Документ втратив чиннiсть!

ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ

НАКАЗ
29.03.2004 N 604

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 квітня 2004 р. за N 471/9070

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Фонду
державного май
на
N 1758 від 24.11.20
06 )

Про внесення змін та доповнень до Положення
про порядок відчуження основних засобів,
що є державною власністю, та Положення про порядок
продажу на аукціоні, за конкурсом основних
засобів, що є державною власністю

З метою приведення у відповідність нормативно-правових актів до норм Господарського кодексу України ( 436-15 ) наказую:

1. Унести до Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.99 N 1477 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19.08.99 за N 573/3866 (із змінами та доповненнями), зміни та доповнення, виклавши його у новій редакції (додається).

2. Унести до Положення про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 22.09.2000 N 1976 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10.10.2000 за N 692/4913 (із змінами та доповненнями), такі зміни та доповнення:

2.1. В абзаці першому преамбули слова "Законів України "Про підприємства в Україні ( 887-12 )" замінити словами "Господарського кодексу України ( 436-15 ), Закону України".

2.2. В абзацах третьому та сьомому пункту 1 Загальних положень словосполучення "підприємницької діяльності" замінити словом "господарювання".

2.3. В абзаці першому пункту 2 слово "повного" виключити.

2.4. В абзаці другому пункту 4, пункті 8, абзаці першому пункту 21 та пункті 36 слово "дозволу" доповнити словами "або погодження".

3. Департаменту з питань управління державним майном забезпечити в установленому порядку державну реєстрацію змін та доповнень до вищезазначених Положень у Міністерстві юстиції України.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду С.Лазаренка.

Голова Фонду М.Чечетов

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Фонду державного
майна України
30.07.99 N 1477

(у редакції наказу Фонду
державного майна України
від 29.03.2004 N 604)

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 квітня 2004 р. за N 471/9070

Положення
про порядок відчуження основних засобів,
що є державною власністю

Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю (далі - Положення), розроблено відповідно до Господарського кодексу України ( 436-15 ), Законів України "Про приватизацію державного майна" ( 2163-12 ), "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ( 2171-12 ), "Про оренду державного та комунального майна" ( 2269-12 ) з урахуванням законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності та нормативно-правових актів щодо відчуження державного майна.

Загальні положення

1. Наведені нижче терміни у цьому Положенні вживаються у такому значенні:

майно - матеріальні активи, які відповідно до чинного законодавства віднесені до основних засобів (фондів);

відчуження майна - передача права власності на державне майно, яке перебуває на балансі суб'єктів господарювання, іншим юридичним чи фізичним особам шляхом його продажу за грошові кошти;

оцінка майна - процес визначення його вартості на дату оцінки (на будь-яке число місяця), яка збігається з датою інвентаризації, за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами з оцінки майна, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.

Інші терміни, які використовуються у цьому Положенні, вживаються у значеннях, визначених відповідними нормативно-правовими актами, що регулюють питання управління державним майном, його оцінки та бухгалтерського обліку.

2. Положення визначає порядок відчуження суб'єктами господарювання державного майна, закріпленого за державними підприємствами, їх структурними підрозділами, функції з управління майном яких в установленому порядку передані до державних органів приватизації, державного майна, переданого в оренду у складі цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, орендодавцем якого є Фонд державного майна України, Фонд майна Автономної Республіки Крим, регіональні відділення Фонду державного майна України (далі - державні органи приватизації).

3. Дія цього Положення не поширюється на:

а) відчуження цілісних майнових комплексів державних підприємств, їх структурних підрозділів;

б) відчуження індивідуально визначеного майна, яке в установленому порядку включене до переліків об'єктів, що підлягають приватизації відповідно до законодавчих актів України з питань приватизації;

в) відчуження майна, на яке відповідно до нормативно-правових актів України встановлені обмеження чи заборона на його відчуження (застава, податкова застава, накладення арешту тощо);

г) відчуження майна, порядок відчуження якого визначається окремими нормативно-правовими актами України (примусове відчуження, відчуження військового майна та інше).

Відчуження майна державних підприємств

4. Відчуження майна державного підприємства, його структурного підрозділу, функції управління яким в установленому порядку передані державним органам приватизації, здійснюється безпосередньо підприємством після отримання погодження державного органу приватизації, який здійснює функції управління цим підприємством.

5. Для розгляду питання про відчуження майна суб'єктами господарювання до відповідного державного органу приватизації подаються:

5.1. Звернення суб'єкта господарювання стосовно відчуження майна.

5.2. Техніко-економічне обґрунтування доцільності відчуження майна та напрямів використання коштів.

5.3. Відомість про вартість основних засобів, які пропонуються до відчуження, згідно з даними бухгалтерського обліку на дату оцінки (додаток 1).

5.4. Акт інвентаризації основних засобів, які пропонуються до відчуження (додаток 2).

5.5. Акт технічного стану майна, складений на дату оцінки та затверджений керівником суб'єкта господарювання.

5.6. Звіт про оцінку майна, яке пропонується до відчуження.

5.7. Протокол (виписка з протоколу) засідання комісії з приватизації (у разі створення комісії) щодо надання згоди на відчуження майна.

5.8. Погодження галузевого міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади.

Строк подання документів, визначених підпунктами 5.3-5.6, до державних органів приватизації не може перевищувати 2 місяці від дати оцінки.

За вимогою державного органу приватизації суб'єкт господарювання подає додатково документи, необхідні для прийняття обґрунтованого рішення (технічні паспорти, суднові документи тощо).

6. Незалежна оцінка майна, яке пропонується до відчуження, проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" ( 2658-14 ).

Звіт про оцінку майна оформлюється відповідно до вимог Національного стандарту N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 N 1440.

Рецензування звіту про оцінку майна здійснюється згідно з вимогами статті 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" ( 2658-14 ) та пунктів 62-67 Національного стандарту N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 N 1440, відповідними оцінювачами державних органів приватизації.

Висновок про вартість майна, яке пропонується до відчуження, за результатами рецензування погоджується відповідним державним органом приватизації, згідно з вимогами Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 N 1891.

7. Початкова вартість майна, що пропонується до відчуження, визначається на підставі погодженого висновку про вартість майна.

8. Після проведення оцінки майна суб'єкту господарювання забороняється здійснювати дії щодо об'єкта відчуження, які можуть привести до зміни його вартості.

Погоджений висновок про вартість майна дійсний до закінчення строку погодження на відчуження цього майна, визначеного пунктом 24 цього Положення.

9. Строк прийняття рішення про надання чи відмову в наданні погодження щодо відчуження державного майна становить 30 робочих днів з моменту надходження до державного органу приватизації повного комплекту документів, визначених пунктом 5 цього Положення.

10. Відчуження державного майна шляхом його продажу здійснюється виключно на конкурентних засадах - через біржі, на аукціоні, за конкурсом.

Суб'єкт господарювання після отримання погодження державного органу приватизації на відчуження майна шляхом його продажу (при здійсненні продажу через біржі, на аукціоні) забезпечує укладання договору з юридичною особою, яка має угоду про продаж майна, що перебуває у державній власності, з Фондом державного майна України.

11. Відчуження державного майна суб'єктів господарювання, яке перебуває за кордоном і реалізація якого в Україні неможлива чи недоцільна, здійснюється у порядку, що визначається цим Положенням, з урахуванням вимог законодавства держав, на території яких знаходиться майно, що підлягає відчуженню, а також збереження умов конкурентного продажу майна та використання коштів відповідно до законодавства України.

12. Кошти, одержані внаслідок відчуження державного майна суб'єкта господарювання (за вирахуванням плати за послуги та суми податків), спрямовуються відповідно до вимог чинного законодавства України (на інвестування виробничої діяльності цього суб'єкта господарювання). Суб'єкти господарювання зобов'язані письмово повідомити державний орган приватизації про використання коштів, отриманих у результаті відчуження майна, протягом 30 календарних днів (з моменту реалізації) шляхом подання звіту за встановленою формою (додаток 3).

Особливості відчуження державного майна,
переданого в оренду

13. Відчуження державного майна, переданого в оренду, здійснюється з ініціативи орендаря з дозволу орендодавця та за умови наявності відповідних положень у договорі оренди.

При відчуженні державного майна, переданого в оренду, підлягає компенсації вартість необхідних витрат на невід'ємні поліпшення, які з дозволу орендодавця здійснювалися орендарем за рахунок його власних коштів і призвели до збільшення ринкової вартості об'єкта основного засобу, якщо інше не передбачено договором оренди.

Оцінка орендованого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, проводиться з урахуванням нормативно-правових актів з оцінки майна під час приватизації.

14. Для отримання дозволу на відчуження орендар подає орендодавцю:

а) документи згідно з п. 5 Положення;

б) пропозиції щодо умов продажу основних засобів та проект змін до договору оренди (вартості орендованого майна, переліку орендованого майна, орендної плати тощо);

в) документи, що підтверджують проведені орендарем розрахунки за виконані поліпшення орендованого майна, яке пропонується до відчуження, у тому числі за придбані матеріали, конструкції тощо, які неможливо відокремити від нього без заподіяння йому шкоди;

г) аудиторський висновок щодо підтвердження фінансування здійснених поліпшень орендованого майна, яке пропонується до відчуження, за рахунок коштів орендаря;

ґ) інші документи для ідентифікації та оцінки невід'ємних поліпшень, надання яких передбачено Порядком оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 27.02.2004 N 377 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.03.2004 за N 343/8942.

15. Строк прийняття рішення про надання (відмову) дозволу щодо відчуження майна, запропонованого орендарем, становить 30 робочих днів від часу надходження до орендодавця повного комплекту документів, визначених пунктом 14 цього Положення. Дозвіл надається орендодавцем із визначенням:

- змін до договору оренди;

- умов продажу майна.

16. Продаж орендованого державного майна здійснюється відповідно до норм цього Положення.

17. Одержані внаслідок відчуження майна кошти (за вирахуванням вартості необхідних невід'ємних поліпшень (якщо це передбачено договором), яка має бути погоджена з орендодавцем) є державною власністю і використовуються відповідно до вимог договору оренди або зараховуються до Державного бюджету України (у разі невизначеності в договорі оренди чи за згодою сторін).

Ринкова вартість необхідних невід'ємних поліпшень, що були здійснені за рахунок власних коштів орендаря і підлягають компенсації, розраховується відповідно до нормативно-правових актів з оцінки майна. Зміна вартості орендованого майна в результаті його продажу способами, зазначеними пунктом 10 цього Положення, в частині визначення державної частки та частки орендаря у цьому майні, здійснюється у порядку, визначеному пунктом 67 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 N 1891 .

18. Усі зміни та доповнення до договорів оренди, пов'язані з відчуженням орендованого майна, вносяться після реалізації майна та використання отриманих коштів відповідно до умов договору доручення.

19. Відчуження орендованого державного майна, орендодавцем якого відповідно до законодавства є державне підприємство, здійснюється відповідно до пунктів 4-12 цього Положення та за умови виведення державним підприємством зазначеного майна зі складу орендованого.

Прикінцеві положення

20. Керівники суб'єктів господарювання несуть відповідальність згідно з чинним законодавством за цільове використання коштів, отриманих від реалізації майна, та за достовірність інформації, наданої державним органам приватизації.

21. Відповідальність за дотримання порядку відчуження державного майна відповідно до цього Положення покладається на керівників суб'єктів господарювання.

22. Суб'єкти господарювання надають (при здійсненні продажу через біржі, на аукціоні) юридичним особам, які уклали з Фондом державного майна України угоду про продаж майна, що перебуває у державній власності, документ, що підтверджує надання дозволу (погодження) на відчуження цього майна державним органом приватизації.

23. Контроль за використанням коштів, отриманих від продажу державного майна, покладається на відповідні державні органи приватизації.

24. Дозвіл (погодження) щодо відчуження державного майна надається листом (укладенням договору доручення) відповідного державного органу приватизації , яким визначаються умови продажу майна.

Строк дії дозволу (погодження) щодо відчуження державного майна не перевищує 12 місяців від дати його надання.

25. Продаж державного майна, наданого в оренду, здійснюється на підставі укладення договорів доручень, примірні форми яких затверджуються Фондом державного майна України.

Механізм відшкодування витрат, пов'язаних із продажем майна, визначається у договорі дорученні, про що повідомляється в інформаційному оголошенні про продаж.

26. Спори, що виникають у процесі відчуження майна, відповідно до цього Положення вирішуються у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Заступник Голови Фонду С.Лазаренко

Додаток 1
до пункту 5.3
Положення про порядок
відчуження основних засобів,
що є державною власністю

ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник суб'єкта господарювання
_______________ ______________________ 
(підпис)  (прізвище та ініціали) 
"___" ____________ 200__ р.

М. П. 

Відомість
про вартість основних засобів,
які пропонуються до відчуження
За станом на "___" ________200__ р.

----------------------------------------------------------------------
| N |Назва |Рік | Номер |Кіль- |Вар- |Балан-|Сума |Балан- |
|з/п|інвент.|випус-|інвентарного |кість |тість |сова |нара- |сова |
| |об'єкта|ку | об'єкта |капі- |остан-|(пер- |хова- |(залиш-|
| | | | |таль- |нього |вісна)|ного |кова) |
| | | | |них |кап. |вар- |зносу,|вар- |
| | | | |ремон-|ремон-|тість,|грн. |тість, |
| | | | |тів |ту, |грн. | |грн. |
| | | | |(дата |грн. | | | |
| | | | |про- | | | | |
| | | |-------------|веде- | | | | |
| | | |інвен-|завод-|ння | | | | |
| | | |тарний|ський |остан-| | | | |
| | | | | |нього)| | | | |
|---+-------+------+------+------+------+------+------+------+-------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|---+-------+------+------+------+------+------+------+------+-------|
| | | | | | | | | | |
|---+-------+------+------+------+------+------+------+------+-------|
|1 | | | | | | | | | |
|---+-------+------+------+------+------+------+------+------+-------|
|2 | | | | | | | | | |
|---+-------+------+------+------+------+------+------+------+-------|
|...| | | | | | | | | |
|---+-------+------+------+------+------+------+------+------+-------|
| | | | | | | | | | |
|--------------------------------+------+------+------+------+-------|
|Всього: | + | + | + | + | + |
----------------------------------------------------------------------

Дані про дорогоцінні метали:

(Подаються у разі їх наявності за кожним інвентарним об'єктом)

 Головний бухгалтер
суб'єкта господарювання ________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

Додаток 2
до пункту 5.4
Положення про порядок
відчуження основних засобів,
що є державною власністю

ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник суб'єкта господарювання
_______________ ______________________ 
(підпис)  (прізвище та ініціали) 
"___" ____________ 200__ р.

М. П. 

АКТ
інвентаризації основних засобів,
які пропонуються до відчуження

_______________________________________________________________________________________________________________________

(назва об'єкта (підприємства, цеху, дільниці тощо), де проводилась інвентарізація)

На підставі наказу (розпорядження) від "__" ________ 200__ р.

N ____ комісією у складі ________________________________________________________________________________________________
(посада, прізвище та ініціали членів комісії)

_____________________________________________________________________________________________________________________

проведено інвентаризацію основних засобів, які пропонуються до відчуження і обліковуються на балансовому рахунку N ____ за станом
на "___" _________ 200__ р.

Інвентарізацію почато "___" ________ 200__ р.

Інвентаризацію закінчено "___" ________ 200__ р.

При інвентарізації встановлено таке:

-----------------------------------------------------------------------
| N |Назва |Рік | Номер | Обліковується за |При- |
|з/п|об'єк-|випус-| інвентарного | станом на |мітка|
| |та |ку | об'єкта | "___" _______ 200_ р. | |
| | | |-------------------+-------------------------| |
| | | |інвен-|завод-|пас- | фактично |за даними | |
| | | |тарний|ський |порта| виявлено |бухгал- | |
| | | | | | | |терського | |
| | | | | | | |обліку | |
| | | | | | |------------+------------| |
| | | | | | |кіль-|вар- |кіль-|вар- | |
| | | | | | |кість|тість,|кість|тість,| |
| | | | | | | |грн. | |грн. | |
|---+------+------+------+------+-----+-----+------+-----+------+-----|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---+------+------+------+------+-----+-----+------+-----+------+-----|
| | | | | | | | | | | |
|---+------+------+------+------+-----+-----+------+-----+------+-----|
| | | | | | | | | | | |
|-------------------------------------+-----+------+-----+------+-----|
|Всього: | + | + | + | + | - |
-----------------------------------------------------------------------

 Всього за актом: а) порядкових номерів __________________________
(літерами)
б) загальна кількість одиниць, фактично _____________________
(літерами)
в) на суму, грн., фактично __________________________________
(літерами)

Голова комісії ________ ________ ______________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)

Члени комісії: ________ ________ ______________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)

Додаток 3
до пункту 12
Положення про порядок
відчуження основних засобів,
що є державною власністю

Звіт
за результатами відчуження та використання коштів,
отриманих від продажу майна

-----------------------------------------------------------------------------------------
| N |Назва, |Назва |N та |Назва,|Назва,|Назва,|Номер,|Сума |Викорис- |Викорис- |При-|
|з/п|місце- |органу |дата |інв. N|місце-|місце-|дата |коштів,|тання |тання |міт-|
| |знахо- |прива- |доку- |об'єк-|знахо-|знахо-|реєст-|отрима-|коштів |коштів |ка |
| |дження |тиза- |мен- |та |дження|дження|рації |них від|згідно з |практичне| |
| |суб'єк-|ції, |та, |прода-|посе- |покуп-|конт- |прода- |ТЕО | | |
| |та |який |яким |жу |ред- |ця |ракту |жу, N | | | |
| |госпо- |надав |був | |ника | |(дого-|рахунку| | | |
| |дарюва-|дозвіл |нада- | |з | |вору | | | | |
| |ння |(погод-|ний | |прода-| |купів-| | | | |
| | |ження) |доз- | |жу | |лі- | | | | |
| | |на |віл | | | |прода-| |---------+---------| |
| | |відчу- |(пого-| | | |жу) | |приз-|об-|приз-|об-| |
| | |ження |дже- | | | | | |наче-|сяг|наче-|сяг| |
| | | |ння) | | | | | |ння | |ння | | |
|---+-------+-------+------+------+------+------+------+-------+-----+---+-----+---+----|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |11 | 12 |13 |14 |
|---+-------+-------+------+------+------+------+------+-------+-----+---+-----+---+----|
| | | | | | | | | | | | | | |
|---+-------+-------+------+------+------+------+------+-------+-----+---+-----+---+----|
| | | | | | | | | | | | | | |
|---+-------+-------+------+------+------+------+------+-------+-----+---+-----+---+----|
| |Всього:| | | | | | |.......| |...| |...| |
-----------------------------------------------------------------------------------------

 Керівник суб'єкта
господарювання ________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

Головний бухгалтер ________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

М.П.