МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА
У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
НАКАЗ
N 134 від 23.05.2002
м. Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 червня 2002 р. за N 542/6830
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства внутрішніх справ України
N 883 від 29.08.2014)
Про затвердження Інструкції з перевірки сил та
засобів пошуково-рятувальних служб міністерств,
інших центральних органів виконавчої влади,
підприємств, організацій незалежно від форм
власності з питань пошуково-рятувального
забезпечення польотів авіації на території України
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 19 січня 1998 р. N 41 "Про Головний центр координації авіаційних робіт з пошуку і рятування Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи", від 16 жовтня 1998 р. N 1643 "Про заходи щодо вдосконалення організації та проведення авіаційних робіт з пошуку і рятування" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з перевірки сил та засобів пошуково-рятувальних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, організацій незалежно від форм власності з питань пошуково-рятувального забезпечення польотів авіації на території України, що додається.
2. Начальнику Головного центру координації авіаційних робіт з пошуку і рятування Штабу сил генерал-майору Машаровському М.Г. забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Начальнику управління справами Адміністративного департаменту Дяченко Г.П. у 10-денний термін після реєстрації цього наказу забезпечити його тиражування та надсилання до Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони та Міністерства транспорту.
4. Скасувати наказ МНС України від 12.04.2001 N 91 "Про затвердження Інструкції з перевірки сил та засобів пошуково-рятувальних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, організацій незалежно від форм власності з питань пошуково-рятувального забезпечення польотів авіації на території України".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Державного секретаря генерал-лейтенанта Марченка Г.Б.
Міністр В.В.Дурдинець
Затверджено
Наказ МНС України
23.05.2002 N 134
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 червня 2002 р. за N 542/6830
Інструкція
з перевірки сил та засобів пошуково-рятувальних служб
міністерств, інших центральних органів виконавчої влади,
підприємств, організацій незалежно від форм власності з
питань пошуково-рятувального забезпечення польотів
авіації на території України
1. Загальні положення
Інструкція розроблена відповідно до:
Повітряного кодексу України ( 3167-12 );
постанови Кабінету Міністрів України від 19 січня 1998 р. N 41 "Про Головний центр координації авіаційних робіт з пошуку і рятування Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи" (далі - Головний центр);
постанови Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 1998 р. N 1643 "Про заходи щодо вдосконалення організації та проведення авіаційних робіт з пошуку і рятування";
спільного наказу МНС, МВС, Міноборони, Мінтрансу від 15.12.2000 N 333/863/467/708 "Про затвердження Порядку проведення авіаційних операцій (робіт) з пошуку і рятування у разі авіаційної події в районі відповідальності України за пошук і рятування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2001 за N 18/5209;
Правил з пошуку та рятування в цивільній авіації України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 16.08.99 N 404, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.10.1999 N 684/3977;
Основних правил польотів у повітряному просторі України; Настанови з виконання польотів.
2. Питання перевірки:
2.1. Виконання вимог нормативно-правових документів щодо проведення пошукових та аварійно-рятувальних робіт.
2.2. Готовність авіаційних сил і засобів пошуково-рятувальних служб міністерств, інших органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, що мають пошуково-рятувальні повітряні судна, наземні пошуково-рятувальні команди, до проведення пошуку і рятування.
2.3. Діяльність пошуково-рятувальних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, що мають пошуково-рятувальні повітряні судна.
2.4. Організація пошуково-рятувального забезпечення польотів повітряних суден міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності.
2.5. Організація системи аварійного оповіщення.
2.6. Рівень підготовки та натренованості екіпажів пошуково-рятувальних літаків (вертольотів), особового складу рятувальних парашутно-десантних груп (далі - РПДГ), повітряних парашутно-рятувальних груп (далі - ППРГ), наземних пошуково-рятувальних команд (далі - НПРК), наземних пошуково-рятувальних груп (далі - НПРГ) та аварійно-рятувальних команд (далі - АРК) аеропортів.
2.7. Стан авіаційної та спеціальної техніки, аварійно-рятувального та парашутно-десантного майна та спорядження.
2.8. Стан службових приміщень, навчально-матеріальної бази та їх обладнання.
2.9. Спроможність особового складу до виконання завдань за призначенням (практичне виконання особовим складом попередніх пошуково-рятувальних завдань, виконання приведення чергових сил у готовність N 1 або з підняттям екіпажів у повітря за командою перевірника).
2.10. Організація системи управління пошуково-рятувальними роботами.
3. Повноваження перевірника:
служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій всіх форм власності, що мають пошуково-рятувальні повітряні судна, РПДГ (ППРГ), НПРК (НПРГ) та АРК аеропортів, за участю представників відповідних міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
3.2. Проводити перевірку чергових авіаційних пошуково-рятувальних сил та засобів від експлуатантів авіаційної техніки, з якими укладено договір про виконання авіаційних робіт з пошуку і рятування, з підняттям екіпажів у повітря (за письмовим приписом начальника Головного центру), за узгодженням з керівниками пошуково-рятувальних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій всіх форм власності, від яких залучаються чергові сили та засоби.
Перевірки чергових сил і засобів з пошуку і рятування виконуються з урахуванням конкретних умов, рівня підготовки та фактичної натренованості екіпажів пошуково-рятувальних літаків (вертольотів), особового складу РПДГ (ППРГ), НПРК (НПРГ) та АРК аеропортів, стану авіаційної та спеціальної техніки.
3.3. Одержувати в установленому законодавством порядку від міністерств, інших органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності інформацію, необхідну для забезпечення проведення авіаційних пошукових та аварійно-рятувальних робіт.
3.4. Перевіряти стан готовності сил і засобів авіаційного пошуку і рятування, що залучаються до проведення авіаційних робіт згідно з державним замовленням, відповідно до законодавства.
3.5. Порушувати клопотання перед начальником Головного центру про заборону здійснення польотів у разі порушення вимог чинних нормативно-правових актів з питань пошуково-рятувального забезпечення до усунення недоліків, при виявленні фактів грубих порушень цих вимог.
3.6. Посадові особи Головного центру координації авіаційних робіт з пошуку і рятування (далі - Головний центр) мають право безперешкодного доступу у встановленому законодавством порядку на повітряні судна, території аеропортів, аеродромів, підприємств, установ та організацій, діяльність яких пов'язана з пошуково-рятувальним забезпеченням і проведенням авіаційних робіт з пошуку і рятування, а також тих, що здійснюють проектування, виробництво, випробування, приймання, експлуатацію та ремонт авіаційної техніки, відповідних засобів та обладнання.
4. При підготовці до відрядження перевірник повинен:
4.1. Отримати завдання у начальника відділу (управління).
4.2. Проаналізувати стан організації пошуково-рятувального забезпечення пошуково-рятувальних підрозділів, що підлягають перевірці.
4.3. Вивчити раніше відмічені недоліки в організації пошукового та аварійно-рятувального забезпечення з актів попередніх перевірок даних підрозділів.
4.4. Оформити необхідні документи для відрядження.
5. Основні напрямки (питання) перевірки:
5.1. Відповідність чергових сил та засобів, які зазначені в договорах, що укладені з Головним центром, фактичним силам та засобам, що здійснюють чергування.
5.2. Визначення фактичного стану пошуково-рятувального забезпечення польотів в авіаційній частині, авіапідприємстві.
5.3. Стан документації з пошуково-рятувального забезпечення польотів.
5.4. Готовність авіаційних сил і засобів до виконання завдань за призначенням з приведенням у готовність N 1 та відпрацювання питань, пов'язаних з проведенням авіаційного пошуку і рятування.
6. Вимоги до чергових сил
6.1. Для чергування з пошуково-рятувального забезпечення польотів залучаються екіпажі 1-го та 2-го класів, які мають спеціальну наземну і льотну підготовку, підготовлені до виконання пошуково-рятувальних робіт над сушею та водною поверхнею, посадок на незнайомі та непозначені майданчики вдень і вночі, за простих та складних метеорологічних умов, а також екіпажі 3-го класу, які підготовлені до рівня 2-го класу та мають наліт на цьому типі вертольота (літака) не менше 200 годин, як командира - 50 годин, віддані наказом по частині (авіапідприємству).
6.2. Особа, яка належить до авіаційного персоналу, повинна бути сертифікована щодо відповідності її діючим в Україні кваліфікаційним вимогам за професійною ознакою.
6.3. Особовий склад РПДГ (ППРГ) повинен бути підготовлений до стрибків з парашутом удень та вночі в простих метеорологічних умовах (ПМУ) і складних метеорологічних умовах (СМУ), а також на ліс і на воду та до надання першої медичної допомоги.
6.4. Пошуково-рятувальні літаки (вертольоти), що виділяються для чергування, повинні:
відповідати всім технічним та експлуатаційним вимогам, які пред'являються до пошуково-рятувальних ЛА вказаного типу, а також бути справними і відповідати всім вимогам щодо придатності до польотів з пошуку і рятування, на них повинні бути виконані всі види підготовок;
перебувати у стані готовності і бути оснащеними комплектом штатного обладнання згідно з технічними нормами, пошуковою апаратурою типу АРК-У2 (АРК-УД, ЮР-26), а також мати на борту комплект рятувального майна та спорядження згідно з нормативно-правовими документами та наказами про пошуково-рятувальне, речове, продовольче та медичне забезпечення для чергових ЛА, необхідні документи згідно зі статтею 30 Повітряного кодексу України ( 3167-12 ). Вертольоти, крім того, мають бути обладнані пошуковими фарами та пристроями для підйому постраждалих з режиму висіння.
6.5. Для перевезення особового складу, рятувального майна і спорядження наземних пошуково-рятувальних команд використовується автотранспорт високої прохідності.
7. Основні питання, що виносяться для перевірки регіональних координаційних центрів
7.1. Стан та обладнання залу оперативного чергування.
7.2. Наявність нормативно-правових документів з авіаційного пошуку і рятування.
7.3. Наявність прямих ліній зв'язку з аеродромами, на яких організовано чергування пошуково-рятувальних сил і засобів.
7.4. Наявність щодобового плану чергування авіаційних пошуково-рятувальних сил.
7.5. Наявність та виконання Плану взаємодії регіональних органів управління, військ (сил) і засобів, які залучаються до проведення авіаційних робіт з пошуку і рятування в зоні відповідальності РКЦ.
7.6. Наявність Програми теоретичної підготовки з особовим складом РКЦ та проведення занять згідно з наказом МНС України на поточний рік.
7.7. Укомплектованість особовим складом за прямим посадовим призначенням.
7.8. Забезпеченість технікою та обладнанням.
7.9. Знання начальником та провідними спеціалістами РКЦ своїх функціональних обов'язків та порядку дій в надзвичайних ситуаціях.
7.10. Готовність до виконання завдань за призначенням у повному обсязі.
7.11. Практичні дії оперативного чергового з приведення в готовність N 1 чергових авіаційних сил з пошуку і рятування та організації взаємодії із взаємодіючими органами:
заслуховування аналізу обстановки, оцінки ситуації та прийняття рішення по ввідній;
встановлення порядку використання системи оповіщення, приведення в готовність авіаційних чергових сил і засобів з пошуку і рятування, взаємодіючих органів управління;
виконання попередніх розрахунків для визначення місця пошуку; оцінка метеоумов, рівня підготовки чергового екіпажу; видання пропозицій старшому оперативному черговому Головного центру;
перевірка порядку дій оперативного чергового згідно з Планом взаємодії та посадовою інструкцією.
8. Перевірник після закінчення перевірки повинен:
узагальнити результати перевірки; провести розбір з керівним складом авіаційної частини, авіапідприємства, РКЦ;
записати недоліки перевірки до журналу зауважень, визначити терміни їх усунення.
9. Перевірник після прибуття з відрядження повинен:
доповісти начальнику відділу (управління) про підсумки роботи, висновки та пропозиції;
своєчасно оформити звітну документацію та подати її для затвердження;
у встановлені терміни проконтролювати усунення виявлених недоліків.
В.о. начальника Головного центру координації авіаційних
робіт з пошуку і рятування полковник М.В.Ядченко