НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
10.05.2006 N 05-34-11/2313
ВАТ "Запоріжжяобленерго"
Щодо надання роз'яснень
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Національної
комісії, що здійснює державне регулювання
у сфері енергетики
N 8285/26/47-12 від 24.12.2012 )
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула Ваш лист від 29.03.2006 N 1482к/45 та в межах своєї компетенції повідомляє.
Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - ПКЕЕН).
Відповідно до положень абзаців першого та третього пункту 19 ПКЕЕН розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі фактичних показань приладів обліку. При цьому, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності оплачують електричну енергію, спожиту на потреби підприємницької діяльності, за відповідним тарифом (ціною).
Статтею 55 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (далі - ГКУ) визначено, що суб'єктами господарювання є юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України ( 435-15 ), громадяни України, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці та інші, визначені законодавством, фізичні та юридичні особи.
Статтею 50 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) передбачено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців є відкритою.
Відповідно до статті 58 ГКУ ( 436-15 ) суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.
Згідно із статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" ( 755-15 ) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
У разі виявлення факту здійснення у встановленому законодавством порядку підприємницької діяльності побутовим споживачем, енергопостачальник має скласти акт про порушення положень передбачених пунктом 19 ПКЕЕН. Акт складається із дотриманням процедури, передбаченої пунктом 53 ПКЕЕН. Виявлене та зафіксоване відповідним актом порушення щодо використання електричної енергії за іншим (більшим) тарифом є підставою для донарахування за відповідний обсяг електричної енергії.
Таким чином, зазначені у вашому листі порушення не підпадають під самовільне підключення, тому у енергопостачальника не виникає права щодо відключення споживача згідно з пунктом 35 ПКЕЕН. На підставі акта про порушення, а саме пункту 19 ПКЕЕН, енергопостачальникмає право в установленому порядкуініціювати внесення змін до договору в частині розподілу електричної енергії, на побутові та непобутові потреби із застосуванням відповідних тарифів. Розрахунок за відповідним актом про порушення має бути проведено із застосуванням різниці тарифів за період здійснення підприємницької діяльності безпосередньо на об’єкті споживача. ( Абзац дев’ятий в редакції Листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики N 8285/26/47-12 від 24.12.2012 )
У разі прийняття споживачем претензій та оплати відповідних коштів на суму цих коштів має бути зменшено суму компенсації втрат, відповідно до Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕ від 26 лютого 2001 р. N 184.
Член Комісії Ю.Андрійчук