ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
07.12.2004 N 23920/7/15-2417

Щодо обігу податкових векселів

Враховуючи результати щоденного моніторингу обігу податкових векселів та з метою забезпечення належної організації роботи в регіонах щодо обігу податкових векселів і ефективного їх адміністрування, ДПАУ повідомляє.

Відповідно до п. 11.5 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (далі - Закон про ПДВ), з урахуванням вимог ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" ( 1344-15 ), платник податку за власним бажанням при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України може надати органу митного контролю простий вексель на суму податкового зобов'язання. Право видачі органам митного контролю податкового векселя надається платнику податку при умові, що він:

- має право на відшкодування ПДВ з бюджету за результатами попереднього звітного періоду, якщо така заборгованість з відшкодування ПДВ на день видачі податкового векселя не погашена;

- здійснює ввезення товарів за прямими договорами для власних виробничих потреб (які не передбачені для подальшого продажу) або з метою ремонту, обробки, переробки, що визначено окремими рішеннями Уряду.

Податкові векселі в обов'язковому порядку підлягають забезпеченню (підтвердженню) комерційними банками шляхом авалю. Не підлягають забезпеченню податкові векселі, видані лише платником податку, статус якого відповідає вимогам абзацу шостого п.11.5 ст.11 Закону про ПДВ ( 168/97-ВР ) (платники податку мали протягом останніх 12 місяців обсяг оподатковуваних операцій з поставки товарів (робіт, послуг) більше 5 млн. грн. або платники визначені у пп.5.2.1 ст.5 Закону про ПДВ та не мають заборгованості з цього податку (крім реструктуризованої згідно із законодавством) за результатами податкових періодів, що передують податковому періоду, у якому надається податковий вексель), що має підтверджуватися довідкою ДПА (ДПІ).

Для підтвердження відповідності згаданим вище умовам платнику податку за його письмовим зверненням органом ДПС надаються:

- Довідка про стан відшкодування з ПДВ (далі - Довідка 1, форма Довідки наведена у додатку 1 до Порядку адміністрування податкових векселів, що видаються платниками ПДВ при ввезені (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України, затвердженого наказом ДПАУ від 02.08.2004 р. N 444. Ця Довідка видається кожному платнику податку, який має право на видачу податкового векселя та виявив бажання видати такий вексель у сплату ПДВ при митному оформленні;

- Довідка про відповідність статусу імпортера вимогам Закону (далі - Довідка 2, форма Довідки наведена у додатку 1 до постанови КМУ від 01.10.97 р. N 1104. Ця Довідка видається тільки платникам, які мають право на видачу податкового векселя згідно із законодавством та які мають право на видачу неавальованого податкового векселя.

З метою забезпечення ефективного адміністрування податкових векселів та недопущення безпідставного отримання платниками права на видачу податкового векселя ДПАУ зобов'язує встановити дієвий та щоденний контроль за процесом видачі платникам ПДВ Довідок 1 і Довідок 2.

При цьому слід враховувати таке.

Довідка 1 є дійсною протягом 5 днів з дня її видачі. Для поновлення Довідки 1 платник податку повинен звернутися до ДПІ з повторним запитом. Довідка 1 вважається недійсною до закінчення 5-денного терміну у разі зменшення суми ПДВ, яка підлягає відшкодуванню платнику податку.

Про настання зазначеної обставини ДПІ, яка видала таку довідку, оперативно засобами електронного зв'язку надсилає інформацію ДМСУ, яка інформує регіональні митниці про визнання довідки недійсною.

У Довідку 1 включається сума ПДВ, задекларована платником у податковій звітності до відшкодування самостійно, і обліковується у картці особового рахунку на дату звернення платника за отриманням Довідки 1, незалежно від факту проведення перевірки цієї суми та дати декларування такої суми.

Після видачі Довідки 1 необхідно проконтролювати фактичну видачу платником ПДВ податкового(их) векселя(ів) (наявність інформації про видачу податкового векселя у електронному Журналі обліку податкових векселів). При видачі Довідки 1 і визначенні суми не погашеної заборгованості з відшкодування ПДВ на день видачі податкового векселя необхідно враховувати, що право на видачу податкового векселя платник може використати лише один раз на конкретну задекларовану до відшкодування суму ПДВ. У разі якщо податковий орган видав Довідку 1 і відповідно до інформації про видачу податкового векселя у електронному Журналі обліку податкових векселів платник видав на зазначену в Довідці суму ПДВ податкові векселі, наступна Довідка не видається. У разі звернення платника за поновленням Довідки, при відсутності у нього права на її отримання, з будь-яких причин (використано право на видачу податкового векселя, зменшено суму до відшкодування: або проведено відшкодування будь-яким шляхом, або задекларовано суму ПДВ до сплати, або платнику донараховано суму ПДВ за результатами перевірки тощо) необхідно повідомити платника і відмовити у видачі такої Довідки 1 до виникнення нової суми непогашеної заборгованості з відшкодування ПДВ.

Бланк Довідки 2 ( 1104-97 ) є бланком суворої звітності, облік якого ведеться в порядку, передбаченому для ведення обліку інших документів цієї категорії. Довідки 2 реєструються в спецжурналі (який ведеться за формою згідно з додатком 2 до Порядку) у день їх видачі. Журнал має бути пронумерований, прошнурований та скріплений гербовою печаткою органу ДПС. Довідка 2 безоплатно видається органом ДПС за місцем реєстрації імпортера як платника ПДВ та діє 3 місяці.

Для видачі платнику податку Довідки 2 ( 1104-97 ) податковий орган у десятиденний термін з дня одержання письмового запиту повинен обов'язково перевірити:

- відповідність обсягу оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) з урахуванням ПДВ, зазначених платником податку в податкових деклараціях за останні до 1-го числа місяця, в якому подано запит, 12 календарних місяців, вимогам Закону (більше 5 млн. грн.);

- відсутність заборгованості з цього податку (крім реструктуризованої згідно із законодавством) за результатами податкових періодів, що передують податковому періоду, в якому надається податковий вексель;

- чи є платник підприємством, визначеним у пп.5.2.1 ст.5 Закону про ПДВ ( 168/97-ВР ).

У разі порушення проти імпортера - платника податку справи про банкрутство - з дня порушення такої справи та зупинення платником податку господарської діяльності - через 30 днів з дня отримання органом ДПС податкової декларації, в якій відсутні дані в розділі 2 "Податкові зобов'язання", Довідка 2 ( 1104-97 ) вважається недійсною до закінчення терміну її дії.

У разі настання однієї з обставин орган ДПС, що видав таку довідку, повинен надіслати відповідне повідомлення органу ДМСУ про визнання довідки недійсною.

З метою забезпечення належної організації роботи в регіонах щодо обігу податкових векселів і ефективного їх адміністрування ДПАУ зобов'язує встановити контроль за повнотою обліку податкових векселів, в межах якого першочергово здійснювати такі заходи:

- тримати на постійному контролі питання видачі платниками ПДВ, які отримали Довідку 2 ( 1104-97 ), податкових векселів;

- проводити постійний аналіз переліку товарів у сплату ПДВ, при розмитненні яких платниками податку видавалися податкові векселі, використання платником ввезених товарів (використані у виробництві, залишені для власного невиробничого використання, реалізовані наступним покупцям тощо);

- забезпечувати проведення аналізу результатів спільних перевірок суб'єктів ЗЕД щодо нецільового використання ними товарів, митне оформлення яких здійснювалось із застосуванням податкового векселя.

Заступник Голови В.Копилов