ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15.08.2001, N 343
м. Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
4 вересня 2001 р. за N 780/5971
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 32 від 17.01.2015)
Про затвердження Правил реєстрації
кореспондентських рахунків банків
Національним банком України
Відповідно до статті 55 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та з метою приведення нормативно-правових актів Національного банку України щодо регулювання діяльності банків у відповідність до вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Правила реєстрації кореспондентських рахунків банків Національним банком України (додаються).
2. Визнати такими, що втратили чинність, Правила реєстрації прямих кореспондентських рахунків Національним банком України , затверджені постановою Правління Національного банку України від 29.06.99 N 311.
3. Територіальним управлінням Національного банку України до 01.10.2001 у разі виявлення кореспондентських рахунків, що були відкриті банками та небанківськими установами України в банках-нерезидентах з порушенням вимог чинного законодавства України (небанківська установа, банк сумнівного походження тощо), провести роботу щодо їх термінового закриття, переведення залишків на кореспондентські рахунки в інших банках за вибором банку (за погодженням з територіальним управлінням Національного банку України).
4. Керівникам банків, небанківських установ до 01.01.2002 виконати вимоги Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) у частині встановлення кореспондентських відносин, зокрема провести повну перевірку кореспондентів-нерезидентів (банків і небанківських установ) щодо їх ідентифікації як банківських установ.
5. Керівникам територіальних управлінь Національного банку України взяти вищезазначені Правила для керівництва в роботі, суворо дотримуватися затверджених ними вимог.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови В.Л.Кротюка, Генеральний департамент банківського нагляду (П.В.Андрущенко) та начальників територіальних управлінь Національного банку України.
7. Постанова набирає чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
15.08.2001 N 343
Правила
реєстрації кореспондентських рахунків
банків Національним банком України
Ці Правила розроблено відповідно до Законів України "Про банки і банківську діяльність" (2121-14), "Про Національний банк України" (679-14), "Про зовнішньоекономічну діяльність" (959-12) та з метою здійснення нагляду за міжнародними кореспондентськими відносинами з відкриттям кореспондентських рахунків "НОСТРО" в іноземній валюті банками, банківськими об'єднаннями у банках-кореспондентах (резидентах і нерезидентах), а також з відкриттям кореспондентських рахунків "ЛОРО" банкам, банківським об'єднанням (резидентам і нерезидентам) в іноземній та національній (якщо вона виступає як іноземна) валюті України.
Цими Правилами Національний банк України (далі - Національний банк) установлює порядок реєстрації кореспондентських рахунків банків, банківських об'єднань (далі - установи) та здійснення контролю за кореспондентськими відносинами.
1. Установи, які відповідно до нормативно-правових актів Національного банку мають ліцензію на право відкриття та ведення рахунків банків-кореспондентів, а також мають відкриті кореспондентські рахунки в іноземній валюті та відкрили в себе кореспондентські рахунки в іноземній та національній (якщо вона виступає як іноземна) валюті, формують пакет документів про відкритий кореспондентський рахунок і надають інформацію територіальним управлінням Національного банку за місцезнаходженням установи.
2. Реєстрації підлягають кореспондентські рахунки, що відкриті установами при встановленні кореспондентських відносин. Додатково відкриті рахунки з метою забезпечення повного спектра банківської діяльності (депозитні, кредитні, за операціями з платіжними картками та інші) за наявності вже встановлених кореспондентських відносин з відкриттям кореспондентського рахунку реєстрації не підлягають.
3. Пакет документів (види документів та їх перелік) про відкриті установами кореспондентські рахунки "НОСТРО" в банках-нерезидентах потрібно формувати відповідно до вимог чинного законодавства тієї країни, в якій розташований банк-нерезидент.
4. Пакет документів за відкритими кореспондентськими рахунками установи слід формувати відповідно до вимог чинного законодавства України.
5. До інформації про наявність відкритих кореспондентських рахунків, яку потрібно надати установам до територіального управління Національного банку за своїм місцезнаходженням, належить:
клопотання про реєстрацію відкритого кореспондентського рахунку;
копія договору про встановлення кореспондентських відносин; копія документа, виданого банком-кореспондентом про відкриття кореспондентського рахунку, що містить номер рахунку, назви валют і дату відкриття рахунку;
довідка (додаток 1) про кореспондентський рахунок, в якій викладена загальна інформація про кореспондентський рахунок;
лист-інформація, в якому зазначається мета відкриття кореспондентського рахунку, види операцій, які проводитимуться за цим рахунком;
наявність рейтингової оцінки банку (у разі надання банком-кореспондентом такої інформації);
засоби зв'язку, що використовуватимуться для обслуговування кореспондентського рахунку;
копія ліцензії кореспондента - банку-нерезидента (крім банків країн групи А), що засвідчена відбитком печатки банку;
копія зразків підписів уповноважених осіб для проведення операцій в іноземній валюті установи резидента, що отримує реєстраційне свідоцтво.
Копії документів мають бути обов'язково засвідчені відбитком печатки установи, яка подає пакет на реєстрацію кореспондентського рахунку. До документів, складених іноземною мовою, має додаватися переклад, засвідчений відбитком печатки установи або юридичної особи, яка здійснила переклад.
6. У разі відкриття кореспондентських рахунків "НОСТРО" установ у банках-нерезидентах країн, законодавством яких не передбачено укладання договорів про кореспондентські відносини, установи готують договори, за згодою нерезидента, керуючись чинним законодавством України, що засвідчуються підписами уповноважених осіб установи - резидента та нерезидента.
7. Реєстрація кореспондентських рахунків установ здійснюється територіальними управліннями Національного банку протягом п'яти робочих днів після отримання документів. Реєстраційний номер видається за встановленою формою (додаток 2).
8. Територіальне управління Національного банку під час проведення реєстрації та видачі реєстраційного номера перевіряє, використовуючи довідник "The Bankers' Almanac" (Великобританія), наявність відомостей у зазначеному довіднику про кореспондента-нерезидента як банківську установу.
9. Територіальне управління Національного банку може звернутися до установи за додатковою інформацією, що потрібна для прийняття рішення.
10. Територіальне управління Національного банку веде облік виданих реєстраційних номерів.
11. Інформація про реєстрацію кореспондентських рахунків надається територіальним управлінням Національного банку Генеральному департаменту банківського нагляду згідно з вимогами організації фінансової та статистичної звітності банків України.
12. Реєстраційний номер відкритого кореспондентського (кореспондентських) рахунку Національним банком засвідчується підписами відповідальних службових осіб та відбитком печатки територіального управління Національного банку за місцезнаходженням установи і передається установі.
13. У разі закриття кореспондентських рахунків, відкликання ліцензії, реорганізації установа (а в разі ліквідації - ліквідаційна комісія) протягом трьох робочих днів надає територіальному управлінню Національного банку інформацію про дату закриття рахунків із зазначенням причин закриття та про стан кореспондентського рахунку (сума залишку та реквізити для переказу залишків, якщо такі були). Кореспондентський рахунок уважається закритим після отримання відповідного підтвердження кореспондента та фактичного переведення залишку коштів (за наявності).
Установи разом з інформацією про закриття кореспондентських рахунків подають Національному банку копії повідомлень кореспондентів про закриття рахунків і повертають територіальним управлінням Національного банку оригінали виданих їм реєстраційних номерів.
14. Установи за своїм місцезнаходженням зобов'язані повідомляти територіальне управління Національного банку про внесення змін до чинних договорів стосовно кореспондентських відносин у триденний строк після їх внесення. Зазначена інформація має повною мірою висвітлювати зміст унесених змін щодо кореспондентських відносин і операцій за ними.
У разі отримання інформації про зміни в назвах країни, кореспондента та в номері кореспондентського рахунку установи мають переоформити реєстраційний номер.
Територіальне управління оформляє як додаток до реєстраційного номера, який є його невід'ємною частиною, зміни до переліку валют (у разі відкриття мультивалютного рахунку), переоформлення (пролонгацію) договору, зміну адреси кореспондента.
15. На територіальне управління Національного банку покладається відповідальність за своєчасність збирання інформації та дотримання умов реєстрації відкритих кореспондентських рахунків в установах і банках-нерезидентах в іноземній та національній (якщо вона виступає як іноземна) валюті України, а також за здійснення контролю за роботою установ відповідно до зазначених рахунків.
16. У разі закриття кореспондентського рахунку установи територіальне управління Національного банку анулює в триденний строк відповідний реєстраційний номер про відкритий установою кореспондентський рахунок і повідомляє про це Генеральний департамент банківського нагляду відповідно до встановленої періодичності подання статистичної звітності (форма 619).
Додаткова інформація про закриття рахунку надається територіальним управлінням Національного банку лише в разі нестандартних ситуацій, наприклад:
закриття рахунку з ініціативи кореспондента-нерезидента;
блокування кореспондентського рахунку на вимогу судових або інших органів контролю України чи іншої держави;
закриття кореспондентського рахунку в зв'язку з форс-мажорними обставинами.
17. За невиконання вимог цих Правил до установ застосовуються заходи впливу, передбачені нормативно-правовими актами Національного банку.
Начальник Управління методології Генерального
департаменту банківського нагляду К.Є.Раєвський
Погоджено:
Директор Генерального департаменту
банківського нагляду П.В.Андрущенко
Директор Юридичного департаменту В.В.Пасічник
Додаток 1
до Правил реєстрації
кореспондентських рахунків
банків Національним банком
України
Довідка
про встановлення ________________________________________________________________-_____________________________________
(юридична назва банку, банківського об'єднання)
кореспондентських відносин
-----------------------------------------------------------------------
N |Краї-|Назва |Дата |Номер |Дата |Но- |Вид |Валюта |Вид |
з/п|на |корес- |укла-|дого- |відкрит-|мер |корра- |корра- |корра-|
|(код)|пон- |дення|вору |тя або |корра-|хунку |хунку |хунку |
| |дента *|дого-| |закрит- |хунку |(звичай-|(код |(НОСТ-|
| | |вору | |тя ** | |ний або|валюти)|РО/ |
| | | | |корра- | |мульти- | |ЛОРО) |
| | | | |хунку | |валют- | | |
| | | | | | |ний) | | |
---+-----+-------+-----+------+--------+------+--------+-------+------|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---+-----+-------+-----+------+--------+------+--------+-------+------|
| | | | | | | | | |
---+-----+-------+-----+------+--------+------+--------+-------+------|
| | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------
* Назва іноземного банку далекого зарубіжжя зазначається англійською мовою.
** У разі закриття кореспондентського рахунку додається текстове роз'яснення причин закриття.
Керівник банку, банківського об'єднання ____________________________________________
(підпис)
Головний бухгалтер ______________________________________________________________
(підпис)
М.П.
Дата _____________
Начальник Управління методології Генерального
департаменту банківського нагляду К.Є.Раєвський
Додаток 2
до Правил реєстрації
кореспондентських рахунків
банків Національним банком
України
Реєстраційний номер відкритого кореспондентського (кореспондентських) рахунку _______________________________________________
(повна назва, код ЄДРПОУ та адреса банку, банківського об'єднання)
Дата внесення до Державного реєстру банків та реєстраційний номер ( N ____, дата реєстрації __________).
Номер і дата видачі Національним банком України банківської ліцензії (N ____ ліцензії, дата видачі ________).
Інформація про встановлення кореспондентських відносин:
-------------------------------------------------------------------
N |Краї-|Повна |Дата |Дата |N корес-|Валюта |Вид |
з/п|на |юридична|укладення |відкриття |пондент-|рахунку|рахунку |
|(код)|назва |договору |кореспон- |ського |(цифро-|(НОСТ- |
| |корес- |(його рек-|дентського|рахунку |вий код|РО/ |
| |пондента|візити) |рахунку | |валюти)|ЛОРО) |
| |та його | | | | | |
| |адреса | | | | | |
---+-----+--------+----------+----------+--------+-------+--------|
---+-----+--------+----------+----------+--------+-------+--------|
-------------------------------------------------------------------
Начальник Управління Національного банку України в/у ____________________________________________ області ________________
(підпис)
Головний бухгалтер Управління Національного банку України в/у_____________________________________ області ________________
(підпис)
М.П.
Реєстраційний номер зареєстровано в журналі обліку в Управлінні Національного банку України в/у _________ області за N _______ від _____________ 200_р.
Реєстраційний номер заповнюється в двох примірниках. При цьому другий примірник залишається в територіальному управлінні Національного банку України для обліку та контролю.
Начальник Управління методології Генерального
департаменту банківського нагляду К.Є.Раєвський