Документ втратив чиннiсть!

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

НАКАЗ
28.10.2002 N 4/3

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Генеральної прокуратури
N 10гн від 07.05.20
04 )

Про організацію прокурорського нагляду за виконанням
законів у сфері боротьби з корупцією

З метою забезпечення виконання вимог Конституції України (254к/96-ВР), Закону України "Про боротьбу з корупцією" (356/95-ВР), чіткого визначення завдань усіх структурних підрозділів органів прокуратури на даному напрямі, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру" (1789-12), НАКАЗУЮ:

1. Прокурорам усіх рівнів основні зусилля зосередити на виявленні та усуненні причин і умов, які сприяють корупційним проявам, забезпечити ефективну організацію наглядової діяльності щодо запобігання та протидії корупції.

Особливу увагу звернути на забезпечення захисту прав і свобод фізичних та юридичних осіб, інтересів держави і суспільства від корупційних правопорушень і усунення їх наслідків.

2. З цією метою на міських, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокурорів покладаю:

2.1. Забезпечити нагляд за виконанням і правильним застосуванням законів органами, які ведуть боротьбу з корупцією.

Не рідше як один раз на півріччя проводити перевірки виконання Закону України "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ) органами внутрішніх справ, Служби безпеки, податкової міліції та іншими органами і підрозділами, що створені для боротьби з корупцією.

2.2. Здійснювати нагляд за виконанням керівниками державних підприємств, відомств, установ та організацій вимог Закону України "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ) в частині покладених на них обов'язків.

2.3. Брати участь у судовому розгляді всіх протоколів про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією, незалежно від органу, який їх склав.

Своєчасно опротестовувати постанови суддів, які не грунтуються на законі і не відповідають його вимогам.

Особливу увагу звертати на закриття ними справ цієї категорії за відсутністю складу правопорушення, за малозначністю вчинених дій, з інших мотивів, а також про необгрунтоване звільнення правопорушника в інший не передбачений законом спосіб від адміністративної відповідальності.

2.4. У разі обгрунтованого закриття судом адміністративної справи про корупційне діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією (за відсутністю складу або події правопорушення), за наявності підстав ставити питання про відповідальність виконавця та посадової особи, яка направляла матеріали до суду.

2.5. Вживати передбачених законом заходів до повного відшкодування збитків, завданих корупційними діяннями та пов'язаними з ними правопорушеннями.

2.6. При необхідності розглядати на координаційних і міжвідомчих нарадах стан боротьби з корупцією, розробляти та здійснювати узгоджені заходи, спрямовані на протидію корупційним проявам.

2.7. Перевіряти у порядку, передбаченому чинним законодавством, наказами Генерального прокурора України заяви та скарги громадян і юридичних осіб на дії працівників правоохоронних органів з питань виконання і застосування законів у сфері боротьби з корупцією.

Вживати заходів прокурорського реагування щодо виявлених порушень законності, поновлення порушених прав і свобод громадян та юридичних осіб, притягнення винних посадових осіб до передбаченої законом відповідальності.

3. Відділам нагляду за виконанням законів спеціальними підрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей міст Києва і Севастополя, а також відповідним підрозділам військових прокуратур регіонів та Військово-Морських Сил України:

3.1. Нагляд за виконанням законів у сфері боротьби з корупцією здійснювати в межах компетенції та обсягах, визначених цим наказом.

3.2. Не рідше як один раз на півріччя перевіряти достовірність статистичних даних в органах, які ведуть боротьбу з корупцією. Реагувати на виявлені порушення з цих питань.

3.3. Вивчати та узагальнювати практику прокурорського нагляду за виконанням законів у сфері боротьби з корупцією, якість актів реагування на виявлені порушення, розробляти методичні рекомендації щодо удосконалення наглядової діяльності.

3.4. Надавати допомогу підпорядкованим прокурорам в організації нагляду на даному напрямі, навчанні кадрів, проводити семінари, науково-практичні конференції тощо.

3.5. Планувати і проводити перевірки виконання цього наказу в підпорядкованих прокуратурах.

4. Управлінню нагляду за виконанням законів спеціальними підрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, Головному управлінню військових прокуратур Генеральної прокуратури України:

4.1. Нагляд за виконанням і правильним застосуванням законів у сфері боротьби з корупцією здійснювати у межах компетенції та обсягах, визначених пп. 2.1, 2.2, 2.6, 2.7, 3.2-3.5 цього наказу.

5. Вважати хибною практику нарощування, органами прокуратури кількісних показників щодо складених протоколів про вчинення корупційних діянь або інших правопорушень, пов'язаних з корупцією. Такі протоколи повинні складатися прокурорами або слідчими прокуратури у випадках, передбачених ст. 12 Закону України "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ).

6. Основними критеріями ефективності роботи органів прокуратури на даному напрямі вважати:

забезпечення ефективної організації наглядової діяльності, повноту і своєчасність застосування прокурорами наданих повноважень, принциповість і наполегливість у реальному усуненні порушень закону;

якість внесених документів прокурорського реагування та досягнення за наслідками їх внесення кінцевого результату щодо усунення порушень закону;

пошук і впровадження в практику роботи нових форм і методів прокурорської наглядової діяльності.

7. Питання, які випливають з вимог статей 13-15 Закону України "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ), вирішуються в органах прокуратури відповідно до компетенції структурних підрозділів та галузевих наказів Генерального прокурора України.

8. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових регіонів та Військово-Морських Сил України визначити конкретних осіб у підрозділах, зазначених у п. 3 цього наказу та покласти на них обов'язки щодо організації і забезпечення нагляду за виконанням законів у сфері боротьби з корупцією.

9. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Генерального прокурора України згідно з розподілом обов'язків.

Наказ надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам, довести його до відома прокурорсько-слідчих працівників.

Наказ Генерального прокурора України N 12 від 23 квітня 1997 року вважати таким, що втратив чинність.

Генеральний прокурор України С.Піскун