Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
19.05.2003 N 241

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 червня 2003 р. за N 426/7747

Про затвердження Методики проведення контрольних
вимірів фактичної електричної потужності в
споживачів у години максимуму навантаження
об'єднаної енергетичної системи України

Відповідно до вимог Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ) щодо збереження цілісності, забезпечення надійного й ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, Положення про Міністерство палива та енергетики, затвердженого Указом Президента України від 14 квітня 2000 року N 598/2000, Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28, Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року N 929 та з метою подальшого впорядкування взаємовідносин суб'єктів електроенергетики і споживачів електричної енергії стосовно проведення контролю режимів електричної потужності наказую:

1. Затвердити Методику проведення контрольних вимірів фактичної електричної потужності в споживачів у години максимуму навантаження об'єднаної енергетичної системи України (далі - Методика), що додається.

2. Департаменту з питань електроенергетики (Улітіч Ю.I.), Головному юридичному управлінню (Матвєєва В.Г.) у встановленому порядку подати Методику на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря Андрійчука Ю.А.

Міністр С.Єрмілов

Затверджено
Наказ Міністерства
палива та енергетики України
19.05.2003 N 241

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 червня 2003 р. за N 426/7747

Методика
проведення контрольних вимірів фактичної
електричної потужності в споживачів у години
максимуму навантаження об'єднаної
енергетичної системи України

1. Загальні положення

1.1. Ця методика розроблена відповідно до Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ), Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28, та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року N 929.

1.2. Методика розроблена з метою вдосконалення контролю за дотриманням установлених споживачам режимів електричної потужності в години ранкового та вечірнього максимуму навантаження об'єднаної енергетичної системи (далі ОЕС) України.

1.3. Контрольні виміри фактичної електричної потужності на об'єктах споживачів електричної енергії незалежно від їх відомчої належності та форм власності мають право здійснювати уповноважені особи (далі - контролюючі особи) електропередавальної організації та/або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Держенергонагляд) відповідно до своїх функціональних обов'язків.

1.4. Контроль за електричною потужністю відповідно до цієї Методики здійснюється на об'єктах споживачів електричної енергії з приєднаною потужністю 150 кВА (кВт) і більше, для яких установлюються граничні величини електричної потужності згідно з Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 року N 441.

1.5. Контрольні виміри проводяться шляхом фіксації показань розрахункових засобів та систем обліку електроенергії, які зазначені в договорі про постачання електричної енергії.

2. Порядок проведення контролю
за фактичною електричною потужністю

2.1. Проведення контролю за показаннями засобів обліку електричної енергії, що не фіксують максимальне навантаження

2.1.1. Виміри проводяться в години ранкового та/або вечірнього максимуму навантаження ОЕС України, які встановлюються споживачу електропередавальною організацією на відповідний розрахунковий період.

2.1.2. Контролююча особа разом з представником споживача послідовно проводить фіксацію показань засобів обліку активної електричної енергії з 30-хвилинним інтервалом (П , П ,...П ).
1 2 n

2.1.3. За декількома зафіксованими показаннями визначаються фактичні величини споживання активної електричної енергії з 30-хвилинним інтервалом:

W = (П - П ) х К , W = (П - П ) х К ... W = (П - П ) х К ,
1 2 1 роз 2 3 2 роз n n n-1 роз

 

де W1 - перша зафіксована величина фактичного споживання активної електричної енергії (кВтг);

W 2 - друга зафіксована величина фактичного споживання активної електричної енергії (кВтг);

W n- остання зафіксована величина фактичного споживання активної електричної енергії (кВтг);

К роз - розрахунковий коефіцієнт лічильника;

К роз = Кі х Ku ,

де К і - коефіцієнт трансформації трансформатора струму;

К u - коефіцієнт трансформації трансформатора напруги.

2.1.4. Найбільша фактична електрична потужність (кВт) розраховується за формулою

  W
max
Р = ------- ,

де W max - найбільша фактична величина споживання електричної енергії в період контролю, вибирається із значень W 1 , W 2 , ...Wn;

t - період, за який проведені виміри, дорівнює 30 хвилинам, тобто 0,5 години.

2.1.5. У разі наявності декількох розрахункових засобів обліку електричної енергії найбільша фактична величина споживання електричної енергії визначається як сума величин фактичного споживання електричної енергії за показаннями цих засобів обліку електричної енергії за той самий 30-хвилинний інтервал часу вимірів. Під час проведення вимірів необхідно додержуватися одночасності знімання показань засобів обліку електричної енергії.

2.1.6. Найбільша фактична електрична потужність у період контролю порівнюється з граничною величиною електричної потужності, установленою споживачу на розрахунковий період.

2.1.7. 30-хвилинні інтервали часу вимірів відлічуються за приладами обліку часу, які пройшли повірку в Державному комітеті з питань технічного регулювання та споживчої політики.

2.2. Проведення контролю за показаннями розрахункових автоматизованих систем обліку електроенергії (далі - АСОЕ) і засобів обліку, що фіксують максимальну електричну потужність

2.2.1. Контроль за дотриманням установлених граничних величин електричної потужності за допомогою АСОЕ в години максимуму навантаження ОЕС України проводиться у будь-який робочий день розрахункового періоду. З архіву показань сумарної електричної потужності вибираються найбільші 30-хвилинні величини окремо за періоди ранкового та вечірнього максимуму навантаження і порівнюються з граничними величинами електричної потужності, установленими споживачу на розрахунковий період.

2.2.2. Контроль за дотриманням установлених граничних величин електричної потужності засобами обліку, що фіксують фактичну максимальну електричну потужність, проводиться у будь-який робочий день розрахункового періоду. Максимальна величина електричної потужності, що зафіксована засобом обліку електричної енергії за відповідний розрахунковий період, порівнюється з граничною величиною електричної потужності, установленою споживачу на розрахунковий період.

3. Оформлення результатів контрольних вимірів
фактичної електричної потужності

3.1. За результатами контрольних вимірів фактичної електричної потужності контролююча особа складає акт установленого зразка (додатки 1 і 2). Бланк акта підлягає обов'язковій реєстрації у відповідному підрозділі Держенергонагляду або електропередавальної організації до проведення контрольних вимірів.

3.2. Акт складається: Держенергонаглядом - в трьох примірниках згідно з додатком 1; електропередавальною організацією - у двох примірниках згідно з додатком 2.

3.3. Акт підписується контролюючою особою й уповноваженою особою споживача.

3.4. Перший примірник акта залишається у контролюючої особи, другий надається споживачу. Третій примірник акта (у разі проведення перевірки персоналом Держенергонагляду) протягом трьох днів подається електропередавальній організації.

3.5. У разі відмови уповноваженої особи споживача підписувати акт, у ньому робиться відповідна позначка і другий примірник надсилається підприємству-споживачу поштою з повідомленням про отримання.

Заступник директора Департаменту Б.Я.Дацишин

Додаток 1
до Методики проведення
контрольних вимірів
фактичної електричної
потужності в споживачів
у години максимуму
навантаження об'єднаної
енергетичної системи України

МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА
ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ДЕРЖЕНЕРГОНАГЛЯД
УКРАЇНИ

Найменування територіального
підрозділу Держенергонагляду
____________________________
____________________________
____________________________ 
"___"________________ 200 ___ р.
Назва підприємства ____________
N договору____________________
N особистого рахунку _____________________________
Відомча належність _____________________________
Адреса _______________________
______________________________
Телефон ______________________
Керівник______________________ 

Акт N ______
з контролю електричної потужності

Акт складений _____________________________________________________________________________________________ у присутності

(посада) (П.I.Б.)

уповноваженої особи споживача __________________________________________________________________________________________

(посада) (П.I.Б.)

про те, що при перевірці дотримання споживачем договірних (граничних) величин електричної потужності в години

___________________________________________________________ максимуму енергосистеми з ________ до _______ годин установлено:

(ранкового, вечірнього)

1. Договірна (гранична) величина електричної потужності в __________________ 200 _ р. становить:

(місяці)

у години ранкового максимуму енергосистеми _____________________________ кВт;

у години вечірнього максимуму енергосистеми _____________________________ кВт.

2. Періоди контролю, установлені електропередавальною організацією на:

ранок ___________________________________;

вечір ____________________________________.

3. Фактична споживана величина електричної енергії за 30 хвилин у години _____________________________________________________

(ранкового, вечірнього)

максимуму енергосистеми розраховується за формулою

W n = (П n- П n-1 ) х Кроз.

--------------------------------------------------------------------
|Години |N лічильника_____________ |N лічильника_____________ |
|контролю|К К |К К |
| | і_________ u__________ | і_________ u__________ |
| | К | К |
| | роз____ | роз____ |
| | | |
|--------+----------------------------+----------------------------+
| |поточні | |споживання|поточні | |споживання|
| |показання|різниця|W |показання|різниця|W |
| | | | 1 (кВтг) | | | 2 (кВтг) |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| | | | | | | |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| | | | | | | |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------

Продовження таблиці

                                 --------------------------------------------
N лічильника_____________ |Споживання |
К К |електроенергії|
і_________ u__________ |всього: |
К |(W + W + W ) |
роз____ | 1 2 3 |
|(кВтг) |
----------------------------| |
поточні | |споживання| |
показання|різниця|W | |
| | 3 (кВтг) | |
---------+-------+----------+--------------|
8 | 9 | 10 | 11 |
---------+-------+----------+--------------|
| | | |
---------+-------+----------+--------------|
| | | |
---------+-------+----------+--------------|
| | | |
--------------------------------------------

Максимальне 30-хвилинне споживання електричної енергії (W max) підприємством становить _________________ кВтг.

Найбільша фактична потужність підприємства розраховується за формулою

  Wmax
Рmax = ---------
t  

(де t = 0,5 год) і становить ____________ кВт *.

Перевищення доведеної письмовим повідомленням від _____________________N_________ граничної величини електричної потужності

становить ____________ кВт.

Акт складений _________________________________________________________________________________________________________

(підпис контролюючої особи)

При перевірці режиму електроспоживання був присутній і один примірник акта для вручення керівництву підприємства отримав:

_______________________________________________________________________________________________________________________

(підпис представника споживача)

_______________________________________________________________________________________________________________________

* У разі проведення контролю за фактичною електричною потужністю за допомогою автоматизованої системи обліку або засобу обліку, що фіксують максимальні величини електричної потужності, заповнюється за даними, зафіксованими цією системою або засобом обліку.

Додаток 2
до Методики проведення
контрольних вимірів
фактичної електричної
потужності в споживачів
у години максимуму
навантаження об'єднаної
енергетичної системи України

Найменування електропередавальної
організації
_________________________________
_________________________________

Найменування структурного підрозділу електропередавальної організації
_________________________________
_________________________________ 
"___"_____________ 200 ___ р.
Назва підприємства_____________
N договору __________________
N особистого рахунку _______________________________
Відомча належність ______________________________
Адреса ________________________
______________________________
Телефон _______________________
Керівник_______________________ 

Акт N ______
з контролю електричної потужності

Акт складений _____________________________________________________________________________________________ у присутності

(посада) (П.I.Б.)

уповноваженої особи споживача __________________________________________________________________________________________

(посада) (П.I.Б.)

про те, що при перевірці дотримання споживачем договірних (граничних) величин електричної потужності в години _________________________________________ максимуму енергосистеми з ________________ до ________________ годин установлено:

(ранкового, вечірнього)

1. Договірна (гранична) величина електричної потужності в _________________ 200 __ р. становить:

(місяці)

у години ранкового максимуму енергосистеми _________________________ кВт;

у години вечірнього максимуму енергосистеми _________________________ кВт.

2. Періоди контролю, установлені електропередавальною організацією на:

ранок _________________________________;

вечір __________________________________.

3. Фактична споживана величина електричної енергії за 30 хвилин у години ____________________________________________________

(ранкового, вечірнього)

максимуму енергосистеми розраховується за формулою

W n= (Пn - П n-1 ) х К роз.

--------------------------------------------------------------------
|Години |N лічильника_____________ |N лічильника_____________ |
|контролю|К К |К К |
| | і_________ u__________ | і_________ u__________ |
| | К | К |
| | роз____ | роз____ |
| | | |
|--------+----------------------------+----------------------------+
| |поточні | |споживання|поточні | |споживання|
| |показання|різниця|W |показання|різниця|W |
| | | | 1 (кВтг) | | | 2 (кВтг) |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| | | | | | | |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| | | | | | | |
|--------+---------+-------+----------+---------+-------+----------+
| | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------

Продовження таблиці

                                 --------------------------------------------
N лічильника_____________ |Споживання |
К К |електроенергії|
і_________ u__________ |всього: |
К |(W + W + W ) |
роз____ | 1 2 3 |
|(кВтг) |
----------------------------| |
поточні | |споживання| |
показання|різниця|W | |
| | 3 (кВтг) | |
---------+-------+----------+--------------|
8 | 9 | 10 | 11 |
---------+-------+----------+--------------|
| | | |
---------+-------+----------+--------------|
| | | |
---------+-------+----------+--------------|
| | | |
--------------------------------------------

Максимальне 30-хвилинне споживання електричної енергії (W max) підприємством становить _________________ кВтг.

Найбільша фактична потужність підприємства розраховується за формулою

  W
max
Р = -------
max t  

(де t = 0,5 год) і становить ____________ кВт *.

Перевищення доведеної письмовим повідомленням від _____________ N _________ граничної величини електричної потужності становить

____________ кВт.

Акт складений

_____________________________________________________________________________________________________________________

(підпис контролюючої особи)

При перевірці режиму електроспоживання був присутній і один примірник акта для вручення керівництву підприємства отримав:

_____________________________________________________________________________________________________________________

(підпис представника споживача)

______________________________________________________________________________________________________________________

* У разі проведення контролю за фактичною електричною потужністю за допомогою автоматизованої системи обліку або засобу обліку, що фіксують максимальні величини електричної потужності, заповнюється за даними, зафіксованими цією системою або засобом обліку.