Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ВАЛЮТНОГО РЕГУЛЮВАННЯ

ЛИСТ
N 13-105/823 від 31.05.96
м.Київ

Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву управлінням
Національного банку України
Комерційним банкам
Асоціації українських банків
ОПЕРУ НБУ
Центру міждержавних розрахунків

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 40-0006/16290 від 22.03.20
18)

Про внесення змін та доповнень до "Тимчасового порядку
ведення уповноваженими банками України відкритої
валютної позиції з купівлі-продажу безготівкової
іноземної валюти на валютному ринку України"

З метою вдосконалення контролю за дотриманням уповноваженими банками України відкритої валютної позиції Національний банк України до "Тимчасового порядку ведення уповноваженими банками України відкритої валютної позиції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на валютному ринку України", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 3 січня 1996 року N 1 та доведеного до уповноважених банків листом від 05.01.96 р. N 341 вносить такі зміни:

1.1. Пункт 3 викласти в такій редакції:

"Розмір відкритої валютної позиції уповноваженого банку визначається як різниця між сумою купленої іноземної валюти за свій рахунок та сумою проданої за свій рахунок.

Тобто, загальне сальдо по рахунках N 150 "Рахунки банків-резидентів для обліку валютної позиції за власною вільно конвертованою валютою", та по рахунках N 151 "Рахунки банків-резидентів для обліку валютної позиції за власною неконвертованою валютою" може бути лише кредитовим або нульовим.

Від'ємне сальдо може бути лише на окремих субрахунках балансового рахунка N 150 (151).

Валютна позиція може бути виключно довгою або нульовою і вона з'являється тільки у разі купівлі іноземної валюти банком за власні кошти в межах встановленого ліміту відкритої валютної позиції.

Надходження коштів в іноземній валюті до статутного фонду у вигляді внесків або продаж цих внесків та доходів банку в іноземній валюті не впливає на розмір відкритої валютної позиції.";

1.2. Пункт 5.4 викласти в такій редакції:

"Уповноважені банки які мають власні кошти до 700 тисяч ЕКЮ, згідно з вимогами "Положення про економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків", затвердженого Правлінням Національного банку України від 30.06.95 р. N 167 , зобов'язані щоденно дотримуватись закритої валютної позиції та щомісяця (не пізніше 8-го числа місяця наступного за звітним) подавати звіт за кожний робочий день місяця безпосередньо установі Національного банку України за місцем територіального знаходження головного банку за формою N 28а (додаток N 1). Звітність уповноважених банків включає звітність їх філій.";

1.3. Пункт 6 викласти в такій редакції:

"Для контролю ліміту відкритої валютної позиції уповноважені банки зобов'язані щоквартально до 20 числа місяця наступного за звітним подавати установі Національного банку України за місцем територіального знаходження головного банку розрахунок власних коштів (капіталу).

Розрахунок власних коштів здійснюється згідно з "Положенням про економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків", затвердженого Правлінням Національного банку України 30.06.95 р. за N 167 .

Наданий розрахунок підлягає перевірці відділом банківського нагляду відповідного управління Національного банку України, за результатами якої відділ валютних операцій і контролю цієї установи не пізніше 25 числа місяця наступного за звітним перевіряє розрахунок на відповідність нормам, встановленим в п.5.1-5.4, і затверджує ліміт відкритої валютної позиції.

Розрахунок фактичної відкритої валютної позиції здійснюється за формою N 28 (додаток N 2).

Ліміт відкритої валютної позиції уповноваженим банкам визначається у доларовому еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України на 1 число кварталу.

До встановлення нового ліміту діє раніше встановлений.";

1.4. Пункт 11.1 викласти в такій редакції:

"Уповноважені банки надають звіт електронною поштою щотижня до регіональних управлінь НБУ за місцем територіального знаходження головного банку до 13 години вівторка тижня наступного за звітним за формою N 28";

1.5. Пункт 11.2 викласти в такій редакції:

"Регіональні управління НБУ надають звітність щотижня до 18 години вівторка тижня наступного за звітним за формою N 28 до Центральної розрахункової палати НБУ (ЦРП) м.Київ (адреса електронної пошти FORM@U1Н0).

Центральна розрахункова палата НБУ надає зазначену вище інформацію один раз на місяць (першої середи місяця, наступного за звітним) до Національного банку України.";

1.6. Пункт 12 викласти в такій редакції:

"Уповноважений банк надає в цілому зведену звітність своїх філій (відділень, дирекцій тощо).";

1.7. Пункт 16 викласти в такій редакції:

"Відповідно до ст.16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" ( 15-93 ), ст.48 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ) та Положення про застосування Національним банком України санкцій за порушення банківського законодавства до уповноваженого банку застосовуються такі санкції:

- за порушення уповноваженими банками порядку умов торгівлі валютними цінностями на міжбанківському валютному ринку України, встановлених Національним банком України, - штраф у сумі, еквівалентній сумі (вартості) зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій;

- у разі несвоєчасного подання, приховування або перекручення звітності уповноважений банк сплачує штраф у сумі, еквівалентній 1,5 тис.доларів США, перерахованій у національну валюту за офіційним курсом Національного банку України на день виявлення порушень."

Зазначені зміни та доповнення затверджені постановою Правління Національного банку України від 28 травня 1996 року N 127.

Цією же постановою (п.1.8) затверджені нові форми звітності (форма N 28, N 28а) у вигляді додатків N 1 і N 2 до Тимчасового порядку та визначено, що лист Національного банку України від 11.04.96 р. N 13-203/1125 втрачає чинність з 01.06.96 р.

На виконання вищезазначеної постанови Національний банк України зобов'язує свої регіональні управління та всі уповноважені банки взяти зазначені зміни та доповнення до відома і керівництва в роботі з 1 червня 1996 року.

Уповноважені банки зобов'язані 13 червня 1996 року подати до регіональних управлінь НБУ звіт за формою N 28 за період з 1 по 12 червня включно, в розрізі робочих днів місяця.

У подальшому звіт за формою N 28 надається щотижня згідно із зазначеними змінами до "Тимчасового порядку ведення уповноваженими банками України відкритої валютної позиції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на валютному ринку України", затвердженими постановою Правління Національного банку України 28 травня 1996 року N 127.

Також слід взяти до уваги, що нормативний лист Національного банку України від 20.09.95 р. N 19010/1504 відмінено постановою Правління Національного банку України від 03.01.96 р. N 1.

Заступник директора департаменту валютного регулювання Т.А.Важеєвська