ПРЕЗИДІЯ ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ

РЕКОМЕНДАЦІЇ
04.07.2005 N 04-5/202

Господарські суди України

Про внесення доповнення до роз'яснення президії
Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000
N 02-5/35
"Про деякі питання практики вирішення спорів,
пов'язаних з визнанням недійсними актів державних
чи інших органів"

У зв'язку з питаннями, що виникають у практиці розгляду господарськими судами справ за участю органів Антимонопольного комітету України, та з метою однакового і правильного вирішення відповідних спорів президія Вищого господарського суду України вважає за необхідне доповнити пункт 6 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 N 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" новим підпунктом 6.2.4 такого змісту:

"6.2.4. У вирішенні спорів про визнання недійсними рішень Антимонопольного комітету України та його територіальних органів, у тому числі пов'язаних із застосуванням Закону України "Про захист економічної конкуренції" ( 2210-14 ), господарським судам необхідно враховувати таке.

Згідно з частиною першою статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ( 2210-14 ) заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Водночас частиною другою статті 20 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (далі - ГК України) передбачено можливість захисту кожним суб'єктом господарювання своїх прав та законних інтересів шляхом визнання повністю або частково недійсними актів, зокрема, органів державної влади, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання.

Відповідно до частини сьомої статті 40 названого Кодексу ( 436-15 ) рішення Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень можуть бути оскаржені до суду.

Згідно з частинами третьою і четвертою статті 217 ГК України ( 436-15 ) до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції, зокрема, уповноваженими органами державної влади. Частинами першою і другою статті 249 названого Кодексу визначається право суб'єкта господарювання на оскарження до суду рішення будь-якого органу державної влади щодо застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та право звернення до суду із заявою про визнання недійсним акта органу державної влади у разі прийняття таким органом акта, що не відповідає законодавству, і порушує права чи законні інтереси суб'єкта господарювання.

З огляду на зазначені приписи ГК України ( 436-15 ) у вирішенні питань щодо строку оскарження до суду рішень Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень про застосування до суб'єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій необхідно виходити з вимог частини першої статті 223 названого Кодексу".

У зв'язку з цим підпункт 6.2.4 пункту 6 названого роз'яснення вважати підпунктом 6.2.5.

Голова Вищого господарського суду України Д.Притика