АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.04.2007 N 176/9.2
Про затвердження Положення
про Дисциплінарну комісію
Керуючись Законом України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 року N 3125-XII (в редакції Закону від 14.09.2006 N 140-V), Статутом Аудиторської палати України, з метою організаційного забезпечення роботи АПУ Аудиторська палата України ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про Дисциплінарну комісію АПУ (додається).
2. Визнати таким, що втратило чинність, Положення про Дисциплінарну комісію АПУ, затверджене рішенням АПУ від 27.05.2004 N 135/8.
3. Секретаріату АПУ забезпечити оприлюднення цього рішення.
Голова Аудиторської палати України С.О.Столярова
Додаток 1
до рішення
Аудиторської палати України
26.04.2007 N 176/9.2
Положення
про Дисциплінарну комісію
Аудиторської палати України
1. Загальні положення
1.1. Дисциплінарна комісія (надалі по тексту - Комісія) є робочим органом Аудиторської палати України (надалі по тексту - АПУ).
1.2. У своїй діяльності Комісія керується Законом України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), Кодексом професійної етики аудитора України, стандартами аудиту та даним Положенням.
1.3. Положення розроблене відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), Статуту АПУ, рішення АПУ про створення постійно діючих комісій.
1.4. Положення визначає порядок створення, склад, повноваження, структуру та регламент роботи Комісії.
1.5. Головним завдання Комісії є розгляд матеріалів дисциплінарного провадження по фактах порушення аудиторами та аудиторськими фірмами України вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), стандартів аудиту та норм професійної етики, рішень АПУ; прийняття рішень, направлених на запобігання в аудиторській практиці порушень професійних та законодавчих вимог щодо аудиторської діяльності та її якості.
1.6. Для виконання покладених на неї завдань Комісія розглядає та приймає рішення щодо дисциплінарного провадження відповідно до вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) з таких питань:
- документально підтверджених перевіркою відповідних комісій АПУ або Комісією з етики Спілки аудиторів України фактів порушень аудиторами або аудиторськими фірмами вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), вимог чинного законодавства, норм професійної етики, втрати професійної незалежності, недотримання вимог стандартів аудиту або рішень АПУ;
- документально підтверджених фактів недобросовісної конкуренції серед суб'єктів аудиту України.
1.7. З метою справедливого та неупередженого розгляду професійних конфліктів інтересів (скарг, заяв) Комісія має право:
- одержувати від осіб, які перевіряють скаргу, додаткову або уточнену чи поглиблену інформацію по суті скарги або її правочинності;
- звертатися за письмовими роз'ясненнями до заявника та відповідача по скарзі, до експертів чи консультантів;
- продовжувати понад встановлений термін період розгляду дисциплінарного провадження, про що Комісія інформує Голову АПУ.
1.8. Інформаційне та матеріально-технічне забезпечення роботи Комісії здійснює Секретаріат АПУ.
2. Склад Комісії, порядок її створення,
права та обов'язки членів
2.1. Комісію очолює Голова.
2.2. АПУ своїм рішенням визначає кількісний та персональний склад Комісії та обирає її Голову. Голова Комісії самостійно обирає свого заступника за його згодою з обраних АПУ членів Комісії.
2.3. Членами Комісії можуть бути тільки члени АПУ, термін повноважень яких обмежується терміном їхнього перебування членами АПУ. Члени Комісії виконують свої обов'язки на громадських засадах.
2.4. За Комісією у складі Секретаріату АПУ закріплюється радник (або референт), на якого покладаються обов'язки інформаційного забезпечення діяльності Комісії та її співпраці з усіма членами АПУ та аудиторською спільнотою в Україні.
2.5. До участі в роботі Комісії можуть залучатися особи з числа експертів, консультантів, які не є членами АПУ, але мають відповідну фахову компетентність щодо предмету діяльності Комісії.
2.6. Голова Комісії виконує такі обов'язки:
- скликає засідання Комісії, визначає місце і час проведення засідання;
- головує на засіданнях (а в разі його відсутності головує заступник Голови Комісії);
- надає доручення окремим членам Комісії щодо підготовки до розгляду матеріалів дисциплінарного впровадження;
- доповідає на засіданнях АПУ з питань роботи Комісії;
- підписує протоколи засідань Комісії;
- подає Голові АПУ для розгляду на засіданнях АПУ пропозиції по результатах розгляду Комісією скарг;
- представляє Комісію в межах її повноважень та завдань у відносинах з органами державної влади, суб'єктами аудиторської діяльності, скаржниками, іншими особами.
2.7. Члени Комісії:
- беруть участь у обговоренні питань порядку денного засідання Комісії та у прийнятті відповідних рішень;
- забезпечують якісну та своєчасну підготовку матеріалів з питань компетенції Комісії та скарг, що розглядаються;
- ініціюють питання порядку денного засідання Комісії;
- інформують про вимоги до якості аудиторських послуг, а також про результати роботи Комісії професійну спільноту та громадськість в цілому на засіданнях, професійних зустрічах та конференціях.
2.8. Розгляд матеріалів дисциплінарного провадження має виключний конфіденційний характер і форма оприлюднення інформації з цих питань визначається рішенням АПУ.
2.9. Комісія зобов'язана узагальнювати факти виявлених порушень або скарги, що підтвердилися, і надавати відповідну інформацію профільним комісіям АПУ та інформувати професійний аудиторській загал з урахуванням принципу конфіденційності та неупередженого ставлення до учасників конфлікту професійних інтересів.
2.10. Комісія у своїй роботі не ідентифікує реальність чи достовірність документів, наданих на розгляд. За це несуть відповідальність сторони, що їх надали. Комісія також не розглядає питання, яким шляхом ті чи інші документи опинилися у заявників або перевіряючих.
2.11. Комісія у своїй роботі використовує бланки із своїм найменуванням.
3. Регламент роботи Комісії
3.1. Основною формою роботи Комісії є засідання.
3.2. Засідання Комісії проводиться:
- за результатами перевірок (моніторингу), контролю якості аудиторських послуг;
- за поданням Голови АПУ при надходженні до АПУ звернень від третіх осіб або державних контролюючих чи регуляторних органів, судових ухвал або рішень з приводу порушень суб'єктами аудиту вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), стандартів аудиту, норм професійної етики та рішень АПУ;
- за поданням інших Комісій АПУ за результатами перевірок дотримання аудиторськими фірмами та аудиторами вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), стандартів аудиту, норм професійної етики та рішень АПУ;
- при наявності інших підстав для порушення дисциплінарного провадження до аудиторів та аудиторських фірм згідно з вимогами чинного законодавства.
Рішення Комісії оформляється протоколом, який підписує Голова Комісії (а у разі його відсутності - його заступник).
3.3. На засіданні Комісії можуть бути присутніми заявники або їх представники, суб'єкти аудиту або їх представники, інші члени АПУ, представники від перевіряючих скаргу, інші зацікавлені особи. Участь зазначених осіб не обов'язкова, але Комісія інформує усі зацікавлені сторони про дату та місце засідання. При наявності письмових пояснень заявника, суб'єкта аудиту та перевіряючих (експертів) Комісія розглядає справу про дисциплінарне провадження.
Процедура розгляду справи така:
- заслуховування заявника або його уповноваженого представника (а в разі його відсутності - представника відповідної Комісії АПУ, яка здійснювала перевірку скарги або порушення) по суті скарги;
- заслуховування пояснень суб'єкта аудиту або його уповноваженого представника з предмету скарги (факту порушення);
- заслуховування експертів (за потреби);
- обговорення членами Комісії рішення щодо предмету скарги чи факту порушення, яке проходить без присутності третіх осіб;
- прийняття рішення, яке буде виноситися Комісією на засідання АПУ, та доведення його до відома усіх зацікавлених сторін.
3.4. Скарги на діяльність суб'єктів аудиту розглядаються у випадках:
- подання Голови АПУ;
- заяви члена АПУ;
- подання іншої Комісії АПУ;
- подання відповідної комісії Спілки аудиторів України;
- звернень державних органів влади;
- звернень фізичних та юридичних осіб.
3.5. Скарги (заяви) розглядаються виключно після їх реєстрації Секретаріатом АПУ при наявності доданих до них матеріалів, що підтверджують зміст та суть скарги (заяви). Усні та анонімні скарги Комісія не розглядає.
3.6. Кожен із членів Комісії має рівне з іншими право голосу при обговоренні питань предмету порядку денного засідання Комісії.
3.7. Засідання Комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь не менше двох третин її членів. Рішення Комісії приймається простою більшістю голосів від присутніх членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів голос Голови Комісії є ухвальним.
3.8. У разі неможливості присутності одного із членів Комісії (з об'єктивних причин) на засіданні, він може делегувати свої повноваження іншому члену Комісії, письмово підтвердивши таке делегування та обов'язково виклавши власну думку з предмета обговорення, що додається до протоколу.
3.9. При Комісії може бути створена постійна робоча група з питань регулювання взаємовідносин між аудиторами (аудиторськими фірмами) в процесі здійснення аудиторської діяльності. Робоча група формується з аудиторів. Результати роботи робочої групи носять рекомендаційний характер для членів Комісії.
3.10. За наслідками розгляду наданих матеріалів дисциплінарного провадження Комісія виносить на розгляд АПУ відповідні проекти рішень, які містять мотивований висновок та аргументовані пропозиції щодо застосування або незастосування до аудиторів (аудиторських фірм) стягнення відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ). Рішення виноситься за затвердженою формою (додається).
3.11. Якщо надані до розгляду матеріали не дозволяють зробити однозначний висновок про наявність або відсутність порушення відповідних вимог, вони підлягають поверненню на додаткову перевірку у відповідну Комісію АПУ або до органу, що ініціював або перевіряв скаргу по суті.
3.12. Термін розгляду матеріалів дисциплінарного провадження не повинен перевищувати одного місяця.
3.13. Дисциплінарна справа після її розгляду передається до Секретаріату АПУ.
Додаток
до Положення
про Дисциплінарну
комісію АПУ
Структура
дисциплінарної справи та рішення Комісії
Розгляд дисциплінарної справи здійснюється на підставі формалізованого документу, який формує саму справу. У такому ж порядку Комісія подає результати розгляду дисциплінарної справи Голові АПУ для їхнього розгляду на засідання АПУ.
Дисциплінарна справа та рішення Комісії мають таку структуру:
1. Номер справи та дата відкриття та закриття розгляду.
2. Суб'єкт дисциплінарного розгляду /відповідач/ (аудиторська фірма, аудитор аудиторської фірми, аудитор-підприємець).
3. Предмет розгляду (втрата незалежності, порушення норм професійної етики, порушення вимог стандартів аудиту, порушення вимог чинного законодавства, порушення /невиконання/ рішень АПУ, неподання звітності до АПУ тощо).
4. Заявник (назва юридичної особи, ПІБ керівника, адреса, контактні телефони; фізична особа (прізвище, ім'я, по батькові, посада, адреса, контактні телефони)).
5. Суть скарги заявника (на що конкретно скаржиться заявник, які втрати поніс безпосередньо заявник від дії відповідача, їх розмір)
6. Пояснення відповідача (надається чітко по суті звернення заявника та обгрунтовується відповідними документами).
7. Результати контрольної перевірки:
7.1. Суб'єкт перевірки (назва аудиторської фірми, П.І.Б. аудитора).
7.2. Дата та місце перевірки.
7.3. Перелік порушень (підтверджених, не підтверджених, виявлених поза суті скарги).
7.4. Пропозиції перевіряючих щодо стягнення (обгрунтування міри стягнення або відмови від застосування стягнення).
7.5. Думка експертів (за потреби).
7.6. Думка відповідача щодо результатів перевірки (визнання порушення, невизнання порушення, часткове визнання порушення; повна згода із запропонованим стягненням, часткова згода з запропонованим стягненням, зобов'язання виправити порушення тощо).
8. Рішення Дисциплінарної комісії
8.1. Відповідача визнати винним у порушенні ("за", "проти", "утримались").
8.2. Винести на розгляд АПУ рекомендацію про накладення стягнення на відповідача у вигляді (зазначення виду стягнення, "за", "проти", "утримались").
8.3. Визнати відповідача таким, що не допустив порушень ("за"," проти", "утримались").
Підпис Голови Комісії
Підпис секретаря засідання, дата, місце засідання