.
Діяльність Центру спрямована на відпрацювання моделі інноваційного розвитку столиці, в тому числі: на активізацію інноваційної діяльності в місті, на розробку і опрацювання нових підходів з організації венчурного підприємництва, трансферу технологій, на сприяння комерціалізації результатів наукових досліджень.
У 2006 році з міського бюджету в рамках Програми наукового забезпечення розвитку міської інфраструктури на фінансування наукових розробок виділено 25,3 млн. грн.
3.6.4. Паливно-енергетичний комплекс
Енергозабезпечення та енергозбереження
У паливно-енергетичному комплексі міста протягом 2006 року продовжувалась робота щодо подальшої реалізації державної політики у сфері енергозбереження, підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, зниження енергоємності продукції, посилення енергетичної безпеки міста та забезпечення у повному обсязі потреб міського господарства та населення якісними енергоносіями.
Підприємствами паливно-енергетичного комплексу міста у 2006 році вироблено електроенергії майже на 28,0% менше, ніж у відповідному періоді минулого року, зменшення виробництва обумовлене закупівлею АЕК "Київенерго" електроенергії на енергоринку (64,3% виконання програмного показника), виробництво теплової енергії зменшилось на 2,7% (81,2% виконання Програми). Споживання населенням електроенергії збільшилось на 7,5%, (111,3% виконання програмного показника) а теплової енергії зменшилось на 1,2% (92,7% виконання Програми). Втрати електроенергії та теплоенергії в межах загального користування становили відповідно 2,3% та 1,8%.
Обсяг реалізації та транспортування газу у звітному періоді становить майже 4,1 млрд.куб.м газу, що становить 87,3% до 2005 року (96,6% виконання Програми), в тому числі реалізація газу населенню зменшилась на 1,0% та становить 321,4 млн.куб.м. (100,0% виконання програмного показника). У цілому по м. Києву забезпечено скорочення обсягів споживання природного газу на 12,7% у порівнянні з 2005 роком.
У 2006 році ВАТ "Київгаз" встановлено 4004 штуки побутових газових лічильників. Загальна кількість встановлених лічильників станом на 01.01.07 становить 60500 штук. Проведено капітальний ремонт газопроводів і споруд на суму 639,5 тис. грн. Крім того, для малозабезпечених верств населення встановлено 15047 шт. газових плит та 1194 шт. водонагрівачів (газових колонок).
Особлива увага приділяється створенню механізму впровадження енергозберігаючих технологій в господарському комплексі міста, модернізації діючих потужностей і підвищенню їхньої ефективності, зокрема, встановленню лічильників води, газу, і тепла в житлово-комунальній і соціальній сферах, формуванню енергозберігаючого світогляду киян та сприятливого середовища для економного використання паливно-енергетичних ресурсів.
Стратегічним завданням у 2006 році залишалося виконання заходів Київської міської комплексної програми енергозбереження на період до 2010 року, спрямованих на поглиблення ринкових перетворень в енергетичній галузі, забезпечення розвитку енергетичного та теплового господарства міста із впровадженням у виробництво нових енергозберігаючих технологій.
Виконувались роботи, передбачені енергозберігаючим проектом "Реабілітація та розширення централізованого теплопостачання м. Києва", який виконується енергопостачальною компанією АК "Київенерго" за підтримки кредиту Світового банку. На реалізацію проекту у 2006 році було спрямовано 263,2 млн. грн., в т. ч. позика Світового банку - 244,6 млн. грн., власні кошти АЕК "Київенерго" - 13,0 млн. грн. та Фонд лічильників - 5,6 млн. грн.
Проводилась значна робота серед підприємств та організацій міста по впровадженню заходів з енергозбереження у виробництво.
Підприємствами міста впроваджувалось використання теплової енергії від технологічних процесів для потреб опалення та гарячого водопостачання виробничих приміщень, економія теплової енергії досягалась за рахунок зниження теплоносія в нічні години та вихідні дні, проведення налагоджувальних робіт по удосконаленню гідравлічного режиму на теплових мережах, автоматичного регулювання подачі теплоносія в залежності від температури зовнішнього повітря, утеплення зовнішніх стін фасадів, ущільнення вікон та дверей.
Значна кількість завдань міської Програми енергозбереження виконувалась безпосередньо промисловими підприємствами м. Києва.
Впровадження систем регулювання зовнішнього освітлення, раціонального освітлення робочих місць, встановлення частотних перетворювачів на двигуни електрообладнання, посиленого контролю за ефективним використанням електроенергії на підприємствах міста дозволило економити електроенергію.
Так, впровадження газогенератора для спалення відходів виробництва при сушці стружки на ВАТ "Аверс" дало економію 305,09 тонн умовного палива, а переведення опалення з парового на відходи виробництва дало змогу зекономити 170,0 тис.куб.м природного газу.
Завдяки встановленню нового утилізатора тепла на хлібопекарських печах" ППЦ-250 ДП АТ "Хлібокомбінатом N 12" зекономлено 140,0 тис.куб.м природного газу, а це становить 162,4 т у.п.
ЗАТ "Вулкан-Правекс" завдяки використанню тепловідводу від працюючого обладнання забезпечує економію теплової енергії 213 Гкал.
Використання зовнішнього повітря в зимовий період для охолодження холодильних камер замість компресорних установок підприємством "Галактон" дає економію електроенергії 360 тис. кВт/год.
Одночасним підключенням пароманекену "Файт 8350" та парової сушки "Файт 2157" до парогенератора "Файт 2380" ЗАТ Швейне підприємство "Юність" зекономило 50,0 тис. кВт електроенергії.
КП "Київтрактодеталь", провівши реконструкцію системи гарячого водопостачання, зекономило теплоенергії на 1,036 тис. Гкал.
На Бортницькій станції аерації ВАТ "АК "Київводоканал" завдяки використанню метантенкового газу замість природного зекономлено 2824 тис. куб. м природного газу або 3275,84 т у.п.
За рахунок виконання заходів Програми у 2006 році було зекономлено біля 65,0 тис. тонн умовного палива.
З метою визначення втрат теплоти і зниження енерговитрат Інститутом технічної теплофізики НАН України виконані наукові роботи щодо розробки та впровадження ефективних методів захисту газовідвідних трактів котельних установок; розробки проектної документації на впровадження системи диспетчеризації і автоматизації збору даних з модульних індивідуальних теплопунктів для проведення розрахунків за спожиту теплову енергію і гаряче водопостачання та забезпечення економії теплової енергії; розробки методик енергоаудиту та методів енергозбереження в закладах освіти м. Києва.
З метою формування енергозберігаючого світогляду у підростаючого покоління громадською організацією "Жива планета" розроблено та впроваджено інформаційно-просвітницький проект "Енергозбереження" в школах м. Києва.
3.6.5. Промислова політика
За січень-грудень 2006 року промисловим комплексом міста вироблено продукції та надано послуг промислового характеру на 10,5% більше, ніж за відповідний період минулого року, що на 2,5% перевищує програмні показники і перевищує рівень зростання обсягів виробництва в цілому по Україні - 6,2%.
Зміни обсягів виробництва продукції
(наростаючим підсумком у % до відповідного періоду
попереднього року)
Зі Змінами обсягів виробництва продукції можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
В обробній промисловості досягнуто приросту 12,2% (по Україні - на 1,9%). Найвищого рівня зростання досягнуто на промислових підприємствах, що виробляють продукцію для потреб внутрішнього ринку, та інвестиційного спрямування: з виробництва інших неметалевих мінеральних виробів - приросту продукції; харчової промисловості та перероблення сільськогосподарських продуктів - 14,2%; машинобудування - 13,3% (в т.ч.: з виробництва транспортного устаткування - 16,7%, машин та устаткування - 16,5%); хімічної і нафтохімічної промисловості - 11,3%; металургії та оброблення металу - 11,0%; целюлозно-паперової, поліграфічної промисловості; видавничої справи - 9,5%; з виробництва деревини і виробів з неї - 6,5%.
Серед районів кращих результатів по темпах приросту виробництва промислової продукції досягай Святошинський (121,3%), Голосіївський (119,8%), Дарницький (110,9%) райони.
Збільшення обсягів виробництва супроводжувалось зростанням обсягу реалізованої промислової продукції до 23,8 млрд. грн., що на 18,0% більше запланованого, і в розрахунку на одну особу по місту Києву становило 8895,3 грн. (у 2005 році відповідно 18,7 млрд. грн. і 7056,3 грн.).
В умовах ринкової економіки важливого значення набуває якість продукції. У 2006 році у місті працювало 175 підприємств, які сертифікували власні систему якості на відповідність державним стандартам ISO 9001-2001. Обсяг реалізованої високотехнологічної продукції, сертифікованої за стандартами ISO 9001-2001, становив 7,6 млрд. грн., що перевищує запланований показник на 13,4%.
3.6.6. Міський транспорт і зв'язок,
інформаційні технології
Транспорт - одна з найважливіших галузей господарства, яка забезпечує зв'язок між виробниками і споживачами міста, розвиток якої спрямовано на своєчасне, повне і якісне задоволення потреб населення і суспільства в перевезеннях вантажів та пасажирів, забезпечення взаємодії і координації роботи автомобільного, авіаційного, залізничного, морського і річкового транспорту.
Протягом 2006 року підприємствам транспорту вдалося зберегти тенденцію нарощування темпів росту обсягу перевезень (як вантажних, так і пасажирських) у порівнянні з 2005 роком.
Вантажооборот зріс на 17,6% та становить 60,1 млрд. т/км, пасажирооборот збільшився на 9,5% та становить 25,9 млрд. пас/км.
Підприємствами всіх видів транспорту міста у 2006 року перевезено 54,7 млн. тонн вантажів (112,8% до 2005 року). Суттєве зростання вантажних перевезень відбулося за рахунок автомобільного (на 21,1%), водного (12,7%) та залізничного (9,3%) транспорту.
Всіма видами транспорту перевезено 572,3 млн. пасажирів (107,4% до 2005 року). Пасажирські перевезення збільшились за рахунок авіаційного (16,5% ), автомобільного (9,7%) та водного (5,8%) транспорту.
Авіакомпаніями, зареєстрованими у м. Києві, у 2006 році перевезено 1,5 млн. пасажирів (116,5%) та 55,7 тис. тонн вантажів (89,9%).
В аеропорту "Київ" (Жуляни) у 2006 році відмічено тенденцію зменшення відправлення (на 28,0%) та прийняття (на 37,5%) пасажирів. З аеропорту "Антонов" у звітному періоді відправлено 1,2 тис. тонн вантажів та прийнято 54,0 тонн вантажів.
Протягом звітного періоду водним транспортом перевезено 9,3 млн. тонн вантажів (112,7% ). З початку навігації у 2006 році перевезено 368,7 тис. пасажирів (105,8%).
На річкових причалах за 12 місяців 2006 року перероблено 5351,7 тис. тонн вантажів (152,7%) та оброблено 5677 транспортних суден (146,1%).
Діяльність міського пасажирського транспорту у 2006 році була спрямована на стабільну та ритмічну роботу, а також на задоволення потреб населення і гостей столиці у якісних вантажних та транспортних перевезеннях.
Стабільне та ефективне функціонування транспортного комплексу міста у 2006 році забезпечували підприємства пасажирського транспорту: КП "Київпатранс", КП "Київський метрополітен" та Комунальна госпрозрахункова служба перевезень, які надавали транспортні послуги населенню міста 22 трамвайними, 42 тролейбусними, 86 автобусними, 281 таксомоторним маршрутами, а також 45 станціями метрополітену.
У звітному періоді підприємствами пасажирського транспорту перевезено 1,7 млрд. пас., що на 1,0% більше до відповідного періоду минулого року (121,4% виконання програмного показника).
Щоденний випуск транспорту на маршрути загального користування в години "пік" становив 1793 одиниць (334 од. трамваїв, 415 од. тролейбусів, 559 од. автобусів та 485 од. вагонів метро).
Крім цього, щоденно в режимі маршрутного таксі працювало 2797 автобусів різних форм власності.
У 2006 році доходи від роботи міського пасажирського транспорту становили 549,7 млн. грн., що становить 108,8% до 2005 року, від перевезень пасажирів - 405,0 млн. грн. (105,5%); від інших видів непрофільної діяльності - 144,8 млн. грн. (119,0%).
З бюджету міста на розвиток транспортної інфраструктури у 2006 році профінансовано 341,5 млн. грн., що на 46,3 млн. грн. більше, ніж у відповідному періоді торік (115,7%).
Загальні витрати у звітному періоді становили 995,3 млн. грн., що становить 118,4% до відповідного періоду минулого року.
Рухомий склад транспортного парку міста у звітному періоді поповнився 139 одиницями (43 тролейбуси, 58 автобусів, 37 вагонів метро та 1 вагон трамвая), на капремонт та придбання рухомого складу з міського бюджету було виділено 61,2 млн. грн., що на 43,8 млн. грн. менше, ніж у 2005 році (58,3%).
У 2006 році введено в експлуатацію станцію "Вирлиця" Сирецько-Печерської лінії, другий вихід станції "Дарниця", транспортну розв'язку на перетині просп. Ватутіна та вул. Бальзака, проведено реконструкцію Кловського узвозу та вул. Мечникова.
Протягом звітного періоду проводились роботи по реконструкції та будівництву Подільського мостового переходу через р. Дніпро з лівобережними та правобережними підходами, Куренівсько-Червоноармійської лінії від станції "Либідська" до станції "Виставковий центр", бульвару Перова та просп. Визволителів з реконструкцією трамвайної розв'язки на примиканні Визволителів до просп. Броварського, транспортної розв'язки на Московській площі, тролейбусної лінії по бульв. Перова, проспекту Визволителів, вул. Будівельників, проспекту Миру до Ленінградської площі, тролейбусної лінії від Амурської пл. по вул. О.Трутенка, Академіка Вільямса, Маршала Якубовського до вул. Касіяна та інші. Проводились роботи також по будівництву підземних та надземних пішохідних переходів, реконструкції площ, бульварів, мостів та вулиць.
У системі засобів зв'язку міста проводилась робота щодо розширення спектра додаткових послуг зв'язку, підвищенням його якості та розвитку телефонної мережі.
Збережено позитивну тенденцію зростання обсягів надання послуг та розвитку засобів і мереж зв'язку.
Підприємствами зв'язку усіх форм власності за 2006 рік отримано доходів від послуг зв'язку на суму 12,9 млрд. грн., що на 7,5% більше запланованого, (116,5% становить до рівня січня-грудня минулого року), в тому числі від послуг зв'язку населенню - на суму 4,4 млрд. грн. (98,3% відповідно).
Питома вага доходів від надання послуг зв'язку населенню в загальному обсязі доходів становить 34,4%.
У 2006 році надані послуги стільникового зв'язку на суму більше 8,0 млрд. грн. (на 19,9% більше, ніж в 2005 році), в т.ч. населенню - на 3,2 млрд. грн. (на 4,4% менше відповідно).
Питома вага доходів від надання послуг стільникового зв'язку населенню в загальному обсязі надання цих послуг становить 40,5%.
Продовжувала розвиватись телефонна мережа міста одночасно з реконструкцією АТС шляхом заміни застарілого аналогового обладнання на сучасне цифрове.
У 2006 році введено 28,2 тис. номерної ємності АТС, що становить 100,0% планового завдання.
За даними Київської міської філії ВАТ "Укртелеком", кількість домашніх телефонних апаратів в розрахунку на 100 мешканців становить 46,6 телефонів, або 99,1 - на 100 сімей.
Кількість таксофонів на мережі становить майже 5,0 тис. універсальних таксофонів, які надають послуги міського, міжміського та міжнародного зв'язку по електронних телефонних картках.
3.7. Ринкові перетворення
3.7.1. Реформування відносин власності
На кінець 2006 року в місті функціонувало 480 підприємств, установ та організацій, утворених за участю територіальної громади м. Києва, з них:
- 187 госпрозрахункових;
- 292 бюджетні;
- 1 змішаної форми господарювання.
Загальна облікова вартість майна комунальної власності м. Києва станом на 01.01.2007 становить 25,8 млрд. грн. і збільшилася порівняно з початком 2006 року на 4,1 млрд. грн., або на 18,9%.
Підприємствами, організаціями та установами, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва, за 2006 рік отримано доходів в сумі 3,25 млрд. грн., що на 550,0 млн. грн. або 20,3% більше, ніж у 2005 році, та в 1,8 раза перевищує програмні показники.
У 2006 році кількість прибуткових підприємств значно зросла, порівняно з 2005 роком на 32 або на 29,3%. Високоприбутковими є підприємства, які здійснюють діяльність по залученню інвестицій у житлове будівництво, КП "Спецжитлофонд", ГО "Київреклама", ДКП "Телерадіокомпанія "Київ", КО "Центр містобудування та архітектури", КП "Фармація" та КП "Київський інститут земельних відносин".
До бюджету міста в 2006 році підприємствами комунальної власності сплачено 17,1 млн. грн. відрахувань частки прибутку, що в 1,8 раза більше запланованого програмного показника. Зростання обсягів відрахувань, порівняно з 2005 роком, обумовлене зростанням прибутковості підприємств та встановленими рішенням Київради в середині 2005 року диференційованими нормативами (від 15% до 50%) відрахувань частини прибутку до міського бюджету.
Однак, 16 підприємств, організацій та установ комунальної власності за результатами діяльності у 2006 році отримали нульовий фінансовий результат, а 24 суб'єкти господарювання отримали збитки загальною сумою 122,0 млн. грн., хоча при цьому кількість збиткових підприємств, порівняно з минулим роком, зменшилася на 38.
Серед збиткових підприємств продовжують бути КП "Київський метрополітен" та КП "Київпастранс", які отримали у звітному періоді збитки на суму 49,39 млн. грн. та 51,9 млн. грн. відповідно, питома вага цих збитків у загальній сумі по місту становить 83%.
Найважливішою складовою частиною ринкової трансформації економіки є реформування відносин власності. Через реформування відносі власності у виробничому секторі вирішується двоєдине завдання:
- здійснюється приватизація об'єктів державної власності, в результаті цього формується масив недержавної власності, який посідає стратегічні позиції і робить незворотними ринкові перетворення в економіці;
- досягається ринкова адаптація системи управління державним сектором, держава починає виступати рівним і ефективним господарюючим суб'єктом на ринку.
За 2006 рік до бюджету міста Києва від сплати дивідендів на акції, що належать територіальній громаді м. Києва, надійшло 19,48 млн. грн. при річному плановому показнику - 15,0 млн. грн., що в 1,3 раза більше запланованого програмного показника.
Одним із основних аспектів ефективного використання комунального майна є використання нежитлового фонду.
Важливим джерелом наповнення міського бюджету є відрахування до міського бюджету балансоутримувачами 50% орендної плати від надання в оренду майна територіальної громади. У 2006 році підприємствами сплачено до бюджету 14,7 млн. грн.
Протягом 2006 року надходження по орендній платі за здачу нежитлової площі становили 285,9 млн. грн. і збільшились на 20,7 млн. грн. (107,8%) у порівнянні з надходженнями у 2005 році, в тому числі:
- УЖГ районів - 161,0 млн. грн. (112,3%);
- по міській власності - 124,9 млн. грн. (102,5%).
Станом на 01.01.2007 оренда плата з розрахунку на 1 кв.м нежитлових приміщень комунальної власності в середньому по місту (без урахування площ, що використовують бюджетні установи та організації, які звільнені від орендної плати відповідними рішеннями) становить - 16,6 грн.
Приватизація є дієвим механізмом трансформації відносин власності. Переважна більшість об'єктів комунальної власності відносяться до групи А - об'єктів малої приватизації. Мала приватизація створює умови для конкуренції у сфері обслуговування, малому бізнесі, сприяє утворенню ефективного приватного середовища, дає можливість значно покращити зовнішній вигляд міста.
Одним із головних чинників забезпечення стабільного економічного розвитку є комплексне вирішення проблем ринкових перетворень в столиці. За 2006 рік у місті Києві змінив форму власності всього 1021 об'єкт: 1015 - малої приватизації (групи А), 2 - групи Ж та 4 - групи Е.
Протягом 2006 року у місті Києві приватизовано найбільшу кількість об'єктів (1021) серед регіонів України (5013), що становить 20,4%.
У процесі приватизації державного та комунального майна було отримано 570,7 млн. грн., в тому числі: від об'єктів державної власності - 2,9 млн. грн., комунальної власності міста - 183,7 млн. грн., комунальної власності районів - 384,1 млн. грн.
За кількістю приватизованих об'єктів у 2006 році переважають Шевченківський район (199 об'єктів), Печерський район (158 об'єктів), Солом'янський район (142 об'єкти), Голосіївський район (134 об'єкти).
Проводився аналіз післяприватизаційної діяльності підприємств, контролювався стан виконання договорів купівлі-продажу об'єктів і інвестиційних зобов'язань, який засвідчив позитивні результати.
3.7.2. Розвиток підприємництва та малого бізнесу
Розвиток підприємництва в м. Києві в січні-грудні 2006 року характеризувався збільшенням кількості суб'єктів підприємництва, зростанням надходжень податків і зборів від них до бюджету, підвищенням внеску у забезпечення зайнятості населення міста.
Діяльність органів влади міста Києва у сфері підприємництва протягом 2006 року була зосереджена на формуванні сприятливих умов для створення та функціонування суб'єктів підприємництва, забезпеченні відповідності форм та рівня державного регулювання господарських відносин реальним потребам та вимогам ринку, досягненні балансу інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави.
ВАТ КБ "Хрещатик", що є уповноваженим банком для здійснення кредитування згідно з Положенням про фінансово-кредитну підтримку суб'єктів господарювання в м. Києві, укладено у 2006 році кредитних договорів на суму 110,5 млн. грн.
Розвитку мікрокредитування в столиці сприяє розширення мережі небанківських фінансово-кредитних установ.
Станом на 01.10.2006 кредитними спілками м. Києва надано комерційних кредитів суб'єктам господарювання на суму 39,9 млн. грн., що в 1,7 раза більше, ніж за відповідний період попереднього року.
Протягом 2006 року одержали одноразову виплату допомоги по безробіттю для відкриття власної справи 475 безробітних на суму 3,8 млн. грн.
За 2006 рік підвищили рівень бізнес-освіти 256 підприємців. Половину вартості послуг, обраних підприємцями для підвищення рівня бізнес-освіти, сплачено з міського бюджету.
Залучено та пройшли навчання по програмі "Українська ініціатива" 164 підприємця. В рамках цієї програми пройшов безкоштовне стажування в країнах Євросоюзу 81 підприємець міста.
З метою створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу, додержання рівності прав суб'єктів господарювання у сфері підприємництва та встановлення єдиних вимог до порядку видачі документів дозвільного характеру розпорядженням Київської міської державної адміністрації утворено робочу групу для створення в м. Києві Центру надання адміністративних послуг "Єдиний офіс".
Створення Центру "Єдиний офіс" дозволить встановити єдині вимоги до порядку видачі документів дозвільного характеру, запровадити спрощену процедуру надання адміністративних послуг суб'єктам господарської діяльності та сприятиме зменшенню часових та матеріальних витрат суб'єктів господарювання.
Станом на 01.01.2007 в місті м. Києві функціонували такі об'єкти ринкової інфраструктури: 138 бізнес-центрів (збільшення проти 2005 року на 33 од.), 11 бізнес-інкубаторів, 15 технопарків (на 2 од.), 179 лізингових компаній (на 36 од.), 733 інвестиційні фонди і компанії (на 218 од.), 267 інноваційних фондів і компаній (на 113 од.), 462 інформаційно-консультативні установи (на 151 од.), 218 громадських об'єднань підприємців (на 43 од.), 35 фондів підтримки підприємництва (на 3 од.), 189 кредитних спілок (на 53 од.).
3.7.2. Розвиток мережі торгівлі
та побутового обслуговування
В умовах становлення ринкових відносин торгівля, як одна із важливих складових економіки, набуває все більшого розвитку і масштабності. У м. Києві за останні роки вдалося досягти позитивних змін у питаннях формування широкого асортименту товарів на споживчому ринку.
Споживчий ринок міста у 2006 році характеризується високим рівнем насиченості основними продовольчими та непродовольчими товарами, в тому числі вітчизняного виробництва, стабільним постачанням та відсутністю товарного дефіциту. Намітилась та закріпилась позитивна тенденція росту обсягів роздрібного товарообороту.
Загальний обсяг продажу споживчих товарів за усіма каналами реалізації, тобто оборот роздрібної торгівлі за січень-грудень 2006 року, становив 31186,0 млн. грн. та порівняно з відповідним періодом минулого року зріс на 37,2% (по Україні - на 24,0%).
Внаслідок зростання грошових доходів населення та впровадження сучасних підходів до ведення торговельного бізнесу намітилась стала тенденція до реального збільшення обороту ресторанного господарства, який у звітному періоді становить 1444,5 млн. грн. (108,6%), та обсягу роздрібного товарообороту підприємств, що становить 23720,0 млн. грн. (140,7%).
Постійно зростає роздрібний товарооборот підприємств на одну особу, який становить у 2006 році 733,9 грн. проти 491,8 у 2005 році.
У товарній структурі роздрібного товарообороту зросла питома вага непродовольчих товарів та становить біля 66,0% до загального обсягу роздрібного товарообороту підприємств проти 59,1% у 2005 році, що свідчить про зростання попиту населення на високоякісні товари тривалого користування: електропобутові прилади, телевізори та радіоапаратура, меблі, транспортні засоби тощо.
Забезпеченість роздрібної торговельної мережі міста товарами київських виробників становить біля 50,0% (підприємства харчової та переробної промисловості міста збільшили випуск продукції в порівнянні з 2005 роком на 14,2%).
Спостерігається тенденція розширення мережі підприємств торгівлі та громадського харчування, збільшилась кількість магазинів, ресторанів, кафе, які мають сучасний інтер'єр та забезпечені необхідним технологічним устаткуванням, санітарний стан, яких приведено у відповідність до вимог правил торгівлі.
Протягом 2006 року в місті відкрито 8 магазинів великого формату торговою площею понад 11,0 тис.кв.м кожний. Це сучасні торговельні підприємства: супермаркети ЗАТ "Патерсон", ЗАТ "Торговий дім "Вест Лайн", ДП "Велика кишеня", ЗАТ "Фозі", "Сільпо", ТОВ "Фозі-Фуд" та інші.
Крім того, відкрито 16 продовольчих магазинів з торговою площею понад 2,7 тис.кв.м та 9 непродовольчих з торговою площею понад 7,0 тис.кв.м.
Одночасно мережа торговельних закладів міста у 2006 році поповнилась міні-маркетами, торговельними комплексами, затишними комфортними міні-ресторанами, розрахованими на обслуговування незначної кількості відвідувачів, підприємствами широкого обслуговування типу "Бістро", "Піцерія", що спеціалізуються на приготуванні страв та виробів української кухні.
Мережа закладів ресторанного господарства міста збільшилась на чотири підприємства з 430 посадковими місцями.
Відкриття нових закладів торгівлі та ресторанного господарства дало можливість створити понад 1900 нових робочих місць.
Протягом 2006 року продовжувалась робота по впровадженню діяльності підприємств ринкової мережі м. Києва та вдосконаленню їх функціонування.
На даний час в м. Києві функціонують 109 ринків та торговельних майданчиків на 45,0 тис. торговельних місць.
На сьогоднішній день завершено реконструкцію 10 ринків, 19 - продовжують роботу, 5 - здійснюють оформлення проектно-кошторисної документації.
За результатами діяльності підприємств ринкової мережі сума ринкового збору за 2006 рік становила 35,3 млн. грн., що на 20,0% або на 5,4 млн. грн. більше, ніж у минулому році.
На ринках міста реалізується до 80,0% свіжого м'яса, 75,0% плодоовочевої продукції і картоплі, 35,0% продукції бакалійно-гастрономічної групи та 25,0% непродовольчих товарів від обсягів загальної реалізації по м. Києву.
З метою забезпечення споживчого ринку столиці свіжою та переробною плодоовочевою продукцією, фруктами та баштанними культурами в місто завезено та реалізовано споживачам 13,5 тис. тонн зазначеної продукції, що на 12,4% більше, ніж торік.
На міжсезонне зберігання закладено 19,3 тис. тонн свіжої продукції врожаю 2006 року, що на 12,6% більше, ніж у 2005 році та 1,4 тис. тонн переробної плодоовочевої продукції, що на 2,3% більше, ніж торік.
Протягом 2006 року було організовано 12 загальнодержавних і загальноміських заходів та проведено 160 ярмарків, на яких реалізовано 14,8 тис. тонн різної продовольчої продукції за цінами на 10-15% нижчими ринкових.
Протягом звітного періоду продовжувалась робота щодо створення на території міста сучасної інфраструктури служби сервісу, задоволення потреб киян різноманітними побутовими послугами та забезпечення високим рівнем обслуговування.
У 2006 році підприємствами сфери побуту міста реалізовано побутових послуг на суму 794,7 млн. грн., що в 1,4 раза перевищує аналогічний показник минулого року (134,7% виконання Програми).
У розрахунку на 1-го жителя міста обсяг реалізованих послуг становить 297,0 грн., що в 1,5 разів більше, ніж у відповідному періоді торік (132,5% виконання програмного показника).
На сьогодні в місті надають свої послуги 3793 об'єкти побутового обслуговування (на рівні програмного показника), в тому числі 1024 салонів краси та перукарень, 48 хімчисток, 51 пральня, 40 ательє з ремонту та виготовлення за індивідуальними замовлення меблів, 107 майстерень з ремонту теле-, радіо-, відеоапаратури та складної побутової техніки, 670 об'єктів по наданню послуг з ремонту взуття, 256 ательє з індивідуального пошиття та ремонту одягу, 366 об'єктів по наданню автопослуг.
Протягом 2006 року відкрито 218 нових об'єктів побутового обслуговування, що дало змогу створити 1950 нових робочих місць.
Разом із Спілкою перукарів України організовано та проведено X-й ювілейний чемпіонат перукарського мистецтва з міжнародною спеціалізованою виставкою. З компанією "Прем'єр Експо Україна" та групою фотографів проведено 4-й міжнародний "Київський фотоярмарок 2006".
Продовжувалась робота по виконанню підприємствами побутового обслуговування міста завдань міської програми "Турбота". В реалізації цієї програми у 2006 року були задіяні близько 794 побутових підприємств, які здійснили пільгове обслуговування 72,0 тис. громадян малозабезпечених категорій населення соціальне необхідними видами послуг на суму біля 2,0 млн. грн.
3.8. Інтеграційні форми розвитку міста
3.8.2. Зовнішньоекономічна діяльність
Зовнішньоекономічна діяльність, яка створює основу для розвитку вигідної торгівлі та сприятливого інвестиційного клімату у місті, була і залишається пріоритетним напрямком політики міської влади. У звітному періоді діяльність Київської міськдержадміністрації була спрямована на поглиблення зовнішньоекономічних зв'язків з країнами світу та стимулювання розвитку зовнішньоекономічної діяльності.
Зовнішньоторговельний оборот товарами та послугами в січні-грудні 2006 року становив 23658,38 млн. дол. США і збільшився проти 2005 року на 4050,9 млн. дол. США або на 20,7%. При цьому порівняно з минулим періодом обсяг експорту товарів та послуг збільшився на 644,3 млн. дол. США або на 11,8%, а імпорту - на 3406,6 млн. дол. США (на 24,1%) (рис.).
Рис. Динаміка зовнішньоторговельного обороту
товарів та послуг
З Динамікою зовнішньоторговельного обороту товарів та послуг можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".
Сальдо зовнішньоторговельного балансу міста залишилось негативним і становило 11465,9 млн. дол. США, що на 2762,2 млн. дол. США більше, ніж за 2005 рік.
Київ займає одне з провідних місць в країні за обсягами зовнішньої торгівлі. У загальному експорті товарів України у звітному періоді на місто припадає 11,7%, в імпорті - 37,3%.
У 2006 році оборот зовнішньої торгівлі товарами в м. Києві становив 20681,4 млн. дол. США, що на 17,2% більше ніж у січні-грудні 2005 року, в т.ч. обсяг експорту товарів становив 4483,3 млн. дол. США, імпорту - 16198,1 млн. дол. США.
Протягом 2006 року підприємства та організації міста здійснювали зовнішньоторговельні операції товарами з партнерами 185 країн світу.
У географічній структурі експорту товарів за звітний період головними країнами-партнерами були: Російська Федерація (17,2% від загального обсягу експорту), Саудівська Аравія (6,2%), Нідерланди (5%), Італія (4,7%), Китай (4,4%), Німеччина (4%), Туреччина (4%).
Вагому частку експортної продукції київських товаровиробників протягом 2006 року становили продукти рослинного походження - 26,46% від загального обсягу експорту, або 1186,2 млн. дол. США (що на 12,73% більше, ніж у 2005 році); жири та олії тваринного або рослинного походження - 14,35%, або 643,5 млн. дол. США (в 2,05 раза більше); недорогоцінні метали та вироби з них - 9,68%, або 434 млн. дол. США (на 10,41% більше); готові харчові продукти - 8,61%, або 386,2 млн. дол. США (на 2,63% менше); продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості - 5,73%, або 256,9 млн. дол. США (на 11,85% менше); механічне обладнання; машини та механізми, електрообладнання та їх частини - 5,24%, або 234,9 млн. дол. США (на 29,02% більше).
Провідна позиція в структурі імпорту належить Російській Федерації - 17,7% та Туркменістану - 14,9% від загального обсягу імпорту. Серед країн-імпортерів слід відзначити також такі країни: Німеччина - 10,7%, Китай - 4,3%, Італія - 3,8%, Білорусь - 3,6%, Японія - 3,2%, Польща - 3% від загального обсягу імпорту.
У 2006 році основними товарами імпорту були такі види продукції як: мінеральні продукти - 29,09% (або на 3,4% більше, ніж в 2005 році); механічне обладнання; машини та механізми - 18,94% (на 14,33% більше); транспортні засоби та шляхове обладнання - 13,74% (на 69,18% більше); продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості - 12,38% (на 36,6% більше); недорогоцінні метали та вироби з них - 4,17% (на 39,65% більше); готові харчові продукти - 3,88% (на 22,38% більше).
Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий
