КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 серпня 2000 р. N 1219
Київ
Про державний моніторинг національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної
та радіаційної безпеки і радіоекології
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 1006 від 09.08.2001
N 27 від 10.01.2002 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок проведення моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології;
план заходів щодо запровадження моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології;
перелік центральних органів виконавчої влади та установ, які беруть участь у проведенні моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології.
2. Центральним органам виконавчої влади та установам згідно із затвердженим цією постановою переліком передавати інформацію до банку даних моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології і забезпечити виконання плану заходів, затверджених цією постановою.
3. Покласти на Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології Кабінету Міністрів України (далі Чорнобильський центр) ведення банку даних моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології.
Чорнобильському центру доповісти в місячний термін Кабінету Міністрів України про здійснення організаційних заходів, які випливають із цієї постанови.
Прем'єр-міністр України В.ЮЩЕНКО
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2000 р. N 1219
Порядок
проведення моніторингу національних і міжнародних
проектів у сфері ядерної та радіаційної
безпеки і радіоекології
1. Цей Порядок визначає мету та основні засади проведення моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології (далі - моніторинг) та створення і ведення на цій основі єдиного інформаційно-комп'ютерного банку даних щодо зазначених проектів (далі - банк даних).
2. Моніторинг проводиться з метою збирання (виявлення) та аналізу інформації про національні і міжнародні проекти у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології та сприяння на цій основі органам виконавчої влади у здійсненні заходів, пов'язаних із захистом національних інтересів України у процесі міжнародного науково-технічного співробітництва, а також інтересів учасників реалізації міжнародних проектів, у тому числі з питань:
використання наукової інформації і результатів наукових досліджень, одержаних у зонах радіоактивного забруднення;
запобігання несанкціонованому продажу, передачі або обміну науково-технічною інформацією;
здійснення державної політики у сфері міжнародного науково-технічного співробітництва.
3. Моніторингу підлягають національні і/або міжнародні проекти, в рамках яких в Україні реалізуються угоди, контракти, договори, меморандуми тощо, за основними напрямами згідно з додатком до цього Порядку у межах фінансування за рахунок державного бюджету, міжнародної технічної допомоги, а також інших коштів, отримувачем яких є органи виконавчої влади, відповідні підприємства, установи та організації. ( Пункт 3 в редакції Постанови КМ N 27 від 10.01.2002 )
4. Об'єктами розгляду під час проведення моніторингу є плани робіт щодо реалізації національних проектів; протоколи намірів, плани, програми, технічні завдання (вимоги), угоди, договори, контракти або їх проекти щодо реалізації міжнародних проектів, зокрема: ( Абзац перший пункту 4 в редакції Постанови КМ N 27 від 10.01.2002 )
підстави для реалізації;
мета і завдання, засоби і шляхи їх досягнення;
відповідність національним програмам, планам, економічним пріоритетам, міжнародним зобов'язанням та домовленостям України;
очікувані результати реалізації, поточний стан;
обсяги, джерела і порядок фінансування;
перелік учасників (замовників, виконавців і співвиконавців);
наявність в учасників відповідних ліцензій (дозволів, сертифікатів) і висновків пов'язаної з реалізацією проекту експертизи (у тому числі наукової та науково-технічної, екологічної, інвестиційної, на відповідність вимогам ядерної та радіаційної безпеки, будівельним, пожежним і санітарним нормам та правилам, якщо її проведення передбачене законодавством);
використання учасниками інформаційних та інших ресурсів, які є власністю України, відповідно до вимог законодавства.
5. Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології, на який покладається ведення банку даних, сприяння збиранню (виявленню) та аналізу інформації, забезпечує:
взаємодію з центральними органами виконавчої влади, які відповідно до законодавства мають повноваження щодо регулювання та реєстрації діяльності у визначеній сфері, використання наукової інформації і результатів наукових досліджень;
надання Мінекономіки інформаційних звітів (повідомлень) за даними моніторингу проектів міжнародної технічної допомоги у визначеній сфері;
прямий доступ до банку даних за допомогою технічних каналів зв'язку органів виконавчої влади;
здійснення заходів щодо захисту банку даних.
6. Для виконання робіт, що випливають з пункту 5 цього Порядку, на базі Чорнобильського центру утворюється відокремлений підрозділ - Центр моніторингу проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології (далі - Центр моніторингу). ( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 27 від 10.01.2002 )
7. Проведення моніторингу фінансується згідно з планом заходів щодо запровадження моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології.
8. Центральні органи виконавчої влади та установи, які згідно із затвердженим цією постановою переліком беруть участь у проведенні моніторингу:
а) визначають структурний підрозділ, відповідальний за проведення моніторингу, узгоджують порядок його взаємодії з Центром моніторингу;
б) передають Центру моніторингу щомісяця для внесення до банку даних інформацію про національні і/або міжнародні проекти, які готуються, та щокварталу - щодо тих, які реалізуються;
в) отримують у разі необхідності від Центру моніторингу інформацію з банку даних;
г) сприяють Центру моніторингу у питаннях:
організації співпраці з учасниками реалізації національних і/або міжнародних проектів;
проведення експертного аналізу та оцінки відповідності зазначених проектів національним інтересам, зокрема щодо дотримання права власності держави на науково-технічну інформацію, яка використовується у зв'язку з реалізацією цих проектів, та на результати їх реалізації;
обліку та збереження результатів реалізації національних і/або міжнародних проектів, право власності на які належить державі;
представництва державних інтересів у національних і/або міжнародних проектах. ( Порядок доповнено пунктом 8 згідно з Постановою КМ N 27 від 10.01.2002 )
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2000 р. N 1219
План
заходів щодо запровадження моніторингу національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної та
радіаційної безпеки і радіоекології
Найменування заходу | Відовідальний виконавець | Термін виконання(початок-закінчення) | Обсяг фінансування, тис. гривень |
1. Розробити і затвердити органі- заційно-методичні документи з питань процедури прове- дення моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології та створення і веде- ння на цій основі єдиного інформаційно-комп'ютерного банку даних (далі - банк даних) |
Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіо- екології (далі - Чорнобильський центр), МНС, Мінпаливенерго, Мінекоресурсів, Держатомрегу- лювання, МОЗ, МОН, Мінекономіки Мінагрополітики, Мінфін, Мін'юст, Національна академія наук, Академія медичних наук, Українська академія аграрних наук |
1 вересня 2000 р. - 31 березня 2001 р. , |
150 |
2. Провести порів- няльний аналіз міжнародної та національної практики державного регулювання комерційного використання наукової інформації, право власності на яку належить державі, та здійс- нення відповідних відшкодувань (на прикладі викорис- тання наукової інформації і резуль- татів наукових досліджень, пов'яза- них з Чорнобиль- ською катастрофою, право власності на які згідно із законодавством належить Україні). Розробити і узгодити пропозиції про внесення змін і доповнень до відповідної націо- нальної нормативно-правової бази |
Чорнобильський центр, МНС, Мінпаливенерго, Мінекоресурсів, Держатомрегулювання, МОЗ, Мінекономіки, Мінфін, Державна податкова адміністрація, Мін'юст, Національна академія наук |
1 вересня 2000 р. - 30 червня 2001 р. |
200 |
3. Розробити і затвердити проект технічного забез- печення ведення банку даних моніторингу |
Чорнобильський центр |
1 вересня 2000 р. - 31 березня 2001 р. |
200 |
4. Розробити і затвердити організаційно-методичні документи з питань проведення держав- ної інвентаризації міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіо- екології, пов'язаних з ліквідацією наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, виведенням її з експлуатації, перетворенням об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему |
Чорнобильський центр, МНС, Мінпаливенерго, Мінекоресурсів, Держатомре- гулювання, МОЗ, Мінекономіки, Мінфін, Мін'юст, Національна академія наук |
1 вересня 2000 р. - 30 червня 2001 р. |
100 |
5. Забезпечити придбання, монтаж і введення в експ- луатацію обладнання, електронних комунікацій і засобів технічного захисту інформації згідно з проектом технічного забезпечення ведення банку даних, прямий доступ органів виконавчої влади до нього за технічними каналами зв'язку відповідно до затверджених процедур |
Чорнобильський центр |
1 квітня 2001 р. - 30 червня 2001 р. |
250 |
6. Організувати проведення моніторингу пріоритетних національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології. Передавати інформацію до банку даних моніторингу |
Мінпаливенерго, МНС, МОЗ, Мінекоресурсів, Держатомрегулювання, Мінекономіки, Чорнобильський центр, Національна академія наук, Академія медичних наук, Українська академія аграрних наук |
починаючи з 1 січня 2001 р. |
|
7. Забезпечити надання Мінекономіки інформаційних звітів (повідомлень) за даними моніто- рингу проектів міжнародної технічної допомоги у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіо- екології, пов'язаних з ліквідацією наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, виведенням її з експлуатації, перетворенням об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему |
Чорнобильський центр, МНС, Мінекономіки, Мінпаливенерго, Мінекоресурсів, Держатомре- гулювання, |
постійно починаючи з 1 квітня 2001 р., у тому числі 1 квітня 2001 р. - 31 грудня 2001 р. |
100 |
8. Провести дер- жавну інвента- ризацію міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології, пов'язаних з ліквідацією катастрофи на Чорнобильській АЕС, виведенням її з експлуатації, перетворенням об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему |
МНС, Мінпаливенерго, МОЗ, Мінекоресурсів, Держатомрегулювання, Мінекономіки, МОН, Мінагрополітики, Чорнобильський центр, Національна академія наук, Академія медичних наук, Українська академія аграрних наук |
1 вересня 2001 р. - 15 грудня 2001 р. |
150 |
9. Створити і ввести до банку даних відомості щодо міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології |
Чорнобильський центр, Мінпаливенерго, МНС, Мінекоресурсів, Держатомрегулювання |
1 вересня 2001 р. - 31 березня 2002 р. |
100 |
10. Розробити і внести на розгляд Кабінету Міністрів України узгоджені пропозиції щодо подальшої підтримки державного регулювання національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології |
Чорнобильський центр, МНС, Мінпаливенерго, Мінекоресурсів, Держатомре- гулювання, Мінекономіки, МОЗ, МОН, Мінагрополітики |
1 квітня 2002 р. - 30 червня 2002 р. |
30 |
11. Забезпечити проведення моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології. Передавати інформацію до банку даних моніторингу |
центральні органи виконавчої влади та установи згідно із затвердженим переліком |
постійно починаючи з 1 січня 2002 р. |
|
12. Забезпечити наповнення та використання банку даних моніторингу відповідно до затверджених процедур |
Чорнобильський центр |
постійно починаючи з 1 січня 2002 р., у тому числі 1 січня 2002 р. - 31 грудня 2002 р. |
200 |
Усього | 1480 |
Контроль за виконанням цього плану заходів здійснює Кабінет Міністрів України.
Передбачені планом заходів обсяги фінансування уточнюються, обгрунтовуються і вносяться на розгляд Чорнобильським центром щороку починаючи з проекту Державного бюджету України на 2001 рік.
Фінансування робіт, які відповідають вимогам Закону України від 10 лютого 2000 р. N 1445-III "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", проводиться в погоджених з МНС обсягах за окремим рядком у складі витрат для забезпечення діяльності Чорнобильського центру відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 р. N 1177, в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 р. N 987.
Організацію виконання робіт згідно з пунктами 1, 2, 4, 7 і 8 плану заходів здійснюють тимчасові міжвідомчі робочі та експертні групи при Чорнобильському центрі. Склад цих груп узгоджується відповідальними виконавцями згідно з планом заходів.
Виконання плану заходів координує наглядова рада Чорнобильського центру. Перед кожним черговим її засіданням виконавці подають до Кабінету Міністрів України звіт про стан виконання плану заходів.
( План заходів із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1006 від 09.08.2001 )
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2000 р. N 1219
Перелік
центральних органів виконавчої влади та установ,
які беруть участь у проведенні моніторингу національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної
безпеки і радіоекології
Центральні органи виконавчої влади, які беруть участь у здійсненні моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології:
МНС
Мінпаливенерго
Мінекоресурсів
Держатомрегулювання
МОЗ
Мінекономіки
Мінагрополітики
МОН
Установи, які беруть участь у проведенні моніторингу національних і міжнародних проектів у сфері ядерної та радіаційної безпеки і радіоекології:
Національна академія наук
Академія медичних наук
Українська академія аграрних наук
Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології
(Перелік із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1006 від 09.08.2001)
Додаток
до Порядку проведення моніторингу
національних і міжнародних проектів у
сфері ядерної та радіаційної безпеки і
радіоекології
Основні напрями
проведення моніторингу національних
і міжнародних проектів у сфері ядерної
та радіаційної безпеки і радіоекології
----------------------------------------------------------------------------
Найменування напряму | Відповідальні за
| проведення моніторингу
----------------------------------------------------------------------------
Ядерна та радіаційна безпека, ядерна Мінпаливенерго (Держатом)
енергетика і промисловість, зокрема
питання, пов'язані з виведенням
Чорнобильської АЕС з експлуатації, а
також перетворенням об'єкта "Укриття"
в екологічно безпечну систему
Радіоекологія Мінекоресурсів
Мінімізація наслідків Чорнобильської МНС
катастрофи, поводження з
радіоактивними відходами
Регулювання діяльності у сфері ядерної Держатомрегулювання
та радіаційної безпеки
( Порядок доповнено додатком згідно з Постановою КМ N 27 від 10.01.2002 )