КОНСУЛЬТУЄ ДПІ У ДЕСНЯНСЬКОМУ Р-НІ М. КИЄВА

Книжкова продукція:
що нового в оподаткуванні?

Незважаючи на те, що ми живемо у вік комп'ютерних технологій, книжка у нашому житті займає досить вагоме місце. Саме тому підтримка книговидавничої справи у нашій країні стоїть не на останньому місці. Одним з шляхів такої підтримки є сприятливе оподаткування того чи іншого виду діяльності.

Законом України “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” від 06.03.2003 р. № 601 -IV стаття 11 Закону України “Про податок на додану вартість” була доповнена пунктом 11.38.

Крім того, зазначений пункт був змінений Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні” від 20.11.2003р. №1300-IV.

В останній редакції зазначеним пунктом було передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2009 року, звільняються від оподаткування операції з виконання робіт та надання послуг у видавничій діяльності, діяльності з виготовлення та розповсюдження видавництвами, видавничими організаціями, підприємствами поліграфії, розповсюджувачами книжкової продукції, виробленої в Україні, операції з виробництва та/або продажу паперу і картону, вироблених в Україні для виготовлення книжкової продукції, а також операції з продажу книжкової продукції, виробленої в Україні, крім послуг реклами, розміщення матеріалів рекламного та еротичного характеру і видань рекламного та еротичного характеру.

Крім того, і пункт 7.13 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” Законом № 601-IV був доповнений підпунктом 7.13.7.

В останній редакції Закону про прибуток (з урахуванням змін, внесених Законом від 20.11.2003 р. № 1300- IV) зазначеним підпунктом передбачалось, що тимчасово, до 1 січня 2009 року, звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, крім видань рекламного та еротичного характеру. При цьому прибуток, отриманий від надання рекламних послуг, оподатковується на загальних підставах.

Суми коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, спрямовуються суб'єктом господарської діяльності - платником податків на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розроблення і запровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Між тим, у 2003 році зазначений Закон щодо пільг не запрацював, оскільки Прикінцевими положеннями самого Закону № 601-IV було передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім пункту 3 розділу II “Прикінцеві положення”, який повинен був набрати чинності з 1 січня 2004 року. Положення Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні” від 20.11.2003 р. № 1300- IV також повинні були запрацювати з 1 січня 2004 року.

Оскільки про пільги мова йшла саме у пункті 3 розділу II “Прикінцевих положень” Закону № 601 -IV, то платники податків очікували дату 1 січня 2004 року для можливості початку застосування пільг з ПДВ та податку на прибуток.

Між тим, їх очікування не виправдались, оскільки дію Закону України” Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” було зупинено на 2004 рік згідно з пунктом 37 ст. 80 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” від 27.11.2003 р. № 1344-IV (крім виготовлення учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва).

Крім того, пунктом 49 ст. 80 Закону про бюджет-2004 було уточнено, що на 2004 рік зупинено і дію підпункту 5.1.2 пункту 5.1 статті 5 Закону про ПДВ (крім операцій з продажу учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва).

Підпунктом 50 статті 80 Закону про бюджет-2004 було уточнено, що на 2004 рік зупинено також і дію підпункту 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Таким чином, виходило, що з податку на додану вартість пільга існувала лише для виготовлення учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва, а по податку на прибуток пільга взагалі була відсутня.

1 липня 2004 року в газеті “Урядовий кур'єр” № 121 був опублікований Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” від 17.06.2004 р. № 1801-IV. Прикінцевими положеннями зазначеного Закону передбачене набрання його чинності з дня опублікування, за деяким виключенням відносно 1 січня 2004 року щодо інших змін і 1 липня 2004 року стосовно питання, що розглядається в цій статті.

Про які зміни піде мова?

Пунктом 26 Закону № 1801-IV виключений пункт 37 Закону про бюджет-2004. Тобто з 1 липня 2004 року поновлена дія Закону України “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” (з урахуванням змін), який вносив доповнення в Закон України “Про податок на додану вартість” та в Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Таким чином, згідно з пунктом 11.38 ст. 11 Закону про ПДВ, тимчасово, з 1 липня 2004 року до 1 січня 2009 року, звільняються від оподаткування операції з виконання робіт та надання послуг у видавничій діяльності, діяльності з виготовлення та розповсюдження видавництвами, видавничими організаціями, підприємствами поліграфії, розповсюджувачами книжкової продукції, виробленої в Україні, операції з виробництва та/або продажу паперу і картону, вироблених в Україні для виготовлення книжкової продукції, а також операції з продажу книжкової продукції, виробленої в Україні, крім послуг реклами, розміщення матеріалів рекламного та еротичного характеру і видань рекламного та еротичного характеру.

Крім того, завдяки Закону № 1801-IV з 1 липня 2004 року в пункті 49 Закону про бюджет-2004 виключено слова і цифри “5.1.2 (крім операцій з продажу учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва)”.

Таким чином, відповідно до пункту 5.1 ст. 5 Закону, з цієї дати в повній мірі спрацьовує і пільга, передбачена підпунктом 5.1.2 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: від податку на додану вартість з 1 липня 2004 року звільняються операції з продажу (передплати) і доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації вітчизняного виробництва; продажу книжок вітчизняного виробництва; продажу учнівських зошитів, підручник/в та навчальних посібників вітчизняного виробництва.

Завдяки відродженню дії Закону України “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” (з урахуванням змін) та додатковим положенням пункту 26 Закону № 1801-IV, яким у пункті 50 Закону про бюджет-2004 слова та цифри “підпунктів 7.13.5, 7.13.7” замінено на слова і цифри “підпункту 7.13.5”, була поновлена пільга і з податку на прибуток.

Так, з 1 липня 2004 року тимчасово, до 1 січня 2009 року, звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, крім видань рекламного та еротичного характеру. При цьому прибуток, отриманий від надання рекламних послуг, оподатковується на загальних підставах.

Суми коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, спрямовуються суб'єктом господарської діяльності - платником податків на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розроблення і запровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зазначений Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку спрямування коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розроблення і впровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції” від 15.10.2003 р. № 1643.

Додатково платники податків можуть користуватись положеннями постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення обліку отриманих валових доходів і валових витрат під час провадження видавничої діяльності, виготовлення і розповсюдження книжкової продукції” від 17.09.2003 р. № 1478. Незважаючи на те, що зазначена постанова була розроблена під першу редакцію підпункту 7.13.7 п. 7.13 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, окремі її положення стануть у нагоді бухгалтерам і у разі користування положеннями оновленої редакції цього підпункту.

Олександра Вінцевич,
головний держ. податковий інспектор

“Вісник бухгалтера і аудитора України”, № 17-18, вересень 2004 р.