ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МІСЬКА РАДА
IV СКЛИКАННЯ
XXIV СЕСІЯ

РІШЕННЯ
19.01.05 № 3/24
м. Дніпропетровськ

Про міський бюджет на 2005 рік

Відповідно до статей 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та 76 Бюджетного кодексу України міська рада
ВИРІШИЛА:

1. Установити загальний обсяг доходів міського бюджету на 2005 рік у сумі 637873,8 тис.грн., у тому числі доходи загального фонду міського бюджету у сумі 575343,2 тис.грн. та доходи спеціального фонду міського бюджету у сумі 62530,6 тис.грн., з них бюджет розвитку у сумі 25026,1 тис.грн. згідно з додатком 1.

2. Затвердити загальний обсяг видатків міського бюджету на 2005 рік у сумі 637873,8 тис.грн., у тому числі видатки загального фонду міського бюджету у сумі 575343,2 тис.грн. та видатки спеціального фонду міського бюджету у сумі 62530,6 тис.грн. за функціональною структурою міського бюджету згідно з додатком 2 та за відомчою структурою у розрізі головних розпорядників коштів міського бюджету згідно з додатком 3.

Встановити, що у загальній сумі бюджетних призначень по управлінню культури та мистецтв міської ради у видатках на проведення загально -міських заходів передбачено 150,0 тис.грн. на оплату транспортних послуг.

У разі перевиконання доходів загального фонду міського бюджету у 2005 році, керуючись вимогами статті 78 Бюджетного кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 10.07.03 №1086-IV „Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та Закону України „Про оплату праці”, визначити пріоритетне направлення додатково отриманих доходів на видатки по житлово-комунальному господарству.

3 Установити розмір оборотної касової готівки міського бюджету у сумі 5000,0 тис.грн.

4. Затвердити на 2005 рік згідно з додатком 4:

4.1. Обсяги повернення кредитів до міського бюджету у сумі 84,7 тис.грн., у тому числі повернення кредитів до загального фонду – у сумі 60,0 тис.грн. та повернення кредитів до спеціального фонду – у сумі 24,7 тис.грн.

4.2. Обсяги надання кредитів з міського бюджету у сумі 230,0тис.грн., у тому числі надання кредитів із загального фонду – у сумі 205,3 тис.грн. та надання кредитів із спеціального фонду – у сумі 24,7 тис.грн.

5. У процесі виконання міського бюджету у виняткових випадках за обґрунтованим поданням головного розпорядника коштів міського бюджету дозволити фінансовому управлінню міської ради здійснювати перерозподіл видатків у розрізі економічної класифікації в межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника коштів міського бюджету окремо по загальному та спеціальному фондах міського бюджету.

Забороняється збільшення бюджетних призначень по загальному та спеціальному фондах міського бюджету на оплату праці працівників бюджетних установ і закладів за рахунок зменшення інших видатків, на капітальні видатки за рахунок зменшення бюджетних призначень на поточні видатки та на видатки, пов’язані з функціонуванням органів місцевого самоврядування, за рахунок зменшення інших видатків.

Розпорядники коштів міського бюджету мають право брати бюджетні зобов’язання у 2005 році, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, взятих на облік в органах Державного казначейства України, в межах виділених їм асигнувань. Зобов’язання, взяті розпорядниками коштів міського бюджету без відповідних бюджетних призначень, не вважаються бюджетними зобов’язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов’язань є бюджетним правопорушенням.

Поточні видатки, пов’язані з утриманням бюджетних установ та закладів, можуть здійснюватися розпорядниками коштів міського бюджету у разі, коли відсутня заборгованість із заробітної плати.

6. З метою забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати заробітної плати з урахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.05 - 262 грн., з 01.12.05 – 282 грн. та збереження з 01.01.05 міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень в оплаті праці працівників бюджетних установ і закладів, встановити, що керівники бюджетних установ та закладів, які фінансуються з міського бюджету, утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ та закладів у кошторисах на 2005 рік.

Керуючись вимогами статті 84 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” та з метою скорочення питомої ваги витрат на заробітну плату у загальній сумі видатків міського бюджету доручити виконкому міської ради вжити протягом I півріччя 2005 року конкретних заходів щодо оптимізації чисельності працівників, мережі та контингентів бюджетних установ і закладів, у тому числі органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів.

7. Затвердити на 2005 рік у розрізі бюджетних установ і закладів, що фінансуються з міського бюджету:

7.1. Граничні розміри фонду заробітної плати по загальному та спеціальному фондах згідно з додатком 5.

7.2. Річні ліміти споживання енергоносіїв у фізичних обсягах у розрізі видів послуг згідно з додатком 6.

7.3. Граничну чисельність працівників міської ради та її виконавчих органів згідно з додатком 7.

8. Затвердити у видатках загального фонду міського бюджету на
2005 рік видатки на фінансування наказів виборців депутатам міської ради у сумі 10959,9 тис.грн., з них:

- із розрахунку 100,0 тис.грн. на округ - у сумі 4000,0 тис.грн. на капітальний ремонт житлового фонду місцевих рад та 4000,0 тис.грн. – благоустрій міста;

- із розрахунку 12,5 тис.грн. на округ – у сумі 1000,0 тис.грн. на поточний та капітальний ремонт, придбання довгострокового обладнання для установ та закладів освіти, охорони здоров’я та культури, в тому числі для установ та закладів освіти – 600,0 тис.грн., охорони здоров’я – 300,0 тис.грн. та культури – 100,0 тис.грн.;

із розрахунку 15,0 тис.грн. на округ – у сумі 1200,0 тис.грн. на надання матеріальної допомоги малозабезпеченим громадянам;

на фінансування наказів виборців депутатам міської ради у сумі 759,9 тис.грн., які згідно з рішеннями постійної комісії міської ради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів не були профінансовані у 2004 році.

Витрачання коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання наказів виборців депутатам міської ради:

- щодо проведення робіт з капітального ремонту житлового фонду місцевих рад та благоустрою міста проводиться на підставі титульних списків на виконання робіт з благоустрою міста та капітального ремонту житлового фонду згідно з рішенням міської ради від 26.12.04 № 19/23 „Про виконання Плану заходів з реалізації наказів виборців депутатам міської ради IV скликання на 2004 рік та про План заходів з реалізації наказів і доручень виборців депутатам міської ради IV скликання на 2005 рік”;

щодо проведення поточного та капітального ремонту, придбання довгострокового обладнання для установ та закладів освіти, охорони здоров’я та культури проводиться на підставі заяв депутатів міської ради, наданих відповідним управлінням міської ради.

Управлінням міської ради: житлового господарства, комунального господарства, охорони здоров’я, освіти та науки, культури та мистецтв до 01.03.05 згідно заяв депутатів міської ради скласти та затвердити титульні списки та кошториси витрат бюджетних призначень, передбачених на виконання наказів виборців та надати їх фінансовому управлінню міської ради

Рішення міської ради від 26.12.03 №45/7 „Про Положення про витрачання коштів міського бюджету на виконання наказів виборців депутатам міської ради”, вважати таким, що втратило чинність.

9. Враховуючи, що згідно з вимогами положень Бюджетного кодексу України та Формули розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до Державного бюджету) між Державним бюджетом та місцевими бюджетами обсяги видатків по галузях визначаються, виходячи з фінансових нормативів бюджетної забезпеченості на кількість мешканців, учнів, вихованців, споживачів соціальних послуг, та те, що усі установи і заклади культури та охорони здоров’я фінансуються з міського бюджету, в установах і закладах освіти нового типу навчаються учні з різних районів міста, з метою забезпечення своєчасного та повного фінансування заробітної плати працівникам бюджетних установ і закладів та оплати енергоносіїв, що споживаються бюджетними установами і закладами, які фінансуються з міського бюджету та бюджетів районів у місті, і перерахування коштів, що передаються до Державного бюджету, у сумі 85714,7 тис.грн. встановити, що у 2005 році до загального фонду міського бюджету зараховується 75,0 відсотків податку з доходів фізичних осіб, що сплачується підприємствами, організаціями та установами усіх форм власності, які розташовані на території м. Дніпропетровська, 100,0 відсотків податку на прибуток підприємств комунальної власності, засновником яких є міська рада, 15,0 відсотків прибутку, що залишається в розпорядженні після оподаткування, відповідно до чинного законодавства цих підприємств, 30,0% орендної плати, отриманої підприємствами, що належать до комунальної власності територіальної громади міста, від здачі в оренду майна, що перебуває на їх балансовому обліку.

Плата за землю, інші податки і збори по платниках, що перебувають на обліку і обслуговуються Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську, зараховуються до загального фонду міського бюджету.

10. Збір за парковку, який стягується Міським комунальним підприємством „Міськавтопарк”, що утримується за рахунок коштів міського бюджету та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, зараховується до загального фонду міського бюджету.

11. Відповідно до статті 68 Бюджетного кодексу України до загального фонду бюджетів районів у місті зараховуються такі податки і збори, що стягуються з платників, які перебувають на обліку і обслуговуються державними податковими інспекціями у районах міста, а також ті, що зараховуються за місцем вчинення дії:

- 75,0 відсотків фіксованого податку на доходи від підприємницької діяльності;

- плата за торговий патент на здійснення деяких видів підприємницької діяльності;

- єдиний податок для суб’єктів малого підприємництва;

- державне мито;

- адміністративні штрафи;

- плата за користування надрами;

- податок на промисел;

- місцеві податки та збори;

- фіксований сільськогосподарський податок;

- інші надходження, передбачені законами;

- 75,0 відсотків надходжень плати за землю від платників, які перебувають на обліку і обслуговуються державними податковими інспекціями у таких районах міста: Амур-Нижньодніпровський, Індустріальний, Красногвардійський, Ленінський та Самарський. До бюджетів Бабушкінського, Жовтневого та Кіровського районів у місті зараховується 66,9 відсотка, 72,1 відсотка та 41,9 відсотка відповідно надходжень плати за землю від платників, які перебувають на обліку і обслуговуються державними податковими інспекціями у Бабушкінському, Жовтневому та Кіровському районах у місті.

12. Затвердити обсяги міжбюджетних трансфертів до міського бюджету та з міського бюджету на 2005 рік згідно з додатком 8:

12.1. До міського бюджету з бюджетів інших рівнів:

- субвенції з державного бюджету на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства і дитинства у сумі 21275,2 тис.грн.;

- субвенції з державного бюджету на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, вдовам ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ та державної пожежної охорони, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули, померли або стали інвалідами при проходженні військової служби, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або пенсіонерам, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільг, передбачених пунктом „і” частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частиною другою статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацом першим частини четвертої статті 57 Закону України „Про освіту”, та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот у сумі 44337,8 тис.грн.;

- субвенції з державного бюджету на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або пенсіонерам та громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з послуг зв’язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 22625,6 тис.грн.;

- субвенції з державного бюджету на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, вдовам ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ та державної пожежної охорони, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули, померли або стали інвалідами при проходженні військової служби, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або пенсіонерам, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільг, передбачених пунктом „і” частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частиною другою статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацом першим частини четвертої статті 57 Закону України „Про освіту”, та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у сумі 425,5 тис.грн.;

- субвенції з обласного бюджету на утримання притулків для неповнолітніх у сумі 1569,0 тис.грн.

- субвенції з обласного бюджету на капітальний ремонт і утримання об’єктів соціально-культурної сфери у сумі 80,0 тис.грн.;

- субвенції з обласного бюджету на підтримку засобів масової інформації відповідно до Закону України „Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний захист журналістів” у сумі 7,0 тис.грн.

- субвенції з обласного бюджету на виконання обласної міжгалузевої програми „Здоров’я нації на 2002-2011 роки” та на виконання Указу Президента України від 15.08.01 № 637/2001 „Про Стратегію подолання бідності” у сумі 40,0 тис.грн.

- субвенції з обласного бюджету на забезпечення додатковою тонною вугілля інвалідів Великої Вітчизняної війни та учасників бойових дій на виконання статті 59 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” у сумі 40,3 тис.грн.

12.2. З міського бюджету до бюджетів інших рівнів:

- коштів, що передаються до Державного бюджету, у сумі 85714,7 тис.грн.;

- дотацій вирівнювання бюджетам районів у місті у сумі 52119,7 тис.грн.;

- субвенції бюджетам районів у місті на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства і дитинства у сумі 21275,2 тис.грн.;

- субвенції бюджетам районів у місті на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, вдовам ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ та державної пожежної охорони, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули, померли або стали інвалідами при проходженні військової служби, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або пенсіонерам, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільг, передбачених пунктом „і” частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частиною другою статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацом першим частини четвертої статті 57 Закону України „Про освіту”, та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот у сумі 17341,3 тис.грн.;

- субвенції бюджетам районів у місті на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або пенсіонерам та громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з послуг зв’язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) у сумі 1872,4 тис.грн.;

-субвенції бюджетам районів у місті на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, вдовам ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ та державної пожежної охорони, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули, померли або стали інвалідами при проходженні військової служби, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або пенсіонерам, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільг, передбачених пунктом „і” частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частиною другою статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацом першим частини четвертої статті 57 Закону України „Про освіту”, та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у сумі 425,5 тис.грн.;

- субвенції бюджету Бабушкінського району у місті на утримання притулку для неповнолітніх у сумі 484,2 тис.грн.;

- субвенції обласному бюджету на виконання інвестиційних проектів у сумі 500,0 тис.грн.;

- субвенції обласному бюджету на створення матеріальних ресурсів для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків у сумі 30,0 тис.грн.;

- субвенції бюджетам районів у місті на виконання статті 59 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” та рішення обласної ради від 14.01.05 „Про обласний бюджет на 2005 рік” на забезпечення додатковою тонною вугілля інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій та учасників війни відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у сумі 190,1 тис.грн.

Встановити, що у 2005 році перерахування дотацій вирівнювання бюджетам районів у місті та коштів, що передаються до Державного бюджету України, здійснюються Управлінням Державного казначейства України у Дніпропетровській області шляхом застосування нормативів щоденних відрахувань від надходжень доходів до загального фонду міського бюджету, згідно з додатком 8 до цього рішення та додатком 6 до Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік”.

У разі, якщо суми, перераховані Управлінням Державного казначейства України у Дніпропетровській області, не забезпечать отримання місячної суми дотації вирівнювання згідно з нормативами щоденних відрахувань, визначених у додатку 8, Управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області зобов’язане перерахувати на рахунки бюджетів районів у місті недоотриману місячну суму дотації вирівнювання із загального фонду міського бюджету не пізніше 10 числа наступного місяця, за умови відхилення обсягу отриманої дотації наростаючим підсумком з початку року від врахованого обсягу у розписі міського бюджету більше ніж на 10,0 відсотків.

З метою ефективного використання коштів субвенції на фінансування програм соціального захисту населення щодо надання пільг, субсидій та допомог населенню дозволити міському голові своїм розпорядженням перерозподіляти річні обсяги субвенцій між міським бюджетом та бюджетами районів у місті, виходячи із фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомог населенню.

На виконання вимог статей 48 та 59 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” визначити:

- управління праці та соціального захисту населення міської ради як головного розпорядника коштів з фінансування державних соціальних програм за рахунок субвенцій з Державного бюджету, крім компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, а управління транспорту міської ради - як головного розпорядника коштів з фінансування за рахунок субвенцій з Державного бюджету на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, з дотриманням усіх повноважень, визначених статтею 22 Бюджетного кодексу України;

- фінансове управління міської ради та Управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області відповідальними за своєчасне перерахування до бюджетів районів у місті отриманих субвенцій з Державного бюджету на фінансування державних соціальних програм на підставі пропозицій органів місцевого самоврядування, затверджених головним розпорядником коштів.

13. Врахувати, що відповідно до статті 59 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу надаються пільги, виходячи із розрахунку вартості однієї тонни твердого палива на домогосподарство. Граничні показники вартості твердого палива у розрізі адміністративно-територіальних одиниць визначаються Кабінетом Міністрів України.

Регіональні норми забезпечення населення твердим паливом та скрапленим газом, відповідно до яких населенню будуть надаватися субсидії готівкою для відшкодування витрат на їх придбання, затверджуються обласними державними адміністраціями у межах мінімальних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із обсягів бюджетних призначень на зазначену мету.

14. Встановити обсяг коштів, які передаються із загального фонду міського бюджету до спеціального фонду міського бюджету, у сумі 4223,0 тис.грн.

15. Затвердити перелік об’єктів, фінансування яких буде здійснюватися за рахунок коштів бюджету розвитку міського бюджету, згідно з додатком 9.

Дозволити виконкому міської ради використати у 2005 році залишки коштів надходжень від відчуження майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста, та від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які склалися на 01.01.05, на фінансування капітальних вкладень та визначити перелік об’єктів, фінансування яких буде проводитися за рахунок залишків цих коштів.

16. Встановити розмір резервного фонду міського бюджету на 2005 рік у сумі 1000,0 тис.грн. Рішення про виділення коштів з резервного фонду міського бюджету приймається виконкомом міської ради з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.02 № 415 „Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету”.

17. Затвердити такий перелік захищених статей видатків загального фонду міського бюджету на 2005 рік за їх економічною структурою:

- оплата праці працівників бюджетних установ та закладів (код 1110);

- нарахування на заробітну плату ( код 1120);

- придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів (код 1132);

- забезпечення продуктами харчування ( код 1133);

- оплата комунальних послуг та енергоносіїв ( код 1160);

- трансферти населенню ( код 1340);

- трансферти бюджетам районів у місті ( код 1320).

18. Затвердити у складі видатків міського бюджету кошти на реалізацію державних та регіональних галузевих програм на загальну суму 9042,8 тис.грн., а саме:

- Програми розвитку позашкільної освіти у м.Дніпропетровську на період до 2008 року – у сумі 285,7 тис.грн.;

- Програми відпочинку та оздоровлення дітей на період до 2008 року – у сумі 826,5 тис.грн.;

- Програми профілактики злочинності серед неповнолітніх та запобігання дитячій бездоглядності у м.Дніпропетровську на 2003-2005 роки – у сумі 73,4 тис.грн.;

- Програми інформатизації освіти та створення єдиного інформаційного простору в закладах освіти м.Дніпропетровська на 2004-2007 роки – у сумі 1096,1 тис.грн.;

- Національної програми боротьби із захворюванням на туберкульоз на 2002-2005 роки – у сумі 796,0 тис.грн.;

- Програми з профілактики СНІДу у м.Дніпропетровську на 2004-2005 роки – у сумі 200,0 тис.грн.;

- Національної програми „Діти України” у м.Дніпропетровську на період 2004-2007 рр. – у сумі 1496,0 тис.грн.;

- Програми „Репродуктивне здоров’я населення м.Дніпропетровська на період до 2005 року”- у сумі 1708,5 тис.грн.;

- Програми профілактики та лікування стоматологічних захворювань на 2004-2007 роки – у сумі 100,0 тис.грн.;

- Комплексної програми „Цукровий діабет на 2004-2005 роки” - у сумі 850,0 тис.грн.;

- Державної комплексної програми соціально-медичного забезпечення ветеранів війни на період до 2005 року – у сумі 1610,6 тис.грн.

19. Керуючись статтею 34 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до Розпорядження Президента України від 13.11.01 № 320/2001-рп „Про заходи щодо посилення соціального захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями” та на виконання Комплексної програми соціального захисту малозабезпечених верств населення міста на 2000-2005 роки, затвердженої рішенням міської ради від 19.04.2000 № 28/13, у видатках міського бюджету на 2005 рік передбачити кошти:

19.1. Головному розпоряднику коштів міського бюджету – управлінню праці та соціального захисту населення міської ради :

- на надання адресної грошової допомоги на оплату квартирної плати, електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу непрацюючим інвалідам з дитинства I, II груп, непрацюючим інвалідам по зору I, II груп, непрацюючим дітям та вдовам реабілітованих, дітям-інвалідам за умови, що середньомісячний дохід на особу не перевищує прожиткового мінімуму для непрацездатної особи, із розрахунку 20,0 грн. на місяць, або 37,5 відсотка від тарифу на житлово-комунальні послуги на одну особу;

- на оплату послуг за користування безпровідним зв’язком системи Велтон – Телеком та мобільним зв’язком ветеранами Великої Вітчизняної війни у сумі 524,7 тис.грн. із розрахунку 20 грн. та 50 грн. відповідно на одного пільговика.

Доручити виконкому міської ради затвердити Порядок надання адресної грошової допомоги на житлово-комунальні послуги.

19.2. Головному розпоряднику коштів міського бюджету – управлінню транспорту міської ради на відшкодування витрат:

- з безоплатного проїзду інвалідів I - III груп, інвалідів дитинства та по зору у Дніпропетровському метрополітені у сумі 147,8 тис.грн.;

- на відшкодування пільгового проїзду в міському пасажирському транспорті студентів вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації та учнів професійно-технічних навчальних закладів денної форми навчання, які навчаються за державним та регіональним замовленням, у тому числі міським електричним транспортом – у сумі 3168,0 тис.грн., автомобільним транспортом – у сумі 700,0 тис.грн.;

- на відшкодування безоплатного проїзду дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування, у Дніпропетровському метрополітені у сумі 45,1 тис.грн., міському пасажирському транспорті – 132,0 тис.грн.

Доручити виконкому міської ради затвердити Порядок надання безоплатного та пільгового проїзду вищезазначеним категоріям.

20. Встановити, що субвенції з обласного бюджету на капітальний ремонт і утримання об’єктів соціально-культурної сфери, підтримку засобів масової інформації відповідно до Закону України „Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний захист журналістів”, на виконання обласної міжгалузевої програми „Здоров’я нації на 2002-2011 роки” та на виконання Указу Президента України від 15.08.01 № 637/2001 „Про Стратегію подолання бідності” використовуються на підставі пропозицій депутатів обласної ради.

21. Згідно із статтею 22 Бюджетного кодексу України затвердити розмежування повноважень щодо витрачання коштів міського бюджету між головними розпорядниками, розпорядниками коштів та їх одержувачами згідно з додатком 10.

22. Відповідно до статті 60 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” джерелами формування спеціального фонду міського бюджету у 2005 році є:

22.1. Надходження до бюджету розвитку міського бюджету, які включають:

- кошти від відчуження майна, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади міста;

- 90,0 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності (до розмежування земель державної і комунальної власності);

- надходження дивідендів, нарахованих на акції, частки, паї господарських товариств, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста;

- кошти від повернення позик, які надавалися з відповідного бюджету до набрання чинності Бюджетного кодексу України, та відсотки, сплачені за користування ними;

- кошти, які передаються із загального фонду міського бюджету до спеціального фонду міського бюджету;

- запозичення, здійснені у порядку, визначеному законодавством.

22.2. 70,0 відсотків податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

22.3. Власні надходження бюджетних установ та закладів, які утримуються за рахунок коштів міського бюджету.

22.4. 20,0 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища і грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

22.5. Надходження до цільового фонду міської ради.

Кошти спеціального фонду міського бюджету витрачаються на заходи, передбачені законодавством.

Дозволити управлінню комунального господарства міської ради, у разі відсутності потреби у проведенні робіт на вулицях, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування державного значення, кошти від надходження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів спрямовувати на ремонт і утримання доріг міста.

23. На виконання статті 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” встановити, що якщо обсяги власних надходжень бюджетних установ та закладів перевищують відповідні витрати, встановлені у додатку 3 до цього рішення, розпорядники коштів міського бюджету передбачають спрямування таких сум, у першу чергу, на погашення заборгованості з оплати праці, нарахувань на заробітну плату, комунальних послуг та енергоносіїв. У разі, якщо відсутня така заборгованість, розпорядники бюджетних коштів спрямовують:

- 50,0 відсотків коштів на заходи, які здійснюються за рахунок відповідних надходжень;

- 50,0 відсотків на заходи, які необхідні для виконання основних функцій, але не забезпечені коштами загального фонду міського бюджету за відповідною бюджетною функцією.

При цьому розпорядники коштів здійснюють коригування обсягів взятих бюджетних зобов’язань по загальному фонду міського бюджету для проведення видатків по цих зобов’язаннях із спеціального фонду бюджету.

24. Врахувати, що згідно із статтею 33 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” виконання рішення, яке прийнято державною владою, що відповідно до закону має право на його застосування, про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти міського бюджету, здійснюється органом Державного казначейства України. Рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти міського бюджету, передаються до органів Державного казначейства України. Безспірне списання коштів з рахунку міського бюджету здійснюється виключно органом Державного казначейства України за черговістю надходження рішень за рахунок і у межах відповідних бюджетних призначень.

25. Врахувати, що згідно зі статтею 13 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” у 2005 році надання гарантій органів місцевого самоврядування, крім гарантій за кредитами, які надаються міжнародними фінансовими організаціями або на умовах співфінансування разом із міжнародними фінансовими організаціями, не здійснюється.

Уповноважити міського голову надавати гарантії суб’єктам господарювання щодо виконання ними боргових зобов’язань. Установити граничний обсяг надання гарантій на 2005 рік у сумі 30000,0 тис.грн.

26. Відповідно до статті 30 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та керуючись статтею 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, затвердити на 2005 рік середню вартість харчування в день дітей у дитячих дошкільних закладах у сумі 3,50 грн. для виплати компенсації батькам дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не відвідують дитячі дошкільні заклади. Виплата грошової компенсації проводиться управліннями праці та соціального захисту населення районних у місті рад за рахунок коштів Державного бюджету.

27. Керуючись статтею 73 Бюджетного кодексу України та статтею 58 (абзац 1) Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік”, дозволити фінансовому управлінню міської ради отримувати в Управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків кошти на покриття тимчасових касових розривів міського бюджету, пов’язаних із забезпеченням видатків на оплату праці працівників бюджетних установ і закладів з нарахуваннями на неї, придбання продуктів харчування, медикаментів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, у порядку, визначеному чинним законодавством.

28. Врахувати, що відповідно до статті 50 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік”, якщо з відповідного місцевого бюджету здійснюються видатки, які мають проводитися згідно з Бюджетним кодексом України з іншого бюджету, така дія кваліфікується як нецільове використання бюджетних коштів. Обсяги цих видатків безспірно вилучаються з відповідного місцевого бюджету до Державного бюджету України органами Державного казначейства України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в тому числі і за рахунок зменшення трансфертів відповідному місцевому бюджету на відповідну суму.

29. Запропонувати Державній податковій адміністрації у Дніпропетровській області забезпечити виконання податкових та інших надходжень, передбачених Державним бюджетом України та місцевими бюджетами на 2005 рік.

30. Надати пільги по сплаті земельного податку та орендній платі за земельні ділянки у розмірі 75,0 відсотків таким підприємствам, які виконують роботи та надають послуги щодо забезпечення життєдіяльності міста:

житлові підприємства, підпорядковані управлінню житлового господарства міської ради;

МКВП „Дніпроводоканал”;

ДП „Дніпропетровський метрополітен”;

МКП „Дніпропетровський електротранспорт”;

ДП ОКП „Дніпротеплоенерго” із транспортування покупної теплової енергії „Теплотранс”;

ДМ КП ТМ „Дніпротепломережа”;

МКП „Дніпропетровські міські теплові мережі”;

ВАТ „Автотранспортне підприємство № 11227”;

ВАТ „Автотранспортне підприємство № 11228”;

ВАТ „Автотранспортне підприємство № 11231”;

ВАТ „Автотранспортне підприємство № 11233”;

ВАТ „Автотранспортне підприємство № 11205”;

житлово-будівельні кооперативи та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків;

Державні міські комунальні лікувально-трудові майстерні для реабілітації психічно хворих та інвалідів.

Умови надання пільг затвердити окремими рішеннями міської ради.

31. Звільнити житлово-комунальні підприємства, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста і надають послуги населенню, від сплати в загальний фонд міського бюджету 15,0 відсотків прибутку, який залишається в їх розпорядженні після оподаткування відповідно до чинного законодавства.

32. Рекомендувати районним у місті радам на виконання статей 84 та 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік”:

32.1.Вжити протягом I півріччя 2005 року конкретних заходів щодо оптимізації чисельності працівників, мережі та контингентів бюджетних установ і закладів, у тому числі районних у місті рад та їх виконавчих органів.

32.2. При затвердженні бюджетів районів у місті:

- забезпечити у повному обсязі потребу в асигнуваннях на оплату праці працівників бюджетних установ та закладів відповідно до встановлених чинним законодавством умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну енергію, теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами і закладами, не допускаючи будь-якої простроченої заборгованості із зазначених послуг. Встановити ліміти споживання енергоносіїв у фізичних обсягах по кожній бюджетній установі (закладу), виходячи з обсягів призначень, затверджених розпорядникам бюджетних коштів у рішеннях про затвердження відповідних бюджетів на 2005 рік;

33. Додатки 1 – 10 до цього рішення є його невід’ємною частиною.

34. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету і фінансів (Редіна Н.I.) та заступника міського голови Шевченка I.М.

Міський голова I.I. Куліченко