КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Департамент оподаткування фізичних осіб

Про податок з доходів фізичних осіб

ПИТАННЯ: Чи підлягають оподаткуванню надбавки за роз'їзний характер роботи?

ВІДПОВІДЬ: Пунктом 4.3 ст. 4 Закону України від 22.05.2003 p. № 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон) визначено кінцевий перелік доходів, які не підлягають оподаткуванню. Надбавки до тарифних ставок і посадових окладів працівників, робота яких проходить у дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, цим переліком не зазначені.

За частиною третьою п.1.1 ст.1 та пп."д" п.1.3 ст.1 Закону для цілей Закону під терміном "заробітна плата" розуміють також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (нараховуються, надаються) платникові податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом від працедавця, незалежно від того, є такий працедавець резидентом або нерезидентом.

Ураховуючи викладене, з метою обкладання податком з доходів фізичних осіб надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, робота яких постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, включаються до складу заробітної плати з відповідним її оподаткуванням.

Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 (далі - Інструкція № 5) містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників (абзац перший п.1.1 розділу 1 Інструкції № 5).

При цьому абзацом другим п.1.1 розділу 1 Інструкції № 5 визначено, що вона не застосовується для визначення складових фонду оплати праці як бази (об'єкта) для нарахування внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 3.5 ст. 3 Закону під час нарахування доходів у вигляді заробітної плати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.

Отже, законодавчі підстави щодо невключения до складу загального місячного оподатковуваного доходу фізичних осіб сум надбавок до тарифних ставок та посадових окладів відсутні.

ПИТАННЯ: Чи має право платник податку реалізувати право на податковий кредит для компенсації вартості платних послуг з лікування за наслідками 2009 р. ?

ВІДПОВІДЬ: Підпунктом 5.3.4 п.5.3 ст.5 Закону визначено, що платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року витрати, фактично понесені ним упродовж такого звітного року у вигляді суми власних коштів платника податку, сплачених на користь закладів охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, в тому числі для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань у розмірах, що не покриваються виплатами з фонду загальнообов'язкового медичного страхування.

Водночас згідно з пп. 22.1.2 п. 22.1 ст. 22 Закону пп.5.3.4 п.5.3 ст.5 набирає чинності з початку податкового року, наступного за роком, в якому набере чинності закон про загальнообов'язкове медичне страхування, Наразі цей Закон чинності не набрав, а отже, відсутні законодавчі підстави для реалізації платниками податку права на податковий кредит для компенсації вартості платних послуг з лікування за наслідками 2009 р.

ПИТАННЯ: Батько дитини хоче скористатися правом на податковий кредит на навчання своєї дитини за 2009 p., але основного місця роботи впродовж 2009 р. він не мав й одержував доходи, відмінні від заробітної плати. Чи може він скористатися таким правом?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з абзацом другим пп.1.20.4 п.1.20 ст.1 Закону для цілей цього Закону членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, в тому числі всиновлені ними діти.

Загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного впродовж звітного року як заробітна плата (пп.5.4.2 п.5.4 ст.5 Закону).

За підпунктом "д" п.1.3 ст.1 Закону заробітна плата - це доходи, нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця. Для цілей Закону під терміном "заробітна плата" розуміють також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платникові податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (п.1.1 ст.1 Закону).

Ураховуючи наведене, якщо громадянин упродовж 2009 р. не був платником податку із заробітної плати, то законодавчі підстави для нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, в тому числі за навчання його дитини, відсутні.

ПИТАННЯ: Фізична особа здає юридичній особі в оренду нерухоме майно. Чи є в цьому випадку юридична особа податковим агентом?

ВІДПОВІДЬ: Згідно з абзацом першим пп.9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду нерухомого майна, в тому числі нежитлової нерухомості (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під таким нерухомим майном, чи присадибну ділянку), є орендар.

Згідно з пп.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст.7 Закону.

За підпунктом "а" п.17.2 ст.17 Закону особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів з джерелом їхнього походження з України є податковий агент.

Водночас, якщо податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплати (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента (пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону).

Заступник директора
Департаменту оподаткування фізичних осіб
Тетяна ДОБРОДІЙ

“Праця і зарплата” № 46 (704), 8 грудня 2010 р.
Передплатний індекс: 30214