Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ГОТІВКОВО-ГРОШОВОГО ОБІГУ

ЛИСТ
30.09.2002 N 11-111/1677-6022

Головні управління
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по м. Києву і Київській області,
територіальні управління
Національного банку,
ОПЕРУ НБУ,
Комерційним банкам України,
Асоціації комерційних банків

(Лист визнано таким, що втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Щодо формування касових документів

Національний банк України на численні запити територіальних управлінь та установ банків України щодо формування касових документів по балансовому рахунку 1005 "Банкноти та монети, інкасовані до перерахування" та відображення у статистичній звітності ф. 747, 748 операцій за відповідним рахунком повідомляє наступне.

Рахунок 1005 відноситься до класу "готівкові кошти" і призначений для обліку інкасованої виручки, яка підлягає попередньому (до перерахування) зарахуванню на рахунки клієнтів.

Сумки з грошовою виручкою приймаються на підставі накладних до сумок з готівкою, з реєстрацією у Журналі обліку прийнятих сумок і мішків з готівкою. При використанні 1005 рахунку, накладні до сумок мають реєструватися у приходному касовому журналі по рахунку 1005 з відображенням за символами статистичної звітності про касові обороти. На підставі накладної до сумки здійснюється зарахування грошової виручки на поточні рахунки клієнтів до її перерахування.

Перерахування сумок з грошовою виручкою здійснюється касирами каси перерахування, які суму перерахованої готівки звіряють з даними супровідної відомості до сумок з грошовою виручкою. При виявленні недостачі або надлишку при перерахуванні сумки з грошовою виручкою, згідно з п.52 Інструкції складається акт на лицьовій стороні супровідної відомості і накладної до сумки. На підставі акту накладної до сумки на суму недостачі оформлюється видатковий касовий ордер, за яким списується з рахунку 1005 та з рахунку клієнта, за відсутності коштів на рахунку клієнта відноситься на дебіторську заборгованість.

На суми надлишків оформлюється прибутковий касовий ордер для її зарахування на рахунки 1005 і клієнта.

На суму наявної грошової виручки після її перерахування оформлюється, приходний касовий ордер із зарахуванням на рахунок 1001 і списання з рахунку 1005.

Супровідні відомості до сумок з грошовою виручкою формуються у касових документах дня за рахунком 1005.

Враховуючи те, що готівка операційної каси банку обліковується на відповідних рахунках за місцем її знаходження (1001, 1003, 1004, 1005), Зведена довідка має складатись на загальну суму приходу і видатків кожного рахунку, за яким проведено касові операції. Зазначені у Зведеній довідці касові обороти за відповідними рахунками мають перевірятись на відповідність з даними бухгалтерського обліку.

Суму інкасованої грошової виручки, яка попередньо (до перерахування готівки) зараховується на рахунки клієнтів слід відображати в статистичній звітності за формою 747 (ф. 748) за символами надходжень відповідно до джерел походження, які визначено в касовому документі на внесення готівки (наприклад торговельна виручка, виручки від усіх видів платних послуг).

Сума грошової виручки, яка після перерахування зараховується до операційної каси, відображається в статистичній звітності (ф. 747, 748) відповідно за символом 39 "Переміщення готівки в оборотній касі установи Національного банку, операційній касі установи комерційного банку та надходження в операційну касу установи комерційного банку від його безбалансових підрозділів і до безбалансових підрозділів з операційної каси", та за символом 66 "Переміщення готівки в оборотній касі установи Національного банку, операційній касі установи комерційного банку та пересилання з операційної каси установи комерційного банку до його безбалансових підрозділів і з його безбалансових підрозділів до операційної каси".

У разі виявлення при перерахуванні сумки з грошовою виручкою клієнта нестачі та для забезпечення збалансування статистичної звітності (ф. 747, 748), суму нестачі слід відображати в звіті про касові обороти банків України за символом 61 "Видачі на інші цілі", а надлишки - за символом 32 "Інші надходження".

Заступник Голови Я.Ф.Солтис