МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 315/376/412 від 18.10.2001

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 листопада 2001 р. за N 951/6142

Про Порядок проведення комплексної інвентаризації
місць накопичення заборонених і непридатних до
використання в сільському господарстві хімічних
засобів захисту рослин

Відповідно до Закону України "Про пестициди і агрохімікати" ( 86/95-ВР ) та Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами, затвердженої Законом України від 14 вересня 2000 року N 1947-III, та з метою зменшення екологічного ризику та попередження негативного впливу на здоров'я населення від накопичених заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві хімічних засобів захисту рослин НАКАЗУЄМО:

1. Затвердити Порядок проведення комплексної інвентаризації місць накопичення заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві хімічних засобів захисту рослин (додається).

2. Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, Республіканському комітету Автономної Республіки Крим по екології та природних ресурсах, державним санітарно-епідеміологічним службам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, державним управлінням екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі, головним управлінням сільського господарства і продовольства облдержадміністрацій, управлінню сільського господарства і продовольства м. Севастополя:

2.1. Створити комісії з проведення комплексної інвентаризації місць накопичення заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві пестицидів на рівні Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

2.2. Разом з Міжвідомчим екологічним центром Національної академії наук та Міністерства екології та природних ресурсів України (Крайнов) забезпечити проведення навчання членів інвентаризаційних комісій з питань єдиного підходу до організаційно-методичного та технічного забезпечення проведення комплексної інвентаризації місць накопичення заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві пестицидів.

3. Координацію робіт щодо проведення комплексної інвентаризації покласти на Міжвідомчу науково-технічну раду щодо організації та координації виконання Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами Міністерства екології та природних ресурсів України (Стеценко).

4. Головній державній інспекції захисту рослин Мінагрополітики України (Колісніченко) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Державного секретаря Міністерства аграрної політики України Лузана Ю.Я., першого заступника Державного секретаря Міністерства екології та природних ресурсів України Лизуна С.О., першого заступника Державного секретаря Міністерства охорони здоров'я України Бобильову О.О.

Міністр аграрної політики України I.Кириленко

Міністр охорони здоров'я України С.Курикін

Міністр екології та природних ресурсів України В.Москаленко

Затверджено
Наказ Мінагрополітики України,
Мінекоресурсів України, МОЗ України
18.10.2001 N 315/376/412

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 листопада 2001 р. за N 951/6142

Порядок
проведення комплексної інвентаризації місць накопичення
заборонених і непридатних до використання в сільському
господарстві хімічних засобів захисту рослин

1. Загальні положення

1.1. Порядок визначає організацію робіт щодо проведення комплексної інвентаризації місць накопичення заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві хімічних засобів захисту рослин (далі - непридатні ХЗЗР), умов та місць їх зберігання.

1.2. Інвентаризація місць накопичення непридатних ХЗЗР проводиться на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, що мають складські приміщення для зберігання хімічних засобів захисту рослин.

1.3. Метою інвентаризації є: визначення умов та місць зберігання непридатних ХЗЗР і обсягів негативного впливу їх на довкілля; одержання системної інформації про стан зберігання непридатних ХЗЗР.

2. Організація проведення комплексної інвентаризації

2.1. Інвентаризацію місць накопичення непридатних ХЗЗР здійснюють інвентаризаційні комісії Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, які утворюються з метою реалізації Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами з представників Міністерства агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим по екології та природних ресурсах, державних санітарно-епідеміологічних служб Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, державних управлінь екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі, головних управлінь сільського господарства і продовольства облдержадміністрацій, управління сільського господарства і продовольства м. Севастополя.

2.2. Відповідні районні інвентаризаційні комісії створюються в районах Автономної Республіки Крим, областей та м. Севастополя.

До їх складу включаються:

представники районної державної адміністрації (районної у місті Севастополі державної адміністрації);

спеціалісти державного управління екології та природних ресурсів;

спеціалісти управління сільського господарства і продовольства;

спеціалісти державної санітарно-епідеміологічної станції; спеціалісти державної станції захисту рослин; спеціалісти управління (відділу) охорони праці.

2.3. Районні інвентаризаційні комісії у місті Києві створюються за місцем розташування складських приміщень, де зберігаються непридатні ХЗЗР.

До їх складу включаються: представники районної в місті Києві державної адміністрації; спеціалісти державного управління екології та природних ресурсів міста Києва;

спеціалісти державної санітарно-епідеміологічної станції;

2.4. Голова районної інвентаризаційної комісії затверджує графік проведення інвентаризації, який доводить до відома керівників підприємств, установ, організацій усіх форм власності про строки та умови проведення інвентаризації за 3 дні до початку роботи комісії.

2.5. На підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності створюються інвентаризаційні комісії, до складу яких входять: власник непридатних ХЗЗР, представники районної інвентаризаційної комісії та районної держадміністрації.

2.6. Інвентаризація повинна бути завершена за 20 календарних днів з початку роботи районної інвентаризаційної комісії за графіком.

При необхідності термін проведення інвентаризації може бути продовжений головою інвентаризаційної комісії Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, але не більше ніж на 20 календарних днів, за обгрунтованим зверненням голови районної інвентаризаційної комісії.

2.7. Після закінчення інвентаризації районні інвентаризаційні комісії здійснюють узагальнення результатів і в 15-денний термін подають їх інвентаризаційній комісії Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя. Результати інвентаризації включають також пропозиції щодо поводження з непридатними ХЗЗР.

3. Форма обліку місць накопичення заборонених
і непридатних до використання в сільському господарстві хімічних засобів захисту рослин

3.1. Результати оформляються актом інвентаризації місць накопичення непридатних ХЗЗР за формою згідно з додатком 1. Акт складається у трьох примірниках, два з яких передаються до районної інвентаризаційної комісії.

3.2. Районні інвентаризаційні комісії передають до комісій Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя один примірник даного акта та зведені дані в цілому по району за формою згідно з додатком 2.

3.3. Комісії Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя узагальнюють дані інвентаризації згідно з додатком 2 і надсилають їх до Міжвідомчої науково-технічної ради щодо організації та координації виконання Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами при Міністерстві екології та природних ресурсів.

Начальник Головної державної інспекції захисту рослин Мінагрополітики України В.С.Колісніченко

Додаток 1
до пункту 3.1 Порядку
проведення комплексної
інвентаризації місць
накопичення заборонених і
непридатних до використання
в сільському господарстві
хімічних засобів захисту
рослин

АКТ
інвентаризації місць накопичення заборонених і
непридатних до використання в сільському господарстві
хімічних засобів захисту рослин

Інвентаризаційна комісія у складі голови _____________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)
__________________________________________________________________________________________________________________________

членів комісії ____________________________________________________________________________________________________________
(посада, прізвище, ініціали)
___________________________________________________________________________________________________________________________

члена районної інвентаризаційної комісії _____________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________,
(посада, прізвище, ініціали)

діючи відповідно до рішення районної інвентаризаційної комісії від _____ N ___, провела інвентаризацію місць накопичення заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві хімічних засобів захисту рослин (далі - непридатні ХЗЗР):

________________________________________________________________________________________________________________________
(назва підприємства, організації, установи)
___________________________________________________________________________________________________________________________,
(власник - прізвище, ім'я, по батькові)

перевірила стан та умови їх зберігання та встановила таке:

1. Місцезнаходження складу/сховища:

область ______________________ район ____________________________________________________________________________________

місцевість (місто, селище, просто поле) ______________________________________________________________________________________

точна адреса (якщо місто або селище) _______________________________________________________________________________________

відстань від найближчого селища ___________________________________________________________________________________________

Місце проживання:

власника/власників непридатних ХЗЗР______________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________

контактний телефон ______________________________________________________________________________________________________

власника земельної ділянки, де розміщений склад/сховище ______________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________

контактний телефон _____________________________________________________________________________________________________.

Прізвище особи, відповідальної за зберігання непридатних ХЗЗР ________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)

контактний телефон ______________________________________________________________________________________________________

2. Земельна ділянка, де розташовано склад/сховище:

огороджена ____________________________________________________________________________________________________________

неогороджена __________________________________________________________________________________________________________

Наявність попереджувальних/заборонних знаків _____________________________________________________________________________

Наявність насипу _______________________________________________________________________________________________________

Наявність дренажної системи для стоку поверхневих вод ______________________________________________________________________

3. Техніко-експлуатаційний стан складу/сховища:

Склад/сховище в окремому приміщенні або в частині будівлі, що використовується також з іншою метою: ______________________________
Дата будівництва складу/сховища _____________________________________________________________________________________________

Розміри складу: довжина _____, ширина_____, висота_____, загальна площа ______

Поверхня підлоги/покриття під склад непридатних ХЗЗР _______________________________________________________________________

Стан даху _________________________, стін_________________________________________________________________________________,

вікон _____________________________, дверей ______________________________________________________________________________

Стан вентиляції (природна (вентиляційний отвір), примусова)__________________________________________________________________

Освітлення всередині (природне, електричне)________________________________________________________________________________

Робочий простір, доступ у середину складу/сховища ___________________________________________________________________________

Чи вільні проходи і виходи ________________________________________________________________________________________________

Стан складських приміщень в цілому:

добрий _________________________________________________________________________________________________________________

задовільний _____________________________________________________________________________________________________________

незадовільний ___________________________________________________________________________________________________________

4. Доступ до складу/сховища, дані про робочі умови на ділянці:

Наявність автомобільного під'їзду до складу/сховища (з твердим покриттям, грунтове), зручного для будь-яких автомобілів________________

Наявність залізничного під'їзду _____________________________________________________________________________________________

Наявність телефонного зв'язку (якщо його немає, указати відстань до найближчої телефонної мережі) __________________________________

Забезпеченість вимог особистої гігієни та санітарії, чи є:

водопостачання _________________________________________________________________________________________________________

душ ____________________________________________________________________________________________________________________

туалет __________________________________________________________________________________________________________________

Наявність індивідуальних засобів захисту_____________________________________________________________________________________

Наявність засобів надання першої медичної допомоги __________________________________________________________________________

Наявність охорони об'єкта _________________________________________________________________________________________________

5. Характеристика речовин та матеріалів, що зберігаються у складі/сховищі:

Дані про непридатні ХЗЗР, що зберігаються: _________________________________________________________________________________

Загальний обсяг кожної з категорій (тонн): __________________________________________________________________________________

Група "А" - заборонені до використання ____________________________________________________________________________________

Група "Б" - непридатні до використання ____________________________________________________________________________________

Група "В" - невідомі, суміші _______________________________________________________________________________________________

Наявність - тонн:

хлорату магнію ________________, фосфіду цинку __________________, трихлорацетату натрію ________________________, препаратів

сірки (указати яких) ______________________________________________________________________________________________________

цінебу ______________, перозину ____________, хомецину __________, сероцину ____________, ціанаміду кальцію ____________________,

ціанплаву ______________.

Інші матеріали та речовини, що зберігаються у складі/сховищі ___________________________________________________________________,

з них мінеральних добрив, якщо вони є у складі ______________________________________________________________________________.

6. У якій тарі зберігаються непридатні ХЗЗР (шт/тонн):

контейнери__________________________, бочки_______________________________________,мішки ___________________________тощо

______________________________________________________________________________________________________________________.

З якого матеріалу виготовлена тара ________________________________________________________________________________________

Стан тари та пакувальних матеріалів _______________________________________________________________________________________

Пролиті, розсипані пестициди ____________________________________________________________________________________________

Характеристика ризику затоплення/забруднення пестицидів унаслідок дощу, підтоплення грунтовими водами

_______________________________________________________________________________________________________________________

7. План ліквідації аварій та його забезпечення:

Наявність та характеристика устаткування, необхідного для ліквідації розливів _____________________________________________________

Наявність устаткування для попередження та боротьби з пожежею_______________________________________________________________

Відстань до найближчого джерела води для забезпечення водопостачання при боротьбі з пожежею ___________________________________

Пожежні виходи _________________________________________________________________________________________________________

Наявність плану дій персоналу при аварійних ситуаціях ________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________

Наявність обладнання для особистого захисту персоналу при аваріях_____________________________________________________________

Висновки комісії:

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

Пропозиції комісії: ______________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

Акт обстеження складу пестицидів склали:

Голова комісії:
 
_________________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові) 
Члени комісії:








 
_________________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
_________________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
_________________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
_________________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
_________________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові) 

Дата складання акта:

Додаток 2
до пунктів 3.2, 3.3 Порядку
проведення комплексної
інвентаризації місць
накопичення заборонених і
непридатних до використання
в сільському господарстві
хімічних засобів захисту
рослин

Зведені дані
щодо умов та стану зберігання заборонених і непридатних
до використання в сільському господарстві
хімічних засобів захисту рослин
___________________________________________________
(Повна назва району та регіону)

     ----------------------------------------------------------------- -
| | | | |
|NN |Дані про |Кіль- | Стан складських приміщень |
|з/п |власника |кість | |
| |непридатних |скла- | |
| |ХЗЗР, |дів | |
| |назва району| | |
| | | | |
| | | |--------------------------------------- +
| | | |добрий,|задовільний,|із них |незадо- |
| | | |шт. |шт. |паспор- |вільний |
| | | | | |тизовані,|шт. |
| | | | | |шт. | |
|----+------------+------+-------+------------+---------+-------- +
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|----+------------+------+-------+------------+---------+-------- +
|----+------------+------+-------+------------+---------+-------- +
|----+------------+------+-------+------------+---------+-------- +
| |Всього | | | | | |
----------------------------------------------------------------- -

продовження таблиці

       ----------------------------------------------
|Дані про пестициди, що зберігаються |
|у складі, тон |
|--------------------------------------------|
|Загальний | Стан тари, в якій |
|обсяг за |зберігаються пестициди |
|кожною | |
|категорією:| |
+-----------| |
| А | Б | В | |
| | | | |
| | | |--------------------------------|
| | | |добрий|задовільний|незадовільний|
+---+---+---+------+-----------+-------------|
| 8 | 9 |10 | 11 | 12 | 13 |
+---+---+---+------+-----------+-------------|
+---+---+---+------+-----------+-------------|
+---+---+---+------+-----------+-------------|
| | | | | | |
----------------------------------------------

    ------------------------------------------------------------------------
| Дані про пестициди, що зберігаються у складі |
|----------------------------------------------------------------------|
| Загальний обсяг препаратів: |
| тон |
|----------------------------------------------------------------------|
|хлорату|фосфіду|трихлор-|цінебу|перо-|препа-|хоме-|серо-|ціан- |ціан-|
|магнію |цинку |ацетату | |зину |ратів |цину |цину |аміду |плаву|
| | |натрію | | |сірки | | |кальцію| |
|-------+-------+--------+------+-----+------+-----+-----+-------+-----|
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
|-------+-------+--------+------+-----+------+-----+-----+-------+-----|
|-------+-------+--------+------+-----+------+-----+-----+-------+-----|
|-------+-------+--------+------+-----+------+-----+-----+-------+-----|
-----------------------------------------------------------------------

продовження таблиці

      --------------------------------------------------------
|Місцезнаходження | Наявність етикеток на |
|пестицидів у складі: | тарі, тон |
|тон | |
| | |
+--------------------------+---------------------------|
|на |на |на |на землі|у доброму|відсутні|
|стелажах|піддонах|бетонній| |стані | |
| | |підлозі | | | |
+--------+--------+--------+--------+---------+--------|
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
+--------+--------+--------+--------+---------+--------|
+--------+--------+--------+--------+---------+--------|
+--------+--------+--------+--------+---------+--------|
--------------------------------------------------------

Примітка. Зведені дані складаються в районі в розрізі власників непридатних ХЗЗР, в області - у розрізі районів, у країні - у розрізі Автономної Республіки Крим і областей.

Голова комісії:
 
__________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові) 
Члени комісії:








 
___________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
___________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
___________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
___________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові)
___________ ______________________________________
(підпис) (посада, прізвище, ім'я, по батькові) 

Дата складання