Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА
ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 116 від 26.05.99
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 липня 1999 р. за N 518/3811

Про затвердження Інструкції щодо застосування порядку
встановлення лімітів використання диких тварин,
віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінекоресурсів
N 284 від 30.07.20
01 )

З метою удосконалення управління в галузі охорони і використання диких тварин та інших об'єктів тваринного світу та на виконання вимог Закону України "Про тваринний світ" ( 3041-12 ), постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 року N 459 "Про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів використання ресурсів загальнодержавного значення" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 1994 року N 268, Положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 1996 року N 780, та постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 1996 року N 123 "Про затвердження Тимчасового порядку справляння плати за спеціальне використання диких тварин" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року N 1336 НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію щодо застосування порядку встановлення лімітів використання диких тварин, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення (далі - Інструкція) (додається).

2. Управлінню охорони природи (В.П.Давидок) довести цю Інструкцію до Держкомлісгоспу, Національної академії наук України, Всеукраїнської ради Українського товариства мисливців і рибалок, Центральної ради Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, Товариства "Динамо", Головдержекоінспекції, Рескомприроди Автономної Республіки Крим, держуправлінь екобезпеки в областях, містах Києві та Севастополі, Держінспекцій охорони Чорного та Азовського морів.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра А.В.Яцика.

Міністр В.Я.Шевчук

Затверджено
Наказ Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної
безпеки України
26.05.99 N 116

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 липня 1999 р. за N 518/3811

Інструкція
щодо застосування порядку встановлення лімітів
використання диких тварин, віднесених до природних
ресурсів загальнодержавного значення

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про тваринний світ" ( 3041-12 ), постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 року N 459 "Про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів використання ресурсів загальнодержавного значення" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 1994 року N 268, Положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 1996 року N 780, та постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 1996 року N 123 "Про затвердження Тимчасового порядку справляння плати за спеціальне використання диких тварин" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року N 1336.

1.2. Інструкція визначає застосування порядку встановлення лімітів використання таких диких тварин, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення:

мисливських тварин (крім мисливських птахів, зайців-русаків, кролів диких, лисиць, вовків, єнотоподібних собак);

диких тварин, які зазначені в додатку до Тимчасового порядку справляння плати за спеціальне використання диких тварин (крім водних безхребетних, наземних безхребетних у водній стадії розвитку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 1996 року N 123.

Порядок установлення лімітів використання диких тварин, які перебувають у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, встановлюється Інструкцією про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженою наказом Мінекобезпеки України від 11 травня 1994 року N 43 і зареєстрованою в Мін'юсті України 21 травня 1994 року за N 111/320.

1.3. У цій Інструкції терміни вживаються у такому значенні:

спеціальне використання диких тварин (надалі - використання диких тварин) - усі види користування тваринним світом (за винятком любительського і спортивного рибальства у водоймах загального користування), що здійснюються з їх вилученням (добуванням, збиранням і таке інше) з природного середовища.

2. Порядок установлення лімітів використання
мисливських тварин

2.1. Науково обгрунтовані ліміти спеціального використання диких тварин (надалі - ліміти) затверджуються Мінекобезпеки на кожний окремий вид тварин у цілому для Автономної Республіки Крим, областей, інших адміністративно-територіальних одиниць або окремих територій, мисливських господарств чи користувачів об'єктів тваринного світу.

2.2. Розробка проектів лімітів здійснюється на підставі первинних матеріалів обліку чисельності (визначення запасів) диких тварин, що надаються користувачами разом з висновками представників місцевих органів Мінекобезпеки та Держкомлісгоспу України, в яких обов'язково вказуються умови та порядок проведення обліку і за яким методом. При визначенні лімітів ураховуються: оптимальна чисельність мисливських тварин (з урахуванням їх статевого та вікового складу), при якій на певній території мисливського угіддя забезпечується їх нормальне існування без виснаження природних кормових ресурсів, загрози виникнення епізоотій, заподіяння значної шкоди лісовому, сільському та іншому господарству, а також без створення загрози життю та здоров'ю людини; дані аналізу лімітів за попередні роки; динаміка чисельності, біологічні та інші показники, що визначають відтворювальний потенціал конкретних популяцій тварин; епізоотичний стан мисливського господарства; матеріали мисливського впорядкування.

2.3. Наукове забезпечення робіт щодо розробки проектів лімітів, а також підготовку висновків про достовірність викладених у розроблених проектах лімітів даних здійснюють наукові установи або визначені Мінекобезпеки експерти з питань охорони і використання конкретних видів (груп видів) диких тварин.

2.4. Ліміти використання мисливських видів парнокопитих тварин, ведмедя, куниць лісової та кам'яної, норки американської, тхора лісового, бобра, нутрії вільної, ондатри, бабака і білки затверджуються на мисливський сезон Мінекобезпеки за поданням Держкомлісгоспу на підставі пропозицій користувачів мисливських угідь, погоджених з державним органом лісового господарства та органом екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя.

2.5. Проекти зазначених у пункті 2.4 цієї Інструкції лімітів розробляються користувачами мисливських угідь у розрізі окремих мисливських господарств або наданих у користування ділянок угідь і не пізніше як за 2,5 місяця до початку полювання подаються на розгляд і погодження державному органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя.

Зазначені в цьому пункті державні органи забезпечують перевірку достовірності наведених у проектах лімітів даних, розгляд і зведення цих даних у розрізі користувачів мисливських угідь (їх об'єднань) у цілому по Автономній Республіці Крим, області, м.Севастополю. Вищезазначені державні органи подають проекти лімітів у вигляді форми, що наведена в додатку 1, разом із первинними матеріалами обліку чисельності мисливських тварин, на розгляд і погодження державному органу екобезпеки Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя не пізніше як за 2 місяці до початку полювання. ( Абзац другий пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінекоресурсів N 284 від 30.07.2001 )

2.6. Державний орган екобезпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя протягом тижня розглядає, погоджує і повертає державному органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя проекти лімітів або готує мотивовану відмову в їх погодженні.

2.7. Погоджені проекти лімітів державний орган лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя надсилає на розгляд Держкомлісгоспу та Мінекобезпеки.

2.8. Держкомлісгосп протягом тижня перевіряє і зводить проекти лімітів у вигляді форми, що наведена в додатку 2, і разом з висновками та пропозиціями щодо їх затвердження подає на розгляд Мінекобезпеки.

2.9. Мінекобезпеки протягом місяця розглядає подані Держкомлісгоспом проекти лімітів використання мисливських тварин з урахуванням висновків і пропозицій щодо їх затвердження, затверджує їх погодженим з Держкомлісгоспом наказом або готує мотивовану відмову в затвердженні.

Наказ про затвердження лімітів Мінекобезпеки в установленому порядку подає на державну реєстрацію до Мін'юсту, після чого доводить цей наказ і затверджені ним ліміти до відома Держкомлісгоспу, Головдержекоінспекції, Головного управління національних природних парків та заповідної справи, державного органу екобезпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя.

У разі затвердження лімітів, показники яких відрізняються від тих, що були подані у проектах, Мінекобезпеки доводить до зазначених державних органів ці ліміти разом з відповідними поясненнями і обгрунтуваннями. (Пункт 2.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінекоресурсів N 284 від 30.07.2001)

2.10. Затверджені ліміти Держкомлісгосп доводить до уряду Автономної Республіки Крим, обласних, Севастопольської міської державних адміністрацій, державного органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя та підприємств безпосереднього підпорядкування не пізніше як за місяць до початку полювання на відповідний вид тварин.

2.11. Державний орган лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя спільним наказом з державним органом екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя розподіляє затверджені ліміти і доводить їх до користувачів мисливських угідь не пізніше як за десять днів до початку полювання на відповідний вид тварин.

Використання затверджених лімітів між користувачами мисливських угідь здійснюється на підставі погоджених зазначеними державними органами матеріалів обліку чисельності тварин та проектів відповідних лімітів, з урахуванням змін, що були внесені під час розгляду і затвердження лімітів Держкомлісгоспом або Мінекобезпеки.

2.12. У разі виникнення потреби державний орган лісового господарства та орган екобезпеки Автономної Республіки Крим або області можуть, у межах затверджених для Автономної Республіки Крим та області лімітів, здійснювати перерозподіл лімітів використання певних видів мисливських тварин між окремими користувачами. Такі рішення оформлюються відповідними спільними наказами, копії яких надсилаються Держкомлісгоспу та Мінекобезпеки.

2.13. Використання інших мисливських тварин, ніж зазначені в пункті 2.4 цієї Інструкції, регулюється в залежності від максимально можливої кількості мисливців, які допускаються до полювання в один день на певній площі мисливського угіддя з урахуванням чисельності тварин і потреби додержання вимог техніки безпеки (пропускна спроможність мисливських угідь) та норм відстрілу, які встановлюються на мисливський сезон державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за погодженням з органом екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя.

3. Порядок установлення лімітів використання
немисливських видів тварин

3.1. Ліміти використання немисливських видів тварин затверджуються Мінекобезпеки за поданням державного органу екобезпеки Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за наявності відповідних обгрунтувань компетентних наукових установ, організацій та експертів.

3.2. Замовниками проведення наукових досліджень та розробки проектів лімітів є підприємства, установи, організації або громадяни, які планують здійснювати використання диких тварин.

3.3. Якщо під час проведення робіт з ведення державного кадастру тваринного світу одержана інформація, потрібна для визначення лімітів використання немисливських видів тварин, то додаткові наукові дослідження можуть не проводитись.

3.4. Розгляд питань щодо затвердження лімітів використання немисливських видів тварин Мінекобезпеки здійснює протягом одного місяця з дня одержання відповідних матеріалів, а в разі потреби одержання додаткових матеріалів протягом двох тижнів з часу одержання вказаних висновків.

3.5. Затвердження лімітів використання немисливських видів тварин здійснюється заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки грифом "ЗАТВЕРДЖУЮ" за формою, що наведена в додатку 3.

3.6. Затверджені ліміти Мінекобезпеки доводить до державного органу екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, міст Києва, Севастополя та користувачів.

3.7. Якщо обсяги використання немисливських видів тварин незначні, то Мінекобезпеки може видавати дозвіл на їх спеціальне використання, не затверджуючи лімітів.

Обсяги спеціального використання немисливських тварин, за яких ліміти не затверджуються, визначаються Мінекобезпеки з урахуванням пропозицій відповідних наукових організацій.

Додаток 1
до пункту 2.5 Інструкції щодо
застосування порядку встановлення
лімітів використання диких тварин,
віднесених до природних ресурсів
загальнодержавного значення

--------------------------------------------------------------
|Користува-|Види|Чисель-|Приріст |Чисель-|Станція|Щільність |
|чі мислив-|тва-|ність |поголі- |ність з|перебу-|на 1 тис.га|
|ських |рин |тварин |в'я |ураху- |вання*,|-----------+
|угідь | |після | |ванням |тис.га |фак-|опти- |
| | |сезону |--------|прирос-| |тич-|маль- |
| | |полю- | % |гол.|ту по- | |на, |на, |
| | |вання | | |голів'я| |гол.|гол.**|
|----------+----+-------+---+----+-------+-------+----+------+
| 1 | 2| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
--------------------------------------------------------------

продовження таблиці

-----------------------------------
| Проект ліміту |Чисель-|Оптима-|
| використання |ність |льна |
+-----------------|після |чисель-|
|від- | відлову|сезону |ність |
|стрілу | |полю- | |
|--------+--------|вання | |
| % |гол.| % |гол.| | |
+---+----+---+----+-------+-------|
|10 | 11 | 12| 13 | 14 | 15 |
-----------------------------------

___________

* Частина території мисливського угіддя, яка придатна для перебування окремого виду мисливських тварин.

** Оптимальна чисельність, розрахована на 1000 га мисливського угіддя.

Погоджено:
________________________________
(назва державного органу
лісового господарства Автономної
Республіки Крим, області,
м.Севастополя)
______________________________
(підпис керівника, печатка)
______________________________
(дата) 
Погоджено:
______________________________
(назва державного органу
екобезпеки Автономної
Республіки Крим, області,
м.Севастополя)
______________________________
(підпис керівника, печатка)
______________________________
(дата) 

Додаток 2
до Інструкції щодо застосування
порядку встановлення лімітів
використання диких тварин,
віднесених до природних
ресурсів загальнодержавного
значення, затвердженої наказом
Мінекобезпеки України від
26.05.1999 N 116 (у редакції
наказу Мінекоресурсів від
30.07.2001 N 284

Ліміти
використання (відстрілу, відлову) диких парнокопитних
та хутрових звірів полювання ____________ років

-----------------------------------------------------------------------------
| N | Користувачі мисливських |
|з/п| угідь (повний перелік |--------------------------------------------
| | юридичних осіб) в | | |
| | Автономній Республіці |------------------+------------------+------
| | Крим, областях |Добу-|у т.ч. від- |Добу-|у т.ч. від- |Добу-|
| | |вання|лову з метою|вання|лову з метою|вання|
| | | |переселення | |переселення | |
|---+---------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
| 1 |Автономна Республіка Крим, | | | | | |
| |області | | | | | |
|---+------------------------------------------------------------------------
|1.1|Держкомлісгосп України
|---+------------------------------------------------------------------------
| |в т.ч. (повний перелік | | | | | |
| |юридичних осіб) користувачі| | | | | |
| |мисливських угідь | | | | | |
|---+------------------------------------------------------------------------
|1.2|Українське товариство
| |мисливців і рибалок
|---+------------------------------------------------------------------------
| |у т.ч. (повний перелік | | | | | |
| |юридичних осіб) користувачі| | | | | |
| |мисливських угідь | | | | | |
|---+------------------------------------------------------------------------
|1.3|Товариство військових
| |мисливців та рибалок
| |Збройних сил України
|---+------------------------------------------------------------------------
| |у т.ч. (повний перелік | | | | | |
| |юридичних осіб) користувачі| | | | | |
| |мисливських угідь | | | | | |
|---+------------------------------------------------------------------------
|1.4|Спортивно-виробничий центр
| |"Динамо"
|---+------------------------------------------------------------------------
| |у т.ч. (повний перелік | | | | | |
| |юридичних осіб) користувачі| | | | | |
| |мисливських угідь | | | | | |
|---+------------------------------------------------------------------------
|1.5|Інші користувачі
|---+------------------------------------------------------------------------
| |у т.ч. (повний перелік | | | | | |
| |юридичних осіб) користувачі| | | | | |
| |мисливських угідь | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|Усього в Автономній Республіці | | | | | |
|Крим, області | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|Усього в Україні | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|у т.ч. Держкомлісгосп України | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|Українське товариство мисливців| | | | | |
|і рибалок | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|Товариство військових мисливців| | | | | |
|і рибалок Збройних сил України | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|Спортивно-виробничий центр | | | | | |
|"Динамо" | | | | | |
|-------------------------------+-----+------------+-----+------------+-----+
|Інші користувачі | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------

продовження таблиці

-----------------------------------------------------------------------
Види мисливських тварин |
----------------------------------------------------------------------|
| | | |
-------------+------------------+------------------+------------------|
|у т.ч. від- |Добу-|у т.ч. від- |Добу-|у т.ч. від- |Добу-|у т.ч. від- |
|лову з метою|вання|лову з метою|вання|лову з метою|вання|лову з метою|
|переселення | |переселення | |переселення | |переселення |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------|
|
----------------------------------------------------------------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------|
|
|
----------------------------------------------------------------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------|
|
|
|
----------------------------------------------------------------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------|
|
|
----------------------------------------------------------------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
----------------------------------------------------------------------|
|
----------------------------------------------------------------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
| | | | | | | |
+------------+-----+------------+-----+------------+-----+------------|
| | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------

( Додаток 2 в редакції Наказу Мінекоресурсів N 284 від 30.07.2001 )

Додаток 3
до пункту 3.5 Інструкції щодо
застосування порядку встановлення
лімітів використання диких тварин,
віднесених до природних ресурсів
загальнодержавного значення

Затверджую:
Заступник Міністра охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної безпеки
України
_____________________________
(підпис)
_____________________________
(дата)

Ліміт
використання _________________________________________
(назва виду тварин)

у період з ____________ до ______________ 199__ року

      ----------------------------------------------------------------
| Місце використання |Одиниця виміру | Ліміт використання |
----------------------------------------------------------------

Виконавець
(Ініціали, прізвище)
(Номер телефону)