ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ
04.06.2007 N 11/2-9/5529-ЕП

Начальникам регіональних
митниць, митниць

Про надання роз'яснень

У зв'язку із запитами митних органів з питань пов'язаних із створенням зон митного контролю на територіях підприємств, а також в інших місцях, визначених митними органами, повідомляємо.

Статтею 48 Митного кодексу України від 11.07.02 N 92-IV (далі - Кодекс) установлено, що з метою забезпечення здійснення митними органами митного контролю за товарами та транспортними засобами, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов'язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди та порушень митних правил, у пунктах пропуску на митному кордоні України, в межах прикордонної смуги на державному кордоні України, у морських і річкових портах, аеропортах, на залізничних станціях, на територіях підприємств, спеціальних митних зон, а також в інших місцях, визначених митними органами, створюються зони митного контролю.

Частиною першою статті 49 Кодексу ( 92-15 ) визначено, що Порядок створення зон митного контролю, режим їх функціонування відповідно до Кодексу визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 25.12.02 N 1947 затвердив Порядок створення зон митного контролю та їх функціонування (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку, зони митного контролю створюються митними органами у межах пунктів пропуску через державний кордон; у межах прикордонної смуги на державному кордоні; у морських і річкових портах, аеропортах, на залізничних станціях; на територіях підприємств; на територіях спеціальних митних зон; в інших, визначених ними місцях.

Згідно з частиною другою статті 12 Кодексу ( 92-15 ) митними органами є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи, регіональні митниці, митниці.

Відповідно до частини другої статті 14 та частини другої статті 15 Кодексу ( 92-15 ) регіональна митниця, митниця є юридичними особами і здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України та положень, які затверджується наказом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи.

Примірні положення про регіональну митницю, митницю (далі - Положення), затверджені наказом Державної митної служби України від 25.07.03 N 500 "Про затвердження примірних положень".

Згідно з частиною другою пункту 4 Порядку зони митного контролю створюються відповідним митним органом за погодженням (не залежно від режиму їх функціонування):

у морських і річкових портах, аеропортах, на залізничних станціях, територіях підприємств - з адміністрацією портів, аеропортів, залізничних станцій та підприємств;

у разі здійснення митного контролю у місцях, передбачених частиною другою статті 143 Кодексу ( 92-15 ), - з керівниками залізничних станцій та органу охорони державного кордону;

на територіях спеціальних митних зон - з відповідним органом управління спеціальної (вільної) економічної зони.

До відома. Порядок погодження документів визначено пунктом 4.5 Інструкції з діловодства в митній службі України, затвердженій наказом Державної митної служби України від 28.12.02 N 747 (зі змінами).

Регіональні митниці, митниці відповідно до пунктів 3.39 і 3.37 Положень для забезпечення здійснення митного контролю за товарами, предметами і транспортними засобами, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов'язаних з виявленням, попередженням і припиненням контрабанди та порушень митних правил, створюють зони митного контролю в пунктах пропуску на митному кордоні України, у морських і річкових портах, аеропортах, на залізничних станціях, на територіях підприємств, спеціальних митних зон, а також в інших місцях.

Режим функціонування зони митного контролю (постійний чи тимчасовий) визначено пунктом 6 Порядку, а саме:

постійні зони митного контролю функціонують у межах пунктів пропуску через державний кордон та в місцях розташування підрозділів митних органів;

тимчасові зони митного контролю функціонують поза місцем розташування підрозділів митних органів під час здійснення митних процедур.

Митний контроль за міжнародними перевезеннями товарів здійснюється митними органами у взаємодії з іншими відповідними контрольними службами за спільними технологічними схемами з визначенням часу та послідовності виконання кожною службою своїх безпосередніх обов'язків (частина перша статті 112 Кодексу ( 92-15 ).

Регіональні митниці, митниці відповідно до підпунктів 3.25 Положень на підставі типових технологічних схем, затверджених Кабінетом Міністрів України, в установленому Кодексом ( 92-15 ) порядку впроваджують технологічні схеми митного контролю й митного оформлення товарів, предметів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, у розташованих на території закріпленого за нею регіону пунктах пропуску через державний кордон України для автомобільного, залізничного, повітряного та водного сполучення з урахуванням місцевих особливостей їх функціонування.

З огляду на вищевикладене, прямої норми щодо необхідності затвердження митними органами створених зон митного контролю Кодекс ( 92-15 ) і Порядок не містять, в той же час наявна норма, що створені відповідним митним органом зони митного контролю (не залежно від режиму їх функціонування) мають бути погоджені з відповідними адміністраціями аеропортів, залізничних станцій та підприємств, що в свою чергу має бути зафіксовано у відповідних наказах або технологічних схемах.

При цьому, при створенні зон митного контролю з тимчасовим режимом функціонування слід ураховувати специфіку товарів, що переміщуються через митний кордон України та перебувають під митним контролем, зокрема, визначених пунктом 1.4 наказу Державної митної служби України від 21.11.05 N 1136, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.05 за N 1474/11754.

Перший заступник Голови Служби Р.А.Черкасський