ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.09.2003 N 290
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 вересня 2003 р. за N 850/8171
(Наказ втрачає чинність на підставі
Наказу Державного комітету статистики України
№ 382 від 28.11.2005 р.
з моменту подання звіту за 2005 р.)
Про затвердження форм державних статистичних
спостережень із статистики науки й інновацій
та інструкцій про порядок їх складання
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного
комітету статистики
N 558 від 14.10.2004 )
Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну статистику" (2614-12) та з метою подальшого вдосконалення державних статистичних спостережень із статистики науки та інновацій наказую:
1. Затвердити такі документи, що додаються:
1.1. Форми державних статистичних спостережень і ввести їх у дію, починаючи зі звіту:
за 2003 рік:
N 1-інновація "Обстеження технологічних інновацій промислового підприємства", річна;
N 1-програми "Виконання програм з пріоритетного розвитку наукової та інноваційної діяльності", квартальна;
за I квартал 2004 року:
N 1-наука "Звіт про виконання наукових та науково-технічних робіт", квартальна.
1.2. Інструкції про порядок складання статистичної звітності за формами:
N 1-інновація "Обстеження технологічних інновацій промислового підприємства";
( Пункт 1 втратив чинність у частині затвердження Інструкції про порядок заповнення форми державного статистичного спостереження N 3-наука на підставі Наказу Державного комітету статистики N 558 від 14.10.2004 )
N 1-програми "Виконання програм з пріоритетного розвитку наукової та інноваційної діяльності";
N 1-наука "Звіт про виконання наукових та науково-технічних робіт".
2. Установити, що форми державних статистичних спостережень, які затверджені пунктом 1 цього наказу, подають організації, підприємства, установи всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання.
3. Управлінню статистики інвестицій та будівництва Головного управління статистики підприємств (Луценко Н.Г.):
3.1. Здійснювати методологічне керівництво збором та розробкою даних державних статистичних спостережень за затвердженими формами.
3.2. Підготувати і передати управлінню справами у визначений термін оригінали затверджених бланків форм державних статистичних спостережень та інструкцій про порядок їх складання для тиражування.
3.3. Підготувати постановку задачі на програмне забезпечення за формою N 1-програми (квартальна) та зміни і доповнення до постановок задач щодо доопрацювання програмного забезпечення до комплексів електронної обробки інформації за формами N 1-інновація (річна), N 1-наука (квартальна).
3.4. Спільно з ГМУС у м. Києві підготувати пропозиції до проекту Плану розробки та експлуатації комплексів електронної обробки статистичної інформації на 2004 рік за формами N 1-інновація (річна), N 1-програми (квартальна), N 1-наука (квартальна).
4. Фінансово-економічному управлінню (Сорокіна Т.В.) забезпечити фінансування виготовлення бланків форм державних статистичних спостережень та інструкцій про порядок їх складання.
5. Управлінню справами (Царський В.I.) забезпечити контроль за своєчасним тиражуванням та доставкою бланків форм державної статистичної звітності та інструкцій про порядок їх складання на адресу Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь статистики.
6. Головному міжрегіональному управлінню статистики у м. Києві (Сидоренко М.М.) забезпечити збір та розробку даних за затвердженими формами державних статистичних спостережень.
7. Начальникам Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь статистики забезпечити в установленому порядку збір, розробку і подання Держкомстату України звітів у встановлені терміни.
8. Уважати такими, що втратили чинність з 1 січня 2004 року:
8.1. Наказ Мінстату України від 06.07.95 N 168 "Про затвердження форм державної статистичної звітності по статистиці науки, інформатики і інновацій та інструкцій про порядок їх заповнення", зареєстрований Міністерством юстиції України 24.07.95 за N 235/771, у частині затвердження форм державних статистичних спостережень N 5-нт(оновлення)-річна, 2/5-нт-піврічна, 5-наука-квартальна та інструкцій про порядок їх заповнення.
8.2. Наказ Держкомстату України від 27.08.97 N 10 "Про затвердження форм державної статистичної звітності по статистиці науки, інформатики та інновацій і Інструкцій про порядок їх заповнення", зареєстрований Міністерством юстиції України 24.09.1997 за N 441/2245 у частині затвердження форми N 5-нт(матеріали) та інструкції про порядок її заповнення;
8.3. Наказ Держкомстату України від 14.07.98 N 252 "Про затвердження форм державної статистичної звітності з статистики науки та інновацій, а також інструкцій щодо їх заповнення", зареєстрований Міністерством юстиції України 16.10.98 за N 664/3104, у частині затвердження форми державних статистичних спостережень N 6-нт(ліцензії)-річна та інструкції щодо її заповнення;
8.4. Наказ Держкомстату України від 04.08.2000 N 261 "Про затвердження форм державної статистичної звітності з питань статистики науково-технічного прогресу та Інструкцій про порядок їх складання", зареєстрований Міністерством юстиції України 29.08.2000 за N 555/4776, у частині затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень N 1-наука-квартальна, N 3-наука-річна і форми N 1-інновація та інструкції про порядок їх складання.
9. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
В.о. Голови Комітету В.А.Головко
Затверджено
Наказ Держкомстату України
09.09.2003 N 290
Інструкція
про порядок складання статистичної звітності
N 1-інновація "Обстеження технологічних
інновацій промислового підприємства"
1. Загальні положення
Звіт складають промислові підприємства (крім малих), відособлені підрозділи підприємств усіх форм власності, які займаються видами діяльності, що класифікуються за секціями "С", "D", "Е" КВЕД (незалежно від основного виду діяльності та форми власності).
Якщо підприємство має структурні підрозділи, які не включені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (далі - ЄДРПОУ), то дані про них включаються у звіт головної організації. Відособлені підрозділи (філії, відділення) підприємств, що включені до ЄДРПОУ, звітують самостійно незалежно від того, мають вони самостійний баланс чи ні.
Звіт подають за адресою і в термін, що зазначені на бланку.
Технологічні інновації - це діяльність підприємства, пов'язана із розробкою та впровадженням як технологічно нових, так і значно технологічно вдосконалених продуктів (продуктові інновації) і процесів (процесові інновації).
Технологічно новий продукт - це продукт, технологічні характеристики якого (функціональні ознаки, конструктивне виконання, додаткові операції, а також склад матеріалів і компонентів) чи передбачене використання принципово нові або суттєво відрізняються від аналогічних продуктів, що виготовлялися раніше. Такі інновації можуть бути основані на принципово нових технологіях чи на поєднанні існуючих технологій для нового використання або ж на використанні результатів досліджень і розробок.
Значно технологічно вдосконалений продукт - це існуючий продукт, для якого поліпшуються якісні характеристики, підвищується економічна ефективність виробництва за рахунок використання більш високоефективних компонентів чи матеріалів, часткової зміни (однієї або більше) технічних підсистем (для комплексної продукції).
Підприємства, які виконують окремі замовлення і виготовляють одиничні і часто складні види продукції на замовлення користувачів, відносять таку продукцію до інноваційної за умови, що для її виробництва здійснювалося створення і випробування дослідного зразка або інші види досліджень і розробок, які виконувались з метою внесення змін в одну або більше характерних якостей продукції. Якщо ця умова не виконується та якщо окрема одиниця продукції не має властивостей, які відрізняють її від тих, що були характерні для продукції, що вироблялася раніше, вона не відноситься до інноваційної.
Процесові інновації - це впровадження нових чи значно вдосконалених методів виробництва. До даних методів можуть відноситися зміни технологічного устаткування або організації виробництва, а також як те, так і інше одночасно. Ці методи можуть бути націлені на виробництво нових чи вдосконалених видів продукції, яка не може бути вироблена при використанні традиційних заводських установок або методів виробництва чи підвищення ефективності виробництва традиційних видів продукції.
Критерієм віднесення до інновації процесу є впровадження машин і устаткування, які вдосконалюють виробничі методи.
Основними критеріями при віднесенні продукції і процесів до інноваційних є новизна і значущість.
Новизна інновації визначається:
- з точки зору її технологічної новизни: використання нових матеріалів, використання нових напівфабрикатів і комплектуючих, отримання принципово нових видів функцій або принципово нових видів продукції; нові технології виробництва, більш високий ступінь механізації й автоматизації, нова організація (застосування нових технологій) виробничого процесу;
- з точки зору ринкового середовища: новизна для промисловості у світовому масштабі або ж новизна для промисловості конкретної країни, новизна лише для підприємства.
Значущість інновації для підприємства визначається метою та результатами, що очікуються або вже отримані підприємством у звітному періоді і мають як технологічний, так і економічний характер. А саме:
розробка нових видів продукції задля створення нових ринків збуту або утримання сегментів ринку;
упровадження результатів лідерів у сфері інновації;
адаптація розробленої на стороні технології відповідно до потреб підприємства;
поступове вдосконалення традиційних технічних засобів;
зміна способу виробництва традиційних видів продукції;
заміна застарілих видів продукції;
розширення асортименту продукції як у рамках основної товарної групи, так і поза ними (але не з метою забезпечення сьогоденного попиту і збільшення доходу підприємства);
підвищення гнучкості виробництва;
зменшення виробничих витрат за рахунок зменшення питомої ваги оплати праці, зменшення споживання матеріалів, зменшення споживання електроенергії, зменшення браку виробництва, зменшення витрат на оформлення і конструкцію продукції;
підвищення ефективності виробництва традиційних видів продукції (під ефективністю розуміють збільшення відношення результату виробництва (обсяг виробленої продукції) до витрат на її виробництво);
поліпшення умов праці;
зменшення шкоди, що завдає навколишньому середовищу.
Економічні цілі та результати можуть відрізнятися в залежності від виду продукції підприємства. Однак, окремі цілі та результати, як правило, матимуть місце в усіх випадках інноваційної діяльності.
Не належать до інновацій:
незначні модифікації естетичного чи технічного характеру. Наприклад, нові види тканин та товарів легкої промисловості (новий колір або нанесення нового малюнку на тканину, нові фасони одягу, моделей взуття, виробів шкіргалантереї тощо), якщо зміни в них суттєво не вплинули на характеристики, властивості, собівартість продукції, а також на матеріали і компоненти, використані для її виготовлення. У харчовій промисловості використання нових смакових добавок у продукції старого асортименту, наприклад фруктових та інших добавок у традиційні види йогурту, морозива, хлібобулочних та кондитерських виробів тощо. Нові моделі складної продукції, такої як автомобілі або телевізори, не відносяться до інновацій, а є модифікаціями, якщо внесені зміни суттєво не відрізнятимуть нову модель від тих, що виготовлялись раніше;
розширення номенклатури продукції за рахунок налагодження випуску підприємствами нової продукції, що раніше ним не випускалась, але вже достатньо відомої на ринку збуту (можливо непрофільної), з метою забезпечення сьогоденного попиту і збільшення доходу підприємства;
придбання машин і устаткування для розширення виробничих потужностей за рахунок установки додаткових машин традиційних моделей і типів або навіть заміна машин на новіші модифікації тієї самої моделі.
2. Порядок складання форми
Розділ 1. Витрати на технологічні інновації
У рядку 101 "Загальна сума витрат" вказується загальна сума витрат, пов'язаних з технологічними інноваціями.
Дані про витрати на технологічні інновації наводяться за звітний рік незалежно від того, на якій стадії перебуває інноваційний процес (упровадження нововведення): на прикінцевій, коли устаткування вже працює, освоєне в експлуатації, тобто налагоджено виробництво та випускається продукція, чи на початковій, проміжній стадії, наприклад, коли ще тільки здійснюється монтаж нового обладнання чи коли воно тільки готове до експлуатації, але ще не працювало, не випробуване у виробництві та не використовувалось у виробництві продукції.
Загальна сума витрат розподіляється за напрямами інноваційної діяльності (рядки 102-108). До неї включаються:
рядок 102 "дослідження і розробки" - витрати на проведення досліджень і розробок на підприємстві (розроблення програмного забезпечення включається як складова частина досліджень та розробок, якщо таке програмне забезпечення сприяє отриманню науково-технічних досягнень) з метою розробки нових або значно удосконалених продуктів і методів їх виробництва, нових або значно удосконалених виробничих процесів. До складу витрат на дослідження і розробки входять:
витрати на оплату праці працівників облікового складу, що виконували наукові дослідження і розробки;
обов'язкові відрахування за встановленими законодавством нормами;
витрати на придбання і виготовлення спеціальних інструментів, пристосувань, приладів, стендів, апаратів, механізмів, пристроїв і іншого спеціального устаткування, необхідного для виконання конкретної теми, включаючи витрати на його проектування, транспортування й установку;
вартість придбаних на стороні сировини і матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, палива, енергії усіх видів, природної сировини, робіт та послуг виробничого характеру, які виконуються сторонніми підприємствами. Ці витрати наводяться у звіті за вартістю їх придбання (з урахуванням податку на додану вартість);
капітальні вкладення на дослідження і розробки, у тому числі на придбання земельних ділянок, будівництво або купівлю споруд, на придбання устаткування, що включається до складу основних фондів, інші капітальні вкладення, пов'язані з дослідженнями і розробками. До них не включаються капітальні вкладення на будівництво житла, об'єктів культурно-побутового призначення тощо, не пов'язані з науковими дослідженнями і розробками;
інші витрати, пов'язані з виконанням досліджень і розробок і не враховані в жодному з перерахованих видів витрат.
Якщо підприємство виконує наукові роботи на замовлення іншої організації (підприємства), дані про витрати на їх виконання у звіті N 1-інновація не наводяться.
Із складу витрат на дослідження і розробки виключається сума амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних фондів науково-дослідної діяльності.
рядок 103 "придбання нових технологій" - витрати на придбання нових технологій, які використані для реалізації технологічних інновацій, ураховуючи придбання підприємством права власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, ліцензій на використання зазначених об'єктів, виплати ліцензіару, а також витрати на придбання безпатентних ліцензій, ноу-хау (формули, розрахунки, плани, креслення, незапатентовані винаходи та інше; інструкції, опис, вимоги, дані, методи і методики), проектів, технологій в розукомплектованому вигляді, товарних знаків, інших інжинірингових, консалтингових послуг (виключаючи дослідження і розробки, які наводяться у рядку 102), придбані від сторонніх організацій, приватних осіб тощо (без урахування вартості виробів, зразків, машин, апаратів, комплектуючих або запасних частин, інструментів тощо, що придбані в комплекті з документами);
рядок 104 "з них придбання права власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, ліцензій на використання зазначених об'єктів" - витрати на придбання прав власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, що отримані на інших підприємствах або в інших організаціях, ліцензій на використання зазначених об'єктів, виплати ліцензіару;
рядок 105 "виробниче проектування, інші види підготовки виробництва для випуску нових продуктів, впровадження нових методів їх виробництва" - витрати на виробниче проектування, інші види робіт, пов'язані з підготовкою виробництва для випуску нових продуктів, впровадження нових методів їх виробництва. Виробничі проектно-конструкторські роботи пов'язані з технологічним оснащенням, організацією виробництва і початковим етапом випуску продукції. До них може відноситись проектування промислового об'єкта (зразка), пов'язане з підготовкою нових продуктів, інші проектно-конструкторські роботи, направлені на окремі виробничі процеси і методи, технічні специфікації, експлуатаційні особливості (властивості), необхідні для виробництва технологічно нових продуктів та здійснення нових процесів. Указані роботи не входять до проектно-конструкторських робіт, які включаються до складу досліджень і розробок (за рядком 102), і відносяться, як правило, до початкової стадії проекту створення нових продуктів чи технологічних процесів. Якщо проектування здійснюється на початковому етапі створення продукції чи процесу, тобто досліджень і розробок, витрати враховуються у рядку 102.
До складу вказаних у рядку 105 витрат входять також витрати на технологічну підготовку виробництва, пробне виробництво і випробування, пов'язані з упровадженням технологічних інновацій. До них належать:
засоби технологічного оснащення, які доповнюють технологічне обладнання для виконання певної частини технологічного процесу (деякі види інструментів, штампи, пристосування, калібри, прес-форми, моделі тощо);
пробне виробництво або випробування, необхідні на початковому етапі випуску продукції, а також у випадках, якщо це необхідно для виконання подальших етапів розробки та проектування (дані витрати не відносяться до витрат на виконання дослідно-експериментальних робіт, які включені в рядку 102);
програмні засоби адаптації до технічних вимог нових продуктів та процесів;
розвиток та зміни організаційних структур виробництва, процеси контролю якості продукції, методи та стандарти, необхідні для випуску нового виробу чи застосування нового технологічного процесу;
рядок 106 "придбання машин, обладнання, установок, інших основних фондів та капітальні витрати, пов'язані з упровадженням інновацій" - капітальні витрати на придбання чи створення прогресивних (на новій технологічній основі) машин, устаткування та інших засобів виробництва та обладнання, ураховуючи інтегроване програмне забезпечення, необхідних для впровадження нових чи вдосконалених технологічних процесів; машин та обладнання, які не вдосконалюють виробничі потужності, але необхідні для випуску нової продукції (наприклад, додаткові формувальні та пакувальні машини); у цьому рядку наводяться усі капітальні вкладення в машини, устаткування, інші основні фонди, пов'язані з упровадженням технологічних інновацій, незалежно від того, чи придбані вони окремо чи в комплекті з документами ноу-хау, іншими безпатентними ліцензіями (які не наведені в рядку 103);
рядок 107 "маркетинг, реклама" - витрати на дослідження ринку (маркетинг) та на рекламу, пробний продаж продукції на ринку, за винятком діяльності зі створення мережі розподілу продукції з метою удосконалення збуту продукції на ринку;
рядок 108 "інші витрати" - уключають витрати, пов'язані з упровадженням технологічних інновацій: оплата консультацій запрошених кваліфікованих спеціалістів, робіт та послуг технологічного характеру, навчання, підготовка і перекваліфікація персоналу у зв'язку з упровадженням технологічних інновацій.
У рядках 109 і 110 загальна сума витрат на технологічні інновації розподіляється за типами інновації: у рядку 109 наводяться витрати на продуктові інновації, у рядку 110 - на процесові інновації, визначення яких наведено в загальних положеннях інструкції.
У графах 2 і 3 загальний обсяг витрат розподіляється відповідно на поточні витрати та капітальні вкладення.
До поточних витрат входять витрати на оплату праці робітників, які зайняті розробкою і впровадженням технологічних інновацій, відрахування на соціальні потреби, а також витрати, які не входять до складу капітальних витрат, такі як витрати на придбання сировини, матеріалів, обладнання, необхідних для забезпечення інноваційної діяльності, що здійснюється підприємством протягом року.
Капітальні вкладення (довгострокові інвестиції) складаються з витрат на придбання машин, обладнання, інших основних засобів, витрат на придбання споруд, необхідних для використання в інноваційній діяльності, земельних ділянок та об'єктів природокористування, для проведення інноваційної діяльності.
У графі 4 наводять витрати на оплату робіт, послуг, що виконуються для даного підприємства сторонніми організаціями (підприємствами), у зв'язку з розробкою і впровадженням технологічних інновацій (досліджень і розробок, патентування винаходів, інших патентно-ліцензійних послуг, підготовку, практичне навчання персоналу, конструкторські роботи, маркетингові дослідження тощо).
Розділ 2. Джерела фінансування
технологічних інновацій
У рядку 201 "Усього" у графі 1 наводяться загальні (капітальні і поточні) витрати на технологічні інновації у звітному році. Дані графи 1 рядка 201 повинні дорівнювати даним графи 1 рядка 101 розділу 1.
У графі 2 із загального обсягу витрат на технологічні інновації виділяють витрати на дослідження та розробки. Дані графи 2 рядка 201 розділу 2 дорівнюють даним графи 1 рядка 102 розділу 1.
У рядках 202-208, 210 витрати, що вказані в рядку 201, розподіляють за джерелами фінансування технологічних інновацій, у тому числі за рахунок коштів:
у рядку 202 "власних" - за рахунок власних коштів підприємства, у тому числі з прибутку, за рахунок собівартості випущеної продукції, робіт, послуг;
у рядках 203 "державного бюджету" і 204 "місцевих бюджетів" - за рахунок коштів державного бюджету та місцевих бюджетів, що отримані підприємством безпосередньо або за договорами замовників;
у рядку 205 "позабюджетних фондів" - за рахунок коштів позабюджетних фондів;
у рядку 206 "вітчизняних інвесторів" - за рахунок коштів, що отримані підприємством від вітчизняних інвесторів;
у рядку 207 "іноземних інвесторів" - за рахунок коштів іноземних інвесторів;
у рядку 208 "кредитів" - за рахунок кредитів;
у рядку 209 "з них на пільгових умовах" - за рахунок кредитів, отриманих на пільгових умовах;
у рядку 210 "інші джерела" - за рахунок коштів інших джерел фінансування.
Дані рядка 201 повинні дорівнювати сумі даних рядків 202-208, 210.
Розділ 3. Обсяг реалізованої інноваційної продукції
Обсяг реалізованої у звітному періоді продукції формується за вартістю, що зазначена в оформлених як підстава для розрахунків з покупцями документах, незалежно від надходження платежів у відпускних цінах підприємства без податку на додану вартість і акцизного збору та інших непрямих податків (у відповідності до пояснень до форми N 1-ПЕ-місячна "Місячний звіт про економічні показники за видами економічної діяльності, що відносяться до добувної, обробної промисловості, виробництва і розподілення електроенергії, газу, тепла та води").
Інноваційна продукція - це продукція, яка протягом останніх трьох років у різній мірі технологічно змінювалася.
У рядку 301 "Обсяг реалізованої інноваційної продукції, що заново впроваджена або зазнала технологічних змін протягом останніх трьох років" наводиться загальний обсяг реалізованої у звітному періоді інноваційної продукції, що була заново впроваджена, зазнала суттєвих технологічних змін або вдосконалювалася протягом останніх трьох років.
Із загального обсягу реалізованої інноваційної продукції у графі 2 вказується обсяг інноваційної продукції, реалізованої за межі України, у графі 3 - у тому числі в країни СНД.
У рядках 302-304 загальний обсяг реалізованої інноваційної продукції поділяється на:
у рядку 302 "продукція, що зазнала суттєвих технологічних змін або заново впроваджена" вказується обсяг відвантаженої продукції, що зазнала значних технологічних змін або заново впроваджена продукція протягом останніх трьох років. Для даної продукції сфера використання, експлуатаційні характеристики, ознаки, конструктивне виконання, а також склад використаних матеріалів і компонентів нові або в значній мірі відрізняються від експлуатаційних характеристик, ознак, конструктивного виконання продукції, що виготовлялась раніше. Визначення такої продукції відповідає поняттю технологічно нової продукції у складі продуктових інновацій, наведеному в загальних положеннях цієї інструкції. Така продукція, як правило, базується на принципово нових технологіях або на поєднанні традиційних технологій у новому застосуванні;
у рядку 303 "удосконалена продукція" наводиться реалізована продукція, удосконалена протягом останніх трьох років. До неї відноситься традиційна продукція, параметри якої в значній мірі вдосконалені або модифіковані. Визначення даної продукції відповідає поняттю удосконаленої продукції у складі продуктових інновацій, наведеному в загальних положеннях цієї Інструкції;
у рядку 304 "інша інноваційна продукція" зазначається інша інноваційна продукція, виробництво якої базується на впровадженні нових чи значно вдосконалених виробничих методів, які передбачають застосування нового виробничого устаткування, нових методів організації виробництва чи їх сукупності. Як правило, це стосується продукції, що вже випускається на підприємстві. Визначення даної продукції відповідає поняттю процесових інновацій, наведеному в загальних положеннях даної інструкції. Крім того, до даної категорії відноситься продукція, що заснована на запозиченому передовому досвіді (безпатентних ліцензіях, ноу-хау тощо).
Сума даних рядків 302-304 дорівнює даним рядка 301 за відповідний період.
У рядку 305 "Продукція, що вироблена на основі діючих ліцензійних договорів (контрактів)" указується обсяг реалізованої продукції, виробленої на основі діючих ліцензійних договорів на використання винаходів, корисних моделей, промислових зразків, у тому числі в рядку 306 "із них продукція, що вироблена на основі діючих ліцензійних договорів (контрактів), укладених із зарубіжними країнами" - укладених з підприємствами, організаціями, фірмами зарубіжних країн.
Розділ 4. Кількість придбаних (переданих)
підприємством нових технологій
(технічних досягнень)
У рядку 401 "Усього" зазначається загальна кількість придбаних (графа 1) та переданих (графа 4) підприємством нових технологій чи окремих технічних досягнень протягом звітного року.
У графах 2 і 5 указується, відповідно, кількість придбаних та переданих технологій за межами України, у графі 3 - з них у країнах СНД, у графі 6 - з країн СНД.
У рядках 402-409 кількість придбаних (переданих) технологій розподіляється за формами придбання (передавання). Дані рядка 401 мають дорівнювати сумі даних рядків 402-409 за всіма графами.
Щодо кожної придбаної (переданої) технології вказується лише один спосіб придбання (передавання). Наприклад, якщо технологія придбана (передана) у формі закупівлі (продажу) устаткування разом з ноу-хау, то дані наводять тільки за рядком 408 "придбання (передача) устаткування".
У разі придбання технології дані вказуються незалежно від джерела надходження - від підприємств, організацій, приватних осіб.
У рядку 402 "ліцензії на використання об'єктів промислової власності" наводиться кількість придбаних (переданих) технологій за договорами про використання об'єктів промислової власності.
У рядку 403 "придбання права власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки" вказується кількість придбаних (переданих) технологій за договорами про придбання (передачу) права власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки.
У рядку 404 "ноу-хау, угоди на придбання (передачу) технологій тощо" наводиться кількість придбаних (переданих) технологій, що купуються (передаються) у розукомплектованому вигляді.
У рядку 405 "результати досліджень і розробок" указується кількість технологій як результатів виконання науково-технічних робіт, придбаних (переданих) підприємством.
У рядку 406 "одержання (передавання) технологій у складі наданих інвестицій" наводиться кількість технологій, отриманих (переданих) у складі наданих інвестицій.
У рядку 407 "лізинг" указується кількість придбаних (переданих) технологій на умовах оренди виробничого устаткування і супутніх технологій.
У рядку 408 "придбання (передавання) устаткування" наводиться кількість придбаних (переданих) технологій разом з устаткуванням.
У рядку 409 "інші" указується кількість інших, не врахованих в рядках 402-408, форм придбання (передачі) технологій.
Розділ 5.
Довідка:
у рядку 501 "Загальна кількість діючих закуплених за кордоном ліцензій (на кінець звітного року)" - наводиться загальна кількість діючих закуплених за кордоном ліцензій на об'єкти інтелектуальної власності;
у рядку 502 "Загальні витрати на придбання за кордоном ліцензій та освоєння виробництва продукції за ними, з урахуванням витрат минулих років" - наводяться загальні витрати на придбання за кордоном ліцензій та освоєння виробництва продукції за ними з урахуванням витрат минулих років (за винятком поточних витрат на виробництво) за станом на 1 січня наступного за звітним року;
у рядку 503 "Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу основної діяльності" - ураховуються дані про середньо облікову чисельність штатних працівників облікового складу основної діяльності;
у рядку 504 "Середньооблікова чисельність працівників науково-дослідних, проектно-конструкторських підрозділів підприємства" - указуються дані про середньооблікову чисельність штатних працівників науково-дослідних, проектно-конструкторських підрозділів підприємства, які виконують наукові дослідження і розробки на постійній основі.
Розділ 6. Результати інноваційної діяльності
Розділ 6 заповнюють тільки інноваційно активні підприємства, тобто підприємства, які здійснювали інновації протягом останніх трьох років.
У даному розділі підприємству пропонується проаналізувати вплив результатів інноваційної діяльності, що здійснювалася протягом останніх трьох років, на розвиток підприємства.
У рядках 601-613 щодо кожного з перелічених основних результатів інноваційної діяльності в залежності від їхнього впливу на розвиток підприємства проставляються "так", - якщо інноваційна діяльність вплинула на розвиток підприємства, або "ні", - якщо не вплинула.
Розділ 7. Фактори, що стримують інновації
Розділ 7 заповнюють підприємства незалежно від того, здійснювали вони інноваційну діяльність у звітному році чи ні.
У даному розділі позначаються фактори, що перешкоджали інноваціям, сповільнювали інноваційні процеси на підприємстві протягом останніх трьох років. Ці фактори можуть бути причиною як загальної інноваційної бездіяльності організації, так і причиною стримування чи передчасного завершення конкретних інноваційних проектів.
У рядках 701-714 щодо кожного з перелічених факторів, що могли (чи не могли) перешкоджати здійсненню інновацій на підприємстві протягом останніх трьох років, проставляються "так", - якщо вказані причини перешкоджали здійсненню інновацій, чи "ні", - якщо не заважали.
Начальник Головного управління статистики підприємств О.О.Васєчко