Правила (ЄС) N 1606/2002
Європейського Парламенту і Ради
про застосування Міжнародних стандартів
бухгалтерського обліку (IAS)
Брюссель, 19 липня 2002 року
(Неофіційний переклад)
Європейський Парламент і Рада Міністрів ЄС,
приймаючи в увагу Договір про створення Європейського Співтовариства, зокрема ст. 95 (1),
приймаючи в увагу пропозиції Європейської Комісії,
приймаючи в увагу пропозиції Економічного і Соціального Комітету,
діючи відповідно до процедури, викладеної в ст. 251 Договору,
Прийняв наступні Правила:
Стаття 1. Ціль
Ці Правила мають за мету адаптацію і використання Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в Співтоваристві з метою гармонізації фінансової інформації, наданої компаніями, що згадуються в ст. 4, для забезпечення високого ступеня прозорості і порівнянності фінансових звітів і, як наслідок, - ефективного функціонування ринку капіталів Співтовариства і його внутрішнього ринку.
Стаття 2. Визначення
Для цілей даних Правил "Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку" означають міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (МСБО [IAS]), міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ [IFRS]) і відповідні роз'яснення (роз'яснення ПІККІМФО [SIC-IFRIC]), наступні зміни цих стандартів і відповідних роз'яснень, випущених чи прийнятих Колегією за Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку (КМСБО [IASB]).
Стаття 3. Прийняття і використання міжнародних стандартів
бухгалтерського обліку
1. Відповідно до процедури, викладеної в ст. 6 (2), Європейська Комісія повинна вирішити питання застосовності всередині Співтовариства Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
2. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку можуть бути прийняті тільки якщо:
- вони не суперечать принципам, викладеним у ст. 2 (3) Директиви 78/600/ЕЕС і ст. 16 (3) Директиви 83/349/ЕЕС, і сприяють європейському суспільному благу;
- відповідають критеріям ясності, релевантності, надійності і порівнянності, необхідним від фінансової інформації, необхідної для прийняття економічних рішень і оцінки управлінської діяльності менеджменту.
3. Не пізніше 31 грудня 2002 року Європейська Комісія повинна відповідно до процедури, викладеної в ст. 6 (2), вирішити питання про застосовність всередині Співтовариства Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, що існують на момент вступу в силу дійсних Правил.
4. Прийняті Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку повинні бути опубліковані цілком, на офіційних мовах Співтовариства як документ Європейської Комісії в Офіційному журналі Європейського Співтовариства.
Стаття 4. Консолідовані звіти привселюдно котируємих компаній
Для кожного фінансового року, починаючи з 1 січня 2005 року, компанії, підлеглі законам держави-учасника, повинні готувати їхні консолідовані звіти відповідно до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, прийнятими відповідно до процедури, викладеної в ст. 6 (2), якщо на дату закриття балансу їхні цінні папери допущені для торгівлі на регульованому ринку будь-якого держави-учасника в значенні статті 1 (13) Директиви Ради Міністрів ЄС 93/22/ЕЕС від 10 травня 1993 року по інвестиційних послугах у сфері цінних паперів.
Стаття 5. Можливості у відношенні щорічних звітів і не
привселюдно котируємих компаній
Держави-учасники можуть дозволити чи вимагати:
а) від компаній, зазначених у ст. 4, готувати свої щорічні звіти;
б) від інших компаній, чим зазначені в ст. 4, готувати свої консолідовані і/чи щорічні звіти
відповідно до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, прийнятих відповідно до процедури, викладеної в ст. 6 (2).
Стаття 6. Процедура в Комітеті
Європейська Комісія скористається допомогою Компоту з регулювання бухгалтерського обліку [Accounting Regulatory Committee], згодом іменованого "Комітет".
При посиланні на даний параграф повинні застосовуватися статті 5 і 7 Рішення 1999/468/ЕС з урахуванням положень статті 8. Період, установлений ст. 5 (6) Рішення 1999/468/ЕС, складе 3 місяці.
Комітет повинний визначити правила своєї роботи.
Стаття 7. Доповіді і координація
Європейська Комісія повинна обмінюватися думками з Комітетом щодо статусу, що ведуться КМСБО [IASB], проектів і будь-яких супутніх документів, випущених КМСБО для координації позики і сприяння обговоренню щодо прийняття стандартів, що можуть бути прийняті як наслідок цих проектів і дискусій.
Європейська Комісія повинна належним чином проінформувати Комітет завчасно, якщо вона має намір не пропонувати прийняття якого-небудь стандарту.
Стаття 8. Повідомлення
Коли держави-учасники вживають заходів згідно з ст. 5, вони повинні негайно повідомити про це Європейську Комісію й інші держави-учасники.
Стаття 9. Перехідні положення
У рамках відступів від ст. 4 держави-учасники можуть передбачити, що вимоги ст. 4 будуть застосовуватися з кожного фінансового року, починаючи з 1 січня 2007, для тих компаній:
а) боргові цінні папери яких допущені на регульований ринок будь-якого держави-учасника у відповідності зі ст. 1 (13) Директиви 93/22/ЕЕС;
б) чиї цінні папери допущені до публічних торгів не в державі-учаснику, і які для цієї мети використовують [інші] міжнародно прийняті стандарти з фінансового року, що почався до публікації дійсних Правил в Офіційному журналі Європейського Співтовариства.
Стаття 10. Інформація й огляди
Європейська Комісія повинна стежити за виконанням дійсних Правил і підготувати доповідь для Європейського Парламенту і Ради не пізніше 1 липня 2007 року.
Стаття 11. Вступ у силу
Ці Правила наберуть сили на третій день після їхньої публікації в Офіційному журналі Європейського Співтовариства.
Ці Правила є обов'язковими і прямо застосовні в усіх державах-учасниках.
Від Європейського Парламенту Від Ради |
Президент П. Кокс Президент Т. Педерсен |
"Галицькі контракти - Школа бухгалтера", N 48, 25 листопада 2002 р.