КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

Оплата праці працівників
закладів охорони здоров'я

ПИТАННЯ: 1. Чи можна працівникові встановлювати надбавку за складність, напруженість у роботі у розмірі до 50 % посадового окладу, якщо він зарахований на роботу в лікарню на одну штатну посаду та за сумісництвом на 0,5 посади, або здійснювати доплату за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника в розмірі до 50 % посадового окладу?

Отже, можливо чи ні працівникові отримувати заробітну плату більш ніж два посадових оклади? Окремі працівники, які здійснюють перевірки і ревізії у закладах охорони здоров'я, вважають, що один працівник не може отримувати заробітну плату, більшу ніж два посадових оклади?

2. Який термін дії індивідуальних дозволів Міністерства охорони здоров'я України на затвердження окремих штатних посад для закладів охорони здоров'я та окремих їх структурних підрозділів, а також у цілому на затвердження штатного розпису закладу?

3. Чи можна здійснювати підвищення посадових окладів спеціалістам бухгалтерії психіатричної (наркологічної) лікарні (диспансеру) на підставі п. 1.5 додатка 3 до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я, яким таке підвищення передбачене для працівників відділень (палат та кабінетів) для лікування психічно хворих?

4. Чи мають право працівники закладів охорони здоров'я, віднесені Довідником кваліфікаційних характеристик професій до професійних груп “керівники”, “професіонали”, “фахівці” та “технічні службовці”, на підвищення посадового окладу у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці на 15 чи 25 % у разі, якщо ці заклади із спеціалізованих перейменовані у багатопрофільні, при цьому майже весь обсяг роботи закладу (надання медичної допомоги хворим з інфекційною, психіатричною чи наркологічною патологією) зберігається?

5. Як розуміти визначення доплати за науковий ступінь “у граничному розмірі 15 % посадового окладу”? Це рівно 15 % (і не більше) чи будь-яке значення від 1 до 15 %?

6. У яких випадках вважається, що діяльність працівника збігається з наявним науковим ступенем?

7. Керівники закладів мають право надавати матеріальну допомогу працівникам у розмірі не більш ніж один посадовий оклад на рік. Раніше це було зрозуміло. Але тепер є два терміни: “посадовий оклад”, визначений на підставі Єдиної тарифної сітки, та “посадовий оклад з підвищенням” (гр. 12 тарифікаційного списку).

Який посадовий оклад береться за основу для надання матеріальної допомоги працівникам?

8. У раніше діючих Умовах № 161/137, коли підвищення схемних посадових окладів було передбачено у відсотках, кожне наступне підвищення визначалося без урахування інших підвищень (надбавок та доплат).

Умовами № 308/519 визначено нараховувати доплати та надбавки до посадового окладу з підвищеннями, тобто відсотки на відсотки. Працівники бухгалтерських служб хвилюються, чи не є це помилкою?

9. Як нараховується надбавка за класність водіям транспортних засобів?

10. Що відноситься до часу, фактично відпрацьованого водієм?

11. Як здійснювати оплату праці водія у разі простою не з вини працівника?

12. Які види стимулюючих виплат передбачені для працівників централізованих бухгалтерій?

13. Чому тарифні розряди медичних реєстраторів, дезінфекторів та молодших медичних сестер винесені в розділ окремих категорій працівників закладів охорони здоров'я?

14. Як установити посадові оклади бухгалтерам (з дипломом спеціаліста) та бухгалтерам?

15. Який тарифний розряд за Єдиною тарифною сіткою слід установити робітнику, якщо він прийнятий на роботу за 5 або 6 кваліфікаційним розрядом за відсутності робіт відповідної складності?

16. Яким працівникам установлюється доплата у розмірі 10 % за використання у роботі дезінфікуючих засобів?

17. Умовами № 308/519 передбачені доплати за суміщення професій (посад) та за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника у розмірі до 50 % посадового окладу, які встановлюються за роботу, що виконується додатково без звільнення від своєї основної роботи. Для деяких категорій працівників (лікарі, медичні сестри) виконання цієї роботи неможливе у свій робочий час. Як установити цю доплату зазначеним категоріям працівників? Від якого посадового окладу слід нараховувати цю доплату?

18. Згідно з п. 2.1 Наказу № 124/182 до переліку посад лікарів-хірургів відносилися спеціальності лікаря з променевої терапії та лікаря з радіонуклідної діагностики. В Умовах № 308/519 у переліку лікарських спеціальностей ці спеціальності відсутні. Чи відносяться вказані спеціальності до хірургічного профілю?

ВІДПОВІДЬ: 1. Нормативними актами з питань оплати праці не передбачено обмеження двома посадовими окладами заробітної плати працівників закладів охорони здоров'я.

Як визначено Наказами № 161/137 та № 308/519, заробітна плата працівника граничними розмірами не обмежується.

Визначення розміру заробітної плати здійснюється у всіх випадках окремо за основною посадою і при роботі за сумісництвом.

Так, якщо працівник за основною посадою виконує обов'язки тимчасово відсутнього працівника або працює за сумісництвом, він також має право на встановлення надбавки ще й за складність та напруженість у роботі.

2. У разі створення закладу охорони здоров'я (структурного підрозділу), для якого не передбачені штатні нормативи, Міністерством охорони здоров'я має надаватися індивідуальний дозвіл на затвердження штатних розписів цих закладів (підрозділів), оформляти який щорічно не потрібно.

Указані дозволи можуть бути переглянуті лише у разі:

- зміни штатних нормативів для цих закладів;

- здійснення заходів щодо реформування або оптимізації мережі закладів, структури закладу (структурного підрозділу).

У разі відсутності наведених підстав видані Міністерством охорони здоров'я індивідуальні дозволи щодо затвердження штатних посад не підлягають щорічному перезатвердженню.

3. У переліку посад є назви: професіонали, фахівці та технічні службовці, до яких відносяться і посади спеціалістів бухгалтерії, які претендують на підвищення посадових окладів на 25 % у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці (п. 1.5 додатка 3 до Умов № 308/519).

Керівником закладу за погодженням з профспілковим комітетом затверджується конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці залежно від функціональних обов'язків та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах (пп. 2.4.5 п. 12 Умов № 308/519).

Зазначені умови праці для таких працівників обумовлюються у колективному договорі закладу з відображенням у посадових інструкціях відповідних обов'язків, повноважень та відповідальності.

4. Для отримання відповідних пільг, пов'язаних із характером роботи, працівниками закладів охорони здоров'я, що за своєю назвою відповідають переліку закладів, затверджених Наказом № 385, але відносяться до багатопрофільних лікарняних закладів (замість віднесення до однопрофільних чи спеціалізованих), необхідно при обумовленні у статуті виду діяльності зазначити, що даний заклад переважно надає медичну допомогу хворим відповідного профілю (інфекційного, психіатричного чи наркологічного).

5. Доплату за науковий ступінь у граничному розмірі 15 % посадового окладу слід розуміти як не більше, тобто термін “граничний розмір” застосовується у значенні, що не перевищує 15 %.

Конкретний розмір доплати визначає керівник закладу у межах наявного фонду заробітної плати (п. 1.7 розд. 1 Умов № 308/519).

6. Доплати за науковий ступінь установлюються працівникам, якщо їх діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем.

Отже, якщо лікар працює у закладі охорони здоров'я і має науковий ступінь кандидата медичних наук, йому встановлюється відповідна доплата.

7. Для надання матеріальної допомоги працівникам закладів охорони здоров'я береться посадовий оклад, визначений у штатному розписі, тобто той, який проставляється у гр. 12 тарифікаційного списку, або посадовий оклад з підвищенням.

8. Умовами № 308/519 порядок установлення доплат та надбавок визначено у розд. 3 та 4.

Так, згідно з п. 3.5 цих Умов доплати нараховуються на посадовий оклад, що встановлений у гр. 12 тарифікаційного списку.

Порядок установлення надбавок визначається відповідно до п. 4.6 зазначених Умов.

Так, надбавки за тривалість безперервної роботи нараховуються працівникам на посадовий оклад, установлений з урахуванням підвищення за наявність кваліфікаційної категорії, за керівництво структурним підрозділом (завідування) та за старшинство (гр. 5 та гр. б тарифікаційного списку).

Для працівників відділів особливо небезпечних інфекцій (протичумні заклади або структурні підрозділи інших закладів), підрозділів особливо небезпечних інфекцій санітарно-епідеміологічних станцій та лікарям медико-соціальних експертних комісій ця надбавка встановлюється з урахуванням підвищення за шкідливі умови.

Надбавки за почесне звання, високі досягнення у праці, складність та напруженість у роботі нараховуються до посадового окладу, установленого в гр. 12 тарифікаційного списку.

Надбавка за класність водіям нараховується за фактично відпрацьований час виходячи з тарифної ставки без урахування підвищення за керування санітарним транспортом.

9. Відповідно до пп. 4.5.3 Умов № 308/519 надбавка за класність нараховується за фактично відпрацьований водієм час виходячи з тарифної ставки без урахування підвищення за санітарний транспорт.

Якщо водій у робочий час не виїжджав, але знаходився на роботі, йому за ці години здійснюється виплата надбавки за класність.

10. Фактично відпрацьованим водієм часом вважаються години, що проставлені в табелі обліку робочого часу.

11. У разі простою водія у зв'язку з незадовільним технічним станом автомобіля працівник може бути переведений за його згодою на роботи з ремонту автомобіля, що не обумовлені трудовим договором, терміном до одного місяця з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою (ст. 33 та 34 КЗпП).

12. Для працівників централізованих бухгалтерій застосовуються умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я, затверджені наказом Мінпраці та МОЗ України від 05.10.05 р. № 308/519.

13. Згідно із Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 “Охорона здоров'я”) медичні реєстратори віднесені до технічних службовців, а дезінфектори та молодші медичні сестри - до робітників. Для роботи на цих посадах необхідно мати повну або базову загальну середню освіту чи пройти підготовку на курсах або на робочому місці.

14. Посадові оклади цим спеціалістам визначені п. 3 та 4 пп. 2.2.21 Умов № 308/519.

За наявності у працівника повної вищої освіти відповідного напряму йому встановлюється посадовий оклад із 7 по 10 тарифний розряд, тобто залежно від повної назви посади: бухгалтер (з дипломом спеціаліста) - I категорії, 9 розряд (435 грн.).

Для працівників з такою освітою передбачена посада провідний бухгалтер (з дипломом спеціаліста), у той час як для спеціалістів з базовою або неповною вищою освітою відповідного напряму назва такої посади не передбачена.

За наявності базової або неповної вищої освіти відповідного напряму працівнику встановлюється посадовий оклад із 6 по 8 тарифний розряд.

15. З 1 вересня 2005 року штатні розписи закладів охорони здоров'я необхідно привести у відповідність із кваліфікаційними вимогами, затвердженими Довідником кваліфікаційних характеристик професій.

Якщо робітник був прийнятий на роботу до 1 вересня 2005 року та успішно виконує у повному обсязі покладені на нього завдання та обов'язки, йому за рішенням кваліфікаційної комісії може зберігатися тарифний розряд, який він мав до введення умов оплати праці на підставі Єдиної тарифної сітки.

16. Працівникам, які використовують дезінфікуючі засоби, установлюється доплата у розмірі 10 % посадового окладу (пп. 3.4.7 Умов № 308/519). Таку доплату мають отримувати усі працівники, незалежно від займаної посади, для яких посадовими обов'язками передбачено під час виконання своїх посадових обов'язків використання дезінфікуючих засобів.

17. Працівникам за суміщення посади (професії) або за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників установлюється доплата у розмірі до 50 % посадового окладу (п. 3.1 Умов № 308/519). Конкретний розмір доплат установлюється керівником закладу залежно від кваліфікації працівника, складності та обсягу виконуваних робіт.

Отже, якщо працівник виконує цю роботу за аналогічною посадою, то встановлюється доплата виходячи з його посадового окладу з урахуванням кваліфікаційної категорії або кваліфікаційного розряду.

За роботу на інших посадах оплата здійснюється виходячи з окладу за вакантною посадою (суміщення) або за посадою відсутнього працівника.

Якщо ця робота виконується працівником за межами робочого часу за основною посадою, доплата здійснюється за фактично відпрацьований час.

ПРИКЛАДИ

1. Лікар-терапевт, який має вищу кваліфікаційну категорію, виконує обов'язки тимчасово відсутнього працівника з II кваліфікаційною категорією. Розмір доплати нараховується виходячи з посадового окладу працівника, який виконує обов'язки тимчасово відсутнього працівника.

2. Медична сестра офтальмологічного кабінету поліклініки суміщує посаду молодшої медичної сестри цього ж кабінету. Розмір її доплати установлюється виходячи з посадового окладу молодшої медичної сестри.

18. Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 “Охорона здоров'я”) для лікарів-радіологів визначено освітньо-кваліфікаційний рівень “медицина” за спеціальністю “радіологія”.

Лікар з радіонуклідної діагностики та лікар з променевої терапії проходять спеціалізацію за спеціальністю “радіологія - діагностика” та “радіологія - терапія”, які є складовими спеціальності “радіологія”.

Таким чином, лікар з радіонуклідної діагностики та лікар з променевої терапії, як і лікар-радіолог, відносяться до лікарських спеціальностей хірургічного профілю.

Перелік документів

1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.

2. Наказ № 124/182 - наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.05 р. № 124/182 “Про внесення змін до наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.01 р. № 161/137”.

3. Наказ № 385 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.02 р. № 385 “Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я”.

4. Умови № 308/519 - Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.05 р. № 308/519.