КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 21 лютого 1995 р. N 134
Київ
Про затвердження Положення про порядок
здійснення державного гірничого нагляду
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 234 від 01.03.2006
N 1570 від 08.11.2006
N 868 від 19.09.2012 )
Відповідно до статті 63 Кодексу України "Про надра" ( 132/94-ВР ) Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Положення про порядок здійснення державного гірничого нагляду.
Прем'єр-міністр України В. МАСОЛ
Міністр
Кабінету Міністрів України В. ПУСТОВОЙТЕНКО
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 лютого 1995 р. N 134
Положення
про порядок здійснення державного
гірничого нагляду
1. Державний гірничий нагляд - це нагляд за додержанням підприємствами, установами, організаціями та громадянами (далі - користувачі) актів законодавства, правил і норм щодо ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, а також використанням і переробкою мінеральної сировини.
2. Державний гірничий нагляд покладається на Держпромгірнагляд та його органи на місцях. ( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 234 від 01.03.2006 )
3. Державний гірничий нагляд здійснюється шляхом:
проведення комплексних обстежень;
вибіркових перевірок;
погодження нормативної документації.
4. Під час проведення комплексних обстежень перевіряється:
повнота вивчення родовищ корисних копалин, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, гідрогеологічних та інших умов їх розробки, будівництва та експлуатації підземних споруд, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва;
своєчасність та правильність введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин;
виконання вимог щодо охорони надр під час ведення робіт, пов'язаних з їх вивченням, встановлення кондицій на мінеральну сировину та експлуатації родовищ корисних копалин;
правильність розробки родовищ корисних копалин;
повнота видобування запасів корисних копалин і наявних у них компонентів;
додержання встановленого порядку обліку запасів корисних копалин, обгрунтованість і своєчасність їх списання;
додержання правил та технологій переробки мінеральної сировини;
правильність і своєчасність проведення заходів, що гарантують безпеку людей, майна і навколишнього природного середовища, гірничих виробок і свердловин від шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами;
додержання правил проведення геологічних і маркшейдерських робіт під час розробки корисних копалин.
5. Комплексні обстеження проводяться не менше ніж один раз на:
три роки - стосовно розробки цінних корисних копалин;
п'ять років - стосовно розробки родовищ будівельних матеріалів, переробки мінеральної сировини та експлуатації підземних споруд.
6. Вибіркові перевірки щодо наявності і виконання проектів ведення робіт з геологічного вивчення надр, розробки родовищ корисних копалин і будівництва підземних споруд, заходів запобігання і усунення шкідливого впливу гірничих робіт на будинки та споруди, а також обліку, стану і руху запасів корисних копалин, перероблюваної сировини та їх втрат, здійснюються у разі потреби.
7. Органи державного гірничого нагляду погоджують відповідно до своєї компетенції:
спеціальні дозволи на види діяльності, пов'язані з наданням надр у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу; ( Абзац другий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1570 від 08.11.2006 )
завдання на проектування та проектні рішення на дослідно-промислові роботи, будівництво гірничодобувних об'єктів або підземних споруд, об'єктів зберігання, складування, поховання шкідливих речовин, відходів виробництва, скидання стічних вод щодо додержання вимог раціонального використання і охорони надр, а також об'єктів, на яких здійснюється переробка мінеральної сировини, щодо повного і комплексного вилучення наявних компонентів та використання її відходів;
правила, інструкції та інші нормативні документи з питань використання і охорони надр, вилучення корисних компонентів у процесі переробки мінеральних ресурсів, маркшейдерсько-геодезичних робіт та вивчення родовищ корисних копалин.
Розгляд та прийняття відповідних рішень стосовно документації та інших матеріалів з питань гірничого нагляду не повинен перевищувати місячного терміну.
8. Для прийняття відповідних експертних рішень з окремих питань щодо вивчення та розробки родовищ корисних копалин, використання мінеральної сировини, впровадження заходів з безпечної експлуатації будівель та споруд органи державного гірничого нагляду можуть вимагати від користувачів створення за їх рахунок експертних груп із залученням відповідних фахівців.
9. У разі порушення вимог щодо гірничого вивчення надр, їх охорони, а також інших вимог, установлених законодавством, органи державного гірничого нагляду мають право:
давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення порушень норм і правил ведення робіт під час геологічного вивчення надр, їх використання та охорони;
припиняти роботи, пов'язані з користуванням надрами, зупиняти експлуатацію підприємств, об'єктів, окремих виробництв і дільниць, робочих місць та обладнання у порядку, встановленому чинним законодавством України;
притягати до адміністративної відповідальності винних працівників;
вимагати від користувачів надр обгрунтування щодо списання корисних копалин;
давати рекомендації щодо впровадження нових прогресивних технологій переробки мінеральної сировини;
надсилати (надавати) користувачам подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді для вжиття заходів і передавати прокурору або органу досудового розслідування матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення. ( Абзац сьомий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 868 від 19.09.2012 )
10. Рішення органів державного гірничого нагляду можуть бути оскаржені в порядку, встановленому чинним законодавством.