Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний Департамент банківського нагляду

ЛИСТ
21.06.2004 N 42-308/2312-6167

(Лист втратив актуальність на підставі
Листа Національного банку України
N 22-0006/15566 від 20.03.2018
р.)

Департамент інформатизації
Департаменти НБУ
Головні управління НБУ
в Автономній Республіці Крим
та по місту Києву та
Київській області,
Територіальні управління
НБУ,
Банки України
АУБ, КБС

Роз'яснення щодо розрахунку економічних нормативів

У зв'язку з прийняттям постанови Правління Національного банку України від 29.04.2004 N 192 (далі - Постанова N 192 ), що вводиться в дію з 22.06.2004 і якою внесено зміни до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368 (далі - Інструкція), роз'яснюємо таке.

1. Згідно з Постановою N 192 передбачено, що регулятивний капітал банків має додатково зменшуватися на:

- балансову вартість акцій (паїв) власної емісії, що прийняті в забезпечення наданих банком кредитів (інших вкладень);

- суму перевищення загальної суми операцій, що здійснені щодо одного контрагента, над установленим нормативним значенням нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7);

- суму перевищення загальної суми операцій, що здійснені щодо одного інсайдера, над установленим нормативним значенням нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9);

- суму операцій, що здійснені з інсайдерами (пов'язаними особами) на сприятливіших за звичайні умовах (у тому числі за угодами, які передбачають нарахування відсотків і комісійних на здійснення банківських операцій, які менші, ніж звичайні).

Таке коригування (зменшення) регулятивного капіталу має здійснюватися за угодами, які укладені з часу введення в дію цієї Постанови (тобто з 22.06.2004) та починаючи зі звітності за станом на 23.06.2004, і проводиться в такому порядку.

При визначенні розміру перевищення загальної суми операцій, що здійснені щодо одного контрагента або одного інсайдера, над установленим нормативним значенням нормативів Н7 та Н9 до порівняння приймається регулятивний капітал, скоригований (зменшений) з урахуванням вимог пункту 1.7 глави 1 розділу II Інструкції, крім підпунктів "г" та "ґ" цього пункту. Після цього, регулятивний капітал додатково зменшується на загальну суму перевищення за усіма операціями щодо кожного контрагента банку або інсайдера над установленим нормативним значенням для нормативів Н7 та Н9.

Скоригований (зменшений) в такому порядку регулятивний капітал приймається до розрахунку наступних нормативів: Н2, Н8, Н10, Н11, Н12, Н13. У разі порушення цих нормативів, які були розраховані з урахуванням скоригованої суми регулятивного капіталу, до банків будуть застосовуватися адекватні заходи впливу відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України.

Штрафи за порушення (перевищення) нормативів Н7 та Н9 не застосовуються. Однак, факт їх порушення впливає на можливість банками відкриття нових філій/відділень та розширення їх діяльності/операцій.

При цьому, банки мають надавати Національному банку України додатково інформацію, одночасно з поданням форми звітності N 611 "Звіт про дотримання економічних нормативів", про операції щодо кожного контрагента або інсайдера, за якими допущено перевищення нормативів Н7 та Н9 (сума операцій, строк дії угоди, копія рішення правління та/або Ради банку про проведення такої операції).

2. У випадку порушення банками нормативів максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), що виникли за угодами, які були укладені до 22.06.2004, банки мають подати до територіальних управлінь Національного банку України в строк до 25.06.2004 інформацію щодо зазначених угод (назва контрагента, строк дії угоди, сума) та обґрунтування щодо приведення у відповідність нормативних значень економічних нормативів до вимог Інструкції (але не пізніше ніж до 30.11.2004). У разі пролонгації таких угод або збільшення суми операцій за такими угодами ці операції мають здійснюватися за рахунок регулятивного капіталу.

Територіальні управління Національного банку України за результатами розгляду звернень банків мають подати в строк до 12.07.2004 Генеральному департаменту банківського нагляду висновки та відповідні пропозиції щодо встановлення строків для приведення банками у відповідність нормативних значень економічних нормативів до вимог Інструкції.

Починаючи з 01.12.2004 у разі перевищення банками встановлених нормативних значень нормативів Н7 та Н9 за угодами, які були укладені до 22.06.2004, банки мають коригувати (зменшувати) регулятивний капітал на розмір перевищення цих нормативів.

3. У зв'язку з внесеними змінами Постановою N 192 до розрахунку економічних нормативів вносяться відповідні зміни до файлу N 42 "Дані щодо максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента, інсайдерів, наданих великих кредитів та інвестування в цінні папери окремо за кожною установою" і файл доповнюється наступними параметрами:

Параметр 40 - балансова вартість акцій (паїв) власної емісії, що прийняті в забезпечення наданих банком кредитів (інших вкладень);

Параметр 41 - сума перевищення загальної суми операцій, що здійснені щодо одного контрагента, над установленим нормативним значенням нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) (без підстав, визначених у пунктах 2.5-2.7 глави 2 розділу VI Інструкції;

Параметр 42 - сума перевищення загальної суми операцій, що здійснені щодо одного інсайдера, над установленим нормативним значенням нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9);

Параметр 43 - сума операцій, що здійснені з інсайдерами (пов'язаними особами) на сприятливіших за звичайні умовах (у тому числі за угодами, які передбачають нарахування відсотків і комісійних на здійснення банківських операцій, які менші, ніж звичайні);

Показники файлу N 42 за параметрами 41 та 42 надаються за станом на попередню звітну дату.

Заступник Голови О.В.Шлапак