КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Про податкову соціальну пільгу
ПИТАННЯ 1: Батько виховує п'ятьох дітей та користується податковою соціальною пільгою в розмірі 150%. Нещодавно дізнався, що цей розмір було збільшено до 200%. Чи повинно підприємство автоматично піднімати розмір пільги? Якщо ні, то що потрібно зробити, щоб отримувати максимальний розмір пільги?
ВІДПОВІДЬ: Максимальну податкову соціальну пільгу (далі - ПСП) застосовують до доходів батьків, які мають і виховують трьох та більше дітей віком до 18 років, у розрахунку на кожну таку дитину.
До початку 2010 р. батьки, які мають і виховують трьох та більше дітей віком до 18 років, мали пільгу в розмірі 150%. З метою посилення соціального захисту багатодітних сімей, поліпшення їхньої державної підтримки, створення більш сприятливих умов для виховання дітей у таких сім'ях було внесено зміни до Закону, якими збільшено розмір ПСП для таких категорій платників зі 150 до 200%.
На застосування максимальної ПСП мають право обоє батьків, якщо дохід кожного з них не перевищує встановленого рівня заробітної плати.
Ураховуючи зазначені зміни в порядку та розмірі надання ПСП названій категорії громадян, таким громадянам потрібно поновити свої заяви працедавцю щодо реалізації ними права на ПСП відповідно до пп.6.1.3 "е" п.6.1 ст.6 Закону.
Форми заяв, затверджені наказом ДПА України №461, про застосування ПСП та відмову від неї залишились незмінними.
ПИТАННЯ 2: На підприємстві працює студент-вечірник. Чи має він право на податкову соціальну пільгу?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з пп.6.1.2 п.6.1 ст.6 Закону учні, студенти, аспіранти, ординатори та ад'юнкти мають право на підвищену податкову соціальну пільгу (далі - ПСП) у розмірі 150% загальної пільги. Закон не обмежує права працюючого студента на пільгу залежно від того, за якою формою він навчається (очна, заочна, вечірня). Водночас ПСП не можна застосовувати до заробггної плати (інших доходів) працюючих студентів, якщо вони впродовж звітного податкового місяця одержували стипендію з бюджету. Як правило, студенти-вечірники державних стипендій не одержують.
Таким чином, студент користується підвищеною ПСП за умови додержання граничного розміру зарплати, який дає право на її застосування.
Для застосування ПСП студент повинен подати роботодавцю відповідну заяву разом з довідкою з інституту, що він не одержує стипендії з бюджету.
ПИТАННЯ 3: Самотня мати має 17-річну дитину та користується підвищеною податковою соціальною пільгою. У листопаді 2010 р. дитині виповнилося 18 років. З якого періоду припиняється застосування пільги?
ВІДПОВІДЬ: Платник податку, який є самотньою матір'ю, згідно з пп.6.1.2 "а" п.6.1 ст.6 Закону має право на ПСП у розмірі 150% суми пільги, визначеної за правилами пп.6.1.1 цього пункту (в 2010 р. - 651,75 грн на місяць (434,50 грн х 150%), у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років за додержання встановленого рівня нарахованої заробітної плати.
Самотньою матір'ю вважається особа, яка на момент застосування працедавцем пільги, визначеної пп.6.1.2 "а" п.6.1 ст.6 Закону, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебуває в шлюбі, зареєстрованому згідно із законом.
При цьому згідно з абзацом першим пп.6.4.2 п.6.4 ст.6 Закону ПСП, передбачена пп.6.1.2 "а" п.6.1 ст.6 Закону, надається до кінця року, в якому дитина досягає 18 років.
“Праця i зарплата” № 47 (723), 15 грудня 2010 р.
Передплатний iндекс: 30214