Міжпарламентський Союз

Декларація
Конференції Головуючих осіб національних парламентів
"Парламентське бачення міжнародного співробітництва
на зорі третього тисячоліття"

Нью-Йорк, штаб-квартира ООН,
30 серпня - 1 вересня 2000 року

( Декларацію схвалено Постановою ВР
N 2447-III від 24.05.20
01 )

Ми, Спікери та Головуючі особи Парламентів, проводимо засідання в Організації Об'єднаних Націй, в Нью-Йорку напередодні Асамблеї Тисячоліття, щоб висловити свою відданість міжнародній співпраці, в центрі якої знаходиться зміцніла Організація Об'єднаних Націй. Ми маємо намір забезпечити вагоміший внесок наших парламентів в цю співпрацю так, щоб голос народів було чутно скрізь, впроваджуючи, таким чином, реальніший демократичний вимір у прийняття рішень та в співпрацю в міжнародному масштабі. Парламенти повинні мати тісніший зв'язок з цією організацією з метою надання нового імпульсу роботі Об'єднаних Націй та реального значення вступним словам Статуту Організації Об'єднаних Націй: "Ми, народи Об'єднаних Націй"

Головні завдання на зорі третього тисячоліття

Вступаючи в третє тисячоліття, ми повинні разом дотримуватись ідеалів, зазначених у Статуті, працювати над вирішенням головних проблем, що стоять перед світовою спільнотою, а саме: досягнення міжнародного миру і безпеки, демократії, поваги прав людини, сталого розвитку та забезпечення соціального прогресу.

Ми підтверджуємо принципи Загальної Декларації про Демократію, прийнятої Міжпарламентським Союзом та зобов'язуємось працювати заради впровадження культури демократії. Обраний парламент, який представляє всі прошарки суспільства та має необхідну владу та засоби виразу волі народу, приймаючи законодавство та постійно контролюючи дії уряду, є обов'язковим органом, що гарантує права і свободи народу та забезпечує гармонійний громадський розвиток.

Демократія має за основу верховенство закону та повагу до прав людини, які, в свою чергу, базуються на тому принципі, що ніщо не може посягати на людську гідність. Ми підтверджуємо необхідність 'забезпечення рівних прав та можливостей для чоловіків та жінок, сприяючи, таким чином, справжньому партнерству між ними в усіх сферах. Ми також підтверджуємо необхідність забезпечення клімату толерантності та гарантії різноманітності, плюралізму та права бути не таким, як всі, маючи на увазі захист прав людей, що належать до меншин.

Принцип, згідно з яким ніхто не вищий за закон і всі рівні перед ним, має також бути справедливим для стосунків між суверенними Державами, які є рівними у правах, і чиї народи мають право на самовизначення та на вільний і демократичний вибір своєї політичної системи.

Ми підтверджуємо свою готовність піклуватися про те, щоб наші держави поважали свої зобов'язання згідно Статуту Організації Об'єднаних Націй. Держави мають забезпечити відповідність своїх дій міжнародному праву, особливо правам людини та міжнародному гуманітарному праву. Суттєвою є повага до інструментів міжнародного гуманітарного права. В цьому зв'язку ми будемо продовжувати роботу, спрямовану на заснування міжнародного кримінального суду, недискримінаційного та універсального за своїм характером.

Ми підтверджуємо нашу відданість загальному та повному роззброєнню під ефективним міжнародним контролем, особливо стосовно ядерної зброї та зброї масового знищення, включаючи хімічну та біологічну зброю, "розумну зброю" та протипіхотні міни. Ми також залишаємось відданими співробітництву в боротьбі проти тероризму, контрабанди наркотиків та організованої злочинності.

Для миру, заснованого на стійких та щирих засадах, потрібен більш справедливий світ і ми твердо віримо, що всі майбутні дії мають бути спрямовані на досягнення сталого економічного та соціального розвитку, в центрі якого є людина. Ми повинні працювати з метою створення національних та міжнародних умов, сприятливих для соціального розвитку, соціальної інтеграції, знищення бідності та скорочення безробіття.

Збереження та раціональне використання довкілля є суттєвими передумовами сталого розвитку. Відповідно до цього, ми не повинні вирішувати свої проблеми за рахунок майбутніх поколінь. Згідно з висновками Глобального Самміту світ має приділяти особливу увагу питанням водопостачання, енергетики та транспорту, шляхам інтегрування в бізнес вкладення коштів та одержання віддачі від охорони навколишнього середовища, впливу стану навколишнього середовища на загальну економічну ситуацію.

Глобалізація створює нову ситуацію. Збільшення обсягів торгівлі, нові технології, зростання іноземних інвестицій та розширення обміну інформацією призводить до економічного зростання та прогресу людства. Однак, все це допомогло розвинутим країнам більше, ніж країнам, що розвиваються; останні стикаються з серйозними проблемами при виконанні міжнародних торгових угод. Необхідно забезпечити більш широке використання можливостей та переваг глобалізації та поваги права на розвиток. В цьому Світова Організація Торгівлі повинна сприяти забезпеченню вільної і чесної торгівлі, яка б призводила до довгострокових сталих переваг.

В найбідніших країнах світу борг є головним обмеженням та дуже реальною перешкодою розвитку. Ми закликаємо міжнародну спільноту скористатися імпульсом, створеним переходом до нового тисячоліття, для суттєвого скорочення боргу цих країн та для скасування державного боргу бідних країн, які мають значні заборгованості. Ці заходи мають виконуватися таким чином, щоб уникати перенесення тягаря на інші країни, що розвиваються. Країни-боржники, з свого боку, мають ввести прозорий механізм контролю з метою гарантування того, що економічний ефект в результаті звільнення від боргу призведе до соціально-економічного розвитку їх народів. Ми також закликаємо докладати більше зусиль для того, щоб призупинити скорочення офіційної допомоги на розвиток та розпочати її зростання.

Організація Об'єднаних Націй у двадцять першому столітті

Ми підтверджуємо нашу відданість цілям та принципам, викладеним у Статуті ООН та в міжнародних документах, що були прийняті з часу заснування цієї міжнародної організації. Ми переконані, що зараз ООН потрібна більше ніж будь-коли і що вона має залишатися основою для міцного та ефективного глобального співробітництва. Ми ще раз підтверджуємо нашу відданість справі зміцнення світової організації та закликаємо її членів надавати їй необхідні людські та фінансові ресурси.

Необхідно продовжити та завершити процес реформування Організації Об'єднаних Націй. Реформи повинні базуватися на чіткому дотриманні принципів демократії та поваги до суверенної рівності всіх країн-членів ООН. Ми зобов'язуємося працювати заради досягнення цієї мети. Ми також повинні робити все для того, щоб Організація Об'єднаних Націй стала головним форумом для дебатів з питання допомоги розвитку.

Еволюція міжнародних відносин

Відбулися важливі зміни в міжнародних відносинах, які більше не обмежуються лише традиційною дипломатією. Розвиток багатостороннього співробітництва, поле діяльності якого продовжує розширюватись, додало нові риси міжнародним відносинам. Міжнародне співробітництво відтепер потребує інших методів роботи та нових учасників. Зокрема заходи, спрямовані на дотримання зобов'язань, що були взяті на міжнародних та регіональних форумах, які зараз є більш важливими ніж будь-коли, потребують залучення парламентів, а багато питань, що вирішуються парламентами на національному рівні, мають міжнародний вимір.

Ці нові підходи стають більш необхідними в світлі далекосяжних глобальних змін, що мали місце за останні роки. Ми є свідками технологічної революції безпрецедентного масштабу. Надзвичайний прогрес у сфері зв'язку надає сьогодні можливість миттєво дізнаватися про події в світі та відстежувати їх розвиток. Сьогоднішній світ все частіше характеризують як всесвітнє селище, світ, який зменшився і став більш взаємозалежним, ніж будь-коли. Як і зростаюче розуміння того, що світові ресурси є вичерпними, різноманітна внутрішня та зовнішня економічна* діяльність національних та транснаціональних компаній, інвестиції, торгівля та транскордонні потоки капіталу все тісніше зв'язують країни світу.

Все більша складність та глобалізація подій в політичній, економічній, соціальній, екологічній та культурній сферах вимагає, щоб парламенти та їх члени активніше, ніж будь-коли відігравали свою роль в наданні допомоги своїм громадянам та суспільству в цілому з тим, щоб вони розуміли взаємозв'язки між глобалізацією та своїм повсякденним життям, та були здатні вирішувати пов'язані з цим проблеми, а також, щоб вони розв'язували питання, що їх хвилюють, в національній та міжнародній політиці. Інакше міжнародне співробітництво та прийняття рішення можна розглядати як такі, що загрожують національним, локальним інтересам і навіть демократії.

Глобалізація та перевага економічних чинників у розвитку націй вимагають посилення політичних процесів та зв'язків між громадянами та їх представниками. За цих умов також важливо зміцнити роль парламенту та його членів, як посередників між складним процесом прийняття міжнародних рішень та громадянами.

Парламентський вимір міжнародного співробітництва

Ми закликаємо всі парламенти та їх всесвітню організацію Міжпарламентський Союз - надати парламентського виміру міжнародному співробітництву. Парламент складається з чоловіків та жінок, яких обирає народ для того, щоб вони представляли його та висловлювали його сподівання. Це - державний орган, який дозволяє суспільству брати участь у політичному процесі. Парламент втілює суверенітет народу і здатний на законних засадах робити свій внесок у формування державної політики на міжнародній арені.

Для того, щоб забезпечити парламентський вимір, парламенти та їх члени повинні брати на себе більшу відповідальність в міжнародних відносинах, відігравати більш ефективну роль на національному, регіональному та глобальному рівнях та загалом підсилювати парламентську дипломатію.

Парламентський вимір має забезпечуватися самими парламентами перш за все на національному рівні чотирма чіткими та взаємозв'язаними шляхами:

1) впливом на політику своїх країн в питаннях, які вирішує Організація Об'єднаних Націй та інші міжнародні форуми;

2) отримуванням інформації щодо ходу та результатів цих переговорів;

3) прийняттям рішень щодо ратифікації, там де це передбачено Конституцією, підписаних урядами текстів та угод;

4) активним внеском в наступний процес реалізації.

Для досягнення цієї мети ми плануємо розглянути в наших парламентах питання щодо того, як найкращим чином використати парламентські процедури, щоб парламент за активної підтримки всіх партій та членів міг зробити відповідний внесок в урядові переговори на міжнародному рівні. Має зрости збір інформації для того, щоб парламент був добре інформований щодо розвитку подій у міжнародній сфері. Парламенти також мають відігравати більш активну роль в процесах, що мають відношення до ратифікації та дотримання міжнародних угод. Загалом, парламент відповідає за те, щоб залучати громадськість до постійного діалогу та полегшувати залучення громадськості до процесу прийняття рішення.

На регіональному рівні парламенти повинні якнайкраще використовувати міжпарламентські організації та через них намагатися впливати на відповідні міжурядові структури. Парламенти повинні ретельно стежити за роботою цих організацій для того, щоб підвищувати їх ефективність та уникати дублювання. Вони також повинні обмінюватись досвідом з метою удосконалення та спрощення національного законодавства.

На міжнародному рівні, разом із зростанням політичного внеску з боку національних парламентів у процес міждержавного співробітництва, Міжпарламентський Союз, як світова організація, повинен консолідувати свої зусилля заради міжпарламентського співробітництва та заради того, щоб передати своє бачення та волю своїх членів міжурядовим організаціям.

Таким чином, ми урочисто підтверджуємо свою підтримку Міжпарламентському Союзу та наше прагнення брати участь в його роботі з відновленою енергією, надаючи Міжпарламентському Союзу механізми для виконання в повному обсязі покладеної на нього місії. В цьому зв'язку ми також закликаємо Міжпарламентський Союз провести такі статутні та структурні реформи, які можуть бути необхідними для зміцнення організації та її інституційних зв'язків з парламентами.

Через впровадження цієї Декларації ми пропонуємо зробити значний внесок в міжнародне співробітництво, щоб голос народів почули в Організації Об'єднаних Націй і, таким чином, слідувати високим ідеалам, втіленим в Статуті, вирішувати завдання, що стоять перед світовою спільнотою стосовно досягнення миру, демократії, сталого розвитку та соціального прогресу.

Ми вирішили передати цей документ нашим парламентам та закликати їх зробити все можливе, для того, щоб гарантувати практичне та ефективне здійснення заходів у відповідності з цим документом. Ми також просимо наші уряди довести цей документ до уваги Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй для обговорення. На завершення ми закликаємо Організацію Об'єднаних Націй та Міжпарламентський Союз шукати шляхів для зміцнення своїх інституційних зв'язків та практичного співробітництва.