Доплати до мінімальної заробітної плати
працівників установ охорони здоров'я

До нашої редакції продовжують надходити листи від читачів із запитаннями щодо порядку виплати доплат до мінімальної заробітної плати.

Сподіваємося, що підготовлена цього разу консультація допоможе запобігти конфліктним ситуаціям та непорозумінням між працівниками бухгалтерсько-економічних служб, що нараховують доплати до мінімальної заробітної плати, та працівниками закладів (установ), яким такі доплати установлюються.

Мінімальна заробітна плата

Згідно зі ст. 83 Закону № 2285 з 1 січня 2005 року мінімальну заробітну плату встановлено у розмірі 262 грн. на місяць, з 1 квітня 2005 року -290 грн. на місяць, з 1 липня 2005 року - 310 грн. на місяць, з 1 вересня 2005 року - 332 грн.

Мінімальна заробітна плата (ст. 3 Закону № 108) - це законодавче установлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Як нараховується заробітна плата?

Зауважимо, що при нарахуванні працівникам заробітної плати береться за основу установлений розмір мінімальної заробітної плати, оскільки розмір оплати праці за відпрацьовану місячну норму, з урахуванням передбачених умовами оплати праці доплат, надбавок, премій, крім тих, що не враховуються в розмірі мінімальної заробітної плати, не може бути нижчим законодавчо установленого розміру мінімальної заробітної плати.

Якщо ж працівникові, який виконав місячну норму праці, нараховано заробітну плату, меншу від установленого розміру мінімальної заробітної плати, провадиться доплата до її рівня.

Зверніть увагу: якщо у розрахунковому періоді працівником відпрацьовано менше місячної норми праці, доплата до рівня мінімальної заробітної плати здійснюється лише за фактично відпрацьований час.

Для подальшого розгляду питань щодо порядку нарахування заробітної плати працівникам з урахуванням законодавчо установленого розміру мінімальної заробітної плати розглянемо структуру виплат, які включаються та не включаються до розміру мінімальної заробітної плати працівникам закладів охорони здоров'я.

Які виплати включаються,
а які не включаються в розрахунок заробітної плати?

При установленні розміру мінімальної заробітної плати у нараховану заробітну плату за відпрацьовану місячну норму робочого часу працівника включаються:

доплати:

- за роботу у нічний час (п. 4.1. Умов, затверджених Наказом № 161/137 (далі - Умови));

- роботу у святкові та вихідні дні;

- суміщення професій (посад) (пп. 4.2.1 Умов);

- розширення зон обслуговування (пп. 4.2.1 Умов);

- збільшення обсягу виконуваних робіт (пп. 4.2.1 Умов);

- виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника (пп. 4.3.1 Умов);

надбавки:

- за тривалість безперервної роботи (п. 5.1 Умов);

- високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, складність, напруженність (пп. 5.4.1 Умов)

- чергування вдома та у стаціонарі (п. 6.1 та 6.2 Умов);

премії:

- за результати роботи відповідно до особистого внеску (п. 6.11 Умов);

не включаються:

доплати за роботу:

- у надурочний час (понад місячну норму);

- за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника за межами робочого часу за основною посадою (пп. 4.3.2 Умов);

- з ненормованим робочим днем (пп. 4.4.6 Умов);

- з важкими і шкідливими умовами праці (пп. 4.4.7 Умов);

підвищення за роботу:

- у небезпечних для здоров'я та особливо важких умовах праці (п. 3.7 та додатки № 3, 4, 5, 8 до Умов);

- із дезінфекційними засобами, за особливі умови підвищеного ризику для здоров'я та за особливі природні географічні і геологічні умови праці (пп. 3.5.14 - 3.5.16 Умов);

- інші підвищення (пп. 3.5.1 - 3.5.8 Умов);

надбавки:

- за обслуговування спецконтингенту (пп. 5.4.2 Умов);

премії:

- до ювілейних дат;

- за винаходи та раціоналізаторські пропозиції;

матеріальна допомога;

робота за сумісництвом.

Сумісництвом вважається виконання працівником крім своєї основної іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або в громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом (згідно з Положенням № 43).

Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу (ст. 19 Закону № 108). На цій підставі визначається й розмір доплат до мінімальної заробітної плати працівникам, які працюють неповний робочий день.

Не включаються до суми доплат, які здійснюються до мінімальної заробітної плати, також виплати, які нараховуються виходячи із середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження (у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відпусткою, службовим відрядженням тощо), та оплата праці за роботу понад місячну норму.

Щодо запровадження мінімального
розміру заробітної плати

Запровадження з 1 січня 2005 року розміру мінімальної заробітної плати у сумі 262 грн. на місяць в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, має здійснюватись у межах обсягів видатків, передбачених їх кошторисами на оплату праці, а в госпрозрахункових підприємствах та організаціях, незалежно від форми власності, - за рахунок їх фондів оплати праці.

Якщо починаючи з 1 січня 2005 року нарахована працівникам заробітна плата за відпрацьовану місячну норму праці, з урахуванням доплат, надбавок, премій та інших виплат, крім тих, що не враховуються до мінімальної заробітної плати, менша за розмір мінімальної заробітної плати (262 грн.), зазначеним працівникам має здійснюватися доплата до цього рівня за рахунок фонду оплати праці.

Ця доплата провадиться в тому ж місяці, у якому виплачується заробітна плата за відповідний місяць.

Особливості нарахування доплат до рівня мінімальної заробітної плати пропонуємо розглянути на конкретних умовно-числових прикладах.

ПРИКЛАД 1

Схемний оклад молодшої медичної сестри (прибиральниці), яка працює в психіатричній лікарні, становить 260 грн. Крім цього їй провадиться:

- підвищення схемного окладу у зв'язку з особливо небезпечними для здоров'я та особливо важкими умовами праці - 25 %;

- підвищення за роботу в шкідливих і важких умовах праці у розмірі 10 % схемного окладу (за використання дезінфекційних засобів та прибирання туалетів).

Молодшою медичною сестрою (прибиральницею) відпрацьовано всі робочі дні місяця за графіком.

Нарахована їй заробітна плата складає:

- оплату за схемним окладом - 260 грн.;

- підвищення за роботу у шкідливих умовах праці - 26,0 грн. (260 х 10 : 100);

- підвищення за особливо небезпечні для здоров'я та особливо важкі умови праці - 65 грн. (260 х 25 : 100).

Примітка. В усіх випадках, коли відповідно до діючих нормативних актів підвищення схемних посадових окладів (ставок) працівників передбачене у відсотках, абсолютний розмір кожного підвищення визначається зі схемного посадового окладу без урахування інших підвищень, надбавок та доплат (п. 3.6 Умов).

Оскільки нарахована молодшій медичній сестрі (прибиральниці) заробітна плата (без урахування доплати за роботу у шкідливих умовах праці та підвищення за особливо небезпечні для здоров'я та особливо важкі умови праці, які не включаються до мінімальної заробітної плати) за відпрацьовану місячну норму праці менша 262 гри., то їй необхідно здійснити доплату до розміру мінімальної заробітної плати.

Доплата до розміру мінімальної заробітної плати становить 2 грн. (262 грн. - 260 грн.).

Усього нарахована працівникові заробітна плата в даному випадку становитиме: 260 грн. (оклад) + 26 грн. (підвищення за роботу у шкідливих умовах) + 65 грн. (підвищення за особливо небезпечні для здоров'я та особливо важкі умови праці) + 2 грн. (доплата до розміру мінімальної заробітної плати) = 353 грн.

ПРИКЛАД 2

Місячний оклад кастелянки, яка працює на станції швидкої медичної допомоги, встановлено у сумі 253 грн.

Крім того за суміщення посади встановлена надбавка у розмірі 20 відсотків посадового окладу. За місяць кастелянка відпрацювала всі робочі дні за графіком.

Працівниці було нараховано:

- оплату за місячним окладом - 253 грн.;

- доплату за суміщення посад - 50,6 грн. (253 х 20 : 100).

Усього нарахована заробітна плата в даному випадку становитиме:

253 грн. (оклад) + 50,6 грн. (доплата за суміщення) =
= 303,6 грн.

Оскільки нарахована заробітна плата кастелянки за відпрацьовану місячну норму праці з урахуванням доплати за суміщення посад більша за мінімальну заробітну плату, доплата до розміру мінімальної заробітної плати (262 грн.) до місячного окладу 253 грн. не провадиться.

У разі відсутності доплати за суміщення посад така доплата була б проведена у сумі 9 грн.:

262 грн. (мінімальна заробітна плата) -
- 253 грн. (місячний оклад) = 9 грн.

У цьому випадку усього нарахована заробітна плата складала б

253 грн. + 9 грн. = 262 грн.

ПРИКЛАД 3

Місячний оклад двірника становить 253 грн. (інших доплат він не має). У січні двірником відпрацьовано 4 робочих дні за графіком із 19 днів за місячною нормою. 15 днів працівник знаходиться у відпустці, за які йому нараховано відпусткові у сумі 180 грн. За 4 відпрацьованих дні заробітна плата від місячного окладу становить 53,26 грн. (253 : 19 х 4).

Нарахована заробітна плата за січень становитиме: 180 грн. (відпусткові) + 53,26 грн. (заробітна плата за робочі дні) = 233,26 грн.

Незважаючи на те що сума 233 грн. менша за розмір мінімальної заробітної плати, установлений з 1 січня 2005 року, доплата до мінімальної заробітної плати (262 грн.) не провадиться на підставі частини третьої ст. 3 Закону № 108, якою визначено, що доплата до рівня законодавчо установленого розміру мінімальної заробітної плати провадиться у разі, якщо працівник виконав місячну норму праці.

ПРИКЛАД 4

Місячний оклад ліфтера на одну ставку - 253 грн. Інших доплат він не має і працює ще й за сумісництвом в одному й тому ж закладі на 0,5 ставки. У цьому випадку нарахування заробітної плати має провадитись окремо за основною посадою і окремо - за сумісництвом.

Нарахована заробітна плата за відпрацьовану місячну норму праці за основною посадою складатиметься:

- з оплати за місячним окладом - 253 грн.;

- з доплати до мінімальної заробітної плати - 9 грн.

Разом нараховано - 262 грн.:

262 грн. (мінімальна заробітна плата) -
- 253 грн. (місячний оклад) =
= 9 грн. (доплата до мінімальної заробітної плати).

Цьому ж працівникові за займаною посадою ліфтера (за сумісництвом) заробітна плата нараховується за фактично виконану роботу. У нашому прикладі - це 0,5 посади та відповідне відпрацювання норми праці:

- оплата за місячним окладом - 126,5 грн.;

- доплата до мінімальної заробітної плати - 4,5 грн.

Разом - 131 грн.

Тобто якщо сумісник працює на 0,5 ставки, його заробітна плата за виконання місячної норми праці не має бути меншою за 131 грн. (262 грн. х 0,5). Отже, заробітна плата працівника (з доплатами, надбавками та іншими виплатами, не зазначеними у ст. 3 Закону № 108, за основним місцем роботи має бути не нижчою за 262 грн., а за сумісництвом (0,5 ставки) - 131 грн.

Усього працівникові нараховано за виконання основної роботи і роботи за сумісництвом 393 грн.: 262 грн. (оплата за основною посадою) + 131 грн. (оплата за роботу за сумісництвом).

ПРИКЛАД 5

Молодшій медичній сестрі (буфетниці) зі схемним окладом 260 грн. і виконаним обсягом місячної норми праці нарахована заробітна плата у сумі 522 грн., з яких:

- плата за місячним окладом - 260 грн.;

- доплата до мінімальної заробітної плати -2 грн. (262 грн. - 260 грн.);

- матеріальна допомога на оздоровлення - 260 грн.

Оскільки матеріальна допомога може надаватись працівникам у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік і при встановленні розміру мінімальної заробітної плати у складі нарахованої заробітної плати не враховується, а схемний оклад у даному разі менший за розмір мінімальної заробітної плати, працівниці нараховується доплата до мінімальної заробітної плати у сумі 2 грн.

ПРИКЛАД 6

Сторожу установлений місячний оклад 260 грн. за відпрацьовану місячну норму праці. При цьому за графіком роботи робочі дні чергуються з вихідними, святковими та роботою у нічний час.

Оплату праці в цьому випадку необхідно провести так, щоб за відпрацьовану місячну норму праці заробітна плата з урахуванням доплат, надбавок, премій та інших виплат, крім тих, що не враховуються у складі мінімальної заробітної плати, не була нижчою від установлених розмірів мінімальної заробітної плати.

Доплати за роботу у святкові й вихідні дні належать до виплат, що включаються до мінімальної заробітної плати й ураховуються під час визначення розміру доплати до рівня мінімальної заробітної плати.

У разі якщо працівник працював у святкові та вихідні дні, поза межами місячної норми праці (місячної норми часу), під час визначення розміру доплати до рівня мінімальної заробітної плати зарплату за цей період не враховують, тобто беруть лише зарплату в межах місячної норми часу.

Доплати за роботу в нічний час у переліку виплат, що не включаються до мінімальної заробітної плати, немає, і тому ця доплата ураховуватиметься під час визначення розміру доплат до мінімальної заробітної плати. Тобто якщо сумарний заробіток працівника за місяць (разом із доплатою за роботу в нічний час) становить 262 грн., до розміру мінімальної заробітної плати не доплачують.

Відповідно до ст. 108 КЗпП робота в нічний час оплачується у підвищеному розмірі.

Примітка. Спеціалістам, у тому числі медичним, фармацевтичним та педагогічним працівникам, службовцям і працівникам установ охорони здоров'я та установ соціального захисту, водіям санітарних автомобілів, які залучаються до роботи у нічний час, здійснюється доплата у розмірі 35 % годинної тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Нічним уважається час з 10-ї години вечора до 6-ї години ранку.

Отже, якщо сторожу з місячним окладом 260 грн. за відпрацьовану місячну норму часу за роботу в нічний час нараховано 65 грн. і за роботу у вихідні і святкові дні - 12 грн., його нарахована заробітна плата становитиме 337 грн. У даному випадку доплату до розміру мінімальної зарплати не здійснюють.

Примітка. Доплати за роботу у нічний час, у вихідні та святкові дні визначаються із установленого за штатним розписом місячного окладу - 260 грн., а не з мінімальної заробітної плати.

ПРИКЛАД 7

Місячний оклад машиніста із прання та ремонту спецодягу (білизни) хворих на туберкульоз становить 260 грн. За роботу в умовах підвищеного ризику за результатами атестації робочих місць цьому працівнику установлено доплату в розмірі 12 % місячного окладу. За особливі умови праці його місячний оклад підвищується ще на 20 %.

У зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці місячний оклад машиніста із прання та ремонту спецодягу (білизни) підвищується на 30 %.

За умови виконання місячної норми часу нарахована заробітна плата цього робітника складається:

- з оплати за місячним окладом - 260 грн.;

- підвищення за особливі умови праці - 52 грн. (260 х 20 : 100);

- доплати за роботу в умовах підвищеного ризику - 37,4 грн. (260 х 20 : 100 + 260 = 312 х 12 : 100);

- підвищення за роботу з небезпечними для здоров'я та особливо важкими умовами праці - 93,6 грн. (260 х 20 : 100 + 260 = 312 х 30 : 100);

- доплати до розміру мінімальної заробітної плати - 2 грн. (262 грн. - 260 грн.).

Примітка. Відповідно до пп. 3.5.15 розд. 3.5 Умов формується новий розмір місячного окладу машиніста із прання та ремонту спецодягу (білизни) з урахуванням підвищення на 20 %, який потім підвищується на 30 % згідно з п. 4 додатка № 3 до Умов за роботу у протитуберкульозному закладі, та проводиться доплата до 12 % за важкі та шкідливі умови згідно з додатком № 8 до Умов.

Усього нарахована заробітна плата у цьому випадку становитиме 445 грн. (260 грн. + 52 грн. + 37,44 грн. + 93,6 грн. + 2 грн.).

Відповідно до ст. 3 Закону № 108 мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності й господарювання. Отже, якщо працівник виконав місячну норму праці, розмір його заробітної плати з 1 січня 2005 року не може бути меншим за 262 грн. на місяць. У разі недотримання норм законодавства про мінімальну заробітну плату працівник може оскаржити неправомірні дії адміністрації у законодавчому порядку.

Перелік документів

1. Закон № 108 - Закон України від 24.03.95 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" зі змінами.

2. Закон N 2285 - Закон України від 23.12.04 р. № 2285-IV "Про Державний бюджет України на 2005 рік", зі змінами.

3. Положення № 43 - Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затверджене наказом Міністерства праці України від 28.06.93 р. № 43 "Про затвердження положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій".

4. Умови № 161/137 - Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.01 р. № 161/137 "Про впорядкування та затвердження Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення".

Надія Циганова,
бухгалтер-експерт фірми "Баланс-Клуб"