НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 94-а від 28.04.95
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 28.04.95 р. N 94-а
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 61 від 13.03.97 )
Особливості проведення кредитних аукціонів
Національним банком України щодо надання в 1995
році державної кредитної підтримки підприємствам
З метою впорядкування надання через уповноважені комерційні банки кредитної підтримки підприємствам усіх форм власності, що здійснюють структурну перебудову та санацію виробництва, нарощують обсяги випуску та реалізації продукції, здійснюють закупівлю товарів українських виробників для подальшої реалізації споживачам Національний банк України відповідно до Указу Президента України від 09.03.95 р. N 194/95 здійснює частковий випуск в обіг платіжних засобів через цільовий кредитний аукціон.
1. Загальні положення
1.1. До участі в цільовому кредитному аукціоні допускаються уповноважені та інші комерційні банки, що обслуговують підприємства, які потребують державної кредитної підтримки і здійснюють структурну перебудову та санацію виробництва, нарощують обсяги випуску та реалізації продукції за переліком, узгодженим Кабінетом міністрів України з Національним банком України.
2. Порядок відбирання комерційними банками підприємств,
що потребують державної кредитної підтримки для
участі в цільовому кредитному аукціоні
2.1. Комерційні банки отримують від Міжвідомчої комісії з питань санації державних підприємств узгоджений з Кабінетом міністрів України перелік підприємств, яким надається право звертатись за кредитною підтримкою для здійснення проектів санації виробництва, нарощування виробництва та реалізації продукції чи об'єму роздрібної торгівлі споживчої кооперації, підвищення конкурентоспроможності продукції, фінансування капітальних вкладень, заходів, пов'язаних з конверсією.
2.2. Після цього комерційні банки отримують від підприємств бізнес-плани, плани структурної перебудови, санації виробництва та інші документи, які дають можливість оцінити ефективність використання коштів.
Основними критеріями відбирання підприємств для участі в цільовому кредитному аукціоні мають бути:
- потенційна прибутковість;
- наявність ринку збуту на продукцію підприємства в Україні або за її межами;
- конкурентоспроможність продукції;
- відповідність продукції, яка випускається підприємством, державним пріоритетам.
Для прийняття заявки від підприємства на купівлю коштів на цільовому кредитному аукціоні уповноважений комерційний банк на підставі балансів підприємств за останні півроку здійснює аналіз їх діяльності, експертну оцінку доцільності кредитування, наявності реальних об'єктів для застави та реальність повернення кредиту.
2.3. Комерційні банки мають право відмовити в наданні кредиту визначеним у переліку Міжвідомчої комісії з питань санації підприємств у разі, якщо вони зроблять висновок про неможливість забезпечення підприємством здійснення проекту на протязі і обов'язкового повернення кредиту в строк не більше 12 місяців з дня отримання кредиту. В цьому випадку комерційний банк готує аргументоване експертне заключення і подає його підприємству і Міжвідомчій комісії з питань санації державних підприємств.
2.4. Коли уповноважений комерційний банк приймає рішення про надання кредиту і участь у цільовому кредитному аукціоні, він бере на себе повну відповідальність за цільове використання отриманого підприємством кредиту та своєчасне його погашенням. Пролонгація аукціонних кредитів здійснюватися не буде.
3. Порядок подання заявок для участі у кредитному аукціоні
3.1. Уповноважений комерційний банк, який після здійснення економічної експертизи підприємств-позичальників прийняв позитивне рішення і вирішив взяти участь у цільовому кредитному аукціоні, надсилає Аукціонному комітету Національного банку України заявку встановленої форми (додаток N 1).
Комерційні банки, які бажають купити кредити на різні строки, мають подати окремо різні заявки. В кожній заявці має бути вказана ціль, сума кредиту, плата за кредит та строк використання кредиту. Кожна заявка подається в окремому конверті. Заявки надсилаються рекомендованим листом або нарочним у запечатаному конверті з поміткою "Цільовий кредитний аукціон". Одночасно надсилається повідомлення Управлінню методології інструментів грошово-кредитної політики та організації рефінансування комерційних банків електронною поштою про бажання комерційного банку взяти участь у цільовому кредитному аукціоні, в якому вказуються дані згідно з додатком N 2 (підтвердженого регіональним управлінням Національного банку України).
3.2. Аукціонний комітет після розгляду отриманих від уповноважених банків заявок згідно з додатком N 2 перевіряє відповідність зазначених у заявках підприємств тому переліку, який затверджений Міжвідомчою комісією з питань санації підприємств.
3.3. Комерційний банк має право відмовитись від купівлі кредитів на кредитному аукціоні у разі, якщо його заявку не задовольнили в повному обсязі.
4. Порядок проведення цільових кредитних аукціонів з
продажу кредитів Національного банку України
4.1. На цільовому кредитному аукціоні заявки комерційних банків задовольняються на підставі оголошеної Національним банком України відсоткової ставки з врахуванням таких критеріїв: строку користування кредитом, суми заявленого кредиту, заявленої відсоткової ставки, мети та ефективності використання кредиту до вичерпання запропонованої до продажу суми кредитів.
4.2. Якщо комерційний банк на цільовому кредитному аукціоні купив кредити в меншому обсязі, ніж було заявлено в заявці, то він має право на підставі вже перевірених документів підприємства подати заявку на наступний цільовий кредитний аукціон на купівлю для підприємства суми кредитів, що не була задоволена. Така заявка розглядається згідно з умовами, викладеними у п.4.1 доповнення до правил.
5. Порядок проведення розрахунків за кредити, продані на
цільовому кредитному аукціоні
5.1. Національний банк України протягом трьох робочих днів з дня проведення цільового кредитного аукціону перераховує безпосередньо або через регіональне управління Національного банку України для комерційних банків-учасників аукціону суми куплених кредитів та свідоцтва про купівлю кредитів.
5.2. Для оформлення куплених банком-учасником кредитів на цільовому кредитному аукціоні комерційний банк на підставі свідоцтва про купівлю кредитів укладає з регіональним управлінням Національного банку України кредитну угоду, де визначаються умови, строки користування, відсоткова ставка, зобов'язання щодо цільового використання та поверненню кредитів, штрафні санкції у разі невиконання умов угоди.
5.3. Продані на цільовому кредитному аукціоні кошти зараховуються на кореспондентський рахунок комерційного банку з наступним відображенням на балансовому рахунку N 816 "Кредити Національного банку України, куплені на цільових кредитних аукціонах для підприємств агропромислового комплексу та державної кредитної підтримки підприємств і організацій". В межах коштів, перерахованих на рахунок N 816, комерційний банк за шифром 39 "Кредити державної підтримки" надає кредити конкретним позичальникам.
5.4. У разі виявлення нецільового використання кредиту Національний банк України має право на призупинення дії кредитної угоди з комерційними банками, а комерційні банки з підприємствами і дострокове стягнення усієї суми наданого кредиту та відсотків за користування ним.
Додаток N 1
Аукціонний комітет
Національного банку України
Заявка N
На купівлю кредитів на закритому
цільовому кредитному аукціоні
"___"___________________ 199__ р.
Назва банку _____________________________________________________________________________________________________________
Поштова адреса _________________________________________________________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________ Телетайп ___________________________________________
Кореспондентський рахунок у карбованцях N ___________________________
в ______________________________________________________________________________________________________________________
Номер і дата видачі ліцензії на функціонування банку __________________________________________________________________________
Оплачений капітал банку ______________________________ млрд.крб. Станом на ______________________________ 199 р.
Заборгованість за кредитами Національного банку України
Усього: ______________________________ млрд.крб.
у тому числі за кредитами, купленими на кредитних аукціонах _________________________ млрд.крб.
Кількість порушень чинного порядку формування обов'язкових резервів
Умови для участі в цільовому кредитному аукціоні
------------------------------------------------------------------
Сума купівлі, | Заявлена відсоткова | Строк, на який планується
млрд.крб. | ставка, % | купівля кредиту, днів
---------------+----------------------+---------------------------
------------------------------------------------------------------
Підтверджуємо, що умови та правила проведення цільового кредитного аукціону нам відомі.
При купівлі кредиту на кредитному аукціоні зобов'язуємося повернути куплені кредити з процентними виплатами за ними в строк, передбачений угодою про продаж кредитів на кредитному аукціоні.
Голова Правління банку ________________________
Додаток N 2
Управління методології інструментів
грошово-кредитної політики і рефінансування
КОмерційних банків Національного банку України
Заявка N
На купівлю кредитів на закритому
цільовому кредитному аукціоні
"___" ____________________ 199__ р.
Назва банку _____________________________________________________________________________________________________________
Поштова адреса _________________________________________________________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________ Телетайп _________________________________________________
Кореспондентський рахунок у карбованцях N ________________________
в _____________________________________________________________________________________________________________________
Номер і дата видачі ліцензії на функціонування банку __________________________________________________________________________
Оплачений капітал банку ________________________ млрд.крб. Станом на _______________________________ 199 р.
Заборгованість за кредитами Національного банку України
Усього: ______________________________________ млрд.крб.
у тому числі за кредитами, купленими на кредитних аукціонах ______________________ млрд.крб.
Кількість порушень чинного порядку формування обов'язкових резервів
Найменування підприємств, відповідно до затвердженого Міжвідомчою комісією з питань санації підприємств переліку, які за результатами економічної експертизи можуть отримати кредити на цільовому кредитному аукціоні
Найменування підприємства | Мета використання кредиту |
1. ______________________________________________________ 2. ______________________________________________________ 3. ______________________________________________________ |
Умови для участі в цільовому кредитному аукціоні (стосовно кожного підприємства)
Таблиця
------------------------------------------------------------------
Назва показника | Величина
----------------------------------------------+-------------------
1. Вартість проекту, млрд.крб. |
2. Джерела коштів: |
- власні підприємства |
- власні банку |
- аукціонні |
3. Строки в днях: |
- здійснення проекту |
- користування позичкою |
- погашення позички |
4. Плата за позичку (% річних) |
5. Ефективність проекту: |
- сума збільшення об'єму реалізації |
продукції |
- прогнозований прибуток від реалізації |
- сума збільшення внесків до бюджету: |
а) з прибутку |
б) податок на добавлену вартість |
------------------------------------------------------------------
Голова Правління банку _______________________________
Дані підтверджую:
Начальник регіонального управління ____________________