ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
16.09.2003 N 12-14/384

Заступнику головного
редактора бухгалтерського
тижневика "Дебет-Кредит"

Щодо чинності Положення про головних
бухгалтерів

ГоловКРУ України розглянуло Ваш лист від 10.09.2003 р. N 1044 щодо чинності на території України Положення про головних бухгалтерів, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 24.01.80 р. N 59 "Про заходи щодо вдосконалення організації бухгалтерського обліку та підвищення його ролі в раціональному та економному використанні матеріальних, трудових та фінансових ресурсів" (далі - постанова N 59), і повідомляє.

Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 30.12.97 р. N 1396/97, Міністерство юстиції є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення реалізації державної правової політики. Міністерство юстиції здійснює державну реєстрацію нормативно-правових актів та веде Єдиний державний реєстр таких актів. З огляду на це роз'яснення з порушеного Вами питання правомочне надати Міністерство юстиції.

Водночас, на думку ГоловКРУ, постанова N 59 є чинною на території України і повинна використовуватися юридичними особами всіх ФОРМ власності в частині, що не суперечить Конституції ( 254к/96-ВР ) і законам України, як встановлено Постановою Верховної Ради України від 12.09.91 р. N 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР".

Положення про головних бухгалтерів, затверджене постановою N 59, визначило їх права та обов'язки.

Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. N 250 (далі - постанова N 250), визначило порядок організації та ведення бухгалтерського обліку, складання і подання бухгалтерської звітності, а також відносини з цих питань підприємств і установ з органами виконавчої влади, внутрішніми і зовнішніми користувачами. Однак змін до прав та обов'язків головних бухгалтерів внесено не було. Крім того, у п. 5 постанови N 250 наведено перелік нормативно-правових актів, що втратили чинність у зв'язку з прийняттям цієї постанови. До цього переліку постанову N 59 не включено.

Пунктом 2 (абзац 3) Прикінцевих положень Закону України від 16.07.99 р. N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" Кабінету Міністрів України доручено підготувати та подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законів України, що випливають з цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону; забезпечити розробку міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів, передбачених цим Законом, а також перегляд і скасування їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. N 419 "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності" з посиланням на Закон "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" ( 996-14 ) ряд нормативно-правових актів було визнано такими, що втратили чинність (у тому числі втратила чинність постанова N 250. Постанову N 59 не було визнано такою, що втратила чинність або не застосовується на території України.

У грудні 2001 року Міністерством праці та соціальної політики України затверджено доповнення та зміни N 3 до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, якими визначено кваліфікаційні характеристики та вимоги до головних бухгалтерів, бухгалтерів, касирів та обліковців.

Однак на час підготовки відповіді в юридичній інформаційно-пошуковій системі "Законодавство", якою користується у своїй роботі ГоловКРУ, постанову N 59 розміщено як чинну.

У той же час інші нормативно-правові акти скасовано або визнано такими, що не застосовуються в Україні повністю або частково. Наприклад, інструкцію з бухгалтерського обліку в установах і організаціях, що перебувають на Державному бюджеті СРСР, затверджену наказом Міністерства фінансів СРСР від 10.03.87 р. N 61, бюджетні установи України застосовували в повному обсязі до 10.09.2000 р., а з цієї дати (на підставі наказу Державного казначейства України від 27.07.2000 р. N 68 інструкцію визнано такою, що не застосовується в Україні в частині меморіальних ордерів.

В.о. голови I.СТЕФАНЮК