Алкоголь і тютюн у роздрібній торгівлі

Куріння тютюну і вживання алкоголю є аж ніяк не кращими звичками більшої частини людства. Для одних ці звички обертаються масою негативних наслідків, для інших - чималим доходом. Так, про тютюн, коли Уолтер Ралі привіз його з Америки до Англії, Єлизавета I сказала: "Я бачила багатьох чоловіків, що обернули своє золото на дим, але ви перший, хто обернув дим на золото". Подібні вислови історія пам'ятає і про алкогольні напої.

В Україні роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами завжди знаходилася під невсипущим контролем держави - практично кожний рік запроваджуються нові вимоги або вдосконалюються раніше встановлені. У консультації розглянуті основні вимоги, які сьогодні зобов'язаний виконувати СПД, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Загальні поняття

На сьогодні основні принципи державної політики щодо регулювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначає Закон № 481.

Стаття 1 Закону № 481

Роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Алкогольні напої - продукти, отримані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового більше 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які належать до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08.

Про пиво

Зазначимо, що згідно з Гармонізованою системою опису та кодування товарів (ГСОКТ) пиво віднесене до товарної групи під кодом 22 03 - "пиво солодове". Отже, продаж цього напою не підпадає під дію Закону № 481.

Роздрібну торгівлю алкогольними напоями дозволяється здійснювати:

- через спеціалізовані підприємства, у тому числі фірмові;

- спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів;

- підприємства або спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації;

- підприємствам громадського харчування (п. 2 Правил № 854).

Стаття 1 Закону № 481

Тютюнові вироби - сигарети, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн та інші вироби з тютюну та його замінники, які впливають на фізіологічний стан людини під час застосування.

Реалізацію тютюнових виробів можна здійснювати в названих вище пунктах торгівлі алкогольними напоями, а також через фірмові спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом непродовольчих товарів і через стаціонарні пункти роздрібної торговельної мережі* (п. 3 Правил № 218).

Не забороняється реалізовувати алкогольні напої та/або тютюнові вироби і на території ринку, але за умови, що пункти їх продажу такого ж типу, як і перелічені вище.

Громадське харчування - це також роздріб

Під терміном "роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами" розуміється також реалізація цих товарів і в сфері громадського харчування.

Почнемо наш шлях по лабіринту законодавчих і нормативних актів, але раніше домовимося, що в цій консультації всіх СПД, які займаються роздрібною торгівлею алкоголем і тютюном, скорочено будемо називати роздрібними торговцями.

Коло торговців алкоголем і тютюном

Закон № 481 не обмежує коло торговців алкогольними напоями та тютюновими виробами залежно від їх правового статусу та вибраної системи оподаткування. Однак згідно зі ст. 7 Указу № 746 та ст. 14 Декрету № 13-92 реалізація лікеро-горілчаних і тютюнових виробів позбавляє приватних підприємців права претендувати на спрощену систему оподаткування, якою передбачається сплата єдиного податку або фіксованого податку.

Оскільки перелік алкогольної продукції не вичерпується лікеро-горілчаними виробами, уточнимо, якими алкогольними напоями все ж дозволяється торгувати приватним підприємцям -"спрощенцям" і при цьому не порушувати чинне законодавство.

Згідно з роз'ясненнями ДПАУ (лист від 18.02.2000 р. № 2286/716-2117) і концерну "Укрспирт" (лист від 19.01.2000 р. № 22-10-1/15), які, у свою чергу, побудовані на положеннях відповідних ГОСТІВ, "дозволеними" до продажу алкогольними напоями для "спрощенців" є виключно виноробна продукція - коньяк, вино і шампанське.

Ліцензування

Кількість і вартість ліцензій

Наявність у СПД ліцензії, що засвідчує право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами, є головною умовою здійснення цих видів діяльності.

Залежно від місця розташування пункту торгівлі для отримання відповідної ліцензії СПД необхідно звернутися до регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору та контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (далі - Департамент) або до територіального підрозділу, що функціонує у складі державної податкової адміністрації.

Якщо торгівля ведеться в поїздах, на морських або річкових суднах, ліцензію отримують за місцем формування поїзда (приписки судна).

СПД, що торгують у населених пунктах, де немає структурних підрозділів Департаменту, для отримання ліцензій можуть скористатися "посередницькими послугами" районних (міжрайонних) ДПІ. На сьогодні на базі цих органів створені пункти, у яких приймаються передбачені законодавством документи для отримання ліцензій, видаються оформлені в Департаменті ліцензії, а також виконуються інші функції, пов'язані з ліцензуванням (детальніше див. у Наказі № 652 і затвердженому ним Порядку).

Ліцензія придбавається на кожне місце торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами.

Щорічна плата за ліцензію встановлюється на кожне місце торгівлі і становить: на роздрібну торгівлю алкогольними напоями - 4 000 грн., на роздрібну торгівлю тютюновими виробами - 2 000 грн., а на території сіл і селищ (за винятком тих, які знаходяться в межах території міст) - 500 грн. і 250 грн. відповідно.

Стаття 1 Закону № 481

Місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговельному приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 м2, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), у яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

I хоча наведене визначення морально трохи застаріло (ТКК давно вже не застосовуються, а ЕККА названі РРО), воно містить важливі моменти, які слід брати до уваги тим СПД, що збираються торгувати алкоголем або тютюном:

1) розмір торговельної площі не має принципового значення для продажу тютюнових виробів, а для продажу алкогольних напоїв, навпаки, площа повинна бути не менше 20 м2. Тут важливо зауважити, що під торговельною площею розуміється виключно торговельний зал (магазину, кафе тощо), тобто та частина торговельного об'єкта, у якій перебувають продавець (продавці) і покупці, установлені РРО і торговельне обладнання (прилавки, стінні гірки тощо);

2) якщо в СПД декілька торговельних точок, то кількість ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами прямо залежить від їх місцезнаходження. Так, якщо торговельні точки, де реалізовуються алкогольні напої та тютюнові вироби, знаходяться в різних торговельних приміщеннях (будівлях), розташованих за різними адресами, на кожну точку придбавається окрема ліцензія. Якщо ж торговельні точки СПД знаходяться в одному торговельному приміщенні (одноповерховій або в декілька поверхів будівлі), розташованому за однією адресою, придбавається тільки одна відповідна ліцензія. Наприклад, придбавається одна ліцензія на право торгівлі алкогольними напоями через спеціалізований відділ і кафе, розміщені в будівлі універмагу.

Ліцензія видається за плату терміном на один рік.

Порядок оплати ліцензії

Стаття 15 Закону № 481

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками та зараховується до бюджету згідно із чинним законодавством.

За бажанням СПД оплата вартості ліцензії може здійснюватися відразу за весь рік.

Порядок отримання ліцензії

Стаття 15 Закону № 481

Ліцензія видається за заявою суб'єкта підприємницької діяльності, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, засвідчена нотаріально або органом, що видав оригінал документа.

У заяві повинен бути вказаний вид господарської діяльності, на здійснення якого суб'єкт підприємницької діяльності має намір отримати ліцензію (... роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами), ...та адреса місця торгівлі.

Вимагати подання інших документів, крім указаних у цьому Законі, забороняється. Указані у цьому Законі документи подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, що видав оригінал документів. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або висилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявникові з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка прийняла їх.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявникові не пізніше 10 календарних днів з дня отримання вказаних у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути зазначена підстава для відмови.

Кожну отриману ліцензію СПД зобов'язаний зареєструвати в органі ДПС, а якщо торгівля здійснюється в сільській місцевості, то і в органі місцевого самоврядування.

Припинення дії ліцензії

Стаття 15 Закону № 481

Дія ліцензії припиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, що видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.

Якщо оплата вартості ліцензії здійснюється щоквартально, то після чергового платежу СПД необхідно подати до Департаменту ліцензію для продовження її дії (на зворотному боці уповноважена особа робить відмітку про внесення чергового платежу, ставить свій підпис і завіряє печаткою).

Порядок анулювання ліцензії

Стаття 15 Закону № 481

Дія ліцензії вважається припиненою з моменту отримання суб'єктом підприємницької діяльності відповідного письмового розпорядження органу, що видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, що видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

- заяви суб'єкта підприємницької діяльності;

- рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності;

- несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів з моменту припинення ліцензії;

- рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом підприємницької діяльності марок акцизного збору (щодо імпортерів);

- рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом підприємницької діяльності алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного збору України;

- рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом підприємницької діяльності алкогольних напоїв або тютюнових виробів без митного контролю.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту отримання суб'єктом підприємницької діяльності письмового розпорядження про її анулювання.

У разі зміни відомостей, указаних у виданій суб'єкту підприємницької діяльності ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта підприємницької діяльності), орган, що видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності протягом трьох робочих днів видає суб'єкту підприємницької діяльності ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

У разі втрати або пошкодження ліцензії орган, що видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності протягом трьох робочих днів видає суб'єкту підприємницької діяльності дублікат ліцензії. Термін дії дубліката ліцензії не може перевищувати терміну дії, указаного в загубленій або пошкодженій ліцензії.

За видачу дубліката ліцензії на оптову торгівлю, або імпорт, або експорт справляється плата в розмірі 1 700 грн., а дубліката ліцензії на роздрібну торгівлю - 170 грн., яка зараховується до бюджету згідно із чинним законодавством.

Відповідальність

У разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами без наявності ліцензії до СПД застосовується фінансова санкція - штраф у розмірі 200 % вартості отриманої партії товару**, але не менше 1 700 грн. (ст. 17 Закону № 481).

I ще один момент. Як уже було сказано, суть роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначена передусім статусом покупців і метою купівлі: громадяни та інші кінцеві споживачі придбавають товари для свого особистого некомерційного використання. Тому СПД, що має ліцензію тільки на роздрібну торгівлю, не має права продавати ці товари іншому СПД - роздрібному або оптовому торговцеві. У рамках Закону № 481 такий продаж уважається оптовим, а отже, потрібна інша ліцензія. У противному разі така діяльність розглядатиметься як безліцензійна, тобто з'являться підстави для застосування до СПД штрафу в розмірі, указаному вище.

Облік ліцензій

Витрати, понесені СПД на придбання ліцензій (на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами), незалежно від розміру здійсненої оплати, включаються:

- у бухгалтерському обліку - до складу витрат, при цьому виходячи з принципу відповідності витрат і доходу, установленого п. 7 П(С)БО 16 "Витрати"***. Так, якщо плата за ліцензію внесена відразу за весь рік, то суму витрат, пов'язану з її придбанням, необхідно відобразити у складі майбутніх періодів, а потім поквартальне списувати на адміністративні витрати;

- у податковому обліку - у складі валових витрат (пп. 5.4.7 Закону про прибуток).

ПРИКЛАД 1

З метою здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами протягом 2005 року підприємство 29.12.04 р. придбало дві ліцензії.

Торговельний пункт з продажу цих товарів розташований у межах міста.

Оплата вартості ліцензій (4 000 грн. та 2 000 грн.) здійснена відразу за весь рік.

(грн.)

Дата здійс-
нення операції


 
№ п
/
п


 
Зміст операції


 
Бухгалтерський облік
 
Податковий облік
 
із застосу-
ванням рахунків класу 9
 
Сума
 
із застосу-
ванням рахунків класу 8
 
Сума
 
ВД
 
ВВ
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
29.12.04 р.
 
1.
 
Перерахована плата за ліцензії за весь термін їх дії
 
377
 
311
 
6000
 
377
 
311
 
6000
 
-
 
6000
*
 

 
2.
 
Списані на витрати майбутніх періодів затрати на придбання ліцензій
 
39
 
377
 
6000
 
39
 
377
 
4
 
-
 
-
 
31.03.05 р.
 
3.
 
Віднесена на адміністративні витрати відповідна частина суми затрат на придбання ліцензій
 
92
 
39
 
1500
 
84
 
39
 
1500
 
-
 
-
 
* У декларації з податку на прибуток відображається в ряд. 04. 1 2.
 

Патентування

Роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за готівкові грошові кошти або з використанням кредитних карток, що зобов'язує СПД придбавати торговельний патент на кожний пункт продажу (магазин, кіоск, бар, кафе тощо).

Порядок придбання і використання торговельного патенту встановлений Законом про патентування.

СПД - платникам єдиного податку і фіксованого податку немає необхідності придбавати патент, оскільки ця категорія платників податків звільнена від оплати вартості патенту та відповідно від його придбання (п. 6 Указу № 746 та ст. 14 Декрету № 13-92).

Товаросупровідні документи

Відповідно до п. 8 Правил № 854 та п. 10 Правил № 218 роздрібному торговцеві алкогольними напоями та/або тютюновими виробами забороняється приймати для продажу та зберігання ці товари від СПД - юридичних і фізичних осіб, що не мають відповідної ліцензії (на виробництво, на право імпорту або на право оптової торгівлі). На практиці, з метою забезпечити виконання цього розпорядження, роздрібні торговці вимагають у постачальників ксерокопії виданих їм ліцензій і зберігають їх разом з документами на товар.

Алкогольні напої та тютюнові вироби повинні надходити до роздрібної торговельної мережі тільки за наявності товаросупровідних документів, передбачених законодавством (п. 5 Правил № 854 та п. 8 Правил № 218).

Починаючи з 1 січня 2005 року при перевезенні алкогольної продукції автомобільним транспортом у межах України повинні оформлятися товарно-транспортні накладні виключно форми № 1-ТН (алкогольні напої)**** (далі - спеціалізована ТТН).

Таким чином, роздрібний торговець зобов'язаний:

- приймати від постачальника алкогольні напої, доставлені автомобільним транспортом, тільки якщо оформлена спеціалізована ТТН;

- використовувати спеціалізовану ТТН при перевезеннях алкогольних напоїв автомобільним транспортом (при самовивезенні придбаних алкогольних напоїв, при внутрішньому переміщенні з місць зберігання до місць роздрібної торгівлі, а також з однієї торговельної точки, що належить цьому торговцеві, в іншу його точку*****). При цьому кількість вантажу, що перевозиться, значення не має.

Разом з тим спеціалізовані ТТН є бланками суворої звітності, що зобов'язує СПД - юридичну особу, яка використовує такі накладні, забезпечити відповідне їх зберігання та облік.

Сертифікати відповідності

Алкогольні напої та тютюнові вироби підлягають підтвердженню відповідності в законодавчо регульованій сфері шляхом сертифікації.

Відповідність підтверджується наявністю у виробників або імпортерів цієї продукції (товарів) сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності (ст. 10 Закону № 481). Такі СПД зобов'язані вказувати в документах, за якими продукція відвантажується покупцям, реєстраційні номери сертифікатів відповідності та/або свідоцтв про визнання відповідності.

Зі свого боку роздрібним торговцям при отриманні алкогольних напоїв або тютюнових виробів необхідно постійно контролювати наявність реєстраційних номерів сертифікатів (свідоцтв) у товаросупровідних документах, поданих постачальниками. Такі правила діють із 17.11.04 р. - дати набуття чинності Закону № 2116. До цього моменту, як відомо, вимагалася наявність копій сертифікатів (свідоцтв), завірених печаткою та підписом постачальників.

Оскільки корінним чином змінилися вимоги, Законом № 2189 скасований штраф за роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном без наявності копій таких сертифікатів (свідоцтв), який установлювався ст. 17 Закону № 481.

Цінові обмеження

Мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої

На сьогодні продовжує діяти обмежувальна регламентація щодо реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими від мінімальних роздрібних цін, установлених Постановою № 700.

Нагадаємо, мінімальні роздрібні ціни встановлені тільки на окремі види алкогольної продукції, що реалізовуються СПД усіх форм власності як у роздрібній торговельній мережі, так і у сфері громадського харчування.

Розміри мінімальних цін на
вітчизняні та імпортні алкогольні напої

Код виробу згідно з Гармонізованою системою опису і кодування товарів
 
Опис товару
 
Мінімальна роздрібна ціна
 
У гривнях за 1 літр 100%-вого спирту
 
2208 30 - 2208 90 78 00
 
Віскі, ром і горілка (тафія), джин і ялівцева настоянка, лікери, солодкі наливки, інші алкогольні напої (спиртові настоянки зі слив, груш або вишень, спиртові настоянки та інші спиртні напої)
 
31,22
 
2208 20 (крім 22 08 20 12 00 - коньяк,
2208 20 29 00 - тільки бренді)
 
Спиртні напої, отримані в результаті перегонки виноградного вина або вичавок з винограду
 
31,22
 
У гривнях за 1 літр
 
2208 12 00, 2208 20 29 00
 
Коньяк, тільки бренді
 
30,00
 
Примітка. Мінімальні роздрібні ціни встановлені з урахуванням торговельної націнки, а також з урахуванням вартості тари, у яку ця продукція розлита (скляних пляшок, сувенірних пляшок, художньо оформленого посуду зі скла або полив'яної кераміки тощо - п. 3, п. 4 Порядку № 371 ).
 

Для того щоб не допустити реалізації вітчизняних та імпортних алкогольних напоїв за низькими цінами (у разі їх уцінки або придбання за досить низькими цінами), необхідно шляхом розрахунку визначити встановлену державою мінімальну ціну однієї пляшки конкретного алкогольного напою.

Мінімальна роздрібна ціна на коньяк і бренді визначається як результат від множення затвердженої мінімальної роздрібної ціни виробу і місткості тари в літрах.

А ось роздрібні ціни, що "не знижуються", на решту з наведених вище алкогольних напоїв визначаються відповідно до Порядку № 371 так:

1) знаходиться добуток трьох множників: затвердженої мінімальної роздрібної ціни виробу, міцності за об'ємом у відсотках і місткості тари в літрах;

2) отримане значення ділиться на 100.

ПРИКЛАД 2

Затверджена мінімальна роздрібна ціна становить:

- на коньяк за 1 л готового виробу - 30 грн.;

- на горілку за 1 л у перерахунку у 100%-вий спирт - 31,22 грн.

Міцність горілки - 42 %. Коньяк і горілка розлиті в пляшки місткістю 0,5 л.

Визначимо мінімальну роздрібну ціну однієї пляшки цих алкогольних напоїв (МРЦ):

МРЦ (коньяку) = 30 х 0,5 = 15 грн.,

МРЦ (горілки) = 31,22 х 42 х 0,5 : 100 =
= 6,5562 грн. = 6,56 грн.******

Зверніть увагу, роздрібна торгівля окремими видами алкогольних напоїв за цінами, нижчими від установлених, спричиняє неприємні наслідки: до СПД застосовується штраф у розмірі 100 % вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних роздрібних цін, але не менше 1 000 грн. (ст. 17 Закону № 481).

Максимальні роздрібні ціни
на тютюнові вироби

У 2005 році продовжують діяти вимоги Декрету № 18-92, що забороняють реалізовувати тютюнові вироби за цінами, які перевищують максимальні роздрібні ціни, установлені виробниками або імпортерами. Очевидно, і в найближчому майбутньому роздрібні торговці не зможуть самостійно встановлювати ціни на ці товари.

Разом з тим Законом № 2189 унесені коригування щодо максимальних роздрібних цін, у тому числі "на перспективу".

Отже, починаючи з 1 липня 2005 року заборонені виробництво та імпорт тютюнових виробів без нанесення на пачку або коробку (сувенірну коробку) установленої максимальної роздрібної ціни і дати виготовлення тютюнового виробу. У зв'язку із цим:

- тільки до 1 січня 2006 року дозволено реалізовувати тютюнові вироби в роздрібній торгівлі без наявності на пачці (коробці) інформації про максимальні роздрібні ціни і дату виготовлення (тобто дається час для продажу залишків тютюнових виробів в упаковці старого зразка);

- із 16 грудня 2004 року - дати набуття чинності норм Закону № 2189, що розглядаються, - перестала існувати фінансова санкція (раніше встановлена Законом № 481) за відсутність у місцях роздрібної торгівлі завірених виробником або імпортером копій декларацій про максимальні роздрібні ціни;

- протягом 2005 року (до 1 січня 2006 року включно), незважаючи на те що фінансова санкція за відсутність у місцях торгівлі копій декларацій, як говорять, канула в Лету, роздрібний торговець зобов'язаний виконувати вимоги ст. 6 Декрету № 18-92: мати в наявності копії діючих декларацій і розміщувати їх на видному місці в кожній торговельній точці реалізації тютюнових виробів. Власне, виконання цієї вимоги дає можливість передусім роздрібному торговцеві своєчасно проконтролювати первісно встановлену максимальну роздрібну ціну і не допустити її перевищення. Нагадаємо: роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, що перевищують максимальні роздрібні ціни на дані вироби, установлені відповідними виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, є досить серйозним порушенням вимог Закону № 481. До роздрібного торговця, який допустив таке порушення, застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 100 % вартості наявних у СПД тютюнових виробів, але не менше 1 000 грн. (ст. 17 Закону № 481).

Порядок розрахунків з покупцями

Незалежно від статусу роздрібного торговця, умов і форм здійснення діяльності розрахункові операції в готівковій формі та/або за допомогою кредитних карток при продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів у роздрібній торгівлі повинні реєструватися через РРО. Це випливає з норм ст. 1 і ст. 9 Закону про РРО.

Однак РРО, як і будь-якому іншому механізму, властиве з тієї чи іншої причини виходити з ладу. Трапляється і нетривале відключення електроенергії. У таких ситуаціях тимчасово******* дозволяється здійснювати розрахунки з використанням розрахункових книжок (РК) і книг обліку розрахункових операцій. При цьому встановлений особливий порядок використання РК: при кожному відпуску алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів у корінець і у відривну частину розрахункової квитанції в обов'язковому порядку повинні вписуватися найменування і вартість кожної одиниці цих товарів (п. 5.3 Положення № 1).

Умови продажу
алкогольних напоїв на розлив

Відповідно до Закону № 481 призначені для продажу кінцевим споживачам алкогольні напої дозволено розливати:

- у тару (посуд) невеликої місткості - усі види алкогольної продукції (алкогольні напої, розлиті в таку тару, назвемо пляшкованими);

- у велику тару (посуд) місткістю від 50 до 600 л, виготовлену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, - виключно вина, і при цьому тільки сухі та кріплені виноградні вина (виноматеріали оброблені).

Основні вимоги щодо продажу алкогольних напоїв на розлив визначені в частині четвертій ст. 15-3 Закону № 481********.

Продаж усіх видів пляшкованих алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці мають право здійснювати тільки:

- підприємства громадського харчування;

- спеціалізовані відділи зі статусом підприємств громадського харчування, які знаходяться в підпорядкуванні підприємств з універсальним асортиментом товарів (продовольчих та/або непродовольчих).

Починаючи із 16.12.04 р. (нагадаємо, це дата набуття чинності Закону № 2189) усім підприємствам громадського харчування, що мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, дозволено виноградні натуральні сухі вина продавати на розлив і з великої тари, але за умови:

- вино повинне бути спочатку розлите в тару місткістю від 50 до 600 л (раніше дозволявся продаж з тари місткістю від 100 до 500 л);

- в отриманій ліцензії про це повинен бути зроблений відповідний запис органу, що видав таку ліцензію. Причому СПД, що отримали ліцензію до 16.12.04 р., також повинні потурбуватися про наявність такого ж запису в ліцензії.

Віднині дозволено продавати на розлив виноробну продукцію і виробникам, однак далеко не всім і при дотриманні ряду висунених умов:

1) роздрібними торговцями виноробної продукції на розлив можуть бути виключно підприємства первинного і змішаного виноробства;

2) з виноробної продукції на розлив дозволяється продавати тільки власного виробництва вина сухі і з доданням спирту (виноматеріали оброблені) ординарні та марочні;

3) продавати цю ж виноробну продукцію дозволено безпосередньо за місцем розташування цих виробників у межах адміністративно-територіальних одиниць (міст, селищ, сіл);

4) при продажу цієї продукції повинен сплачуватися акцизний збір;

5) у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями повинен бути запис органу, що видав ліцензію, про факт продажу виноробної продукції на розлив;

6) річний обсяг продажу вказаних вище вин (виноматеріалів) на розлив не повинен перевищувати 20 % річного обсягу виноматеріалів, вироблених цими підприємствами.

і на закінчення зазначимо, що при продажу алкогольних напоїв на розлив крім вимог Закону № 481 роздрібні торговці зобов'язані виконувати і вимоги Правил № 854.

Обмеження споживання і продажу
алкоголю та тютюну

Стаття 152 Закону № 481

Забороняється, за винятком спеціально відведених для цього місць, споживання алкогольних напоїв і тютюнових виробів:

- у закладах охорони здоров'я;

- у навчальних і освітньо-виховних закладах;

- у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення);

- у закладах культури;

- у закритих спортивних спорудах;

- у ліфтах і таксофонах;

- на дитячих майданчиках;

- у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.

Відповідальність за належне обладнання спеціально відведених для куріння місць несе власник або орендар приміщення.

Органи місцевого самоврядування в межах відповідної адміністративної території мають право оголошувати вільні від куріння зони.

Частини 1 - 3 Статті 153 Закону № 481

Забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів:

- особами, які не досягли 18 років;

- особам, які не досягли 18 років;

- у приміщеннях і на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я;

- у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

- у місцях проведення спортивних змагань;

- в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування;

- з торговельних автоматів;

- з полиць самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках і алкогольних напоїв);

- поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);

- з рук і в не визначених для цього місцях торгівлі.

Забороняється продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби.

Продавець алкогольних напоїв або тютюнових виробів має право вимагати у покупця, який купує алкогольні напої або тютюнові вироби, документ, що засвідчує його вік, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Порушення вищеперелічених вимог (установлених ст. 153 Закону № 481) спричиняє застосування до СПД фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн., а у разі повторного порушення протягом року - 3 400 грн. (ст. 17 Закону № 481).

Місця зберігання
алкогольних напоїв і тютюнових виробів

Стаття 1 Закону № 481

Місця зберігання - місце, що використовується для зберігання спирту, або приміщення, що використовується для зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;

Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання і відомості про заявників.

Роздрібні торговці, які мають відокремлені від пункту торгівлі місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зобов'язані вжити заходів для внесення до Єдиного реєстру таких місць зберігання.

Унесення місць зберігання до Єдиного реєстру, виключення таких місць з Єдиного реєстру, а також зміна відомостей, унесених до Єдиного реєстру, здійснюється регіональним управлінням Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання у порядку, визначеному Наказом № 251.

Нагадаємо, що за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях, не внесених до Єдиного реєстру, до СПД застосовуються фінансові санкції в розмірі 100 % вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1 700 грн.

"Хмільний" збір

Оскільки сплата збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства (далі -"хмільний" збір) - тема не нова, відзначимо лише ключові моменти, які випливають із Закону № 587, Порядку № 133 і Податкового роз'яснення № 416:

- платниками "хмільного" збору є всі роздрібні торговці незалежно від форми власності та підпорядкування;

- об'єктом обкладення "хмільним" збором є сума отриманої виручки від реалізації алкогольних напоїв і пива (з урахуванням ПДВ). У разі продажу цих напоїв у рамках договору комісії платником збору є комітент;

- ставка "хмільного" збору становить 1 % виручки, отриманої від реалізації алкогольних напоїв і пива (з урахуванням ПДВ);

- термін подання звітності - щомісяця не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним;

- термін сплати "хмільного" збору - протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну подання звіту.

Як сплатити "хмільний" збір з коктейлю?

А тепер зупинимося на найбільш популярному запитанні у сфері громадського харчування:

- Як визначити об'єкт обкладення "хмільним" збором, якщо реалізовуються самостійно виготовлені коктейлі тощо, у рецептуру яких крім алкогольних напоїв входять безалкогольні напої (сік, тонік тощо), а в окремих випадках - плоди, ягоди або фрукти (лимон, оливки тощо)?

Оскільки в чинному законодавстві немає прямої відповіді на це запитання, то на практиці одні платники податків сплачують збір з усієї вартості реалізованих коктейлів, інші - виключно з вартості алкогольних напоїв, які згідно з рецептурою використані для виготовлення коктейлів.

Думка редакції. Ми вважаємо, що правильно роблять останні, і ось чому. Згідно із Законом № 481 до алкогольної продукції належать тільки ті напої, які включені до товарних груп 22 03 -22 06 ГСОКТ, а коктейлі "громадського харчування" до складу цих груп не входять.

___________________________

* Стаціонарна мала архітектурна форма - це одноповерхова споруда площею до 30 м2, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей, - кіоск, одноповерховий павільйон тощо (Типові правила розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності, затверджені наказом Держбуду України від 13.10.2000 р. № 227).

** Термін "отримана партія товару" розуміється як сукупність одиниць продукції одного або декількох найменувань, отриманої за одним товарно-транспортним документом. При цьому приналежність продукції до тієї або іншої товарної групи визначається за Гармонізованою системою опису та кодування товарів (лист Департаменту від 26.06.02 р. № 2704/21-4317).

*** Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

**** Форма і порядок використання накладної затверджені Наказом № 736.

***** Із цього питання див. також роз'яснення ДПАУ, наведені в листі від 18.11.04 р. № 22536/7/21.

****** Будь-яка цифра третього розряду до 0,5 відкидається, а від 0,5 і більше - округляється до однієї копійки - такий порядок округлення передбачений Постановою № 1002.

******* На період ремонту РРО, а при відключенні електроенергії - на період не більше 72 годин (7 робочих днів) - згідно зі ст. 5 Закону про РРО.

******** За порушення вимог продажу алкогольної продукції на розлив, установлених ст. 153 Закону № 481, цим же Законом (ст. 17) передбачена відповідальність СПД - штраф у розмірі 1 700 грн., а при повторному протягом року порушенні - у розмірі 3 400 грн.

Перелік документів

1. Закон про патентування - Закон України від 23.03.96 р. № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

2. Закон про РРО - Закон України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" у редакції Закону України від 01.06.2000 р. № 1776-III, зі змінами.

3. Закон № 30 - Закон України від 06.02.96 р. № 30/96-ВР "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби", зі змінами.

4. Закон № 178 - Закон України від 07.05.96 р. № 178/96-ВР "Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої", зі змінами.

5. 3акон № 329 - Закон України от 15.09.95 р. № 329/95-ВР "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", зі змінами.

6. Закон № 481 - Закон України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", зі змінами.

7. Закон № 587 - Закон України від 09.04.99 р. № 587-XIV "Про збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства", зі змінами.

8. Закон № 2116 - Закон України від 21.10.04 р. № 2116-IV "Про внесення змін до деяких законів України".

9. Закон № 2181 - Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", зі змінами.

10. Закон № 2189 - Закон України від 18.11.04 р. № 2189 "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

11. Закон № 2285 - Закон України від 23.12.04 р. № 2285-IV "Про Державний бюджет України на 2005 рік".

12. Декрет № 13-92 - декрет КМУ від 26.12.92 р. № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", зі змінами.

13. Декрет № 18-92 - декрет КМУ від 15.12.92 р. № 18-92 "Про акцизний збір", зі змінами.

14. Указ № 746 - Указ Президента України від 03.07.98 р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" у редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. № 746/99, зі змінами.

15. Постанова № 700 - постанова КМУ від 21.06.01 р. № 700 "Про введення мінімальних цін на вітчизняні та імпортні горілку і лікеро-горілчані вироби", зі змінами, унесеними постановою КМУ від 08.02.02 р. № 124, зі змінами.

16. Постанова № 756 - постанова КМУ від 29.04,99 р. № 756 "Про деякі питання регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності", зі змінами.

17. Постанова № 926 - постанова КМУ від 20.06.03 р. № 926 "Про розмір плати за марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

18. Постанова № 1002 - постанова КМУ від 26.08.96 р. № 1002 "Про переоцінку товарів (робіт, послуг) і механізм контролю за переглядом та формуванням вартісних показників в умовах грошової реформи", зі змінами.

19. Постанова № 1956 - постанова КМУ від 10.12.98 р. № 1956 "Про введення марок акцизного збору на імпортні алкогольні напої з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць і внесення змін і доповнень до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо порядку реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів", зі змінами.

20. Наказ № 145 - наказ ДПАУ від 31.03.03 р. № 145 "Про затвердження Порядку оформлення нарядів на відпуск спирту, фракцію головну етилового спирту і повернення спиртовмісних рідин".

21. Наказ № 160 - наказ ДПАУ від 24.03.04 р. № 160 "Про посилення державного контролю за виробництвом і обігом спирту, повнотою та своєчасним надходженням до бюджету акцизного збору".

22. Наказ № 251 - наказ ДПАУ від 28.05.02 р. № 251 "Про затвердження порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання і форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру", зі змінами.

23. Наказ № 515 - наказ ДПАУ від 29.10.02 р. № 515 "Про затвердження форм щодо контролю за обігом спирту".

24. Наказ № 551 - наказ ДПАУ від 21.11.03 р. № 551/786 "Про затвердження форми Декларації про встановлення виробником та імпортером максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари, Порядку їх складання і внесення Доповнень до Порядку здійснення митними органами контролю за сплатою платниками податку на додану вартість та акцизного збору, який утримується при ввезенні (пересиланні) товарів та інших предметів на митну територію України".

25. Наказ № 652 - наказ ДПАУ від 16.11.04 р. № 652 "Про організацію роботи в районних ДПІ з видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами".

26. Наказ № 727 - наказ ДПАУ від 28.12.04 р. № 727 "Про затвердження форм довідок".

27. Наказ № 736 - наказ Мінтранспорту України від 17.08.04 р. № 736 "Про затвердження товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв".

28. Наказ № 869 - наказ ДМСУ від 12.12.03 р. № 869 "Про затвердження Порядку прийняття ДМСУ від імпортерів підакцизних товарів декларацій про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари".

29. Порядок № 133 - Порядок заповнення і подання звіту про суму нарахованого збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, затверджений наказом ДПАУ від 28.03.02 р. № 133.

30. Порядок № 275 - Порядок видачі і погашення податкових векселів, які підтверджують сплату зобов'язання про сплату акцизного збору і видаються суб'єктам підприємницької діяльності у разі отримання спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на іншу підакцизну продукцію, затверджений постановою КМУ від 27.02.99 р. № 275.

31. Порядок № 371 - Порядок визначення і застосування мінімальних цін на вітчизняні та імпортні горілку і лікеро-горілчані вироби, затверджений наказом Мінфіну, Мінекономіки та Мінагрополітики України від 08.08.01 р. № 371/168/239.

32. Порядок № 493 - Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджений постановою КМУ від 13.05.96 р. № 493, зі змінами.

33. Порядок № 1236 - Порядок переробки винограду, плодів та ягід на виноматеріали на давальницьких умовах, затверджений постановою КМУ від 06.11.97 р. № 1236.

34. Порядок № 1266 - Порядок визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його оборотом, затверджений постановою КМУ від 29.08.02 р. № 1266.

35. Положення № 1 - Положення про форму і зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614.

36. Положення № 111 - Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затверджене наказом ДПАУ від 19.03.01 р. № 111.

37. Положення № 567 - Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджене постановою КМУ від 23.04.03 р. № 567.

38. Правила № 218 - Правила роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджені наказом Мінекономіки від 24.07.02 р. № 218.

39. Правила № 854 - Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджені постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854.

40. Податкове роз'яснення № 416 - Податкове роз'яснення щодо сплати збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, затверджене наказом ДПАУ від 02.09.03 р. № 416.

41. Лист № 13720 - лист ДПАУ від 23.07.04 р. № 13720/7/21-1271 "Щодо обліку надходження акцизного збору з тютюнових виробів".

Світлана Гладка,
бухгалтер-експерт фірми "Баланс-Клуб"