КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Про обчислення середньої заробітної плати

ПИТАННЯ 1: За умовами колективного договору підприємство зобов'язується в разі виходу працівника на пенсію за віком виплачувати одноразову допомогу в розмірі двомісячної середньої зарплати. До дня звільнення особа жодного дня не пропрацювала (хворіла та перебувала у щорічній відпустці). Праця оплачувалася підприємством погодинно.

Для розрахунку цієї допомоги підприємство має враховувати середній заробіток за два місяці із застосуванням середньогодинного заробітку за ці місяці чи виходячи з установленої працівникові в трудовому договорі тарифної ставки за два місяці перед звільненням?

ВІДПОВІДЬ 1: Перелік випадків, у яких застосовується Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі - Порядок), визначено розділом І «Загальні положення».

Обчислювати середню заробітну плату для нарахування одноразової допомоги під час виходу на пенсію цим переліком не передбачено.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» в колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема встановлення гарантій, компенсацій, пільг.

Отже, законодавством надано право підприємствам самостійно визначати умови та порядок нарахування одноразової допомоги під час виходу на пенсію через унесення відповідних норм до колективного договору або розроблення окремого положення.

Якщо в колективному договорі передбачено, що одноразова допомога під час виходу на пенсію надається в розмірі середньої заробітної плати, яка обчислюється відповідно до Порядку, то відповідно до п. 2 Порядку в усіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім оплати часу відпусток) обчислення середньої заробітної плати провадиться виходячи а_виплат за останні два календарних місяці, що передують місяцю, в якому відбулося звільнення.

Якщо впродовж останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і впродовж цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Отже, враховуючи викладене та зміст листа, нарахування середньої заробітної плати, для виплати допомоги під час виходу на пенсію слід було проводити виходячи з тарифної ставки, встановленої в трудовому договорі працівника.

ПИТАННЯ 2: Як обчислити середньомісячний заробіток за час затримки розрахунку, якщо в останньому місяці перед звільненням робітник відпрацював 15 днів?

ВІДПОВІДЬ 2: Згідно зі статтею 116 КЗпП під час звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

Днем звільнення вважається останній день роботи. Працівникові має бути повністю видано розрахунок із заробітної плати: виплачено заробітну плату, включаючи оплату останнього дня роботи, компенсацію за невикористані дні відпустки, вихідну допомогу в разі скорочення тощо.

У разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у названі строки підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку (ст. 117 КЗпП).

Середній заробіток виплачується за всі робочі дні, на які було затримано розрахунок, до дня фактичного розрахунку.

Обчислення середньої заробітної плати для компенсаційних виплат за час затримки розрахунку з працівником під час звільнення провадиться згідно з п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100, виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події (місяцю), з якою пов'язана відповідна виплата.

Тобто, якщо робітника було звільнено, наприклад, 29 січня 2016 p., розрахунковими місяцями мали бути листопад- грудень 2015 р.

Порядком не передбачено, що розрахункові місяці мають бути повністю відпрацьовані. Якщо впродовж розрахункового періоду працівником відпрацьовано хоча б один день, обчислення середньої заробітної плати проводиться виходячи із нарахованої за цей день заробітної плати.

Виплати, які враховуються для обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження, визначені п. 3 Порядку. До таких виплат належать: тарифна ставка (оклад), доплати і надбавки, премії постійного характеру, індексація тощо.

Виплати, які не враховуються для обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження, визначені п. 4 Порядку.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться відповідно до абзацу першого п. 8 Порядку множенням середньоденного заробітку на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані впродовж двох місяців робочі дні на число таких робочих днів.

ПИТАННЯ 3: Як обчислюють середню зарплату для нарахування вихідної допомоги, якщо через скорочення адміністрацією кількості робочих днів останні два місяці відпрацьовано неповністю?

ВІДПОВІДЬ 3: У разі зміни режимів праці має бути дотримано норм ст. 32 КЗпП, а саме: працівник має бути попереджений про встановлення неповного робочого часу не пізніше ніж за два місяці.

Середня заробітна плата для нарахування вихідної допомоги обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі - Порядок), і її розмір залежить від нарахованої працівникові заробітної плати за розрахунковий період.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати для нарахування вихідної допомоги провадиться виходячи із виплат за два календарних місяці, що передують місяцю звільнення.

За пунктом 8 Порядку, якщо середньомісячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, то вона обчислюється множенням середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.

Середньоденна заробітна плата, визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані впродовж двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарних місяці згідно з графіком роботи підприємства, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Начальник відділу,
Неля СИНЬКО

"Праця i зарплата" N 19 (983), 25 травня 2016 р.
Передплатний iндекс: 30214