Оплата праці бібліотекарів
загальноосвітніх закладів
Протягом року до редакції журналу надходить велика кількість запитань щодо оплати праці бібліотечних працівників, установлення їм категорії за результатами атестації, а також доплат і надбавок. У консультації, яку ми пропонуємо нашим передплатникам, мова піде про особливості встановлення розмірів заробітної плати бібліотечним працівникам загальноосвітніх закладів, їх матеріального стимулювання. Сподіваємося, що цей матеріал допоможе уникнути непорозумінь у вирішенні вищезгаданих питань.
Згідно з п. 2 розд. I Інструкції № 102 умови оплати праці керівників, спеціалістів, службовців, робітників структурних підрозділів та окремих працівників установ, закладів і організацій освіти, для яких такі умови не передбачені даною Інструкцією (медичні, культурно-освітні працівники, працівники фізкультури і спорту, комунального обслуговування та інших), установлюються згідно з умовами оплати праці аналогічних працівників відповідних галузей народного господарства і виробництва. Таким чином, посадові оклади працівникам шкільних бібліотек встановлюються відповідно до умов оплати праці, визначених нормативно-правовими актами Міністерства культури і мистецтв України.
Конкретні розміри посадових окладів зазначеним працівникам визначаються керівниками відповідних навчально-виховних закладів з урахуванням кваліфікаційного рівня спеціаліста в межах фонду оплати праці згідно зі схемами посадових окладів, затвердженими Наказом № 204 (зі змінами).
Бібліотечним працівникам ставки заробітної плати встановлюються за результатами атестації з урахуванням кваліфікаційних вимог відповідно до Наказу № 204.
Посадові оклади керівних працівників бібліотек вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації встановлюються відповідно до групи за оплатою праці. Показники для. віднесення керівних працівників бібліотек і централізованих бібліотечних систем до таких груп затверджено вищезгаданим Наказом № 204.
Рішення про віднесення бібліотек навчальних закладів до певної групи за оплатою праці ухвалюється керівниками цих закладів. При цьому середньорічне число користувачів бібліотек і середньорічна кількість видачі документів у бібліотеках визначаються виходячи із показників середньої кількості користувачів і видачі документів за останні три роки згідно зі звітністю.
Керівникам установ з обсягом роботи, нижчим від показників IV групи, посадові оклади встановлюються у розмірах, на 10 % нижчих від посадових окладів, передбачених для аналогічних працівників IV групи.
При віднесенні керівних працівників до груп за оплатою праці середньорічна кількість користувачів бібліотек і середньорічний показник видачі документів можуть визначатися з урахуванням підвищеного коефіцієнта 2,0:
- у режимних бібліотеках та бібліотеках для сліпих;
- у бібліотеках вищих навчальних закладів із заочною формою навчання (за показником видачі документів).
Слід зазначити, що вищі органи управління мають право на переведення підвідомчих бібліотек та централізованих бібліотечних систем, віднесених до II - IV груп за оплатою праці керівних працівників, до груп, на один рівень вищих порівняно з установленими за показниками, без виділення на їх утримання додаткових асигнувань. Таке переведення можливе за умови досягнення зазначеними бібліотеками та централізованими бібліотечними системами високих показників за основними напрямками роботи, а також здійснення методичного керівництва.
Але при погіршенні роботи бібліотек, централізованих бібліотечних систем група за оплатою праці може бути на одиницю знижена.
Організація роботи
бібліотек загальноосвітніх закладів
Організація роботи бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів провадиться відповідно до вимог, затверджених розділом 2 Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу (затверджене Наказом № 139).
Режим роботи бібліотек визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку. Згідно із цими правилами нормальна тривалість робочого тижня в бібліотеках становить 40 годин, за винятком закладів освіти для дітей, хворих на туберкульоз, - у них тривалість робочого тижня дорівнює 36 годинам.
Для посади бібліотекаря передбачені такі кваліфікаційні категорії, як провідний бібліотекар, бібліотекар першої категорії, бібліотекар другої категорії та бібліотекар.
Оплата роботи
з бібліотечним фондом підручників
У загальноосвітніх закладах, для яких посада бібліотекаря не передбачена, згідно з п. 58 Інструкції № 102 одному з працівників закладу за здійснення ним бібліотечної роботи встановлюється додаткова оплата в розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати, або 0,76 грн. на місяць (зі зміною мінімального розміру заробітної плати розмір цієї доплати не змінився):
(0,6 х 1,8 х 3,5) х 0,2 = 0,76 (грн.).
За роботу з бібліотечним фондом підручників бібліотекарям та іншим працівникам загальноосвітніх закладів, на яких наказом керівника покладене виконання зазначених обов'язків, доплата здійснюється у таких розмірах:
- за наявності від 200 до 800 примірників підручників - 0,07 мінімальної заробітної плати, або 0,26 грн.:
(0,6 х 1,8 х 3,5) х 0,07 = 0,26 (грн.);
- за наявності від 801 до 2 000 примірників підручників - 0,1 мінімальної заробітної плати, або 0,38 грн.:
(0,6 х 1,8 х 3,5} х 0,1 = 0,38 (грн.);
- від 2 001 до 3 500 примірників підручників - 0,2, за кожні наступні (більше 3 500) 1 500 примірників підручників - 0,1 мінімальної заробітної плати, або 0,38 грн. Але загальна доплата не повинна перевищувати 0,66 мінімальної заробітної плати (2,49 грн.):
(0,6 х 1,8 х 3,5) х 0,66 = 2,49 (грн.).
Кількість підручників, що знаходяться в бібліотеці школи і підлягають безкоштовній видачі учням, установлюється згідно із даними статистичної звітності за формою ЗШ-1. Слід зауважити, що у разі зміни протягом року (за період після 1 вересня поточного року до 1 вересня наступного року) кількості підручників установлена доплата не змінюється.
Згідно із чинними умовами оплати праці працівників освіти, визначеними Інструкцією № 102, окремі доплати, надбавки та інші виплати (у тому числі за роботу з бібліотечним фондом підручників) визначаються у відповідних розмірах до мінімальної заробітної плати. Постановою Верховної Ради України від 20.02.96 р. № 49/96-ВР установлено норму, згідно з якою до внесення відповідних змін у чинне законодавство виплати, тарифні ставки та оклади, розраховані на основі мінімальної заробітної плати (окрім пенсій), мають застосовуватися у розмірах, що були дійсні станом на 1 лютого 1996 року.
За період з 1998 по 2004 рік до законів про встановлення межі малозабезпеченості та розміру мінімальної заробітної плати Верховною Радою України не вносилося ніяких змін щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення розміру доплат. Внаслідок цього такі доплати встановлювалися у відповідних розмірах до мінімальної заробітної плати, яка мала місце у 1996 році (60 000 крб.).
Листом Міністерства освіти України від 01.09.93 р. № 13/3-7-428 було встановлено, що доплати за виконання різного роду обов'язків, передбачених Інструкцією № 102, слід визначати виходячи з мінімального розміру заробітної плати, збільшеного у 1,8 раза.
Надалі листом Міністерства освіти України від 28.11.94 р. № 1/9-235 коефіцієнт перерахунку було збільшено і встановлено у розмірі 3,5 із збереженням попереднього коефіцієнта - 1,8.
Надання матеріальної допомоги,
установлення надбавок і доплат
Керівникам бюджетних установ, закладів та організацій надане право в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисами доходів і видатків, надавати працівникам (бібліотекарям) матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, за винятком матеріальної допомоги на поховання, у сумі не більше одного посадового окладу на рік (п. 4б Постанови КМУ № 134).
Постановою КМУ № 78 затверджено Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним і науково-педагогічним працівникам. Дія цього Порядку поширюється на працівників, які обіймають посади згідно з Переліком № 963. Посада бібліотекаря у даному переліку відсутня, оскільки не є педагогічною, а тому бібліотечні працівники права на таку надбавку не мають.
Разом з тим Законом № 1561 було передбачене впровадження працівникам бібліотек доплати за вислугу років. Але статтею 80 п. 10 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" цю норму було призупинено - тож у даний час зазначену доплату бібліотечні працівники не отримують.
Згідно з п. 4 Постанови № 134 бібліотекарям можуть установлюватися доплати:
- за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників - у розмірах до 50 % посадового окладу відсутнього працівника;
- за суміщення професій (посад);
- розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.
Цим працівникам може бути встановлено надбавки в розмірі 50% посадового окладу (пп. 5 п. 3):
- за високі досягнення у праці;
- виконання особливо важливої роботи (на термін її виконання);
- складність, напруженість у роботі.
Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не може перевищувати 50 % посадового окладу.
Слід взяти до уваги, що статтею 30 Закону № 1561 (частина четверта) установам та організаціям за рахунок власних коштів дозволено передбачати для працівників бібліотек додаткові пільги. Але така умова має бути зафіксована у колективному договорі.
Плата за проведення бібліотекарями
викладацької роботи
Інструкцією № 102 (п. 91) бібліотекарям загальноосвітніх закладів дозволено здійснювати у тому ж самому закладі освіти викладацьку роботу в обсязі 12 годин на тиждень.
У межах цього обсягу зазначена робота не вважається сумісництвом. А відтак керівник установи має право дозволити виконувати її за місцем основної роботи в основний робочий час.
Оплачується така робота згідно з п. 68 Інструкції № 102.
ПРИКЛАД 1
Провідному бібліотекарю загальноосвітньої школи встановлено посадовий оклад у розмірі 294 грн.
Бібліотечний фонд підручників - 3 400 примірників.
Місячна заробітна плата цього бібліотекаря дорівнюватиме
294 + 0.76 = 294.76 (грн.).
ПРИКЛАД 2
Бібліотекарю I кваліфікаційної категорії школи-інтернату для розумово відсталих дітей встановлено посадовий оклад у розмірі 273 грн.
Бібліотечний фонд підручників - 2 000 примірників. Доплата за бібліотечний фонд при цьому дорівнює 0,38 грн.
Доплата за роботу в спецзакладі - 15 % від встановленого розміру ставки заробітної плати (п. 31 Інструкції № 102).
Виходячи з наведених даних розрахуємо місячну заробітну плату цього бібліотекаря:
273 х 15 % = 40,95 (грн.);
273 + 40,95 = 313,95 (грн.).
Отже, заробітна плата на місяць становитиме 314,33 грн. (313,95 + 0,38).
ПРИКЛАД 3
Згідно з тарифікацією бібліотекарю I категорії на 2004/05 навчальний рік встановлено 10 годин викладацької роботи з історії у 5 -9-х класах. Як учителю за підсумками атестації цій особі встановлено II кваліфікаційну категорію.
Ставка учителя цієї категорії - 311 грн. Стаж педагогічної роботи зазначеного працівника - 7 років.
Його тижневе навантаження - 10 годин.
Заробітна плата за викладання 10 годин на тиждень у даному разі становитиме
311 х 10 = 172,78 (грн.) 18 |
Надбавка за вислугу років - 10 % (Постанова КМУ № 78):
172,78 х 10 % = 17,28 (грн.).
За 10 годин викладацької роботи заробітна плата становитиме 190,06 грн.
(172,78 грн. + 17,28 грн.).
Ставка бібліотекаря I категорії - 273 грн. З урахуванням наведених даних загальна заробітна плата працівника, який за основною посадою обіймає посаду бібліотекаря I категорії, становитиме 463,06 грн. (190,06 + 273).
Додаткова плата
за роботу у закладах освіти
спеціального призначення
Працівникам із числа адміністративно-господарського, обслуговуючого та навчально-допоміжного персоналу, до яких належать і бібліотечні працівники закладів освіти, які за характером роботи безпосередньо спілкуються з учнями, вихованцями спеціальних (з особливим режимом)закладів, а також класів (груп) спеціального призначення, організованих у закладах загального типу, посадові оклади підвищуються на 15 - 25 %. (п. 31 Інструкції № 102).
Перелік спеціальних (з особливим режимом) закладів (класів, груп), робота в яких дає право на таке підвищення, наведений у Додатку № 5 до Інструкції № 102.
Конкретний перелік працівників, які мають право на підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати), визначається керівником закладу за погодженням із профспілковим комітетом залежно від інтенсивності і тривалості спілкування з учнями (вихованцями), які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку, потребують тривалого лікування або особливих умов виховання. Отже, посадові оклади працівників, які працюють у зазначених закладах, можуть підвищуватися в межах 15-25 % (п. 31 Інструкції № 102).
Терміни проведення
атестації та порядок створення
атестаційної комісії
Посадові оклади бібліотечних працівників встановлюються згідно з вимогами, викладеними у Додатку № 2 до Наказу № 204. Кваліфікаційні категорії працівникам присвоюють і підвищують комісії з проведення атестації. Насамперед кваліфікаційні категорії підвищуються тим працівникам, які успішно виконують професійні або посадові завдання та обов'язки, норми праці, творчо й сумлінно ставляться 'до службових доручень та вимог посадової інструкції. Вимоги щодо атестації бібліотекарів наведені у розділі III Наказу № 145.
Атестація бібліотечних працівників здійснюється один раз на п'ять років. Строки, графік проведення атестації, перелік приблизних питань, що виносяться на атестацію, обговорюються з профспілковим органом і доводяться до відома працівників, які підлягають атестації, не пізніше ніж за місяць до її початку.
Склад атестаційної комісії визначається керівником закладу.
Згідно з Наказом № 204 до бібліотечних працівників пред'являються кваліфікаційні вимоги, викладені у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 81 "Культура та мистецтво", затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України № 168).
У вказаному випуску зазначено, що порядок застосування характеристик, присвоєння та підвищення розрядів, унесення змін та доповнень до випуску, наведений у Загальних положеннях "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які викладені у випуску 1 ДКХП.
Пунктом 18 Загальних положень Випуску 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 16.02.98 р. № 24, передбачено, що особи, які не мають професійної освіти або стажу роботи, установлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід і якісно та в повному обсязі виконують доручені роботи, у виняткових випадках можуть бути зараховані (призначені) на відповідні роботи (посади).
Кваліфікаційні вимоги при встановленні ставок і посадових окладів бібліотечних працівників
Бібліотекарі, бібліографи |
Ставки заробітної плати з 01.09.2004 р. (грн.) |
Кваліфікаційні вимоги |
Провідні |
273 - 294 |
Повна або базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією бібліотекаря, бібліографа I категорії: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра - не менше 3 років |
I категорії |
262 - 273 |
Повна або базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією бібліотекаря, бібліографа: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 2 років |
II категорії |
253 - 262 |
Повна або базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Для спеціаліста - без вимог до стажу роботи, для бакалавра, молодшого спеціаліста - стаж роботи за професією бібліотекаря, бібліографа не менше 1 року |
Бібліотекар, бібліограф |
253 |
Базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (бакалавр, молодший спеціаліст) - без вимог до стажу |
Керівні працівники
Назва посад |
Місячні посадові оклади відповідно до групи за оплатою праці з 01.09.2004 р. (грн.) |
Кваліфікаційні вимоги | |||
1 |
2 |
3 |
4 | ||
Завіду- вач бібліо- теки |
332 |
311 |
294 |
283 |
Повна вища освіта відповідного напрямку підготовки (магістр спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж бібліотечної роботи: для магістра - не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років |
Головні: бібліо- текар, бібліо- граф |
301 |
294 |
294 |
- |
Повна вища освіта відповідного напрямку підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією провідного бібліотекаря (бібліографа): для магістра - не менше 1 року, спеціаліста - не менше 2 років |
* 18 - норма годин на ставку (пп. "а" п. 64 Інструкції № 102).
Перелік документів
1. Закон № 1561 - Закон України від 27.01.95 р. № 32/95 "Про бібліотеки і бібліотечну справу" у редакції Закону України від 16.03.2000 р. № 1561-III, зі змінами.
2. Постанова № 78 - постанова КМУ від 31.01.01 р. № 78 "Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України "Про освіту", частини першої статті 25 Закону України "Про загальну середню освіту", частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України "Про позашкільну освіту".
3. Постанова № 134 - постанова КМУ від 07.02.01 р. № 134 "Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", зі змінами.
4. Постанова № 963 - постанова КМУ від 14.06.2000 р. № 963 "Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників", зі змінами.
5. Наказ № 139 - наказ Міністерства освіти України від 14.05.99 р. № 139 "Про затвердження Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу".
6. Наказ № 145 - наказ Міністерства культури України від 08.07.93 р. № 145-к "Про затвердження Положення про порядок проведення атестації працівників органів управління, закладів, підприємств та організацій Міністерства культури України".
7. Наказ № 161 - наказ Міністерства освіти і науки України від 29.03.01 р. № 161 "Про затвердження розмірів посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", зі змінами.
8. Наказ № 204 - наказ Міністерства культури і мистецтв України від 19.04.01 р. № 204 "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій культури", зі змінами.
9. Інструкція № 102 - Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102.
Олена Морєва,
бухгалтер-експерт фірми "Баланс-Клуб"