Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ

НАКАЗ
19.06.2003 N 201

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 липня 2003 р. за N 640/7961

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства внутрішніх справ України
N 161 від 16.02.20
15)

Про затвердження Порядку атестації аварійно-рятувальних
служб та рятувальників

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
України з питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту населення від
наслідків Чорнобильської катастрофи
N 110 від 11.03.20
04
N 436 від 11.07.20
06
N 444 від 25.06.20
07
N 171 від 10.03.20
09 )

Відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ) та Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року N 1539, із змінами та доповненнями, з метою визначення порядку атестації аварійно-рятувальних служб та рятувальників, ведення реєстру аварійно-рятувальних служб і тимчасового зупинення діяльності неатестованих аварійно-рятувальних служб та рятувальників наказую: ( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 444 від 25.06.2007 )

1. Затвердити Порядок атестації аварійно-рятувальних служб та рятувальників (далі - Порядок), що додається. ( Пункт 1 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

2. Головному штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної (аварійно-рятувальної) служби (Радашев В.I.) та юридичному управлінню (Новіков А.С.) в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Державному підприємству "Чорнобильінтерінформ" (Покутний П.Г.) опублікувати Порядок у журналі "Надзвичайна ситуація" та видати окремою брошурою тиражем 200 примірників.

4. Департаменту стратегічного планування та моніторингу (Бойко А.П.) після реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України забезпечити його розсилання зацікавленим центральним і місцевим органам виконавчої влади та аварійно-рятувальним службам.

( Пункт 5 виключено на підставі Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

5. Департаменту сил у тримісячний термін розробити Положення про центральну міжвідомчу атестаційну комісію.

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Чучковського В.М.

Міністр Г.В.Рева

Затверджено
Наказ Міністерства України
з питань надзвичайних
ситуацій та у справах
захисту населення від
наслідків Чорнобильської
катастрофи
19.06.2003 N 201

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 липня 2003 р. за N 640/7961

Порядок
атестації аварійно-рятувальних служб та
рятувальників

( Назва Порядку в редакції Наказу Міністерства України
з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення
від наслідків Чорнобильської катастрофи
N 110 від 11.03.2004 )

1. Загальні положення

1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" та Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року N 1539, із змінами та доповненнями. ( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 444 від 25.06.2007 )

1.2. Атестації підлягають державні, комунальні, аварійно-рятувальні служби громадських організацій та аварійно-рятувальні служби підприємств, установ та організацій (далі - об'єктові аварійно-рятувальні служби), рятувальники, які працюють на контрактній основі, а також громадяни України, які вирішили стати рятувальниками і пройшли професійний відбір та підготовку.

1.3. Атестація аварійно-рятувальних служб та формувань (далі - служба) проводиться з метою визначення можливості виконання службою заявлених видів аварійно-рятувальних робіт.

Особливістю проведення атестації спеціалізованих аварійно-рятувальних служб, укомплектованих кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, є попередня сертифікація водолазних підрозділів. Метою сертифікації є визначення переліку видів водолазних робіт, які відповідно до кваліфікації осіб, допущених до виконання цих робіт, та наявного оснащення здатний виконувати водолазний підрозділ. ( Пункт 1.3 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 ) ( Пункт 1.3 в редакції Наказу МНС N 436 від 11.07.2006 )

1.4. Атестація рятувальників проводиться з метою визначення: рівня професійної, фізичної підготовки, обсягу знань, умінь і практичних навичок рятувальників, у тому числі надання першої медичної допомоги, знання ними аварійно-рятувальної справи і тактики ліквідації аварій та надзвичайних ситуацій, а також придатності особового складу за станом здоров'я до виконання аварійно-рятувальних робіт.

1.5. Атестованим службам видається свідоцтво про атестацію в якому зазначаються певні коди надзвичайних ситуацій (додаток 1), а рятувальникам - книжка рятувальника (додаток 2).

Спеціалізованим аварійно-рятувальним службам, укомплектованим кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, видається свідоцтво про атестацію з урахуванням висновку про результати сертифікації водолазних підрозділів. ( Пункт 1.5 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

2. Атестаційні комісії

2.1. Для проведення атестації створюються атестаційні комісії:

центральна міжвідомча атестаційна комісія (далі - ЦМАК);

територіальні міжвідомчі атестаційні комісії (далі - ТМАК);

відомчі (галузеві) атестаційні комісії (далі - ВАК). ( Пункт 2.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

2.2. ЦМАК створюється при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

2.3 .Склад ЦМАК Положення про неї затверджує Міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за погодженням з іншими зацікавленими центральними органами виконавчої влади.

2.4. ЦМАК організовує атестацію всіх аварійно-рятувальних служб та рятувальників і проводить атестацію державних аварійно-рятувальних служб, спеціалізованих аварійно-рятувальних служб, укомплектованих кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, та рятувальників на присвоєння звання "рятувальник вищої категорії", здійснює методичне керівництво роботою територіальних і відомчих (галузевих) атестаційних комісій.

ЦМАК надає повноваження територіальним та відомчим (галузевим) атестаційним комісіям щодо можливості атестації відповідних аварійно-рятувальних служб та рятувальників. ( Пункт 2.4 в редакції Наказу МНС N 110 від 11.03.2004; із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

2.5. Члени ЦМАК, за дорученням її голови, мають право безперешкодного доступу до адміністративних та учбових приміщень аварійно-рятувальних служб з метою визначення стану готовності вказаних служб.

2.6. ТМАК утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь відповідним рішенням Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Головою комісії, як правило, призначається начальник Головного управління (управління) МНС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі або його перший заступник. ( Пункт 2.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

2.7. ТМАК проводять чергову і позачергову атестацію рятувальників комунальних, аварійно-рятувальних служб громадських організацій, а також аварійно-рятувальних служб та рятувальників, визначених ЦМАК. ( Пункт 2.7 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

2.8. ВАК утворюються в центральних органах виконавчої влади, аварійно-рятувальних службах (формуваннях), навчальних центрах аварійно-рятувальних служб, на підприємствах, в установах та організаціях для первинної атестації осіб, які виявили бажання стати рятувальниками і пройшли відповідну підготовку.

ВАК, згідно з положеннями про них, можуть проводити атестацію рятувальників на присвоєння кваліфікаційного звання "рятувальник 3-го класу", "рятувальник 2-го класу", "рятувальник 1-го класу" на основі кваліфікаційних вимог.

Крім того, ВАК можуть проводити атестацію аварійно-рятувальних служб та рятувальників, визначених ЦМАК.

Персональний склад ВАК затверджується відповідними наказами засновників служб, керівників навчальних центрів, підприємств, установ та організацій. ( Пункт 2.8 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

2.9. ВАК та ТМАК здійснюють свою діяльність відповідно до положень про них, що погоджуються з ЦМАК і затверджуються органами, які їх утворили. ( Пункт 2.9 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

2.10. Атестаційні комісії проводять свою роботу за річними планами та графіками, затвердженими органом, що їх утворив, які доводяться до відома аварійно-рятувальних служб та рятувальників.

2.11. Результати атестації визначаються відкритим голосуванням членів атестаційних комісій. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини присутніх членів комісії.

2.12. Засідання комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин списочного складу комісії.

2.13. Результати засідання комісії викладаються у відповідних протоколах. Форма протоколу атестації служб наведена в додатку 3, атестації рятувальників - у додатку 4. Протоколи та документи атестованих служб підлягають зберіганню в установленому порядку.

2.14. Роботу ЦМАК забезпечує відповідний підрозділ, який визначається наказом МНС України.

Проведення заходів сертифікації та підготовку висновків для розгляду ЦМАК здійснює Державна спеціалізована аварійно-рятувальна служба на водних об'єктах України МНС (далі - ДСАРСВО). ( Пункт 2.14 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 ) ( Пункт 2.14 в редакції Наказу МНС N 110 від 11.03.2004 )

3. Атестація аварійно-рятувальних служб

3.1. Служби атестуються за умов, що не менше 90 відсотків рятувальників, які безпосередньо беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, атестовані на право ведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.

Спеціалізовані аварійно-рятувальні служби, укомплектовані кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, підлягають сертифікації за умов, що вони мають не менше одного фахівця, допущеного до медичного забезпечення водолазних спусків, та трьох водолазів, зокрема одного з кваліфікацією 1 або 2 класу I-II групи спеціалізації та двох з кваліфікацією 3 класу III групи спеціалізації. ( Пункт 3.1 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 ) ( Пункт 3.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 436 від 11.07.2006 )

3.2. Види та терміни атестації аварійно-рятувальних служб: ( Абзац перший пункту 3.2 в редакції Наказу МНС N 436 від 11.07.2006 )

Первинна атестація проводиться при створенні служб після їх державної реєстрації.

Періодична (чергова) атестація служб проводиться не рідше ніж один раз на п'ять років.

Позачергова атестація служб проводиться при їх реорганізації, перепрофілюванні (зміні переліку НС, наслідки яких ліквідовуються службою), у разі незадовільної оцінки при перевірці готовності служби до дій за призначенням та непроходженням періодичної атестації, а також у разі групового нещасного випадку з рятувальниками.

Сертифікація водолазних підрозділів проводиться за видами та у терміни, встановлені для атестації аварійно-рятувальних служб. При зміні кваліфікаційного рівня водолазного складу з ініціативи засновника може проводитись позачергова сертифікація водолазного підрозділу, за результатами якої ЦМАК вносить зміни до свідоцтва про атестацію спеціалізованої аварійно-рятувальної служби, укомплектованої кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт. ( Пункт 3.2 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

3.3. Для проходження атестації служби подають до відповідної атестаційної комісії:

заяву, що вміщує дані про заявника (назву, повні реквізити, перелік аварійно-рятувальних (водолазних) робіт, які виконує служба), згідно з додатком 5; ( Абзац другий пункту 3.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

свідоцтво про попередню атестацію;

копію свідоцтва про державну реєстрацію;

коротку пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності відповідної спеціалізації служби на виконання конкретних аварійно-рятувальних (водолазних) робіт; ( Абзац п'ятий пункту 3.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

рішення постійно діючих ТМАК або ВАК щодо атестації рятувальників (список атестованих рятувальників, завірений головою атестаційної комісії);

документи, які засвідчують наявність необхідних службових приміщень, навчально-тренувальної бази, засобів зв'язку та оповіщення, автотранспорту, іншого обладнання, майна, приладів і устаткування, необхідних для проведення аварійно-рятувальних та інших робіт за призначенням;

структуру, штатний розпис аварійно-рятувальної служби, список особового складу;

довідку про наявність документів, що регламентують організацію проведення аварійно-рятувальних та інших робіт за призначенням;

нормативи готовності аварійно-рятувальної служби до дій за призначенням;

табель оснащення служби технікою, спорядженням, забезпеченість службовими приміщеннями, майном та тренувальними комплексами; ( Пункт 3.3 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 436 від 11.07.2006 )

документи навчально-методичної бази для спеціальної підготовки особового складу; ( Пункт 3.3 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 436 від 11.07.2006 )

нормативно-правові та керівні документи, які регламентують діяльність аварійно-рятувального формування; ( Пункт 3.3 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 436 від 11.07.2006 )

копії документів і наказів, визначених вимогами пунктів 2.1.4 і 2.2.1 "Единых правил безопасности труда на водолазных работах. Часть 1. Правила водолазной службы (РД 31.84.01-90)", затверджених 24.04.91 Міністерством морського флоту СРСР. ( Пункт 3.3 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

3.4. При позитивних результатах атестації атестаційна комісія видає аварійно-рятувальній службі свідоцтво про атестацію.

Спеціалізованій аварійно-рятувальній службі, укомплектованій кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, видається свідоцтво про атестацію з урахуванням висновку про результати сертифікації водолазного підрозділу. ( Пункт 3.4 доповнено абзацом згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 ) ( Пункт 3.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

3.5. ДСАРСВО у 5-денний термін до початку засідання надає ЦМАК висновки про результати сертифікації водолазного підрозділу. ( Пункт 3.5 доповнено абзацом першим згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

Результати атестації заносяться до спеціального реєстру атестованих аварійно-рятувальних служб (додаток 6). Ведення спеціального реєстру покладається на відповідний підрозділ, який забезпечує роботу ЦМАК.

Ведення обліку результатів сертифікації водолазних підрозділів та ведення їх реєстру покладається на ДСАРСВО. ( Пункт 3.5 доповнено абзацом третім згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 ) ( Пункт із змінами, внесеними згідно з Наказами МНС 110 від 11.03.2004, N 171 від 10.03.2009 )

3.6. У разі якщо атестацію проводить ТМАК або ВАК, відомості про результати атестації передаються до ЦМАК у 10-денний термін.

3.7. При негативному результаті атестації постійно діюча комісія вказує у протоколі засідання причини непроходження атестації, викладає рекомендації та встановлює дату позачергової атестації, про що повідомляється засновник служби.

У разі відсутності позитивного висновку про сертифікацію водолазного підрозділу у спеціалізованій аварійно-рятувальній службі, укомплектованій кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, ЦМАК приймає рішення щодо її атестування із зазначенням у свідоцтві про її атестацію висновку про невідповідність кваліфікації особового складу водолазного підрозділу та його оснащення заявленому переліку водолазних робіт. ( Пункт 3.7 доповнено абзацом другим згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

У цьому разі спеціалізована аварійно-рятувальна служба, укомплектована кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт, проходить позачергову атестацію після позитивного висновку про сертифікацію водолазного підрозділу. ( Пункт 3.7 доповнено абзацом третім згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

3.8 У разі непроходження службою позачергової атестації у визначений комісією термін рішення комісії у 10-денний термін направляється засновнику служби та органу державної реєстрації про призупинення її діяльності і вилучається свідоцтво про атестацію. Засновник на основі результатів позачергової атестації видає наказ (розпорядження) про ліквідацію (реорганізацію) служби та утворює ліквідаційну комісію.

Ліквідаційна комісія після здійснення заходів щодо ліквідації служби подає до органу державної реєстрації відповідні документи, передбачені Порядком державної реєстрації аварійно-рятувальних служб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2001 р. N 213, для скасування державної реєстрації цієї служби.

3.9. Усі аварійно-рятувальні служби в 10-денний термін після проходження атестації і одержання свідоцтва подають до органу державної реєстрації аварійно-рятувальних служб оригінал свідоцтва про атестацію для здійснення відповідних записів у Державному реєстрі аварійно-рятувальних служб.

3.10. Про результати атестації служб ЦМАК у місячний термін повідомляє Департамент сил цивільного захисту МНС України. ( Пункт 3.10 в редакції Наказу МНС N 436 від 11.07.2006 )

3.11. Контроль за своєчасністю проходження службами атестації покладається на ЦМАК та Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки МНС.

4. Атестація рятувальників

4.1. Види та терміни атестації рятувальників: ( Абзац перший пункту 4.1 в редакції Наказу МНС N 436 від 11.07.2006 )

первинна - після закінчення відповідної підготовки особами, які виявили бажання стати рятувальниками;

періодична (чергова) - не рідше одного разу на три роки для підтвердження професійного рівня, а також при присвоєнні рятувальнику відповідного класного звання;

позачергова - при зміні профілю робіт, при підвищенні відповідної кваліфікації, після усунення недоліків, виявлених попередньою атестацією, та додаткової підготовки рятувальника згідно з рекомендаціями комісії.

4.2. Для атестації рятувальників установлюються кваліфікаційні вимоги, які затверджуються в установленому порядку.

4.3. Вимоги до порядку перевірки знань, правил, норм та інструкцій з ведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також до відповідних вольових та психофізіологічних якостей, фізичної працездатності та витривалості, професійних знань і навичок рятувальників (у тому числі і командно-начальницького складу) визначаються навчальними програмами підготовки рятувальників, статутами і положеннями служби.

4.4. Згідно з кваліфікаційними вимогами рятувальникам можуть присвоюватись такі кваліфікаційні звання:

"рятувальник" присвоюється особі, яка пройшла навчання за програмою попередньої підготовки рятувальника та атестацію на здатність до проведення аварійно-рятувальних робіт;

"рятувальник 3-го класу" присвоюється рятувальнику, який має стаж роботи рятувальником не менше двох років і який здав іспит при проходженні атестації;

"рятувальник 2-го класу" присвоюється рятувальнику, який має стаж роботи рятувальником 3-го класу не менше двох років і який здав іспит при проходженні атестації;

"рятувальник 1-го класу" присвоюється рятувальнику, який має стаж роботи рятувальником 2-го класу не менше двох років і здав іспит при проходженні атестації;

"рятувальник вищої категорії" присвоюється рятувальнику, який має стаж роботи рятувальником 1-го класу не менше двох років і здав іспит при проходженні атестації.

4.5. У разі дострокового набуття рятувальником відповідних навичок, підвищення рівня підготовки, участі в ліквідації складних аварій та надзвичайних ситуацій терміни присвоєння звання вищого ступеня можуть бути скорочені.

4.6. При присвоєнні звання рекомендується дотримуватися послідовності: "рятувальник", "рятувальник 3-го класу", "рятувальник 2-го класу" тощо.

4.7. З метою створення належних умов для кваліфікованої перевірки фізичних якостей, професійних знань і навичок осіб, які підлягають атестації, вона проводиться на спеціально обладнаних навчально-тренувальних базах (полігонах). З цією метою допускається використовувати бази, які є в наявності служб.

4.8. Первинна атестація проводиться відповідно до вимог Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.01 N 1334, та Положення про професійне навчання кадрів на виробництві, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства освіти і науки України від 26.03.01 N 127/151, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.04.01 за N 315/5506. ( Пункт 4.8 в редакції Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи N 110 від 11.03.2004 )

4.9. Для періодичної та позапланової атестації відповідальна особа служби на клопотання рятувальника подає до відповідної комісії:

книжку рятувальника з відміткою посадових осіб щодо участі його в аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах у міжатестаційний період;

клопотання-рекомендацію командира (начальника) аварійно-рятувального формування, у якому працює рятувальник;

документи що засвідчують проходження навчання та підвищення кваліфікації;

медичну довідку про стан здоров'я та придатність рятувальника виконувати аварійно-рятувальні роботи.

У клопотанні-рекомендації зазначаються: посадові обов'язки, якість їх виконання, навчання у навчальних закладах, участь у проведенні профілактичних, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах і пропозиції щодо звання, яке присвоюється рятувальнику.

4.10. Рятувальник, який підлягає атестації, повинен бути офіційно повідомлений про термін та місце проведення атестації не менше ніж за 10 днів до проведення атестації.

4.11. При негативному результаті атестації комісія зазначає у протоколі причини відмови в атестації, установлює дату позачергової атестації та вилучає книжку рятувальника. Рятувальник не допускається до проведення аварійно-рятувальних робіт.

4.12. Рятувальник, визнаний за результатами позачергової атестації таким, що не відповідає займаній посаді, звільняється з роботи на підставі, передбаченій пунктом 2 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України ( 322-08 ) у порядку, визначеному цим Кодексом.

4.13. У разі втрати книжки рятувальника відновлення її проводиться за матеріалами минулої атестації відповідною атестаційною комісією.

4.14. Особи, які не виявили бажання і не подали документів на підвищення класності, при черговій атестації підтверджують звання, отримане при попередній атестації.

4.15. Комісії ведуть облік атестованих рятувальників, виданих їм книжок рятувальника в спеціальному журналі згідно з додатком 7.

4.16. Рішення ЦМАК може бути оскаржене шляхом подання обґрунтованого протесту до Колегії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

5. Тимчасове зупинення діяльності неатестованих
аварійно-рятувальних служб.

5.1. АРС вважаються неатестованими у разі:

відсутності Свідоцтва про атестацію аварійно-рятувальної служби (далі - Свідоцтво);

якщо на дату проведення перевірки закінчився встановлений термін дії Свідоцтва;

отримання негативного результату під час проходження позачергової атестації.

5.2. Тимчасове зупинення діяльності неатестованих АРС здійснюється керівником (засновником) АРС самостійно або відповідно до протоколу засідання центральної міжвідомчої атестаційної комісії (далі - ЦМАК), про що повідомляються керівник (засновник) АРС та Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки.

5.3. Протокол засідання ЦМАК про тимчасове зупинення діяльності неатестованої АРС у 10-денний термін направляється керівнику (засновнику) АРС та Державній інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки і вилучається Свідоцтво, після чого засновник протягом 5 календарних днів видає наказ про тимчасове зупинення діяльності неатестованої АРС.

Копія наказу про тимчасове зупинення діяльності неатестованої АРС у 15-денний після отримання протоколу засідання ЦМАК термін подається до ЦМАК.

5.4. На підставі протоколу засідання ЦМАК Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки здійснює державний нагляд за його виконанням.

5.5. У разі неврахування пропозицій щодо тимчасового зупинення діяльності неатестованої АРС посадові особи Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки через 20 днів після відправлення протоколу засідання ЦМАК про тимчасове зупинення діяльності неатестованої АРС застосовують запобіжні заходи відповідно до наказу МНС від 27.03.2006 N 170 "Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування запобіжних заходів посадовими особами Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.05.2006 за N 606/12480.

5.6. Копія протоколу засідання ЦМАК та відповідні матеріали направляються керівнику (засновнику) АРС рекомендованим листом. ( Порядок доповнено розділом 5 згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 1
до пункту 1.5
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

 Зразок

                     (Державний Герб України)

    _________________________________________________________
(назва атестаційної комісії)

 Серія РС                                                   000001
СВІДОЦТВО
про атестацію аварійно-рятувальної служби

 Видано __________________________________________________________
(повна та скорочена назва служби)

Адреса служби ___________________________________________________
_________________________________________________________________


Рішенням атестаційної комісії, створеної наказом ____________ від
_____________ 200__ року, дозволяється організовувати і проводити
аварійно-рятувальні (у тому числі водолазні) роботи та ліквідацію
наслідків надзвичайних ситуацій, позначених такими кодами:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Термін дії свідоцтва встановлюється до "___"___________200__ р.

Голова комісії ____________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

Секретар комісії ____________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

 М.П.                                 "____"______________200__ р.

( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 2
до пункту 1.5
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

                             Україна
Рятувальник
Ukraine
Rescue officer

                    Книжка рятувальника N ___

 Прізвище  ______________________

Ім'я ___________________________

По батькові ____________________

 ------------  Видано:
| | ____________________________________
| фото | ____________________________________
| 3x5 см | ____________________________________
| | (найменування атестаційної комісії)
| | ____ ____________ 200_ р.
------------ ____________________________________
(підпис голови атестаційної комісії)

 М.П.

                Друга сторінка книжки рятувальника

                         Усіляко сприяти!

     Пред'явник цієї книжки має право на:
позачергове придбання квитків на всі види транспорту для
проїзду до місця проведення аварійно-рятувальних робіт;
під час проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій
безперешкодний допуск на територію та об'єкти, що постраждали.
Підстава: стаття 24 Закону України "Про аварійно - рятувальні
служби".

                Третя сторінка книжки рятувальника

 1. Володіє спеціальностями:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

2. Адреса рятувальника та членів його сім'ї:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Телефон _________________________________________________________

3. Відмітки про проходження атестації:
_________________________________________________________________
(найменування атестаційної комісії)

Протокол N _______________ Дата _________________________________

Присвоєна кваліфікація __________________________________________

Підпис голови комісії ___________________________________________

М.П.
_________________________________________________________________
(найменування атестаційної комісії)

Протокол N _______________ Дата _________________________________

Присвоєна кваліфікація __________________________________________

Підпис голови комісії ___________________________________________

М.П.
_________________________________________________________________
(найменування атестаційної комісії)

Протокол N _______________ Дата _________________________________

Присвоєна кваліфікація __________________________________________

Підпис голови комісії ___________________________________________

М.П.
_________________________________________________________________
(найменування атестаційної комісії)

Протокол N ________________ Дата ________________________________

Присвоєна кваліфікація __________________________________________

Підпис голови комісії ___________________________________________

М.П.

              Четверта сторінка книжки рятувальника

 4. Медичні відомості:

Група крові _____________________________________________________

Зроблені щеплення:

------------------------------------------------------------------
| Дата | Вид, серія | Підпис, печатка |
|-----------------+--------------------+-------------------------|
| | | |
|-----------------+--------------------|-------------------------|
| | | |
|-----------------+--------------------+-------------------------|
| | | |
------------------------------------------------------------------

 Алергія на ліки _________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Особливі відмітки:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 3
до пункту 2.13
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

 Зразок

                          ПРОТОКОЛ N __
засідання _______________________________________________________
атестаційної комісії від "____" ___________200__ р.

 Комісія у складі: _______________________________________________
_________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові, посада)

на підставі наказу _________ від "___" ___________200 __ р. N ___

у термін з ______________________ до ____________________200__ р.

провела ___________________________________ атестацію ___________
(первинну, періодичну,
позачергову - необхідне вказати)

_________________________________________________________________
(найменування аварійно-рятувальної служби)

При проведенні атестації (з урахуванням висновку про результати
сертифікації водолазних підрозділів) встановлено: _______________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Зауваження: _____________________________________________________

На підставі викладеного атестаційна комісія прийняла рішення, що
_________________________________________________________________
(найменування служби)

відповідає вимогам і атестується для проведення
аварійно-рятувальних (у тому числі водолазних) та інших
невідкладних робіт при аваріях і надзвичайних ситуаціях,
позначених такими кодами: _______________________________________
_________________________________________________________________
(наводиться перелік)

Подано голосів: "за" ______, "проти" ______, "утрималось" ______.

Чергова атестація в ______________ 200__ року.
(назва місяця)

При неатестації:
не відповідає вимогам проходження атестації (з урахуванням
висновку про результати сертифікації водолазних підрозділів), а
саме:____________________________________________________________
_________________________________________________________________
(указати причину)

Рекомендації ____________________________________________________
_________________________________________________________________

Позачергова атестація призначається на _________________ 200__ р.

Голова комісії ______________________________________________
Секретар комісії ______________________________________________
Члени комісії: ______________________________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

 М.П.

( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 4
до пункту 2.13
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

 Зразок

                          ПРОТОКОЛ N __
засідання __________________ атестаційної комісії

 Комісія у складі: _______________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові, посада)

розглянула атестаційні матеріали про ____________________________
________________________________________________________________,
(прізвище, ім'я, по батькові, посада)

який атестується на звання ______________________________________

Питання до рятувальника та відповіді на них:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Оцінка знань та навичок рятувальника, який атестується:_________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Рішення атестаційної комісії: ___________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Подано голосів: "за" ______, "проти" ______, "утрималось" _______

Голова комісії ________________________________________________
Секретар комісії ________________________________________________
Члени комісії: ________________________________________________
________________________________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

 М.П.

 З рішенням атестаційної комісії
ознайомлений _______________________________
(підпис особи, яка атестується)

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 5
до пункту 3.3
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

                              ЗАЯВА
до _____________________________
(назва атестаційної комісії)

 Прошу провести ___________________________________ атестацію ____
(первинну, періодичну, позачергову)
_________________________________________________________________
(повна та скорочена назва служби)

Місцезнаходження ________________________________________________
(вулиця, будинок, корпус)
_________________________________________________________________
(місто, село, район)
_________________________________________________________________
(область)

Поштовий індекс ___________ Телефон ____________ Факс ___________

Електронна адреса _______________________________________________

Види виконуваних аварійно-рятувальних (у тому числі водолазних)
робіт: __________________________________________________________
_________________________________________________________________
(указуються всі види робіт, з яких атестується служба)

_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

До заяви додаються ______________________________________________
(указується перелік всіх
_________________________________________________________________
документів і кількість листів)
_________________________________________________________________

Керівник (начальник) служби _____________________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

М.П. "_____"_____________________200___ р.

( Додаток 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 6
до пункту 3.5
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

                        СПЕЦІАЛЬНИЙ РЕЄСТР
атестованих аварійно-рятувальних служб

 _________________________________________________________________
(найменування атестаційної комісії)

------------------------------------------------------------------
| N | Повне та | Поштова та | N та дата | Результат |
| з/п | скорочене | електронна | видачі | атестації, |
| | найменування | адреса, | свідоцтва | N та дата |
| | служби, її | телефон, | про | протоколу |
| | вид та | факс | реєстрацію | |
| | засновник | служби | | |
|------+----------------+------------+-------------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------
| Види | N та дата | ПІБ | Дата та |
| аварійно- | свідоцтва | керівника | причини |
| рятувальних | про | служби, його | скасування |
| робіт | атестацію | підпис про | атестації |
| | | ознайомлення | |
| | | з результатами | |
| | | атестації | |
| | | (отримання | |
| | | свідоцтва) | |
|---------------+-------------+-----------------+----------------|
| 6 | 7 | 8 | 9 |
------------------------------------------------------------------

( Додаток 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом МНС N 171 від 10.03.2009 )

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев

Додаток 7
до пункту 4.15
Порядку атестації
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників, ведення
реєстру аварійно-рятувальних
служб і тимчасового
зупинення діяльності
неатестованих
аварійно-рятувальних служб
та рятувальників

                              ЖУРНАЛ
обліку атестації рятувальників,
видачі їм книжки рятувальника

|--------------------------------------------------------------------|
|N |Прізвище,|Особистий |Найменування|Яку |Суміжні |Домашня|
|з/п|ім'я, |ідентифікаційний|служби, де |посаду |професії|адреса,|
| |по |номер |працює (буде|обіймає| |телефон|
| |батькові | |працювати) |і стаж | | |
| | | | |роботи | | |
| | | | |на ній | | |
|---+---------+----------------+------------+-------+--------+-------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------
|Присвоєна |Особистий |Номер книжки |Підпис |Відмітка |
|кваліфікація |підпис в |рятувальника |рятувальника |про |
|або причини |ознайомленні | |про |вилучення |
|непроходження |з результатами| |отримання |книжки |
|атестації |атестації | |книжки | |
|--------------+--------------+-------------+-------------+----------|
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
----------------------------------------------------------------------

В.о. начальника Головного штабу ДВГРС В.I.Радашев