ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ЗАКОН
Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2001, N 48, ст.253 )
( Із змінами, внесеними згідно із Законом
N 3421-IV від 09.02.2006, ВВР, 2006, N 22, ст.199 -
набирає чинності з 03.03.2006 р.)
( У тексті Закону слова "державні наукові та
науково-технічні програми" в усіх відмінках
замінено словами "державні цільові наукові
та науково-технічні програми" у відповідному
відмінку згідно із Законом N 3421-IV
від 09.02.2006 )
Цей Закон визначає правові, фінансові та організаційні засади цілісної системи формування та реалізації пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні.
Стаття 1. Правовою основою формування та реалізації пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки є Конституція України ( 254к/96-ВР ), Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ), Закон України "Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України" ( 1602-14 ), інші закони України.
Стаття 2. Пріоритетні напрями розвитку науки і техніки формуються на п'ять років на підставі прогнозу розвитку науки і техніки і є складовою прогнозу економічного і соціального розвитку України на середньостроковий період.
Порядок розробки прогнозу розвитку науки і техніки та формування пріоритетних напрямів науки і техніки визначається законодавством України.
Стаття 3. Реалізація пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки здійснюється через систему державних цільових наукових та науково-технічних програм, а також державне замовлення на науково-технічну продукцію.
Формування переліку державних цільових наукових та науково-технічних програм забезпечується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності.
Стаття 4. Пріоритетні напрями розвитку науки і техніки та їх обгрунтування подаються Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України кожні п'ять років до першого березня останнього року дії попередніх пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки.
Стаття 5. Кабінет Міністрів України на підставі затверджених Верховною Радою України пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки організує розробку державних цільових наукових та науково-технічних програм у порядку, визначеному законодавством України.
Державні цільові наукові та науково-технічні програми затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 6. Обсяг коштів на фінансування державних цільових наукових і науково-технічних програм за пріоритетними напрямами науки і техніки затверджується у законі про Державний бюджет України на відповідний рік у розмірі не менше 30 відсотків загального обсягу фінансування видатків на науку з Державного бюджету України.
Обсяги фінансування наукових і науково-технічних програм визначаються у законі про Державний бюджет України окремо по кожному затвердженому цим Законом пріоритетному напряму розвитку науки і техніки.
Стаття 7. Визначити такі пріоритетні напрями розвитку науки і техніки на період до 2006 року:
1) фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітарних наук;
2) проблеми демографічної політики, розвитку людського потенціалу та формування громадянського суспільства;
3) збереження навколишнього середовища (довкілля) та сталий розвиток;
4) новітні біотехнології; діагностика і методи лікування найпоширеніших захворювань;
5) нові комп'ютерні засоби та технології інформатизації суспільства;
6) новітні технології та ресурсозберігаючі технології в енергетиці, промисловості та агропромисловому комплексі;
7) нові речовини і матеріали.
Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України:
у тримісячний термін з дня набрання цим Законом чинності забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
у двомісячний термін з дня набрання цим Законом чинності привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;
враховувати положення цього Закону в проектах законів про Державний бюджет України починаючи з 2002 року;
забезпечити подання до 1 вересня 2001 року до Верховної Ради України проекту Закону України про державні цільові наукові та науково-технічні програми.
3. Визнати такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 16 жовтня 1992 року "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" ( 2705-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 45, ст. 620).
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ,
11 липня 2001 року
N 2623-III