Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

ЛИСТ
N 12-211/16 від 05.01.98
м.Київ

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018
р.)

Кримському республіканському,
обласним управлінням НБУ
Управлінням НБУ
Операційному управлінню НБУ
Центральній розрахунковій палаті
Центру міждержавних розрахунків
Комерційним банкам
Департаментам та самостійним
управлінням НБУ
Асоціації українських банків

Щодо обліку за новим Планом рахунків

Роз'яснення щодо обліку за новим Планом рахунків

1. Про техніку сторнування нарахованих у минулих роках доходів.

1.1. Нарахування процентних доходів протягом року. Процентні доходи та прирівнені до них комісії за кредитами повинні нараховуватися на кожну звітну дату (не рідше ніж 1 раз в місяць) у відповідності з "Правилами бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків" , затверджених постановою Правління Національного банку України від 25 вересня 1997 року N 316.

Згідно цієї інструкції банк нараховує доходи, "зароблені" протягом звітного періоду (місяця), наприклад: Дт 2 клас - нараховані доходи за кредитами клієнтам; Кт 6 клас - процентні доходи за кредитами клієнтам.

1.2. Сторнування нарахованих доходів протягом року. При переході основного активу на роботу за касовим принципом (тобто платоспроможність контрагента під сумнівом і керівництво банку вирішує припинити нарахування), наприклад, при визнанні кредиту сумнівним, всі нараховані доходи мають бути сторновані. Списання процентів, нарахованих в тому ж році на сьогодні здійснюється зворотним проводом: Дт 6 клас - процентні доходи за кредитами клієнтам; Кт 2 клас - нараховані доходи за кредитами клієнтам 100 гривень.

1.3. Закриття доходів та витрат у кінці року (в т.ч. нарахованих).

В кінці року всі рахунки 6 та 7 класів закриваються на капітал, незалежно від того чи отримані ці доходи: Дт 6 клас Дт 5 клас Кт 5 клас Кт 7 клас Національний банк України рекомендував банкам вести у капіталі окремий аналітичний рахунок для обліку нарахованого, але не отриманого прибутку (прибутку, а не доходу, оскільки нараховані (невиплачені) витрати також закриваються на капітал), та не розподіляти його (ні на дивіденди ні у інші фонди).

Якщо нараховані витрати перевищують нараховані доходи, то виникають "нараховані збитки", які не відрізняються від порядку покриття звичайних збитків.

1.4. Сторнування нарахованих у 1997 році доходів, які визнані сумнівними до отримання у 1998 році.

Якщо банк вирішує сторнувати процентні доходи, які були нараховані у попередньому році, здійснюється їх списання на рахунок N 7800 "Непередбачені витрати". В аналітичному обліку необхідно вести рахунки сторнованих доходів з окремою ознакою, з тим щоб відобразити їх за окремими балансовими рахунками, які будуть відкриті після внесення доповнень до Плану рахунків. Крім того необхідно вести окремі аналітичні рахунки для обліку доходів від інших банків та від інших клієнтів.

Проводка:

Дт 7 клас - N 7800 "Непередбачені витрати" (окрема ознака аналітичних рахунків "резерви під проценти");

Кт 2 клас - (прострочені) нараховані доходи за кредитами клієнтам.

2. Облік цінних паперів за операціями репо за позабалансом.

2.1. Пряме репо (продаж цінних паперів із зворотною купівлею).

За рахунком N 9510 "Надана застава" обліковується балансова вартість проданих цінних паперів за операціями репо. Ці цінні папери залишаються обліковуватися за балансовими рахунками.

2.2. Зворотне репо (купівля цінних паперів із зворотним продажем).

За рахунком N 9501 "Застава, за якої предмет застави передається банку" обліковується ринкова вартість куплених цінних паперів за операціями репо. Ці цінні папери за балансовими рахунками не обліковуються. На балансі обліковується тільки наданий кредит.

Головний бухгалтер - Директор департаменту П.М.Сенищ