НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
N 20-010/82-1364 від 18.03.96
м.Київ
Заступнику Міністра фінансів -
начальнику Головної державної
інспекції України
В.Н.Ільїну
Про встановлення плати на банківські послуги
Національним банком України
Національний банк розглянув Вашого листа щодо роз'яснення порядку встановлення плати за розрахунково-касове обслуговування підрозділів Головної державної податкової інспекції України, які мають розрахункові рахунки в установах Національного банку та комерційних банках і повідомляє.
У відповідності із статтею 8 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ), введенного в дію з 1 травня 1991 року, Національний банк здійснює розрахункове-касове обслуговування тільки комерційних банків та інших кредитних установ.
Однак, у зв'язку з відсутністю єдиного порядку обслуговування бюджетних установ та організацій комерційними банками, Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження від 23 грудня 1993 р. N 1130-р, яким передбачено з 1 січня 1994 року обслуговування бюджетних організацій в установах Національного банку, розташованих в обласних центрах, здійснювати безкоштовно і одночасно відсотки за користування вільними залишками коштів на указаних рахунках Національним банком не сплачувати.
Банківське обслуговування бюджетних організацій, які відкрили поточні та інші рахунки в комерційних банках, провадиться за плату, яка визначається і затверджується кожним банком окремо, у тому числі за проведення електронних розрахунків і надання інформаційних послуг через систему електронної пошти.
Комерційні банки за користування тимчасово вільними коштами бюджетних установ відповідно до п.6 Указу Президента України від 01.05.1995 р. N 343/95 "Про Заходи щодо зміцнення фінансової дисципліни при виконанні Державного бюджету України" сплачують останнім відсотки.
Про вищевказане було роз'яснено спільним листом Національного банку України і Міністерством фінансів України на адресу обласних управлінь Національного банку, фінуправлінням та Державним податковим інспекціям по областях, містах Києву і Севастополю у грудні 1994 року (лист від 19 грудня 1994 р. МФУ N 09-11/50, НБУ N 17003/982.
Що стосується плати за видачу розрахункової чекової книжки, то за її одержання повинні сплачувати всі клієнти, як комерційних банків, так і установ Національного банку, оскільки на виготовлення чекових книжок Національний банк несе значні витрати, які повинні компенсуватися її одержувачами.
Розповсюджування чекових книжок для подальшого їх продажу клієнтам провадиться через регіональні управління Національного банку, вартість цих книжок встановлюється Національним банком за визначеними розцінками.
При заключенні договорів на розрахунково-касове обслуговування в регіональних управліннях Національного банку сторони можуть встановлювати відповідальність за подання недостовірної звітності чи неподання звітності та певних даних, які вимагаються облуправліннями, у вигляді штрафних санкцій за кожний випадок.
Перший заступник Голови правління В.С.Стельмах