ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 81 від 28.02.2002
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
19 березня 2002 р. за N 272/6560
Про окремі питання регулювання діяльності банків
Відповідно до статті 73 та розділу VII Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та з метою регулювання діяльності банків Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. З часу введення в дію Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за N 841/6032, не застосовувати до банків заходів впливу за порушення нормативів кредитного ризику, інвестування і нормативу ризику відкритої (довгої/короткої) валютної позиції, що виникли за угодами, укладеними до 01.01.2002, за умови прийняття комісіями при територіальних управліннях Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків - щодо банків, кореспондентський рахунок яких відкрито в Операційному управлінні Національного банку України) відповідних рішень на підставі обгрунтованих клопотань банків.
2. Банкам протягом п'яти робочих днів з дня набрання чинності цією постановою подати територіальним управлінням Національного банку України або Департаменту інспектування та моніторингу банків (щодо банків, кореспондентський рахунок яких відкрито в Операційному управлінні Національного банку України) клопотання та відповідні документи (копії угод) з обгрунтуванням причин порушень вищезазначених нормативів, а також графіки щодо приведення у відповідність значень економічних нормативів до вимог нормативно-правових актів Національного банку України за угодами, що були укладені до 01.01.2002, у такі терміни:
не пізніше ніж 31.12.2002 - за нормативами максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), великих кредитних ризиків (Н8), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10), а також за нормативами інвестування (Н11, Н12);
не пізніше ніж 01.07.2002 - за нормативом ризику загальної відкритої (довгої/короткої) валютної позиції банку (Н13).
3. Підрозділам банківського нагляду територіальних управлінь Національного банку України і Департаменту інспектування та моніторингу банків (щодо банків, кореспондентський рахунок яких відкрито в Операційному управлінні Національного банку України) протягом 10 робочих днів після отримання відповідних документів подати до комісій при територіальних управліннях Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків - щодо банків, кореспондентський рахунок яких відкрито в Операційному управлінні Національного банку України) обгрунтований висновок разом із відповідними документами, а також пропозиціями про незастосування до банків заходів впливу і встановлення строків щодо приведення у відповідність значень економічних нормативів до нормативно-правових актів Національного банку України.
4. Комісіям при територіальних управліннях Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків - щодо банків, кореспондентський рахунок яких відкрито в Операційному управлінні Національного банку України) розглянути клопотання банків з обгрунтуванням причин порушень економічних нормативів і незастосування заходів впливу та прийняти відповідні рішення з цих питань.
5. Територіальним управлінням Національного банку України і Департаменту інспектування та моніторингу банків (щодо банків, кореспондентський рахунок яких відкрито в Операційному управлінні Національного банку України) забезпечити контроль за виконанням банками економічних нормативів у строки згідно з вимогами пункту 2 цієї постанови.
6. Унести до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 369 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 за N 845/6036, такі зміни:
6.1. У розділі II: у главі 2: абзац третій пункту 2.3 виключити; абзац другий пункту 2.4 викласти в такій редакції: "Якщо банк не ініціював укладення письмової угоди з метою усунення виявлених у його діяльності порушень, то відповідний структурний підрозділ банківського нагляду центрального апарату (територіальне управління Національного банку) надсилає цьому банку лист з пропозиціями за підписом заступника Голови Національного банку (куратора служби банківського нагляду) або директора Генерального департаменту банківського нагляду, або керівника (його заступника) територіального управління Національного банку, у якому зазначаються строк подання проекту письмової угоди до Національного банку, а також перелік вимог та умов, які банк зобов'язаний включити до письмової угоди"; абзац другий пункту 3.7 глави 3 викласти в такій редакції: "Після схвалення програми фінансового оздоровлення Комісією Національного банку з банком укладається письмова угода на строк до дванадцяти місяців (до вісімнадцяти місяців, якщо нагляд за діяльністю банку безпосередньо здійснює структурний підрозділ банківського нагляду центрального апарату) у порядку, визначеному главою 2 розділу II цього Положення".
6.2. Пункт 1.2 глави 1 розділу III викласти в такій редакції:
"1.2. Національний банк видає розпорядження у формі постанови Правління Національного банку, рішення Комісії Національного банку або Комісії Національного банку при територіальному управлінні відповідно до вимог цього Положення, а також у формі постанови за справою про адміністративне правопорушення відповідно до Положення про порядок накладення адміністративних штрафів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2001 N 563 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.01.2002 за N 62/6350.
Комісія Національного банку може делегувати свої повноваження, визначені розділом III цього Положення, комісіям Національного банку при територіальних управліннях".
6.3. У розділі VI:
пункт 14.2 глави 14 викласти в такій редакції:
"14.2. Порядок продажу майна банку, склад, умови та строки придбання майна погоджуються з Комісією Національного банку або за її рішенням з комісіями Національного банку при територіальних управліннях";
абзац другий пункту 16.4 глави 16 викласти в такій редакції:
"Накладання штрафів на ліквідатора (керівника ліквідації), інших відповідальних осіб, залучених до ліквідації, здійснюється в порядку, визначеному Положенням про порядок накладення адміністративних штрафів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 29.12.2001 N 563 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.01.2002 за N 62/6350".
6.4. Абзац другий пункту 2.3 додатка 1 викласти в такій редакції:
"розроблення програми капіталізації відповідно до додатка 2 до цього Положення".
7. Підпункт 4 пункту 4.6 Положення про порядок розрахунку резерву на відшкодування можливих збитків банків від операцій з цінними паперами та інших вкладень у статутні фонди підприємств, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.12.99 N 629 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2000 за N 45/4266 (зі змінами), викласти в такій редакції:
"4) вкладення, на суму яких коригується (зменшується) регулятивний капітал, а саме: коштів в акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у портфелі банку на продаж та інвестиції, які випущені банками, а також інвестицій в капітал (що не консолідуються) установ у розмірі 10 і більше відсотків їх статутного капіталу та в дочірні установи".
8. Унести до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 26.09.2001 за N 841/6032, такі зміни:
8.1. Абзац перший пункту 4.4 глави 4 розділу III викласти в такій редакції:
"У разі невідповідності умов угоди вимогам, що визначені в пунктах 1.3-1.5, 3.1-3.9 розділу III цієї Інструкції, та в разі прийняття рішення Комісією Національного банку щодо дострокового погашення субординованого боргу (з одночасним скасуванням Дозволу), кошти, залучені на умовах субординованого боргу, не враховуються до розрахунку капіталу банку з дати прийняття відповідного рішення та обліковуються".
8.2. Абзац третій пункту 2.3 глави 2 розділу VII викласти в такій редакції: "вкладення в асоційовані та дочірні установи".
9. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 08.08.2001 N 335 "Про накладання штрафів на банки", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.09.2001 за N 779/5970.
10. Генеральному департаменту банківського нагляду (О.I.Кірєєв) довести зміст цієї постанови після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України до відома самостійних структурних підрозділів Національного банку України, територіальних управлінь Національного банку України, а також банків для керівництва та використання в роботі.
11. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
12. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови В.Л.Кротюка.
Голова В.С.Стельмах