КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 14 вересня 1993 р. N 727
м.Київ
( Постанову відмінено згідно Постанови КМ
N 789 від 02.06.98 )
Про затвердження Положення про порядок
застосування зброї, бойової техніки та спеціальних
засобів під час охорони державного кордону
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Прикордонні війська України" ( 1779-12 ) Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про порядок застосування зброї, бойової техніки та спеціальних засобів під час охорони державного кордону (додається).
Прем'єр-міністр України Л.КУЧМА
Міністр Кабінету Міністрів України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 вересня 1993 р. N 727
Положення
про порядок застосування зброї, бойової
техніки та спеціальних засобів під час
охорони державного кордону
1. Це Положення визначає порядок застосування зброї, бойової техніки і спеціальних засобів під час охорони державного кордону.
2. Прикордонні війська застосовують: зброю і бойову техніку для відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України озброєних груп та окремих осіб, припинення збройних провокацій на державному кордоні, запобігання угону морських, річкових і повітряних суден без пасажирів на борту;
заходи фізичного впливу, в тому числі прийоми рукопашного бою, наручники, засоби зв'язування, гумові кийки, сльозоточиві речовини, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, пристрої примусової зупинки транспорту, інші спеціальні і транспортні засоби, а також службових собак для затримання, конвоювання, охорони порушників державного кордону, його режиму, а також прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон для подолання протидії законним вимогам прикордонних нарядів.
Прикордонні війська також мають право застосовувати зброю, бойову техніку та спеціальні засоби:
для відбиття нападу і припинення опору неозброєних осіб, якщо життю прикордонників чи населення загрожує явна небезпека і запобігти їй іншими іншими засобами неможливо;
у разі спроби втекти з-під варти осіб, затриманих за порушення державного кордону, та неможливості перешкодити цьому іншим способом;
для захисту населення та всіх форм власності від збройного нападу, збройних чи інших провокацій, коли інші заходи захисту виявилися безрезультатними.
3. У територіальному морі і внутрішніх водах України кораблі (катери) Прикордонних військ вправі застосовувати зброю для відбиття збройного нападу на них та на інші судна України або для припинення явно ворожих дій з боку іноземних суден проти узбережжя України, українських підводних на надводних об'єктів, а також:
для припинення збройного опору з боку суден-порушників державного кордону під час їх зупинення та затримання;
у разі невиконання судном - порушником державного кордону або судном, що порушило правила плавання та перебування у територіальному морі і внутрішніх водах України, вимог про зупинку, якщо судно намагається втекти, а інші можливості для його зупинення вичерпані.
У відкритому морі зброя може застосовуватися за умови, коли переслідування судна було розпочато у територіальному морі і внутрішніх водах України і велося безперервно.
Застосування Прикордонними військами зброї та бойової техніки щодо повітряних суден та інших літальних апаратів, іноземних військових кораблів, у тому числі підводних човнів, які порушили державний кордон, провадиться у порядку, встановленому Держкомкордоном за погодженням з Міноборони.
4. Літаки та вертольоти Прикордонних військ вправі застосовувати зброю для відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України озброєних груп, припинення збройних провокацій на державному кордоні, а також у разі:
надання допомоги кораблям (катерам) Прикордонних військ для відбиття збройного нападу на них та інші українські невійськові судна і військові кораблі та у випадках, передбачених пунктом 3 цього Положення;
спроби порушників державного кордону зникнути на територію суміжної держави, якщо можливості для їх затримання вичерпані.
5. Застосуванню зброї, бойової техніки та спеціальних засобів повинно передувати попередження про намір їх використання (за винятком необхідності відбити раптовий напад на військовослужбовця Прикордонних військ).
Попередження може бути зроблене голосом, а при значній відстані або звертанні до великої групи людей - через гучномовні установки і посилювачі, у кожному випадку бажано рідною мовою осіб, проти яких ці засоби (зброя, техніка) застосовуватимуться, та українською мовою не менше двох разів з наданням часу, достатнього для припинення правопорушення.
6. Прикордонним військам забороняється застосовувати зброю: щодо осіб, які порушили державний кордон (у тому числі тих, які під час затримання намагаються повернутися назад), якщо вони не чинять збройного опору;
щодо осіб, які порушили державний кордон відкрито, але явно випадково або у зв'язку з виконанням поблизу державного кордону господарських та інших робіт (полювання, випасання худоби, збирання грибів, ягід, палива тощо), а також під час купання та плавання на самохідних (несамохідних) суднах;
у разі спроби втечі осіб, затриманих за порушення прикордонного режиму та режиму в пунктах пропуску через державний кордон;
у разі невиконання вимоги про зупинку транспортних засобів, які рухаються шляхами у прикордонній смузі, території районів, міст і населених пунктів, що межують з державним кордоном або до узбережжя моря, яке охороняється Прикордонними військами, якщо немає реальної загрози порушення державного кордону;
щодо тварин, які перетинають державний кордон.
7. Під час застосування зброї, як правило, не допускається стріляти у напрямку території суміжної держави, за винятком випадків відбиття збройного нападу та вторгнення на територію України озброєних груп, припинення збройних провокацій і зіткнень з озброєними порушниками державного кордону.
Особи, які незаконно застосували зброю, притягаються до відповідальності згідно з законодавством України.
8. Види зброї, бойової техніки та спеціальних засобів, що застосовуються Прикордонними військами під час охорони державного кордону, норми забезпечення ними з'єднань, частин і підрозділів, правила їх застосування і утримання, обліку, видачі, технічного обслуговування, списання та знищення, а також запобіжні заходи при користуванні ними, порядок організації та програми навчання особового складу військ визначаються Держкомкордоном.
9. Для несення служби по охороні державного кордону застосовуються службові собаки, які пройшли курс дресирування, визнані придатними для службового використання і перебувають в штаті з'єднань та частин Прикордонних військ. Право застосування службових собак надається особам, які несуть з ними службу. Службові собаки застосовуються на довгому та короткому повідках, без повідка, у наморднику і без нього, виходячи з обстановки, що конкретно складається.
10. Військово-Повітряні Сили, Військово-Морські Сили та інші види Збройних Сил застосовують зброю і бойову техніку в порядку, встановленому Міноборони, у разі сприяння Прикордонним військам у відбитті збройного нападу на територію України озброєних груп, припинення збройних провокацій на державному кордоні, а також щодо повітряних суден та інших літальних апаратів, іноземних військових кораблів, у тому числі підводних човнів, які порушили державний кордон, виявлених у підводному стані в територіальному морі і внутрішніх водах України.
11. У разі потреби відповідно до встановленого Держкомкордоном порядку окремим громадянам, які можуть залучатися до охорони державного кордону, на цей час може видаватися вогнепальна зброя. При цьому командири частин Прикордонних військ зобов'язані забезпечити виконання залученими громадянами передбачених цим Положенням вимог щодо застосування зброї та її повернення.
12. Командири з'єднань і частин Прикордонних військ зобов'язані систематично проводити роботу, спрямовану на забезпечення законності застосування зброї, бойової техніки та спеціальних засобів, притягувати згідно з чинним законодавством до відповідальності осіб, які допустили незаконне їх застосування; організовувати навчання правил застосування зброї, бойової техніки та спеціальних засобів і підготовку кваліфікованих спеціалістів-інструкторів за затвердженою програмою; видавати особовому складу зброю та спеціальні засоби і допускати до користування бойовою технікою лише після складання кожним з них заліків з правил і порядку користування ними.
13. Відповідальність за забезпечення законності застосування зброї, бойової техніки та спеціальних засобів під час охорони державного кордону покладається на голову Держкомкордону - командуючого Прикордонними військами.