ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.09.2004 N 678
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
8 жовтня 2004 р. за N 1286/9885
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства фінансів України
N 308 від 10.03.2015)
Про затвердження Інструкції
про організацію митного контролю
та митного оформлення суден
і товарів, що переміщуються ними
Відповідно до Митного кодексу України (92-15 ), Кодексу торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ) та постанов Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 N 1989 "Питання пропуску через державний кордон автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними", від 18.01.2003 N 63 "Про затвердження Порядку митного оформлення військової техніки та військових транспортних засобів, які перетинають митний кордон України", від 29.08.2002 N 1274 "Про затвердження Порядку пропуску яхт через державний кордон" наказую:
1. Затвердити Інструкцію про організацію митного контролю та митного оформлення суден і товарів, що переміщуються ними (далі - Інструкція), що додається.
2. Уважати таким, що втратив чинність, наказ Державної митної служби України від 23.01.2001 N 26 "Про затвердження Порядку здійснення митного контролю за переміщенням через митний кордон України товарів та інших предметів з використанням морського, річкового й поромного видів транспорту", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07.02.2001 за N 119/5310.
3. Департаменту організації митного контролю (Сербайло А.I.) і Департаменту правового забезпечення (Ступак Ю.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Установити, що цей наказ набирає чинності через 10 днів після його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України, але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Служби Іванюка М.М.
В.о. Голови Служби М.М.Іванюк
Затверджено
Наказ Державної митної
служби України
17.09.2004 N 678
Інструкція
про організацію митного контролю та
митного оформлення суден і товарів,
що переміщуються ними
1. Загальні положення
1.1. Цю Інструкцію розроблено з метою визначення послідовності дій посадових осіб митних органів під час здійснення митного контролю та митного оформлення суден і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України.
1.2. Терміни вживаються в цій Інструкції в такому значенні:
акт-повідомлення - документ, що складається при виявленні будь-яких розбіжностей при прийнятті портом (одержувачем) товарів від судна, підписується представниками порту (одержувача), митного органу, уповноваженим представником адміністрації судна;
декларація про вантаж - документ, який містить відомості про товари, що перебувають на судні;
генеральний акт - документ, що визначає кількість місць і вагу переданих судном та прийнятих портом (одержувачем) товарів;
судно з караваном - судно, що транспортує один або більше несамохідних плавзасобів (баржу, ліхтер, площадку тощо);
тальманська розписка - первинний обліковий документ, у якому відображаються відомості про кількість вивантажених із судна й прийнятих портом (одержувачем) товарів.
Інші терміни вживаються в значеннях, наведених у Митному кодексі України ( 92-15 ), Кодексі торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ), постановах Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 N 1989 "Питання пропуску через державний кордон автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними", від 18.01.2003 N 63 "Про затвердження Порядку митного оформлення військової техніки та військових транспортних засобів, які перетинають митний кордон України".
1.3. Судна і товари, що переміщуються ними через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню.
Судно, яке заходить в порт для поповнення запасів води, палива, продовольства, проведення термінових ремонтних робіт на строк до двох діб, митному оформленню не підлягає, але перебуває під митним контролем до його відправлення. Товари, які завантажуються на це судно, підлягають митному оформленню на загальних підставах.
Митний контроль і митне оформлення здійснюються митним органом у взаємодії з органами державної влади, на які законодавством покладено функції з проведення інших видів контролю, з метою забезпечення дотримання норм законодавства України з питань митної справи.
1.4. У пунктах пропуску через державний кордон України в морських (річкових) портах, а також в акваторіях портів, відкритих для міжнародних перевезень, митні органи за погодженням з органами охорони державного кордону встановлюють постійні або тимчасові зони митного контролю. На суднах митні органи встановлюють тимчасові зони митного контролю. Режим тимчасових зон митного контролю доводиться до відома осіб, безпосередньо присутніх під час проведення митного контролю та митного оформлення. Забезпечення охорони зон митного контролю покладеться на підрозділи митної варти.
1.5. Контроль суден при їх переміщенні через митний кордон України здійснюється комісією, що складається з представників органу охорони державного кордону, митного органу, агентської організації (морського агента) та адміністрації порту, а в передбачених законодавством випадках - інших контрольних органів. Керівництво комісією здійснює старший наряду органу охорони державного кордону.
При здійсненні контролю наливних суден до складу комісії можуть включатися представники державної пожежної охорони.
З дозволу митного органу та органу охорони державного кордону до складу комісії у разі потреби включаються представники інших органів, установ та організацій.
Члени комісії та особи, яким дозволено відвідання судна під час здійснення контролю, не повинні вносити на судно та виносити з нього предмети, крім тих, що використовуються ними для виконання своїх службових обов'язків.
Митний контроль предметів, валютних та інших цінностей осіб, яким дозволено відвідання судна під час здійснення контролю комісією, провадиться шляхом усного або письмового декларування.
1.6. Митний контроль за переміщенням суден і товарів, що перебувають на них, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України, які визначено Кабінетом Міністрів України.
Митний контроль суден і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України, здійснюється митним органом, як правило, біля причалів, в акваторіях портів або на місці якірної стоянки на рейді.
Митний контроль в акваторіях портів та на місці якірної стоянки на рейді здійснюється за погодженням з органом охорони державного кордону.
1.7. Місце стоянки судна під час проведення митного контролю та митного оформлення, вивантаження або навантаження, а також посадки й висадки пасажирів визначається адміністрацією порту за погодженням з митним органом та органом охорони державного кордону. Зміна такого місця стоянки судна проводиться з відома митного органу й органу охорони державного кордону, за винятком випадків аварії та стихійного лиха, при цьому адміністрація порту негайно повідомляє про це митний орган.
1.8. Якщо судно внаслідок аварії, стихійного лиха або інших обставин, що мають характер непереборної сили, не в змозі досягти одного з місць здійснення митного контролю на митній території України, вивантаження з нього товарів допускається в місцях, де немає митних органів. У таких випадках капітан судна повинен вжити всіх необхідних заходів для забезпечення зберігання цих товарів та пред'явлення їх найближчому митному органу.
1.9. Судна протягом усього часу стоянки в порту перебувають під митним контролем. Судна каботажного плавання перебувають під митним контролем протягом усього часу каботажу.
Під час перебування судна під митним контролем причалювання до нього будь-яких плавучих засобів здійснюється за наявності дозволу митного органу та органу охорони державного кордону.
1.10. Митний контроль та митне оформлення судна, що прибуває на митну територію України або вибуває за її межі, здійснюються, як правило, на його борту. Огляд судна контрольними органами проводиться після узгодження з органом охорони державного кордону та митним органом. Митний контроль та митне оформлення товарів, що переміщуються членами екіпажів цих суден, можуть здійснюватися безпосередньо на борту судна.
Митний контроль та митне оформлення іноземних суден можуть здійснюватись документально за умови їх постійного перебування під контролем митного органу в зонах митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон України. Митний контроль та митне оформлення товарів, що переміщуються членами екіпажів та пасажирами цих суден, здійснюються біля борту судна або в іншому місці у межах зони митного контролю, яке визначено адміністрацією порту та погоджено з митним органом та органом охорони державного кордону.
Якщо є підстави вважати, що судно і товари переміщуються через митний кордон з порушенням норм Митного кодексу України ( 92-15 ) та інших законодавчих актів з питань митної справи, то здійснюється їх митний огляд.
1.11. Митний контроль та митне оформлення суден здійснюються цілодобово в порядку їх прибуття (вибуття).
Митний контроль та митне оформлення пасажирських суден здійснюються позачергово відповідно до графіка їх руху, завчасно погодженого з митним органом та органом охорони державного кордону.
Митний контроль та митне оформлення військових кораблів здійснюються в першочерговому порядку.
1.12. Капітан судна або агентська організація (морський агент) особисто або через адміністрацію порту не пізніше ніж за 4 години до прибуття (вибуття) судна подає до митного органу заявку на здійснення митного контролю судна з наступним уточненням її змісту за 1 годину до початку митного контролю.
Заявка подається у довільній формі і повинна містити таку інформацію:
назва судна, його тип, національну належність;
дата та час прибуття (вибуття);
місце стоянки;
характер та кількість товарів;
кількість членів екіпажу та пасажирів (із зазначенням кількості громадян України);
останній порт заходження (порт прямування);
агентська організація (морський агент) (за наявності).
1.13. Капітан судна або агентська організація (морський агент) забезпечує доставку членів комісії на судно з метою виконання покладених на них функцій, а також повернення їх до своїх установ.
1.14. На судно, що прибуло з-за кордону, комісія піднімається після завершення санітарного контролю з дозволу представника санітарно-епідеміологічної служби.
1.15. Митний контроль та митне оформлення суден, що прибули з-за кордону, здійснюються після проведення прикордонного контролю, а суден, що вибувають за кордон, - до початку прикордонного контролю.
2. Митний контроль та митне оформлення судна
2.1. Підготовка до митного контролю та митного оформлення судна
2.1.1. Інспектор після отримання заявки на здійснення митного контролю судна реєструє її за формою, встановленою митним органом, і повідомляє про її отримання старшому зміни, який відповідає за організацію роботи митного наряду в складі комісії.
2.1.2. Старший зміни:
перевіряє наявність оперативної інформації, орієнтувань на це судно, останній порт заходження та вантаж, який воно перевозить;
призначає старшого митного наряду для здійснення митного контролю та митного оформлення судна й визначає інспекторський склад цього наряду;
ставить перед старшим наряду завдання з митного контролю та митного оформлення судна, доводить до його відома потрібні орієнтування.
2.1.3. Старший наряду:
перевіряє готовність інспекторського складу до здійснення митного контролю та митного оформлення судна, наявність необхідного митного забезпечення та технічних засобів контролю, що застосовуються при здійсненні митного контролю та митного оформлення судна;
доводить до інспекторського складу наряду наявні орієнтування та ставить загальне завдання з огляду, виходячи з отриманої оперативної інформації.
2.1.4. До складу митного наряду для здійснення митного контролю та митного оформлення судна за рішенням керівництва митного органу можуть залучатися співробітники різних структурних підрозділів митного органу. Загальне керівництво діями митного наряду у всіх випадках здійснює старший наряду.
2.2. Порядок митного контролю та митного оформлення судна, що прибуває на митну територію України
2.2.1. Старший наряду після прибуття на судно:
установлює радіозв'язок з митним органом;
установлює порядок взаємодії з представниками інших контрольних органів;
призначає інспектора (інспекторів), відповідального за здійснення митного оформлення документів;
узгоджує з адміністрацією судна кандидатури членів екіпажу, що супроводжуватимуть інспекторів при проведенні митного огляду судна;
розподіляє об'єкти огляду між інспекторами та закріплює за ними виділених для супроводження членів екіпажу.
2.2.2. Для здійснення митного контролю та митного оформлення митному наряду адміністрацією судна подається необхідна кількість таких документів:
генеральна декларація;
декларація про вантаж;
вантажні документи;
суднова роль;
список пасажирів;
декларація про особисті речі членів екіпажу судна;
митні декларації членів екіпажу судна, які є громадянами України;
список запасів споживання;
довідка капітана судна про наявність на борту судна наркотичних (психотропних) засобів, зброї та боєприпасів;
довідка про наявність у судновій касі валюти;
зобов'язання капітана українського судна про те, що закуплені за кордоном запаси споживання не будуть винесені із судна;
копія документа, що підтверджує національну належність судна;
копія документа, що підтверджує право власності на судно.
У разі потреби подаються інші документи, передбачені законодавством України.
Усі подані документи мають бути засвідчені судновою печаткою та підписом капітана судна, за винятком митних декларацій членів екіпажу судна, які є громадянами України.
2.2.3. У разі закупівлі українським судном за кордоном товарів матеріально-технічного постачання адміністрація судна подає для перевірки додаткові документи (рахунки-фактури, акти про оприбуткування, акти про списання тощо).
2.2.4. Інспектор, відповідальний за здійснення митного оформлення документів, перевіряє їх комплектність, проводить звірення відомостей взаємопов'язаних документів (наприклад, відомостей декларації про вантаж та відомостей маніфесту або коносамента тощо), про що робить відповідні відмітки в перевірених документах .
2.2.5. Митний огляд судна здійснюється з метою перевірки відомостей, заявлених у документах, визначених у підпункті 2 пункту 2.2 цієї Інструкції. На суднові приміщення з товарами, які не підлягають пропуску через митний кордон України, накладаються митні забезпечення; складається акт довільної форми в двох примірниках про прийняття-передання товарів на зберігання під митним контролем. Один примірник акта зберігається в судновій справі, другий - передається адміністрації судна. Відомості про накладені митні забезпечення відображаються інспектором у генеральній декларації та засвідчуються печаткою судна й підписом представника адміністрації судна, що є підтвердженням прийняття адміністрацією судна товарів у опломбованих приміщеннях на відповідальне зберігання.
2.2.6. За відсутності зауважень інспектор завіряє подані документи відтиском особистої номерної печатки "Ввезення", за винятком вантажних документів та зобов'язання капітана українського судна про те, що закуплені за кордоном запаси споживання не будуть винесені із судна.
На вантажних документах та зобов'язанні капітана українського судна про те, що закуплені за кордоном запаси споживання не будуть винесені із судна, проставляється відтиск штампа "Під митним контролем".
Якщо до митного оформлення подається більше одного примірника документа, то на примірнику, який залишається у справах митного органу, робиться запис про кількість оформлених примірників цього документа.
2.2.7. По закінченні митного контролю та митного оформлення судна у справах митного органу залишаються:
генеральна декларація;
декларація про вантаж;
вантажні документи;
суднова роль;
список пасажирів;
декларація про особисті речі членів екіпажу судна;
митні декларації членів екіпажу судна, які є громадянами України;
список запасів споживання;
довідка капітана судна про наявність на борту судна наркотичних (психотропних) засобів, зброї та боєприпасів;
довідка про наявність у судновій касі валюти;
зобов'язання капітана українського судна про те, що закуплені за кордоном запаси споживання не будуть винесені із судна;
копія документа, що підтверджує національну належність судна;
копія документа, що підтверджує право власності на судно;
інші документи, що подавались для здійснення митного контролю та митного оформлення.
2.2.8. У справах адміністрації судна залишаються з відмітками митного органу: декларація про вантаж, декларація про особисті речі членів екіпажу судна, список запасів споживання, вантажні документи.
2.2.9. Митний контроль та митне оформлення суден залежно від їх водотоннажності й призначення проводяться в такі строки (год.):
------------------------------------------------------------------
| | Пасажиромісткість, |
| | чол. |
| |------------------------------|
| | до 300 | до 500 |понад 500|
|---------------------------------+-----------+--------+---------|
|Пасажирське судно, що прибуває на| 3,0 | 3,5 | 4,0 |
|митну територію України або | | | |
|вибуває за її межі | | | |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
| | Водотоннажність, |
| | тонн |
| |------------------------------|
| | до 5000 |до 20000| понад |
| | | | 20000 |
|---------------------------------+----------+--------+----------|
|Інше (крім пасажирського) судно, | 1,5 | 2,5 | 3,0 |
|що прибуває на митну територію | | | |
|України або вибуває за її межі | | | |
------------------------------------------------------------------
Тривалість митного контролю та митного оформлення річкового судна з караваном становить до трьох годин.
Зазначена тривалість не може бути скорочена на шкоду проведенню митного контролю та митного оформлення.
У разі виявлення контрабанди, порушення митних правил посадова особа митного органу має право продовжити строк перебування судна під митним контролем.
Часом початку роботи митного наряду вважається момент подання адміністрацією судна всіх документів згідно з підпунктом 2 пункту 2.2 цієї Інструкції.
2.3. Порядок митного контролю та митного оформлення судна, що вибуває за межі митної території України
2.3.1. По прибутті на судно старший митного наряду виконує дії, передбачені підпунктом 1 пункту 2.2 цієї Інструкції.
2.3.2. Для здійснення митного контролю та митного оформлення митному наряду адміністрацією судна подається необхідна кількість таких документів:
декларація про вантаж;
вантажні документи;
суднова роль;
список пасажирів;
декларація про особисті речі членів екіпажу судна;
митні декларації членів екіпажу судна, які є громадянами України;
список запасів споживання;
довідка капітана судна про наявність на борту судна наркотичних (психотропних) засобів, зброї та боєприпасів;
довідка про наявність у судновій касі валюти;
вантажні митні декларації або інші документи, які відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України (або їх копії);
копія документа, що підтверджує національну належність судна;
копія документа, що підтверджує право власності на судно.
У разі потреби подаються інші документи, передбачені законодавством України.
Усі подані документи мають бути засвідчені судновою печаткою та підписом капітана судна, за винятком митних декларацій членів екіпажу судна, які є громадянами України.
2.3.3. Інспектор, відповідальний за оформлення документів, здійснює перевірку їх комплектності, звірення відомостей взаємопов'язаних документів (наприклад, відомостей маніфесту й коносамента, відомостей доручення на навантаження та вантажної митної декларації або іншого документа, який відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України, тощо), про що робить відповідні відмітки в перевірених документах.
2.3.4. Після перевірки вантажних документів, поданих адміністрацією судна, інспектор проставляє на них відтиск штампа "Під митним контролем", на решті документів (на суднових документах) - відтиск особистої номерної печатки, а старший митного наряду оголошує адміністрації судна про початок митного огляду судна.
2.3.5. При проведенні митного огляду судна інспектори митного наряду перевіряють: відомості, заявлені в документах, визначених у підпункті 2 пункту 2.3 цієї Інструкції; наявність та збереження накладеного митного забезпечення на опломбованих приміщеннях судна; використання валюти із суднової каси іноземного судна; відповідність відомостей, заявлених у списку запасів споживання, фактичній їх наявності на борту судна.
2.3.6. За відсутності зауважень інспектор проставляє на вантажних документах відтиск особистої номерної печатки.
2.3.7. По закінченні митного оформлення судна у справах митного органу залишаються:
декларація про вантаж;
вантажні документи;
суднова роль;
список пасажирів;
декларація про особисті речі членів екіпажу судна;
митні декларації членів екіпажу судна, які є громадянами України;
список запасів споживання;
довідка капітана судна про наявність на борту судна наркотичних (психотропних) засобів, зброї та боєприпасів;
довідка про наявність у судновій касі валюти;
вантажні митні декларації або інші документи, які відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України (або їх копії);
доручення на навантаження;
список вантажів (за наявності);
копія документа, що підтверджує національну належність судна;
копія документа, що підтверджує право власності на судно;
інші документи, що подавались для здійснення митного контролю та митного оформлення.
2.3.8. У справах адміністрації судна залишаються з відмітками митного органу: декларація про вантаж, декларація про особисті речі членів екіпажу судна, список запасів споживання, вантажні документи.
2.4. Порядок формування та реєстрації суднової справи судна
2.4.1. Після завершення митного контролю та митного оформлення судна, що прибуло на митну територію України, проводяться такі дії:
реєстрація прибуття судна в журналі реєстрації суден закордонного плавання (додаток 1);
присвоєння судновій справі порядкового номера відповідно до журналу реєстрації суден закордонного плавання;
формування суднової справи, до якої входять документи, передбачені підпунктом 7 пункту 2.2 цієї Інструкції.
2.4.2. Після завершення митного контролю та митного оформлення судна, що вибуває за межі митної території України, проводяться такі дії:
занесення до журналу реєстрації суден закордонного плавання відомостей про вибуття судна;
формування суднової справи, до якої входять документи, передбачені підпунктом 7 пункту 2.2 та підпунктом 7 пункту 2.3 цієї Інструкції.
2.4.3. Суднова справа зберігається в митному органу та передається до архіву в установлені строки.
3. Митний контроль та митне оформлення товарів,
які переміщуються на суднах
3.1. При ввезенні з-за кордону
3.1.1. Вивантаження товарів із суден, що прибули з-за кордону, проводиться на підставі вантажних документів з дозволу митного органу й під його контролем. На вантажних документах посадові особи митних органів мають право робити написи із застереженнями, які забороняють або регулюють процес вивантаження і є обов'язковими для виконання всіма особами, що беруть участь у процесі вивантаження.
3.1.2. Вивантаження товарів здійснюється в зони митного контролю (склади, термінали, відкриті майданчики, причали), розташовані на території морських (річкових) пунктів пропуску порту, або транспортні засоби, що перебувають у цих зонах.
3.1.3. Для здійснення контролю за вивантаженням судна адміністрацією порту або іншими уповноваженими особами митному органу подаються документи (тальманська розписка тощо), які відображають результати вивантаження товарів у зону митною контролю або на транспортні засоби, що перебувають у ній. Один примірник тальманської розписки, завірений підписом тальмана, залишається в митному органу.
При розбіжності наявної кількості товарів з даними, зазначеними у вантажних документах, або при виявленні в процесі вивантаження судна пошкоджених (підмочених, зі слідами розпакування) вантажних місць складається акт-повідомлення. Про складання акта-повідомлення в генеральному акті робиться відмітка із зазначенням номера акта-повідомлення. Результати вивантаження фіксуються в генеральному акті. Генеральний акт складається в шести примірниках (один примірник залишається в митному органі) та завіряється представниками порту, судна й митного органу. Крім того, складається акт про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у необхідних для здійснення митного оформлення документах, форма якого затверджена наказом Держмитслужби України від 18.11.2002 N 630 "Про затвердження форми акта про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у потрібних для здійснення митного контролю документах, про пошкодження товарів чи їх упаковки або маркування", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.11.2002 за N 932/7220.
3.1.4. Митний орган в окремих журналах здійснює реєстрацію товарів, що надходять на митну територію України на суднах (додаток 2), і товарів, що вивозяться за межі зони митного контролю і порту (додаток 3). При значній кількості інформації, що підлягає внесенню у графах 4, 5, 6 зазначених журналів, ця інформація може бути наведена окремим списком, який завіряється підписом та особистою номерною печаткою інспектора. Списки нумеруються тими ж порядковими номерами, що й прибуття суден (графа 1 журналу), з додаванням позначки Н (надходження) або В (вивезення) і зберігаються як додатки до журналів. При цьому, у зазначених графах журналів робиться посилання на наявність таких списків.
3.1.5. Вивезення товарів за межі зони митного контролю і порту дозволяється в разі:
митного оформлення у відповідний митний режим;
направлення під митним контролем у митний орган призначення;
потреби розміщення на митних ліцензійних складах за умови розташування цих складів у зоні діяльності митного органу, у якому розташовано пункт пропуску, і наявності в ЄАІС Держмитслужби України попереднього повідомлення (попередньої декларації), відповідним чином оформленого структурним підрозділом митного органу, у зоні діяльності якого розташовано митний ліцензійний склад;
потреби розміщення на складах тимчасового зберігання для зберігання під митним контролем за умови подання заяви підприємства з позитивною резолюцією керівництва митного органу і наявності в ЄАІС Держмитслужби України попереднього повідомлення (попередньої декларації), відповідним чином оформленого структурним підрозділом митного органу, у зоні діяльності якого розташовано склад тимчасового зберігання.
В інших випадках вивезення товарів за межі зони митного контролю й порту дозволяється за окремим письмовим дозволом керівництва митного органу.
Не допускається перебування в зонах митного контролю товарів, митне оформлення яких завершено, крім випадків, коли таке перебування є наслідком функціональної і технологічної діяльності порту або митний орган одержав від інших контрольних органів інформацію про можливе порушення законодавства під час митного оформлення цих товарів або транспортних засобів.
3.1.6. У справах митного органу залишаються документи, що були підставою для пропуску товарів через митний кордон України.
3.2. При вивезенні за кордон
3.2.1. При надходженні на територію порту товарів, які переміщуються під митним контролем, митним органом призначення проводиться підтвердження їх надходження на підставі оформлених митним органом відправлення документів контролю доставки (далі - ДКД).
3.2.2. До початку навантаження товарів на судно вантажовласник або уповноважена ним особа подає митному органу доручення на навантаження. Підставою для оформлення доручення на навантаження є вантажна митна декларація або інший документ, який відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України. У разі надходження товарів, які були оформлені іншими митними органами та перебувають під митним контролем, подаються також товаросупровідні документи.
У разі потреби на вимогу митного органу вантажовласник або уповноважена ним особа подає список товарів (список доручень на навантаження), які плануються для навантаження на заявлене судно.
Після перевірки відповідності даних, зазначених у дорученнях на навантаження, даним вищевказаних документів і за відсутності зауважень інспектор на дорученні на навантаження проставляє відбиток особистої номерної печатки. Оформлене таким чином доручення є підставою для навантаження зазначених у ньому товарів на судно.
У виняткових випадках з метою запобігання простою транспортних засобів та для зменшення витрат на вивантажувально-навантажувальні операції, за письмовим рішенням керівництва митного органу дозволяється оформлення доручення на навантаження на підставі товаросупровідних документів за умови надання власником товарів або уповноваженою ним особою зобов'язання про подання вантажної митної декларації або іншого документа, який відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України, до вибуття судна та про відшкодування збитків порту й судновласнику в разі простою судна через відсутність вантажної митної декларації або іншого документа, який відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України.
Вивезення товарів за межі митної території України здійснюється на підставі оформленої вантажної митної декларації або іншого документа, який відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України .
3.2.3. Доручення на навантаження подається митному органу в п'яти примірниках, один з яких залишається у справах митного органу для контролю за навантаженням судна. Доручення повинно містити відомості про відправника, одержувача, назву судна, порт відправлення, порт перевантажування та порт призначення, назву й кількість товарів, маркування вантажних місць або транспортних одиниць, реквізити вантажних митних декларацій або інших документів, які відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України.
3.2.4. Митний орган здійснює облік та реєстрацію доручень на навантаження в окремому журналі (додаток 4). За наявності списків вантажів допускається їх реєстрація замість доручень на навантаження.
3.2.5. За письмовою заявою вантажовласника або уповноваженої ним особи митним органом може бути дозволено анулювання або внесення змін до доручення на навантаження за умови обов'язкового повернення митному органу всіх раніше оформлених його примірників.
3.2.6. Для митного контролю та митного оформлення суден і товарів, що переміщуються ними, митні органи мають право використовувати додаткові документи контролю, передбачені правилами роботи портів.
3.2.7. Після закінчення навантаження судна вантажовласник або уповноважена ним особа подає митному органу коносаменти й маніфести для пропуску товарів через митний кордон. Після звірення їх з дорученнями на навантаження (списками вантажів) і вантажними митними деклараціями або іншими документами, які відповідно до законодавства України є підставою для переміщення товарів через митний кордон України, інспектор проставляє на маніфестах відбитки штампа "Під митним контролем" та особистої номерної печатки. Транспортна організація, що здійснювала навантаження судна, надає митному органу документ, який підтверджує кількість та асортимент навантажених товарів.
3.2.8. Адміністрація порту не дозволяє капітанові судна виходити з акваторії порту без відмітки митного органу на судновій ролі.
Для тимчасового відходу судна з порту у зв'язку з дією непереборної сили, стихійним лихом, а також з метою рятування людей отримувати дозвіл митного органу необов'язково.
3.2.9. У справах митного органу залишаються документи, що були підставою для пропуску товарів через митний кордон України.
4. Особливості митного контролю
та митного оформлення суден і товарів,
що переміщуються ними
4.1. Порядок митного контролю та митного оформлення суден каботажного плавання
4.1.1. Українські судна, а також іноземні судна, за умови одержання дозволу Міністерства транспорту та зв'язку України на каботажне плавання, перебувають під митним контролем протягом усього часу каботажу. Митне оформлення таких суден здійснюється документально після повернення з рейсу на підставі письмового повідомлення капітана судна про те, що судно під час рейсу не заходило в порти інших держав і не причалювало до суден закордонного плавання, а при виході в рейс - на підставі письмового повідомлення капітана судна про те, що цим рейсом не передбачається заходження до портів інших держав та причалювання до суден закордонного плавання.
Митний контроль та митне оформлення суден каботажного плавання, які при здійсненні каботажу заходили до іноземних портів або підходили до суден закордонного плавання, здійснюються на загальних підставах.
4.1.2. Для здійснення митного оформлення судна каботажного плавання адміністрацією судна подаються такі документи:
декларація про вантаж;
суднова роль;
список пасажирів;
вантажні документи;
список запасів споживання;
копія документа, що підтверджує національну належність судна;
копія документа, що підтверджує право власності на судно.
У разі потреби подаються інші документи, передбачені законодавством України.
Усі подані документи мають бути засвідчені судновою печаткою та підписом капітана судна.
4.1.3. Інспектор, відповідальний за здійснення митного оформлення документів, при вибутті судна в каботажне плавання виконує такі дії:
звіряє відомості, заявлені у декларації про вантаж, з наявними в митному органі відомостями про вантажні операції, за відсутності зауважень робить на судновій ролі запис: "Відхід судна дозволено", робить на декларації про вантаж запис для митного органу призначення такого змісту: "Судну дозволено відхід у порт (назва порту). Капітану вручено:
1. Декларацію про вантаж.
2. Суднову роль.
3. Інші документи (у разі потреби)", зазначає кількість аркушів вручених документів і відомості про наявність та кількість товарів, що перебувають під митним контролем на борту судна, накладене митне забезпечення тощо й завіряє зроблені записи відтиском особистої номерної печатки.
Під цим записом на декларації про вантаж представник капітана судна робить власноручно запис: "Документи отримав", ставить підпис та прізвище.
4.1.4. Один примірник оформленої декларації про вантаж залишається у справах митного органу відправлення і є підставою для зняття суднової справи з контролю. Примірник оформленої декларації про вантаж надається представнику адміністрації судна або морському агенту для подання митному органу призначення. Після прибуття судна каботажного плавання в порт призначення капітан судна або його уповноважений представник зобов'язаний пред'явити митному органу призначення вручені митним органом відправлення документи для митного контролю та митного оформлення. Інспектор митного органу призначення робить запис у декларації про вантаж про прибуття судна (наприклад, "прибуття до порту (назва порту)" і засвідчує його відбитком особистої номерної печатки.
4.1.5. Направлення товарів, що перебувають під митним контролем на борту судна, в інші українські порти здійснюється з оформленням ДКД.
4.2. Порядок митного контролю суден лоцманської та інших служб порту
4.2.1. Судна лоцманської служби порту, які забезпечують проведення суден до місця здійснення митного контролю та митного оформлення, підлягають митному контролю на вимогу митного органу. Місця швартування суден лоцманської служби порту узгоджуються з митним органом. Після проведення судна до причалу порту або іншого місця стоянки лоцман має право покинути судно тільки після проходження митного контролю.
4.2.2. Судна інших служб порту, які забезпечують бункерування суден, постачання запасів споживання, перевезення членів екіпажу тощо, здійснюють ці операції з дотриманням митного законодавства в частині недопущення причалювання до суден, що перебувають під митним контролем, інших суден та плавучих засобів без дозволу митного органу.
4.2.3. Агентська організація (морський агент) або адміністрація порту зобов'язані організувати завчасне (не менше ніж за одну годину) інформування митного органу про плановані переміщення таких суден і, на вимогу митного органу, забезпечити проходження ними митного контролю.
4.2.4. Особи, що перебувають на борту таких суден, на вимогу митного органу мають здійснити декларування товарів у встановленому порядку.
4.3. Порядок митного контролю та митного оформлення військових кораблів і суден забезпечення військово-морських сил
4.3.1. Військові кораблі та судна забезпечення військово-морських сил, які перетинають митний кордон України, підлягають митному оформленню відповідно до Порядку митного оформлення військової техніки та військових транспортних засобів, які перетинають митний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 N 63, з дотриманням вимог Закону України "Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України" та з урахуванням вимог Порядку митного контролю й митного оформлення військової техніки та військових транспортних засобів, що перетинають державний кордон України з метою використання їх при проведенні заходів оперативно-тактичного характеру, затвердженого наказом Держмитслужби України від 01.12.2003 N 812, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.12.2003 за N 1166/8487.
4.3.2. Митне оформлення військових кораблів та суден забезпечення військово-морських сил іноземних держав здійснюється митним органом за участю представників центрального органу виконавчої влади з питань оборони.
4.3.3. Особисті речі членів військової команди (предмети першої необхідності, пов'язані насамперед із забезпеченням життєдіяльності членів військових команд, які є їх власністю і які призначені виключно для особистого користування, але не можуть бути відчужені або передані іншим членам військової команди) підлягають митному оформленню у загальному порядку.
4.4. Особливості митного контролю та митного оформлення тимчасового ввезення (вивезення) суден
4.4.1. Судна, які належать громадянам і тимчасово ввозяться на митну територію України або тимчасово вивозяться за її межі громадянами, підлягають декларуванню митному органу за митною декларацією, форму якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 N 748 "Про перелік відомостей, що оголошуються громадянами за встановленою формою у разі переміщення ними через митний кордон України товарів та інших предметів".
4.4.2. Пропуск таких суден через митний кордон України здійснюється після надання громадянином зобов'язання про зворотне ввезення (вивезення) (додаток 5), яке заповнюється у двох примірниках. Один з примірників залишається в митному органі для поставлення на контроль за зворотним вивезенням (ввезенням), другий вручається особі, яка надала зобов'язання. При зворотному вивезенні (ввезенні) судна другий примірник зобов'язання подається митному органу, що здійснює його пропуск, і залишається у справах цього митного органу.
4.4.3. Контроль за виконанням зобов'язання про зворотне ввезення (вивезення) суден здійснюється митним органом, якому було надано зобов'язання, шляхом обліку зобов'язань в окремому журналі (додаток 6). При цьому у разі зворотного вивезення (ввезення) судна через інший митний орган інформація про це протягом доби має бути передана засобами електронного зв'язку до митного органу, яким здійснювалося митне оформлення судна під час його ввезення (вивезення). Після закінчення строку тимчасового ввезення (вивезення) судна, за відсутності інформації про виконання зобов'язання митний орган, що здійснює контроль за виконанням зобов'язання, розсилає запити до прикордонних митних органів про надання інформації про перетин митного кордону України судном, зазначеним у зобов'язанні. У разі отримання інформації про те, що судно протягом строку дії зобов'язання митного кордону України не перетинало, митний орган вживає заходів згідно із законодавством.
4.4.4. Пропуск на митну територію України суден, що належать громадянам і тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-резидентами, здійснюється після внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск, грошової застави в сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких суден на митну територію України з метою вільного використання.
4.4.5. Судна, що тимчасово ввозяться на митну територію України або тимчасово вивозяться за межі митної території України підприємствами (організаціями), переміщуються між митними органами з використанням ДКД або оформляються у відповідний митний режим.
4.4.6. Судна, що тимчасово ввозяться на митну територію України або тимчасово вивозяться за її межі громадянами-судновласниками або уповноваженими ними особами, власниками яких є підприємства (організації), переміщуються через митний кордон України у порядку, установленому підпунктами 1-4 пункту 4.4 цієї Інструкції.
4.5. Особливості митного контролю та митного оформлення іноземних круїзних суден
4.5.1. Іноземні круїзні судна після прибуття з-за кордону оформлюються у спрощеному порядку документально.
4.5.2. Митний контроль пасажирів та членів екіпажу - іноземних громадян здійснюється за декларацією про особисті речі членів екіпажу судна, пасажирів та членів екіпажу - громадян України - за митною декларацією, форму якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.97 N 748. За зверненням адміністрації судна (представників туристичних фірм, які організують круїз) митним органом можуть бути оформлені митні декларації і на іноземних громадян.
4.5.3. Як правило, митний контроль пасажирів здійснюється в оглядовому залі пасажирського комплексу. За умови виконання режимних заходів такий контроль може проводитись безпосередньо біля борту судна, при цьому в разі потреби проведення поглибленого контролю, у т. ч. із застосуванням технічних засобів митного контролю, або особистого огляду пасажири можуть бути запрошені інспектором митного органу до оглядового залу.
4.6. Особливості митного контролю за переміщенням товарів при поромних перевезеннях
4.6.1. Митний контроль та митне оформлення товарів при поромних перевезеннях здійснюються згідно з цією Інструкцією. При перевезенні залізничних вагонів та автотранспортних засобів у декларації про вантаж зазначається кількість одиниць транспорту (для кожною виду транспорту окремо).
4.6.2. На вимогу митного органу можуть подаватись окремі списки транспортних засобів, які прибули або вибувають на поромі: на залізничні вагони - передатна відомість, на автотранспортні засоби - списки автотранспортних засобів.
4.6.3. Для проведення навантажувальних робіт на судні у передатних відомостях і списках автотранспортних засобів робиться запис: "Навантаження дозволено", який завіряється відтиском особистої номерної печатки та підписом інспектора.
Директор Департаменту організації митного контролю С.М.Сьомка
Додаток 1
до Інструкції про
організацію митного контролю
та митного оформлення суден
і товарів, що переміщуються
ними
Журнал
реєстрації суден закордонного плавання
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Прибуття | Вибуття |
|-----------------------------------------------------------------+---------------------------------------------|
|Поряд-|Дата |Назва|Пра- |Порт | Кількість |Морсь-|Кіль- |Стар- |Дата |Порт | Кількість |Кіль- |Номер |Стар-|
|ковий |при- |судна|пор |(краї-| екіпажу |кий |кість |ший |ви- |(краї-| екіпажу |кість |ВМД на|ший |
|номер |буття| |судна|на) |------------|агент |това- |наряду|буття|на) |------------|това- |судно |наря-|
|при- | | | |відп- |Гро- |Іно- |судна |рів |на | |приз- |Гро- |Іно- |рів | |ду на|
|буття | | | |рав- |мадян|земних| | |при- | |начен-|мадян|земних| | |ви- |
| | | | |лення |Ук- |грома-| | |буття | |ня |Ук- |грома-| | |буття|
| | | | | |раїни|дян | | | | | |раїни|дян | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | |
|------+-----+-----+-----+------+-----+------+------+------+------+-----+------+-----+------+------+------+-----|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Додаток 2
до Інструкції про
організацію митного
контролю та митного
оформлення суден і
товарів, що переміщуються
ними
Журнал
реєстрації товарів, що надходять на митну
територію України на суднах закордонного
плавання
--------------------------------------------------------------------
| Номер | Дата |Назва| Номер | Номер |Назва |П.I.Б. |
|прибуття|прибуття|судна|коносамента|контейнера**|товару|інспектора|
| судна* | судна* | | | | |митного |
| | | | | | |органу |
|--------+--------+-----+-----------+------------+------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
--------------------------------------------------------------------
_______________
* Згідно з журналом реєстрації суден закордонного плавання.
** Для контейнерних перевезень.
Додаток 3
до Інструкції про
організацію митного
контролю та митного
оформлення суден і товарів,
що переміщуються ними
Журнал
реєстрації товарів, що вивозяться за
межі зони митного контролю і порту
----------------------------------------------------------------------------------
|Номер |Дата |Назва|Номер |Назва |Номер |Експе-|Одержувач|Номер ВМД|Дата |
|прибуття|прибуття|судна|коноса- |товару|контей-|дитор | |(ДКД або |виве-|
|судна * |судна * | |мента | |нера** | | |ін.) |зення|
| | | |(наряду)| | | | | | |
|--------+--------+-----+--------+------+-------+------+---------+---------+-----|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
----------------------------------------------------------------------------------
_______________
* Згідно з журналом реєстрації суден закордонного плавання.
** Для контейнерних перевезень.
Додаток 4
до Інструкції про
організацію митного
контролю та митного
оформлення суден
і товарів, що
переміщуються ними
Журнал
обліку доручень на навантаження
суден закордонного плавання
-----------------------------------------------------------------------------
|Номер |Дата |Назва |Номер ВМД |Країна |Країна |Номери|Експе-|Назва|
|доручення|оформлення|товару|або іншого|відправ-|одержу-|контей|дитор |судна|
|на |доручення | |документа |ника |вача |нерів*| | |
|наван- |на наван- | |митного | | | | | |
|таження |таження | |оформлення| | | | | |
|---------+----------+------+----------+--------+-------+------+------+-----|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
-----------------------------------------------------------------------------
_______________
* Для контейнерних перевезень.
Додаток 5
до Інструкції про
організацію митного
контролю та митного
оформлення суден і товарів,
що переміщуються ними
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ПРО ЗВОРОТНЕ
ВВЕЗЕННЯ/ВИВЕЗЕННЯ СУДНА*
Назва судна ___________ код ІМО судна ___________ прапор _________
Я, _______________________________________________________________
(громадянство, прізвище, ім'я, по батькові особи,
__________________________________________________________________
що дає зобов'язання про зворотне ввезення/вивезення)
________________________________________________________________ ,
що проживаю за адресою ___________________________________________
(адреса постійного місця проживання)
________________________________________________________________ ,
__________________________________________________________________
(документ, що підтверджує особу, - серія, номер паспорта,
іншого документа, ким і коли виданий)
__________________________________________________________________
зобов'язуюсь вивезти вищезазначене судно за межі митної території
України/ввезти на митну
(непотрібне перекреслити)
територію України до "____" ___________ 200__ р.
Про відповідальність згідно зі статтями 330, 331, 336, 338, 340,
343, 348, 354, 355 Митного кодексу України попереджений.
"____" ____________ 200__ р. ___________________
(дата та підпис особи, що надає зобов'язання
про зворотне ввезення/вивезення)
СЛУЖБОВІ ВІДМІТКИ МИТНИЦІ
-------------------------------------------------------------
|тимчасове ввезення/вивезення |зворотне вивезення/ввезення |
|(непотрібне перекреслити) |(непотрібне перекреслити) |
| | |
| М. П. | М. П. |
| | |
|П.I.Б та підпис посадової |П.I.Б. та підпис посадової |
|особи митного органу _______ |особи митного органу _______ |
-------------------------------------------------------------
Примітки: ___________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________
* Заповнюється у двох примірниках.
Додаток 6
до Інструкції про
організацію митного
контролю та митного
оформлення суден і товарів,
що переміщуються ними
Журнал
обліку зобов'язань про зворотне
ввезення/вивезення суден
----------------------------------------------------------------------------
| N |Дата надання| Кінцевий |Назва судна| Тип зобов'язання | Зняття з |
|з/п|зобов'язання| строк |та код ІМО | | контролю |
| | | виконання | |-------------------+------------|
| | |зобов'язання| |тимчасове|тимчасове|(дата, номер|
| | | | | ввезення|вивезення|повідомлення|
| | | | | | | та ін.) |
|---+------------+------------+-----------+---------+---------+------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
----------------------------------------------------------------------------