Документ втратив чиннiсть!

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
14.10.2004 N 482

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
1 листопада 2004 р. за N 1395/9994

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Національного банк
у N 154 від 29.04.2005 )

Про затвердження Положення про порядок
здійснення в грошовій формі іноземних
інвестицій в Україну та повернення іноземному
інвестору його інвестиції, а також репатріації
прибутків, доходів, інших коштів, одержаних
від інвестиційної діяльності в Україні

Відповідно до статей 11 та 12 Закону України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР ), статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 ( 15-93 ) "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та з метою врегулювання порядку здійснення іноземних інвестицій в Україну та повернення іноземному інвестору його інвестиції, а також репатріації прибутків, доходів, інших коштів, одержаних від інвестиційної діяльності в Україні, Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Положення про порядок здійснення в грошовій формі іноземних інвестицій в Україну та повернення іноземному інвестору його інвестиції, а також репатріації прибутків, доходів, інших коштів, одержаних від інвестиційної діяльності в Україні (додається).

2. У місячний строк з дня набрання чинності цією постановою з метою приведення Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 за N 1172/8493, у відповідність до Положення про порядок здійснення іноземних інвестицій в Україну та повернення іноземному інвестору його інвестиції, а також репатріації прибутків, доходів, інших коштів, одержаних від інвестиційної діяльності в Україні, Департаменту платіжних систем (В.М. Кравець) разом з Департаментом валютного регулювання (М.О. Мельничук) та Генеральним департаментом банківського нагляду (В.В. Пушкарьов) розробити проект відповідних змін до зазначеної Інструкції.

3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 20.07.99 N 356 "Про врегулювання порядку здійснення іноземними інвесторами інвестицій в Україну", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 05.08.99 за N 533/3826.

4. Департаменту валютного регулювання (М.О. Мельничук) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома:

Операційного та територіальних управлінь Національного банку України та банків для керівництва та використання в роботі, а банкам - до відома їх клієнтів;

Національного депозитарію України та Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на керівників територіальних управлінь Національного банку України.

6. Постанова набирає чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

В.о. Голови А.П.Яценюк

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
14.10.2004 N 482

Положення
про порядок здійснення в грошовій формі
іноземних інвестицій в Україну та повернення
іноземному інвестору його інвестиції, а також
репатріації прибутків, доходів, інших коштів,
одержаних від інвестиційної діяльності в Україні

Це Положення розроблено відповідно до вимог статей 11 та 12 Закону України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР ), статей 5, 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та статей 7, 30, 44 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ). Це Положення регулює порядок здійснення в грошовій формі іноземних інвестицій в Україну, а також повернення інвестицій, включаючи репатріацію прибутків, доходів, інших коштів, одержаних від інвестиційної діяльності в Україні.

1. Загальні положення

1.1. Терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в такому значенні:

іноземний інвестор (далі - інвестор), іноземна інвестиція (далі - інвестиція) уживаються в значеннях, викладених у Законі України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР );

об'єкт інвестиції - будь-яке майно, у тому числі основні фонди, нематеріальні активи, корпоративні права, цінні папери та їх похідні.

1.2. Не є предметом цього Положення розміщення нерезидентами-інвесторами коштів на вкладних (депозитних) рахунках в уповноважених банках України. Порядок здійснення зазначених операцій регулюється іншими нормативно-правовими актами Національного банку України.

1.3. Іноземні інвестиції в Україну в грошовій формі здійснюються у вигляді безготівкової іноземної валюти, яка згідно з Класифікатором іноземних валют та банківських металів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02.10.2002 N 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2002 за N 841/7129), зі змінами (далі - Класифікатор), визнається вільно конвертованою, широко використовується для здійснення платежів за міжнародними операціями та продається на головних валютних ринках світу (1-ша група).

Фізичні особи-нерезиденти можуть також здійснювати інвестиції в Україну за рахунок увезеної готівкової іноземної валюти 1-ї групи Класифікатора (з додержанням установлених Національним банком України норм ввезення в Україну іноземної валюти) за умови її зарахування на рахунок інвестора в уповноваженому банку.

1.4. У разі надходження на кореспондентський рахунок уповноваженого банку коштів в іноземній валюті 2-ї або 3-ї групи Класифікатора уповноважений банк у строк, що не перевищує трьох робочих днів, зобов'язаний письмово повідомити резидента - отримувача коштів, а також іноземний банк, що здійснив перерахування коштів, про неможливість зарахування зазначених коштів на рахунок нерезидента-інвестора в іноземній валюті, що відкритий в уповноваженому банку України. Зазначені кошти повертаються банку-відправникові відповідно до умов укладеного з іноземним банком договору (угоди) про встановлення кореспондентських відносин.

1.5. Інвестор здійснює інвестиційну діяльність в Україні на підставі договору (угоди). Інвестиція вважається припиненою за рішенням сторін або на підставі рішення правомочного державного органу, яке прийняте відповідно до статті 21 Закону України "Про інвестиційну діяльність" ( 1560-12 ).

1.6. Контроль за здійсненням інвестиційних операцій покладається на уповноважені банки відповідно до їх функцій, визначених пунктом 2 статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.03.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".

1.7. За невиконання банками функцій агента валютного контролю та порушення вимог цього Положення банки несуть відповідальність згідно із законодавством України.

2. Порядок здійснення іноземних інвестицій
в грошовій формі

2.1. Інвестиційна діяльність нерезидентів в Україні може проводитися лише з рахунку нерезидента-інвестора, відкритого в уповноваженому банку. На зазначений рахунок кошти в іноземній валюті можуть бути як перераховані з-за кордону в безготівковій формі, так і зараховані в готівковій формі (зарахування в готівковій формі дозволяється фізичним особам-нерезидентам за умови подання ними підтвердження джерел походження готівкових коштів).

2.2. Для здійснення інвестицій іноземна валюта з рахунку нерезидента-інвестора продається на міжбанківському валютному ринку України, а отримані кошти в гривнях перераховуються на відкритий в уповноваженому банку рахунок нерезидента-інвестора в національній валюті, з якого нерезидент здійснює інвестицію в Україні.

2.3. З рахунку в гривнях нерезидента-інвестора інвестиції здійснюються у формах, визначених статтею 3 Закону України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР ).

2.4. Зарахування коштів на рахунки нерезидентів-інвесторів та списання коштів з рахунків нерезидентів-інвесторів як у національній, так і в іноземній валюті, які відкрито в уповноважених банках України, здійснюється згідно з Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 за N 1172/8493.

2.5. У разі здійснення нерезидентом інвестиції в Україну шляхом ведення спільної діяльності він перераховує кошти в іноземній валюті на рахунок, відкритий з резидентом в уповноваженому банку для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи (далі - рахунок спільної діяльності).

Якщо виникає потреба продажу іноземної валюти з метою забезпечення цього виду діяльності в Україні, інвестор може здійснити на міжбанківському валютному ринку України продаж іноземної валюти з рахунку спільної діяльності в іноземній валюті для подальшого зарахування коштів у гривнях на рахунок спільної діяльності в національній валюті.

Розрахунки на території України в гривнях за товари (роботи, послуги), що проводяться учасниками спільної діяльності за умови зарахування на рахунок спільної діяльності та списання з цього рахунку гривні, уключаючи розрахунки за результатами спільної діяльності, не потребують наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Використання резидентом або нерезидентом з рахунку спільної діяльності іноземної валюти на території України як засобу платежу потребує наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України. Забороняється перерахування коштів за межі України з цього рахунку з метою здійснення інвестицій в інші країни.

2.6. Внески в іноземній валюті, що здійснюються резидентами з їх поточних рахунків та нерезидентами з-за кордону чи з власного рахунку нерезидента-інвестора на рахунок, відкритий в уповноваженому банку для ведення спільної діяльності, не підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України. Інші зарахування на зазначений рахунок підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України відповідно до нормативно-правового акта Національного банку України, що регулює здійснення обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь резидентів.

Перерахування іноземної валюти на рахунок спільної діяльності не потребує наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України.

3. Порядок повернення інвестору його інвестиції,
а також репатріації прибутків, доходів, інших коштів,
одержаних від інвестиційної діяльності в Україні

3.1. Інвестор на своє бажання може продати об'єкт інвестиції, власником якого він є.

3.2. Розрахунки за об'єкт інвестиції, що належить нерезиденту, здійснюються виключно через рахунки, відкриті в уповноважених банках України в гривнях, за винятком розрахунків за операціями, визначеними пунктами 3.8 та 3.11 цієї глави:

якщо покупцем об'єкта інвестиції є нерезидент, то кошти в гривнях перераховуються з рахунку нерезидента-інвестора, який є покупцем, на рахунок нерезидента-інвестора, який є продавцем;

якщо покупцем об'єкта інвестиції є резидент, то кошти в гривнях перераховуються з його поточного рахунку на відкритий в уповноваженому банку України рахунок нерезидента-інвестора, який є продавцем.

Зазначені розрахунки між резидентом та нерезидентом або між нерезидентами не потребують отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

3.3. За кошти в гривнях, що одержані інвестором від продажу об'єкта інвестиції в Україні, на міжбанківському валютному ринку України купується іноземна валюта, яка зараховується на рахунок інвестора в іноземній валюті, відкритий в уповноваженому банку.

3.4. Якщо інвестор припиняє інвестиційну діяльність в Україні будь-яким іншим шляхом, ніж продаж об'єкта інвестиції, то кошти в гривнях, що йому належать, перераховуються на рахунок нерезидента-інвестора в національній валюті, з якого здійснюється купівля іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України.

3.5. Купівля іноземної валюти з метою повернення інвестору здійсненої ним інвестиції в Україну, а також репатріації прибутків, доходів, інших коштів від цих інвестицій здійснюється відповідно до Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 18.03.99 N 127 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.03.99 за N 171/3464 (зі змінами).

Куплена іноземна валюта зараховується на рахунок нерезидента-інвестора в іноземній валюті для подальшого перерахування цих коштів інвестору за кордон або здійснення останнім нової інвестиції на території України в порядку, визначеному пунктами 2.1 - 2.6 глави 2 цього Положення.

3.6. Перерахування інвестором іноземної валюти за кордон з рахунку нерезидента-інвестора не потребує наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України.

3.7. Наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України потребують операції з переказування резидентами іноземної валюти за межі України з метою придбання у нерезидентів облігацій зовнішньої державної позики України та цінних паперів українських емітентів (постанови Правління Національного банку України від 29.01.2003 N 35 "Про затвердження Положення про порядок видачі резидентам індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України з метою придбання облігацій зовнішніх державних позик України", зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17.02.2003 за N 120/7441 (зі змінами), та від 29.01.2003 N 36 "Про здійснення операцій з цінними паперами українських емітентів", зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05.02.2003 за N 90/7411 (зі змінами).

3.8. Повне або часткове повернення інвестору грошовими коштами його майнової інвестиції, у тому числі здійсненої шляхом ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, здійснюється, якщо це передбачено міжнародною угодою між Україною та країною, у якій зареєстрований чи проживає інвестор, на підставі звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), складеного суб'єктом оцінної діяльності відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" ( 2658-14 ), яким підтверджується вартість майна на дату складання цього звіту. Строк між датами оцінки майна та подання заявки на повернення іноземної інвестиції має становити не більше 30 календарних днів.

Уповноважений банк може купити та перерахувати за кордон іноземну валюту лише в сумі, еквівалентній вартості майна, що зазначена у звіті про оцінку майна (акті оцінки майна), у порядку, визначеному пунктами 3.2 - 3.5 цієї глави.

3.9. Уповноважені банки здійснюють за дорученням інвесторів перерахування за кордон прибутків (доходів), одержаних ними внаслідок здійснення інвестицій, лише після підтвердження сплати податку на прибуток, зборів та інших обов'язкових платежів виключно через рахунки нерезидентів-інвесторів, відкриті в уповноважених банках України.

Інвестор з метою підтвердження сплати зазначених податку і зборів та інших обов'язкових платежів має подати до уповноваженого банку, у якому відкрито рахунок, засвідчену в установленому порядку копію довідки податкового органу про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи) або копію, засвідчену в установленому порядку, легалізованої довідки, виданої компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування доходів. Легалізація документів не потрібна, якщо міжнародним договором, учасником якого є Україна, передбачено звільнення документів, виданих за межами України, від процедури легалізації.

3.10. Перерахування інвесторам за кордон коштів в іноземній валюті з рахунку спільної діяльності, не потребує наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України і проводиться на підставі таких документів:

нотаріально засвідченої копії договору про спільну діяльність;

документа про часткове або повне припинення спільної діяльності її учасниками - у разі перерахування інвестору коштів за умови повного або часткового повернення його інвестиції;

копії податкового звіту про результати спільної діяльності на території України;

виписки (довідки) уповноваженого банку про фактичне надходження коштів в іноземній валюті на рахунок спільної діяльності;

документа про розподіл прибутку на користь конкретного учасника спільної діяльності;

копії документів, передбачених пунктом 3.8 цієї глави (міжнародної угоди між Україною та країною, у якій зареєстрований чи проживає інвестор, та звіту про оцінку майна), - у разі перерахування інвестору коштів за умови повернення майнової інвестиції.

3.11. Повернення нерезидентам валютних цінностей, що вкладені в об'єкти інвестування з порушенням вимог Закону України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР ), постанови Правління Національного банку України від 20.07.99 N 356 "Про врегулювання порядку здійснення іноземними інвесторами інвестицій в Україну", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.08.99 за N 533/3826, а також репатріація прибутків, доходів, інших коштів, одержаних нерезидентами з цих об'єктів інвестування, здійснюються у порядку, визначеному цією главою, з купівлею уповноваженим банком на міжбанківському валютному ринку України тієї іноземної валюти, яка була перерахована нерезидентом в Україну.

В.о. директора Департаменту валютного регулювання М.О.Мельничук