ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
05.03.2003 N 81
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
4 квітня 2003 р. за N 268/7589
(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Національного банку
N 637 від 15.12.2004)
Про внесення змін до окремих нормативно-правових актів
Національного банку України
Відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України" (679-14 ) та з метою подальшого вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України з регулювання готівкового обігу Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Внести зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 N 72 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2001 за N 237/5428 (додаються).
2. Внести до Інструкції про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 N 69 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2001 за N 216/5407, такі зміни:
2.1. У пункті 4.3:
абзац перший після слова "підприємствам" доповнити словами "юридичним особам";
абзац п'ятий виключити.
2.2. Абзац четвертий пункту 4.4 виключити.
2.3. Пункт 4.8 викласти в такій редакції:
"4.8. Державному казначейству, його територіальним органам та бюджетним установам і організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів і обслуговуються органами Державного казначейства, ліміт каси установою банку не встановлюється. Державне казначейство самостійно визначає порядок установлення такого ліміту в його касі та касах бюджетних установ і організацій, що ним обслуговуються".
3. Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків для використання в роботі.
4. Постанова набирає чинності через десять днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова С.Л.Тігіпко
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
05.03.2003 N 81
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
4 квітня 2003 р. за N 268/7589
Зміни
до Положення про ведення касових операцій
у національній валюті в Україні
1. У пункті 1.2:
термін "каса підприємства" викласти в такій редакції:
"каса підприємства - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів";
у терміні "ліміт залишку готівки в касі" слова "який встановлюється установою банку" виключити;
пункт після терміна "переказ готівки" доповнити терміном такого змісту:
"торговець - підприємство (підприємець), яке відповідно до договору з еквайром або платіжною організацією приймає до обслуговування платіжні картки з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг (включаючи послуги з видачі готівки)".
2. Перше речення абзацу першого пункту 2.3 викласти в такій редакції:
"2.3. Сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) через їх каси, каси банків, інших фінансових установ, які надають послуги з переказу грошей, та підприємств поштового зв'язку не має перевищувати десяти тисяч гривень протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами".
3. Пункт 2.5 доповнити абзацом такого змісту:
"Страхові агенти, які діють на підставі укладених договорів, отримують страхові платежі від страхувальників за проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів за додатковими договорами ("Зелена Картка") через банки шляхом переказу готівки страхувальниками із зарахуванням коштів на поточний рахунок страховика, а також безготівковими перерахуваннями з поточного рахунку страхувальника, із застосуванням платіжних карток".
4. Пункт 2.6 доповнити абзацом такого змісту:
"Якщо торговець оснащений платіжним терміналом (у тому числі з'єднаним чи поєднаним з РРО), то він може за рахунок готівкової виручки підприємства або коштів, отриманих із банку, надавати держателю платіжної картки Національної системи масових електронних платежів та інших платіжних систем (якщо така послуга передбачена їх правилами) послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа) та відображенням таких операцій в касовій книзі або КОРО чи в книзі обліку доходів і витрат. Обмеження з видачі торговцем готівки за платіжними картками можуть установлюватися платіжною організацією та банками - членами цієї системи".
5. Пункт 2.8 після абзацу другого доповнити новими абзацами третім та четвертим такого змісту:
"Підприємства - юридичні особи наказом (розпорядженням) повідомляють своїм відокремленим підрозділам розмір установленого ліміту каси та строки здавання готівкової виручки до кас таких юридичних осіб, банків, підприємств поштового зв'язку, але не пізніше наступного робочого дня (після дня надходження готівки до кас відокремлених підрозділів).
Юридичні особи, які здійснюють страхову діяльність, діяльність з випуску і проведення лотерей, закупівлю сільськогосподарської продукції, установлюють строки здавання готівкової виручки до своїх кас, банків та підприємств поштового зв'язку для страхових агентів, брокерів, заготівельників сільськогосподарської продукції, розповсюджувачів лотерей, які діють на підставі укладених договорів, з урахуванням специфіки їх функціонування, режиму роботи у вечірні години, вихідні та святкові дні, обсягів здаваної виручки, але не рідше одного разу на п'ять робочих днів".
У зв'язку з цим абзац третій вважати абзацом п'ятим.
6. Пункти 2.10 та 2.11 викласти в такій редакції:
"2.10. Уся готівка, що надходить до кас підприємств, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися в їх касах.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги згідно з пунктом 4.2 цього Положення, є здійснення такими підприємствами обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень з оформленням цих операцій у встановленому порядку прибутковим касовим ордером з видачею відповідної квитанції та відображенням у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів.
У разі проведення готівкових розрахунків юридичними особами, їх відокремленими підрозділами, а також страховими агентами, брокерами, заготівельниками сільськогосподарської продукції, розповсюджувачами лотерей під час продажу товарів (надання послуг) із застосуванням РРО або використанням РК у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг оприбуткуванням готівки є реєстрація через РРО або фіксування в РК операцій з приймання від покупця готівкових коштів (з видачею йому розрахункового документа) та щоденне відображення їх у повній сумі в КОРО. Після оприбуткування відокремленими підрозділами, страховими агентами, брокерами, заготівельниками сільськогосподарської продукції, розповсюджувачами лотерей готівки вони здають її до кас юридичних осіб або банків чи підприємств поштового зв'язку в установлені юридичною особою строки.
До набрання чинності постановою Правління Національного банку України 23.07.2002 N 259 "Про затвердження змін до Інструкції про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України" страхові організації самостійно визначали строки здавання готівки страховими агентами - фізичними особами до кас страхових організацій або банків чи підприємств поштового зв'язку для переказу готівки на рахунок страховика.
2.11. Підприємства під час здійснення розрахунків із споживачами за готівку зобов'язані приймати у сплату за товари (роботи, послуги та ін.) без обмежень банкноти і монети (у тому числі обігові, пам'ятні, ювілейні монети, зношені банкноти та монети) усіх номіналів, які випускає Національний банк України в обіг, що є дійсним платіжним засобом і не викликає сумніву в його справжності та платіжності. Крім того, підприємства мають забезпечувати постійну наявність у своїх касах банкнот і монет різних номіналів для видачі здачі громадянам.
За порушення правил ведення касових операцій, зазначених у цьому пункті, до посадових осіб застосовуються штрафні санкції, визначені статтею 164-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 )".
7. Перше речення пункту 2.12 після слів "підприємств (підприємців)" доповнити словами "крім готівки, одержаної з банку та не використаної за призначенням".
8. Абзац третій пункту 2.17 викласти в такій редакції:
"неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки".
9. У пункті 2.19 слова "Інструкцією з організації емісійно-касової роботи в установах банків України" замінити словами "нормативно-правовим актом щодо організації касових операцій у банках України".
10. В абзаці другому пункту 3.2 слово "(штампом)" виключити.
11. Пункт 3.4 доповнити абзацами п'ятим та шостим такого змісту:
"Видача готівки працівникам підприємства за видатковими документами здійснюється з пред'явленням одержувачами паспорта (посвідчення, перепустки).
Якщо торговець надає держателям платіжних карток послуги з видачі готівки за квитанціями платіжного терміналу, то він складає видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснює відповідний запис у касовій книзі".
12. У другому реченні пункту 3.6 слова "квитанція до об'яви" замінити словами "квитанція до прибуткового документа банку".
13. Пункт 3.9 доповнити абзацом такого змісту:
"У прибуткових та видаткових касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (видача готівки за платіжними (розрахунково-платіжними) відомостями, за платіжними картками, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткуванням її в касі тощо), реквізит "Отримувач" або "Від кого" не заповнюється".
14. Абзаци третій та четвертий пункту 4.2 викласти в такій редакції:
"Відокремлені підрозділи юридичних осіб, які проводять операції з приймання готівки за продані товари (роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством - юридичною особою, до складу якої вони входять.
Відокремлені підрозділи юридичних осіб, страхові агенти, брокери, заготівельники сільськогосподарської продукції, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за прибутковими (видатковими) касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть".
15. У пункті 5.4:
підпункти 5.4.1 та 5.4.2 викласти в такій редакції:
"5.4.1. Під час перевірки дотримання підприємством ліміту каси визначається наявність установленого банком або самостійно встановленого підприємством (у випадках, передбачених пунктами 4.8, 4.12, 4.13 Інструкції ліміту каси, уточнюються за наказами, розпорядженнями (іншими розпорядчими документами) суми самостійно доведених підприємством лімітів кас своїм відокремленим підрозділам.
5.4.2. Під час перевірок з'ясовують те, як підприємство дотримується встановленого банком ліміту каси, строків і порядку здавання готівкової виручки (за заявкою-розрахунком) або самостійно встановленого підприємством ліміту каси (за наказом, розпорядженням або заявкою-розрахунком) підприємства. Крім того, має враховуватися те, що кошти, одержані з каси банку або направлені з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці, пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), можуть відповідно до пункту 2.14 цього Положення протягом 3 - 5 днів зберігатися в касі підприємства понад установлений ліміт каси".
у підпункті 5.4.4 цифри та слово "4.16 Інструкції" замінити цифрами та словами "2.9 цього Положення".
16. Підпункт 5.5.3 пункту 5.5 виключити.
У зв'язку з цим підпункти 5.5.4, 5.5.5 вважати відповідно підпунктами 5.5.3, 5.5.4.
Директор Департаменту готівково-грошового обігу Н.В.Дорофєєва