НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 18 від 17.01.2001
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 лютого 2001 р. за N 99/5290
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про затвердження Правил здійснення переказів
іноземної валюти за межі України за дорученням
фізичних осіб та одержання фізичними особами в
Україні переказаної їм із-за кордону іноземної
валюти та про внесення змін до нормативно-правових
актів Національного банку України
( У зв'язку з технічною помилкою додатково див. Лист Національного банку
N 13-134/1931 від 10.05.2001 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами
Національного банку
N 434 від 17.10.2001
N 53 від 12.02.2003
N 492 від 12.11.2003
N 174 від 21.04.2004 )
Відповідно до вимог статей 5, 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", а також статей 7, 44 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та з метою поліпшення обслуговування фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) при здійсненні ними переказів власних коштів за межі України та одержанні в Україні переказів із-за кордону Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Правила здійснення переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти (додаються).
2. Внести зміни:
( Підпункт 2.1 пункту 2 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку N 492 від 12.11.2003 )
2.2. До Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 18.03.99 N 127 (зі змінами) і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.03.99 за N 171/3464:
2.2.1. Підпункт "б" пункту 2.8 розділу 2 викласти в такій редакції: "документи, що передбачені Правилами здійснення переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти".
3. Департаменту валютного регулювання (С.О.Яременко) довести зміст цієї постанови до відома Кримського республіканського, територіальних та по м.Києву і Київській області управлінь Національного банку України для використання в роботі.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
Правила переказу іноземної валюти за межі України за рахунок особистих коштів фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, затверджені постановою Правління Національного банку України від 23.09.96 N 245 (додаток 6);
постанову Правління Національного банку України від 10.04.97 N 97 (реєстраційний номер 168/1972 від 12.05.97) "Про внесення змін і доповнень до Правил переказу іноземної валюти за межі України за рахунок особистих коштів фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, затверджених постановою Правління Національного банку України від 23.09.96 N 245".
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент валютного контролю та ліцензування (С.О.Брагін).
6. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
17.01.2001 N 18
Правила
здійснення переказів іноземної валюти за межі України за
дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в
Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти
( У тексті Правил слова "Департамент валютного контролю
та ліцензування" у всіх відмінках замінено словами
"Генеральний департамент банківського нагляду" у
відповідних відмінках згідно з Постановою НБУ N 174
від 21.04.2004 )
Відповідно до вимог статей 5, 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", а також статей 7, 44 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та з метою покращання обслуговування фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) при здійсненні ними переказів власних коштів за межі України та одержанні в Україні переказів із-за кордону Національний банк України (далі - Національний банк) установлює такі Правила здійснення переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти.
Розділ I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок, умови та норми здійснення уповноваженими банками (далі - банк) та іншими уповноваженими фінансовими установами (далі - установа) переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) та одержання фізичними особами (резидентами і нерезидентами) в Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти.
Правила регулюють перекази фізичних осіб за операціями неторговельного характеру і не поширюються на перекази, що пов'язані з підприємницькою та інвестиційною діяльністю.
Перекази іноземної валюти за межі України, визначені цими Правилами, та одержання суми переказу іноземної валюти із-за кордону, можуть здійснюватися з поточних рахунків фізичних осіб в іноземній валюті та без відкриття таких рахунків.
2. Для здійснення переказу з поточного рахунку фізична особа (резидент і нерезидент) подає працівникові банку, установи:
а) платіжне доручення в іноземній валюті, оформлене згідно з вимогами Положення про оформлення та подання клієнтами платіжних доручень в іноземній валюті або банківських металах, заяв про купівлю або продаж іноземної валюти або банківських металів до уповноважених банків і інших фінансових установ та порядок їх виконання, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.03.2003 N 82 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2003 за N 224/7545 (зі змінами);
б) документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює).
Крім того, фізична особа-резидент подає документи, які свідчать про наявність підстав для здійснення переказу, якими є:
документи, що зазначені в підпунктах "б" - "к" пункту 1 глави 2 розділу II цих Правил. Документи, складені іноземною мовою, мають бути перекладені на українську мову (переклад засвідчується в установленому порядку);
індивідуальна ліцензія Національного банку на здійснення переказу іноземної валюти за межі України у випадках, передбачених пунктом 2 глави 4 розділу II цих Правил.
3. Для здійснення переказу без відкриття поточного рахунку фізична особа (резидент і нерезидент) подає працівникові банку, установи:
а) заяву на переказ готівки, оформлену згідно з вимогами Інструкції про касові операції в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14.08.2003 N 337 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.09.2003 за N 768/8089 (далі - Інструкція), або документ, установлений відповідною платіжною системою на відправлення переказу, який приймається в готівковій формі;
б) документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює).
Фізична особа-нерезидент подає документи, які підтверджують джерела походження іноземної валюти, що зазначені в підпунктах "а" - "г" пункту 2 глави 1 розділу III цих Правил.
4. Уповноважений працівник банку, установи на оригіналах документів, які є підставою для здійснення переказу, робить позначку про перерахування коштів за межі України (позначка не робиться на документах, що засвідчують особу і підтверджують родинні стосунки). Копії цих документів із зазначеною позначкою зберігаються в документах дня банку, установи.
5. Банк, установа здійснюють переказ іноземної валюти за межі України тільки за умови, якщо фізична особа подала повний пакет документів, що визначені цими Правилами.
6. Для одержання суми переказу з поточного рахунку, а також без відкриття поточного рахунку, фізична особа подає заяву на видачу готівки, оформлену згідно з вимогами Інструкції, або документ на отримання переказу в готівковій формі, установлений відповідною платіжною системою, та документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює).
7. Під час здійснення (одержання) переказу фізична особа в платіжному дорученні, у заяві на переказ (видачу) готівки та в документах відповідних платіжних систем на відправлення (отримання) переказу має зробити напис "Ця операція не пов'язана зі здійсненням підприємницької та інвестиційної діяльності" і засвідчити його своїм підписом. Якщо такий напис передбачений на бланках зазначених документів, то фізична особа засвідчує його своїм підписом.
8. Грошові кошти, переказані в Україну із-за кордону на користь фізичних осіб, можуть бути виплачені їм:
а) в іноземній валюті. У разі відсутності в касі банку іноземної валюти 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів (далі - Класифікатор), у якій надійшов переказ, виплата коштів фізичній особі за її згодою здійснюється в іншій іноземній валюті цієї ж групи Класифікатора, а в разі відсутності іноземної валюти 2-ї групи Класифікатора - у гривнях;
б) у гривнях за бажанням фізичної особи та на підставі її заяви (купівля іноземної валюти здійснюється за курсом банку, що діє на день здійснення операції).
9. Виплата фізичним особам коштів за соціально значущими неторговельними платежами, що переказані державами - учасницями СНД відповідно до положень міжурядової Угоди про порядок переказу грошових коштів громадянам за соціально значущими неторговельними платежами (м. Москва, 09.09.94) (1), здійснюється:
а) у гривнях (купівля іноземної валюти здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день здійснення операції);
б) за бажанням фізичної особи і на підставі її заяви у валюті переказу за умови наявності цієї валюти в касі банку.
(1) Відповідно до цієї Угоди до соціально значущих неторговельних платежів належять:
1. Перекази пенсій, аліментів, державної допомоги, виплат та компенсацій, включаючи виплати з відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок каліцтва, професійного захворювання чи іншого ушкодження здоров'я, що пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків.
2. Суми, що сплачуються на підставі вироків, рішень, ухвал та постанов судових і слідчих органів.
3. Платежі, що пов'язані зі смертю громадян (транспортні витрати та витрати на поховання).
4. Платежі з відшкодування витрат судовим, слідчим, арбітражним, нотаріальним та іншим правоохоронним органам, а також державне мито за справами, що розглядаються цими органами.
5. Перекази грошових компенсацій жертвам політичних репресій, членам їх сімей спадкоємцям.
10. Виплата коштів за неторговельними платежами, що не належать до переліку соціально значущих неторговельних платежів, переказаних з цих держав, здійснюється фізичним особам відповідно до вимог пункту 9 розділу I цих Правил. ( Розділ I в редакції Постанови НБУ N 174 від 21.04.2004 )
Розділ II. Порядок здійснення банками переказів
іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних
осіб та виплати фізичним особам в Україні переказаної їм із-за
кордону іноземної валюти з поточних рахунків в іноземній валюті
Глава 1. Перекази фізичними особами-нерезидентами іноземної
валюти за межі України та одержання ними переказів із-за кордону
1. Перекази іноземної валюти за межі України з поточних рахунків в іноземній валюті фізичних осіб-нерезидентів здійснюються в межах залишку, що є на їх рахунках.
2. Іноземна валюта, що переказана в Україну на користь фізичних осіб-нерезидентів, зараховується на їх поточні рахунки в іноземній валюті без обмежень сум.
Глава 2. Перекази фізичними особами-резидентами іноземної валюти
за межі України та одержання ними переказів із-за кордону
1. Фізичні особи-резиденти можуть здійснювати за межі України такі перекази:
а) на користь фізичних осіб, які постійно або тимчасово проживають за кордоном, - суму не більше ніж 300 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день здійснення операції (далі - або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті), на місяць без підтвердних документів про родинні стосунки фізичних осіб; ( Підпункт "а" пункту 1 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
б) з метою допомоги родичам (чоловіку, дружині, батькам, дітям, рідним сестрам і братам, онукам, діду, бабі), які постійно або тимчасово проживають за кордоном, - суму не більше ніж 1000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на місяць за наявності документів, що підтверджують родинні стосунки фізичних осіб (паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб; перекази братам, сестрам, онукам, діду, бабі можуть здійснюватися на підставі засвідчених у встановленому порядку копій зазначених документів);
в) на оплату витрат, пов'язаних зі смертю громадян за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання), - на рахунки юридичних осіб-нерезидентів за наявності підтвердних документів цих юридичних осіб-нерезидентів (рахунків-фактур); ( Підпункт "в" пункту 1 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
г) на оплату витрат судовим органам (у тому числі сплата податків, зборів, державного мита та інших обов'язкових платежів за виконання зазначеними органами своїх функцій) - на рахунки юридичних осіб-нерезидентів за наявності підтвердних документів цих юридичних осіб-нерезидентів, у яких зазначається сума до сплати (лист-розрахунок відповідного повноважного органу іноземної країни, в якому має зазначатися сума до сплати, нормативний акт, на підставі якого вона визначається); ( Підпункт "г" пункту 1 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
ґ) на оплату витрат нотаріальним та іншим повноважним органам (у тому числі сплата зборів, державного мита та інших обов'язкових платежів за виконання цими органами своїх функцій), послуг адвокатів у разі порушення судових справ за кордоном, у яких позивачем або відповідачем є фізична особа-резидент України, - суму не більше ніж 5000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за наявності підтвердних документів, у яких зазначається сума до сплати (лист-розрахунок відповідного органу або адвоката чи нотаріуса іноземної країни, в якому має зазначатися сума до сплати, позовна заява); ( Підпункт "ґ" пункту 1 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
д) на оплату витрат за лікування в медичних закладах, що знаходяться за кордоном, - на рахунки цих закладів - суму не більше ніж 20000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за наявності підтвердних документів цих закладів (виклик чи запрошення медичного закладу іноземної країни на лікування, рахунок-фактура) та копії наказу Міністерства охорони здоров'я України про направлення громадянина на лікування за кордон відповідно до Положення про порядок направлення громадян на лікування за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.95 N 991, або копії з протоколу засідання комісії Міністерства охорони здоров'я України з питань направлення громадян України на лікування за кордон або виписки з цього протоколу; ( Абзац перший підпункту "д" пункту 1 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
( Абзац другий підпункту "д" пункту 1 глави 2 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
е) на оплату витрат за проведення тестів, іспитів та на інші платежі, що пов'язані із зарахуванням фізичних осіб на навчання до навчальних закладів, що знаходяться за кордоном, - на рахунки цих закладів - суму не більше ніж 500 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за наявності підтвердних документів цих закладів (виклик чи запрошення, в якому має зазначатися сума до сплати);
( Абзац другий підпункту "е" пункту 1 глави 2 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
є) на оплату витрат за навчання в навчальних закладах, що розташовані за кордоном, - на рахунки цих закладів - суму не більше ніж 30000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на навчальний рік за наявності підтвердних документів цих закладів (виклик чи запрошення, в якому має зазначатися сума до сплати, рахунок-фактура). Перекази в межах зазначеної суми здійснюються через кореспондентські рахунки банків, що відкриті в Державному експортно-імпортному банку України (далі - Укрексімбанк), або безпосередньо через Укрексімбанк. Укрексімбанк зобов'язаний здійснювати окремий облік цих переказів у порядку, визначеному в пункті 7 глави 3 розділу III цих Правил; ( Пункт 1 глави 2 розділу II доповнено підпунктом "є" згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
ж) на оплату вступних, членських внесків до міжнародних організацій - на рахунки цих організацій - суму не більше ніж 500 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за наявності підтвердних документів (документа або листа про фактичний вступ резидента до міжнародної організації або про умови вступу до неї; рахунку-фактури або листа-повідомлення, в якому мають зазначатися відповідні банківські реквізити іноземного банку для сплати внеску та сума внеску); ( Пункт 1 глави 2 розділу II доповнено підпунктом "ж" згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
з) на оплату участі в міжнародних симпозіумах, семінарах, конференціях, виставках, культурних та спортивних заходах, що відбуваються на території іноземних країн, - на рахунки юридичних осіб-нерезидентів - суму не більше ніж 2000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за наявності підтвердних документів юридичних осіб-нерезидентів - організаторів цих заходів (запрошення, в якому має зазначатися сума до сплати, рахунок-фактура); ( Підпункт "з" пункту 1 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
и) на оплату витрат за придбання літератури та передплатних видань, що видаються за кордоном, - на рахунки юридичних осіб-нерезидентів - суму не більше ніж 500 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на місяць за наявності підтвердних документів цих юридичних осіб-нерезидентів (рахунок-фактура);
і) на оплату інших послуг за договорами, укладеними з нерезидентами, про надання послуг - на рахунки юридичних осіб-нерезидентів - суму не більше ніж 500 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на місяць за наявності підтвердних документів юридичних осіб-нерезидентів (договір, рахунок-фактура); ( Підпункт "і" пункту 1 глави 2 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
ї) при виїзді за кордон на постійне місце проживання - в межах залишку коштів на рахунку при пред'явленні ними паспорта громадянина України для виїзду за кордон (для осіб без громадянства - документа, що засвідчує особу) з відміткою про виїзд на постійне місце проживання із зазначенням країни виїзду, а також довідки податкового органу про сплату податку з доходів фізичних осіб платником податку-резидентом, який виїжджає за кордон на постійне місце проживання, або про відсутність податкових зобов'язань з цього податку. Банк здійснює перерахування коштів протягом 90 днів з дня видачі цієї довідки, на оригіналі довідки він робить відмітку про перерахування коштів. ( Абзац перший підпункту "ї" пункту 1 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою НБУ N 174 від 21.04.2004 )
Банк на підставі цієї довідки здійснює перерахування іноземної валюти, якщо від строку її видачі минуло не більше ніж 60 календарних днів; на оригіналі довідки він робить позначку про перерахування іноземної валюти; ( Абзац другий підпункту "ї" пункту 1 глави 2 розділу II в редакції Постанови НБУ N 174 від 21.04.2004 )
й) на оплату зборів (мита) за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності, включаючи оплату послуг патентних повірених за кордоном - на рахунки фізичних осіб-нерезидентів - патентних повірених та відповідних органів іноземних країн - суму не більше ніж 5000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за наявності підтвердних документів (лист-розрахунок відповідного повноважного органу іноземної країни або патентного повіреного-нерезидента, в якому зазначається сума до сплати); ( Пункт 1 глави 2 розділу II доповнено підпунктом згідно з Постановою Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
к) на власні рахунки, відкриті в закордонних банках, інших кредитних установах, філіях українських банків за межами України, які використовуються відповідно до чинного законодавства України, - суму не більше ніж 9000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на місяць за наявності індивідуальної ліцензії Національного банку на відкриття рахунків за межами України та розміщення на них валютних цінностей. ( Пункт 1 глави 2 розділу II доповнено підпунктом згідно з Постановою Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
2. Іноземна валюта, що переказана в Україну на користь фізичних осіб-резидентів, зараховується на їх поточні рахунки в іноземній валюті без обмежень сум.
Глава 3. Особливі умови здійснення переказів фізичними
особами - резидентами і нерезидентами іноземної валюти за
межі України та одержання ними переказів із-за кордону
1. У разі потреби здійснити переказ у сумі, що перевищує встановлені в пункті 1 глави 2 розділу II цих Правил норми, а також за неторговельними операціями, що не передбачені цими Правилами, переказ здійснюється на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку, яку видає:
а) на суму, що перевищує встановлену норму, та на цілі, що не передбачені Правилами, але не більше ніж 25000 доларів США, - територіальне управління Національного банку;
б) на цілі, передбачені в пункті 1 глави 2 розділу II цих Правил, та на цілі, не передбачені Правилами, якщо сума переказу перевищує 25000 доларів США, - Генеральний департамент банківського нагляду Національного банку (далі - Генеральний департамент банківського нагляду). ( Пункт 1 глави 3 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 434 від 17.10.2001, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
2. Перекази, передбачені у підпунктах "д", "е" та "є" пункту 1 глави 2 розділу II цих Правил, можуть здійснюватися будь-якою фізичною особою-резидентом, яка не є отримувачем послуг, на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку на здійснення переказу іноземної валюти за межі України. ( Главу 3 розділу II доповнено пунктом 2 згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
3. Для здійснення переказів, передбачених у підпункті "є" пункту 1 глави 2 розділу II цих Правил, через інші банки фізична особа має отримати індивідуальну ліцензію Національного банку на здійснення переказу іноземної валюти за межі України. ( Главу 3 розділу II доповнено пунктом 3 згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
4. Переказ іноземної валюти за межі України та одержання в Україні іноземної валюти за переказом із-за кордону не власником рахунку, а іншою особою здійснюється в порядку, визначеному Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527, зі змінами.
Глава 4. Порядок видачі фізичним особам-резидентам
індивідуальних ліцензій на здійснення переказів іноземної
валюти за межі України
1. Індивідуальна ліцензія Національного банку на здійснення переказу іноземної валюти за межі України (далі - ліцензія) - це належно оформлений письмовий дозвіл Національного банку на здійснення конкретною фізичною особою-резидентом переказу іноземної валюти за межі України.
2. Ліцензія видається фізичній особі:
а) у разі потреби в здійсненні переказу в сумі, що перевищує норми, встановлені в пункті 1 глави 2 розділу II цих Правил;
б) на здійснення неторговельних операцій, що не передбачені цими Правилами;
в) на здійснення переказів, передбачених у підпунктах "д", "е" та "є" пункту 1 глави 2 розділу II цих Правил, якщо переказ здійснює особа, яка не є отримувачем послуг;
г) на здійснення переказів, передбачених у підпункті "є" пункту 1 глави 2 розділу II цих Правил, якщо такі перекази здійснюються через інші банки. ( Пункт 2 глави 4 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
3. Ліцензію на суму, що перевищує встановлену норму, та на цілі, що не передбачені Правилами, але не більше ніж 25000 доларів США або на еквівалентну суму в іншій іноземній валюті видає територіальне управління Національного банку за місцем проживання фізичної особи; на цілі, передбачені в пункті 1 глави 2 розділу II цих Правил, та на цілі, не передбачені Правилами, якщо сума переказу перевищує 25000 доларів США, - Генеральний департамент банківського нагляду Національного банку. ( Пункт 3 глави 4 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
4. Для отримання ліцензії фізична особа має подати такі документи:
а) заяву із зазначенням мети переказу коштів та конкретної суми в іноземній валюті з обгрунтуванням необхідності здійснення такого переказу за формою, зазначеною в додатку 1 до цих Правил;
б) копії сторінок паспорта громадянина України (що містять останню фотографію, прізвище та ім'я, інформацію про дату видачі та орган, що видав паспорт, реєстрацію місця проживання громадянина) або документа, що його замінює (паспорт громадянина України для виїзду за кордон у разі виїзду фізичної особи за кордон на постійне місце проживання, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні);
в) копії відповідних підтвердних документів, що підтверджують наявність у фізичної особи підстав для здійснення переказу коштів в іноземній валюті; ( Підпункт "в" пункту 4 глави 4 розділу II в редакції Постанови Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
г) довідку банку про наявність на поточному рахунку фізичної особи відповідної суми коштів в іноземній валюті або в гривнях, достатньої для здійснення зазначеного переказу коштів.
5. Територіальне управління Національного банку або Генеральний департамент банківського нагляду розглядає отриманий від фізичної особи пакет документів на видачу їй індивідуальної ліцензії у порядку черговості отримання цих документів.
6. Протягом 5 робочих днів з дати надходження пакета документів до територіального управління Національного банку, після обов'язкової реєстрації цих документів в Адміністративному відділі, територіальне управління надсилає копію заяви фізичної особи про надання їй індивідуальної ліцензії відповідному підрозділу по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України та відповідному територіальному підрозділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
7. Протягом 5 робочих днів з дати надходження пакета документів до Національного банку, після обов'язкової реєстрації цих документів в Адміністративному департаменті Національного банку, Генеральний департамент банківського нагляду надсилає копію заяви фізичної особи про надання їй індивідуальної ліцензії Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України та Головному управлінню по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
8. Загальний строк розгляду документів територіальним управлінням Національного банку або Генеральним департаментом банківського нагляду на видачу індивідуальних ліцензій не повинен перевищувати 30 днів з дати надходження зазначеного пакета документів. Якщо територіальному управлінню Національного банку або Генеральному департаменту банківського нагляду для видачі відповідних індивідуальних ліцензій потрібні додаткові документи, то строк розгляду продовжується ще на 14 днів з дати надходження додаткових документів до зазначених органів.
9. З урахуванням висновків спеціальних органів по боротьбі з організованою злочинністю, якщо ці висновки надійшли до територіального управління Національного банку або Генерального департаменту банківського нагляду протягом строку розгляду документів, що передбачений у пункті 8 цієї глави Правил, визначається доцільність надання фізичній особі індивідуальної ліцензії.
10. Після розгляду зазначених документів територіальне управління Національного банку або Генеральний департамент банківського нагляду видає фізичній особі відповідну ліцензію за формою, наведеною в додатку 2, або письмово повідомляє фізичну особу про відмову у видачі ліцензії.
11. Ліцензія оформляється на бланку територіального управління Національного банку або на бланку Національного банку у двох примірниках, один з яких надсилається фізичній особі поштою (або передається "під підпис"), другий - залишається в територіальному управлінні Національного банку або Генеральному департаменті банківського нагляду для обліку і контролю.
Фізична особа самостійно подає ліцензію до банку, в якому фізичній особі відкритий поточний рахунок в іноземній валюті та з якого мають перераховуватися кошти за кордон. Банк на цій ліцензії робить відмітку про перерахування коштів за межі України, після чого знімає копію з цієї ліцензії для обліку і контролю.
12. Ліцензія діє протягом одного місяця з дати видачі.
Розділ III. Порядок здійснення банками та установами
переказів іноземної валюти за межі України за дорученням
фізичних осіб та виплати фізичним особам в Україні
переказаної їм із-за кордону іноземної валюти без
відкриття фізичними особами поточних рахунків в
іноземній валюті
Глава 1. Перекази фізичними особами-нерезидентами іноземної
валюти за межі України та одержання ними переказів із-за кордону
1. Фізичні особи-нерезиденти можуть переказувати за межі України іноземну валюту:
а) увезену, переказану, а також ту, яку переслали в Україну в установленому чинним законодавством України порядку;
б) зняту з власного поточного (вкладного) рахунку в іноземній валюті в банку, а також зняту за допомогою банківських платіжних карток, емітованих за кордоном; ( Підпункт "б" пункту 1 глави 1 розділу III в редакції Листа Національного банку N 13-134/1931 від 10.05.2001, Постанови Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
в) одержану за іменними та дорожніми чеками через банк в установленому чинним законодавством України порядку;
г) одержану на території України як оплата праці, премії, призи, авторська винагорода, успадковані кошти. ( Підпункт "г" пункту 1 глави 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою НБУ N 174 від 21.04.2004 )
2. Перекази іноземної валюти за межі України здійснюються за наявності документів, що підтверджують джерела походження іноземної валюти, зокрема таких:
а) митної декларації на ввезення готівкової іноземної валюти та/або
б) довідки банку про зняття іноземної валюти з власного поточного (вкладного) рахунку або з картрахунку в банку України та/або
в) довідки банку про одержання готівкової іноземної валюти за чеком або за переказом із-за кордону та/або
г) довідки про одержання заробітної плати, премії, призу, авторської винагороди, документа про одержання успадкованих коштів в іноземній валюті. ( Підпункт "г" пункту 2 глави 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою НБУ N 174 від 21.04.2004 )
3. Переказ іноземної валюти за межі України без відкриття поточного рахунку в іноземній валюті здійснюється у межах суми, що зазначена в підтвердних документах про джерела її походження, але не більше ніж 5000 доларів США, або еквіваленту цієї суми в іншій іноземній валюті, в один операційний день.
4. Іноземна валюта, що переказана в Україну на ім'я фізичної особи-нерезидента, може бути виплачена банком без відкриття поточного рахунку в іноземній валюті та установою в сумі, що не перевищує 10000 доларів США, або еквіваленті цієї суми в іншій іноземній валюті в один операційний день.
Глава 2. Перекази фізичними особами-резидентами іноземної
валюти за межі України та одержання ними переказів із-за кордону
1. Фізичні особи-резиденти можуть здійснювати за межі України такі перекази:
а) на користь фізичних осіб, які постійно або тимчасово проживають за кордоном, - суму, що не перевищує 300 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті на місяць без підтвердних документів про родинні стосунки;
б) сплату податків, зборів, державного мита та інших обов'язкових платежів відповідно до законодавства іноземних країн;
в) оплату витрат за проведення тестів, іспитів та інші платежі, що пов'язані із зарахуванням фізичних осіб на навчання до навчальних закладів, що знаходяться за кордоном;
г) оплату участі в міжнародних симпозіумах, семінарах, конференціях, виставках, культурних та спортивних заходах, що відбуваються на території іноземних країн; ( Підпункт "г" пункту 1 глави 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
ґ) оплату за придбання літератури та передплатних видань, що видаються за кордоном.
Перекази на цілі, що визначені в підпунктах "б"-"ґ" пункту 1 цієї глави, здійснюються в сумі, що не перевищує 300 доларів США, або еквіваленті цієї сумі в іншій іноземній валюті за наявності відповідних підтвердних документів від юридичних осіб-нерезидентів, визначених у підпунктах "г" "ґ", "е", "з", "и" пункту 1 глави 2 розділу II цих Правил. ( Абзац сьомий пункту 1 глави 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 53 від 12.02.2003 )
2. Іноземна валюта, що переказана в Україну на ім'я фізичної особи-резидента, може бути виплачена банком без відкриття поточного рахунку в іноземній валюті та установою в сумі, що не перевищує 3000 доларів США, або еквіваленті цієї суми в іншій іноземній валюті в один операційний день.
Глава 3. Особливі умови здійснення переказів фізичними
особами - резидентами і нерезидентами іноземної валюти
за межі України та одержання ними переказів із-за кордону
1. Перекази іноземної валюти за межі України в сумах, що перевищують норми, встановлені в пункті 3 глави 1 (для нерезидентів) і пункті 1 глави 2 (для резидентів) розділу III цих Правил, здійснюються банками з поточних рахунків в іноземній валюті фізичних осіб - резидентів і нерезидентів (розділ II цих Правил).
2. Іноземна валюта, що переказана в Україну на ім'я фізичних осіб у сумах, що перевищують норми, встановлені в пункті 4 глави 1 (для нерезидентів) і пункті 2 глави 2 (для резидентів) розділу III цих Правил, зараховується банком на поточні рахунки в іноземній валюті фізичних осіб у сумі переказу і виплачується одержувачам з цих рахунків (розділ II цих Правил).
3. Перекази іноземної валюти за межі України та одержання іноземної валюти, переказаної із-за кордону за допомогою міжнародних систем грошових переказів (Western Union, Money Gram тощо), здійснюються згідно з умовами цих систем та в межах норм, що передбачені в пунктах 3 та 4 глави 1 (для нерезидентів) і пунктах 1 та 2 (для резидентів) глави 2 розділу III цих Правил.
4. Іноземна валюта, що переказана із-за кордону на ім'я фізичних осіб, обліковується банком, установою на балансовому рахунку 2909 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку".
5. Якщо неможливо здійснити виплату коштів фізичній особі в зв'язку з її неявкою та/або неодержанням переказу, то іноземна валюта повертається банком банку - відправнику переказу після завершення 12-місячного терміну від дати зарахування іноземної валюти на балансовий рахунок 2909 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку". У разі письмової відмови фізичної особи в одержанні коштів іноземна валюта в триденний строк повертається банку - відправнику переказу.
6. Переказана із-за кордону на ім'я фізичної особи іноземна валюта може одержуватися не власником коштів, а іншою особою в порядку, визначеному чинним законодавством України.
7. Банки та установи зобов'язані вести Журнал обліку переказів іноземної валюти із-за кордону, одержаних фізичними особами без відкриття поточних рахунків в іноземній валюті (додаток 3) та Журнал обліку переказів іноземної валюти фізичними особами за межі України, здійснених без відкриття поточних рахунків в іноземній валюті (додаток 4). Усі сторінки журналів мають бути пронумеровані, прошнуровані. Журнали засвідчуються підписами керівника та головного бухгалтера банку, установи, які скріпляються печаткою. Операції з переказу та одержання коштів підлягають обов'язковому відображенню в цих журналах у день їх здійснення.
Можливе ведення журналів у електронному вигляді з щоденним роздрукуванням сторінок. Роздруковані сторінки складаються за датами та формуються в брошури (брошури прошнуровуються, засвідчуються підписами керівника та головного бухгалтера, печаткою банку (установи). На першій сторінці брошури зазначаються кількість сторінок, які містить брошура, початкова та остання дати. ( Пункт 7 глави 3 розділу III доповнено абзацом згідно з Постановою Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
Строк зберігання журналів - 5 років. ( Пункт 7 глави 3 розділу III доповнено абзацом згідно з Постановою Національного банку N 434 від 17.10.2001 )
Розділ IV. Відповідальність банків
За невиконання банками функцій агента валютного контролю та порушення положень цих Правил банки несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Заступник директора Юридичного департаменту В.А.Сенніков
Додаток 1
до Правил здійснення переказів
іноземної валюти за межі України за
дорученням фізичних осіб та одержання
фізичними особами в Україні переказаної
їм із-за кордону іноземної валюти
Національний банк України
Територіальне управління
Національного банку України
(назва та місцезнаходження)
Заява
для отримання фізичною особою індивідуальної ліцензії на
здійснення переказу іноземної валюти за межі України
1. Прізвище, ім'я та по батькові ____________________________
__________________________________________________________________
2. Паспорт громадянина України або документ, що його замінює
(серія, N, ким і коли виданий) ___________________________________
__________________________________________________________________
3. Адреса за місцем проживання ______________________________
__________________________________________________________________
4. Назва та адреса органу державної податкової служби, в
якому заявник зареєстрований як платник податку __________________
__________________________________________________________________
5. Ідентифікаційний номер платника податку __________________
На підставі підпункту "а" пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" прошу видати мені індивідуальну ліцензію на здійснення переказу іноземної валюти за межі України:
6. Сума іноземної валюти (цифрами і словами) ________________
__________________________________________________________________
7. Мета переказу коштів за межі України _____________________
__________________________________________________________________
8. Назва, адреса та N рахунку в уповноваженому банку України,
з якого перераховуватимуться кошти за межі України _______________
__________________________________________________________________
9. Країна, місто, іноземний банк, N рахунку в іноземному
банку, на який перераховуються кошти _____________________________
__________________________________________________________________
"___"_________________ 200_ р.
Особистий підпис
Печатка
Додаток 2
до Правил здійснення переказів
іноземної валюти за межі України за
дорученням фізичних осіб та одержання
фізичними особами в Україні переказаної
їм із-за кордону іноземної валюти
Національний банк України
Територіальне управління
Національного банку України
(назва та місцезнаходження)
Уповноважений банк, який
здійснює переказ іноземної
валюти за межі України
(назва та місцезнаходження)
Індивідуальна ліцензія N ______
на здійснення переказу іноземної валюти за межі України
фізичною особою
На підставі підпункту "а" пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету
Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного
регулювання і валютного контролю" дозволяється ___________________
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, адреса за місцем
__________________________________________________________________
проживання фізичної особи)
здійснити переказ іноземної валюти за межі України _______________
__________________________________________________________________
(сума іноземної валюти цифрами і словами)
__________________________________________________________________
(мета переказу коштів за межі України)
__________________________________________________________________
(назва, адреса уповноваженого банку України, N рахунку,
__________________________________________________________________
з якого перераховуються кошти)
__________________________________________________________________
(країна, місто, іноземний банк, N рахунку в іноземному банку,
__________________________________________________________________
на який перераховуються кошти)
Голова або уповноважена ним особа
Начальник територіального управління
або уповноважена ним особа Підпис ___________
Печатка
( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою НБУ N 174 від 21.04.2004 )
Додаток 3
до Правил здійснення переказів
іноземної валюти за межі України за
дорученням фізичних осіб та одержання
фізичними особами в Україні переказаної
їм із-за кордону іноземної валюти
Журнал
обліку переказів іноземної валюти із-за кордону,
одержаних фізичними особами без відкриття поточних
рахунків в іноземній валюті
---------------------------------------------------------------------------
N |Дата | Дані про фізичну особу, що одержує переказ |Код |Сума переказу
з/п|пере-|---------------------------------------------|ва- | на користь
|казу |прізвище, ім'я,|документ, що засвідчує особу |люти|--------------
| |по батькові |(серія, N, дата, ким виданий,| |рези- |нерези-
| | |адреса за місцем проживання) | |дентів|дентів
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---------------------------------------------------------------------------
Додаток 4
до Правил здійснення переказів
іноземної валюти за межі України за
дорученням фізичних осіб та одержання
фізичними особами в Україні переказаної
їм із-за кордону іноземної валюти
Журнал
обліку переказів іноземної валюти фізичними особами
за межі України, здійснених без відкриття поточних
рахунків в іноземній валюті
---------------------------------------------------------------------------
N |Дата | Дані про фізичну особу, що здійснює переказ |Код |Сума переказу
з/п|пере-|---------------------------------------------|ва- |за дорученням
|казу |прізвище, ім'я,|документ, що засвідчує особу |люти|--------------
| |по батькові |(серія, N, дата, ким виданий,| |рези- |нерези-
| | |адреса за місцем проживання) | |дентів|дентів
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---+-----+---------------+-----------------------------+----+------+-------
---------------------------------------------------------------------------