Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 5 від 10.01.97
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
18 квітня 1997 р. за N 147/1951

Про затвердження Положення по підготовці водіїв та інших
фахівців автомобільної служби у Збройних Силах України
та допуску їх до керування транспортними засобами

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони
N 107 від 20.04.20
00 )

Згідно з Законом України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ) НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення по підготовці водіїв та інших фахівців автомобільної служби у Збройних Силах України та допуску їх до керування транспортними засобами, що додається.

2. Допуск працівників Збройних Сил України до керування транспортними засобами здійснювати згідно з Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.93 N 340, із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 06.12.93 N 980 і від 31.12.93 N 1094, та Інструкцією про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обміну та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженою наказом Міністра внутрішніх справ України від 21.06.93 N 394, а присвоєння їм класної кваліфікації здійснювати відповідно до постанови Державного комітету по праці та соціальних питаннях і Секретаріату Центральної ради професійних спілок від 17.08.76 N 235/18 "Про затвердження кваліфікаційних характеристик професій водіїв автотранспорту та міського електротранспорту".

3. Накази Міністра оборони України від 31.03.94 N 95 та від 22.04.94 N 254 скасувати.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра оборони України з озброєння - начальника Озброєння Збройних Сил України.

5. Наказ розіслати до окремої військової частини.

Міністр оборони України генерал-полковник О.Кузьмук

Офіційний вісник України N 16, стор.174

Затверджено
наказом Міністра оборони
України від 10.01.97 N 5

Положення
по підготовці водіїв та інших фахівців автомобільної
служби у Збройних Силах України та допуску їх до
керування транспортними засобами

( У всьому тексті Положення абревіатуру "СБДР" замінено на
абревіатуру "ВІБДР" згідно з Наказом Міноборони
N 107 від 20.04.2000 )

1. Загальні положення

1.1. Положення розроблено відповідно до вимог Закону України від 30.06.93 "Про дорожній рух" ( 3353-12 ), Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.93 N 340 , із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 06.12.93 N 980 і від 31.12.93 N 1094 , та Інструкції про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженої наказом Міністра внутрішніх справ України від 21.06.93 N 394.

1.2. Положення визначає порядок присвоєння військовослужбовцям Збройних Сил України кваліфікації водія, допуску їх до керування транспортними засобами різних категорій, кваліфікаційні характеристики професій водіїв транспортних засобів та організацію підготовки водіїв та інших фахівців автомобільної служби Збройних Сил України.

1.3. У Збройних Силах України всі транспортні засоби поділяються на категорії А, В, С, D, Е та на гусеничні тягачі, транспортери-тягачі, транспортери та трактори. На право керування транспортними засобами категорії А, В, С, D, Е видається єдине посвідчення водія та талон до нього*, а на право керування гусеничними тягачами, транспортерами-тягачами, транспортерами, тракторами і багатовісними спеціальними колісними шасі (тягачами) - відповідне посвідчення.

* Зразок та порядок видачі талона до посвідчення водія встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

1.4. Транспортні засоби, керування якими здійснюється за наявності посвідчення водія, в залежності від їх типів і призначення поділяються на категорії:

1.4.1. А - мотоцикли, моторолери та інші мототранспортні засоби.

1.4.2. В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг (7700 фунтів) та кількість сидячих місць яких, крім сидіння водія, не перевищує восьми.

1.4.3. С - автомобілі, призначені для перевезення вантажів і дозволена максимальна маса яких перевищує 3500 кг (7700 фунтів).

1.4.4. D - автомобілі, призначені для перевезення пасажирів і мають більше восьми сидячих місць, крім сидіння водія.

1.4.5. Е - состави транспортних засобів з тягачем, що відноситься до категорії В, С або D, якими водій має право керувати, але які самі не входять в одну із цих категорій або в ці категорії.

1.5. Дозволена максимальна маса - це максимально допустима маса спорядженого транспортного засобу з вантажем, водієм та пасажирами, встановлена підприємством-виготовлювачем.

1.6. До автомобілів, призначених для перевезення пасажирів, належать автобуси, мікроавтобуси, автофургони на шасі вантажних автомобілів, призначені для перевезення людей і виготовлені в умовах заводів-виготовлювачів серійно або переобладнані у встановленому порядку, а також вантажні автомобілі, обладнані для цієї мети відповідно до вимог Правил дорожнього руху України.

1.7. До автомобільних базових шасі належать автомобілі, спеціальні багатовісні колісні шасі та тягачі, гусеничні транспортери-тягачі, гусеничні транспортери і тягачі, причепи, напівпричепи та трактори, що використовуються під монтаж та для буксирування (транспортування) озброєння та техніки.

1.8. Громадянам, у посвідченнях водія яких у графі "Для особливих відміток" зазначено "Трамвай", дозволяється керувати тільки трамваєм, "Тролейбус" - тільки тролейбусом, "Мотоколяска" - тільки мотоколяскою.

1.9. Посвідчення водія на право керування транспортними засобами категорії В надає також право керувати мотоколяскою.

1.10. Водіям транспортних засобів категорій В, С і D дозволяється керувати цими засобами також з причепом, повна маса якого не перевищує 750 кг.

1.11. До керування транспортними засобами категорій В, С і D з причепами, у яких повна маса більше 750 кг, а також зчепленими автобусами допускаються водії, в посвідченні яких є відмітка категорії Е.

2. Умови допуску до керування транспортними засобами

2.1. Водії автомобілів, трактористи-машиністи, механіки-водії багатовісних спеціальних колісних шасі та тягачів, гусеничних машин* мають право керувати лише транспортними засобами тих категорій, проти яких у відповідних графах посвідчення водія є відмітка або штамп "Дозволено", а також транспортними засобами інших категорій після відповідної перепідготовки, порядок проведення якої зазначено у схемі перепідготовки водіїв (додаток N 1 до Положення), та одержання відповідного посвідчення.

* У наступних пунктах Положення водії автомобілів, трактористи-машиністи, механіки-водії багатовісних спеціальних колісних тягачів, гусеничних машин для стислості будуть іменуватися "водії".

2.2. До керування легковими автомобілями різних марок, призначеними для забезпечення службової діяльності, перевезення особового складу (від 2 до 8 чоловік), а також санітарними автомобілями, виробництво яких ведеться на базі легкових автомобілів, допускаються водії, які мають у посвідченні водія відмітку на право керування транспортними засобами категорії В.

2.3. До керування вантажними та спеціальними автомобілями зі встановленим (змонтованим) на них озброєнням, обладнанням або пристосованими для перевезення певного вантажу, а також тими, які мають відповідні типи кузовів, санітарними автомобілями, виробництво яких ведеться на базі вантажних автомобілів, штабними автобусами (крім пасажирських) допускаються водії, які мають у посвідченні водія відмітку на право керування транспортними засобами категорії С.

2.4. До керування окремими вантажними автомобілями, обладнаними для перевезення особового складу, допускаються водії транспортних засобів категорії С, які пройшли місячну підготовку та 5-місячне стажування (при своїх військових частинах) і досягли 19-річного віку до кінця стажування, мають спеціальне посвідчення про допуск до самостійного керування вантажними автомобілями, обладнаними для перевезення особового складу (додаток N 2 до Положення). До керування вантажними автомобілями з особовим складом у колоні допускаються водії транспортних засобів категорії С, які пройшли у військовій частині допідготовку або перевірку з практичного водіння.

2.5. До керування пасажирськими автобусами* допускаються водії, які мають безперервний річний стаж роботи (крім військовослужбовців строкової служби) на відповідному транспортному засобі, досягли 19-річного віку до кінця навчання і мають у посвідченні водія відмітку на право керування транспортними засобами категорії D. До безперервного річного стажу водія включається як робота протягом останнього року на відповідному транспортному засобі, так і керування особистим транспортним засобом.

* У наступних пунктах Положення пасажирські автобуси для стислості будуть іменуватися "автобуси".

2.6. До керування окремими транспортними засобами, які буксирують штатне озброєння та військову техніку (автопоїздами), сідельними тягачами з вантажними (спеціальними) напівпричепами допускаються водії з безперервним річним стажем роботи на транспортних засобах категорії С, що мають у посвідченні водія відмітку на право керування транспортними засобами категорії С і Е. При русі у колоні зазначених вище транспортних засобів до керування допускаються водії транспортних засобів категорії С, які пройшли у військовій частині допідготовку або перевірку з практичного водіння.

2.7. До керування важкими составами транспортних засобів типу МАЗ-537, паливозаправниками типу ТЗ-16, ТЗ-22 допускаються водії, які мають у посвідченні водія відмітку на право керування транспортними засобами категорії С та Е і посвідчення механіка-водія багатовісного спеціального колісного шасі (тягача) (додаток N 3 до Положення).

2.8. До керування багатовісними спеціальними колісними шасі та тягачами допускаються водії категорії С, які мають посвідчення механіка-водія багатовісного спеціального колісного шасі (тягача) (додаток N 3 до Положення).

2.9. До управління гусеничними машинами та тракторами допускаються водії, які мають посвідчення механіка-водія гусеничної машини (тракториста-машиніста) (додаток N 4 до Положення).

2.10. Право на керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими та світловими сигналами або призначеними для перевезення небезпечних вантажів мають громадяни, які останні три роки працюють водіями відповідної категорії транспортних засобів.

2.11. Військовослужбовці строкової служби мають право на керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими і світловими сигналами або призначеними для перевезення небезпечних вантажів після проходження місячної спеціальної підготовки і стажування (при своїх військових частинах) протягом 5 місяців та одержання посвідчення на право керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими та світловими сигналами (додаток N 5 до Положення).

2.12. Для одержання права на керування транспортними засобами категорії В та D водії, які мають посвідчення водія з відміткою категорії С, повинні пройти перепідготовку за відповідними програмами, затвердженими Міністерством освіти України та узгодженими з Міністерством внутрішніх справ України, і здати у ДАІ теоретичний та практичний екзамени.

2.13. Для одержання права на керування транспортними засобами категорії Е водії повинні пройти перепідготовку за відповідною програмою Міністерства освіти України і здати в ДАІ тільки практичний екзамен.

2.14. Під час теоретичного екзамену перевіряються знання Правил дорожнього руху та інших предметів, передбачених програмою навчання. Під час практичного екзамену перевіряються навички водіння на транспортних засобах тільки тих категорій, для яких необхідне посвідчення водія.

2.15. Методика проведення теоретичного та практичного екзаменів викладена у додатку до наказу Міністра внутрішніх справ України від 21.06.93 N 394.

2.16. Водії, які мають посвідчення водія на право керування транспортними засобами будь-якої категорії, але не працювали водіями більше 12 місяців, до керування транспортними засобами допускаються після проходження стажування при військовій частині з практичного водіння не менше 30 годин на відповідному транспортному засобі.

2.17. Генерали, адмірали, офіцери, прапорщики, мічмани та військовослужбовці за контрактом (що мають посвідчення водія), за якими транспортні засоби не закріплені, мають право керувати штатними транспортними засобами тих категорій, проти яких у посвідченнях водіїв є відмітка "Дозволено":

2.17.1. На заняттях з практичного водіння транспортних засобів.

2.17.2. Під час перевірки технічного стану транспортних засобів, якості технічного обслуговування та ремонту (у тому числі регламентованого технічного обслуговування та регламентованого ремонту).

2.18. Усі водії транспортних засобів підлягають обов'язковому періодичному медичному огляду у встановлені строки. Якщо посадові особи ДАІ, установ охорони здоров'я, військова інспекція безпеки дорожнього руху, командири військових частин, начальники установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Міністерства оборони України* мають сумнів щодо здоров'я водія, вони можуть направити його на позачерговий медичний огляд. Якщо медичною комісією водій буде визнаний нездатним керувати транспортними засобами, то командир військової частини відстороняє його від керування транспортним засобом та порушує клопотання до місцевих органів ДАІ про вилучення посвідчення водія. ( Пункт 2.18 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони N 107 від 20.04.2000 )

* Надалі військові частини, установи, військово-навчальні заклади, підприємства та установи Міністерства оборони України будуть для стислості іменуватися "військовими частинами".

2.19. Позбавлення водіїв права на керування транспортними засобами здійснюється відповідно до чинного законодавства.

2.20. Повернення посвідчень водія особам, позбавленим за керування транспортними засобами у стані сп'яніння, незалежно від терміну позбавлення, здійснюється після обов'язкового проходження медичного огляду та складання теоретичного та практичного екзаменів. При цьому екзамен приймається екзаменаційною комісією на транспортному засобі однієї із категорій, права на керування яким водія було позбавлено.

2.21. Командирам та начальникам забороняється допускати до керування транспортними засобами водіїв, які не мають відповідної відмітки "Дозволено" у посвідченні водія та документів, що видаються після відповідної підготовки (перепідготовки) водіїв для керування транспортними засобами у Збройних Силах України.

2.22. Документом, що підтверджує проходження підготовки (перепідготовки) водіїв, є свідоцтво встановленої форми, видане військовою кваліфікаційною комісією військова інспекції безпеки дорожнього руху (додаток N 6 до Положення). ( Пункт 2.22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони N 107 від 20.04.2000 )

2.23. Екзамени на одержання посвідчень водія приймаються підрозділами ДАІ тільки від осіб, які проживають у даній місцевості. Рішення про допуск до складання екзаменів осіб, які проживають в іншій місцевості, можуть приймати керівники Державної автомобільної інспекції. Військовослужбовці строкової служби до екзаменів на одержання посвідчень водія допускаються за місцем дислокації військових частин.

3. Планування та організація технічної підготовки водіїв та
інших фахівців автомобільної служби

3.1. Технічна підготовка водіїв та інших фахівців автомобільної служби планується у видах Збройних Сил України, військових округах (оперативно-територіальних командуваннях), управліннях центрального апарату Міністерства оборони України, об'єднаннях, з'єднаннях, військово-навчальних закладах та військових частинах на підставі наказів та директив Міністра оборони України, заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України та програм навчання. При плануванні технічної підготовки водіїв та інших фахівців автомобільної служби розробляється план технічної підготовки фахівців автомобільної служби, перелік тем та розрахунок годин технічної підготовки офіцерів автомобільної служби, графік користування автодромами та іншими навчальними об'єктами.

3.2. План технічної підготовки фахівців автомобільної служби є основним документом, що визначає порядок підготовки особового складу автомобільної служби. У плані зазначається місце та час проведення підготовки, ким, за якою програмою та з якою категорією слухачів організовується підготовка. У видах Збройних Сил України план технічної підготовки фахівців автомобільної служби включається до організаційно-методичних вказівок з підготовки військ на навчальний рік як додаток; у військових округах (оперативно-територіальних командуваннях), корпусах - до плану підготовки органів керування та військ; у дивізіях - до зведеного плану бойової підготовки.

3.3. До плану технічної підготовки фахівців автомобільної служби додаються розрахунки з підготовки, допідготовки та перепідготовки водіїв для роботи на транспортних засобах відповідних категорій, молодших фахівців з технічного обслуговування та ремонту машин, в яких відображається кількість учнів за фахом та для яких військових частин (підрозділів) вони призначені.

3.4. Тематичні плани з технічної підготовки фахівців автомобільної служби розробляються у з'єднанні та військовій частині з урахуванням завдань, що вирішуються ними у відповідному періоді навчання, рівня підготовки особового складу, фонду навчального часу, який відводиться на технічну підготовку водіїв та інших фахівців автомобільної служби відповідно до вимог керівних документів та програм навчання.

3.5. Технічна підготовка водіїв та інших фахівців автомобільної служби, маршова підготовка військових частин (підрозділів) плануються штабами військових частин та проводяться відповідно до планів бойової підготовки.

3.6. Підготовка (допідготовка, перепідготовка) водіїв транспортних засобів усіх категорій проводиться на машинах тих марок, що закріплені за водіями. З урахуванням цього комплектуються навчальні групи, при цьому у кожній групі підготовка проводиться тільки на одну марку машин. Основним методом є проведення практичних занять, на яких відпрацьовуються нормативи з технічного обслуговування та ремонту машин, контрольні вправи з водіння, з виявлення та усунення експлуатаційних несправностей на машинах. Заняття проводяться у парках, на автодромах та в польових умовах у ході бойової підготовки протягом року, вдень та вночі, у будь-яку погоду. Вивчення автомобільної техніки, яка перебуває на озброєнні, та ефективне її застосування проводити з повним використанням її тактико-технічних можливостей. Маршову підготовку проводити по підрозділах: взвод, рота (батарея), батальйон (дивізіон). Не менше 50 відсотків часу відводити на водіння вночі з використанням світломаскувального пристрою та приладів нічного бачення. Підготовка водіїв та їх допуск до керування транспортними засобами передбачає, крім того, глибоке вивчення особистості військовослужбовця, його морально-психологічних якостей, високу особисту дисциплінованість.

3.7. Підготовка для Збройних Сил України водіїв транспортних засобів категорії С або В і С, а також трактористів-машиністів здійснюється в навчальних закладах професійно-технічної освіти та навчальних організаціях Товариства сприяння обороні (ТСО) України. Первинна підготовка водіїв транспортних засобів усіх категорій з числа військовослужбовців та військовозобов'язаних у військових частинах може бути організована, як виняток, тільки за дозволом начальника Генерального штабу Збройних Сил України - Першого заступника Міністра оборони України. Дозволяється, як виняток, первинна підготовка механіків-водіїв на гусеничні машини з числа водіїв транспортних засобів категорії С або В і С, трактористів-машиністів та комбайнерів.

3.8. З усіма водіями, які призвані на дійсну військову службу та мають посвідчення водія на право керування транспортними засобами категорії С або В і С, механіками-водіями гусеничних машин та трактористами-машиністами на початку літнього та зимового періодів навчання проводиться місячна допідготовка (після опанування програми молодого солдата), у ході якої відпрацьовується Програма допідготовки водіїв автомобілів, механіків-водіїв гусеничних тягачів, транспортерів-тягачів, транспортерів, трактористів-машиністів, затверджена начальником автомобільного управління штабу озброєння Збройних Сил України 12.02.93 року.

3.9. До початку допідготовки наказом командира військової частини за водіями закріплюються штатні транспортні засоби, проводяться 2-денні практичні заняття для визначення рівня підготовки водіїв, одержаного в навчальних закладах профтехосвіти та навчальних організаціях ТСО України. Під час занять з водіями проводиться бойове злагодження з проведенням денного маршу на 25-30 км у складі батальйону (дивізіону).

3.10. Допідготовка водіїв організовується у військових частинах, а у разі незначної кількості - у масштабі з'єднання (гарнізону) при одній з військових частин. Для корпусних та окружних частин - централізовано, за родами військ, спеціальними військами та службами при одній з військових частин, які мають сучасну навчально-матеріальну базу.

3.11. Перелік військових частин, на які покладається допідготовка водіїв, визначається у плані підготовки органів керування та військ у військовому окрузі (оперативно-територіальному командуванні), корпусі, у зведеному плані бойової підготовки - у дивізії.

3.12. Порядок проведення допідготовки встановлюється наказом командира військової частини, з'єднання (начальника гарнізону), який організовує допідготовку. З особовим складом, що залучається для проведення занять, до їх початку проводяться одноденні методичні збори.

3.13. Для проведення практичних занять з водіння та маршів у період підготовки (допідготовки, перепідготовки) водіїв від військових частин гарнізону виділяються у необхідній кількості автомобілі з інструкторами практичного водіння.

3.14. У ході допідготовки з водіями автомобілів проводяться: після першого тижня навчання - денний марш на 70-80 км, після другого тижня навчання - нічний марш на 90-100 км. Після закінчення допідготовки проводиться денний марш на 250 км з водіями автомобілів та 50-кілометровий марш з механіками-водіями гусеничних машин. З механіками-водіями багатовісних спеціальних колісних шасі та тягачів, які навчаються у 90-му об'єднаному навчальному центрі, проводиться 50-кілометровий марш.

3.15. Після виконання програми допідготовки комісія, призначена наказом командира військової частини, з'єднання або начальника гарнізону, приймає у водіїв екзамени з правил дорожнього руху, будови та технічного обслуговування транспортних засобів та водіння. Водії, які склали екзамени комісії військової частини, з'єднання або гарнізону, а для одержання права на керування транспортними засобами категорії В, крім того,- військовій кваліфікаційній комісії (ВКК)військової інспекції безпеки дорожнього руху (ВІБДР) гарнізону та ДАІ, наказом командира військової частини допускаються до самостійного керування закріпленими за ними штатними транспортними засобами, про що робиться відмітка у військовому квитку водіїв у розділі "Особливі відмітки":

"Пройшов допідготовку з ______________________ по ______________________ 19__ року.

Допущений до керування машиною _______________________________________________.

(марка)

(Посада, військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище командира, гербова мастикова печатка військової частини)". ( Пункт 3.15 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони N 107 від 20.04.2000 )

3.16. Вивчення водіями спеціального обладнання, змонтованого на автомобільних базових шасі, а також порядку та особливостей перевезення спеціальних та розрядних вантажів організовується у процесі допідготовки і після її закінчення відповідними службами за окремими програмами.

3.17. Навчання курсантів (водіїв суміжних спеціальностей) водінню машин проводиться у військових школах молодших фахівців, навчальних військових частинах та навчальних центрах протягом всього терміну навчання (5,5 місяців), і екзамен з водіння машин, крім екзаменів з інших предметів, включається в випускні екзамени.

3.18. Перепідготовка водіїв транспортних засобів категорії В проводиться для військовослужбовців з числа призваних на строкову військову службу водіїв транспортних засобів категорії С у період місячної допідготовки. При цьому водії зводяться в одну навчальну групу, яка в установленому порядку повинна бути зареєстрована у підрозділах Державтоінспекції відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами і наказу Міністра внутрішніх справ України від 21.06.93 N 394. Реєстрація навчальних груп при підготовці водіїв транспортних засобів категорії D і Е (підвищення кваліфікації) також здійснюється у підрозділах ДАІ.

3.19. Перепідготовка водіїв на право керування транспортними засобами категорії D проводиться за планами видів Збройних Сил України, військових округів (оперативно-територіальних командувань), управлінь центрального апарату Міністерства оборони України в навчальних військових частинах та навчальних центрах на 1,5-місячних зборах з числа водіїв транспортних засобів категорій В або С, В і С. Водії транспортних засобів категорії В або С, В і С, які засвоїли програму, складають військовій кваліфікаційній комісії (ВКК) ВІБДР гарнізону екзамени; одержують свідоцтво про складання екзаменів, підписане командиром військової частини і головою ВКК ВІБДР гарнізону (додаток N 6 до Положення); далі (за направленням військової частини) складають теоретичний та практичний екзамени в ДАІ для одержання посвідчення водія з відміткою на право керування транспортними засобами категорії В або D.

3.20. Перепідготовка водіїв на право керування транспортними засобами категорії Е проводиться за планами об'єднань на місячних зборах у масштабі гарнізону при одній з військових частин, а також в навчальних військових частинах та навчальних центрах. До перепідготовки залучаються військовослужбовці з числа водіїв транспортних засобів категорій В, С, D. Після засвоєння програми і складання екзаменів ВКК ВІБДР гарнізону водії одержують свідоцтво про складання екзаменів (додаток N 6 до Положення), далі (за направленням військової частини) складають в ДАІ практичний екзамен з навичок водіння автопоїздів для одержання посвідчення водія з відміткою на право керування транспортними засобами категорії Е.

3.21. Підготовка механіків-водіїв багатовісних спеціальних колісних шасі і тягачів ведеться в 90-му об'єднаному навчальному центрі. До підготовки залучаються водії транспортних засобів категорії С, В і С. Водіям після успішного засвоєння програми підготовки та складання екзаменів комісії* видають посвідчення механіка-водія багатовісного спеціального колісного шасі (тягача) (додаток N 3 до Положення). Крім того, механіки-водії багатовісних спеціальних колісних шасі та тягачів, що використовуються з причепами (напівпричепами), одержують свідоцтво про складання екзаменів (додаток N 6 до Положення), після чого (за направленням навчального центру) складають в ДАІ практичний екзамен з водіння автопоїздів для одержання посвідчення водія з відміткою на право керування транспортними засобами категорії Е.

3.22. Підготовка водіїв для роботи на транспортних засобах категорії С, обладнаних для перевезення особового складу, проводиться за планами з'єднань на місячних зборах; для військових частин, які не входять до складу з'єднань,- на місячних зборах за планами начальників гарнізонів при одній з військових частин. Після закінчення зборів водії складають теоретичний і практичний екзамен ВКК ВІБДР гарнізону для одержання посвідчення про допуск до самостійного керування транспортними засобами для перевезення особового складу* (додаток N 2 до Положення). Посвідчення видається водіям після 5-місячного стажування** (при своїх військових частинах) та досягнення водіями 19-річного віку.

* Посвідчення дійсне на період військової служби у Збройних Силах України.

** Військовослужбовці строкової служби допускаються до перевезення особового складу після проходження 5-місячного стажування.

3.23. Підготовка водіїв транспортних засобів, обладнаних спеціальними звуковими та світловими сигналами, проводиться за планами видів Збройних Сил України, військових округів (оперативно-територіальних командувань) і корпусів у навчальних військових частинах, навчальних центрах, а також при одній з військових частин об'єднань на місячних зборах і 5-місячному стажуванні (при своїх частинах). Водіям, які успішно склали теоретичні і практичні екзамени ВКК ВІБДР гарнізонів, видається посвідчення на право керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими та світловими сигналами (додаток N 5 до Положення), після 5-місячного стажування.

3.24. Підготовка інструкторів з водіння транспортних засобів проводиться в навчальних військових частинах і в навчальних центрах. До підготовки залучаються водії транспортних засобів категорії С або В і С, які мають стаж роботи на транспортних засобах не менше року, включаючи стаж роботи до призову на строкову військову службу. Після складання екзаменів їм видається посвідчення інструктора з водіння транспортних засобів (додаток N 7 до Положення).

3.25. Технічна підготовка водіїв для вдосконалення знань і навичок за фахом проводиться після допідготовки на шестиденних зборах у кожному періоді навчання, а також на тактичних (тактико-спеціальних) навчаннях та інших заняттях (навчаннях) у польових умовах під керівництвом командирів підрозділів (частин) та їх заступників з озброєння за відповідними програмами. Крім того, технічна підготовка водіїв проводиться у відведений щотижня один день, а в підрозділах і частинах, які несуть бойове чергування,- у вільний від нього час за умов повного виконання програм навчання. Водії зводяться у навчальні групи з урахуванням марок закріплених за ними штатних транспортних засобів. Кількість і склад навчальних груп, їх керівники, порядок проведення занять визначаються командиром військової частини до початку навчального року та оголошуються наказом. У дні занять забороняється вихід одиночних транспортних засобів, за винятком машин, які використовуються для забезпечення бойового (оперативного) чергування та інших невідкладних завдань з дозволу командира військової частини.

3.26. Перепідготовка водіїв для роботи на транспортних засобах нових або інших марок, які належать до транспортних засобів тієї ж категорії, організовується у військових частинах на місячних зборах і включає 15 годин практичного водіння, а також обов'язкове виконання обсягу робіт з технічного обслуговування N 1 і N 2. Про проходження перепідготовки та про допуск до самостійного керування транспортними засобами нових або інших марок робляться відмітки у військовому квитку у розділі "Особливі відмітки":

"Пройшов перепідготовку з __________ по __________ 19__ року. Допущений до керування машиною ______________________________
(марка)

(Посада, військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище командира та гербова мастикова печатка військової частини)".

3.27. Автомобільна підготовка курсантів військово-навчальних закладів Міністерства оборони України (крім військових інститутів льотчиків ВПС) загальним обсягом 300 годин організується з метою вивчення та засвоєння автомобільних базових шасі, а також одержання курсантами посвідчення водія з правом керування транспортними засобами категорії С, а на автомобільних факультетах Київського інституту Сухопутних військ, військовому відділенні Державного університету "Львівська політехніка" і 323-й школі техніків (автомобільної служби) - категорії В, С і Е та проводиться за програмами, затвердженими Міністерством освіти України.

3.28. При одержанні військовими частинами (з'єднаннями) транспортних засобів нових марок, перед введенням їх в дію, проводяться збори для їх вивчення та практичного засвоєння з офіцерами та іншими посадовими особами, які залучаються для навчання особового складу і використання цієї техніки, за планами видів Збройних Сил України, військових округів (оперативно-територіальних командувань), управлінь центрального апарату Міністерства оборони України на базі військово-навчальних закладів Міністерства оборони України, навчальних військових частин та навчальних центрів.

3.29. Підготовка сержантського і старшинського складу автомобільного фаху здійснюється в навчальних військових частинах, навчальних центрах відповідно до наказів і директив Міністра оборони України, заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, командуючих військами військових округів (оперативно-територіальних командувань) і проводиться за відповідними програмами. До перепідготовки залучаються водії транспортних засобів категорії В, С або В і С.

3.30. Командні, методичні і практичні навички сержантського і старшинського складу автомобільного фаху після закінчення навчання вдосконалюються на інструкторсько-методичних заняттях, навчально-методичних зборах, а також на заняттях (зборах) у військових частинах (підрозділах).

3.31. Підготовка молодших фахівців з технічного обслуговування і ремонту, у тому числі і з регламентованого технічного обслуговування та регламентованого ремонту автомобільної техніки, здійснюється в навчальних і ремонтно-відновлювальних частинах (з'єднаннях), навчальних центрах і авторемонтних підприємствах для водіїв транспортних засобів категорії В, С або В і С, а також для військовослужбовців, які пройшли підготовку з ремонту транспортних засобів до призову на строкову військову службу або закінчили навчальні заклади профтехосвіти. Тривалість навчання цих фахівців встановлюється програмами Центрального автомобільного управління Головного управління по технічному забезпеченню Збройних Сил Озброєння Збройних Сил України. Знання та практичні навички цих фахівців надалі вдосконалюються у військових частинах (підрозділах) при роботі з технікою в парках, майстернях, на авторемонтних підприємствах і у польових умовах.

3.32. Підготовка прапорщиків та мічманів автомобільного фаху здійснюється в 323-й школі техніків (автомобільної служби) за програмами Центрального автомобільного управління Головного управління по технічному забезпеченню Збройних Сил Озброєння Збройних Сил України.

3.33. З офіцерами, прапорщиками (мічманами), сержантами (старшинами) родів військ і служб, які мають в підпорядкуванні штатні транспортні засоби, заняття з вивчення їх будови і з технічного обслуговування, правил дорожнього руху і водіння організовуються у системі бойової підготовки за програмами заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України при методичному керівництві та за участю відповідних начальників автомобільної служби.

3.34. Автомобільна підготовка слухачів Академії Збройних Сил України організовується з метою вмілого та ефективного застосування автомобільних базових шасі військових частин і підрозділів автотехнічного забезпечення та проводиться за програмами, узгодженими з Центральним автомобільним управлінням Головного управління по технічному забезпеченню Збройних Сил Озброєння Збройних Сил України.

4. Порядок складання екзаменів, одержання
посвідчення водія і талона до нього

4.1. Після закінчення навчання за відповідними програмами водії транспортних засобів усіх категорій, а також водії транспортних засобів категорії С, обладнаних для перевезення особового складу; водії транспортних засобів, обладнаних спеціальними звуковими та світловими сигналами; інструктори з водіння транспортних засобів складають у ВКК ВІБДР гарнізону екзамени з правил, основ керування та безпеки дорожнього руху, будови і технічного обслуговування, практичного водіння та методики навчання (тільки для інструкторів з водіння транспортних засобів).

4.2. Результати екзаменів оформлюються протоколами засідань ВКК ВІБДР гарнізону (додаток N 8 до Положення) у двох примірниках і підписуються головою та членами ВКК ВІБДР. Перший примірник протоколу у 3-денний строк надається в автомобільну службу виду Збройних Сил України, військового округу (оперативно-територіального командування), корпусу для одержання бланків, посвідчень та свідоцтв, другий примірник протоколу залишається у ВКК ВІБДР гарнізону.

4.3. У ВКК ВІБДР ведеться журнал обліку навчальних груп з підготовки водіїв транспортних засобів усіх категорій (додаток N 9 до Положення).

4.4. До екзаменів допускаються військовослужбовці, які закінчили повний курс навчання за відповідними програмами і одержали позитивні оцінки з усіх предметів. Загальна організація приймання екзаменів покладається на командирів військових частин (начальників гарнізонів).

4.5. Виклик екзаменаційної комісії ВІБДР гарнізону або ДАІ у військову частину здійснюється за заявками командирів військових частин (начальників гарнізонів) за місяць до проведення екзаменів із зазначенням кількості підготовлених до екзаменів військовослужбовців, дати та часу екзаменів, транспортних засобів, на яких будуть проводитися екзамени.

4.6. Усі навчальні заклади та військові частини, які здійснюють підготовку водіїв транспортних засобів, повинні мати належну навчально-матеріальну базу, що відповідає вимогам якісної їх підготовки.

4.7. Навчальні групи з підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів створюються чисельністю до 30 чоловік. Не пізніше 15 днів з початку занять навчальні заклади і військові частини реєструють у підрозділах ДАІ кожну навчальну групу в установленому порядку.

4.8. Для одержання посвідчення водія на право керування транспортними засобами в ДАІ подаються такі документи:

4.8.1. Свідоцтво про закінчення навчального закладу, що готує водіїв відповідної категорії транспортних засобів.

4.8.2. Медична довідка встановленого зразка про придатність до керування відповідними категоріями транспортних засобів.

4.8.3. Дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см на матовому папері з білим фоном у правому нижньому кутку (чорно-білі або кольорові).

4.8.4. Квитанція про сплату встановленого збору за екзамени і за бланк посвідчення водія.

4.8.5. Військовий квиток або посвідчення особи.

4.9. Військовослужбовці, які закінчили військово-навчальні заклади з вивченням автомобільної справи, замість свідоцтва про проходження навчання подають диплом з витягом із залікової відомості або семестрових та екзаменаційних відомостей, засвідчених нотаріально чи керівництвом реєстраційно-екзаменаційного підрозділу Державтоінспекції.

4.10. Перед складанням екзаменів для одержання посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії заповнюється екзаменаційна картка встановленого зразка, яка разом з військовим квитком або посвідченням особи подається екзаменаційній комісії ДАІ (додаток N 10 до Положення).

4.11. Приймання теоретичного і практичного екзаменів в ДАІ здійснюється відповідно до Інструкції про порядок приймання екзаменів, оформлення видачі (обміну) посвідчень водія, обліку та зберігання документів, які стосуються екзаменаційної роботи, затвердженої наказом Міністра внутрішніх справ України від 21.06.93 N 394.

4.12. Посвідчення водія на право керування транспортними засобами категорії А, В, С, D, Е видається та змінюється органами ДАІ у встановленому порядку.

4.13. У разі втрати посвідчення водія видається нове з відміткою "Дублікат". На період оформлення дубліката посвідчення водія видається тимчасовий талон на право керування транспортними засобами строком на один місяць. При потребі строк дії талону може бути продовжений до 3 місяців. Для отримання талона заявник складає теоретичний і практичний екзамени. Видача дубліката посвідчення водія замість втраченого внаслідок стихійного лиха, пожежі, повіні тощо, якщо це підтверджено відповідними документами, проводиться без екзаменів.

5. Порядок присвоєння водіям кваліфікацїї 3-го,
2-го та 1-го класу

5.1. Присвоєння класної кваліфікації водіям транспортних засобів категорії А, В, С, D і Е здійснюється відповідно до постанови Державного комітету Ради Міністрів з питань праці і заробітної плати та Секретаріату Центральної ради професійних спілок від 17.08.76 N 235/18 (додаток N 16 до Положення).

5.2. Механікам-водіям багатовісних спеціальних колісних шасі та тягачів, механікам-водіям гусеничних машин і трактористам-машиністам присвоюється класна кваліфікація відповідно до вимог Інструкції про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Радянської Армії та Військово-Морського Флоту, введеної в дію наказом Міністра оборони СРСР від 20.04.90 N 080.

5.3. Екзамени для присвоєння кваліфікації водія 3-го класу приймають тільки комісії, призначені командирами військових частин (не нижче командира окремого батальйону, дивізіону), а 2-го або 1-го класу - ВКК ВІБДР гарнізонів (об'єднань та з'єднань).

5.4. Результати екзаменів для присвоєння кваліфікації водія 3-го класу оформляються протоколом засідання комісії військової частини (додаток N 11 до Положення), а для присвоєння кваліфікації 2-го або 1-го класу протоколом засідання ВКК ВІБДР гарнізону (додаток N 8 до Положення).

5.5. На основі протоколу засідання комісії військової частини кваліфікація водія 3-го класу присвоюється наказом командира військової частини. Протокол засідання комісії військової частини складається в одному примірнику і є підставою для командира військової частини видати наказ про присвоєння водіям кваліфікації 3-го класу. Кваліфікація 2-го або 1-го класу присвоюється наказом начальника гарнізону на підставі протоколу засідання ВКК ВІБДР гарнізону.

5.6. Протокол засідання ВКК ВІБДР гарнізону складається у трьох примірниках. Перший примірник протоколу у 3-денний строк передається в автомобільну службу виду Збройних Сил України, військового округу (оперативно-територіального командування), корпусу для одержання бланків свідоцтв, другий - начальнику гарнізону як підстава для видання наказу начальника гарнізону про присвоєння класної кваліфікації, третій залишається у ВКК ВІБДР гарнізону.

5.7. Кваліфікація водія 3-го класу з видачею свідоцтва водія (додаток N 12 до Положення) присвоюється:

5.7.1. Водіям, призваним на строкову військову службу,- після закінчення навчання за відповідними програмами допідготовки водіїв, а водіям транспортних засобів категорії В - після одержання відмітки на право керування транспортними засобами даної категорії.

5.7.2. Курсантам навчальних військових частин та навчальних центрів, які мають посвідчення водія,- після їх закінчення.

5.7.3. Генералам, адміралам, офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям за контрактом, слухачам (які не мають офіцерських звань) і курсантам військово-навчальних закладів Міністерства оборони України.

5.8. Після присвоєння кваліфікації водія 3-го класу військовослужбовці, призвані на строкову військову службу, і курсанти навчальних військових частин та навчальних центрів отримують відмітку у військовому квитку у розділі "Особливі відмітки":

"Наказом командира військової частини __________ від ________ N _______ присвоєна кваліфікація водія 3-го класу.

(Посада, військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище командира та гербова мастикова печатка військової частини)".

5.9. Військовослужбовцям строкової служби, які мають кваліфікацію водія 3-го класу, після вступу у військово-навчальні заклади Міністерства оборони України або школу прапорщиків (техніків) також видається свідоцтво про присвоєння класної кваліфікації, до якого з військового квитка вносяться дані про присвоєння кваліфікації 3-го класу.

5.10. Для одержання кваліфікації 2-го або 1-го класу механіки-водії багатовісних спеціальних колісних шасі та тягачів, гусеничних машин та трактористи-машиністи мають відповідати додатковим вимогам, що пред'являються до військовослужбовців при проведенні випробувань на підвищення (підтвердження) їм класної кваліфікації (додаток N 13 до Положення).

5.11. Водіям транспортних засобів категорій В, С, Е, або В, С, D, або D (D або Е), а також В, С, D або Е, механікам-водіям багатовісних спеціальних колісних шасі і тягачів, гусеничних машин і трактористам-машиністам, нагородженим нагрудними знаками "Відмінний фахівець", а також "Відмінний фахівець Збройних Сил України", стаж роботи, який вимагається для присвоєння чергової класної кваліфікації скорочується: водіям транспортних засобів будь-якої категорії на один рік; механікам-водіям багатовісних спеціальних колісних шасі та тягачів, гусеничних машин і трактористам-машиністам - на шість місяців. Стаж роботи на транспортних засобах різної категорії до призову на строкову військову службу зараховується при наявності документів, які підтверджують це (витягу з трудової книжки, завіреного печаткою з місця роботи).

5.12. Військовослужбовцям, яким присвоєна кваліфікація водія 2-го або 1-го класу, видається відповідне свідоцтво (додаток N 14 до Положення).

5.13. Генерали, адмірали, офіцери, прапорщики, мічмани і військовослужбовці за контрактом для одержання кваліфікації водія 2-го або 1-го класу повинні:

5.13.1. Мати відповідне посвідчення водія і стаж роботи на посадах, пов'язаних з експлуатацією автомобільної техніки, не менше трьох років при наявності свідоцтва 3-го класу - для одержання кваліфікації водія 2-го класу і не менше двох років при наявності свідоцтва 2-го класу - для одержання кваліфікації водія 1-го класу.

5.13.2. Мати позитивні показники з експлуатації штатних транспортних засобів військової частини (підрозділу).

5.13.3. Добре знати будову і правила експлуатації штатних транспортних засобів військової частини (підрозділу).

5.13.4. Знати та вміти практично виконувати операції з технічного обслуговування і поточного ремонту штатних транспортних засобів.

5.13.5. Скласти екзамени в обсязі програми підготовки водіїв відповідної класної кваліфікації (2-го або 1-го класу).

5.14. Водіям 2-го або 1-го класу, що керували транспортними засобами протягом останніх 12 місяців та яким в установленому порядку органами ДАІ замінено посвідчення водія, кваліфікація 2-го або 1-го класу присвоюється на підставі заново одержаних відміток у посвідченні водія на право керування транспортними засобами певних категорій відповідно до вимог кваліфікаційних характеристик.

5.15. При звільненні у запас або переведенні з однієї військової частини до іншої військовослужбовцям зберігається присвоєна їм класна кваліфікація водія.

5.16. Якщо водії 1-го або 2-го класу не виконують вимоги, передбачені відповідною кваліфікаційною характеристикою, а також пунктами 5.13.2, 5.13.3 і 5.13.4 цього Положення; порушують правила дорожнього руху, правила експлуатації транспортних засобів, то їх класна кваліфікація може бути знижена начальником гарнізону за поданням ВКК ВІБДР гарнізону. Про зниження класної кваліфікації водіїв оголошується у наказі начальника гарнізону, при цьому свідоцтва замінюються. Відновлення класної кваліфікації водіям може бути здійснене заново на загальних підставах.

5.17. З введенням в дію цього Положення раніше присвоєні водіям класні кваліфікації не переглядаються.

6. Порядок виготовлення, зберігання, обліку бланків свідоцтв
про закінчення курсів водіїв та постачання ними військ

6.1. Бланки посвідчень механіка-водія багатовісного спеціального колісного шасі та тягача, механіка-водія гусеничної машини і тракториста-машиніста; бланки посвідчень на право самостійного керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими і світловими сигналами; бланки посвідчень інструктора з водіння транспортних засобів (додатки NN 3, 4, 5, 7 до Положення) підлягають номерному обліку та виготовляються у друкарні на замовлення Центрального автомобільного управління Головного управління по технічному забезпеченню Збройних Сил Озброєння Збройних Сил України. Постачання зазначеними бланками здійснюється Центральним автомобільним управлінням Головного управління по технічному забезпеченню Збройних Сил Озброєння Збройних Сил України. Решта бланків свідоцтв і необхідних для роботи ВКК ВІБДР документів, передбачених цим Положенням (у тому числі додаток N 14 до Положення), що підлягають номерному обліку, виготовляються на замовлення начальників ВІБДР Міністерства оборони України, видів Збройних Сил України, військових округів (оперативно-територіальних командувань).

6.2. Витрати на виготовлення бланків свідоцтв, протоколів та книг обліку фінансуються за статтею 3119 кошторису Міністерства оборони України.

6.3. Бланки посвідчень усіх типів, зазначених у цьому Положенні, та свідоцтв про присвоєння класної кваліфікації 2-го або 1-го класу є документами суворої звітності, зберігаються в опечатаних сейфах (шафах) та обліковуються у книзі обліку і витрати бланків посвідчень та свідоцтв (додаток N 15 до Положення). Видача цих бланків ВКК ВІБДР гарнізонів здійснюється на підставі поданих протоколів про приймання екзаменів протягом 5 днів від дня одержання протоколів. Бланки свідоцтв про класну кваліфікацію водія 3-го класу видаються з'єднанням, військовим частинам за заявками.

6.4. У ВКК ВІБДР гарнізону бланки свідоцтв заповнюються чорним чорнилом і в 3-денний строк видаються водіям під розписку у книзі видачі свідоцтв за пред'явленням військового квитка або посвідчення особи.

6.5. Бланки свідоцтв, зіпсовані при заповненні, ліквідуються шляхом спалення на підставі акта комісії, призначеної наказом начальника гарнізону. До акта додаються вирізані та наклеєні на папір найменування і номер зіпсованого документа.

6.6. Книга обліку і витрати бланків свідоцтв, а також книга видачі свідоцтв нумеруються, прошнуровуються та опечатуються печаткою "Для пакетів".

6.7. Після закінчення навчального року комісія, призначена відповідним командиром (начальником), перевіряє витрату бланків та правильність присвоєння кваліфікації особовому складу.

6.8. Термін зберігання протоколів екзаменаційних комісій - 10 років, книг видачі свідоцтв - 60 років після їх закінчення.

6.9. Звіти про наявність та витрату бланків подаються відповідному органу.

Додаток N 1
до п.2.1 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Схема перепідготовки водіїв

Категорії транспортних засобів     
В  С  Е  Транспортні засоби,
обладнані спецальними
звуковими і світловими
сигналами 
Транспортні засоби
нових або інших
марок у межах однієї
категорії 
Водії
транспор
тних за
собів ка
тегорії
С у ході
місячної
допідго
товки







Екзамени
у ВКК
ВІБДР га
рнізону



Заміна
посвід
чення
водія в
ДАІ
Вдоско
налення
знань і
навичок
на заня
ттях і
практич
ній ро
боті на
транспо
ртних
засобах
катего
рії В,
а також
на сані
тарних
автомо
білях,
виробни
цтво
яких ве
деться
на базі
легкових
автомо
білів 
Водії ва
нтажних
автомобі
лів, об
ладнаних
для пере
везення
особово
го скла
ду,- 1
місяць
навчання
і 5 міся
ців ста
жування

Екзамени
у ВКК
ВІБДР га
рнізону



Одержання
посвідче
ння у ВКК
ВІБДР га
рнізону
Вдоскона
лення
знань і
навичок
на занят
тях і
практич
ній робо
ті на ва
нтажних
автомобі
лях, об
ладнаних
для пере
везення
особового
складу









 
Водії
транс
портних
засобів
катего
рії С
або В і
С - 1,5
місяця
навчан
ня





Екзаме
ни у
ВКК
ВІБДР
гарні
зону і
ДАІ
Заміна
посві
дчення
водія
в ДАІ
Вдоско
налення
знань і
навичок
на за
няттях
і прак
тичній
роботі
на тра
нспорт
них за
собах
катего
рії D











 
Водії
транспор
тних за
собів ка
тегорії
С або В і
С з річ
ним ста
жем робо
ти на ав
томобілях
транспор
тної гру
пи - 1
місяць
навчання
Екзамени
у ВКК
ВІБДР га
рнізону
і ДАІ


Заміна
посвідче
ння водія
в ДАІ

Вдоскона
лення
знань і
навичок
на занят
тях і
практич
ній робо
ті на
транспор
тних за
собах ка
тегорії Е













 
Водії транс
портних засо
бів будь-якої
категорії - 1
місяць навча
ння та 5 мі
сяців стажу
вання








Екзамени у
ВКК ВІБДР
гарнізону




Одержання по
свідчення у
ВКК ВІБДР
гарнізону

Вдосконалення
знань і нави
чок на занят
тях і практи
чній роботі
на транспорт
них засобах,
обладнаних
спеціальними
звуковими і
світловими
сигналами














 
Водії (меха
ніки-водії)
1 місяць нав
чання












Екзамени ко
місії військо
вої частини,
з'єднання (га
рнізону)


Запис у війсь
ковому квитку



Вдосконалення
знань і нави
чок на занят
тях і практи
чній роботі на
транспортних
засобах нових
або інших ма
рок

















 

Примітка. Водіїв транспортних засобів категорій С, В і С і трактористів-машиністів готують для Збройних Сил України ТСО України та навчальні заклади професійно-технічної освіти.

Додаток N 2
до пп.2.4 і 3.22 Положення,
затвердженого наказом
Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Міністерство оборони України
_______________________________________________________________________________________________________________
(військова частина)

Посвідчення
Видане водію транспортного засобу категорії С

___________________________________________________________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові)

про те, що він навчався з "___" ____________ 19__ р. по "___" ___________ 19__ р. за спеціальною програмою, склав

встановлені екзамени, пройшов 5-місячне стажування і допущений до самостійного керування вантажним автомобілем ____________________________________________________________, (марка автомобіля)

обладнаним для перевезення особового складу. Посвідчення дійсне на період служби у Збройних Силах України при наявності посвідчення водія.

Командир військової частини ____________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

Голова ВКК ВІБДР ___________________________________ гарнізону ______________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

"___" _____________ 19__ р.

Додаток N 3
до пп.2.7, 2.8, 3.21 і 6.1
Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони
України від 10.01.97 N 5

Міністерство оборони України

Посвідчення
механіка-водія багатовісного спеціального
колісного шасі (тягача)

Місце для фотокартки
М.П. 

 
Посвідчення N _______________
механік-водій багатовісного
спеціального колісного шасі
(тягача) має право на
керування багатовісним
спеціальним колісним шасі
(тягачем) марки _____________
_____________________________

Прізвище ____________________
Ім'я ________________________
По батькові _________________
 
Видане військовою кваліфікаційною
комісією ВІБДР___________________
гарнізону на підставі протоколу
N ___ від "___" _________ 19__ р.

Голова ВКК ВІБДР гарнізону
_________________________________
(військове звання, підпис,
_________________________________
ініціал імені, прізвище)

М.П.
"___" __________________ 19 __ р. 

Додаток N 4
до пп.2.9 і 6.1 Положення,
затвердженого наказом
Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Міністерство оборони України

Посвідчення
механіка-водія гусеничної машини (тракториста-машиніста)

Посвідчення N __________________
Механік-водій гусеничної машини
(тракторист-машиніст) 3-го класу
має право на керування
гусеничною машиною (трактором)
марки __________________________
________________________________

Прізвище _______________________
Ім'я ___________________________
По батькові ____________________

Видане військово-кваліфікаційною
комісією ВІБДР__________________
гарнізону на підставі протоколу
N ___ від "___" ________ 19__ р.

Голова ВКК ВІБДР гарнізону
________________________________
(військове звання, підпис,
________________________________
ініціал імені, прізвище) 
Склав додаткові екзамени на
право керування гусеничною
машиною (трактором) марки
___________________________
Протокол N ________________
від "___" _________ 19__ р.

М.П.

Голова ВКК ВІБДР гарнізону
___________________________
(військове звання, підпис,
___________________________
ініціал імені, прізвище)
"___" _____________ 19__ р.

Склав додаткові екзамени на
право керування гусеничною
машиною (трактором) марки
___________________________
Протокол N ________________
від "___" _________ 19__ р. 
М.П.
"___" __________________ 19__ р.





 
М.П.

Голова ВКК ВІБДР гарнізону
___________________________
(військове звання, підпис,
___________________________
ініціал імені, прізвище)
"___" _____________ 19__ р. 

Додаток N 5
до пп.2.11, 3.23 і 6.1 Положення,
затвердженого наказом Міністра
оборони України від 10.01.97 N 5

Міністерство оборони України
________________________________________________________________________________________________
(військова частина)

Посвідчення N
Видане водію транспортного засобу категорії "________"

___________________________________________________________________________________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові)

про те, що він навчався з "___" ______________ 19__ р. по "___" __________ 19__ р. за спеціальною програмою, склав

установлені екзамени і допущений до самостійного керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими та

світловими сигналами.

Посвідчення дійсне на період служби у Збройних Силах України

при наявності посвідчення водія.

Командир військової частини _____________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

М.П.

Голова ВКК ВІБДР __________________________________ гарнізону

_______________________________________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

Додаток N 6
до пп.2.22, 3.19, 3.20 і 3.21
Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони
України від 10.01.97 N 5

Витяг

________________________________________________________________________________________________________________
(міністерство, відомство, підприємство, організація)

_____________________________________________________________________________________________________________________
(назва навчального закладу)

Свідоцтво

серія _______________________________ N ___________________________________

Видане гр-ну (гр-ці) ________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)

про те, що він (вона) навчався (навчалася) з "___" _______ 19__ р. по "___" __________ 19__ р. за програмою _________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

і на випускних екзаменах відповідно до протоколу N _______________ від "___" ____________ 19__ р. одержав (одержала) такі оцінки

(задовільно, добре, відмінно):

Будова, експлуатація і технічне обслуговування _______________________________________________________________________________

Правила і основи безпеки дорожнього руху ___________________________________________________________________________________

Практичне водіння _______________________________________________________________________________________________________

Голова екзаменаційної комісії ______________________________________________________________________________________________
(підпис)

Керівник навчального закладу _____________________________________________________________________________________________
(підпис)

М.П.

Видане посвідчення водія серії _______________ N ____________

___________________________________________________________________________________________________________________
(найменування реєстраційно-екзаменаційного підрозділу Державтоінспекції)

"___" ________ 19__ р.

М.П.

Свідоцтво не є документом, який дає право на керування транспортним засобом.

Примітка. Бланки свідоцтва є документами суворої звітності, повинні бути з друкарським порядковим номером і виготовлятися централізовано міністерствами і відомствами, які мають навчальні заклади, що здійснюють підготовку водіїв.

Додаток N 7
до пп.3.24, 6.1 Положення,
затвердженого наказом
Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Міністерство оборони України

Посвідчення
інструктора з водіння транспортних засобів

Місце для фотокартки
М.П.

Посвідчення N _______________
Інструктор з водіння
транспортних засобів 
Має право навчати водінню
________________________________
(тільки колісних або гусеничних)
транспортних засобів
Видано ВКК ВІБДР________________
______________________ гарнізону 
Прізвище ____________________
Ім'я ________________________
По батькові _________________

Особистий підпис інструктора
_____________________________

 
Голова ВКК ВІБДР гарнізону
________________________________
(військове звання, підпис,
________________________________
ініціал імені, прізвище)

М.П.
"___" __________________ 19__ р. 

Додаток N 8
до пп.4.2, 5.4 Положення,
затвердженого наказом
Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Протокол N ________
засідання військової кваліфікаційної комісії ВІБДР ________
гарнізону від "___" ____________ 19__ р.

     ------------------------------------------------------------------
N |Військо-|Транспо-|Серія і|Кваліфі-|Де пройшов|На право керу-
п/п|ве зван-|ртними |номер |кацію во|навчання, |вання транспор-
|ня, прі-|засобами|посвід-|дія яко-|строк нав-|тними засобами
|звище, |якої ка-|чення |го класу|чання |якої категорії
|ім'я, по|тегорії |водія, |має, ким| |чи на присвоєн-
|батькові|має пра-|коли і |і коли | |ня кваліфікації
| |во керу-|ким ви-|присвоє-| |водія якого кла-
| |вати |дане |на | |су екзаменується
---+--------+--------+-------+--------+----------+----------------
1 |Рядовий |С |СВ N |3 кл., |Військова |На право керува-
|Приходь-| |152627,|команди-|частина |ння окремим ван-
|ко Ана- | |ДАІ Ше-|ром вій-|А1347 |тажним автомобі-
|толій | |вченкі-|ськової |1 місяць |лем, обладнаним
|Іванович| |вського|частини | |для перевезення
| | |району |А1347 | |особового складу
| | |м.Києва|15.12.96| |
| | |10.08. | | |
| | |96 | | |
---+--------+--------+-------+--------+----------+----------------
2 |Рядовий |С |АК N |3 кл., |Військова |На право керува-
|Іщенко | |283463 |команди-|частина |ння транспортни-
|Петро | |ДАІ |ром вій-|А1141 |ми засобами ка-
|Петрович| |М.Шепе-|ськової |2 місяці |тегорії D
| | |тівки |частини | |
| | |Хмель- |А1131 | |
| | |ницької|26.12.96| |
| | |обл. | | |
| | |17.11. | | |
| | |96 | | |
|і т.д. | | | | |
------------------------------------------------------------------

продовження таблиці

     -------------------------------------------------------
| Результати екзаменів |Методика|Рішення ВКК ВІБДР
|--------------------------|навчання|гарнізону
|Будова і|Правила |Практич-| |
|технічне|і осно- |не воді-| |
|обслуго-|ви без- |ння | |
|вування |пеки до-| | |
| |рожнього| | |
| |руху | | |
+--------+--------+--------+--------+------------------
| 4 | 3 | 3 | - |Видати після 5-мі-
| | | | |сячного стажування
| | | | |посвідчення на
| | | | |право керування
| | | | |вантажним автомо-
| | | | |білем, обладнаним
| | | | |для перевезення
| | | | |особового складу
| | | | |
+--------+--------+--------+--------+------------------
| 4 | 3 | 3 | - |Видати свідоцтво
| | | | |про складання ек-
| | | | |заменів для пода-
| | | | |ння у ДАІ
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
-------------------------------------------------------

Всього проекзаменовано 30 чол., прийнято позитивне рішення про видачу свідоцтв про складання екзаменів для подання до ДАІ - 20 чол., посвідчень на право кврування окремими вантажними автомобілями, обладнаними для перевезення особового складу,- 8 чол.

Голова ВКК ВІБДР гарнізону ________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

Члени ВКК ВІБДР _________________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище кожного)

Додаток N 9
до п.4.3 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Журнал
обліку навчальних груп з підготовки водіїв
транспортних засобів у ____________________________________________________________________________________ гарнізоні
(найменування гарнізону)

      -----------------------------------------------------------------
|NN |Умовне най-|Номер|Кіль-|Катего- |Початок|Кінець|Відповіда- |
|п/п|менування |групи|кість|рія тра-|занять |занять|льний за |
| |військової | |учнів|нспорт- | | |підготовку |
| |частини | | |них за- | | | |
| | | | |собів | | | |
|---+-----------+-----+-----+--------+-------+------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|---+-----------+-----+-----+--------+-------+------+-----------|
| | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------

Голова ВКК ВІБДР ____________________________________________________________________________ гарнізону

_______________________________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

Додаток N 10
до п.4.10 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Фото 3,5 х 4,5 та
печатка РЕП ДАІ

Екзаменаційна картка
(витяг)

Прізвище __________________________________ Ім'я _________________________________ По батькові _________________________

Дата народження __________________________________________________

Місце проживання _________________________________________________________________________________________________

Пройшов навчання за програмою ______________________________________________________________________________________
(вказати, на яку категорію

___________________________________________________________________________________________________________________
транспортних засобів навчався і який навчальний заклад закінчив)

Одержав свідоцтво, серія _____ N ______ від "___" ________ 19__ р.

Результати екзаменів

      -------------------------------------------------------------
|Розділ |Дата прове-| N білета або | Загальний | Примітка |
|програми |дення екза-| категорія ТЗ | результат | |
|(екзамен)|менів | | (здав, не | |
| | | | здав) | |
|---------+-----------+--------------+-----------+----------|
|Теоретич-| | | | |
|ний | | | | |
|практич- | | | | |
|ний | | | | |
-------------------------------------------------------------

Видані посвідчення

      -----------------------------------------------------------------
|Серія|Номер |Катего-|Дата |Підпис співробітника РЕП ДАІ, який |
| |посві-|рія ТЗ |видачі|видав посвідчення, завірений печат-|
| |дчення| | |кою |
|-----+------+-------+------+-----------------------------------|
| | | | | |
-----------------------------------------------------------------

Голова комісії _________________
(підпис)
"___" ______________ 19__ р. 
Прізвище ___________________

 

Примітка. Екзаменаційна картка водія зберігається власником посвідчення і подається до РЕП ДАІ в разі обміну посвідчення або при одержанні його дубліката.

Додаток N 11
до п.5.4 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Протокол N _________
засідання комісії військової частини __________

від "___" ___________ 19__ р.

     ------------------------------------------------------------------
NN |Війсь-|Транспо-|Серія |Де про-| Результати екзаменів |Рішення
п/п|кове |ртними |і но- |йшов |----------------------|комісії
|зван- |засобами|мер по|навчан-|будова |прави-|практи-|
|ня, |якої ка-|свід- |ня, те-|та тех-|ла та |чне во-|
|пріз- |тегорії |чення |рмін |нічне |основи|діння |
|вище, |має пра-|водія,|навчан-|обслу- |безпе-| |
|ім'я, |во керу-|ким та|ня |говува-|ки | |
|по ба-|вати |коли | |ння | | |
|тькові| |видане| | | | |
---+------+--------+------+-------+-------+------+-------+--------
1 |Рядо- |С |АД N |Військо| 4 | 4 | 5 |Видати
|вий | |345876|ва час-| | | |свідоцт-
|Петре-| |ДАІ Ше|тина | | | |во водія
|нко | |вченкі|А2347, | | | |3-го
|Олек- | |всько-|1 міся-| | | |класу
|сій | |го ра-|ць | | | |
|Петро-| |йону | | | | |
|вич | |м.Киє-| | | | |
| | |ва | | | | |
| | |20.02.| | | | |
| | |96 | | | | |
---+------+--------+------+-------+-------+------+-------+--------
2 |Рядо- | С і В |ВЄ N |Військо| 3 | 5 | 4 |Видати
|вий | |123987|ва час-| | | |свідоцт-
|Марчук| |ДАІ |тина | | | |во водія
|Анато-| |м.Льво|А1349, | | | |3-го
|лій | |ва |1 міся-| | | |класу
|Сергі-| |13.03.|ць | | | |
|йович | |96 | | | | |
------------------------------------------------------------------

Всього проекзаменовано 30 чоловік, прийнято позитивне рішення про видачу свідоцтв водія 3-го класу - 28 чол., не склали екзамени - 2 чол.

Голова комісії _________________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

Члени комісії ________________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище кожного)

Додаток N 12
до п.5.7 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Свідоцтво водія 3-го класу

Військове звання _____________________________________________________________________________________________________

Прізвище ____________________________________________________________________________________________________________

Ім'я _________________________________________________________________________________________________________________

По батькові __________________________________________________________________________________________________________

склав встановлені екзамени на право керування транспортним

засобом ______________________________________________________________________________________________________________
(категорія, марка гусеничної машини (трактора)

Наказом командира військової частини ________________________ від "___" ____________ 19__ р. N _________ йому присвоєно класну

кваліфікацію водія 3-го класу.

Командир військової частини _____________________________________________________________________________________________
(військове звання, підпис, ініціал імені, прізвище)

Додаток N 13
до п.5.10 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Додаткові вимоги щодо підвищення
(підтвердження) кваліфікації

     ------------------------------------------------------------------
| 2-й клас | 1-й клас |
------------------------------------------------------------------

До офіцерів автомобільного фаху

Знати:

призначення, принцип дії, роботу агрегатів, механізмів і приладів,
їх несправності, ознаки, причини, небезпечні наслідки, способи
визначення та усунення з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

способи збільшення міжремонтних пробігів машин, особливості
організації технічного (регламентованого) обслуговування,
евакуації і ремонту машин у польових умовах з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

основи автотехнічного забезпечення військової частини (підрозділу)
з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

правила безпеки і водіння машин у різних дорожніх і кліматичних
умовах з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

Уміти:

перевіряти машини за допомогою засобів технічної діагностики:
одної марки не менше двох
виконувати залікову вправу з водіння машин за нормативами водіїв
другого року служби з оцінкою:

"добре" | "відмінно"

виконувати вправи Курсу водіння автомобілів і гусеничних
транспортерів-тягачів (КВ-93) з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

До прапорщиків, мічманів, сержантського, старшинського
та рядового складу з експлуатації автомобільної техніки

Знати:

періодичність та обсяг робіт з технічного обслуговування,
міжремонтний ресурс (міжремонтний пробіг) та термін служби (термін
роботи) машини, шин (гусеничних стрічок) та акумуляторних батарей
з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

обсяг і порядок виконання робіт по перевірці і регулюванню
агрегатів, механізмів і приладів за допомогою діагностичного
обладнання та інструмента з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

правила безпеки і водіння машин у різних дорожніх і кліматичних
умовах з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

крім того, для командирів взводів, заступників командирів взводів
і командирів відділень:
технічний стан, запас моторесурсів, правила експлуатації і ремонту
машин підрозділу (військової частини) з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

технологічне обладнання рухомої майстерні типу МТО-АТ, МТО-4ос
(МТО-АТГ) та його використання з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

Уміти:
перевіряти машини за допомогою засобів технічної діагностики та
усувати виявлені недоліки з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

виконувати залікову вправу з водіння машин за нормативами водіїв
другого року служби з оцінкою не нижче:

"добре" | "відмінно"

Мати:
практику водіння у військах:
багатовісних спеціальних колісних шасі і тягачів не менше:
1000 км | 1500 км
гусеничних машин не менше:
400 км | 600 км
тракторів не менше:
70 годин | 100 годин

Для інструкторів, крім того:
стаж практичної роботи інструктором з водіння машин не менше:
одного року | двох років

Начальник Центрального автомобільного
управління Головного управління по
технічному забезпеченню Збройних Сил
Озброєння Збройних Сил України
генерал-майор 




В.Іщук 

Додаток N 14
до пп.5.12, 6.1 Положення,
затвердженого наказом
Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Міністерство оборони України

Свідоцтво

Міністерство оборони України
_____________________________
(військова частина)
Свідоцтво
N ____________
видане ______________________
(військове звання, прізвище,
_____________________________
ім'я, по батькові)
про те, що він закінчив
навчання і склав екзамени за
програмами підготовки _______
_____________________________
(зазначити клас кваліфікації)
з оцінками:
1. Будова і техічне обслуго
вування _____________________
2. Правила і основи безпеки
дорожнього руху _____________
_____________________________

 
3. Водіння _______________________
Протокол N _______ від ___________
Голова ВКК ВІБДР__________________
________________________ гарнізону
__________________________________
(військове звання, підпис, ініціал
__________________________________
імені, прізвище)

М.П.

Наказом начальника _______________
________________________ гарнізону
від "___" _________ 19__ р. N ____
присвоєна кваліфікація ___________
____________________________ класу

Командир військової частини
__________________________________
(військове звання, підпис, ініціал
__________________________________
імені, прізвище) 



 
М.П.
"___" ____________________ 19__ р.
Документом на право керування
транспортними засобами не служить. 

Додаток N 15
до п.6.3 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Книга
обліку і витрати бланків посвідчень і свідоцтв

     ------------------------------------------------------------------
NN | Надходження | Витрата |Зали-
п/п|--------------------------------+-----------------------|шок
|Дата |Номер |Від |Се-|Номе-|Кі-|Дата|Кому |Се-|Но- |Кі-|
|надхо-|накла-|кого|рія|ри |ль-|вит-|вида-|рія|мери|ль-|
|дження|дної |на- | |блан-|кі-|рати|но та| |бла-|кі-|
| |(наря-|дій-| |ків |сть| |підс-| |нків|сть|
| |ду) |шло | |(з N | | |тава | | | |
| | | | |по N)| | |для | | | |
| | | | | | | |вида-| | | |
| | | | | | | |чі | | | |
---+------+------+----+---+-----+---+----+-----+---+----+---+-----
| | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------

Додаток N 16
до п.5.1 Положення, затвердженого
наказом Міністра оборони України
від 10.01.97 N 5

Кваліфікаційні характеристики професій водіїв
автотранспорту і міського електротранспорту

(Витяг з постанови Державного комітету по праці та соціальних питаннях і Секретаріату Центральної ради професійних спілок "Про затвердження кваліфікаційних характеристик професій водіїв автотранспорту та міського електротранспорту" від 17.08.76 N 235/18)

Параграф 1. Водій автомобіля 3 клас

Характеристика робіт. Керування окремими легковими і вантажними автомобілями усіх типів та марок, які належать до однієї з категорій транспортних засобів В або С. Для керування автомобілями, обладнаними спеціальними звуковими та світловими сигналами, необхідно мати безперервний стаж роботи водієм автомобіля не менше трьох років. Керування підйомним механізмом самоскида, крановою установкою автокрана, насосною установкою автоцистерни, холодильною установкою рефрижератора та іншим спеціальним обладнанням спеціалізованих та спеціальних автомобілів з дотриманням правил технічної безпеки. Буксирування причепів вагою до 750 кг. Заправлення автомобілів паливом, мастильними матеріалами і охолоджуючою рідиною. Оформлення дорожніх документів. Перевірка технічного стану і приймання автомобіля перед виїздом на лінію. Здавання автомобіля і поставлення його на відведене місце після повернення з роботи до автогосподарства. Подача автомобілів під навантаження і розвантаження вантажів. Контроль за правильністю навантаження, розміщення і закріплення вантажу у кузові автомобіля. Усунення виявлених під час роботи на лінії дрібних експлуатаційних несправностей рухомого складу, які не потребують розбирання механізмів.

Зобов'язаний знати: призначення, будову, принцип дії, роботу та обслуговування агрегатів, механізмів і приладів автомобілів, які належать до однієї з категорій В або С; правила дорожнього руху; основи безпеки руху; правила технічної експлуатації автомобілів (які стосуються водіїв); правила перевезення швидкопсувних та небезпечних вантажів; основні показники роботи автомобілів, шляхи і способи підвищення продуктивності праці та зниження собівартості перевезень, ознаки, причини і небезпечні наслідки несправностей, що виникають у процесі експлуатації автомобіля, способи їх виявлення та усунення; порядок проведення технічного обслуговування автомобілів та причепів; правила зберігання автомобілів в гаражах і на відкритих стоянках; правила експлуатації акумуляторних батарей і автомобільних шин; вплив погодних умов на безпеку водіння автомобіля; способи попередження дорожньо-транспортних пригод і прийоми надання першої медичної допомоги при нещасних випадках; правила заповнення первинних документів, що стосуються обліку роботи автомобіля; правила обкатки нових автомобілів та після капітального ремонту.

Параграф 2. Водій автомобіля 2 клас

Характеристика робіт. Керування легковими та вантажними автомобілями усіх типів і марок, які належать до категорій транспортних засобів В, С; Е або В, С, D, або керування автобусами, віднесеними до категорії транспортних засобів D або D і Е. Буксирування причепів вагою понад 750 кг. Усунення виявлених під час роботи на лінії експлуатаційних несправностей рухомого складу, які потребують розбирання механізмів. Виконання регулювальних робіт у польових умовах у разі відсутності технічної допомоги.

При обслуговуванні пасажирів без кондуктора: оголошення з використанням радіоустановки пунктів, де робиться зупинка, порядку оплати і одержання контрольних квитків; установка котушок з квитками, компостерів, ведення обліку квитків, продаж абонементних книжок на зупинках.

Зобов'язаний знати: призначення, принцип дії, роботу та обслуговування агрегатів, механізмів та приладів автомобілів, віднесених до категорій транспортних засобів В, С і Е, а при роботі на автобусах - D або D і Е, їх несправності: ознаки, причини, небезпечні наслідки, способи виявлення та усунення; обсяги, періодичність та основні правила виконання робіт з технічного обслуговування; способи збільшення міжремонтних пробігів автомобілів; особливості організації технічного обслуговування і ремонту автомобілів у польових умовах; особливості організації міжміських перевезень, режим роботи водіїв; основні поняття про госпрозрахунок на автотранспортному підприємстві, показники роботи автомобілів, шляхи покращання використання рухомого складу, методи роботи передових водіїв; основні положення планування і обліку роботи автомобілів; правила користування засобами радіозв'язку на автомобілях; елементи дороги, їх вплив на безпеку руху; основні поняття з теорії руху автомобіля; властивості, застосування, правила транспортування і зберігання основних експлуатаційних матеріалів, норми витрати і заходи щодо їх економії; способи збільшення пробігу автомобільних шин та терміну служби акумуляторних батарей; правила подачі автобусів під посадку і висадку пасажирів та контроль за дотриманням цих правил; порядок екстреної евакуації пасажирів під час дорожньо-транспортних пригод; будову кас, компостерів і радіоустановки. Примітка. Кваліфікація 2 класу може бути присвоєна при безперервному стажі роботи не менше трьох років водієм 3 класу

незалежно від стажу роботи на цьому підприємстві (в організації). Для присвоєння 2 класу водіям автобусів, які пройшли спеціальну підготовку, стаж роботи водієм 3 класу не потрібен.

Параграф 3. Водій автомобіля 1 клас

Характеристика робіт. Керування легковими та вантажними
автомобілями і автобусами усіх типів і марок, віднесеними до категорій транспортних засобів В, С, D і Е.

Зобов'язаний знати: призначення, будову і правила технічного обслуговування автопоїзда; будову і правила технічного обслуговування автомобілів останніх випусків; вплив окремих експлуатаційних показників роботи автомобілів на собівартість перевезень; способи забезпечення високопродуктивного і економного використання рухомого складу; основні техніко-експлуатаційні якості рухомого складу та їх вплив на безпеку руху; елементи теорії автомобіля; основні положення служби безпеки руху автотранспортного підприємства. Примітки: 1. Кваліфікація 1 класу може бути присвоєна при безперервному стажі роботи не менше двох років водієм автомобіля 2 класу незалежно від стажу роботи на цьому підприємстві.

2. Автотранспортні засоби незалежно від їх типів, призначення і особливостей керування поділяються на такі категорії: В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг і число сидячих місць яких, крім сидіння водія, не перевищує восьми; С - автомобілі, призначені для перевезення вантажів і дозволена максимальна маса яких перевищує 3500 кг (7700 фунтів); D - автомобілі, призначені для перевезення пасажирів і які мають більше восьми місць, крім сидіння водія; Е - состави транспортних засобів з тягачем, що відноситься до категорії В, С або D, якими водій має право керувати, але які самі не входять до однієї з цих категорій або до цих категорій.

4. Водій мототранспортних засобів

Характеристика робіт. Керування мотоциклами, моторолерами, мотонартами та іншими, що належать до категорії А, мототранспортними засобами з дотриманням правил дорожнього руху. Заправлення мототранспортних засобів паливом, мастильними матеріалами. Оформлення дорожніх документів. Перевірка технічного стану та приймання мототранспортних засобів перед виїздом на лінію. Здавання мототранспортних засобів і постановка їх на відведене місце після повернення з роботи. Подача мототранспортних засобів під завантаження вантажів або для посадки пасажирів, а також під розвантаження вантажів або для висадки пасажирів. Контроль за правильністю навантаження і закріплення вантажу на мототранспортних засобах. Усунення виявлених під час роботи на лінії дрібних експлуатаційних несправностей мототранспортних засобів.

Зобов'язаний знати: призначення, будову, принцип дії, роботу і обслуговування агрегатів, механізмів і приладів мототранспортних засобів, на яких він працює; правила дорожнього руху; правила технічної експлуатації мототранспортних засобів; ознаки, причини та небезпечні наслідки несправностей, які виникають у процесі експлуатації мототранспортних засобів та способи їх усунення; порядок технічного обслуговування мототранспортних засобів; прийоми надання першої медичної допомоги під час нещасних випадків; порядок заповнення первинних документів з обліку роботи мототранспортних засобів; вплив погодних умов на безпеку водіння мототранспортних засобів; способи попередження дорожньо-транспортних пригод.