ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
24.02.2005 N 3445/7/15-1117

Щодо розгляду листа

Державна податкова адміністрація України розглянула лист Державної податкової адміністрації в м. Києві від 11.01.2005 N 158/8/25-005 щодо деяких питань, пов'язаних із податковим обліком видавничої діяльності, і повідомляє.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 17.06.2004 N 1801 з 01.07.2004 відновлено дію Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні" від 20.11.2003 N 1300 (далі - Закон N 1300). Згідно із Законом N 1300 підпункт 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (далі - Закон) було викладено у такій редакції:

"Тимчасово до 01.01.2009 звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, крім видань рекламного та еротичного характеру. При цьому прибуток, отриманий від надання рекламних послуг, оподатковується на загальних підставах.

Суми коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, спрямовуються суб'єктом господарської діяльності - платником податків на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розроблення і запровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".

При цьому попередня редакція підпункту 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону ( 334/94-ВР ), затверджена пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну підтримку книговидавничої справи" від 06.03.2003 N 601 (далі - Закон N 601) та призупинена на 2004 рік пунктом 50 ст. 80 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 27.11.2003 N 1344, встановлювала термін дії пільги до 01.01.2008, не поширювалась на розповсюджувачів книжкової продукції та мала абзац такого змісту:

"Платники податку ведуть окремий облік валових доходів та валових витрат, отриманих від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2003 N 1478 було затверджено Порядок ведення обліку отриманих валових доходів і валових витрат під час провадження видавничої діяльності, виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, відповідно до пункту 2 якого зазначено, що дія цього Порядку не поширюється на видавців, виготівників та розповсюджувачів засобів масової інформації.

При цьому для цілей податкового обліку видавничої справи під засобами масової інформації слід розуміти друковані засоби масової інформації. Друкованими засобами масової інформації (пресою) є періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію (стаття 1 розділу I Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" від 16.11.92 N 2782.

Таким чином, у період з 01.07.2004 діє нова редакція підпункту 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону ( 334/94-ВР ), визначена Законом N 1300. При цьому пунктом 7.20 ст. 7 Закону, зокрема, встановлено, що платники податку, зазначені у пункті 7.13 цієї статті, ведуть окремий облік доходів, які не включаються до складу валових доходів або звільняються від оподаткування згідно з нормами зазначених пунктів.

Відповідно до статті 4 Закону N 601 дія цього Закону ( 334/94-ВР ) поширюється на суб'єктів видавничої справи, які провадять свою діяльність відповідно до Закону України "Про видавничу справу" (318/97-ВР ).

Статтею 10 розділу II Закону України "Про видавничу справу" від 05.06.97 N 318 (далі - Закон N 318) визначено, що до суб'єктів видавничої справи відносяться видавці, виготовлювачі та розповсюджувачі видавничої продукції. Видавничою справою, складовими частинами якої є видавнича діяльність, виготовлення видавничої продукції та розповсюдження видавничої продукції, є сфера суспільних відносин, що поєднує в собі організаційно-творчу та виробничо-господарську діяльність юридичних і фізичних осіб, зайнятих створенням, виготовленням і розповсюдженням видавничої продукції (стаття 2 розділу I Закону N 318).

Під терміном "видавнича продукція" розуміють сукупність видань, призначених до випуску або випущених видавцем (видавцями), а під терміном "видання" - твір (документ), який пройшов редакційно-видавниче опрацювання, виготовлений друкуванням, тисненням або іншим способом, містить інформацію, призначену для поширення, і відповідає вимогам державних стандартів, інших нормативно-правових актів щодо видавничого оформлення, поліграфічного і технічного виконання (стаття 1 розділу I Закону N 318. У свою чергу, згідно із статтею 1 розділу I Закону N 601 книжковою продукцією є сукупність книжкових видань, випущених видавцем (видавцями) або призначених до випуску, а книжковими виданнями є видання, особливістю матеріальної структури якого є скріплення аркушів у корінці з обкладинкою чи оправою. Тобто книжкова продукція є видом видавничої продукції. При цьому скріплені в корінці з обкладинкою чи оправою друковані засоби масової інформації, враховуючи періодичність їх виходу, не відносяться до книжкової продукції.

Відповідно статтею 1 розділу I Закону N 318 визначено, що видавництвом є спеціалізоване підприємство, основним видом діяльності якого є підготовка і випуск у світ видавничої продукції; видавничою організацією - підприємство, установа або організація, статутом якої поряд з іншими видами діяльності передбачено підготовку і випуск у світ видавничої продукції; розповсюджувачем видавничої продукції - фізична чи юридична особа, яка займається розповсюдженням видавничої продукції.

Враховуючи викладене вище, друковані засоби масової інформації вважаються видавничою продукцією, діяльність з їх видання, виготовлення та розповсюдження є видавничою діяльністю, а видавництва, видавничі організації та розповсюджувачі, які займаються такою діяльністю, виступають суб'єктами видавничої справи. При цьому відповідно до статті 1 розділу I Закону N 601 друковані засоби масової інформації не є книжковою продукцією, тобто в частині поширення пільги на друковані засоби масової інформації звільненню підлягає лише прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, отриманий від видавничої діяльності, оскільки інші умови, визначені підпунктом 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону ( 334/94-ВР ), стосуються лише книжкової продукції.

Під терміном "видавнича діяльність" розуміють сукупність організаційних, творчих, виробничих заходів, спрямованих на підготовку і випуск у світ видавничої продукції (наприклад, перекладацька діяльність) (стаття 2 розділу I Закону N 318.

II. Відповідно до підпункту 11.2.3 п. 11.2 ст. 11 Закону ( 334/94-ВР ) визначено, що датою збільшення валових витрат платника податку при здійсненні ним операцій з особами, які є:

а) нерезидентами;

б) резидентами, які сплачують цей податок за ставкою нижчою, ніж зазначена у статті 10 цього Закону ( 334/94-ВР ) (крім платників податку, зазначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону), або сплачують цей податок у складі єдиного чи фіксованого податку чи є звільненими від сплати цього податку або не є його суб'єктами згідно із законодавством, - є дата оприбуткування платником податку товарів (а при їх імпорті - також робіт (послуг), супутніх чи допоміжних такому імпорту товарів), а для робіт (послуг), - дата їх фактичного отримання від таких осіб, незалежно від наявності їх оплати (у тому числі часткової або авансової).

Підпунктом 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону ( 334/94-ВР ) встановлено, що тимчасово до 01.01.2009 звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, крім видань рекламного та еротичного характеру. При цьому прибуток, отриманий від надання рекламних послуг, оподатковується на загальних підставах.

Таким чином, так як відповідно до підпункту 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону ( 334/94-ВР ) видавництва, видавничі організацій, підприємства поліграфії та розповсюджувачі книжкової продукції звільняються від оподаткування частини прибутку, отриманого від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, то на операції платника податку з видавництвами, видавничими організаціями, підприємствами поліграфії та розповсюджувачами книжкової продукції, для яких такі операції пов'язані з видавничою справою безпосередньо, поширюється дія підпункту 11.2.3 п. 11. 2 ст. 11 Закону.

При цьому оскільки згідно із статтею 1 розділу I Закону N 318 суб'єкти видавничої справи поряд із видавничою справою можуть займатися й іншими видами діяльності, то прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий від інших видів діяльності, підлягає оподаткуванню в загальному порядку, тобто при здійсненні платником податку з видавництвами, видавничими організаціями, підприємствами поліграфії та розповсюджувачами книжкової продукції операцій, що не мають для таких суб'єктів видавничої справи відношення до видавничої справи, застосовується підпункт 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону ( 334/94-ВР ).

III. Другим абзацом пп. 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону ( 334/94-ВР ) визначено, що суми коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, спрямовуються суб'єктом господарської діяльності - платником податків на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розроблення і запровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з цим Державна податкова адміністрація України вважає, що до розширення виробництва книжкової продукції відноситься розширення виробничих потужностей.

Заступник Голови В.А.Копилов