МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.11.2003 N 1296
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 травня 2004 р.за N 601/9200
Інструкція
про організацію реабілітаційного та
санаторно-курортного лікування в
Міністерстві внутрішніх справ України
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція (далі - Інструкція) розроблена з метою реалізації Законів України "Про курорти" ( 2026-14 ), "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ), "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ( 2011-12 ), "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист", ( 203/98-ВР ) постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.91 N 114 "Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницькім складом органів внутрішніх справ Української РСР" та наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25.12.97 N 42 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання, розподілу та видачі путівок до санаторно-курортних та інших лікувально-оздоровчих установ в органах соціального захисту населення України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 1998 року за N 135/2575.
1.2. Ця Інструкція установлює організацію реабілітаційного лікування осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей, працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України (далі і внутрішні війська) та членів їх сімей, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, звільнених у запас або відставку за віком, через хворобу, які мають вислугу 20 років і більше (у пільговому обчисленні) (далі і пенсіонери МВС), та членів їх сімей; санаторно-курортного лікування осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей, осіб внутрішніх військ та членів їх сімей, пенсіонерів МВС та членів їх сімей.
1.3. Реабілітаційне та санаторно-курортне лікування забезпечує послідовність попереднього лікування у госпіталях, лікарнях, поліклініках і амбулаторіях. Висновок про його необхідність з вибором медичного реабілітаційного центру (далі і МРЦ), лікарні відновного лікування (далі і ЛВЛ) або санаторію робиться на підставі даних диспансерного огляду та при необхідності додаткових медичних (діагностичних) обстежень медичновідбірковими комісіями відділів-служб охорони здоров'я головних управлінь МВС України (далі і ГУМВС України) в Автономній Республіці Крим (далі - АР Крим), місті Києві та Київській області, управлінь МВС України (далі і УМВС України) в областях, місті Севастополі, Центральної поліклініки та Департаменту медичного забезпечення та реабілітації (далі - ДМЗР) МВС України.
2. Організація реабілітаційного та
санаторно-курортного лікування
2.1. Рекомендації хворому для направлення його на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування згідно з медичними показаннями надає лікар (поліклініки, лікарні, госпіталю) у вигляді довідки для одержання санаторно-курортної путівки (форма N 070/о), затвердженої наказом МОЗ України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)", або виписки з амбулаторної (стаціонарної) карти хворого (форма N 027/о), яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.12.2000 N 369 "Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в стаціонарах і поліклініках (амбулаторіях)", які розглядаються медичновідбірковою комісією відділів-служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях, місті Севастополі, Центральної поліклініки та ДМЗР МВС України.
2.2. Показання реабілітаційного та санаторно-курортного лікування встановлюється на підставі: об'єктивного стану хворого, аналізу даних диспансерного нагляду, результатів попереднього лікування (амбулаторного, стаціонарного), даних лабораторних, інструментальних, рентгенологічних і функціональних обстежень.
2.3. Лікарі, які направляють хворого на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування, організовують усі медичні (діагностичні) обстеження залежно від характеру і стадії захворювання, а також за наявності певних показань забезпечують консультацію хворого у відповідних спеціалістів. При цьому обов'язковим є такий перелік діагностичних обстежень і консультацій спеціалістів: клінічний аналіз крові і сечі; рівень цукру в крові; електрокардіографічне обстеження; рентгенологічне обстеження органів грудної клітки (флюорографія), якщо з часу останнього обстеження минуло більше двох років.
2.3.1 Додатковими є:
При захворюванні органів травлення - дані фіброгастродуоденоскопії, УЗД органів, якщо з часу останнього обстеження минуло більше 6 місяців;
При захворюваннях опорно-рухового апарату - рентгенологічне обстеження суглобів, хребта тощо (залежно від локалізації).
При направленні спинальних хворих - витяг з історії хвороби стаціонарного лікування або останнього реабілітаційного чи санаторно-курортного лікування.
При направленні на реабілітацію або санаторно-курортне лікування жінок з приводу будь-якого захворювання - висновок гінеколога (акушера-гінеколога);
2.3.2. У необхідних випадках для уточнення діагнозу проводяться додаткові лабораторні та інструментальні обстеження - органів, шкіри, крові, ротової порожнини та інших з висновками відповідних спеціалістів.
2.4. У ході вирішення питань про вибір профілю МРЦ, ЛВЛ МВС України, санаторію чи будинку відпочинку необхідно враховувати основні лікувальні фактори курорту, лікувальні можливості, контрастність кліматогеографічних умов і особливості бальнеологічного, грязьового та інших видів лікування; характер основного захворювання, наявність супутніх захворювань у хворого, умови поїздки, відстань, кількість дорожніх пересадок.
2.5. Лікар, до якого з'явився хворий після отримання медичного висновку та направлення або путівки, видає йому виписку з амбулаторної карти або санаторно-курортну карту після отримання путівки для дорослих (форма N 072/о) та санаторно-курортну карту для дітей (підлітків) (форма N 076/о) відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)", які підписані лікарем і начальником лікувально-профілактичної установи.
Про видачу направлення (путівки) та виписки (санаторно-курортної карти) лікар робить відповідний запис в амбулаторній карті хворого.
2.6. Реабілітаційне та санаторно-курортне лікування осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ проводиться в період відпустки.
2.8. При видачі хворому направлення або путівки враховуються загальні протипоказання, які унеможливлюють направлення хворих дорослих і підлітків на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування в МРЦ, ЛВЛ МВС України, санаторії та будинки відпочинку, зазначені в наказах Міністерства охорони здоров'я України від 30.12.92 N 206 "Про заходи щодо поліпшення організації та підвищення якості кардіологічної допомоги населенню України", від 29.12.92 N 202 "Про організацію санаторно-курортного лікування дітей" та від 29.07.96 N 233 "Про затвердження Інструкцій щодо надання медико-санітарної допомоги хворим на туберкульоз".
3. Медично-відбіркові комісії
3.1. Видача направлень на реабілітаційне та путівок на санаторно-курортне лікування проводиться медично-відбірковими комісіями, створеними при відділах-службах охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях, місті Севастополі, Центральній поліклініці МВС України та ДМЗР МВС України.
3.2. До складу медично-відбіркової комісії Департаменту медичного забезпечення та реабілітації МВС України входять:
3.2.1. Заступник начальника Департаменту медичного забезпечення та реабілітації МВС України - голова комісії.
3.2.2. Начальник відділу медичної реабілітації та відновного лікування ДМЗР МВС України - заступник голови комісії.
3.2.3. Старший інспектор - лікар відділу медичної реабілітації та відновного лікування ДМЗР МВС України.
3.3. До складу медично-відбіркових комісій Центральної поліклініки МВС України, відділів-служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі входять:
3.4.1. Начальник відділу-служби охорони здоров'я - голова комісії.
3.4.2. Начальник поліклініки або заступник начальника поліклініки (голова комісії для Центральної поліклініки).
3.4.3. Лікар-терапевт, лікарі-спеціалісти вузького профілю.
3.5. Підставою для розгляду медично-відбірковою комісією питання про видачу направлення або путівки в МРЦ, ЛВЛ МВС України, санаторії та будинки відпочинку є рекомендація лікаря у вигляді витягу з амбулаторної карти або історії хвороби; довідка лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК) або військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) про необхідність реабілітаційного або санаторно-курортного лікування.
3.6. Результат розгляду медично-відбіркової комісії ДМЗР МВС України оформляється протоколом, медичний висновок видається хворому і подається до МРЦ і ЛВЛ МВС України разом з направленням або путівкою.
3.7. За неякісний відбір на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування відповідають:
3.7.1. Голова медично-відбіркової комісії Центральної поліклініки МВС України, відділу і служби ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі.
3.7.2. Лікар поліклініки (амбулаторії), якщо він своєчасно не сповістив голову комісії про зміни, що сталися у стані здоров'я хворого, які перешкоджають направленню на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування чи оздоровлення.
4. Порядок розподілу направлень у МРЦ, ЛВЛ
МВС України та путівок у санаторії або
будинки відпочинку
4.1. Розподіл направлень у МРЦ, ЛВЛ МВС України здійснюється пропорційно до кількості осіб, які перебувають на медичному обслуговуванні в Центральній поліклініки МВС України, відділах-службах охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі та надсилаються ДМЗР МВС України не пізніше ніж за 40 днів до початку кварталу, а путівки в санаторії або будинки відпочинку надсилаються відповідно до заяв з відділів-служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі.
4.2. Отримані від ДМЗР МВС України направлення та путівки, зразок яких затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.01.2002 "Про затвердження зразка санаторно-курортної путівки", підлягають обліку в спеціальному прибутково-витратному журналі.
4.3. Направлення у МРЦ та ЛВЛ МВС України та путівки в санаторії або будинки відпочинку особам рядового і начальницького складу, працівникам органів внутрішніх справ, військовослужбовцям внутрішніх військ, пенсіонерам МВС, членам їх сімей видаються не пізніше ніж за 10 днів до початку строку направлення.
4.4. Направлення у МРЦ та ЛВЛ МВС України та путівки в санаторії та будинки відпочинку можуть бути видані хворому на строк від 10 (десяти) днів до 21 (двадцяти одного) дня, крім направлень для дітей до дитячого медичного реабілітаційного центру "Смарагдовий" та путівок до спеціалізованих санаторіїв для лікування хворих з травмами та ушкодженнями спинного мозку .
4.5. Направлення та путівки розділенню не підлягають і не можуть бути передані іншій особі.
4.6. За невикористання отриманих направлень у МРЦ і ЛВЛ МВС України та путівок у санаторії, будинки відпочинку начальник Центральної поліклініки МВС України, начальники відділів-служб охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі щоквартально звітують перед ДМЗР МВС України.
4.7. Путівки, придбані самостійно, без погодження з ДМЗР МВС України, з відділами-службами охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України областях та місті Севастополі відшкодуванню за рахунок МВС України не підлягають.
5. Порядок видачі направлень у МРЦ та ЛВЛ
МВС України, путівок у санаторії та
будинки відпочинку
5.1. Видача направлень у МРЦ та ЛВЛ МВС України та путівок в санаторії та будинки відпочинку проводиться:
5.1.1. Особам рядового і начальницького складу центрального апарату МВС України та членам їх сімей, працівникам органів внутрішніх справ центрального апарату МВС України (тільки направлення), пенсіонерам центрального апарату МВС України, членам їх сімей - Центральною поліклінікою МВС України та ДМЗР МВС України.
5.1.2. Рядовому і начальницькому складу органів внутрішніх справ (включаючи особовий склад органів внутрішніх справ на транспорті, у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах), членам сімей - Центральною поліклінікою МВС України, відділами-службами охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві, Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі.
5.1.3. Пенсіонерам МВС і членам їх сімей - Центральною поліклінікою МВС України, відділами-службами ГУМВС України в АР Крим, місті Києві, Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі за місцем обліку в пенсійному відділі.
5.1.4. Середньому, старшому і вищому начальницькому складу, відрядженому до інших міністерств, відомств чи підвідомчих їм установ, підприємств та організацій і залишеному в кадрах МВС, а також членам сімей - відповідними медичними підрозділами МВС України.
Пенсіонери МВС України забезпечуються направленнями (путівками) щодо реабілітаційного та санаторно-курортного лікування за місцем перебування на обліку або за місцем роботи. Особи, які перебувають на пенсійному обліку в інших органах, путівки на санаторно-курортне лікування одержують за місцем їх обліку в порядку, установленому цими органами.
5.2. Особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, пенсіонерам МВС та членам їх сімей може бути надана можливість реабілітаційного та санаторно-курортного лікування протягом не більше 21 дня на одну особу до МРЦ чи ЛВЛ МВС України протягом календарного року (45 діб для спинальних хворих у МРЦ "Буревісник" МВС України).
5.3. При одержанні направлення або путівки особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх військ та члени їх сімей, пенсіонери МВС України та члени їх сімей повинні пред'явити службове посвідчення, паспорт, пенсійне посвідчення, трудову книжку, а якщо у членів родини інші прізвища, і свідоцтва про шлюб, про народження дитини, та документи, що засвідчують право на пільги.
6. Приймання до МРЦ, ЛВЛ МВС України,
санаторіїв та будинків відпочинку,
виписування з них і продовження лікування
6.1. Особи, які прибули до МРЦ або ЛВЛ МВС України, повинні мати такі документи:
6.1.1. Для дорослих і підлітків: направлення та виписку з історії хвороби давністю не більше одного місяця (після стаціонарного, амбулаторного лікування), документи, які засвідчують особу прибулого (паспорт, службове посвідчення), документи, які засвідчують право на пільги (оригінал).
6.1.2. Для дітей (підлітків): направлення, санаторно-курортну карту (Ф076/о) з обов'язковим медичним висновком лікаря-педіатра або епідеміолога про відсутність контакту дитини з інфекційними хворими за місцем проживання, витяг з історії хвороби дитини з даними клінічно-лабораторного обстеження давністю не більше 1 місяця, свідоцтво про народження.
6.1.3. На санаторно-курортне лікування для дорослих і підлітків: путівку, санаторно-курортну карту, паспорт або службове посвідчення.
6.1.4. На лікування у МРЦ для дітей (підлітків): путівку, санаторно-курортну карту з обов'язковим медичним висновком лікаря-педіатра або епідеміолога про відсутність контакту дитини з інфекційним хворим за місцем проживання, свідоцтво про народження, довідку лікаря-педіатра, лікаря-епідеміолога про відсутність контакту з інфекційними хворими за місцем проживання, у дитячому садку або школі.
6.2. Дорослі та діти без направлень у МРЦ або ЛВЛ МВС України та путівок у санаторії та будинки відпочинку не приймаються.
6.3. Хворі приймаються в МРЦ та ЛВЛ МВС України і виписуються звідти в строки відповідно до графіків заїзду.
6.4. Особам, які захворіли під час перебування у МРЦ чи ЛВЛ МВС України, строк лікування може бути продовжений начальником МРЦ чи ЛВЛ МВС України на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії з наданням листка непрацездатності через лікувально-профілактичну установу МВС України або органи охорони здоров'я за місцем дислокації МРЦ чи ЛВЛ МВС України.
6.5. У разі прибуття хворого до МРЦ чи ЛВЛ МВС України із запізненням через хворобу, підтверджену листком непрацездатності або довідкою про хворобу, а також через затримку в дорозі, підтверджену документами відповідних транспортних органів, тривалість перебування у ЛВЛ чи МРЦ МВС України може бути продовжена начальником цих установ.
6.6. У разі гострого захворювання у ЛВЛ чи МРЦ МВС України, яке виключає госпіталізацію хворого через неможливість його транспортування (інфаркт міокарда, крововилив у мозок тощо), він переводиться на госпітальний режим до переведення в стаціонар.
6.7. У разі короткочасних переведень хворих із ЛВЛ чи МРЦ МВС України до лікувальних установ, тимчасового вибуття за викликом керівництва МВС, ГУМВС, УМВС або у зв'язку з терміновими сімейними обставинами з подальшим поверненням до ЛВЛ чи МРЦ МВС України начальником установи може бути відновлені не використані за направленням дні.
6.8. Дострокові від'їзди з ЛВЛ чи МРЦ МВС України дозволяються за викликом керівництва МВС, ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України областях та місті Севастополі (у разі службової необхідності, підтвердженої документально) за сімейними обставинами (тяжке захворювання або смерть близьких родичів, які підтверджені повідомленням, засвідченим лікарем), при переведенні до госпіталю або лікарні, а також у зв'язку із стихійним лихом за місцем дислокації ЛВЛ чи МРЦ МВС України або проживання хворого.
6.9. Після закінчення лікування хворому видаються витяг з історії хвороби для пред'явлення в поліклініку, яка видала направлення, і курортна книжка з даними про проведені у ЛВЛ чи МРЦ МВС України обстеження і лікування, його ефективність, рекомендації щодо режиму роботи, харчування та відпочинку.
7. Виявлення та евакуація хворих, яким
протипоказане лікування у ЛВЛ чи
МРЦ МВС України
7.1. Якщо перебування у ЛВЛ чи МРЦ викликає погіршення стану здоров'я хворого, то лікування у цьому закладі вважається для нього протипоказаним. Строк виявлення протипоказань для перебування хворого у ЛВЛ чи МРЦ МВС України, як правило, не повинен перевищувати 5 днів з часу його прибуття.
7.2. При виявленні протипоказань лікар ЛВЛ чи МРЦ МВС України повинен керуватися затвердженими Міністерством охорони здоров'я України загальними протипоказаннями, які цілком виключають направлення хворого на реабілітаційне та відновне лікування, ураховуючи в кожному окремому випадку не тільки форму і стадію захворювання, але й ступінь небезпеки перебування на курорті для нього, а також для оточуючих.
7.3. Висновок про протипоказання для реабілітаційного та санаторно-курортного лікування хворого в МРЦ та ЛВЛ МВС України складається лікарсько-консультативною комісією, яка створена в цих установах, у складі голови комісії - заступника начальника МРЦ з медичної частини та двох членів комісії (начальника відділення, ординатора). Комісія призначається начальником МРЦ чи ЛВЛ МВС України.
7.4. Комісія визначає: наявність протипоказань для лікування, можливість кліматичного, медикаментозного та іншого лікування хворого на курорті, необхідність переведення хворого в лікарню або його евакуації за місцем проживання, необхідність виділення супровідника для хворого, який підлягає евакуації за місцем проживання.
7.5. У разі виявлення у хворого протипоказань лікарсько-консультативна комісія складає акт у трьох примірниках, один з яких зберігається в історії хвороби, другий і надсилається за місцем видачі путівки для розслідування і притягнення винних до відповідальності, а третій і залишається у ДМЗР МВС України.
7.6. При евакуації хворих, яким протипоказане реабілітаційне або санаторно-курортне лікування, відповідальність за проїзд до місця проживання, забезпечення супровідником та відшкодування збитків покладається на начальника відділу-служби охорони здоров'я ГУМВС України в АР Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України областях та місті Севастополі.
7.7. Дані про хворих, яким протипоказано реабілітаційне або санаторно-курортне лікування, фіксуються у МРЦ чи ЛВЛ МВС України в спеціальному журналі та надсилаються до ДМЗР МВС України.
Начальник Департаменту медичного забезпечення
та реабілітації МВС України полковник міліції С.I.Мудрий