ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 271 від 16.07.2001
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 серпня 2001 р. за N 661/5852
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 355 від 23.08.2012)
Про затвердження Положення про Кваліфікаційну комісію
Національного банку України з питань сертифікації
аудиторів, тимчасових адміністраторів та ліквідаторів
банківських установ та Положення про сертифікацію
аудиторів банківських установ
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою
Національного банку
N 387 від 09.09.2003 )
З метою створення відповідної нормативної бази згідно з вимогами Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) щодо проведення аудиторської перевірки банківських установ аудиторами, що мають сертифікат Національного банку України, і досягнення Україною відповідності її банківського нагляду вимогам Ключових (базових) принципів ефективного банківського нагляду, розроблених Базельським Комітетом з питань нагляду і регулювання діяльності банків, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про Кваліфікаційну комісію Національного банку України з питань сертифікації аудиторів, тимчасових адміністраторів та ліквідаторів банківських установ (далі - Комісія), що додається.
2. Затвердити Положення про сертифікацію аудиторів банківських установ.
3. Зобов'язати керівників підрозділів центрального апарату та установ Національного банку України неухильно дотримуватися вимог затверджених цією постановою нормативно-правових актів Національного банку України.
4. Доручити Генеральному департаменту банківського нагляду (П.В.Андрущенко) у 15-денний термін з дня набрання чинності цією постановою узгодити з Аудиторською палатою України механізм передавання Національному банку України документів та справ аудиторів, що сертифіковані Аудиторською палатою України і які мають право проводити аудиторську перевірку банківських установ, а також кандидатури двох членів Аудиторської палати України, які увійдуть до складу Комісії від Аудиторської палати України.
5. Комісії у 10-денний термін з дня набрання чинності цією постановою визначити та подати комерційним банкам для використання у своїй діяльності перелік іноземних аудиторських фірм, які визначені Національним банком України і чиї висновки не підлягають підтвердженню українськими аудиторськими фірмами.
6. Комісії у 10-денний термін з дня набрання чинності цією постановою прийняти рішення щодо визнання чинними сертифікатів аудиторів, які були отримані ними від Аудиторської палати України, на право здійснення аудиторської перевірки банківських установ.
7. Зобов'язати Фінансовий департамент (О.М.Кандибка) у 15-денний термін з дня набрання чинності цією постановою внести зміни до постанови Правління Національного банку України від 08.08.2000 N 311 "Про затвердження переліків і тарифів банківських операцій (послуг), що надаються установами та територіальними управліннями Національного банку України за операціями (послугами), пов'язаними з діяльністю клієнтів і банків - кореспондентів Національного банку України", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.09.2000 за N 606/4827, щодо встановлення розміру плати у зв'язку із здійсненням Національним банком України сертифікації аудиторів, тимчасових адміністраторів та ліквідаторів банківських установ.
8. Зобов'язати Адміністративний департамент (В.В.Врублевський) у місячний термін з дня набрання чинності цією постановою забезпечити в необхідній кількості виготовлення та надходження до Комісії бланків сертифікатів Національного банку України за встановленою формою.
9. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
10. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови В.Л.Кротюка, директора Генерального департаменту банківського нагляду П.В.Андрущенка.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
16.07.2001 N 271
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 серпня 2001 р. за N 661/5852
Положення
про Кваліфікаційну комісію Національного банку України
з питань сертифікації тимчасових адміністраторів
та ліквідаторів банківських установ
( У назві та в тексті Положення слова "аудиторів", "осіб,
які мають намір здійснювати або здійснюють аудиторську
перевірку банківських установ", "здійснення
(проведення) аудиторської перевірки банківських
установ", "Національними нормативами аудиту", "Кодексом
професійної етики аудиторів України", "аудиторських
фірм (аудиторів) та Аудиторської палати України" у всіх
відмінках виключено згідно з Постановою Національного
банку N 387 від 09.09.2003 )
1. Загальні положення
1.1. Кваліфікаційна комісія Національного банку України з питань сертифікації тимчасових адміністраторів та ліквідаторів банківських установ (далі - Комісія) є органом, спеціально створеним для:
установлення кваліфікаційних та професійних вимог до осіб, які мають намір здійснення або здійснюють повноваження тимчасової адміністрації та ліквідації банку (далі - тимчасові адміністратори та ліквідатори);
визначення кваліфікаційної придатності (сертифікації) тимчасових адміністраторів та ліквідаторів банку;
видачі сертифікатів Національного банку України на право здійснення повноважень тимчасової адміністрації та ліквідації банку (далі - сертифікати) тимчасовим адміністраторам та ліквідаторам, які склали кваліфікаційний іспит або яким продовжено термін чинності сертифіката;
застосування до тимчасових адміністраторів та ліквідаторів заходів, передбачених чинним законодавством України та нормативно-правовими актами Національного банку України, за неналежне виконання своїх професійних обов'язків.
1.2. У своїй діяльності Комісія керується положеннями чинного законодавства України, нормативно-правовими актами Національного банку України, а також цим Положенням.
1.3. Комісію очолює голова, який за посадою є директором Генерального департаменту банківського нагляду.
1.4. Чисельність Комісії становить 9 осіб. До складу Комісії входять три представники від Генерального департаменту банківського нагляду, по одному представникові від Департаменту внутрішнього аудиту, Департаменту бухгалтерського обліку, Департаменту валютного контролю та ліцензування, Юридичного департаменту, а також два представники від Аудиторської палати України (за згодою). Персональний склад Комісії затверджується наказом Голови Національного банку України.
2. Завдання Комісії
2.1. Розроблення та встановлення до тимчасових адміністраторів та ліквідаторів кваліфікаційних і професійних вимог.
2.2. Розроблення та затвердження переліку екзаменаційних питань для складання тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами кваліфікаційного іспиту.
2.3. Забезпечення отримання тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами високого рівня знань з питань банківської справи шляхом організації навчання, проведення семінарів, конференцій, нарад тощо.
2.4. Визначення кваліфікаційної придатності (сертифікації) тимчасових адміністраторів та ліквідаторів шляхом прийняття у них відповідного іспиту.
( Пункт 2.5 виключено на підставі Постанови Національного банку згідно з Постановою Національного банку N 387 від 09.09.2003 )
2.6. Надавати банкам та державним органам, що мають на це право відповідно до чинного законодавства України, на їх запит інформацію про тимчасових адміністраторів і ліквідаторів, які отримали сертифікати та яким продовжено термін їх чинності, а також про факти порушення тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами вимог чинного законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку України та відповідні заходи впливу, що застосовуються до них.
3. Повноваження Комісії
3.1. Установлювати для тимчасових адміністраторів та ліквідаторів перелік потрібних документів, які подаються Комісії для складання ними кваліфікаційного іспиту та продовження терміну чинності сертифікатів.
3.2. Визначати та затверджувати форму і порядок складання тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами кваліфікаційного іспиту на право отримання сертифікатів, а також порядок продовження терміну їх чинності.
3.3. Визначати та публікувати в офіційному виданні Національного банку України - журналі "Вісник Національного банку України" перелік навчальних закладів України, що здійснюють навчання (підвищення кваліфікації) тимчасових адміністраторів і ліквідаторів.
3.4. Приймати в установленому порядку в тимчасових адміністраторів та ліквідаторів кваліфікаційні іспити для отримання сертифікатів і затверджувати їх результати. Видавати тимчасовим адміністраторам та ліквідаторам сертифікати або їх дублікати. ( Пункт 3.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку згідно з Постановою Національного банку N 387 від 09.09.2003 )
3.5. Відповідно до результатів розгляду документів, які подаються Комісії тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами для проходження кваліфікаційного іспиту щодо отримання сертифікатів або для продовження терміну їх чинності, відмовляти в установленому порядку із зазначенням мотивів відмови в наданні дозволу на складання тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами відповідного іспиту або продовження терміну чинності сертифікатів.
3.6. За результатами виконання повноважень тимчасової адміністрації та ліквідації банків заслуховувати звіти та пояснення тимчасових адміністраторів і ліквідаторів, які мають відповідні сертифікати, у разі порушення ними вимог чинного законодавства України, нормативно-правових актів Національного банку України.
3.7. Приймати у встановленому порядку рішення про застосування до тимчасових адміністраторів і ліквідаторів заходів впливу, що визначені відповідними нормативно-правовими актами Національного банку України, у разі порушення ними вимог чинного законодавства України, нормативно-правових актів Національного банку України.
( Пункт 3.8 виключено на підставі Постанови Національного банку згідно з Постановою Національного банку N 387 від 09.09.2003 )
( Пункт 3.9 виключено на підставі Постанови Національного банку згідно з Постановою Національного банку N 387 від 09.09.2003 )
3.8. У разі потреби має право отримувати від банків потрібну інформацію на паперових та електронних носіях з питань, які належать до компетенції Комісії.
( Пункт 3.11 виключено на підставі Постанови Національного банку згідно з Постановою Національного банку N 387 від 09.09.2003 )
3.9. Подавати пропозиції Комісії Національного банку України з питань нагляду і регулювання діяльності банків щодо кандидатур на призначення у визначеному чинним законодавством України порядку тимчасового адміністратора чи ліквідатора банків.
3.10. У межах чинного законодавства України надавати банкам, банківським установам і на запит державних контрольних і правоохоронних органів інформацію про наявність у фізичних осіб відповідних сертифікатів.
4. Регламент роботи Комісії
4.1. Організаційною формою діяльності Комісії є засідання, до порядку денного яких включаються проведення кваліфікаційних іспитів та будь-які інші питання, розгляд яких належить до компетенції Комісії. Засідання проводяться згідно із затвердженим планом один раз на місяць. За рішенням голови Комісії дозволяється проводити позачергові засідання.
4.2. Про чергове (позачергове) проведення засідання члени Комісії та запрошені особи мають бути проінформовані не пізніше ніж за три дні до його початку.
4.3. Засідання проводить голова Комісії, а в разі його відсутності - заступник голови Комісії.
4.4. Рішення Комісії приймаються на засіданнях простою більшістю голосів за наявності двох третин її членів. У разі рівності голосів перевага надається рішенню, за яке проголосував голова Комісії.
4.5. На засіданнях Комісії ведеться протокол, який оформляється відповідальним секретарем Комісії.
4.6. Рішення Комісії оформляється на відповідному бланку та підписується головою Комісії або його заступником.
4.7. За розпорядженням голови Комісії або його заступника Комісія може приймати рішення в робочому порядку шляхом підписання (візування) проекту рішення більшістю членів Комісії. Рішення Комісії вважається прийнятим у робочому порядку, якщо його погодили (завізували) не менше ніж дві третини членів Комісії за умови обов'язкової наявності підписів членів Комісії, які порушили питання.
4.8. Членам Комісії у разі неможливості безпосередньої участі в роботі Комісії дозволяється делегувати свій голос своєму заступникові відповідно до займаної посади.
4.9. Рішення Комісії, що прийняті в межах її компетенції, набирають чинності з часу їх прийняття і є обов'язковими для виконання банківськими установами, зареєстрованими на території України, та тимчасовими адміністраторами та ліквідаторами, які мають відповідний сертифікат.
5. Функції відповідального секретаря Комісії
5.1. Відповідальний секретар Комісії призначається наказом Голови Національного банку України.
5.2. Здійснює заходи щодо підготовки проведення засідань Комісії, у тому числі формування їх порядку денного і протокольного оформлення підсумків після проведення засідань.
5.3. Не пізніше ніж за чотири дні до початку засідання Комісії отримує від членів Комісії пропозиції щодо внесення до порядку денного питань для розгляду та проекти рішень з порушених ними питань.
5.4. Запрошує осіб, які мають намір здійснювати аудит банків, повноваження тимчасових адміністраторів та ліквідаторів банку на Комісію для складання ними кваліфікаційного іспиту.
5.5 Запрошує тимчасових адміністраторів і ліквідаторів на Комісію для отримання від них звітів, пояснень та іншої інформації, а також виконання повноважень тимчасового адміністратора та ліквідатора.
5.6. Не пізніше ніж за три дні до початку засідання інформує членів Комісії, тимчасових адміністраторів та ліквідаторів про місце і час його проведення.
5.7. Погоджує з головою Комісії або в разі його відсутності із заступником голови Комісії порядок денний засідання та подає його членам Комісії за день до початку проведення засідання.
5.8. Здійснює попередній розгляд матеріалів і документів, які надходять до Комісії, щодо сертифікації тимчасових адміністраторів та ліквідаторів, а також з інших питань, що належать до її компетенції, і вносить їх на розгляд Комісії.
5.9. Веде та оформляє протокол засідання Комісії, доводить рішення Комісії з питань сертифікації тимчасових адміністраторів і ліквідаторів, а також з інших питань, які належать до її компетенції, до банківських установ.
5.10. У разі прийняття Комісією рішення в робочому порядку готує його проект і здійснює роботу щодо його підписання (візування) членами Комісії.
5.11. Проводить видачу сертифікатів тимчасовим адміністраторам і ліквідаторам.
5.12. Готує інформацію з питань, що належать до компетенції Комісії, для Аудиторської палати України, банків та державних контрольних і правоохоронних органів.
5.13. Відповідальний секретар Комісії у межах повноважень, що надані йому цим Положенням, підпорядковується голові Комісії, а в разі його відсутності заступнику голови Комісії.
Начальник Управління методології К.Є.Раєвський