Посадовий та схемний посадовий оклади
працівників установ охорони здоров'я:
особливості визначення

До редакції нашої газети продовжує надходити велика кількість запитань щодо оплати праці працівників установ охорони здоров'я. Зважаючи на постійну актуальність зазначеної проблеми для працівників бухгалтерсько-економічних служб (у першу чергу), а також переслідуючи мету надання практичної допомоги при вирішенні окремих питань під час обчислення заробітної плати, ми розпочинаємо публікацію матеріалів, присвячених особливостям установлення розмірів заробітної плати.

У консультації, запропонованій цього разу, мова йде про особливості визначення схемного посадового окладу та посадового окладу, які є основою для подальшого нарахування працівникам розміру доплат, надбавок і підвищень, що установлюються у відсотках до цих окладів. Сподіваємося, що даний матеріал буде корисним для працівників бухгалтерсько-економічних служб, до обов'язків яких належить нарахування заробітної плати працівникам установ охорони здоров'я.

Перш за все зазначимо, що при визначенні розмірів оплати праці медичних працівників необхідно керуватися:

- Постановою № 134;

- Умовами № 161/137.

Посадові оклади (тарифні ставки), передбачені Умовами оплати праці, установлюються з урахуванням кваліфікаційних вимог до посад працівників і тарифних розрядів робітників відповідної кваліфікації на підставі штатного розпису і відображаються у тарифікаційному списку працівників (додаток № 1 до Умов № 161/137).

Оплата праці працівників провадиться за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу, з урахуванням доплат, підвищень та надбавок, передбачених чинним законодавством. Граничними розмірами заробітна плата працівника не обмежується.

Формування посадових місячних окладів працівників установ охорони здоров'я здійснюється на підставі розд. 2 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених Наказом № 161/137.

Місячні посадові оклади керівних працівників формуються на підставі показників щодо віднесення установ охорони здоров'я до груп з оплати праці (додаток № 2 до Умов № 161/137) із підвищенням їх розміру за кваліфікаційну категорію, наявність наукового ступеня, почесного звання, з урахуванням роботи в небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах (п. 2.6, 3.2, 3.3, 3.4 та 3.5 Умов № 161/137).

ПРИКЛАД 1

Головний лікар центральної районної лікарні має вищу кваліфікаційну категорію за спеціальністю "Організація та управління охороною здоров'я", науковий ступінь кандидата медичних наук і почесне звання "заслужений лікар". Його схемний посадовий оклад установлюється за I групою з оплати праці. Отже, посадовий оклад головного лікаря включає:

- схемний посадовий оклад головного лікаря за I групою з оплати праці - 539 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за наявність вищої кваліфікаційної категорії - 117 грн. При цьому загальний схемний посадовий оклад цієї особи становить 656 грн. (539 + 117);

- підвищення схемного посадового окладу за наявність наукового ступеня кандидата медичних наук (15 %) - 98,4 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за наявність почесного звання "заслужений лікар" (20 %) - 131,2 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за наявність поліклініки (15 %) - 98,4 грн.

Примітка. Згідно з п. 3.8 Умов № 161/137 розміри підвищень керівних працівників із числа лікарів і середнього медичного персоналу установлюються виходячи зі схемного посадового окладу з урахуванням підвищень за кваліфікаційну категорію.

Звідси загальний посадовий оклад головного лікаря становитиме 984 грн. (656 грн. + 98,4 грн. + 131,2 грн. + 98,4 грн.).

Посадові оклади лікарів установлюються на підставі:

- найменування посади;

- наявної кваліфікаційної категорії (вищої, першої, другої) або її відсутності;

- типу медичної установи (стаціонар, поліклініка).

При цьому ураховується підвищення схемних посадових окладів за керівництво відділенням, кабінетом, лабораторією (для керівників структурних підрозділів), за наявність наукового ступеня, почесного звання, за роботу в небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах (п. 2.1, 2.2, 3.2, 3.3, 3.4 та 3.5 Умов № 161/137).

Схемні посадові оклади, передбачені п. 2.1 вищезгаданих Умов, установлюються для посад лікарів усіх найменувань, незалежно від типу установи та місця його розташування.

ПРИКЛАД 2

У штатному розписі терапевтичного відділення стаціонару 4 лікарські посади: одна - завідуючого терапевтичним відділенням - лікаря-терапевта I категорії і три посади лікарів-терапевтів. Завідуючий має науковий ступінь кандидата медичних наук. Його посадовий оклад складається:

- зі схемного посадового окладу лікаря-терапевта, який має I кваліфікаційну категорію, - 431 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за керівництво структурним підрозділом (20 %) - 86,2 грн. Схемний посадовий оклад цього спеціаліста становить 517,2 грн. (431 грн. + 86,2 грн.);

- підвищення схемного посадового окладу за наявність наукового ступеня кандидата медичних наук (15 %) - 77,58 грн.

У цілому посадовий оклад завідуючого терапевтичним відділенням стаціонару становить 594,78 грн. (517,2 грн. + 77,58 грн.).

ПРИКЛАД 3

Посадовий оклад лікаря-хірурга інфекційної лікарні, який має II кваліфікаційну категорію і якому за здійснення оперативних втручань установлено підвищення у розмірі 30 %, складається:

- зі схемного посадового окладу лікаря-хірурга II кваліфікаційної категорії - 409 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за здійснення оперативних втручань (30 %) - 122,7 грн.

У цілому схемний посадовий оклад цього спеціаліста становить 531,7 грн. (409 грн. + 122,7 грн.);

- підвищення схемного посадового окладу за роботу у небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах праці (15 %) - 79,76 грн.

Усього посадовий оклад лікаря-хірурга інфекційної лікарні становить 611,46 грн. (531,7 грн. + 79,76 грн.).

Посадові оклади середнього медичного персоналу установлюються на підставі:

- найменування посади;

- наявної кваліфікаційної категорії.

При цьому ураховується підвищення за старшинство й керівництво установою охорони здоров'я та його структурним підрозділом (п. 2.3, пп. 2.6.11 "б" Умов № 161/137).

ПРИКЛАД 4

Посадовий оклад старшої медичної сестри вищої кваліфікаційної категорії інфекційного відділення лікарні включає:

Примітка. Формування посадового окладу старшої медичної сестри інфекційного відділення лікарні провадиться на підставі схемного посадового окладу, визначеного для медичної сестри відповідної кваліфікаційної категорії з урахуванням підвищення його розміру на 10 % за старшинство та за роботу у небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах праці.

- схемний посадовий оклад медичної сестри вищої кваліфікаційної категорії - 333 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за старшинство (10 %) - 33,3 грн.;

- підвищення схемного посадового окладу за роботу у небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах праці (15 %) з урахуванням суми підвищення за старшинство) - 54,95 грн.

Усього посадовий оклад старшої медичної сестри інфекційного відділення становить 421,25 грн. (333 грн. + 33,3 грн. + 54,95 грн.).

В усіх випадках, коли відповідно до чинних нормативних актів підвищення схемного посадового окладу (ставки) працівників передбачене у відсотках, абсолютний розмір кожного підвищення визначається виходячи зі схемного посадового окладу без урахування інших підвищень, надбавок та доплат (п. 3.6 Умов № 161/137).

Зверніть увагу: розміри підвищень схемних посадових окладів за науковий ступінь (п. 3.2), за почесне звання (п. 3.3), роботу у небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах праці (п. 3.4), роботу в будинках дитини, за наявність поліклінік та поліклінічних відділень, використання дезінфекційних засобів у роботі та інші підвищення (п. 3.5) установлюються до схемних посадових окладів (п. 3.8 Умов № 161/137), а саме:

- лікарям, середньому медичному персоналу й фармацевтам - до схемних посадових окладів, визначених п. 2.1 та 2.3 Умов № 161/137;

- завідувачам структурних підрозділів - лікарям та керівникам із числа середнього медичного та фармацевтичного персоналу - до схемних посадових окладів (п. 2.1 та 2.3) із урахуванням підвищення за керівництво структурним підрозділом (п. 2.2) та за старшинство (п. 2.3.5 Умов № 161/137);

- керівним працівникам із числа лікарів, провізорів та середнього медичного і фармацевтичного персоналу - до схемних посадових окладів (пп. 2.6.1, 2.6.2, 2.6.3, 2.6.8, 2.6.9, 2.6.10, 2.3.6 та 2.3.7) із урахуванням підвищень за кваліфікаційну категорію (пп. 2.6.11 "а" та "б" Умов № 161/137).

Для молодшого медичного персоналу формування посадового окладу здійснюється на підставі найменування посади з урахуванням її підвищення за роботу в небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах (п. 2.4, 3.4, пп. 3.5.14 Умов № 161/137).

ПРИКЛАД 5

Посадовий оклад молодшої медичної сестри (прибиральниці) станції переливання крові складається:

Примітка. Формування посадового окладу молодшої медичної сестри (прибиральниці) станції переливання крові провадиться на підставі схемного окладу з урахуванням підвищення схемного окладу за використання у своїй роботі дезінфекційних засобів.

- зі схемного окладу молодшої медичної сестри (прибиральниці) - 260 грн.;.

- підвищення схемного окладу за використання у своїй роботі дезінфекційних засобів (10 відсотків) - 26,0 грн.

Усього посадовий оклад молодшої медичної сестри (прибиральниці) становить 286 грн. (260 грн. + 26 грн.).

Для спеціалістів, службовців і робітників формування посадових окладів здійснюється на підставі:

- найменування посади, з урахуванням кваліфікаційних вимог до посади,

- тарифних розрядів відповідної кваліфікації.

При цьому беруться до уваги такі моменти, як підвищення місячних посадових окладів за роботу в небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах і особливих умовах - праця машиніста із прання, водія санітарного автомобіля тощо (п. 2.12, 2.13, 2.16 та 2.17 Умов № 161/137).

ПРИКЛАД 6

Місячний посадовий оклад машиніста із прання та ремонту спецодягу (білизни) складається:

- з місячного окладу машиніста з прання та ремонту спецодягу (білизни) - 260 грн. (п. 2.13);

- підвищення місячного окладу (20 %) -52 грн. (пп. 3.5.15).

Усього місячний посадовий оклад машиніста із прання та ремонту спецодягу (білизни) становить 312 грн. (260 грн. + 52 грн.).

ПРИКЛАД 7

Місячний посадовий оклад водія I класу, який працює на автомобілі швидкої медичної допомоги, складається:

- з місячної тарифної ставки водія автомобіля швидкої медичної допомоги - 280 грн.;

- підвищення місячної тарифної ставки (20 %) - 56 грн. (пп. 2.16.8).

Усього місячний посадовий оклад водія I класу автомобіля швидкої медичної допомоги становить 336 грн. (280 грн. + 56 грн.).

Таким чином, розміри посадових місячних окладів для конкретних професійно-кваліфікаційних груп працівників, які перебувають у трудових відносинах із установами охорони здоров'я, визначаються із дотриманням установленої законодавством про працю тривалості робочого часу та урахуванням факту виконання працівниками посадових обов'язків (норм праці) на підставі щорічної тарифікації, яка провадиться постійно діючою тарифікаційною комісією. Результати роботи комісії відображаються у тарифікаційних списках - єдиному документі, на підставі якого визначається розмір посадових місячних окладів, тарифних ставок та надбавок, які мають обов'язковий характер.

Виходячи з вищевикладеного зробимо висновки:

- схемний посадовий оклад працівникам установ охорони здоров'я установлюється згідно з розд. 2 Умов № 161/137, тобто відповідно до кваліфікаційних вимог, груп з оплати праці, з урахуванням підвищення його розміру залежно від обсягу роботи й кількості лікарських посад (завідування, старшинства), від складності й характеру праці (оперативних втручань). На підставі цього установлюються подальші підвищення. Загальний схемний посадовий оклад визначений у додатку № 1 до Умов № 161/137 ( графи 5 + 6 + 7 + 8 = 9);

- посадовий оклад - це загальний схемний посадовий оклад, визначений відповідно до розд. 2 Умов № 161/137 із урахуванням підвищень:

- за шкідливі умови праці;

- наявність наукового ступеня;

- почесного звання;

- за роботу в будинках дитини;

- наявність поліклінік, відділень;

- використання дезінфекційних засобів у роботі та інших підвищень, визначених у п. 3.5 Умов № 161/137.

Загальний посадовий оклад визначено у тарифікаційному списку, наведеному у додатку № 1 до Умов № 161/137 (графи 9 + 10 + 11 + 12 + 13 = графі 14).

Терміни "схемний посадовий оклад" та "посадовий оклад" становлять основу для подальшого нарахування заробітної плати працівникам установ охорони здоров'я, у тому числі:

- доплат (за роботу в нічний час, суміщення професій (посад), розширення зон обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт, за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, ненормований робочий день, за роботу у важких та шкідливих умовах);

- надбавок (за тривалість безперервної роботи, високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, складність, напруженість, класність);

- інших видів оплати праці (чергування вдома, у стаціонарі тощо).

Конкретний розмір цих доплат і надбавок установлюється у відсотках як до схемного посадового окладу, так і до посадового окладу (п. 4, 5 та 6 Умов № 161/137).

Перелік документів

1. Постанова № 134 - постанова Кабінету Міністрів України від 07.02.01 р. № 134 "Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери".

2. Наказ 161/137 - наказ Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.01 р. № 161/137 "Про впорядкування та затвердження Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення", зі змінами.

3. Умови № 161/137 - Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.01 р. № 161/137. "Про впорядкування та затвердження умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення".

Надія Циганова,
бухгалтер-експерт фірми "Баланс-Клуб"